VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Zaczyna się rok bardzo wyjątkowy. Jesteśmy zmęczeni dynamiką roku 2022 oraz jego niepewnością. Da się odczuć powszechną determinację i chęć ruszania do przodu. Po spotkaniach z Wami w pierwszych tygodniach stycznia już widzę, że rok 2023 przynosi wiele nowych inicjatyw. Jeśli uważasz, że to jest moment, który chcesz wykorzystać, aby zbudować coś nowego, to doskonale. Zatem dziś opowiem, jak możesz zarządzać kapitałem pasywnych inwestorów. A dokładniej, czy możesz wykorzystać Family Office? A jeśli tak, to gdzie je postawić? Kiedy i jak możesz po prostu doradzać klientom, w jakie instrumenty mogą oni inwestować? A kiedy konieczna jest licencja Asset Management? Cześć. Jeśli stawiasz sobie pytanie, w jaki sposób skutecznie i sukcesem inwestować majątek w 2023 roku, to jesteś we właściwym miejscu.
Nazywam się Anna-Maria Panasiuk. Jestem World Advisorem, pionierem polskiego rynku Family Office. Doradzam holistycznie, prawnie, finansowo, biznesowo i podatkowo osobom, które stają przed wyzwaniem ochrony swojego majątku. Jeśli chcesz mnie śledzić, zasłuchajmy w swoim miejscu. Dobrze, zastanówmy się, jak możecie pojawić się na rynku z nowatorskimi usługami inwestycyjnymi? Polski rynek inwestycyjny, ja widam się niestety jako rynek mocno niedojrzały. Ma to znaczenie nie tylko dla doradców, ale również dla inwestorów, którzy nie mają sami kompetencji w zakresie zarządzania własnym majątkiem. Jak się tak zastanowić, to oni mają również gdzie pójść. Oni mają dobrej oferty na rynku Polski. Kompetencje i kultura inwestycyjna zespołów polskich funduszy dopiero się kształtuje.
Na palcach jednej ręki można policzyć dobre zespoły funduszy VC czy PI, a innych fundoradztwa nie ma, bo polskie regulacje nie dają takich możliwości. Z jakich usług zatem może skorzystać polski inwestor? Odcinek ten dedykuje zarówno inwestorom, jak i osobom, które chcą zająć się wsparciem dla rosnącej inwestorów. Czyli doradztwem w inwestowaniu środków prywatnych. Pierwszym rozwiązaniem, z jakiego możesz skorzystać jest Family Office. Jeśli chcesz świadczyć usługi i zarządzenia majątkiem prywatnym jednej rodziny lub większej ilości rodzin, jako np. takie centrum koordynujące inwestycje sprawy tych rodzin, do tego celu należy założyć Family Office.
Ale co to jest? Jaką jest ta inwestora? Co należy założyć Family Office? Ale co to jest? Jaką formę ma przyjąć taki Family Office? No właśnie, jeśli obsługa ma dotyczyć jednej rodziny, to najlepsza do tego celu będzie Polska Fundacja Rodzinna. Albo w ogóle Fundacja Rodzinna nie musi być w Polsce. Jeśli byłoby to natomiast wiele osób, to musisz się zastanowić jaką spółkę do tego celu założyć oraz czy powinna być ona w Polsce, czy może za granicą. No i pewnie nie będzie to ASI. Family Office, o którym teraz rozmawiamy, nie zarządza środkami klientów na swoich rachunkach, a jedynie koordynuje z pewnego siedzenia takie inwestycje. Trzyma w jednym centrum wszystkie kompetencje, analityczne, prawnopodatkowe, doradcze, księgowe.
