VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Zdjęcia i skutki Zdjęcia i skutki Zdjęcia i skutki Zdjęcia i skutki Zdjęcia i skutki Moi Drodzy, kolejna lekcja to narodziny faszyzmu. to jeden z najbardziej bolesnych skutków I wojny światowej, bowiem dzięki niemu narodzi się niestety kolejna wojna. Jak powstał faszyzm? Powstał w krajach, które wyjątkowo brutalnie doświadczyły skutków I wojny światowej, czyli szczególnie myślę tutaj o Niemczech i Włochy. W Niemczech i we Włoszech. Tam właśnie pojawili się przywódcy, którzy chcieli zrewindykować, czyli jakby doprowadzić do zmiany tych krzywdzących według nich postanowień dla Włochów i dla Niemców. Pierwszym krajem, o którym sobie dzisiaj powiemy, są Włochy. Tam jakby bardzo modna stała się partia o tak zwanym charakterze wodzowskim, czyli pod przywództwem jednej osoby. Tą osobą był człowiek, który nazywał się Benito Mussolini.
Benito Mussolini stanął na czele Narodowej Partii Faszystów i odwoływał się do takiego bardzo społecznego programu. Krzyczał na przemówieniach, że będzie starał się nie tylko poprawić sytuację Włochów, jeżeli chodzi o politykę zagraniczną, ale przede wszystkim będzie się starał poprawić sytuację tych, którzy walczyli w czasie I wojny światowej, bardzo często zostali kalekami, czyli inwalidami wojennymi, jak w tamtym czasie mówiono, a teraz bardzo często nie mieli z czego żyć. Benito Mussolini obiecywał ludziom gruszki na wierzbie. Mówił o tym, że Włochy pod jego żądami staną się z powrotem państwem bardzo potężnym. Ale rozumiał jeszcze jedno, że partią polityczną niekoniecznie może zdobyć władzę. Powołał zatem przy Narodowej Partii Faszystowskiej, przy swojej organizacji politycznej, taką bojówkę, takie bojówki, które nazywały się czarnymi koszulami.
One miały troszeczkę na siłę, ale jednak pomóc ludziom zrozumieć, że to jednak Mussolini chce jak najlepiej dla Włochów. I niestety to oczywiście prawdą nie było, czego dowodem był rok 1922, kiedy Mussolini ze swoimi bojówkami, z faszystami zaczął tak zwany March na Rzym. Wstraszony król, który widział Mussoliniego maszerującego w stronie, nie był już w stanie odmawiać się z bojówką, a wstraszony król, który wiedział, że musi się odmawiać z bojówką. Wstraszony król, który widział Mussoliniego maszerującego w stronie, nie był już w stanie odmawiać się z bojówką, a wstraszony król, który widział Mussoliniego maszerującego ze swoimi zwolennikami na Rzym nie miał wyjścia. Musiał przychylić się do jego postulatów, czyli oddać mu tekę premiera.
Tym samym przewódca faszystowski został jedną z najważniejszych osób w państwie. Mało tego, doprowadził, że król stał się niemalże marionetką w państwie włoskim. Był właściwie tylko po to, żeby być, ale faktyczna władza spoczęła w jego rękach. W rękach ducze, czyli wadza, jak sam siebie określał, byli to Mussolini. Bardzo szybko zaczęły się reformy. Reformy gospodarcze, które wprowadzały bardzo często korporacje. Miałe na celu one poprawić życie mieszkańców Italii, ale nie do końca się to wszystko sprawdzało. Musiał też pragnąć, żeby Włochy odzyskały szacunek należny tej wielkiej cywilizacji w świecie. Marzyły mu się też nowe podboje, nie tylko w Europie. Musiel smagał się także z jeszcze jednym problemem, mianowicie państwa kościelnego.
Jak pamiętacie w roku 1861 doszło do powstania w Stanach Wschodnich. W roku 1871 Rzym stał się stolicą tego państwa. Papieże, którzy strzelili sobie w focha i nie chcieli od tej pory z Włochami rozmawiać, byli śmiertelnie obrażeni na Włochów. Ale w czasach Mussolini'ego sytuacja się zmieniła. Tonin oczywiście od początku był bardzo źle nastawiony do kościoła, tym samym do papieża. Oczywiście szybko równie zrozumiał, że jeżeli się nie dogada z kościołem, to we Włoszech może nie uzyskiwać poparcia. Dlatego w 1929 roku wyciągnął rękę do papieża Piusa XI, z którym podpisano traktaty laterańskie, sankcjonujące, czyli jakby prawnie zatwierdzające istnienie państwa w Włoszech. Mussolini uchodzi za twórcę faszyzmu, ale trzeba sobie to pojęcie przejaśnić.
