VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Wszystkie reprezentujemy fundację EduWeb3, która ma na celu edukację, popularyzację w zakresie Web3. Dzisiaj zabraliśmy się tutaj, żeby omówić, czy Web3 to jest tylko takie modne słowo, które jest teraz modne, czy też jednak jest to jakiś trwały trend, który zostanie z nami na dłużej. To może zaczęlibyśmy od tego, żeby wszyscy goście się przedstawili i opowiedzieli skąd naleźli się w Web3, jak wygląda historia w tym trendzie i dlaczego w sumie zdecydowali się działać w technologii blockchain. No dobra, to może zacznę pierwszy.
Nazywam się Dawid Amigała i prowadzę kanał na TikToku ŚwiatKrypto, gdzie staram się edukować ludzi na temat właśnie Web3, na temat kryptowalut, na temat tej technologii, ponieważ uważam, że to jest coś naprawdę innowacyjnego i jestem w tym rynku zaangażowany w 100%. Natomiast jeżeli nawiązując do swojego pytania odnośnie jak zaczęła się moja przygoda, to dość nieciekawie, ponieważ zainteresowałem się rynkiem kryptowalut w 2017 roku. Wtedy jakby nie patrzeć powstawało dużo skamów. Myślę, że osoby, które są na tej sali i były właśnie w tamtych latach, to pamiętacie dobrze znanego Dascoina, CloudTokena, Omega, to tak się stało, że właśnie byłem tym szczęśliwcem, który mimo braku wiedzy inwestował właśnie w te projekty.
To był pierwszy taki duży bagaż, przez który straciłem większość swoich oszczędności, natomiast nie poddałem się i myślę, że dzięki temu właśnie też potrafiłem zaangażować się w ten rynek na poważniej, ponieważ jak już utracicie swoje pierwsze środki, mówię teraz o własnych doświadczeń, to po prostu później ta wiedza jest lepiej przyswajana, a ja wiedziałem, że technologia blockchain, wiedziałem, że ten rynek to nie jest jakby oszustwo, tylko to jest coś, co napędzane jest przez instytucje, przez największych graczy na tym rynku i po prostu zacząłem się interesować tym rynkiem na poważnie.
Uważam, że jeżeli jesteśmy w tym rynku na poważnie i jeszcze na przykład prowadzimy jakiś kanał, jakiś content na YouTube, na TikToku, to jesteśmy w tym rynku na bieżąco i dzięki temu możemy bardziej wchodzić w ten rynek, dzięki temu jesteśmy z nim na bieżąco i śledzimy wszystkie trendy, a tak jak powiedziałem uważam, że kierunek tego rynku jest jeden, dlatego ja jestem w tym rynku zaangażowany na 100%. Nazywam się Jakub Bartoszek i jestem założycielem Cashify, czyli sieci kantorów stacjonarnych z kryptowalutami i metalami szlachetnymi. Moja przygoda nie zaczęła się w 2013 roku, a mogła.
Ja również zaczynałem można powiedzieć, że od wejścia w jakąś piramidę finansową i wtedy można było płacić takimi elektronicznymi walutami, ale to było wtedy Pesa, STP, gdzie to nie były kryptowaluty, ale to były też takie płatności jak PayPal. Ja wtedy właśnie dołączyłem do piramidy finansowej, oczywiście wtedy o tym nie wiedziałem, ale zauważyłem, że te takie właśnie przekazy pieniężne są czymś ciekawym, dlatego że mnóstwo osób wymieniało się tymi środkami na Facebooku. Ja postanowiłem to zautomatyzować, założyłem taką stronę internetową e-valuty. pl w 2013 roku i zacząłem budować swój pierwszy kantor tak naprawdę.
Niestety przy testach oprogramowania moje konto na page zostało zbanowane i zostały tam zablokowane środki, to były środki pożyczone od znajomego, więc zaniechałem pomysłu i w tym czasie również gdzieś mi się mignął symbol Litecoin i BTC, ale stwierdziłem, że skoro teraz jest tyle tych piramid to mówię to pewnie kolejna piramida finansowa, więc to w nie wszedłem, a tak naprawdę moja przygoda zaczęła się w 2016 roku w grudniu, kiedy po zakupie biznesu, który totalnie mi nie wyszedł i zmęczył mnie psychicznie, idea bank zadzwonił do mnie, że dostałem propozycję na linię obrotową na 50 tysięcy złotych, w tym samym czasie znajomy wrzucił zdjęcie koparek do kryptowalut na kartach graficznych i napisał, że jeżeli ktoś chce drukarkę do pieniędzy to zaprasza, więc się do niego odezwałem, chwilę posłuchałem, wziąłem tą linię obrotową, kupiłem za wszystko koparki i w sumie po trzech miesiącach jak zauważyłem, że to zarabia totalnie bez żadnego kontaktu z ludźmi, byłem strasznie wtedy tym zmęczony, to postanowiłem wejść w tą branżę, wchodziłem w to totalnie tylko zarobkowo, przez dłuższy czas po prostu składałem koparki i sprzedawałem je, dopiero później zacząłem się interesować tą technologią i jestem na szczęście w tym rynku.
Cześć, nazywam się Bartosz Milczarek i jestem CEO Krypszony, czyli aplikacja do samodzielnego rozliczenia podatku od kryptowalut. Startup Krypszony istnieje od 2021 roku, czyli działamy już trzeci rok, rok temu tutaj na inwestkowcach wygraliśmy tytuł Startupu roku, a też na wczorajszej gali dwie nagrody srebrnego Laura firma blockchain i firma Startup. Z kryptowalutami jestem związany od roku 2013, pierwszą transakcję krypto zrobiłem na nieistniejącej już giełdzie Bitcurex, giełda Złodzi, ja też jestem z Łodzi, ale to akurat przypadek, a zawodowo też jeszcze wcześniej byłem związany, ponieważ wcześniej pracowałem jako inżynier oprogramowania i tworzyłem systemy dla banków inwestycyjnych detalicznych, dla brokerów forexowych, ale też zdarzały się projekty blockchainowe.
