VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Życie gracza komputerowego nie jest łatwe. Płyty główne są droższe niż kiedykolwiek, fabryki półprzewodników mięwają awarie przez co ceny nośników SSD czy nawet innych podzespołów rosną, a karty graficzne? No, o cenach tych i o ich dostępności lepiej nawet nie wspominać. Ale nawet jeśli poświęcisz wszystko i zdobyłeś wymarzone komponenty, podłączasz komputer do OLEDowego 120Hz telewizora wraz z kinem domowym, to zobaczysz, a raczej usłyszysz, że w grach masz jedynie stereo. Wtedy każdego może najść taka refleksja, że chyba trzeba było faktycznie pójść na otwiznę i po prostu kupić PlayStation 5. Tak, nawet moje stare PlayStation 3, które stoi gdzieś tam w rogu, nie ma najmniejszego problemu, aby przesyłać dźwięk przestrzeni przez HDMI.
A jedna z najpiękniejszych, nie zarazem chyba najcięższych kart graficznych pokaże mi się zadowolić jedynie dźwiękiem stereofonicznym. Coś chyba jest jednak tutaj nie tak. Powód ten ma trzy źródła. Microsoft, licencje i. . . Oczywiście, że pieniądze. Ale my dzisiaj temu zaradzimy. Z tej strony Paweł, a ty oglądasz kanał Tech Mania KD. Zapraszam. Jako graczy inwestujemy mnóstwo pieniędzy nie tylko w sprzęt wewnątrz naszego komputera, ale też w gamingowe klawiatury, myszki, podkładki czy mega wypasione monitory z ultra wysokich, ale też z podkładki czy mega wypasione monitory z ultra wysokim odświeżaniem. Wszystko po to, aby zapewnić lepszą wydajność, wyższy komfort podczas grania oraz podnieść naszą skuteczność na polu walki. Jednak sam dźwięk przestrzenny, tak niedoceniany przez wielu, potrafi zrobić ogromną różnicę.
Oczywiście wiele zależy od gry, bo ma to trochę inne znaczenie w ścigankach, gdzie mamy lusterko wsteczne i jesteśmy świadomi swojej pozycji, a inaczej będzie nam się grało we wszelkiej maści shootery lub gry survivalowe, w których szybkie określenie skąd naciąga niebezpieczeństwo jest kwestią życia i śmierci. Bez wątpienia w każdej grze dźwięk przestrzenny jest miłym dodatkiem. Dialogi rozbrzmiewające z frontu, ptaszki ćwierkające dookoła, no coś pięknego. Jeśli korzystasz z typowego zestawu analogowego 5. 1 podłączonego przy pomocy trzech mini jacków, to problemu w sumie nie masz. Wystarczy prawidłowo podłączyć każdą parę kanałów, zainstalować oprogramowanie producenta i już można śmigać. Jednak problem pojawia się, gdy wyprowadzamy dźwięk z łączem HDMI. Ten wędruje do telewizora, a następnie przekazywany jest do zestawu kina domowego.
Przy tak podłączonym sprzęcie, gdy przejdziemy do konfiguracji głośników, to wcale nie będziemy mogli zmienić dźwięku na przestrzenny. Sieć odnajdzie rozciągające się na wiele stron wątki poświęcone właśnie temu, no niby Buahemu zagadnieniu. Jedni piszą, że po prostu się nie da, inni, że istnieje narzędzie, ale tylko dla posiadaczy kart graficznych Nvidia i. . . Owszem, jest mnóstwo różnych, ale uważajcie, bo bardzo wątpliwy, jeśli nawet nie szemranych rozwiązań wyrzucających oryginalne sterowniki Nvidia i zastępujące je czymś nieznanego pochodzenia. Na całe szczęście to, co zaraz wam pokażę, pochodzi z bezpiecznego źródła. Jest do tego bezpłatne i nie narusza też oryginalnych sterowników. No i co najważniejsze działa zarówno na kartach od Nvidia, jak i na kartach od AMD. Starczy tego wstępu.
W opisie poniżej zostawię link do mojej strony, która poświęcona jest właśnie temu wątkowi. Na niej znajduje się aplikacja pochodząca ze sklepu Microsoft. Jest nią Dolby Access. Jej darmowa wersja pozwoli Ci cieszyć się dźwiękiem przestrzennym zarówno na specjalnych słuchawkach, jak i właśnie na systemie kina domowego. Po prostu wciśnij przycisk zainstaluj, gdy instalacja dobiegnie do końca, kliknij prawym na ikonę dźwięku, najdź na konfigurację głośników i wybierz Dolby Atmosfor Home Theater dla kina domowego lub Dolby Atmosfor Headphones dla słuchawek. Przechodząc do ustawienia aplikacji możesz zauważyć, że ta wydaje się być płatna, lecz w rzeczywistości funkcjonalność, dla której ją zainstalowaliśmy, czyli przesyłanie dźwięku przestrzennego przez HDMI jest bezpłatne. Opcja zakupu dotyczy jedynie aktywacji technologii Dolby Atmos w stereofonicznych słuchawkach.
Faktycznie jest to przedstawione w aplikacji tak, że nie do końca wiadomo, ale naprawdę nie nabierz się na to. Płacić wcale nie musisz, bo sama instalacja dodała opcję przekazywania dźwięku przestrzennego dalej. Jeżeli ten materiał Ci pomógł, to gorąco proszę o łapkę w górę i komentarz. Możesz mi napisać w jaką grę lub jaki film planujesz teraz obejrzeć doświadczając dźwięku przestrzennego. Więcej moich materiałów, chociażby takich jak ten o białym RTXie, który może pochłonąć nawet do 1000 W, obejrzysz na stronie www. techmaniaHD. pl Dziękuję też moim cudownym patronom, do których możesz dołączyć i Ty poprzez stronę Patronite. Trzymajcie się, hej!.