VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Czyli osoba pracująca na minimalnej krajowej dzisiaj, to jej się nie opłaca nie być PPK. Wiele pracowników ZUS-u z tych 42 tysięcy często się wypowiada na to, że system emerytalny upada i będzie sytuacja, w której nie będzie godnych emerytur z tego, z punktu wyłatwy tych świadczeń. Ale oni sami wspominają, właśnie decydenci, jak sam powiedziałaś, o tym, że warto coś z tym robić i wymyślają kolejne programy. 156 miliardów złotych, które są tam na otwartych funduszach emerytalnych i jeszcze rząd nie podjął decyzji, co konkretnie z tym działaniem zrobić, ale ja Ci powiem, co się stanie z tymi środkami. Tak przekazane zostaną w przyszłości, w mojej ocenie, na subkonto ZUS-u w ramach drugiego filaru, przeksięgowane, co zmniejszy dziurę finansową w zakładzie ubezpieczeń społecznych, co zmniejszy na pewien moment dopłaty.
Uważam, że coraz więcej trzeba spoglądać na ten temat z punktu widzenia własnego niż tego, że nam państwo coś zapewni. Nie bagatelizować tego tematu. Czas działa na naszą niekorzyść, jeżeli z tym nic nie robimy. A jeżeli z tym coś robimy, to czas działa na naszą korzyść. namzależy. pl merytoryczne źródło informacji Partnerzy kanału Sklep Nam Zależy najlepsze biznesowe i gospodarcze książki dla dzieci. Nadrabiamy to, o czym milczą w szkołach. siepomaga. pl największa moc pomagania Dzień dobry, Wojciech Siryk, namzależy. pl Ten świat jest nasz, a dzisiaj moim i waszym gościem, ekspert do spraw finansów osobistych, autor książki Metamorfoza Finansowa, Dawid Kozioł. Dzień dobry, cześć. Dzień dobry, cześć wszystkim, witajcie. Standardowo, szybkie ogłoszenia.
Tradycyjnie zachęcam do subskrybowania naszego kanału, do aktywności pod filmem, kciuki w górę, komentarze, pytania, uwagi. No i oczywiście przypominam o naszym sklepie z najlepszymi na rynku książkami ekonomicznymi i biznesowymi dla najmłodszych. Mikołaj i dwa światy to pierwsza część, bardziej ekonomiczna i Mikołaj i Magia Biznesu, książka bardziej biznesowa. Można kupić już teraz, wtedy na pewno dojdzie przed Mikołajkami, na pewno dojdzie przed świętami, nie trzeba będzie pisać maili, dopytywać czy zdążymy, czy kurier dowiezie, można to zrobić już teraz. My tymczasem w naszym dzisiejszym nagraniu skupimy się na temacie emerytur, oczywiście pod kątem takim bardziej związanym z własnymi finansami, ale też będzie to niejako temat społeczny. Dlaczego emerytury to taki ważny temat? W Polsce sam pojęcie emerytur najczęściej kojarzy się nam z państwową ustanowionym okresem emerytalnym.
60 lat dla kobiet, 65 lat dla mężczyzn, oczywiście po tej zmianie, która zaszła kilka lat temu, bo mieliśmy okres 67 lat. Zaświadczenia w tym obszarze odpowiada Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ZUS, często też określany Zakładem Utylizacji Składek. Spotkałeś się prawdopodobnie. Albo Szmalu. Co jest jeszcze bardziej zabawne. Myślę, że wydaje, że na łamach kanału nam zależy, wielokrotnie ten temat był już poruszany problemu tego. . . Tak, ja myślę, że na łamach kanału nam zależy, nie trzeba przekonywać widzów, że to nie jest instytucja idealna. Tak łagodnie to powiem. Bardzo łagodnie to ująłeś, a ja bym chciał, żebyśmy rozpoczęli ten temat nie od tego punktu, do którego warto wrócić i wrócimy za chwilę, tylko od samego słowa emerytura.
Ja sam postrzegam słowo emerytura zupełnie inaczej, ponieważ nie klasyfikuję tego pojęcia z punktu widzenia tego, co Państwo mam mi dać, z punktu widzenia kiedy się ma to odbywać, tylko co to dla mnie konkretnie oznacza. Każdy, kto teraz to ogląda, ma pewnie innego rodzaju skojarzenie, ale często przypisujemy to skojarzenie właśnie tym pojęciom, o którym mówiłem wcześniej. Dla mnie emerytura jest to okres odpoczynku, zasłużonego odpoczynku, okres, w którym bardziej mogę niż muszę. Gdy bardziej muc niż musieć, ja muszę korzystać w ramach tego czasu z określonego życiowego dorobego. Ten życiowy dorobek w mojej ocenie składa się na kilka takich podstawowych rzeczy. Myśląc przed nagraniem myślałem o czterech rzeczach, nawet w ramach swojego własnego życia.
Pierwsze, o czym często myślimy i przeceniamy, to właśnie roszczenie wobec Zagładu Ubezpieczeń Społecznych. Przyszłe świadczenie, które będzie mi nam należne, to należne jest. I tutaj nie mamy żadnej dyskusji w tej kwestii. Kwestia wysokości tego świadczenia, o czym będziemy mówili za chwilę. To jest też dorobek życiowy i warto o nim wspominać. Drugi dorobek życiowy, który również, a nawet może nie również, zapominamy o nim często, że jest bardzo ważny i na kanale nam zależy, nad nim się dużo pracuje, a mianowicie umiejętności, świadomość, kwestie takie intelektualne, kwestie wartości intelektualne, o których wspominasz. To są te rzeczy, dorobek życiowy, z którego możemy korzystać w ramach również naszej przyszłości finansowej, w tym emerytury. I to jest drugi taki segment.