No i właśnie tutaj widząc potencjał tego blockchaina zdecydowałem się na tą branżę, a tak naprawdę to w pewnym roku miałem tak dużo transakcji kryptowalutowych, że stwierdziłem, że nie przejdzie to uwadze Urzędu Skarbowego. Z racji, że miałem background techniczny, no to napisałem jakiś prototyp dla siebie, szybko okazało się, że to oprogramowanie jest przydatne też dla znajomych do rozliczenia się z podatku, a później dla znajomych znajomych, więc tak przykułem jakby ten prototyp w biznes.
Witam wszystkich serdecznie, Michał Gliers, ze strony CEO i założyciel Platformy Zetli, platformy do budowania zaangażowania fanów w oparciu o cyfrowe aktywa, żeby też tak nie przedłużając jak gdyby tytułem wstępu, moja przygoda z technologią blockchain jest bardzo wesoła, współzałożyciel naszego projektu zadzwonił do mnie kilka lat temu, Michał mam darmowy prąd, może by kopać, niestety można powiedzieć nie zaczęliśmy kopać i ja z racji tego, że zanim w coś wejdę, no to najpierw mu już dużą uwagę przykuwam na poznanie czegokolwiek, czyli zacząłem od edukacji, samodzielnej, dużo książek, można powiedzieć kursów online, tym samym robiąc notatki, tak powstała można powiedzieć idea konceptu zbudowania platformy sportowej w oparciu właśnie o cyfrowe aktywa, no i dzięki temu tutaj można powiedzieć jestem.
Ok, to dziękuję za to przedstawienie, myślę, że na początku moglibyśmy omówić w ogóle czym się różni web3, no bo jakby tak jest temat debaty od web2 i web1, zasadniczo jeżeli używamy tego terminu web3 to najczęściej na myśli mamy pewną jakby nową iterację internetu, która oparta jest na technologii blockchain, na ekonomii, która opiera się na tokenach oraz na zetentralizacji, tutaj takie pytanie do was, gdzie wy widzicie tę największą różnicę i największą wartość właśnie pomiędzy światem web3 i web2? Może zacznę z racji tego, że byłem ostatni w pierwszej można powiedzieć rundzie przedstawienia się, w moim odczuciu jako osoby, która stara się zbudować cyfrową ekonomię, można powiedzieć dla klubów instytucji sportowych największą wartością jeżeli chodzi o web3 to jest poczucie cyfrowej własności czegoś, tak? Rok temu miałem tutaj przyjemność wziąć udziału z Krzyśkiem Stanowskim z Weszło, wstała się można powiedzieć taka bardzo ciekawa dyskusja jeżeli chodzi o jaka jest różnica między zwykłym zdjęciem z brawo a można powiedzieć zdjęciem, które jest przetworzone później na NFT z użyciem gdzieś portokolu RC721 lub 1155, tu właśnie wchodzi kwestia można powiedzieć tej cyfrowej poczucia własności coś co właśnie daje web3.
Drugą sprawą jeżeli chodzi o taką ogromną różnicę to jest możliwość zbudowania tego zaangażowania fanów, czyli web3 dostarcza produkty dla sportu, które do tej pory były można powiedzieć niedostępne, sport miał jedyny produkt to jest mecz i jedyny dzień gdzie można powiedzieć eksponować można ten swój produkt to jest ten dzień meczowy.
Wszystkie produkty w postaci NFT czy tokenów klubowych czy wszystkiego co można jak gdyby stworzyć w całej można powiedzieć ekonomii sportu, no to to jest jak gdyby ekspozycja praktycznie no nawet i w okresie kiedy ten ta drużyna nie gra kiedy kiedy kiedy kiedy sezonu nie ma, także tu jest jak gdyby ogromna tu jest wartość dodana jeżeli chodzi o instytucje sportowe o kluby czyli możliwość budowania zaangażowania fanów właśnie w poczucie tej cyfrowej własności praktycznie 24 godziny na siedem.
Ja mógłbym do tego dodać, że web1 najprościej mówiąc to jest taka statyczna statyczna strona gdzie po prostu nie mogliśmy tworzyć tych treści, tylko na przykład była odgórnie nałożona treść, to była prosta strona zazwyczaj napisana w HTML l lata 2000, może ktoś pamięta lata 2000 lata 2000 może ktoś pamięta to wtedy można porównać to do takiej gazety gdzie po prostu my czytając tą treść nie możemy jej edytować, nie możemy nic dodać później przychodzi kolejny trend znaczy kolejny trend kolejna technologia jaką jest web2 tam już powstają właśnie social media, czyli możemy produkować ten content i teraz tak naprawdę jakby jeżeli obracamy się w tym całym web2 to tak naprawdę my jesteśmy podporządkowani pod pewne podmioty, pod pewne instytucje, którymi na przykład władają właśnie tymi social mediami przykładowo firma Facebook też czytałem ostatnio chyba z pół roku temu, że wylistowała czyli jakby wyszła na ich platformy jakaś nowa gra i oni przez to, że ta gra miała jakieś tam niespełniające standardy dla użytkowników, oni tą grę jakby usunęli przez co firma zbankrutowała i teraz jakby to pokazuje taki kierunek, że możemy coś tworzyć, możemy coś działać, natomiast tak naprawdę i tak finalnie to ci guru, ci co są najwyżej mogą mieć nad tym takie swoją oficjalną pieczek.