Faszyzm jest taka ideologia, która łączy w sobie kilka cech. Pierwszą z nich jest nacjonalizm, czyli uważanie swojego narodu za najlepszy. Dowód? Mussolini uważał, że Włosi są krajem, który swoją historią i cywilizacją, To są kraje, które swoją historią, cywilizacją, osiągnięciami jest narodem najwyższym, najlepszym z wszystkich narodów niemalże europejskich. Druga sprawa faszyźmie istotna to jest militaryzm, czyli rozwój broni, wojskowości. I tutaj Mussolini już niemalże od początku, kiedy powołał swoje bojówki, angażował się właśnie w wypełnianie też tej luki właśnie rozwijając militaryzm we Włoszech. A potem rozbudowując armię. I trzeci tak składnik to jest antykomunizm. To będzie też bardzo charakterystyczne dla Niemców i za Adorfa Hitlera.
Oczywiście faszyści byli przeciwnikami wszelkiego liberalizmu, komunizmu i opierali się szczególnie właśnie na tych trzech sprawach. Czyli po pierwsze nacjonalizm, po drugie militaryzm i po trzecie antykomunizm. Pogląd, który we Włoszech właśnie przez Mussoliniego zdobył dość dużą popularność. Kolejny kraj, który wyjątkowo ucierpiał wskutek postanowień traktatu wersalskiego w 1919 roku były Niemcy. Czy właściwie to co po Niemczech powstało. Mówi się, że państwo, które istniało po I wojnie światowej to była tzw. Republika Weimarska. I właśnie w tym kraju pojawia się chyba jeden z najbardziej znanych przywódców politycznych XX wieku na świecie Adolf Hitler. Człowiek, który zafascynowany był Mussolinim, ale stworzył coś bardziej oryginalnego od faszyzmu, mianowicie nazizm.
Do tego wszystkiego jak militaryzm, nacjonalizm, antykomunizm Hitler dorzucił jeszcze jeden niebezpieczny składnik, mianowicie rasizm. Uważał, że ludzie dzielą się na lepszych i gorszych. Niestety na te swoje poglądy znalazł poparcie i miał także tych, którzy go w tym wspierali, popierali. Mało tego napisał nawet książkę, gdzie wyłożył te wszystkie swoje dziwne teorie, mianowicie Mein Kampf. I uznał oczywiście, że najlepszymi ludźmi na świecie są Niemcy, czyli nadludzie. Są niejako stworzeni do rządzenia całym światem. Oczywiście w jego politycznych wystąpieniach, przemówieniach było m. in. bardzo dużo rzeczy związanych z odzyskaniem wpływu przez niesprawiedliwą I wojnę światową, skutki tej I wojny światowej. I to co podpisano w Versalu w 1919 roku.
Dla Hitlera było to absolutnie nie do przyjęcia. Sam jako były żołnierz I wojny światowej przekonywał właśnie ludzi, którzy ucierpieli wskutek tego konfliktu, że trzeba tę sytuację zmienić. Bardzo szybko znalazł winnych tego stanu rzeczy i oskarżył o to Żydów. I tutaj niestety rozpoczęła się jego polityka, która zmierzała do eksterminacji, do ludobójstwa, czyli wyniszczenia całego narodu, który szczególnie Hitler znienawidził. Właśnie narodu żydowskiego. Władzę Hitler próbował już przejąć w roku, kiedy w Monachium dokonał puczu, czyli takiego nieudanego zamachu stanu przejęcia władzy. Wówczas został aresztowany i trafił do więzienia.