Trzeci, bardzo ważny, nad którym mało osób pracuje efektywnie, ale warto o nim mówić i on u mnie ma dużą rolę, a mianowicie majątek zbudowany w trakcie pełnej aktywizacji zawodowej i również biznes, z którego będę mógł korzystać na moim okresie, nazwijmy to emerytalnym, który całkowicie zlikwiduje aktywizację zawodową albo ją zminimalizuje do poziomu, którymi będzie odpowiadał, bo ja będę na końcu o tym decydowała, a nie Państwo w tym kontekście. I czwarta rzecz, którą warto wspomnieć i ona latami miała swój sens i funkcjonowała, o niej zapomnieliśmy i niestety ona właśnie prowadzi do problemów, które będą w przyszłości, a mianowicie, że już nie liczymy na wsparcie dzieci czyli czwartą rzeczą są relacje, ludzie, dzieci.
Zbudowaliśmy z punktu widzenia naszego otoczenia, ale najczęściej to polegało, że nasza emerytura w dawnych czasach polegała na potomkach, którzy nam zapewniali naszą przyszłość finansową i nie musieliśmy liczyć na zakład ubezpieczeń społecznych. Dorobek życiowy. Myśląc w kategorii dorobek życiowy, podzieliliśmy go na cztery strefy, możemy wyobrazić sobie, gdzie my będziemy za ileś lat i z czego będziemy korzystali w ramach tego zasłużonego odpoczynku. Jak w tym momencie, gdybyśmy mieli emerytalny, albo rozmawiając o właśnie tym segmencie, trzeba zrozumieć, że obszar ciężkości zadbania o naszą przyszłość ma być po naszej stronie.
Jak jeszcze w tym czasie, w którym aktualnie jesteśmy, nasza babcie są w stanie, w większości przypadków z emerytury wyżyć, tak prawdopodobnie ja czy ty, czy osoby, które to oglądają, w szczególności urodzone po stanie wojennym, gdzie mieliśmy ostatni, tak te osoby będą miały znacznie większy problem w okresie emerytalnym, jeżeli będą liczyły na tym pierwszy segment. Świadczenia i roszczenia, które wypracowały w międzyczasie. Tak ja odbieram element emerytur. I co do samego ZUS-u, warto przypomnieć, że ZUS i system emerytalny w Polsce jest oparty o trzy filary. W ogóle ten sam temat oparcia o trzy filary byłby czymś, co warto byłoby szeroko omówić.
Właśnie może to pierwsze pytanie zapnijmy pewną klamrą, ale jeżeli mamy te emerytury opartyzowane, jak postrzegamy emeryturę jako taką, to może teraz właśnie czym jest ZUS, jaką pełni rolę, jak on działa, czy może być efektywny? Był efektywny na potrzeby tego, jak było to wymyślane przez Bismarcka i na potrzeby wtedy władz i sytuacji, w którą miała miejsce. Dzisiaj nie jest efektywny, nie może być efektywny i nie będzie efektywny, będzie coraz mniej efektywny. To jest taka sprawa niezależna, która ma odpowiadać za zapewnienie świadczeń emerytalnych i nie tylko, ale w kontekście emerytury dzisiaj rozmawiamy w taki oto sposób, który nazywamy systemem repartycyjnym.
System repartycyjny polega na tym, że dzisiejsi pracujący odprowadzając składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wyobraźmy sobie to jako worek, do którego my pracujący składamy się na środki finansowe, zostaje nam naliczone na naszym koncie jakaś wartość, która ma potem odpowiadać na zależnie naszej emerytury, ale te środki lądujące w tym worku są automatycznie natychmiast wydatkowane na dzisiejszych emerytów. Na dzisiejszych emerytów, nie tylko, ale o nich dzisiaj będziemy mówili. I teraz, dzisiejsza sytuacja, która ma miejsce, poza tym, że 42 tysiące pracowników musimy utrzymać z tego samego worka 280 ponad milionów kosztuje samo utrzymanie systemu informatycznego. Ale jak to żartuje Profesor Gwiazdowski, to jest system informatyczny na świecie, ponieważ potrafi policzyć coś, czego nie ma. To jest świetne, nie słyszałem tego, jest to świetne porównanie, tak, najlepszy i bardzo drogi.
Zresztą ostatnio było porównanie w kontekście wysyłania. . . A jeszcze raz kwota systemu? 280, nawet nie systemu, utrzymania tego systemu, 280 milionów ostatni przetarg stylu. Przy czym, tutaj też dla uczciwości zaznaczmy, ZUS operuje kwotami idącymi w miliardy. Oczywiście. To jest dużo, ale to jest jednak przy tej skali drobnicy. Tak, ale fajne porównanie, że jest to podobna wartość co do jednej z sąd wysłanych w stronę Marsa przez NASA. Jeżeli chodzi o wartość budżetowa. Chciałem tylko to pokazać jako przykład, bo ponieważ my utrzymujemy armię urzędników, nie tylko w kontekście zarządzania państwem, ale w kontekście samej tej instytucji, która miałaby zadbać na naszą przyszłość finansową.
