VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Dzień dobry, witam serdecznie wszystkich Państwa na konferencji prasowej. Dzisiejsza konferencja prasowa dotyczy rozpoczynającej się w powiecie opatowskim kwalifikacji wojskowej. Witam serdecznie Pana senatora przewodniczącego Komisji Senackiej Komisji Obrony Narodowej, Pana Jarosława Rusieckiego. Witam bardzo serdecznie Pana podpułkownika, Pana Janusza Głodowskiego, podpułkownika, dowódcy odpowiedzialnego za właśnie tą kwalifikację wojskową i Panią Starostę Małgorzatę Jalowską. Szanowni Państwo, dzisiaj rozpoczynamy kwalifikację wojskową, która potrwa 10 dni. W sumie w kwalifikacji weźmie udział 295 osób, to jest 250 osób z rocznika 2004, z wcześniejszych roczników 50 osób i mamy również 5 kobiet.
Kwalifikacja ma na celu wprowadzenie do ewidencji wojskowej osób, które podlegają powszechnej kwalifikacji pod względem fizycznym, psychicznym, ale też ochotników, którzy chcą zgłosić się do naszej armii, aby w chwilach i pokoju, i w chwilach nadzwyczajnych służyć obronie naszej Ojczyzny. Bardzo cieszę się, że są z nami przedstawiciele wojska i parlamentu. Proszę o zabranie głosu Pana senatora Jarosława Rusieckiego. Bardzo dziękuję Panie Starosto, Panie Pułkowniku. Szanowni Państwo, wojskowa kwalifikacja jest, można powiedzieć, taką doroczną procedurą oceny stanu zdrowia, ale i też potrzeb sił zbrojnych pod względem zasobów osobowych.
Wiele zmian, wiele nowego również w samej kwalifikacji, ale i też umocowania i usytuowania tego rodzaju procedury i unowocześnienia pracy administracyjnej wojsków, prowadziła już od roku obowiązująca ustawa o obronie Ojczyzny. Przez niej mieliśmy do czynienia i organizacją tego rodzaju procedury zajmowały się wojskowe komendy uzupełnienia. Ustawa wprowadziła zmiany od roku na terenie powiatu opatowskiego, ale i tej części województwa świętokrzyskiego rozpoczął swoje funkcjonowanie zreformowany system administracji wojskowej, wojskowe centra rekrutacji. Szefem od kilkunastu tygodni Wojskowego Centrum Rekrutacji w Sandomierzu jest pan podpułkownik Janusz Głodowski, którego, jeśli mogę tak panie pułkowniku, bo to pierwsza kwalifikacja opatowie, bardzo serdecznie powitać na terenie ziemi opatowskiej i tej części województwa.
I od samego początku pan pułkownik z dużym dynamizmem przystąpił do przeorganizowania pracy administracji wojskowej, bo w obszarze działania i zainteresowania nie tylko są kwestie związane z administracją, kwalifikacją, mobilizacją, ale i również całe spektrum aktywnego, powiedziałbym, obrazu polskich sił zbrojnych w rozumieniu i działaniu Wojskowych Centrum Rekrutacji. Stąd też Wojskowe Centrum Rekrutacji to o charakterze centralnym kwalifikuje te instytucje, te jednostki, które na przykład, a są to szczególnie samorządy, tutaj bardzo dziękuję za wielką otwartość panu starości na przykład organizowania strzelnic, strzelnic neuropatycznej, czy strzelnic wirtualnych, czy tradycyjnych strzelnic. I to jest właśnie w obszarze działania Wojskowych Centrów Rekrutacji, ale i też system poszerzania edukacji wojskowej poprzez tworzenie wojskowych oddziałów przygotowania.
To spektrum jest poszerzone, ale ta główna sprawa, która nas dzisiaj tutaj zgromadziła, to wojskowa kwalifikacja. Ustawa o obronie ojczyzny dała też szereg nowych możliwości wstępowania w szeregi polskich sił zbrojnych. I nie tylko jest to już od ponad 5 lat funkcjonujące Wojska Obrony Terytorialnej, ale i również dobrowolna, zasadnicza służba wojskowa, która może być realizowana poprzez odbywanie najpierw kursu podstawowego, który trwa 27-28 dni, a później już kursów specjalnych trwających 11-11 miesięcy, czy też poszerzenie możliwości kształcenia młodych ludzi w akademiach wojskowych. Kwalifikacja wojskowa, można powiedzieć, jest takim kluczem, taką możliwością wejścia na ścieżkę pasji wojskowej.