No i właśnie teraz przychodzi nam web3 gdzie to tak naprawdę my możemy po pierwsze tworzyć treści, po drugie możemy te treści mieć u siebie, ponieważ my mając swój portfel MetaMask łącząc się z nim, my tak naprawdę tworząc te treści podłączając się do tej całej infrastruktury zdecentralizowanej, tak na przykład by były stworzone zdecentralizowane social media nad którymi właśnie już trwają prace, chociażby były CEO Twittera Jack Dorsey i już w tym momencie tworzy własną platformę, która jest konkurencją dla Twittera, która jest właśnie oparta o tą zdecentralizowaną infrastrukturę i uważam, że to jest coś co będzie w ciągu 7 może 8-10 lat nam dane zobaczyć, czyli zdecentralizowane social media gdzieś gdzie nie będzie takiej ogromnej cenzury jak jest w tym momencie, gdzieś gdzie po prostu dostajemy bana czasami za nic, nie wiem chociażby na TikToku, czasami po prostu powiedziałem słowo Bitcoin i mój film został zdjęty po prostu tak, bo komuś tam jakieś algorytmy z tego TikToka się nie podobały to, że mówię o kryptowalutach, więc uważam, że to jest coś innowacyjnego i coś w czym chcę brać udział.
To ciekawe co powiedziałeś Damian, ciekawe zastosowanie, natomiast jest już właśnie kilka podejść właśnie do Webfree, więc może tutaj otworzymy dyskusję, zastanawiam się właśnie jakie są najciekawsze zastosowania Webfree, to ciekawe co mówisz, natomiast właśnie jest kilka lat i kilka projektów próbuję to stworzyć i czy tak naprawdę potrzebujemy te zdecentralizowane informacje, kto będzie nad tym panował, kto będzie kontrolował, tutaj zgadzam się, że jeżeli posiada to Facebook czy Google, to nie mamy nad tym kontroli, ale też z drugiej strony trzeba zapewnić jakieś bezpieczeństwo i zastanawiam się właśnie w jakim kierunku to może pójść.
Ja na przykład bardzo doceniam jakby taki kierunek bardziej biznesowy, czyli żeby tutaj tą technologię blockchain i zdecentralizowane rejestry zastosować na przykład, ja akurat jestem związany z podatkami, więc te tematy są mi bardzo bliskie, ale na przykład w tematach księgowości, w tematach faktoringu czy windykacji, gdzie na blockchain możemy budować na przykład scoring danego kontrahenta i on jest niepodważalny, dodatkowo unikamy problemów z oszustwami, bo wszystko jest w blockchain, natomiast zastosowań jest bardzo dużo.
Tutaj wspominałeś właśnie Damian o tych social mediach, zobaczmy też, że jest polski projekt Spacely, oni od jakiegoś czasu próbują stworzyć, mają kilka pivotów, no i tutaj jakby największym problemem chyba w tego typu projektach jest to, że trzeba zdobyć jakby bardzo dużą społeczność, żeby ona się przesiadła i to jest chyba taki problem, który trzeba rozwiązać, bo idea jest faktycznie słuszna, ale jest kilka problemów do rozwiązania. To jest właśnie dobre, mi się wydaje ciekawy punkt, który tutaj powiedziałeś, że powstaje naprawdę dużo projektów ze świata web3, wiele biznesów tradycyjnych chce przejść na to web3, ale właśnie pojawia się pytanie jak sprawić, żeby te projekty były masowe, bo nawet proste podłączenie walleta, metamaska dla wielu osób już jest technologicznym wyzwaniem.
Jak byście podeszli do tego właśnie tematu, żeby te technologie, żeby to biznesy, które się opierają na działają w ramach web3, żeby one rzeczywiście stały się masowe, żeby każdy mógł mieć do tego dostęp? Z mojej perspektywy przede wszystkim jest ogromny problem, jaki że tak powiem inicjatorzy tutaj tej całej nowej technologii starają się wdrożyć, wszyscy używają wielokrotnie sformułowań, które dla wielu ludzi są bardzo niezrozumiałe.
Ja uważam, że problem trwi po prostu w nazewnictwie, dla wielu ludzi, dla end-userów nie ma znaczenia, czy to jest technologia taka, smaka czy owaka, natomiast my posługujemy się cały czas termologią ERC, NFT i tak dalej i tak dalej, dla wielu ludzi po prostu to jest zwykła aplikacja, która ma działać summa summarum, czy to będzie aplikacja do rozliczania podatków, czy to będzie aplikacja sportowa, gdzie kibic będzie miał dostęp do różnego rodzaju informacji, to po prostu ma działać. Ja uważam osobiście, że na przykład zamiast używać klucz publiczny, klucz prywatny i tak dalej, to dalej w summa summarum to jest numer konta można powiedzieć, dla który gdzieś tam będą wpływały czy wypływały środki danego użytkownika.
Także uważam, że w Polsce w ogóle na świecie prowadziłem wiele debat też i sportowych, problem z nim można powiedzieć w nazewnictwie to jest raz, a przede wszystkim jeszcze wydaje mi się w takim globalnym trochę blokowaniu, blokowaniu jak gdyby ludzi do tej masowej można powiedzieć adopcji.
Na mnie masowa adopcja jest wtedy, kiedy zwykły Kowalski z Nowakiem jadąc do pracy o siódmej rano będą mieli na swoim telefonie, że tak powiem nazwijmy to aplikacje walletowe, wtedy mówimy o prawdziwej adopcji do tej nowej można powiedzieć technologii, żeby to się stało to wiadomo, najpierw musi by nastąpić transformacja odgórnie idąca, czyli najpierw świat cały finansów, czyli przejście z fiat currency na powiedzmy nie wiem na jakiś czy świat tokenowo kryptowalutowy czy tam cyfrowe waluty, bo wiemy, że takie rzeczy są gdzieś tam planowane, natomiast no mówię musi uproszczenie po prostu nazewnictwa, no i oczywiście wprowadzenie standardów związanych z edukacją, bez edukacji słuchajcie no nic nie zrobimy, to musi być ewangelizacja, ewangelizacja, edukacja można powiedzieć w każdym aspekcie życia człowieka i wtedy dopiero można powiedzieć, no ludzie będą chętnie do tego spoglądali, jeszcze jedną tylko rzecz dodam, przepraszam wam najmocniej, ludzie jeżeli coś jest nowego to natura ludzka jest taka, że człowiek się po prostu tego boi, jeżeli ktoś operuje słownictwem nie wiem NFT, ERC i tak dalej i tak dalej, ludzie się tego boją, bo po prostu tego nie znają, tylko jak ludzie poznają co to jest, no to wtedy człowiek bardziej chętnie do czegoś sięga, zaczyna się tego uczyć, bawić, z tego korzystać, także tutaj wydaje mi się przede wszystkim edukacja i nazewnictwo takie jest moje zdanie.
