VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
No hej, cześć. Czym są F-asety? Myślę, że w ostatnich tygodnach wielokrotnie mogliście się spotkać z tym pojęciem i pewnie widzieliście, że przy okazji jakby pompowania tych newsów na temat F-asetów nagle cena tak samo, cena flair tak samo się pompowała, no i każdy mówił, dobra, zobaczymy co dopiero będzie, kiedy wejdą F-asety. No i te F-asety się cały czas tak przewijają. No i pewnie już mogliście widzieć jakieś materiały na ten temat, ale tak postanowiłem zrobić coś troszeczkę innego, żeby wytłumaczyć w końcu czym tak faktycznie są te F-asety, ale myślę z troszeczkę innego podejścia, no bo temat jest dosyć skomplikowany i ten temat ciągnie się już od praktycznie trzech lat można powiedzieć.
Jakby koncepcja F-asetów była już dawno przedstawiana i te pierwsze white papery, light papery koncepcyjne, które wychodziły na ten temat, one dokładnie ten proces opisywały, ale jakby było to zbyt skomplikowane, żeby to ogarnąć. Oczywiście i tak koncepcyjnie jest to bardzo prosty koncept, technicznie do wykonania bardzo trudniej skomplikowany, więc myślę, że tutaj przy okazji tego filmu będziemy sobie w stanie to wszystko fajnie wyjaśnić, przejść przez to, żeby każdy z was zrozumiał czym tak właściwie są F-asety. Co one dają i dlaczego tak bardzo na nie czekamy, więc zaczynamy.
No to tak, czym są te mityczne już powiem F-asety? Generalnie jak chodzi o samo pojęcie, no to można to łatwo jakby streścić do takiego jakby do takiej regułki, że są to syntetyczne aktywa o neutralnej delcie, które są tworzone z tak zwanych bazowych aktywów opartych o ich natywne sieci w taki sposób, który nie wymaga zaufania i jest to dzięki uczestnikom F-asetów oraz różnych protokołów, które są na sieci FLIR, taki jak protokół FTSO czy state connector. Mam nadzieję, że jest to jasne, prawda? Nie, chyba nie, co? Tak, dokładnie.
Tak myślałem, że to nie będzie jasne, bo jakby pojęcie jest jak widzicie dosyć skomplikowane, gdybyśmy musieli to naprawdę takie czynniki pierwsze rozłożyć i myślę, że nie będzie to absolutne jasne dla nikogo, więc w moim tutaj filmie chciałem wam zrobić takie wytłumaczenie jakbyście byli w przedszkolu. Oczywiście nie jest to żadne obrażanie nikogo, ani jakieś umniejszanie komuś, ale po prostu chciałem się skupić na tym, żeby wytłumaczyć to jak przedszkolakowi, czyli przychodzicie do mnie i pytacie czym są F-asety, no i ja mówię dobra siadaj, tłumaczymy. Więc generalnie zacznijmy sobie od tego, że koncepcja F-asetów polega na odblokowywaniu wartości blockchain, które nie mają tzw.
natywnej obsługi smart kontraktów i to jest jak gdyby już to pierwsze hasło, czyli unlocking value, które się tutaj przewijało. To było właśnie odnośnie tego, że mieliśmy flair tak mówiło, mamy odblokować wartość blockchain, które tą wartość mają zablokowaną. No i teraz pytanie o jakich chainach czy o jakich coinach, o jakich tokenach tutaj mówimy. No i tak widzicie to może być Bitcoin, to może być XRP, to może być np.
Dogecoin, to będą te trzy inicjalne F-asety, które wejdą właśnie na sieć flair jako F-aset bez uprzedniego głosowania i teraz żeby dodać kolejne tokeny do sieci F-asetów trzeba będzie po prostu podjąć głosowanie na sieci głosowanie, które już doskonale znacie, bo już nieraz głosowali się nad poprawką np. FIP01, 2, 3 i tak dalej. Więc na takiej samej zasadzie będziemy mogli dodawać nowe koiny do tej całej listy. No a teraz pytanie o co chodzi, jak to działa, jak to ma funkcjonować.