Pan tłukownik to zrobił już wiele lat i jest wierny swojej przesiędze wojskowej i realizuje się jako żołnierz Wojska Polskiego, ale i są też nasi goście, żołnierze, którzy działają w specjalnych jednostkach, aby też i w ten sposób bronić nasz trzejoch żyźny. Mam nadzieję, że wśród tych 295 młodych ludzi, którzy będą tutaj kwalifikowani, też znajdą się pasjonaci tacy, którzy będą chcieli zasilić polskie siły zbrojne. Ustawa o obronie ojczyzny daje takie możliwości, a rozporządzenia szczegółowe, cóż powiedzieć, Szanowni Państwo, podam tylko jedną liczbę. Żołnierz, który będzie chciał rozpocząć swoją służbę wojskową, służbę wojskową w Polskich Siłach Zbrojnych, po odbyciu odpowiednich kursów i kwalifikacji w swoim pierwszym wynagrodzeniu może liczyć na kwotę 4960 zł.
A jeśli jest to młody człowiek, który nie skończył 26 roku życia, cała ta kwota trafi do niego. Gdy rozmawiam z żołnierzami w różnych miejscach, którzy rozpoczynają swoją służbę, to chcę Państwu powiedzieć, że ta kwestia finansowa nie jest najważniejsza. Najważniejsze jest to, aby służyć ojczyźnie w sobie, mieć tego ducha patriotycznego, który zawsze był obecny wśród młodych ludzi wywodzących się z naszej ziemi, a polskie siły zbrojne, myślę, że będą miały dobrych żołnierzy, dobrych oficerów, którzy zostaną wykształceni, którzy mają swoje korzenie na terenie ziemi opatowskiej, ziemi sandomierskiej. Dziękuję Panu Starości, całej administracji powiatu opatowskiego za przygotowanie do tej kwalifikacji, ale ciężar pozostaje Panie Pułkowniku na Wojskowym Centrum Rekrutacji. Jestem przekonany, że wywiążę się z tego w najwyższym poziomie.
Dziękuję bardzo. Dziękuję bardzo Panie Senatorze i bardzo proszę o zabranie głosu Pana Podpułkownika, który jest odpowiedzialny właśnie za rekrutację. Szanowny Panie Senatorze, Szanowny Panie Rostro, Szanowni Państwo, jak już było powiedziane, w dniu dzisiejszym rozpoczynamy kwalifikację w powiecie opatowskim, która potrwa do 26 maja. Stały ją do kwalifikacji również Panie, kobiety, które ukończyły studia pielęgniarskie, ratownicze, lekarskie. Te kobiety staną w ostatnim dniu kwalifikacji, to jest w dniu 26. W czasie trwania kwalifikacji prowadzimy również promocję różnych form służby wojskowej. Osoby stające o kwalifikacji zapraszamy do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego. Jak Państwo widzicie, tutaj mamy różne punkty promocyjne, tak, łącznie z jednostką specjalną. Dziękuję bardzo.
Szanowni Państwo, zapraszamy wszystkich tych, którzy chcieliby dowiedzieć się więcej o wojsku polskim, o różnych formach służenia w armii. I tutaj będą przedstawiciele wojska, gdzie będzie można zapoznać się z tą ofertą polskiej armii. Cieszę to, że coraz więcej młodych ludzi, zwłaszcza z klas mundurowych, które chodzą również do szkół w powiecie opatowskim, interesuje się wojskami, interesują się pracą w wojsku. Chociaż ta praca niesie ze sobą duże ryzyko, zwłaszcza w obecnym czasie. Jeszcze tak niedawno nie wyobrażaliśmy sobie, żeby konwencjonalna wojna tuż za naszą granicą była w ogóle możliwa do realizowania. A dzisiaj widzimy, że te działania od przeszło półtora roku są bardzo intensywne.
Jest również zagrożenie naszego kraju, z którego wraz z naszymi sojusznikami z NATO wywiązujemy się. Dlatego też to wydarzenie dzisiejsze, które będzie trwało przez 10 najbliższych dni tutaj w starostwie powiatowym w Obatowie, jest z tego punktu bardzo ważne i nabiera tutaj innego wymiaru. Tak niedawno Wojsko Obrony Terytorialnej i cała armia była postawiona do pomocy walki z koronawirusem, z którego świetnie się tutaj wojsko wywiązało. I za tę współpracę w czasie pandemii bardzo dziękuję Panie Pułkowniku, bo powiat opatowski korzystał właśnie z pomocy Wojska Polskiego. Dzisiaj rozpoczynamy rekrutację, która potrwa przez 10 najbliższych dni od godziny 7. 30 do godziny 15. 30. Będą zgłaszać się młodzi rekruci w celu odbycia właśnie kwalifikacji. Dziękuję bardzo Państwu. .