VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Dyski NVMe na dobre zagosiły we współczesnych PC-tach, laptopach czy nawet konsolach. Co prawda pojawiają się już nośniki oparte o interfejs PCIe 5. 0, lecz są one przesadnie drogie, a i pierwsze konstrukcje mają wyraźny problem z utrzymaniem temperatur na stabilnym poziomie. Dlatego warto przychylną okiem spojrzeć jeszcze raz na taniejące nośniki PCIe 4. 0. Tym razem na warsztat weźmiemy najwydajniejsze z obecnych modeli w ofercie japońskiego Kioxia. Exteria Pro, bo o niej mowa powinna oczytować dane z prędkością 7300 MB na sekundę, tylko jaka jest jej realna wydajność? Dzisiaj to sprawdzimy. Z tej strony Paweł, a Ty oglądasz kanał Techmania HD. Zapraszam. To niewielkie pudełko sygnowane jest przez Markę Kioxia.
Choć ta przewija się w branży stosunkowo od niedawna, to nie ma żadnych obaw o jakość samego produktu. Nazwa pochodzi od połączenia słów KioKu, czyli pamięć i Aksja, wartość. Mamy więc rzeczywiście do czynienia z wartościową pamięcią, a to dlatego, że za wszystkim stoi same Toshiba memory. Doświadczenie na rynku ma ona większe niż ktokolwiek inny, bowiem to właśnie Toshiba w roku 1987, jako pierwsza wprowadziła pamięci flash typu NAND. Zmiana nazwy na Kioxia to jedynie nowy wizerunek dla Toshiby. Dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że na Exteria Pro producent daje 5-letnią gwarancję. Wedle specyfikacji jednotera bajtowy model powinien wytrzymać 400 TB zapisu, dwutera bajtowa sztuka odpowiednio więcej 800.
Wartość ta początkowo może nie szokuje, lecz jeśli przeliczymy TB w łzy okresem gwarancji, to nagle okazuje się, że aby przekroczyć tę wartość w 5-letnim okresie, musielibyśmy zapisywać na dysku 450 GB każdego jednego dnia. Przeciętny użytkownik, nawet pobierając nowe gry od czasu do czasu, nie przekracza zwykle 50 GB dziennie, więc przypuszczalnie taka żywotność powinna starczyć nam nawet na 45 lat. Tak więc chyba najwyższy czas otworzyć pudełeczko. Sam nośnik NVMe SSD dla bezpieczeństwa umieszczono w plastikowej wytłoczce. Mamy tu też książeczkę i idiotoodporną instrukcję otwarcia blistra. Warto wspomnieć, że Kioxya nie posiada w ofercie wariantu z dedykowanym radiatorem, aczkolwiek jeśli potrzebujecie takiego, to do opisu wrzucę linki do tanich, acz ciekawych opcji o różnych wielkościach.
Po względu budowy Exteria Pro jest dość zaskakująca, bowiem nawet w 2 TB wersji wszystkie moduły zamieszczono po jednej stronie płytki drukowanej, dzięki temu nawet ta 2 TB sztuka ma zaledwie 2,2 mm grubości. Niby pierdoła, ale w rzeczywistości ma to większe znaczenie niż mogłoby się wydawać. Jednostronne osadzenie modułów zwiększa kompatybilność z kieszeniami na dysk M2 oraz z zdecydowaną większością chłodzeń. Wracając do budowy to pod naklejką znajduje się kontroler sygnowany przez Kioxya, 4 układy pamięci typu TLC składające się ze 112 warstw, jest tu również jedna 2 GB kość DDR4 marki SK Hynix, służy ona jako pamięć podręczna. Na stronie producenta odnajdziemy informacje mówiące o maksymalnych prędkościach odczytu zapisu, a także ilości operacji na sekundę wyrażono w IOPS-ach.
Słuchy dane na nic nam się nie zdadzą, dlatego przejdźmy do testów i porównań, które dla Was wykonałem. Zacznijmy od benchmarku AS SSD, co prawda ten podaje prędkości wyrażone w MB na sekundę, ale również punktację, na której to właśnie się skupimy i porównamy z konkurencyjnymi produktami. Do zestawienia wybrałem dyski o tej samej pojemności, w ten sposób łatwiej będzie nam wychwycić poszczególne różnice między nimi, a i sam wykres będzie dużo bardziej czytelny. Chociaż jeśli chcecie zerknąć jak te dane wyglądają w porównaniu z nośnikami o innych pojemnościach i innych interfejsach, to możecie zatrzymać teraz materiał i się im bliżej przyjrzeć. Lecz w tym przypadku uważam, że co za dużo to niezdrowo i od nadmiaru danych głowa może rozboleć.
Tak więc przejdźmy do pierwszego wykresu, który przedstawia punktację na daną przez program i odnosi się on do samego odczytu. Jak widzicie, Exteria Pro bardzo dobrze zachowuje się zarówno na pusto, jak i po zapełnieniu do 80%. Nośniki Kingstona są jednak szybsze i zapełnienie też im nie straszne. Najsłabiej wypada tutaj produkt PNY. Może i jest on szybszy, gdy pusty, lecz dyski kupujemy po to, aby coś przecież na nich trzymać i tam PNY wywiesza już biało flagę. Przeskoczmy w takim razie do zapisu, gdzie sytuacja Kioxi wygląda całkiem dobrze. Prędkości na pustym niemalże dorównują modelowi KC3000 od Kingstona.