Niestety potem powrócił i odniósł spektakularny sukces, bazując nie tylko na swoich poglądach, ale także na chęci odbudowy niemieckiej gospodarki, która po wielkim kryzysie znajdowała się w wielkiej zapaści. Hitler znalazł również sposób na poprawę gospodarki. Uważał, że trzeba ją przestawić na tory produkcji zbrojeniowej, militarnej i wtedy ludzie bardzo szybko znajdą pracę. Niemcy rozpędzą gospodarkę i odzyskają należne im miejsce w świecie. Władza Hitler wziął władzę z powrotem w Chorwewskim, a w Chorwewskim wziął w Chorwewskim. Władza Hitler wziął w Chorwewskim, a w Chorwewskim wziął w Chorwewskim. Władza Hitler wziął w Chorwewskim, a w Chorwewskim wziął w Chorwewskim. Jak Hitler uzyskał władzę? Może to zaskakujące, ale w zupełnie legalny sposób. Już na początku lat 20.
powołał do życia swoją partię, która nazywała się NSDAP, Narodowo-Socialistyczna Niemiecka Partia Robotnicza. NSDAP wzorem u Soliniego miała także swoją przybudówkę, czyli taką organizację zbrojną, bojówki, które nosiły skrót SA. Adolf Hitler po nieudanym płuczu monachijskim wiedział, że musi poczekać na swój moment, ale spodziewał się, że ten moment nadejdzie. W roku 1933 wygrał wybory razem ze swoją partią i został mianowany kanclerzem Niemiec. Jako kanclerz bardzo szybko zorientował się, że nie może rządzić w takim państwie, gdzie będą też inne partie polityczne, w związku z czym postanowił je powoli i bardzo sprytnie likwidować. W jaki sposób to robił dowodzi przykład jak rozprawił się na samym początku swoich rządów z komunistami. W roku 1933 doszło do pożaru Reichstagu.
Reichstag to jest siedziba parlamentu niemieckiego. I Adolf Hitler bardzo sprytnie oskarżył o wybuch tego pożaru komunistów. W związku z czym miał idealny pretekst, żeby nie tylko usunąć ich z parlamentu, ale nawet zamknąć w więzieniach. Przypominam wam, że komunizm to była ideologia, której wyjątkowo nienawidzili faszyści, naziści. Hitler jako kanclerz nowego państwa, bowiem Niemcy stały się Rzeszą, trzecią Rzeszą, zaczął na początku też organizować czystki, czyli eliminować swoje otoczenie z ludzi, którzy mogliby mieć za duży wpływ na losy państwa. Wiadomo było, że mogą się o to starać jego dawni współpracownicy, z lat 20. , między innymi z SSA, czyli z tej bojówki.
Dlatego Hitler powołał kolejną organizację zbrojną przy Partii NSDAP, czyli SS i zorganizował tak zwaną Noc Długich Noży, która w 1934 roku doprowadziła do śmierci wielu jego dawnych współpracowników. W ten sposób Hitler pokazywał wszystkim, że nie będzie takiej możliwości, żeby przeszkadzać mu w jego rządach, nie będzie takiej możliwości, żeby ktoś do tej władzy się przyzwyczajał. Ta niepewność, strach i terror to jest charakterystyczna rzecz dla wszystkich systemów dyktatorskich, o których będziemy mówić na lekcjach historii. Kolejna sprawa to są ludzie, którzy pomagali Hitlerowi budować tę jego trzecią rzeszę. Na początku niezwykle ważna rola przypadła człowiekowi, który odpowiadał za przekazywanie informacji. W tamtym okresie mówiono o tym jako o propagandzie.
Joseph Goebbels, jeden z najbliższych współpracowników Adolfa Hitlera, miał takie słynne powiedzenie, że kłamstwo powtórzone sto razy w końcu musi się stać prawdą. I Adolf Hitler doskonale wiedział, że Goebbels świetnie na propagandzie się zna. Będzie wiedział jak Niemców okłamywać i przekonywać też do poglądów nazistowskich. Został ministrem propagandy. Jeżeli chodzi o to jak wyglądała trzecia rzesza pod rządami Hitlera, to trzeba wspomnieć o tym, że Hitler już wtedy zaczął budować, tworzyć obozy koncentracyjne. Trafiali tam ludzie, którzy byli jego przeciwnikami politycznymi. Oczywiście pierwotnie. Potem też zdarzały się sytuacje, że byli tam zamykani ludzie wykluczeni społecznie. A więc ze względów szczególnie rasowych, ale także ludzie chorzy.
Chorzy niepełnosprawni i ludzie, którzy w trzeciej rzeszy miejsca mieć nie powinni. Bardzo też charakterystyczną rzeczą związaną z trzecią rzeszą jest rozbudowa aparatu terroru. To nie tylko już SS, ale także policja polityczna, gestapo. Bardzo ważne pojęcie. Gestapowcy kontrolowali, czyli sprawdzali wiele elementów życia codziennego Niemców, którzy byli podejrzani o to, że nie są zwolennikami nazizmu. Oczywiście tacy ludzie byli skazywani na więzienia, albo na obozy koncentracyjne, a to się nigdy dobrze nie kończyło. Rozbudowywano też rozmaite organizacje hitlerowskie, które tak naprawdę miały za zadanie wychować młodego Niemca jako obywatela trzeciej rzeszy, przyszłego nazista i oczywiście człowieka, który będzie wychowany w kulcie Adolfa Hitlera.