Warto to wiedzieć, ponieważ w tym momencie wykazujemy, dlaczego to nie jest tak, że możemy to zrobić w najdługofalowo, w dobry sposób, jeżeli możemy w ogóle o dobrym sposobie w tym wymiarze mówić. Dalej, mamy ten worek, z którego wypłacamy są te emerytury. Zaraz będę mówił o poziomach wypłaty, ale chcę powiedzieć, że poza tym, że my pracujący składamy się w składkach, które są nam przeliczane na naszą przyszłą emeryturę, to jeszcze musi wchodzić coroczna interwencja z punktu widzenia w budżetu państwa, ponieważ te środki nie wystarczają na te potrzeby.
Czyli do tego woreka, poza pracującymi, skarb państwa musi dorzucić kolejne środki, ale skąd te środki ma? Jak nie od tych samych pracujących? Czyli to jest kolejne pobranie środków finansowych, tylko że poprzez budżet państwa i wrzucenie tego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
I krótko mówiąc, nie jestem w stanie sobie wyobrazić dzisiaj, kto miałby się porządnie tym tematem zająć, ponieważ jakikolwiek rząd wchodzący w ten temat, żeby go rozwiązać, ale nie temat populistycznie, porozmawiajmy sobie jak będzie lepiej, tylko rozwiązać ten problem, który ewidentnie jest i on będzie każdego roku, w mojej ocenie, większy i każdy będzie chciał o nim mówić z punktu polityków, ale nie rozwiąże tego problemu, bo ktoś, kto będzie rozwiązywał ten problem, będzie musiał albo odciąć od tego systemu już osoby, które nabrały prawa do świadczenia, co nie powinien robić zgodnie z ideologią, chociażby którą ja wyznaję, albo będzie musiał zwiększać podatki, albo będzie musiał zwiększać wiek emerytalny. To jest rząd, który prawdopodobnie kolejnych wyborów nie wygra.
No i tutaj dochodzi jeszcze kwestia potencjalnego ściągania imigrantów do Polski, więc na stole jest bardzo dużo różnych scenariuszy, tu już trochę bardziej wchodzimy na politykę, więc może to zostawmy, może na końcu będzie jeszcze trochę na to czasu. Pytanie, bo przerwałem Ci, przy odpowiedzi na to pierwsze pytanie, wszedłeś na temat tych filarów, czy teraz to rozbijamy? Warto, warto, warto, bo jako system emerytalny, mówi się o trzech filarach z oparciem funduszami emerytalnego. Pierwszy i drugi jest obowiązkowy, w pierwszym i drugim występuje ZUS, w drugim kiedyś było to oparte o otwarte fundusze emerytalne, dzisiaj tam jest IZUS i otwarte fundusze emerytalne i trzeci, który miał złą sławę zresztą przez sektor, który reprezentuje, czyli osoby będące na rynku finansowym, o czym też w tej chwili będę więcej mówił.
Pierwszy obowiązkowy, drugi również obowiązkowy, o tym chcę powiedzieć, że są to cztery fundusze emerytalnymi, każdy zna historię otwartych funduszy emerytalnych, nie trzeba ich przypominać i trzeci, i tutaj jest coś ciekawego i o tym chcę powiedzieć więcej, a mianowicie trzeci najczęściej kojarzy się w naszym kraju z tymi programami w jakiś sposób konstruowanymi, wspieranymi przez rząd, IKE, IKZE, PPE, PPK, konkretnie te cztery, które są polskie, ostatnio powstał nowy, nawet nie tyle co powstał nowy, ale to co kojarzę, ogólnoeuropejskie indywidualne produkty emerytalne, o IPE w tym kontekście, bardzo podobne do naszych IKE produktów, ale teraz zauważmy, czy to państwo polskie, czy to Unia Europejska mówi obywatelu, zadbaj o swoją przyszłość emerytalną, zwróć uwagę na to, że to co my zapewniamy albo zapewnimy z punktu widzenia świadczeń, to jest coś, co nie będzie dla ciebie wystarczające.
Tak, to rzeczywiście dobrze, że zwracasz na to uwagę, czyli decydenci, mimo że jest jeden wielki system, i tak dopingują do tego i zwracają uwagę, że i tak jeszcze więcej trochę musisz zadbać. Dokładnie, ponieważ wiele pracowników z ZUS-u, z tych 42 tysięcy, często się wypowiada na to, że system emerytalny upada i będzie sytuacja, w której nie będzie godnych emerytur z tego, z punktu wyłatwy tych świadczeń, ale oni sami wspominają, decydenci jak sam powiedziałeś, o tym, że warto coś w tym robić i wymyślają kolejne programy. To nie, bo otwarte fundusze emerytalne również było pomysłem i zauważ, jaka była inna sytuacja, jeżeli chodzi o OFE.