Co prawda przy 80% zapełnieniu wyniki już odrobinę spadają, ale i tak jest to wynik plasujący ten dysk top ce segmentu. Zresztą zerkniecie jak wygląda tutaj PNY. Podsumowujący wynik z AS SSD po raz kolejny pokazuje, że produkty Kingstona niezwykle trudno przegonić, lecz tak długo, jeśli cena będzie odpowiednio niższa, to Exteria Pro jak najbardziej warto rozważyć jako potencjalny dysk do naszego komputera. W końcu nie jest to zły produkt i z moich testów wynika, że maksymalne prędkości podawane przez producenta, czyli te 7300 MB na sekundę odczytu i 6400 MB zapisu są jak najbardziej dotrzymywane. Natomiast jeśli porównamy sam odczyt sekwencyjny z trzema pozostałymi dyskami, które testowałem, to sprawa wygląda nadal bardzo pozytywnie.
Natomiast sam zapis, zwłaszcza na dysku zapełnionym, już odrobinę odstaje od reszty. Kioxia okazuje się być wtedy o blisko 13% słabsza, ale w realu nie odczujemy tego tak znacznie i w mojej szczerej opinii, to jeśli cena będzie odpowiednio niższa, to jest to nośnik, który wciąż będzie nam służył wiernie przez wiele, wiele lat, a tym samym warty będzie on zakupu. No ale jaka jest jego cena? Aktuaną jak zwykle odnajdziesz w opisie oraz w przypiętym komentarzu, lecz jeszcze nim to zrobisz zacznij proszę na oprogramowanie o nazwie SSD Utility, które Kioxia przygotowała tutaj dla swoich użytkowników. Już na pierwszej stronie softchic ten w przejrzysty sposób podaje nam informacje dotyczące stanu zajętości, aktualną temperaturę, ewentualne alerty.
Dowiemy się stąd, czy dostępne jest nowe oprogramowanie układowe producenta, jaki poznamy stan zdrowia dysku. Lecz co ciekawe, soft ten pokazuje również ilość linii i interfejs z jakimi urządzenie pracuje. Gdybyśmy mieli problem z uzyskaniem maksymalnych prędkości, to coś takiego pozwala na błyskawiczną diagnozę, bowiem zdarza się tak, że podłączając dysk do drugiego, trzeciego portu M. 2 ten wcale nie pracuje jako PCIe 4. 0, a jako 3. 0. Problem polega na tym, że w wielu płyta głównych tylko ten pierwszy port M. 2 obsługuje nowszy standard i nie każdy może nawet o tym wiedzieć, przynajmniej dopóki nie przyjrzy się opisowi od producenta płyty głównej. No ale wróćmy już do oprogramowania.
W zakładce Benchmark przetestujemy szybkość dysku, a SSD Tuner pozwoli na aktywację tak zwanego Overprovisioning. Zastosowanie nadmiarowych bloków pamięci poprawia wydajność SSD i pozwala wydłużyć żywotność. Czy warto więc pokusić się na Exteriupro? Wydajność nie jest może tak wysoka jak w przypadku konkurencji, jednak przy tym poziomie zapisu i odczytu różnice w granicach 10-15% nie są realnie zauważalne w większości zastosowań. Parametry podane przez producenta są tutaj jak najbardziej do osiągnięcia. Na dodatek nawet zapełniony dysk dalej pracuje dobrze. Warto sprawdzić cenę ponieważ ona odgrywa tutaj w końcu decydującą rolę. Do tego dostajemy funkcjonalne oprogramowanie do zarządzania dyskiem.
Zaś osoby chcące wzbogacić go od dodatkowy radiator nie powinny mieć kłopotu z dobraniem odpowiedniego zestawu, gdyż w testowanym 2TB wariancie, jak już zdążyłem wspomnieć wcześniej, wszystkie układu umieszczono po jednej stronie płytki drukowanej. Główne minusy tego dysku, przynajmniej porównując do konkurencji, to stosunkowo niski wskaźnik TBW i niższe prędkości zapisu. Niektórzy mogą przyczepić się też o brak sprzętowego szyfrowania danych, choć według mnie w przypadku sprzętu konsumenckiego jest to zbędny feature. Stojąc przed wyborem Kioxia X-Series Pro czy jakiś inny model, to trzeba spojrzeć na jego aktualną cenę. Ta w ciągu roku od premiery spadła o 40% i powinno zanosić się na kolejne obniżki. Zatem warto sprawdzić ile on aktualnie kosztuje, a ułatwi wam to link pod filmem.
Jeżeli podobał Ci się ten materiał to koniecznie odwiedź moją stronę www. techmaniachd. pl Dzięki intuicyjnemu menu na pewno odnajdziesz tam kolejne inspirujące Cię materiały. Do zobaczenia w następnym. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.