Dlatego nie może dziwić fart, że powołano do życia Hitlerjugend, czyli organizację młodzieżową, gdzie dzieci szkolne były zapisywane do tej organizacji obowiązkowo i musiały uczyć się wszystkich poglądów i teorii, które wygłaszał przywódca trzeciej rzeszy. Sam Hitler przyjął wzorem znowu Mussoliniego, który tytuował się, przypomnę wam, ducze. Hitler tytuował się firerem, co również oznaczało o wodze. I tak naprawdę starał się kontrolować przez te wszystkie organizacje, instytucje, które stworzył każdy aspekt życia swoich obywateli. Grupą, która była szczególnie nalażona na prześladowanie i która boleśnie doświadczyła rządu Adolfa Hitlera jeszcze przed wybuchem II wojny światowej była ludność pochodzenia żydowskiego.
Tak jak wam wspominałem, Hitler uznał Żydów za winnych temu, że Niemcy zostały zepchnięte do kategorii trzecioplanowego państwa w Europie po Wielkiej Wojnie i uważał, że Żydów z Niemiec należy usunąć. Robił to bardzo małymi krokami, ale bardzo niestety konsekwentnie. Już w roku 1935 uchwalono tak zwane ustawy norymberskie. Te ustawy miały na celu odebranie praktycznie Żydom obywatelstwa III Rzeszy i ograniczały wiele wolności, które były do tej pory powszechne, jak chociażby właśnie wspominane prawa obywatelskie. Przemoc fizyczna rozpoczęła się na większą skalę w nocy, 9 listopada 1938 roku. Przeszła ta noc do historii jako Noc Kryształowa. Tego dnia urządzono w Niemczech napady nocą, oczywiście na żydowskie sklepy, na żydowskie domy.
Zamordowano ponad setkę Żydów i wiele, wiele tysięcy uwięziono w obozach koncentracyjnych. Był rok 1938, listopad. Nazwa tej Nocy Kryształowa pochodziła od rozbitego szkła, które leżąc na ulicy mieniło się w blasku księżyca i gwiazd i stąd imitowało, naśladowało kryształ. Tak ta noc przeszła do historii. Oznaczało to, że kolejne lata będą dla Żydów jeszcze gorsze, jeszcze cięższe. Wielu z nich próbowało emigrować, czyli uciekać z III Rzeszy. Wielu z nich próbowało emigrować, jeszcze cięższe. Wielu z nich próbowało emigrować, jeszcze cięższe. Mamy więc faszyzm, który był bardzo ważny we Włoszech. Mamy więc nazizm, który istniał w Niemczech i wiąże się z postacią Adolfa Hitlera.
Ale mam jeszcze jedno pojęcie, o którym trzeba wspomnieć, mianowicie autorytaryzm. Autorytaryzm to są rządy jednej partii lub jednej osoby, które również są żądami twardej ręki, no ale nie aż tak brutalnymi jak było to w przypadku Niemiec. I ten autorytaryzm był bardzo popularny w Europie, szczególnie w tych krajach, które uzyskały wolność po 1918 roku, które stały się niepodległe. Takim państwem, między innymi, była też Polska po roku 1926, kiedy Józef Piłsudski wraz ze swoim obozem władzy, nazywany Sanacją, doszedł do rządów i praktycznie kontynuowana była ta jego linia polityczna aż do wybuchu II wojny światowej. Trzeba wspomnieć, że takimi krajami były też inne państwa Europy Środkowej i Wschodniej, jak chociażby Bułgaria, Rumunia czy Węgry.
No dzisiaj to właściwie tyle. Zamieszczam w opisie do tej lekcji film biograficzny o Adolfie Hitlerze. Warto go obejrzeć i także zobaczyć w jaki sposób narodził się Tyran, który dzisiaj był jednym z bohaterów tej lekcji, natomiast stanie się osobą, która kompletnie zmieni oblicze świata w latach 1939 do 1945. Na dzisiaj to tyle. Dziękuję Wam bardzo i pozdrawiam. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.