No pytanie też takiego zwykłego Kowalskiego, który miałby podlegać tej masowej adopcji, czy go w ogóle interesuje jak to działa, czy w ogóle on potrzebuje taką wiedzę, na jakiej sieci przesyła, jaką kryptowalutę, czy po prostu chce aby po kliknięciu dane środki znalazły się na drugim ulecie, więc ja bym tutaj podzielił osoby, które miałyby właśnie podlegać tej masowej adopcji na osoby, które po prostu chciałyby używać takiej technologii, a może po prostu chciałyby żeby coś działało, bo tak jak wspominałeś o Space Lee, wydaje mi się, że tam głównym problemem jest to, że Space Lee to jest taki Discord Web 3, tylko pytanie czy jakby to jest potrzebne na ten moment, bo narzędzie jest super dla ludzi, tak jak my się tutaj gromadzimy, dbamy o swoją prywatność, chcielibyśmy się logować za pomocą swojego portfela, tylko pytanie czy ludzie na ten moment już tego potrzebują, czy ta nasza prywatność jest na tyle zagrożona, że musimy po prostu już używać tych portfeli do jakiegokolwiek logowania się, czy po prostu jeżeli ktoś chce chronić swojej prywatności wystarczy, że zainstaluje VPN, a założy fejkowego maila na protonie, będzie miał numer telefonu zarejestrowany, no nie wiem, może nie będę wymieniał jakiejś konkretnej narodowości, ale wiecie, jakby w tym momencie jest dużo więcej prostszych rozwiązań, gdzie rzeczywiście o tą swoją anonimowość w internecie można dbać, więc wydaje mi się, że tak jak my tutaj siedzimy i się edukujemy cały czas właśnie na tej Web3, to inaczej, śmiałbym postawić tezę, że nie jesteśmy tutaj dla technologii, tylko żeby po prostu zarobić na ten moment, bo nie wiem ilu z was jest w tym świecie Web3, żeby chronić swoją anonimowość, żeby budować ten świat Web3 zdecentralizowany, a ile po prostu chciałoby zarobić trochę kasy i po prostu żyć na jakimś fajnym poziomie.
To może to dobre pytanie do publiczności, jakby kto interesuje się Web3 tylko z perspektywy finansowej, żeby zarobić, jakby ręka do góry? Ok, no tak połowa, a kto się interesuje technologią związaną z Web3? 50-50 bym powiedział chyba. A kto nie podniósł ręki? No właśnie, a ci co nie podnieśli ręki? Ok. Tak, zgadzam się tutaj z Kubą, ciekawe stwierdzenia i też zauważmy, że wiele zastosowań tej technologii może mieć zastosowanie i często użytkownicy wcale nie muszą wiedzieć, że tam jest zastosowana technologia Web3. Na przykład taki Starbucks wprowadza program lojalnościowy i teraz wyobraźmy sobie, kupujemy kawę i pani mówi, no to teraz proszę metamaskiem się zalewować, żeby odebrać naklejkę za kawę.
No jeżeli będzie to wyglądało w ten sposób, no to pewnie niewiele osób skorzysta, pewnie tylko te osoby zainteresowane Web3, natomiast sama idea wykorzystania właśnie Web3 i tutaj na przykład jakiś NFTek w programie lojalnościowym jest jak najbardziej ciekawa, tylko należy to odpowiednio obudować, czyli mi się bardzo podobają projekty, które stanowią pomost pomiędzy Web3 a Web2 i to ma bardzo, bardzo duży potencjał, bo jeżeli zobaczmy jak dużo projektów powstaje na przykład zróbmy booking. com tylko, że na Web3, no ok, ale po co, bo booking.
com jest za drogi i pobiera za duże prowizje, ale de facto stoi za tym jakiś projekt, ktoś musi odpowiadać za tą infrastrukturę, za tokenomie utrzymywać te wszystkie node i de facto jakby później tą rolę tego bookingu. com przejmuje ten projekt, który powstaje, więc zdecydowanie bardziej tutaj doceniam takie projekty, które stanowią pomost i które właśnie korzystają z dorobku technologii blockchain, rozproszone rejestry czy chociażby NFTeki. NFTeki jako obrazki totalnie bez sensu, ale NFTeki jako sama technologia, świetny pomysł, zauważmy, że NFTek to może być paragon, to może być faktura, to może być jakieś potwierdzenie, potencjale z połączeniem ze smart kontraktami i automatycznym wykonywaniem czynności, bardzo duży potencjał.
Wiecie, ja tak jeszcze sobie myślę, że jeśli chodzi o taką mainstreamową adopcję krypto i ogólnie technologii blockchain, to trzeba wziąć pod uwagę to, że na rynku zdarzają się takie sytuacje jak upadki dużych firm, jeżeli mają miejsce takie sytuacje jak upadek FTX-a, gdzie moja rodzina, moi znajomi pytają się mnie czy jeszcze mi w tych kryptowalutach coś zostało, to raczej ciężko aby ten retail, czyli te osoby, które są nieświadome, że jak oni usłyszą kryptowaluty albo NFT, to wiecie wejdą w ten rynek z zamkniętymi oczami, raczej właśnie chodzi o to tutaj, żeby pojawiły się odpowiednie regulacje, żeby pojawiły się odpowiednie prawa dotyczące kryptowalut, żeby nie było właśnie takich sytuacji jak upadki dużych firm, upadki dużych instytucji, przecież 2022 rok to była lawina upadających podmiotów, którzy po prostu bankrotowali.
