VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć, witam Was z drugiej części poradnika dotyczącego staking pooli, liquidity pooli, różnych farm. Tego jak to funkcjonuje w tej pierwszej części. Umówiliśmy sobie tutaj kwestię tego jak działa taki pool. O co chodzi tutaj z tym mechanizmem AMN czyli Automatic Market Maker i jak to wygląda, jak to funkcjonuje. Także jeżeli ktoś tego nie widział to zachęcam do zobaczenia tej pierwszej części, no bo jest to kluczowe żeby zrozumieć co będzie się działo w tej drugiej części. Tak jak powiedziałem w pierwszej części teraz musimy sobie omówić kwestię taką że cena tokena nam spada bo tutaj w pierwszej części mówiliśmy że cena tokena wzrasta i ktoś się zmienia.
Więc znowu mamy ten sam przykład i mamy tak znowu mamy 100 tokenów flair tak i każdy token jest wart 100 dolarów. 100 dolarów za jeden flair. Więc w sumie mamy tutaj 10 tysięcy dolarów tak jak to było wcześniej oczywiście. Dalej jesteśmy w przykładzie tego poola który robi 50 na 50 tak czyli pół na pół tego wszystkiego będzie. Czyli tu suma jest 10 tysięcy dolarów wartości. No i tutaj mamy USDT więc. Napiszmy sobie 10 tysięcy USDT więc suma wartości jest 10 tysięcy tak tak jak powiedziałem nie bierzemy pod uwagę tego że jest jakiś deepak coś się tam zmienia. Czyli w sumie sumujemy to mamy 20 tysięcy w tej puli tak.
Dobra to może sobie zapiszmy 20 raz 2 3. To jest suma tego i tego. Dobra. 20 tysięcy w puli no i teraz zakładamy inny scenariusz że cena tokena zmienia się na przykład że powiedzmy znowu na giełdzie Binance tak. Nie jest żadna reklama tutaj ale tak po prostu sobie daje przykład na giełdzie Binance. Możemy kupić jeden flair za. 50 dolarów powiedzmy tak czyli oznacza to tyle że cena. Nam się obsunęła. Nam się obsunęła. Nam sobie minus 50 procent tak no i minus 50 procent i znowu mamy tutaj arbitrażystę. Ten arbitrażysta znowu widzi tutaj okazję w tym co się może wydarzyć.
No generalnie powinien zrobić coś takiego że idzie na giełdę Binance kupuje sobie tokiety flair za 50 dolarów ponieważ u nas te tokiety flair może sprzedać za 100 dolarów tak. No bo taka jest cena z naszej puli. No i znowu analogicznie z tego pierwszego przykładu będzie trzeba zobaczyć jaka będzie tutaj maksymalna opłacalność jeszcze dla niego. Zróbmy sobie taki prosty przykład że kupuje 30 tokenów flair. No i teraz te 30 tokenów nam dorzuca tutaj do tej puli tak jeżeli dorzuci nam te tokeny do tej puli to tu będziemy mieli w sumie. 130 tokenów flair. No i teraz pytanie ile wydrenuje nam z tego pula usdt tak. No czyli znowu szukamy tutaj teraz wartości usdt.
No i znowu z tego wzoru który znamy czyli flair razy teter równa się na jakiś tam x. No i x znowu znamy tak jak to było 10 tysięcy razy 10 tysięcy. Więc wychodzi nam na to że teter bo teraz musimy sprawdzić ile tych teterów ma być w puli tak. Czyli jeżeli cena spada to pytanie ile tych teterów nam w tej puli jakby ubędzie tak. No bo on doda nam tutaj płynność we flair a teter sobie wyciągnie stamtąd. Dlatego tak teter to jest po prostu x przez f no to ten x to było 100 milionów. Raz dwa trzy raz dwa trzy te 100 milionów dzielimy przez wartość flair.