Bo jeżeli mamy ZUS, do tego worka dajemy środki finansowe i z tego worka od razu wydatkujemy, to otwarte fundusze emerytalne, pomijając wady, które były olbrzymie z punktu kosztów, z punktu przenoszenia tego, w rekordowych okresach pod pół miliona akwizytorów pracowało w naszym kraju sprzedając otwarte fundusze emerytalne, czyli to było dochodowe w tym kontekście, że ZUS mocno się wyróżniał z tym, co ZUS realizuje, ponieważ tam był realny kapitał, realny kapitał, który grał, działał na giełdzie, nie tylko na giełdzie, ale był operowany, mieliśmy majątek, oczywiście potem te środki zniknęły, dzisiaj jeszcze są, za niedługo się myślę, że ktoś nimi zajmie i to jest mega różnica w kwestii IKE, IKZE, PPE, PPK i tego nowego produktu europejskiego, to w Polsce zachodzi obawa, nie wiem czy zasadna czy nie, uważam, że nie zasadna, ale jednak na bazie tego, co się stało z otwartymi funduszami emerytalnymi, że te rozwiązania nie są dobrymi rozwiązaniami, które warto brać pod uwagę, ponieważ nie wiadomo, co z tymi środkami się zrobi, ponieważ są tam pewnego rodzaju benefity, które państwo, czy teraz Unia Europejska nadaje takiemu użytkownikowi, takiemu programowi, więc obawa jest i zauważ, co się dzieje, bo jedna sprawa jest, że zainteresowanie jest bardzo małe, zaraz o tym powiem, mam przygotowane liczby tutaj przed sobą, bo chcę o tym powiedzieć, że tak, ludzie często mówią, emerytur nie będzie, odsuwają to w ogóle jako problem, naprawdę? Emerytur nie będzie? Osoby, które mają między 20 a 30 lat dzisiaj, wyliczono, są szacunki prawdopodobieństwa, że dożyją do dzisiejszego wieku emerytalnego, dla kobiet 96% szans, dla mężczyzn 86% szans do życia, punktu widzenia oczywiście jakieś tam statystyki w tym kontekście, więc to nie jest tak, że nie dożyjemy, ale jesteśmy zniechęcani takimi komunikatami, to są programy, które nas zachęcają do zadbania o przyszłość finansową, ale działania, które miały miejsce, mówią nam, nie warto tego robić, bo prawdopodobieństwo się tak to zagarnie.
Chcę pokazać o tym, że. . . No to różni ludzie mają różną propagandę, z różnych stron płynie różny przekaz. Tak, i ten przekaz na jaki daje efekt, chcę Ci powiedzieć o tym, mam to przygotowane tutaj, a mianowicie użytkownicy tych programów, o których teraz rozmawiamy, ponieważ ten trzeci filar miałby być oparty o te programy, ale nie do końca jest tylko o te programy, zaraz do tego przejdę, ponieważ w trzecim filarze jest wszystko, co dobrowolne, ja mam nieruchomość, która na mnie zarabia, to dla mnie to jest również element trzeciego filaru zabezpieczenia emerytalnego, mój prywatny majątek, firma, którą buduję jest to zabezpieczenie dla mnie trzeciego filaru, czyli coś, co ma mi generować moje dochody w przyszłości, poza moim tematem.
W Polsce się utarło, że trzeci filar to są tylko i wyłącznie te programy związane z tym, co proponuje państwo Polskę jako możliwości skorzystania, ale to jest wszystko, każde nasze działanie majątkowe, nie tylko działanie majątkowe, z tych obszarów dobrodziejstwa, które zbudujemy sobie w trakcie życia, ale wracając do tych elementów, które są na naszym rynku, czyli OF, PPE, PPPK, i KZE, to ilu mamy użytkowników? Zauważ, że jeżeli chodzi o otwarte fundusze emerytalne, to na ten moment mamy prawie 15 milionów jeszcze użytkowników, otwartych kont, 156 miliardów złotych, które są tam na otwartych funduszach emerytalnych i to jest to, co może rząd nie podjął decyzji, co konkretnie z tym działaniem zrobić, ale ja Ci powiem, co się stanie z tymi środkami.
Tak przekazane zostaną w przyszłości, w mojej ocenie, na subkonto ZUS-u w ramach drugiego filaru, przeksięgowane, co zmniejszy dziurę finansową w zakładzie ubezpieczeń społecznych, co zmniejszy na pewien moment dopłaty ze skarbu państwa do tej instytucji, co pozwoli wypłacać kolejne programy socjalne w kolejnych latach do obywateli. To jest to działanie, które prawdopodobnie będzie stosowane w mojej ocenie, jeżeli chodzi o te środki finansowe. Z tym początkiem się zgadzam, to jest bardzo prawdopodobne, natomiast ta końcówka to już pewna złośliwość, no może akurat będą rządziły takie partie, że nie będzie aż tak dużo nowych programów socjalnych i tego rozdzielnictwa. Tak, ale mam wrażenie na to, że bardzo ciężko będzie wycofać te, które już są zaproponowane, które już są w tym momencie. No to tego też się nie spodziewam.
Tak, więc to jest jakaś opcja, będą mieli na stole, decydując się, być może z nich skorzystają. Dalej, jeżeli chodzi o program PPE, mamy bardzo mało użytkowników, zauważ tutaj. Tak, tam mieliśmy tam 15 milionów osób, to mamy 652 tysiące osób korzystający z tego programu. IKE, gdzie to jest bardzo dobre rozwiązanie, a propos tych wszystkich, które są tu wymienione po bazie MPK, to jest bardzo bardzo dobre rozwiązanie, a propos tych wszystkich, które są tu wymienione po bazie PPK, dobre rozwiązanie to jest IKE do skorzystania, 800 tysięcy tylko i wyłącznie użytkowników. IKZE 475 tysięcy i zauważ PPK 3 miliony, ale skąd ta wartość? Ponieważ się wchodzi i można wyjść. To zainteresowanie tymi programami jest bardzo małe w stosunku do tego.
