VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć, dzień dobry. W dzisiejszym odcinku mam przyjemność zaprezentować Ci, jak automatyzować biznes przy użyciu między innymi narzędzia Zapier, narzędzia, które jest wspierane sztuczną inteligencją, które pomoże Ci zautomatyzować wiele procesów w firmie. Ja używam Zapiera, ja bardzo lubię Zapiera, ale alternatywą do tego narzędzia jest też narzędzie Make. Make przede wszystkim charakteryzuje się tym, że ma nieco więcej możliwości pewnie do automatyzacji, ale jest przede wszystkim dużo tańszy. Problem z Make'iem jest taki, że jest dużo trudniejszy do nauczenia. Tam opcji i możliwości jest znacznie więcej i myślę, że taka osoba początkująca kompletnie sobie z Make'iem nie będzie w stanie poradzić.
Z Zapierem jest inna bajka, bo to narzędzie jest naprawdę dosyć intuicyjne i myślę, że takie podstawowe rzeczy będziesz sobie w stanie wydrożyć. Przejdźmy sobie do panelu. Tak wygląda panel Zapiera, kiedy się zalogujemy. Tutaj mamy jakieś określone include task, czyli ile tasków w ciągu miesiąca mogę wykonać na tym planie. Ilość Zapów mam unlimited, czyli mogę ile chcę tych automatyzacji zrobić, ale mogę mi się wykonać tylko 750 akcji takich, pojedynczych akcji, które się wykonują w ramach biznesu. I tu mam różnego rodzaju start from template. Możemy skorzystać z templatek, możemy sobie poczytać o różnych rozwiązaniach.
A tu są moje poprzednie Zapy, które już wcześniej tworzyłem i tutaj mamy słowaczkę zaznaczone, że te automatyzacje są włączone, więc widzicie ile tych automatyzacji w swoim biznesie mam zrobionych. Pokrótce ci może nakreślę, co te automatyzacje dla mnie robią. Na przykład tu mam automatyzację, która mi wysyła sms-a, gdy ktoś zapisze się na jakiś auto webinar. Mam tutaj na przykład informacje odnośnie skopiowania leada, który trafia do arkusza Google Sheets do mail light, czyli do systemu mailowego wysyłam takie informacje, że ktoś wypełnił tutaj wniosek. Mam na przykład informacje, ktoś wypełnił darmowy trening, zapisz go do mail lighta. To jest właśnie darmowy trening oblicze-businessu.
pl, darmowy trening, ktoś klika ten przycisk, wypełnia formularz, a następnie trafia na jakąś stronę podziękowania i ta automatyzacja przenosi mi te dane z formularza tali do narzędzia mail light. Wszelkiego rodzaju formularze tworzę w narzędziu tali, które jest wyśmienite do budowania formularzy. Możemy wejść sobie w taki np. wniosek kwalifikacyjny auto webinar, możemy tutaj skopiować sobie linka, wejść sobie do nowej karty, skopiować to i zobaczcie jak wygląda ten formularz, jaki jest imponujący, jak rozbudowany i ile możliwości tutaj daje tali i te wszystkie dane możemy sobie później wysłać do arkuszy. Wejdziemy sobie w integrację i tu mam integrację z arkuszami spritz ship.
I zobaczcie wszelkiego rodzaju automatyzacje zaczynają mi się kiedy ktoś wpada do arkusza, czyli ktoś wypełnia formularz, te dane z formularza lecą do Google Sheets, a później już sobie wrzucamy do systemu mailowego, wysyłamy SMSy, powiadomienia do działu handlowego, do mnie, do wspólniczki i mamy to wszystko w jednym miejscu. Jestem ogromnym fanem budowania takich procesów, które są policzalne, przewidywalne, znamy współczynnik konwersji, zobaczcie ja używam do tego systemu CRM Pipe Drive. I w Pipe Drive mam trzy firmy.
Oblicze biznesu, moja firma wideo Eduheros, to jest moja firma szkoleniowa, gdzie mam tutaj rozbite na klientów, którzy zostawili określoną sumę pieniędzy i po takim pipeline przesuwam tych ludzi z jednego miejsca na drugie, pcham ich w kierunku tych najdroższych pakietów mentoringowych oraz mam tutaj agencje, gdzie obsługujemy różnego rodzaju klientów marketingowych. I mam to wszystko rozbite na jakieś tutaj ścieżkę, lid w systemu, wstępna rozmowa, wysłane oferte oraz mam też informacje odnośnie, jakim produktem ktoś jest zainteresowany.