I wydaje mi się, że właśnie jeżeli teraz w następnych latach ta adopcja pod kątem odpowiednich regulacji do rynku krypto, czyli żeby one były przejrzyste i żeby wszystko było z nimi ok, to właśnie sprawi, że ta adopcja tego użytkownika retail, czyli tej osoby, która nie jest zaangażowana w rynek krypto, wejdzie na jeszcze wyższy poziom. Ja osobiście tak tylko dodam, że ja nie wierzę w takie upadki. Moim zdaniem te wszystkie upadki są kontrolowane i gdzieś tam zaplanowane.
Jeżeli upada FTX, upada bank Silicon Valley, a dwa tygodnie później pojawia się informacja, że spółka NASDAQ, która zarządza też jedną z największych giełd, wniose go o bycie spółką powierniczą, jeżeli chodzi o kryptowaluty, to moim uczuciu jest to gdzieś tam wszystko planowane, bo jeżeli coś upada, to wiadomo, że zaraz coś powstanie, pieniądz nie lubi próżności, dlatego też w moim uczuciu im więcej będziemy używali my jako można powiedzieć pionierzy, ludzi, którzy chcą coś wprowadzić w tym świecie terminologii właśnie krypto, które jest wielokrotnie uśmiercana przez rządy wielu światów, z jednej strony z Goldman Sachs w 2017 roku w momencie kiedy Bitcoin jest warty 7-8 tysięcy, mówi, że to jest ponzi czy to jest scam itd.
A dzisiaj mówi, że tak powiem Bitcoin ma wartość unikalną i gdzieś tam będzie rosło. Wydaje mi się, że wszyscy jesteśmy troszeczkę manipulowani niestety jako społeczeństwa, jako młodzi ludzie jeżeli chodzi o adopcję do świata. Wiadomo, że zwykli ludzie czasami na nowej technologii mają nie zarabiać, tylko mają zarabiać ci co tym światem, że tak powiem kontrolują i go rządzą, stąd też uważam, że niestety czasami jesteśmy też ofiarami tego wszystkiego, natomiast bądźmy silni, uczmy się tego, żeby tak gdzieś miejsce w tym wszystkim znaleźć dla siebie.
Jeszcze tylko dodam jedną rzecz, bo nie do końca się z tym zgodzę, że brakuje nam regulacji, bo tak naprawdę FTX nie upadł przez brak regulacji, tylko przez jakiegoś oszusta, który przekręcił ludzi na olbrzymie pieniądze. Nie jesteśmy w stanie uregulować ludzi, nie jesteśmy też w stanie spojrzeć na człowieka i powiedzieć, że ten jest dobry, ten nas nie wydymuje, albo temu to w ogóle nie ma sensu powierzać środków. Wydaje mi się, że właśnie regulacje będą powodowały to, że ten rynek nie będzie się tak szybko rozwijał, dlatego że w tym momencie sam tworzy projekt używając NFT, używając tej technologii do tego, aby za pomocą NFT wypłacać zyski swoim inwestorom.
Tak naprawdę my wysłaliśmy wniosek do KNF, w którym udowadniamy im, że to nie jest security token i tak naprawdę czekamy na odpowiedź w któryś miesiąc. Tak naprawdę wszystko mamy przygotowane oprócz świstka od KNFu, że tak nie posadzimy was, albo tak nie dowalimy wam kary, jeżeli wprowadzicie taki biznes. Więc moim zdaniem im więcej tych regulacji, tym gorzej dla nas wszystkich, dlatego że po prostu ta technologia nie będzie się tak szybko rozwijała. Ludzie się będą bali, będą się zastanawiali czy popełniają przestępstwo, czy nie, będą szukali jakichś rozwiązań backdoor'ów prawnych, żeby w jakikolwiek sposób się przślizgnąć.
Moim zdaniem nie jesteśmy w stanie uniknąć takich wałów nawet na taką skalę jak FTX, bo umówmy się, tak naprawdę w tym momencie każda giełda mogłaby upaść, jeżeli jej właściciel czy właściciel kluczy prywatnych do giełdy postanowiłby się zawinąć, więc moim zdaniem tego nie jesteśmy w stanie uregulować. Prawdę mówiąc ja nie widzę tutaj żadnego sensownego rozwiązania na ten moment.
Regulacje, bardzo kontrowersyjny temat, ale właśnie zauważmy Kuba czekacie na informacje z KNF-u, dlaczego? No bo właśnie być może dlatego, że rynek nie jest uregulowany, powinniśmy mieć jasne przepisy jak dane na przykład aktywo klasyfikować i tutaj na przykład na horyzoncie pojawia się rozporządzenie Mika, rozporządzenie z Unii Europejskiej, które właśnie terytorialnie obejmie całą Unię Europejską i między innymi ono ma uregulować jak dane kryptoaktywa będą klasyfikowane. Moim zdaniem takie coś jest bardzo potrzebne, w przeciwnym przypadku właśnie są takie niejasności. Toczy się taki dziki zachód jak w Stanach, gdzie nagle SEK wydaje oświadczenie, że zaczyna się przyglądać Ethereum, ponieważ tam inwestorzy na początku zainwestowali kasę poprzez ICO, a więc zdaniem SEK-u wydaje się, że to może stanowić instrument finansowy.
No i właśnie gdybyśmy mieli uregulowane, że Ethereum spełni definicję kryptoaktywa, to uniknęlibyśmy takich właśnie newsów, które od czasu do czasu się pojawiają czy też które dzieją się wobec Ripple'a. A propos właśnie SEK-u i Ethereum, zwróćcie uwagę kto zainwestował w Ethereum, czyli cały kapitał Goldman Sachs'a i zwróćcie uwagę kto jest właścicielem SEK-u. Jeżeli ktoś się tym interesuje, to wie, że to są jedne i te same osoby. Dla mnie to jest cały czas jeden wielki teatr i show. Tak jak mówię, regulacje w jednym stopniu spowodują to, że my zwykli ludzie, którzy mają adopcję, mają chęć i zbudowania czegokolwiek stawiają nam bariery wejścia.