Jeszcze co odnośnie PPK warto wspomnieć, ten program, nie chcę ich omawiać szczegółowo, bo naprawdę by nam długo zajęło, dlatego mamy poradnik emerytalny, który bezpłatnie wrzucimy wam do sprawdzenia w linku poniżej i tam wszystkie te programy i nie tylko to będzie ujęte jak sobie obliczyć własną emeryturę, jak sobie zaplanować emeryturę, bardzo fajna rzecz przygotowana przez naszych pracowników, do której warto zajrzeć, ale w ramach PPK oprócz tego co nam będzie wspomniane, to ja chcę o tym coś wspomnieć, bo oczywiście automatycznie lądujemy, możemy wyjść, ale wiesz co się wydarzyło z tym programem? To jest to, że możemy więcej zarabiać na bieżąco. Tak, bo tam jest ta dopłata państwa, dopłata pracodawcy, część oczywiście też wpłaty pracownika, ale potem można wybierać z tą nadwyżką.
Dokładnie i dopłatę państwową nie możemy wybrać wcześniej, to jest nam po prostu zabierane, ale dostajemy środki, które my wpłaciliśmy i 70% tego co płacił pracodawca, a 30% tego co wpłacił pracodawca pozostały 30% i to jest nasze subkonto ZUS, czyli osoba pracująca na minimalnej krajowej, to jej się nie opłaca nie być w PPK, bo pracodawca z punktu widzenia korporacji na pewno musi dopłacić nadwyżkę do minimalnej krajowej, jeżeli taką mamy wynagrodzenie i w tym programie z tego korzystać. Chciałem o tym powiedzieć, bo to jest dość taka fajna rzecz. Tutaj chcę powiedzieć, że nie ma zainteresowania tymi programami. Jest problem, jak najbardziej, jest potrzeba, jak najbardziej.
Jakbyśmy mówili, dlaczego Zakład Ubezpieczeń Społecznych i kwestia emerytur jest mocno zagrożona i będzie coraz bardziej zagrożona, mamy dodatkowe jakieś programy i one są, nie ma w nich punktu zainteresowania. Uważam, że jedna sprawa to jest, że otwarte fundusze emerytalne zrobiły ten problem, druga sprawa, bo o tym chciałem powiedzieć, że rynek finansowy i w ogóle produkty finansowe i świadomość finansowa nie jest zrozumiała dla typowego obywatela naszego kraju, bo nie ma edukacji. Osoby, które oglądają teraz ten materiał, mają najczęściej znacznie wyższy poziom kompetencji z temacją, o którym mówimy niż typowy obywatel naszego kraju. Więc tu nie ma jakiejś świadomości większej. Trzeci filar, o którym my cały czas rozmawiamy, ma złą sławę.
Przez pośredników finansowych, którym kiedyś sprzedawali tak zwane polisolokaty, czyli polisy ubezpieczeniowe z elementem inwestycyjnym obarczone gigantycznymi kosztami i wykupem z tytułu środków, które tam wpłacimy i wcześniejszym wykupem. Łącznie z 90% nawet możemy stracić tego, co wpłaciliśmy. I tego poziomu skandale oddalają nas od tego, żeby w to się zainteresować, a brak zainteresowania społecznego mówi o tym, że my zostajemy wierni w tym działaniu po prostu. Chociaż co chwilę się podnosi temat emerytalny, co chwilę się podnosi temat przyszłości finansowej, ale to jest na tyle daleko, że zostawiamy to z tyłu. Z czego wynikają problemy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych? Na pewno to już co powiedzieliśmy, czyli kwestia kosztów utrzymania, to jest bardzo ważna sprawa.
Druga ważna sprawa, że nawet jeśli oni mieliby nam wypłacać to, co uzbieraliśmy w tym zakładzie ubezpieczeń społecznych, to nie będą w stanie. O tym chcę powiedzieć. I teraz przejdźmy do kolejnej rzeczy, którą mam przygotowaną, a mianowicie ludność Polski. To jest to problem, który nie dotyczy tylko i włączy naszego kraju, ale wielu krajów zachodnich, czyli zastępowalność pokoleń, w których my nie jesteśmy w stanie w to umieścić. To nawet szerzej można powiedzieć wielu krajów bogatych. Ogromnej większości. I to jest problem, który, ja Ci powiem, jak w tym momencie nie wiem jak to rozwiązać, chociaż mi się wydaje, że niektóre te kierunki rozwiązania nie rozwiązywały w tym temacie. W 2022 roku 58,7% osób w naszym kraju to była populacja w wieku produkcyjnym.
22,9% to była populacja w wieku poprodukcyjnym. A jeżeli chodzi o osoby będące w okresie przedprodukcyjnym to było 18,4%. Widzimy jakąś proporcję. Daje nam to jakąś pozycję kwoty zastąpienia, czyli mówiąc inaczej wartość procentu do naszej emerytury w stosunku do albo średniego wynagrodzenia w kraju albo do naszego ostatniego wynagrodzenia, zależności jak liczymy. Wynika to z tego ile osób, kolokwialnie mówiąc jest w stanie zapłacić kasę do tego worka, żeby wypłacić tych aktualnych emerytów. Z tego to wynika. I to jest bardzo ważne, jaka jest ta proporcja. I to jest bardzo ważne, że ta ilość osób pracujących pracowało na jednego emeryta. Dzisiaj w naszym kraju to jest niecałe trzy osoby pracują na jednego emeryta.