W Polsce nie ma regulacji dla takich Family Office w ogóle. To jest koncept w Polsce jeszcze nieznany. Nasuwa się również pytanie, czy czujemy się bezpiecznie jako inwestor, aby takie informacje o majątku czy inwestycjach skumulowane były w polskim podmiocie? Jeśli mamy cień wątpliwości, to jednym z krajów, który doskonale się do tego nadaje jest Szwajcaria. Szwajcari Family Office musi posiadać licencję upowierniczą, to znaczy trusty license, ale nie jest to licencja wydawana przez tamtejszą Komisję Nacorów Finansowych. Licencja ta jest stosunkowo prosta do uzyskania, a same usługi, jakie świadczy Family Office, są z pogranicza usług prawnych, finansowych, kontrolingu i inwestycji. No dobrze, a jak można świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego? To jest najbardziej paradoksalny koncept.
W Polsce bardzo trudno jest uzyskać uprawnienia doradztwa inwestycyjnego, ponieważ sama je robiłam, wiem ile trudu to kosztuje, ale nawet jak masz uprawnienia doradztwa inwestycyjnego, to nie możesz tak po prostu zarządzać majątkiem i inwestować w środków innych osób, jeśli nie robisz tego w ramach instytucji Asset Management. A taka instytucja z kolei musi spełniać bardzo wiele warunków regulacyjnych. Nawet jeśli masz licencję doradztwa inwestycyjnego oraz ogromną wiedzę, którą mógłbyś podzielić się z innymi, to bez rozbudowania infrastruktury po prostu nie ma tego jak zrobić. Tymczasem prosta spółka lub nawet przedstawicielstwo polskiego podmiotu w takim kraju jak Szwajcaria może swobodnie takie doradztwo prowadzić.
W Szwajcarii nie potrzebujesz żadnego pozwolenia, aby podjąć się doradztwa w zakresie tego, w jakie rynki należy wejść, w jakie instrumenty finansowe lub w jakie surowce promować pośród klientów. Co ważne, to klient decyduje, czy z takiego doradztwa skorzystać, czy taką transakcję podejmie. A jeśli podejmie się skorzystać z takiego doradztwa, to cały proces inwestycyjny jest w jego rękach, w rękach jego banku lub jego family office. Od dwóch powyższych modeli trzeba odróżnić model aktywnego zarządzania aktywami osób trzecich, czyli asset management. W Polsce jest to jedyny koncept świadczenia usług doradztw inwestycyjnego. Różni się on tym z tych dwóch poprzednich, że tutaj podmiot, który zajmuje się doradztwem inwestycyjnym, jednocześnie aktywnie zarządza środkami. To jest dokonuje samodzielnie lub po rozumieniu z klientem transakcje inwestycyjne.
W Polsce takie usługi świadczyć może jedynie bank i instytucja, która posiada licencję asset management. Również za granicą, przykład Szwajcarii, do jego rodzaju usługi świadczone są przez podmioty posiadające licencję OFinma, czyli tamtejszych instytucji nazywu finansowego. W praktyce oznacza to tyle, że ciężar administracyjny związany z kwalifikacjami zespołu analitycznego i transakcyjnego z zabezpieczeniem finansowym czy technologicznym jest tak wielki, że ma to sens jedynie dla podmiotów, które posiadają pod zarządzaniem co najmniej 200 milionów franków, co robią z 1 miliard złotych. Dlatego jeśli chcesz zacząć od inwestowania środków twoich inwestorów, to dużo łatwiej będzie ci to przeprowadzić we współpracy z istniejącymi już w familiowizyt Szwajcarii. A jeśli chcesz to zrobić całą dzielnie, to może trzeba zacząć od Asii. Dziękuję za pozostanie ze mną do końca. Nowe inwestycje bieżącego roku są ważne.
Korzystajmy z możliwości jakie przynosi nam 2023 rok, jakie daje nam obecnie Europa. Zapraszam Cię do subskrybowania kanału World Advisory Anna Maria Panasiu poprzez kliknięcie przycisku poniżej, a także dokumentowania odcinków. Chętnie na każdy komentarz odpowiem. Mój kadał jest dostępny na YouTube, Spotify i Apple Podcast. Jeżeli chcesz się ze mną skontaktować, zapraszam na stronę www. annamariapanasiu. com. Zapraszam na kolejny odcinek za tydzień. Do zobaczenia i miłego dnia!.
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.