No to jak widzicie potrzebujemy tutaj wymintować te F-asety, no bo to jest coś co będzie tworzone na sieci flair i co potrzebują tego, żeby wymintować, żeby stworzyć taki F-aset, bo te F-asety będą tworzone, to nie jest coś co już będzie sobie istniało, tylko to jest coś co będzie mogło powstać dopiero. Więc potrzebujemy token flair jako zabezpieczenie, no i jakiś stablecoin też jako zabezpieczenie oraz potrzebujemy ten asset, który będziemy mintować. No i teraz jeszcze pytanie, jak to działa, jak to ma funkcjonować. W tym przypadku możemy np.
założyć, że będzie to token XRP, czyli załóżmy że chcemy XRP przenieść sobie jako FXRP, czyli jako F-aset na sieć flair, no to potrzebujemy mieć token flair, stablecoin, w tym przypadku może być USDC, token XRP i mieszamy to wszystko i powstaje nam token FXRP, czyli to jest ten F-aset. No i F-aset w standardzie ERC-20, no i ERC-20 jest już znanym standardem z sieci Ethereum, że tak powiem. Oczywiście bardzo obrazowo teraz to mówię. Jest to standard, który pozwala nam na tworzenie smart kontraktów, na udział w DeFi, na korzystanie ze wszystkich możliwości, które właśnie cały świat DeFi daje.
No i tak, możemy te F-asety mintować, ale możemy też te F-asety w drugą stronę, tak mówimy, że to się robi proces o nazwie wykup albo redeem po angielsku, tak. No i redimując, że tak powiem po polsku, możemy odwrócić ten proces, czyli mając F-aset, czyli FXRP, możemy go sobie z powrotem wrócić i rozbić z powrotem na token flair, na zabezpieczenie tutaj postaci stablecoina, no i na flair. No i na token flair, czyli to działa w dwie strony, o tym pamiętajmy, że nie jest to żadne spalanie, nie wiem, flair na sieci flair i tworzenie tego na sieci flair, a potem jak chcemy wrócić, to już nie mamy jak wrócić.
Tak jak na przykład, już tak abstrahując, jest to na sieci Xaho tutaj, gdzie jakby palimy flair, żeby stworzyć tam, a w drugą stronę już się nie da. Więc jakby to jest koncepcja f-asetów, koncepcja flair jest o tyle lepsza, że tu możemy działać w dwie strony, nie ruszając tych natywnych assetów. Myślę, że jest to bardzo duży plus tego wszystkiego. No i teraz myślę, że warto będzie się zwrócić tutaj w kierunku tego, kto w ogóle będzie brał udział w tej całej koncepcji f-asetów. W Łodzi mieli mnóstwo różnych uczestników. No i tak widzicie, mamy różne tutaj, różne potworki. Mamy użytkownika, agenta, likwidatora, rywala, no i dostawcy zabezpieczenia, czyli mamy generalnie pięciu uczestników.
I teraz zobaczmy, kim możecie być. Oczywiście dobry couch play wam może być kim chcesz, ale w tym przypadku nie będzie myślę to zawsze opłacane, więc zobaczmy. Użytkownik, kim jest użytkownik? Użytkownik jest tak zwany klient na mintowanie i wykupywanie f-asetów. Czyli jest to po prostu gościu, który ma bitcoina, ma XRP, ma dogecoin, ma tam jeszcze jakieś inne tokeny, które nie mają obsługi smart kontraktów. No i chciałby tutaj sobie z tego skorzystać. Czyli mam ochotę, jestem klientem, jestem użytkownikiem, czy klientem, użytkownikiem, tak, klient cudzysłowiu.
I chce żeby mój bitcoin pracował dla mnie, no ale pracował w DeFi, pracował na takich zasadach, nie że ja sobie ufam komuś, że kupuję sobie kogoś z rapowanego bitcoina na przykład na sieci Ethereum i w tym przypadku dałem do jakiejś puli płynności, do jakiejś farmy i tak dalej, tylko po prostu chcę to zrobić w koncepcji f-asetów. Czyli w koncepcji totalnie bez zaufania i nie interesuje mnie to, czy ten emitent będzie wypłacalny, czy nie, czy to, bo i tak i tak ten fBTC, jeżeli sobie go przeniesiemy jako f-aset będzie miał zawsze wartość, bo będzie na stałe powiązany z naszym bitcoinem i zawsze będzie konwertowany w drugą stronę bez potrzeby zaufania.
I to jest właściwie, jak gdyby clue tej koncepcji f-asetów, ale idźmy sobie dalej. Ten użytkownik to będzie właśnie gościu, który mówi, mam bitcoina i chcę go po prostu użyć gdzieś w DeFi. Więc potrzebuję tutaj przyjść na sieć Flare i wyminutować go jako fBTC, no bo ten fBTC będzie w standardzie ERC20, dzięki temu będzie mógł zarabiać dla nas pieniądze. Ok, kolejnym uczestnikiem będzie agent zweryfikowany przez FBI, KFC i wszystkie KYC, więc jak widzicie o ile tym uzerem, tym użytkownikiem może być każdy, kto ma bitcoiny, no to agentem już nie do końca, bo musimy się zweryfikować.