Wartość flair i teraz tak mamy 130 tokenów w puli tak. No i 130 czyli 130 razy 100 dolarów bo taka jest wartość tej puli tak. Więc 130 razy 100 to jest 13 tysięcy dokładnie prawda. No i ten wynik powie nam ile teterów powinno znaleźć się w puli. No jak sobie to przeliczymy to nam wychodzi 7692 tetery no mogłem wstać dolarów w tym przypadku. Czyli tam z małą końcóweczką ale tu już nie ma znaczenia jakby w tych obliczeniach. Czyli oznacza to tyle że z puli ubędzie nam no właśnie 10 tysięcy. Minus tutaj te co powinno zostać 7 22. No to się równo 2300 8 2300 8 dolarów.
Czyli oznacza to tyle że za dodanie tutaj tych 30 tokenów flair dostanie 2300 8 dolarów. No i teraz pytanie jaka mu będzie cena jednostkowa tutaj. No to znowu zrobimy 2300 8 podzielimy sobie na 30 tokenów flair. No i wychodzi na to że jeden token był w stanie nam tak kolokwialnie opchnąć za 76 9 dolarów za jednego flair. Za jeden token flair. No i jak widać bardzo mu się to opłaca tak. No bo kupował za 50 sprzedał nam za tyle. No i nie będziemy znowu myśleć tego impermanent losu bo będzie to analogicznie tak jak to było w tej pierwszej części. Także niewiele się tutaj będzie zmieniało. Natomiast znowu jest kwestia tej maksymalnej opłacalności.
Czyli znowu gdybyśmy mieli sytuację że cena się obsunie o te 50 procent no to on maksymalnie jest w stanie kupić do 100 tokenów. Tak. Opiszmy sobie. Opłacalność do 100 tokenów. Ponieważ jeżeli by dorzucił teraz do poli 100 tokenów to byłoby 200 tokenów flair i wyszłoby po prostu na to że do tego interesu już zaczyna tutaj dopłacać. Tak więc jak widać ten impermanent los występuje właściwie w tych trzech przypadkach o których mówiliśmy w momencie kiedy cena rośnie. Jednego tokena drugiego zostaje stała. Kiedy cena tego tokena spada a druga zostaje stała lub po prostu w sytuacji kiedy cena jednego i drugiego by uległa zmianie w sensie jeden by urósł a drugi spadł albo odwrotnie.
Nie ma znaczenia. W tych trzech przykładach mamy do czynienia z impermanent losem tym potencjalnym który który się może wydarzyć. A tego teraz pytanie jak sobie z tym poradzić pytanie jak jak zrobić żeby można było się przed tym ustrzec tak żeby nie było takiej sytuacji że wejdziemy w coś co jakby z góry jest skazane na to że że że to się nie uda. Dlatego mam dla Was też kilka cztery właściwie cztery takie rady które należy zastosować żeby można było jak najbardziej zminimalizować to całe ryzyko impermanent losu które występuje. Także zapraszam Was do obejrzenia tych rad.
No i teraz rodzi się pytanie co zrobić żeby można było jak najbardziej zminimalizować to ryzyko nie trafionej jak gdyby inwestycji w staking pule liquidity pule i różne farmy. To tak zaczniemy od pierwszej rady pierwsza rada jest taka żeby wybierać takie pary wchodzić w takie asety które cechują się takim małym wahaniem ceny tutaj czyli im mniejsze jest to wahanie ceny tym mniejsza szansa na impermanent los czyli warto wybierać takie staking pule gdzie macie na przykład dwa asety tak i jednym z tych asetów jest na przykład stablecoin bo wtedy szansa na to że jeden z nich się obsunie jest jednak dużo mniejsza tak inaczej gdyby była para nie wiem bitcoin do etereum.
No bo w tym przypadku i bitcoin i etereum mogą zmieniać swoją wartość tak ale jeżeli mamy stablecoin to z reguły będzie tutaj trzymał tą stałą wartość więc ewentualnie tylko jeden z tych asetów może nam tutaj odlecieć. Także to jest pierwsza rada i to na pewno pomoże. Dobra druga rada jest taka że najlepiej jest dodawać płynność jeżeli wycena bank tokenów jest niska no i ma potencjał na wzrosty dodawanie tutaj do takich liquidity puli tokenów które już zaliczyły mocne wzrosty.