A w momencie jak ty i ja będziemy na emeryturze, nazwę to emeryturze tej państwowej, to półtorej osoby, czy półtora osoby, już nie do końca wiemy w tym momencie jak to odmienić, to będzie ilość osób pracujących na jednego emeryta. I teraz idąc dalej, do okresu 2050 roku, to nie tak odległy czas w tym kontekście, a mianowicie to już będzie moment, w którym w naszym kraju będzie mniej niż połowa osób w wieku produkcyjnym. Mniej niż połowa, a ponad 1 trzecia osób w naszym kraju będzie w okresie poprodukcyjnym. Jeżeli chodzi o dzieci, to będziemy mieli w tym momencie 15,4. Zauważ, co się stało w naszym kraju, ale to z pewnego rodzaju moda. W wieku 20 ponad lat, panie często już miało dzieci.
Dzisiaj to już jesteśmy bardziej bliżej 30. Bliżej 30 było już raczej dwójka, trójka dzieci w kontekście dawnych lat. Dzisiaj mamy oczywiście jedno lub dwa. Tak idziemy w tym kontekście. I ten okres się przesuwa. Coraz więcej, pani decyduje się na to, żeby dzieci nie mieć. To jest problem mocny, ale nie mamy zresztą migracją. Właśnie, a propos tej migracji, to ciężko przewidzieć, co tak naprawdę w Polsce się wydarzy, no bo Polacy nie chcą tych migrantów i to ostatnio nawet poruszały te największe partie, które jeszcze parę lat temu nic takiego nie mówiły. Na tym jechały, no ale to była kampania wyborcza, zostawmy to.
Ciekawe, co by było, jakby na świecie była tylko Europa Zachodnia, tak sobie wyobraźmy i ona by wpadła w te problemy i nie byłoby tych biednych krajów, żeby zasilać się na to, co by wtedy zrobili. To jest dobre pytanie. To jest bardzo dobre pytanie. Na szczęście my nie musimy znaleźć na to odpowiedzi w tym momencie, ale można byłoby to poddać pod refleksję. Ja chciałem tu wspomnieć o tym, że migracja, w szczególności ta z tytułu wojny w Ukrainie, która spowodowała u nas kilka milionów Ukraińców w naszym kraju, spowodowała polepszenie sytuacji Zakładu Ubezpieczeństw Społecznych z punktu ZUS-u. I trzeba by to jasno powiedzieć. Jest to przedłużanie funkcjonowania w miarę normalnego tej instytucji bez olbrzymich dopłat przyszłych z burzy do państwa.
Kolejne rządy będą musiały to rozwiązać. Będziemy jeszcze rozmawiali o elemencie rozwiązania tych problemów, ale zobaczymy na to, co jeszcze zostało przygotowane dodatkowo, bo chciałem tylko to pokazać, czyli nanieść na ludność Polski szacunki oczywiście, które są szacunkami przez GUM wykonanymi. Teraz nanieściałem stopę zastąpienia. Przypomnę, stopa zastąpienia wyraża wartości procentowej twoją emeryturę w stosunku albo do średniego wynagrodzenia, albo do ostatniego twojego wynagrodzenia, zależności jak to ktoś ujmować. Chcę pokazać też tutaj to, że często mamy tutaj błąd szacunkowy, kilka punktów procentowych i należy na to patrzeć z tym błędem. Ja bym jeszcze bardzo mocno podkreślił, to fajnie, że to wspomniałeś. To są te procenty do naszego ostatniego wynagrodzenia, średnio oczywiście, w przyszłości, nie do dzisiejszego.
Wiele osób tak dedukuje, że tam emerytury będą wynosić 25% naszego wynagrodzenia i liczą to dzisiejszego. Nie do dzisiejszego, do przyszłego, ale jeżeli chcemy sobie zobrazować, to warto sobie to zobrazować w tym punkcie na dzisiejszej wypłacie. Dlaczego? Dlatego, że wiadomo, że do przyszłego, tylko że to przyszłe wynagrodzenie będzie zwiększone o może dwa składniki, a na pewno jeden. Zmianę siły nabywczej pieniądza w czasie. Te 10 tysięcy przykład, 10 tysięcy za 30 lat, to będzie inne 10 tysięcy niż dzisiaj. Ale ta zmiana, to jest zmiana, która Cię tu nie obchodzi w tej matematyce, którą chcesz. Też będą rosły ceny. Dokładnie tak. To Cię nie interesuje. Interesuje Cię zmiana Twojej wartości pracy, którą ktoś Ci jest w stanie zapłacić.
Pracujesz dla kogoś, ktoś Ci płaci za godzinę dzisiaj w sile nabywczej 30 złotych, to teraz pytanie, czy Ty podniesiesz swoją wartość pracy, że ktoś Ci zapłaci 40 złotych patrząc na dzisiejszą siłę nabywczą? To jest bardzo ważne, że to wynagrodzenie nie rośnie w stosunku do tego, jak spada siła nabywcza pieniądza, tylko Twoja wartość pracy rośnie względem płacącego Ci za usługę czy za ten czas, który wykonujesz Twoje czynności. To jest bardzo ważne tutaj w ten sposób postrzegać, więc warto stopę zastąpienia przeliczyć na dzisiejszą, z punktu widzenia dzisiejszej wypłaty. Bo to będzie nam dawało pewien rodzaj świadomości standardu życia. Bo przyjmujemy w tej kalkulacji, że my nie zwiększymy tej wartości pracy, z punktu widzenia tego płacącego.