Jak wyjdziemy sobie w oblicze, to zobaczmy jakieś przykładowe lidy, które tutaj wpadały, to mam też takie komórki, w których pytam w jakiej branży działasz, na czym ci najbardziej zależy, który typ usługi cię najbardziej interesuje, jak czujesz się przed kamerą, jakie są twoje miesięczne zarobki. I te wszystkie dane są spersonalizowane, dodałem je do tego formularza, aby rozbudować tą automatyzację i kiedy ktoś wypełnił taki bardziej rozbudowany formularz, to trafia bezpośrednio do systemu CRM. Przejdźmy już może do aktywnego tworzenia takich zapów, klikamy sobie tutaj przyciskiem Create i wybierzemy sobie Zap. Zobaczcie i tu mamy dwie możliwości tworzenia takich automatyzacji.
Ta automatyzację budujemy tak naprawdę z góry na dół, w maiku te drzewka mogą być dużo bardziej rozkałęsione i możemy też użyć sztucznej inteligencji Copilot, która również działa z językiem polskim. Mogę tutaj w Copilot napisać, stwórz mi automatyzację, która wysyła dane z formularzy błyskawicznych Facebook Lead Ads do arkuszy Google Sheets. I tutaj Zapier zaczyna pracować, czyli możemy wpisać po prostu polską komendę, co chcemy ze sobą zautomatyzować i to już wystarczy narzędziu Zapier, aby stworzyć taki szablon automatyzacji, który później trzeba tylko rozbujać dodając klucze API.
Bo aplikacje komunikują się ze sobą za pomocą API, więc jeżeli narzędz nie jest zintegrowany z Zapierem, to oczywiście można użyć jakiegoś rodzaju webhooków, ale cała automatyzacja jest utrudniona, dlatego korzystajcie z takich ogólnych, globalnych, popularnych narzędzi, które mają dostęp do API. Kiedy widzimy, że poprawnie nam tutaj sztuczna inteligencja zinterpretowała tą automatyzację, możemy tutaj dodać wszystkie kroki na raz, a następnie wziąć się do wypełniania tych plików, aby ze sobą to wszystko połączyć. Ja może wyjdę. Nie chcemy teraz tworzyć za pomocą sztucznej inteligencji, chcemy to stworzyć ręcznie. Tutaj system też pyta, co my chcemy ze sobą połączyć. Możemy różnego rodzaju też oczywiście te platki wybrać.
Możemy przejrzeć jakąś historię poszczególnych Zapów, czyli wchodząc w historię możemy zobaczyć, jakie automatyzacje o której godzinie, w jaki dzień były realizowane i co poszło nie tak. Jeżeli jakiś tutaj Zap będzie miał awarię, to my będziemy w stanie to wszystko tutaj wyczytać w historii. Wchodzimy sobie teraz w Zapy. Jeszcze raz klikamy w stwórz Zapa. Zap, a następnie klikamy tutaj Trigger i wybieramy co się ma zaciać. Czyli na przykład chcemy pobrać dane z arkusza Google Sheets, jakiegokolwiek tutaj, a następnie przypuśćmy wysłać te dane SMSem do mnie oraz wysłać je do systemu CRM Pipedrive. Ja Ci taką prostą automatyzację pokażę dosłownie trzy kroki i przejdźmy przez to.
Tu mamy jakiś wniosek kwalifikacyjny AutoWebinar, ale to jest na mailu oblicza, więc spróbujmy sobie. Wchodzimy sobie tutaj Google Sheets i wybieramy. Kiedy pojawia się nowa linijka, new spreadsheet row, klikam. Kiedy pojawia się nowa linijka, czyli nowy lead wpadł nam w system, to niech odpala się automatyzacja. Klikamy Kontynuuj. Tu system nas poprosi o połączenie ze swoim mailem, czyli możemy kliknąć change i połączyć się na przykład connect new account i wtedy Was przeniesie tutaj do wyboru Gmaila. Tak? Więc jeżeli macie arkusz Google na określonym Gmailu, musicie się teraz zalogować. Ja już jestem zalogowany, więc przejdę dalej, klikam Kontynuuj. System jest bardzo intuicyjny. Teraz nas pytają o trigger.