To będzie już grubszy temat, więc nie każdy będzie mógł tutaj być agentem, tylko ci, którzy spełnią pewne, jak gdyby, warunki, pewne założenia, ale jest to bardzo potrzebne. Zaraz sobie zobaczcie dlaczego. Ponieważ to on daje zabezpieczenie do mintowania f assetów. To agent będzie odpowiedzialny za zabezpieczenie tego, żebyśmy mogli mieć tą wymianę w obie strony zawsze, czyli ty jako klient, załóżmy dajesz bitcoina, no i ten agent zawsze będzie ci gwarantował, że możesz sobie to odmienić, nawet jeżeli mu nie ufasz, nie musisz mu ufać.
Co jeszcze robi agent? On pilnuje w swoim skarbcu, bo będzie miał swój taki skarbiec i on będzie pilnował sobie tych aktywów, czyli na przykład Bitcoin, XRP, Doja, czyli ty mając tego bitcoina, wysyłasz go agentowi tego bitcoina fizycznie, wysyłasz do jego skarbca bitcoina i on ci go tam przechowuje. No i na żądanie użytkownika zwraca bazowe tokeny w tym procesie Redeem, czyli tak jak powiedziałem, to jest gościu, który gwarantuje ci zamianę, to jakby twojego FBTC, mówimy teraz o bitcoini akurat, może być XRP itd. w drugą stronę. Kolejnym uczestnikiem jest Likwidator, ale nie jest tak strasznie jak go malują i jest naprawdę potrzebny w tym całym ekosystemie.
Każdy z nas może być Likwidatorem i każdy z nas może dbać o stabilność systemu zamieniając e-facety na zabezpieczenie i Twyzz też, kolejny właśnie ważny element tego, bo to jest cały skomplikowany ekosystem i ten Likwidator będzie potrzebny do tego, żeby utrzymywać PEG, że tak powiem. Oczywiście jest to bardzo duży skut myślowy, ale generalnie o to będzie chodziło, czyli jeżeli będzie problem taki, że zabezpieczenie zacznie spadać, no to on wtedy będzie sprzedawał e-facety, podnosząc wartość tego zabezpieczenia. Dzięki temu zabezpieczenie będzie wystarczająco, żeby zabezpieczyć te e-facety, które zostały wymiotowane.
No i każdy z nas może być tym Likwidatorem, więc tak jak widzicie tych opcji będzie dużo, ponieważ rywal to jest kolejny uczestnik i rywal może nie jest ulubieńcem agentów, ale jest też bardzo ważny. Rywal jest też naprawdę bardzo potrzebny i ktokolwiek z nas może być rywalem. Rywalem kogo, czego, że tak powiem. Nie no, nie jesteśmy teraz w szkole, nie będziemy się bawić jakąś deklinację, ale będzie to rywal agentów. Rywal dla agentów, czyli ktoś, kto kontroluje agenta i sprawdza czy ten nie oszukuje, czyli ktoś, kto będzie musiał szukać dziury w całym, że tak powiem. To jest taki, nie wiem czy oglądacie, taki rudy z bloku ekipy, że tak powiem.
Czyli on będzie szukał i on będzie donosił na nas. Jeżeli np. będziemy agentem, będziemy się źle zachowywać, typu dostajemy np. bitcoina do przechowania w skarbcu, a mam ochotę go gdzieś np. wysłać tego bitcoina i taki rywal będzie patrzył, a wysłałeś tego bitcoina, dobra, no to ja Cię w takim razie tutaj podpierdzielam. No i jeżeli zbiorę dowody, udowodnię, że faktycznie ten agent się źle zachował, no to dostanę nagrodę, jeżeli będę rywalem. Także każdy z nas może wybrać sobie, kim chce być i jak gdyby mieć opcję tutaj zarabiania w rozmaity sposób. No i jeszcze jest kwestia taka, którą większość z nas wybierze, czyli jest to dostawca zabezpieczenia.
I znowu każdy z nas może być dostawcą zabezpieczenia. Jego rola polega na tym, że dostarcza tokeny FLER do puli zabezpieczenia agenta, no i w zamian otrzymuje w nagrodzanie we FLER. Właśnie generalnie to będzie najprostsza akcja, jaką można zrobić, żeby być dostawcą zabezpieczenia, ponieważ w tym przypadku tylko i wyłącznie wsadzamy nasze FLERy do puli, do puli zabezpieczenia agenta, no i ta pula sobie tam będzie pracować. I za każdym razem, kiedy będzie mintowany F-aset, w zależności od naszego udziału w tej puli będziemy dostali wynagrodzenie. Więc myślę, że to będzie optymalna opcja dla wszystkich, żeby w ogóle wejść tutaj w ten świat F-asetów i będzie to najprostsza kwestia.