Przykładowo, nie wiem, uzyskanie obecnie licencji na założenie walleta w Estonii na 7-8 tysięcy euro już jest 250 tysięcy euro. Teraz my jako pieniężne, ludzie, którzy chcą zrobić jakiś startup, szukają finansowania, organizują, no to na dzień dobry mamy barierę taką nie do pokonania. I to uważam, jak wielkie problemy. Ja jestem zwolennikiem w jakimś stopniu można powiedzieć regulacji, ale nie takich, którzy uniemożliwiają zwykłym obywatelom, ludziom rozwijanie się. A nie tylko, żeby najbogatsi, czyli ci, którzy już mają jakieś tam fundusze, zasoby, jakieś fundusze powiernicze czy inwestycyjne mogły w tym działać. Ja uważam, że wszystko technologia jest dla ludzi, szczególnie właśnie blockchain, o której mówimy Web3 i w ten sposób powinniśmy do tego dążyć.
Tak, tutaj mi się wydaje, że kluczowym tym problemem jest ta kwestia decentralizacji i tego, żeby ludzie naprawdę mogli dbać o swoje jakby finanse, o swoją prywatność. Bo z jednej strony mamy regulację masową adopcję, tak żeby wszystkim było łatwo, tylko powoduje to, że tak naprawdę trochę chyba tracimy tę decentralizację. No bo mamy przykład Binansa choćby, która jest wielką giełdą, a tak naprawdę podajemy danej firmie swoje dane osobowe, firma przetwarza te dane osobowe, jeżeli podłączymy swojego metamaska, znają też nasz wallet, więc to jest trochę takie jedno podejście, a z drugiej strony wciąż są osoby, które wydaje mi się walczą o to, żeby wszystko było jak najbardziej zdecentralizowane, żeby działało on-chain, żeby jednak nie uzyskiwać tych licencji.
I teraz jakby jak wy uważacie, czy da się znaleźć jednak ten kompromis pomiędzy połączeniem Web3 z tym starym światem, z panami w garniturach z SEK-u, z KNF-u czy z banków, czy jednak nie powinniśmy iść tą drogą i powinniśmy starać się utrzymać jak można najdłużej po tej zdecentralizowanej stronie, jak najdalej właśnie od tego można powiedzieć starego świata? Czyli na pewno regulacje są potrzebne, istotne jest, żeby nie przeregulować rynku, bo to na pewno zaszkodzi spowolniej i na pewno będzie efekt odwrotny od zamierzonego. A tutaj jeszcze rozmawialiśmy właśnie o tych upadkach banków, no i zobaczmy jak tutaj zastosowanie ma na przykład proof of reserves, które zaczęły stosować giełdy po upadku właśnie FTX-a.
To może mieć również zastosowanie dla banków, że banki powinny właśnie wykorzystać technologie blockchain i stosować również proof of reserves. Ja tam osobiście w tę decentralizację tak mocno nie wierzę. Ja uważam, że wszystko co jest stworzone, to jest stworzone przez człowieka i jest w jakiś sposób zarządzane, można powiedzieć gdzieś tam za kurtyną, przez człowieka. Wszystkie projekty, które gdzieś tam mówią, że są wielce zdecentralizowane, taka prawda, że te wszystkie kody, te wszystkie smart kontrakty gdzieś tam tworzą ludzie. Więc ludzie w jakikolwiek sposób to mają wpływ. Jeżeli wy myślicie, że zwykła ulica kontroluje kurs bitcoina, no to jesteście w błędzie całkowitym.
Jeżeli chodzi o można powiedzieć kursy walut, to wszystko zanimowane przez tak zwanych market makers. To są ludzie, którzy po prostu polują na liquidity, polują na zwykłą ulicę, która gdzieś tam wysłała swoje order booki. Jesteśmy świadkami wielu v-shape'ów, czyli takich wyjść można powiedzieć są likwidowane, można powiedzieć wszystkie stoplossy. Także tu ja uważam, że no same nie wiem chociażby kursy tych wszystkich tokenów, fun tokenów, no to z jednej strony moim zdaniem to jest jedna wielka troszeczkę manipulacja. To są market makers, tak jak powiedziałem, to są duże podmioty, które dysponują można powiedzieć nieogranicznymi, nieograczennimi funduszami.
I tylko oni de facto mają wpływ na to, czy ten bitcoin dzisiaj pójdzie nie wiem o 1000 dolarów do góry, czy o 10 tysięcy dolarów do góry. I zwykli ludzie na to niestety nie mamy wpływu. Dlatego ja też troszeczkę w tę decentralizację jako taką można powiedzieć nie wierzę. Dla mnie to jest troszeczkę taka można powiedzieć ideologia. Oczywiście są jakieś projekty DAO i tak dalej. Natomiast wszystko, co jest związane z finansami w jakim stopniu jest kontrolowane przez ludzi i zawsze tak będzie. Zgadzacie się, że finanse będą kontrolowane i nie damy rady ich zcentralizować? Myślę, że tutaj naprawdę możemy polemizować ten temat, ponieważ możemy zobaczyć, że te regulacje idą, one będą, czy prędzej, czy później.
Chociażby rok 2022 pokazał to, że te regulacje będą. I uważam, że będzie ta infrastruktura, która na przykład będzie inaczej. Też warto wziąć pod uwagę to, że jeżeli na przykład MetaMask, czyli taki główny provider, jeśli chodzi o wallety, jeżeli on wprowadzi KYC, to tak naprawdę ta anonimowość drastycznie spadnie w tym krypto świecie i nie będziemy już mogli tak fajnie po tych DEX-ach, czyli po zdecentralizowanych giełdach się poruszać. I uważam, że tutaj będzie naprawdę duży taki przełom. Natomiast uważam, że te CX-y jak i DEX-y, one będą cały czas się rozwijać i to w tym kierunku będzie zmierzać. A ja uważam, że szara strefa to jest bardzo ważna część gospodarki każdego kraju.