Kiedy to się ma odpalić? Kiedy ktoś wypełni tutaj trigger trigger, a mamy tu kilka tych arkuszy, czyli musimy wybrać arkusz. Dajmy na to ten autowebinar. Tutaj w ogóle sobie możecie nazwać tego zapa testowy do usunięcia. Nazwijcie sobie, żeby się nie pomylić później. Wybieramy jeszcze arkusz, bo pamiętajcie, że tu jeszcze mamy arkusze. Ktoś może mieć dwa, trzy arkusze i tak dalej, więc system Was pyta o jaki arkusz chodzi. Arkusz, arkusz jeden. Dobra, kontynuuj. I tu nas system prosi o przetestowanie. Możemy sobie włączyć taki test i wykryje nam poprzednią automatyzację.
Czyli zanim taką automatyzację zaczniecie robić, wykonajcie tą akcję, aby system już miał jakieś zebrane dane, żeby już te dane były wysłane do Zapiera, żeby on mógł ocenić o co nam chodzi. Tak? I mamy tu informacje, mamy już zebrane dane z jakiegoś poprzedniego formularza. Klikamy kontynuuj z tym wybranym rekordem. I co się ma zadziać w momencie, kiedy ten formularz zostanie wypełniony? I dlaczego ja jestem fanem jakościowych lidów, a nie tylko jakichkolwiek iść na masówkę? Bo zobaczcie, jeżeli ja zbieram lida na przykład z formularza, tu spod przycisku, to, tu się powinien wyświetlić formularz, ale oczywiście jak się nagrywa wideo, to zawsze się coś tam zadzieje. Coś tam się zadzieje.
Dobra, mamy formularz przygotowany przez Tali i mamy tu jakieś wstępne informacje. Jeżeli ktoś nie zostawia tych danych tutaj w formularzu, tylko zadzwoni bezpośrednio, to automatyzacja się nie wykona. Musimy później ręcznie do takiego systemu tutaj Pipe Drive'a wgrać tego lida ręcznie, czyli stworzyć nową szansę sprzedaży, wpisać jego imię, nazwisko, numer telefonu, wszelkiego rodzaju dane, organizacja, wartość zamówienia itd. Musimy to wszystko ręcznie robić i to utrudnia nam ten proces, nie jest w pełni mierzalny. My nie znamy precyzyjnego współczynnika konwersji, gdy ktoś zadzwoni do nas bezpośrednio. Nam zależy na dużej ilości danych, które zbieramy tutaj z tego formularza. I później ten lid wpadł do systemu, wstępna rozmowa, wysłana oferta itd.
I tutaj już można kolejne automatyzacje robić, np. tutaj jakiś Łukasz i ja z tego poziomu, z tego narzędzia mogę mu wysłać maila albo skorzystać z różnych innych szablonów. Bo zobaczcie, że tutaj w tych mailach mam np. szablon, który wysyłamy po rozmowie telefonicznej, Marta z zespołu otrzymuje taką pełną, pełną automatyzację, razem z notką głosową ode mnie, w której naśladuje, że my ze sobą rozmawiamy, komunikujemy się itd. I to jest bardzo fajnie to działa, ponieważ klient czuje, że jestem bardzo mocno w ten proces zaangażowany.
Więc wysyłamy takiego maila, on jest gotowy z szablonu i wtedy całą komunikację mamy tu z poziomu maila, z poziomu systemu CRM i tu będziemy mieli wszystkie dane o tym kliencie, gdy on ten formularz wypełni. Więc kolejny krok to jest przesłanie tych danych do systemu CRM i tutaj musimy wybrać Create Deal. Bo możemy jeszcze stworzyć oczywiście LIDA, ale ja tutaj na potrzeby tej automatyzacji stworzę DILA. Kontynuuj i znowu tutaj musimy wybrać naszego Pipe Drive'a, wybieramy nasze konto i zobaczcie, że mam tu wszystkie te komórki, o które nas później tam pytają. Możemy wybrać tytuł i tytuł możemy wybrać. . . tytuł. . . nie mamy tu imiona użytkownika, najważniejszych rzeczy. Możemy np.