No bo generalnie zobaczcie, dostawca zabezpieczenia będzie dawał zabezpieczenie w tych tokenach FLER do tak zwanego pula zabezpieczeń. To jest collateral pool on się nazywa, tak? No bo zabezpieczać trzeba będzie te F-asety właśnie w bezpieczny sposób i to nie będzie tak jak było kiedyś tam koncepcyjnie, że na przykład tylko z jednego źródła, ale będą dwa źródła zabezpieczenia. Pierwszy z nich to jest właśnie ten CP collateral pool, czyli ten pool tokenów FLER, które będą sobie tam rosły i puchły po to, żeby mieć opcję zabezpieczenia wartościowego tych naszych F-asetów, czyli na przykład Bitcoina, XRP, Dogecoin i tam jeszcze innych. Ale z drugiej strony agent będzie miał swój skarbiec jeszcze, czyli mamy skarbiec agenta i pól płynności agenta.
Do pula płynności dokładają wszyscy, którzy chcą być dostawcą zabezpieczenia, ale agent będzie miał oprócz tego swój skarbiec, do którego będzie dokładał stable coin. Więc każdy F-aset będzie naprawdę z dwóch stron już zabezpieczony. Jeżeli cokolwiek chce zaczniemy tutaj rozjeżdżać, no to wchodzą te konkretne mechanizmy ekonomiczne, które nam pozwolą utrzymać stabilność i bezpieczeństwo tego całego systemu. No i na przykład zróbmy sobie taką mini symulację. Oczywiście powiem Wam tak, jakby na ten moment myślę, że te wszystkie wartości, no to trzeba troszeczkę wziąć jeszcze poprawkę, bo to na pewno się jeszcze może zmienić.
Jeżeli się okaże, że na przykład nie ma sensu, nie ma sensu to, żeby proporcja była tam nie wiem 1 do 2,5, 1 do 3,5, tylko jakaś kompletnie inna, bo na przykład życie nam pokaże, że faktycznie lepsze jest nie wiem mniejsze zabezpieczenie, bo jest większa płynność dzięki temu. Albo w drugą stronę, że jest bardzo duża zmienność, no i na ten moment na przykład na ten jakiś czas lepiej jest wymuszać na wszystkich dawanie większego kolaterala, czy tego zabezpieczenia, to tak się może stać.
Ale powiedzmy, zróbmy sobie taką symulację, że mamy jednego bitcoina, który jest warty 50 tysięcy dolarów, żeby się łatwo liczyło, no i zabezpieczamy go na przykład 2 razy większą ilością flerów, jak chodzi o wartość. Czyli potrzebujemy flery o wartości 100 tysięcy dolarów, żeby móc wyminitować takiego fbitcoina. Albo zabezpieczamy go na przykład stablecoinem, który potrzebuje tylko półtora razy, półtora raza więcej. Oczywiście zabezpieczenie stablem jest na pewno dużo bezpieczniejsze z tego względu, że stable nie będzie nam się przesuwał w wartości. No fler może się obsunąć nagle 10, 20, 30 procent załóżmy.
No i w tym przypadku nasze zabezpieczenie, nasz ten kolateral też będzie malał, on też zacznie się pomniejszać, no i z tego powodu będzie niebezpieczeństwo likwidacji tutaj tego zabezpieczenia. Ale tak jak powiedziałem, do tego mamy rywali, do tego mamy likwidatorów, do tego mamy cały zestaw mechanizmów ekonomicznych, które nam pozwolą temu zapobiec.
Chodzi tylko i wyłącznie o to, żeby na przykład ten bitcoin, to XRP czy ten dogecoin były bezpieczne i zawsze były pokryte w wartości, żeby nie było sytuacji takie, że musimy ufać temu, kto nam pozwala tutaj mintować ten fasset, bo zawsze możemy sobie tego bitcoina o wartości 50 tysięcy w formie na przykład FBTC odmienić na tego bitcoina, który jest faktycznie bitcoinem, także to jest tylko i wyłącznie po to, żeby można było zachować takie bezpieczeństwo. Ale generalnie chodzi o to, że agend w swoim skarbu będzie trzymał część stablecoinów do pokrycia tego i CP, czyli collateral pool będzie trzymał tokeny fler, które też wartością pokrywają tutaj zabezpieczenie.