I nieważne co się będzie wydarzało z portfelami, zawsze znajdzie się do tego jakieś obejście. Jeżeli ktoś będzie chciał pozostać anonimowy, będzie chciał mieć te środki anonimowo, nawet nie tylko w formie cyfrowej, to i tak pamiętajmy o tym, że wartość można przechowywać w różnym aktywie. Czy to jest złoto, czy to jest gotówka, czy to są kryptowaluty. Więc moim zdaniem te finanse zawsze będą w jakiś sposób możliwe do zdecentralizowania. Więc wydaje mi się, że nie są w stanie nawet przez to CBDC, bo tak widzę, że wyszliśmy w ten temat tak kratkiem, i tak nie są w stanie nam zabrać tej wolności.
Oczywiście będą trudni nam życie, ale jednak moim zdaniem chociażby sama pandemia pokazała, że społeczeństwo nie daje się tak łatwo dymać. I wydaje mi się, że jeżeli chodzi o te finanse, to w dalszym ciągu pozostanie jakiś aspekt tego zdecentralizowania. Ja akurat dostrzegam duży potencjał, jeśli CBDC wejdzie, dostrzegam duży potencjał dla rozwoju krypto. Bo CBDC będzie de facto cyfrową gotówką i transakcje będą monitorowane i tutaj ilość tych pieniędzy przez bank centralny, a transakcje będą monitorowane przez organy podatkowe i przez banki, a więc więcej użytkowników zacznie korzystać z krypto. Zresztą widzimy, że upadek banków właśnie w ostatnich tygodniach spowodował, że ludzie przerzucili się na bitcoina.
Część banków właśnie trzymało USDC, to spowodowało, że ludzie stracili zaufanie i ludzie przenieśli się do bitcoina i bitcoin po raz kolejny pokazało, że król jest tylko jeden. No tak, a jednocześnie wszystkie banki winią za te upadki właśnie nas, tak? Także tu jest można powiedzieć, sami widzicie jak to wygląda. Chciałbym jeszcze tutaj na sam koniec naszej debaty nawiązać do tematu, czy my jako Polacy, czy jako Polska jesteśmy w ogóle gotowi na można powiedzieć tą całą adopcję. Ja powiem tak, ja widzę, że jakbyś z punktu widzenia współzałożyciela projektu, moim zdaniem Polska jest trochę blokowana. Polska jest trochę blokowana, nie ma takiego przepływu pieniądza, można powiedzieć środków do projektów, które tutaj w Polsce się tworzą.
Jadąc gdzieś za granicę na różnego rodzaju konferencje, tam są dziesiątki tysięcy ludzi, którzy są setki startupów można powiedzieć. W moim odczuciu słuchajcie, my jesteśmy jedynym krajem w Europie, jeżeli patrzyć na dream job, czyli taki nazwijmy to wymarzony zawód, gdzie jest napisane developer. Tak, jesteśmy jedynym takim krajem i ja uważam, że my zawsze byliśmy tak postrzegani przez te największe można powiedzieć instytucje finansowe świata, że my mamy być zatrudniani, a nie my mamy zatrudniać kogoś innego. Dlatego też ja uważam, że troszeczkę Polska jest blokowana, ja nie spotkałem się nigdy, żeby pan premier naszego kraju zaprosił jakichś, nazwijmy to topowe projekty web3 do siebie.
W przeciwieństwie patrzcie Macron zaprasza prezesa sandboxa, wywiady, leki, że tak powiem okładki i tak dalej. Dzięki temu ta adopcja świata web3 w tej Francji mocno postępuje, ludzie w to się pakują, wszyscy chcą się ten kraj cały czas cały zmieniać, a u nas jest po prostu jeden wielki beton. Co robić, żeby to web3 zostało i się rozwijało w Polsce w takim razie? Ciężko powiedzieć co robić, my na pewno walczymy cały czas, można powiedzieć, wydaje mi się, że bardziej jest pozyskując kapitał zagraniczny, jest wtedy można powiedzieć większa szansa na rozwój tego wszystkiego. Natomiast jeżeli chodzi o adopcję tutaj z punktu widzenia sportu, ja widzę przede wszystkim jeden mankament w Polsce, w polskim sporcie to jest brak standardów.
Przede wszystkim środki znaczone, czyli środki z ministerstwa, które wpływają ze skarbu państwa niszczą polski sport całkowicie, bo wchodzi w szetek sponsor jakiś tytularny, jest sponsorem wizerunkowym. Natomiast prywatni przedsiębiorcy, z którymi miałem ostatnio przyjemność rozmawiać mówią wprost, nam nie zależy na byciu sponsorem wizerunkowym, nam zależy na tym, żeby te nowe złoto przyszłości, czyli ta fix data była wykorzystana pod kątem sprzedaży naszych produktów. Także tutaj cały czas jest problem i zobaczymy czy uda się go rozwiązać, a wydaje mi się, że my tą oddolną inicjatywą jesteśmy w stanie, można powiedzieć, to zrobić. Żeby to się stało, to też trzeba troszeczkę zmienić podejście.
Tutaj jeżeli są obecni jakieś influencerzy, którzy propagują ten temat, wydaje mi się, że w narodzie świtkwi siła, tak że bardziej powinniśmy wszystkich wspierać tego typu projekty, a nie na zasadzie, że pobieramy wysokie opłaty dla start upów za możliwość pokazania się. W momencie, kiedy bariery są stawiane wszystkim, od samego początku, mówię tutaj o nas jako współzałżycielach różnych projektów, poprzez rząd, który gdzieś tam odgórnie blokuje całą tą poprzez media mainstreamowe, to tylko my zwykli ludzie, którzy tu są obecni, jesteśmy w stanie coś zmienić. W takim razie zostanie nam wszystko narzucone, przyjdą duże firmy meta, nie meta i tak dalej, które będą miały gotowe rozwiązania w Web3 i wszyscy się temu stosują.