To warto sobie zwizualizować, ale jasne jest to, że jak stopa zastąpienia jest wyrażona, to odnosi się do przyszłego wynagrodzenia, które kiedyś będzie miało miejsce, bo my jednocześnie przenosimy procent w przyszłości, ale i nas samych w przyszłości. I teraz, patrząc na to 2022 rok stopa zastąpienia 52,10. I tak jak mówię, tutaj kilka punktów procentowych może być różnych szacunków, bo zależności jak to będziemy liczyli. Wolę, żeby to było powiedziane, bo niektórych niektórych, ale ja uważam tutaj bardziej optymistyczny scenariusz, bo na 2022 rok niektóre kalkulacje wykazują już poniżej 50% stopy zastąpienia, która miała miejsce. Bo teraz pytanie, czy przyjmujemy wynagrodzenia z pobranymi świadczeniami, czy przed pobraniem świadczeń? Co jest wynagrodzenie? Jak do tego podejść? W tym kontekście jest tutaj to ujęte.
To już nie chce Ci komplikować wywodu, ale kwestia 13, 14, czy jest traktowana jako emerytura, czy nie? Zobaczcie na to w jakiś sposób, tak jak z lotu ptaka dając sobie optykę, ale nie sugerować się tym, co dojoty. Więc 2022 rok, i tu mamy podsumowane, 2050, zauważ, 28,7%. I nałożona na tą tabelkę tutaj jest już ten element demograficzny. I to jest jeden z tych głównych powodów, ponieważ demografia pierwszy problem, drugi problem, nie znamy długość życia, która będzie na 2050 rok. Nie znamy tego. A długość życia stale rośnie w naszym kraju, więc to też znaczenie na szacunek dotyczący tego, ile emerytury będziemy otrzymywali. To jest kolejna sprawa. Następna sprawa, mówimy o emigracji.
Dzisiaj jest tak, że faktycznie Ukraińcy pracują, ale teraz pytanie, czy my będziemy tylko tę grupę, która jest blisko kulturową i ma te potrzeby, jeżeli chodzi o zarobkowe, sprowadzali do naszego kraju, czy będziemy sprowadzali tych, którzy będą w wieku produkcyjnym, ale na socjalu się działy. Bo jest taki scenariusz, który ja sobie potrafię wyobrazić, że reallokacja niektórych grup, które już są sprowadzane w tym momencie na tereny Niemiec, przymusowa, nazwijmy to reallokacja, bo prawdopodobnie to jest, będzie na wiele krajów, w tym Polskę. No i ok, skąd my ich będziemy finansowali? Ja sobie potrafię wyobrazić, żeby będziemy mieli odpowiednie dotacje na tego typu działania, ale w jakimś konkretnym okresie czasu, bo pieniądze nie jest trudno wydrukować. To żaden problem.
I czy to dla naszego banku centralnego, chcę powiedzieć tutaj jedno, ten system dąży do gigantycznego problemu. Uważam, że nie ma sytuacji, w której te emerytury nie będą wypłacane, bo to też jest tak podnoszony temat, że będzie problem emerytarny, ale uważam, że coraz więcej trzeba spoglądać na ten temat z punktu widzenia własnego niż tego, że nam państwo coś zapewni. Nie bagatelizować tego tematu. Czas działa na naszą niekorzyść, jeżeli z tym nic nie robimy, czas działa na naszą korzyść w elemencie swojej przyszłości finansowej. To tak bym to podsumował, że jeżeli ktoś chciałby nam powiedzieć, no co wy mówicie, straszycie itd. Nie, nie straszymy, emerytury będą, jeśli państwo nie upadnie, ale będą najprawdopodobniej wyraźnie niższe niż teraz.
No i tutaj otwiera się kolejne pytanie, to co w takim razie możemy my jako jednostki już nie patrzymy społecznie z tym po prostu zrobić? Zadbać o swoją przyszłość finansową, na to, że nam państwo coś da. Ja powiem o sobie, ja płacę ZUS każdego miesiąca, ale ja nie liczę z tym z punktu widzenia przyszłości finansowej. Na początku omawiałem te cztery segmenty, w których ja bazuję na budowaniu jakiegoś dorobku życiowego.
Tam również jest przeliczane dla mnie to roszczenie i świadczenie z punktu zakładu ubezpieczeń społecznych, ale to traktuję, że to będzie coś, że ja widzę, wiesz, do restauracji raz, dwa i to będzie koniec prawdopodobnie środku, bo jako jeszcze te składki są znacznie niższe z punktu widzenia tego, niż jakbym pracował jako wyspecjalizowana osoba na jakimś etacie w jakiejś korporacji. To zupełnie inna wartość tego, co ja odkładam w cudzysłowie na swoim koncie w ZUSie. Więc dbałość o własne finance, dbałość o przepływy finansowe, które generujemy. Bo zobaczmy, mówiliśmy o dorobku, mówiliśmy o roszczeniach ubez ZUSu, to się automatycznie dzieje, bo jesteśmy zmuszeni do tego wypłacić te składki. To wartość intelektualna, o której wspominałem, i o umiejętnościach. Powinniśmy pracować na tym na bieżąco.