I z kombinacji właśnie flerów i stablecoina może być nawet stablecoin i na przykład Ethereum, będzie tych opcji jeszcze dużo więcej. Na ten moment mówię po prostu jak to koncepcyjnie może wyglądać, ale pamiętajmy, że to się zawsze jeszcze może troszeczkę zmienić i nie brałbym tego zapewnić teraz na 100% jeszcze, ale myślę, że chodzi po prostu o to, żeby każdy tutaj tą koncepcję ogarnął. No dobra, ale teraz pytanie, jak wygląda to mintowanie w praktyce? Czyli załóżmy, że jesteśmy teraz tym użytkownikiem, jesteśmy zieloni, tak jak tutaj widzimy na prezentacji, jesteśmy zieloni, nie mam pojęcia co z tym zrobić.
Mam jednego bitcoina i chcę, żeby był zamieniony na FBTC, bo mam na przykład ochotę dać go do jakiegoś tam, nie wiem, pula płynności na jakąś farmę w standardzie ERC20, tak, czyli po prostu inny standard niż tutaj mój bitcoin ma. No dobra, czyli mam tego jednego bitcoina i chcę mieć tego FBTC, no to co powinienem zrobić, jak to faktycznie potem dalej wygląda? Oczywiście generalnie cała procedura nie jest zbyt skomplikowana, ona się składa powiedzmy z sześciu kroków może, więc nie jest to zbyt długo. No i co, pierwsza sprawa, krok pierwszy, jak widzimy. Pierwszy krok, czyli wybieramy agenta.
Możemy sobie chodzić tutaj po tych wszystkich różnych portalach, które będą odnośnie agentów, no i widzimy tych agentów będzie mnóstwo pewnie. Może nie dwóch, nie trzech, może nie tam tysiąc pięćset oczywiście w ilości, ale zakładam, że może na początku będzie kilku, a później się to pewnie rozrośnie. Ale zresztą mamy kilku agentów. No i teraz pytanie, jak tego agenta będzie trzeba wybrać? No i generalnie kwestia jest taka, który będzie tańszy, bo każdy zrobi tak de facto to samo, każdy tak samo to zabezpieczy. Pytanie, który będzie tańszy, który będzie mógł sobie pozwolić na większe ryzyko w zamian, na przykład niższą prowizję, żeby nam tutaj to umożliwić.
Czyli my jako zieloni użytkownicy musimy sobie w pierwszym kroku wybrać agenta. Dobra, jak już tego agenta sobie wybierzemy, no to nie jest to zbyt skomplikowana sprawa, ponieważ dalej idziemy do kolejnego kroku. Czyli jak gdyby dajemy zlecenie. Dajemy zlecenie, to jest krok drugi, czyli za pomocą transakcji na blockchainie Flare potwierdzamy wybór agenta. No i warunki, jakie sobie z nim ustalamy, czyli na przykład jaka będzie ilość zabezpieczenia potrzebna, no i jakie tutaj fee, czyli jaką prowizję zapłacimy.
I to jest myślę o tyle fajne, że w taki sposób wiążący już dajemy zlecenie, że wszyscy widzą oficjalnie, że my, ja jako użytkownik chcę tego i tego pana, żebym ideł takie i takie zabezpieczenie i od tego weźmie sobie takie i taki procent. Więc będzie to myślę dosyć jasne, przejrzyste, proste i przyjemne. Krok trzeci. W kroku trzecim taki specjalny kontrakt na sieci Flare będzie blokował dla nas odpowiednio ilość zabezpieczenia. No czyli wiemy, że chce na przykład przenieść tego jednego bitcoina, no to liczymy sobie, aha, okej, to potrzebujemy na przykład półtora razy, półtora raza więcej tokenów.
No to z tego co mamy do Flare załóżmy, nie, czyli to przeliczamy tą wartość, no i z tego collateral poola do tego, gdzie będziemy sobie mogli dokładać jako dawcy zabezpieczenia, tam już będzie blokowana ta odpowiednia ilość tokenów Flare, żeby to pozabezpieczać. To jest w kroku trzeci. Dostyć myślę prosta sprawa, no wszystko się na ten moment obywa jeszcze na blockchainie Flare, ale teraz czas zapłaty, no bo wiadomo, nic za darmo tutaj nie ma, tak. No więc nie ma szans, musimy płonić jakieś tam opłaty.