datę wypełnionego formularza dać w title, ale mamy też creation date, czyli wypełnił formularz wtedy i wtedy. Wtedy i wtedy wybieramy status. Czy ta szansa jest otwarta, wygrana, przegrana, usunięta? Oczywiście otwarta. Stage, czyli etap LICA i wybieramy LID wpadł do systemu. Następnie, kiedy wpadł do systemu wybieramy do którego LICA, czyli do której firmę? Ja mam tutaj trzy firmy, wybieram przypuszczmy oblicze biznesu, mogę wpisać owner, organizacja i te wszystkie komórki, waluta, wartość zamówienia itd. To się wszystko może zadziałać z automatu. Jeżeli sprzedajecie ten sam produkt zawsze, czy np. za 5 tysięcy, to możecie tu na sztywno wpisać 5 tysięcy. 5 tysięcy, idę wpisać currency PLN, polisz złoty.
Tu wybieramy numer telefonu, szukamy z tej komórki i mamy, podał numer telefonu, wklejamy to. Adres e-mail i szukamy tutaj maila. Nie mamy tutaj maila w tym formularzu chyba. Jeśli zakwalifikuję w A, dobra. A nie, to jest kiedy będziesz w stanie działać. Tutaj jest mail, a to jest do usunięcia. Zaraz, zaraz ogarniemy. Dobra, dobra, dobra, dobra. Trzeba to wyczyścić. Jeszcze raz, jeszcze raz adres e-mail. Dwie komórki podaliśmy. Dobra, mamy. Możemy jeszcze raz usunąć, żeby Wam pokazać i szukamy maila. Mamy podaj maila. Komórka uzupełniona. Preferowana godzina kontaktu, jeżeli macie na etapie formularzu w jakiej branży działasz. Szukamy tego w jakiej branży działasz.
Na czym Ci najbardziej zależy? I wpisujemy tutaj na lidach. Na lidach. I tak dalej. Przepisujemy te wszystkie dane i one będą wysłane już do serwisu Pipe Drive. Klikamy kontynuuj. Możemy to wszystko w tej chwili już przetestować. Nie będę tego w tej chwili robił, bo mi to trafi do CRM, a im nie ze śmieci, więc klikam sobie pomin test. I to już jest gotowe do publikacji. A więc lub mogę dodać kolejny krok i w tym przypadku wybiorę sobie SMS API. I do SMS API te informacje mogą wpaść. Jeżeli chcemy wysyłać jeszcze jakieś np. automatyzacje mailowe, to tutaj wybierzemy sobie plusem Mayor Lite.
I możemy skopiować API K do Mayor Lite'a i wysyłać też automatyzacje mailowe. Czyli zobaczcie jak wiele ścieżek się tutaj może zadziać. Ja tak naprawdę często robię automatyzacje dwuetapowe, ponieważ jak mi się coś zepsuje w automatyzacji, to ja od razu wiem w którym miejscu, w którym automatyzacja nie działa. A jak to jest bardzo rozbudowany system, jak się gdzieś tam coś w środku wysypie, to często automatyzacja może stanąć, nie zadziałać do końca, więc staram się robić krótsze automatyzacje, ale np. większą ilość. Wtedy czuję, że mam taką większą kontrolę nad tym biznesem. Ja mogę wejść w SMS API, wejdźmy teraz, wygieramy event.
Co się ma zadziać, kiedy kontakt wpada do CRM'a? Wysyłamy text message i możemy wybrać czy chcemy do klienta wysyłać SMS jakiegoś z potwierdzeniem, gdy on wypełni formularz, czyli wejdzie na oblicze biznesu wypełni ten formularz, czy może wysłać do nas, do administratorów, że wpadł nowy kontakt. System nas tu będzie prosił o wybór konta w SMS API i mamy tu już do wyboru moje. Ty będziesz musiał wkleić klucz API, zalogować się do SMS API, przykleić tutaj klucz, wybierzemy jakiś tutaj klucz, kontynuuj i sender name. I jeżeli w SMS API już sobie wpisaliście jakiś tutaj name, to będziecie mieli np. Tomasz Guzik.