Wtedy wszystkie polskie projekty, niestety jest bardzo wtedy mała szansa, że jakieś polskie projekty wypłyną na wody międzynarodowe. Co fundacja planuje robić, żeby budować ten oddolny ruch? Żebyście też powiedzieli kilka słów na temat najbliższych planów, sposobów działania. Jak można z fundacją współpracować, jeżeli ktoś byłby zainteresowany? Jasne. Tak jak powiedziałeś wcześniej, fundacja powstała po to, żeby przede wszystkim edukować, łączyć ludzi. Staramy się wydarzenia robić nie tylko w Warszawie, tylko w większych miastach w Polsce, do tej pory mieliśmy w Poznaniu i Łodzi. Kolejne wydarzenie jest najprawdopodobniej 20 kwietnia w Wrocławiu, później Trójmiasto, Katowice, Kraków, Rzeszów, Lublin, więc trochę tych miast będzie.
Was wszystkich zapraszamy do uczestniczenia w aktywnym życiu fundacji, dlatego że potrzebujemy wsparcia i zasięgowego, i potrzebujemy prelegentów z ciekawymi historiami, z ciekawą wiedzą. Więc tak naprawdę tę fundację wszyscy tworzymy razem. Wydarzenia są całkowicie darmowe, finansowane przez nasze projekty. Uważam, że są na bardzo fajnym poziomie, co możecie sobie zobaczyć, najlepiej jak po prostu na nie przyjdziecie. No i tak jak powiedziałeś Michał, to jest tak naprawdę inicjatywa dolna. My po prostu staramy się edukować ludzi, żeby poszerzali swoją wiedzę na temat i Web3, i bezpieczeństwa, i tego żeby nie dali się oszukiwać.
I żeby też po prostu propagowali tę wiedzę w swoich najbliższych kręgach, bo moim zdaniem to jest jedyne rozwiązanie na ten moment, które działa, co widać. Jeżeli mógłbym coś jeszcze dodać na temat właśnie całej fundacji i edukacji, to wszyscy wiemy, że wiedza to jest potęgi klucz. Wszyscy widzą jak ten świat się zmienia, charge BT, teraz już jest kolejna chyba wersja jego 4. 0, i prawda jest taka, duża część ludzi, która się po prostu gdzieś tam nie zaadoptuje do tego świata, które pędzącego z tymi nowymi technologami zostanie po prostu wykluczona. Niestety, no to już Jerome Powell mówi wprost, że się uczymy tej całej nowej technologii.
Wszyscy mówią wprost, łącznie gdzieś tam w Davos, że część ludzi po prostu stanie się, brzydko mówiąc, zbędna. Więc to słuchajcie, ta fundacja, to co my tu robimy, ten cały kongres Inveskawst, to jest szansa dla was wszystkich. To jest dla was szansa dla waszych rodzin, dla znajomych, żeby po prostu starać się odnaleźć w tym nowym świecie. Niekoniecznie każdy musi być deweloperem, niekoniecznie każdy musi zakładać jakiś nowy projekt, ale każdy może być marketingowcem, kopierejterem w jakikolwiek sposób być zasprajaźnionym z tym nowym, zmieniającym się szybko światem.
I tego typu właśnie spotkania jak nasza fundacja pozwoli, żeby po prostu operować chociażby tą terminologią, być na tyle operatywnym, żeby można powiedzieć, śmiało się gdzieś poruszać, to też jest szansa na znalezienie przyszłości dobrej pracy. I taka jest prawda. Tutaj koledzy chyba już wyczerpali temat kwestii fundacji, ja tylko dorzucę właśnie, że zachęcamy do odwiedzenia strony eduwebfree. org, zakładka kontakt, jeśli macie jakiś ciekawy temat, którym chcielibyście się podzielić albo zaprezentować projekt, to tak jak Kuba powiedział inicjatywa jest oddolna, chcemy promować polskie projekty, strzeżyć edukację, zapraszamy do kontaktu. Pytanie czy jeszcze ktoś na przykład z sali ma, chciałbym zadać jakieś pytanie, oczywiście będzie też możliwość porozmawiać później.
Jakie macie pomysły na zabezpieczenie tego waszego projektu przy takim sytuacjach, na przykład najwyższy czas było, co ono zablokowano w Polsce z powodu dużo ludzi wiedzia, czyli interwencja państwa? Pewnie każdy ma jakieś sposoby. Nie do końca zrozumiałem pytanie. Czyli jeżeli staramy się politycznie być neutralni, skupiamy się na technologii. Tak, skupiamy się na technologii, nie atakujemy żadnych rządów i tak dalej, po prostu edukujemy, jest to edukacja, która de facto jest dostępna w internecie, ale wiadomo, że łatwiej coś. . . Jest to połączone z blockchainami i kryptowalutami, to też jest jakieś podważanie, ktoś może sobie to odebrać jako podważanie autorytetu państwa. Ja bym powiedział, że dla mnie blockchain nie jest wieszczące z państwem.
Przede wszystkim ja nie uważam, żeby blockchain należał do państwa czy do jakichś organów, które starają się nam tu ułożyć ten ład w naszym kraju. Jest to technologia wymyślona można powiedzieć przez ludzi i dla ludzi, która w jakiś sposób zmieni wszystkie nasze aspekty, czy chcemy czy nie, począwszy od dziś tam od finansów, skończył się na medycynie. Jeżeli ktoś odgórnie zakłada, że tego typu spotkania, meet-upy edukacyjne są przeszkodą, to jest błędzie. Nawet osoby pracujące w rządach potrzebują takich ludzi. Nie wiem czy wiecie, w 2017-18 roku PKO zawinęło z rynku najlepszych specjalistów związanych z technologią CDBC. Czyli banki samodzielnie czegokolwiek nie zrobią. Rząd samodzielnie bez nas niczego nie zrobi.
Zawsze będzie potrzebował normalnych ludzi, pracowników, specjalistów, menadżerów, dyrektorów i tak dalej, którzy będą w jakiś sposób realizowali plany, które gdzieś tam są narzucone. Nigdy nie będę odbierał tego, że edukacja jest zagrożeniem dla kogokolwiek. Tak jest prawda. Wstyd już chyba czas nam dobiegł końca, także dziękuję bardzo wszystkim. Tak, dziękujemy. Dziękuję. .