No i w tym czwartym kroku płacimy opłatę bitcoina na sieci Bitcoin, no czyli faktycznie musimy tego bitcoina wysłać do agenta, nie, czyli mamy wybranego agenta, daliśmy zlecenie na to wszystko. Jest zablokowany specjalny, specjalna część tutaj w poolu zabezpieczenia dla nas, no i musimy tego bitcoina wysłać agentowi, czyli wysyłamy jednego bitcoina na jego adres bitcoinowy, no oczywiście plus mała jeszcze opłata w postaci bitcoina. Czyli na przykład liczymy, nie wiem, jeden bitcoin i tam załóżmy, nie wiem, strzelam jedna tysięczna bitcoina jako prowizja, czyli wysyłamy jeden i jedną tysięczną bitcoina w jednej transakcji do tego agenta, żeby już go jakby od razu spłacić. No i to jest myślę dosyć prosta sprawa.
Czwarty krok i teraz pytanie co się dzieje, bo zostało nam jeszcze dwa kroki do końca tutaj. Piątym kroku musimy udowodnić, że ujściliśmy tą opłatę, że zapłaciliśmy, no bo w innym przypadku byłoby tak, że co, powiemy, no, płaciliśmy, nie, no, to ufam ci na słowo, no i na tym się skończyło. No nie, musimy udowodnić to, że ujściliśmy opłatę na tym bazowym blockchain, czyli w tym przypadku na blockchainie bitcoina musimy pokazać, że transakcja poszła. No i teraz pytanie jak to możemy zrobić? No nie będziemy raczej, nie wiem, robić screenów, drukować, pakować jakąś koperę i komuś wysyłać, czy jakiegoś, nie wiem, MMS-a czy w innej takiej formie przestarzałej, nie. Wystarczy, że użyjemy tego state connectora.
State connector jest to protokół na sieci Flare, który będzie w stanie siedzieć na różnych blockchainach. Ja już tłumaczyłem czym jest state connector, jak nie wiecie to sobie wróćcie do filmów, odnośnie state connectora i to będzie takie wszystko widzące oko na każdym blockchainie, który będzie tutaj zintegrowany z koncepcją e-facetów. No i ten state connector będzie mógł sprawdzać czy faktycznie taka i taka transakcja miała miejsce. Jeżeli miała, no to state connector to potwierdzi bezpośrednio z blockchaina, bitcoina na blockchain Flare. Także jest to dosyć, myślę, ciekawa koncepcja i taka, która pozwala na to, żeby nie było żadnej manipulacji, żadnych problemów.
No i co? Mamy 5 kroków gotowych, teraz jest krok 6, czyli mintujemy tego FBTC, czyli to my jako użytkownik dostaliśmy agenta, który nam go zabezpieczy, ten mint, wysłaliśmy tutaj naszego bitcoina do tego agenta, dostaliśmy zabezpieczenie w collateral poolu, mamy tę swoją część przygotowana na zabezpieczenie, więc skoro mamy te wszystkie warunki spełnione, możemy mintować bitcoina, tego FBTC, Flare bitcoina można powiedzieć, nie wiem, F-acet, czyli FBTC, mintujemy go. Po wymintowaniu mamy po prostu FBTC u siebie na portfelu. Prosta koncepcja, nic więcej.
Jeżeli chodzi, ktoś na przykład teraz, dobra, mintowaliśmy, ale teraz mam ochotę się odmienić znowu, spoko, nie ma żadnego problemu, możemy się w każdej chwili tutaj odmienić, tak jak mówiliśmy, czyli ta procedura redeem, czyli wykupu, no i znowu zamieniamy sobie FBTC na BTC. Oczywiście generalnie kwestia jest taka, że procedura jest odwrotna, nie jest zbyt skomplikowana, jest po prostu odwrotna, nic więcej się tutaj nie będzie działo, oprócz tego, że w kroku pierwszym inicujemy ten proces redeem, czyli mówimy dobra, teraz chce się odmienić, czyli tak, inicjawaliśmy chęć mintowania i tworzenia, teraz inicujemy proces, tę chęć tego, że chcemy się odmienić.
Krok drugi, w kroku drugim ten nasz FBTC jest od razu spalany z naszego konta, tak, czyli mamy tego FBTC u nas na portfelu, na sieci Flair, mówimy dobra, odmieniamy się, spoko, spalasz go, od razu się spala automatycznie ten, czy automatycznie, tak, no jak po prostu o to poprosimy, to się automatycznie spali ten FBTC.
W kolejnym kroku, no to agent, jakiś agent, bo to nie musi być ten sam agent, to nie jest tak, że mamy jakby jednego agenta, to nie jest jakiś tam, nie wiem, broker ubezpieczeniowy, że idziemy do niego i mówimy, ty jesteś teraz naszym opiekunem, mentorem i ty trzymasz tutaj, nie wiem, rękę na pulsie, żebyśmy byli jak najlepiej obsłużeni i tak dalej, nie, po prostu jeden agent może mintować, umożliwić mintowanie, bo daje nam za bezpieczenie, a jakiś inny agent po prostu może tego bitcoina oddać, nie może to się nie wysłać.