Numer telefonu, ja sobie wpiszę swój numer, dlaczego? Bo chcę SMSa do siebie i ja wtedy tworzę tutaj SMSa. Zobaczcie jak wygląda ten proces, bo ktoś wypełnia formularz i ja go mogę jeszcze jakąś automatyzacją ratować, jeżeli nie wypełni kolejnego kroku, bo u mnie lidy, które wypełnią ten formularz, potem trafiają na stronę dziękuję i to jest kolejna kwalifikacja, gdzie jest już mój kalendarz ze spotkaniem w narzędziu Google Meet i ja sobie wybieram datę i tu już pytam na przykład o zarobki. To jest dla mnie cenna informacja, bo mogę odsiać na tym etapie lidy.
I ja mogę na poziomie automatyzacji systemu mailowego rozdzielić te dwa człony automatyzacji w ten sposób, że jeżeli ktoś wypełnił formularz, ale nie wypełnił kalendarza, dostaje np. przez 3 dni przypominajki meglowe, w których kierujemy do takiego kalendarza. Hej, nie umówiłeś się jeszcze na rozmowę wideo. Hej, zapomniałeś umówić się na wideo, ale wypełniłeś formularz. O co chodzi? Co jest nie tak? Nie masz teraz czasu itd. Możesz taką automatyzację w mail. lycie ustawić. I teraz tak. SMS. Właśnie wpadł nowy lid do systemu. Nie używamy polskich znaków, bo zapłacimy więcej za SMSy. To jego numer i możemy wybrać sobie numer telefonu do tego klienta. Ale bo np.
jeszcze po jego dane numer i wkleić tutaj jeszcze imię albo np. miesięczne zarobki. Miesięczne zarobki tutaj możemy wpisać numer. I dzięki temu już handlowiec wie czy wyciągać słuchawkę szybko, dzwonić, dopinać sprzedaż czy jest to klient, który się nie kwalifikuje. Następnie wchodzimy w mail. lyte classic i co my chcemy jeszcze przepisać z tych danych z tej automatyzacji? No oczywiście chcemy create, update, subscribent. Czyli dodajemy klienta, kontynuuj. Wybieramy grupę. Tu nam wykryje po API. Skopiujemy sobie API K z mail. lyta i wybierzemy jakąś grupę. K wybrał jakiś tam ebook i wybieramy tutaj maila.
Wybieramy Krzysztof, name, tutaj możemy wpisać name i wybieramy jakieś opcje, resubskryb czy to ma wysłać jakiś autoresponder. I tu mamy dodatkowe dane, które możemy wpisać tego użytkownika. A w końcu klikamy kontynuuj i pomiń test lub przetestuj. Warto za pierwszym razem taką automatyzację przetestować. Klikamy teraz pomiń test i tutaj automatyzacja jest tak naprawdę gotowa. Tu nie wszystkie dane zostały wypełnione, więc tutaj ten test nie będziemy prowadzić, ale w momencie kiedy tu już wszystko będzie, bo mamy tu jakiś wykrzyknik, że coś jest nie tak, być może to za dużo miejsca. Czy o co chodzi? Tu continue finish, nie wypełniliśmy wszystkich pól? To masz guzik, wybór, wybór, a trzeba tu wybrać jeszcze true.
I klikamy kontynuuj i pomiń ten test. Kontynuuj, kontynuuj, kontynuuj, kontynuuj. I mamy publish. Gdy opublikujemy tą automatyzację, ona już będzie działać. Jeżeli chcesz, abym takie automatyzacje wdrażał w twojej firmie, żebym pomógł ci spojrzeć na biznes z lotu ptaka nie tylko pod kątem automatyzacji, ale też marketingu i sprzedaży, budowania procesów i zwiększania sprzedaży dzięki reklamie płatnej czy też profesjonalnym wideo, kliknij link poniżej, darmowarozmowa. pl, przeniesie cię na tą oto stronę i klikasz tutaj za rezerwę. Zdarwuję rozmowę, bezpośrednio ze mną odbędziesz rozmowę w kalendarzu w narzędziu Google Meet i sprawdzimy czy będę w stanie w twoim przypadku w twojej firmie wydrożyć tego typu rozwiązania, które usprawnią twój biznes. .