No nie jest zbyt bezpieczne ponieważ w momencie kiedy ta cena zacznie się korygować kiedy ta cena zacznie znowu spadać to w tym momencie mamy praktycznie 100 procent szansy tutaj na ten impermanent los więc na to trzeba na to trzeba uważać. Czyli lepiej jest wchodzić liquidity pule z asetami które już zaliczyły spadki być może oczywiście spadki mogą dalej tam wystąpić i z jednej strony potem będziemy mieli ten impermanent los na zasadzie takiej że stracimy kiedy ten token zacznie rosnąć. Np.
kupujemy taki aset po spadkach natomiast z drugiej strony jak gdyby ten impermanent los nie jest aż tak straszny z tego względu że i tak i tak wartość tego naszego portfolio które zainwestowaliśmy tutaj w taki staking pool czy liquidity pool będzie i tak i tak rosła.
Tak dobra trzecia rada jest taka że stabilniejsze są pole asymetryczne bo taki pól gdzie jest 50 na 50 jak gdyby obsługnięcie się tutaj czy tam zmiana kursów w jedną czy w drugą stronę takiego jednego tokena wiąże się z tym że on ma duży impact na to wszystko tak 50 na 50 więc dużo lepiej jest zainwestować w takie staking pole które mają które są po prostu asymetryczne czyli mają tutaj ten stosunek na przykład.
80 do 20 albo czasami nawet 90 do 10 albo 98 do 2 procent też coś takiego jest czyli to była rada trzecia rada czwarta jest taka że warto sprawdzić które pole oferują jeszcze dodatkowe tokeny jako wynagrodzenie za dodawanie tam płynności to zwiększa po prostu szanse na to że wyjdziemy na plus czyli są takie rozmaite miejsca różne giełdy mają swoje tokeny i w ramach tego że staking u nich te tokeny tutaj w jakimś tam farming poolu.
No to oprócz tego że macie wynagrodzenie wypłacane z tytułu tego staking to oprócz tego jeszcze na przykład możecie otrzymać dodatkowy jakiś air drop albo dodatkowy token z tej właśnie kiełdy czy z tego miejsca no i zawsze będzie może to potem sprzedać zamienić więc zawsze takie gratisowe źródło źródło zysku to jest dobra to były te cztery rady na które myślę warto zwrócić uwagę i tym się kierować w momencie kiedy podejmiemy taką decyzję żeby wziąć udział w farmie niu wziąć udział w takim właśnie liquidity czyli staking poolu.
Oczywiście te rady to nie jest tak że to wam da gwarancję stuprocentową że unikniecie jakkolwiek jakiś tam niebezpieczeństw które mogą tutaj jeszcze na was czekać bo wiadomo że może być sytuacja na przykład w której całe nie wiem staking pool zostanie zhakowany że te środki np. znikną stamtąd bo to z reguły jest tak wszystko zamkany na smart kontrakcie także trzeba na to uważać gdzie stake ujecie na jaki czas ewentualnie bo są też np.
takie staking pole gdzie trzeba zamknąć na jakiś konkretny czas więc to też warto rozważyć czy w perspektywie czasu gdyby celujecie w to że te te tokeny te asety które tam włożyliście że czy one będą rosły czy będą spadać więc tutaj trzeba jakoś to może rozgrać trzeba mieć jakąś konkretną strategię na to więc warto nad tym pomyśleć ale myślę że z tym was zostawię bo jest tutaj troszkę rzeczy do przetrawienia i tak jak powiedziałem jeżeli ktoś nie widział pierwszej części zachęcam zobaczyć na pierwszej części bo tam jest to wszystko wyjaśnione na temat tego jak działa staking pool na temat na temat tego jak działa taki liquidity pool więc zachęcam was do tego.
Dzięki bardzo pozdrawia się trzymajcie się hej. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.