No i znowu jak agent nam odeszle tego bitcoina, no to ten agent musi udowodnić, czyli znowu korzysta ze Strate Connectora, żeby udowodnić to, że ta transakcja bitcoina poszła do nas jako użytkownika. I teraz kolejna kwestia jest taka w kroku czwartym, że jeżeli agent nie wywiąża się ze swojego obowiązku, no właśnie, bo może być tak, że na przykład jakiś agent się z tego nie wywiąże.
No i co, co się wtedy dzieje? No nic strasznego się z tego nie będzie działo, bo jeżeli agent się nie wywiąże, no to pierwsza sprawa, wchodzi rywal, tak, znowu ten Rudy wchodzi i sprawdza, nie, dobra, czyli agent się miał wywiązać, nie wywiązał się, no to dobra, no agenta nałożymy karę, nałożymy tutaj bana, że tak można to od razu powiedzieć, żebyś po prostu miał pewnie jakiegoś tam chilla, jakiegoś bana, żeby nie mógł być agentem przez jakiś czas, bo nie spełnił swojego obowiązku swoich zadań.
Rywal dostanie wynagrodzenie, a my jako użytkownik, no bo chcieliśmy z powrotem naszego bitcoina, no i okaże się, że nie dostaniemy tego bitcoina, tak, bo nagle agent powie, jakiś agent powie, nie, dobra, nie mam ochoty tego robić, nie oddam Panu bitcoina, nie mam pańskiego bitcoina i co nam Pan zrobi? I w normalnym układzie, gdyby to była prosta koncepcja tworzenia syntetyków, syntetycznych aktywów, tak, które są na przykład zwrapowanym bitcoinem, załóżmy na sieci Ethereum tylko i wyłącznie, no to jak ktoś powie nie mamy pańskiego płaszcza i co nam Pan zrobić, no to powiem, no nic Państwu nie zrobię, bo ten WBTC w tym przypadku jest guziw warty, nie, no ale mój FBTC, on ma pokrycie, on ma zabezpieczenie, on ma zabezpieczenie w stablecoinie, on ma zabezpieczenie w tokenie flair, więc ja się nie muszę o to martwić, bo nawet jeżeli mojego bitcoina fizycznie nie odzyskam, to odzyskam równowartość plus jakąś tam małą jeszcze, jak gdyby, jak tak powiem, jak to określić, no taką rekompensatę za to, że w ogóle taka nieprzyjemność miała miejsce, no a agent i tak dostanie karę jeszcze, więc generalnie nie opłaca się agentom oszukiwać w tym przypadku, bo nie dość, że nie zarobią, to jeszcze stracą, bo dostaną karę za to, bo ich środki są przyblokowane, tak, oni muszą przyblokować swoje stablecoiny po to, żeby to zarobą zabezpieczyć, więc jak gdyby ich środki są na kontrakcie i jak cokolwiek pójdzie nie tak, no to po prostu nie zostaną w wszystkich środków, więc mi się to po prostu nie opłaca, żeby oszukiwać, no ale z różnych względów może się na przykład okazać, że tego bitcoina my jako użytkownik nie otrzymamy, nic się nie dzieje, dostajemy rekompensatę taką, że możemy z tego bitcoina od razu kupić, czyli nie będziemy stratni, plus jeszcze pewnie jakąś minimalą rekompensatę tam otrzymamy, teraz coś powiem, to jest dobry biznes, nie, czyli wybieram agentów, którzy mi nie oddadzą, nie, raczej wszyscy myślę będą sprawnie śmigać, to jest tylko i wyłącznie po to, żeby był ten element właśnie braku konieczności zaufania i to jest coś, co tutaj odróżnia myślę bardzo mocno koncepcję F-asetów od koncepcji zwykłego tworzenia syntetycznych aktywów.
No i teraz pytanie, co tak właściwie dają nam te F-asety? No to sobie już poniekąd odpowiedzieliśmy, że dają nam możliwość uczestniczenia, znaczy dają nam jako posiadaczom tokenów, które nie mają takiej i takiej możliwości, one dają możliwość uczestniczenia w całym świecie DeFi właśnie tym tokenom, które normalnie tej możliwości nie mają, no bo generalnie bitcoin nie ma całego systemu DeFi, nie ma takiego, że jest system DeFi, ewentualnie możemy naszego bitcoina gdzieś tam wysłać, no ale znowu jest ta kwestia zaufania, bo ja w tym momencie wysyłam gdzieś komuś tego bitcoina, dostaję w zamian jakiś syntetyczny token i ten token nie jest pokryty, on ma może ok za pomocą jakichś tam nie wiem audytów w jakiejś firmie, która niby ma zabezpieczenia, się okaże, że nie ma.
Nieistotne, tu mam totalnie beztresowe przeniesienie bitcoina na sieć Flare, czyli odblokowanie możliwości uczestnienia w smart kontrakcie. No i tak jak powiedziałem, to nie jest zwykłe tworzenie syntetyków, to jest koncepcja, która umożliwia właśnie tworzenie syntetyków, ale w sposób, który jest bez potrzeby zaufania do tych uczestników, czyli totalnie eliminuje to takie ryzyko, gdzie ktoś może mnie okraść, ktoś może nie spełnić tego, co tutaj obiecywał, że zrobi. No i to jest właśnie myślę piękno krypto i to jest kierunek, w którym krypto powinno pójść, czyli mamy coś bez zaufania, możemy sobie sami coś zweryfikować, nie musimy ufać, czy ktoś nam coś zrobi.
No i teraz pytanie, co dalej nam dadzą te e-facety? No i teraz oczywiście wiele osób myśli, dobra, w koncepcji, czy w kontekście tutaj tokena Flare. No jak e-facety wejdą, no to będzie zapotrzebowanie, czyli tak zwane ssanie na ten token po prostu. Jest to zapotrzebowanie na token Flare jako zabezpieczenie, jako ten tak zwany kolateral, no bo on będzie służył właśnie tutaj w tym całym systemie, żeby można było mintować w ogóle e-facety. Więc jak gdyby robię tylko taką mini matematykę, bo nie będę tego wyliczał, tą matematykę główną zostaję Wam. Ale zobaczcie, kapitalizacja na ten moment tylko załóżmy tych trzech krypto, tylko Bitcoin, tylko Dogecoin i tylko XRP. Zobaczcie sobie jaka tam jest kapitalizacja.
I gdybyśmy jakąś tam część tylko chcieli przenieść tutaj jako f-aset, jako fBTC, f-Doge, fXRP na sieć Flare. I na przykład trzeba dwa razy więcej tokenów Flare w wartości do zabezpieczenia. Zobaczcie sobie ile dostępnych tokenów Flare, jaka wartość musiała być, żeby było dwa razy więcej niż jakaś część kapitalizacji Bitcoin do XRP na przykład. Także mówię to już zostawiam Wam, żebyście mogli zobaczyć jaka musiała być wartość tokena Flare, żeby to w ogóle było matematycznie możliwe. Ja już to wielokrotnie liczyłem na live'ach w innych miejscach, więc nie będę tego na razie robił, ale to zostawiam Wam. No i teraz jeszcze najważniejsza kwestia otwarcia horyzontów.
Co właściwie dają te f-asety jeszcze dalej patrząc niż tylko i wyłącznie kwestia taka, że nadadzą tutaj tokenowi Flare. No większą wartość w tym momencie, bo będzie potrzeba na ten token dosyć duża. Zobaczcie f-asety plus Layer Cake. Layer Cake to jest protokół też sieci Flare. Na temat Layer Cake'a będzie i tak i tak osobny film, bo myślę, że zasługuje tutaj na osobny. Na taką osobną uwagę, ale f-asety, pewnie tylko tyle. F-asety plus Layer Cake daje nam przenoszenie Bitcoin'a, tak, bo to idziemy po kolei. Bitcoin'a na sieć Flare jako f-aset i dalej ten fBTC, czyli ten fBitcoin.
FBTC może pójść też na inne sieci niż tylko Flare i to jest najciekawsza koncepcja, bo kombinując koncepcje f-asetów i Layer Cake'a możemy sobie np. przenieść Bitcoin'a na poligon. Prosta sprawa. Myślę, że to ma naprawdę ogromny potencjał i to pokazuje, że tutaj dużo jeszcze przed nami. Naprawdę sporo przed nami, dużo się wydarzy jeszcze do tego czasu, więc myślę, że warto tutaj zwracać na to uwagę i warto rozumieć o co chodzi z tym wszystkim. Mam nadzieję, że ten film wam pomógł dokładnie zrozumieć o co chodzi z tą koncepcją i nie tylko jak chodzi o samą koncepcję, ale zrozumieć jaki tam jest naprawdę potencjał ukryty.
Jeżeli faktycznie Flare dowiesie to w tej formie, jeżeli faktycznie ta adopcja będzie wyglądała tak, jak to tutaj się zapowiada, to myślę, że to bardzo gruby temat i nie warto tutaj ignorować. Także na razie z tym was zostawiam. Trzymajcie się. .