Języki, kwestie umiejętności, które pozwalają nam zwiększyć siłę nabywczą naszego czasu pracy ze względem drugiej osoby, czyli wynagrodzenie nam zarasta nie ze względu na zmianę siły nabywczej pieniądza, tylko na to, że my wypracowujemy efekt lepszy dla kogoś. To jest coś, co warto robić, czyli dbać o dochód w tym kontekście. Dbać o swoją wartość pracy rynkową, ponieważ my dzięki temu jednemu czasu jesteśmy bardziej efektywni. Mamy na konsumpcję, a jednocześnie środki, w którym możemy coś robić. To jest bardzo ważne w mojej ocenie. Budowanie własnego majątku i biznesu. Jeżeli biznesu nie robisz, to majątek prywatny na pewno to jest coś, czym się warto zająć. Nagrywaliśmy odcinek jak budować majątek.
Możecie zobaczyć ten odcinek troszeczkę mocniej, żeby zainteresować się tym, żeby to pieniądze w końcu pracowały na nas. A nie tylko my pracujemy na pieniądze. I to jest moim zdaniem bardzo fajny trend, bo na nim trzeba uważać, ponieważ często się ludzie napalają na szybkie zyski. Nie warto. To jest długofalowa gra, długofalowe działanie. To jest maraton, nie sprint. No i ostatni segment, dbać o. . . Jeżeli nie mamy majątku, nie mamy możliwości dochodowych, to przynajmniej zadbajmy o dzieci, żeby ich było więcej niż standardowo. Niech nie była dwójka, to w takim razie postarajcie się jako para o piątkę, wychowajcie je odpowiednio i niech go was zadbają. To jest taka gra, która kiedyś miała miejsce i ona jak najbardziej funkcjonowała w tym kontekście.
Odpowiednie zadbanie o dzieci. Tak, wychowajcie, wyedukujcie. To są bardzo dobre materiały, czyli ja rekomenduję te materiały, jeżeli chodzi o ten kanał. Wiem, co tu jest napisane i to jest coś, co. . . Nie ma edukacji dzieci, ona nie istnieje względem nie tylko finansów. Zauważ, jak teraz dzieci są często wychowywane, no troszeczkę odeszliśmy od tego, co powinniśmy. Więc zadbajmy o nasze środowisko, to jest ten kolejny segment dorobku życiowego. Relacje, rodzina, ludzie, którzy nas otaczają. Widziałeś ten ostatnio materiał bardzo popularny w sieci? Świetna starsza pani, po prostu ja tam, jakaś łza u mnie się pojawiła jednak, jak usłuchałem jej historii, 83-letnia pani.
To dla tych, co nie słyszeli o tej historii, 83-letnia pani na ulicy została zapytana, w tej dzisiejszej informacji, w tej dzisiejszej informacji, o tym, co myśli o kanapce Drwala, w tym kontekście, która dzisiaj kosztuje tam 25-30 zł. Ona mówi, że chyba nie jadła, tak się to rozpoczęło, i dali jej spróbować kawałek, mówi, że pyszna kanapka, ale ją ma to nie stać. W tym kontekście, wiecie, to nie mówimy o steku za jakąś większą wartość. No, co by nie mówić, to mówimy o fast foodzie. Dokładnie, mówimy o fast foodzie. Restauracji z definicji tańszej.
Więc pani mówi, że to nie stać, więc ktoś dopytuje, zainteresowany automatycznie, tak? Pani mówi, że ma 83 lata, co nie widać, świetnie się trzyma w tym kontekście, i mówi, że ma emerytury 2200 zł. To jest nauczycielką. Uwaga, to nie jest jakaś najniższa emerytura w tym kontekście. Więc ona jeszcze załapała się na taką wartość, która jest w miarę rozsądna względem tego, co żyje, tylko że ma wyzwanie inne tytułu, tam ma syna, która musi więcej zadbać, więc finanse jej nie starczają, nawet na kanapkę na emeryturze w tym kontekście. No akurat ta historia się kończy większym happy endem, bo na ten moment, jak nagrywamy, 400 tysięcy zostało dla niej uzbierane, ale to też pokazuje jaka jest problematyka i teraz wystarczy się rozejrzeć naokoło.
Idziemy i starsze osoby, które pracują często w zawodach, które pytanie, czy by chciały, jakby nie musiały. Rozumiesz, to są często takie sytuacje, czyli oni nie są zbyt silni, nie mają tej samej pracy. Mieliby iść w stronę tego, że nie muszą, tylko chcą, ale to nie są zawody, które często wykonują, ponieważ oni chcą, tylko dlatego, że muszą. Leki, bo wiesz, odchodzi ci często na poziomie emerytury coś takiego, co jest bardzo częstym kosztem w gospodarstwach, mianowicie kredyt hipoteczny, zakup jakiejś tam nieruchomości.
Tak, no tutaj warto podkreślić, że według danych, nie wiem na ile aktualnych, ale do niedawna tak było, że to jest grupą po przedsiębiorcach, która ma najwyższy dochód rozporządzalny, czyli właśnie te pieniądze, które możesz wydać na życie po tam opłatach, a to dlatego, że właśnie nie mają kredytów na ogół, mają spłaconą własność już.
Tak, mają własność, której korzystają, albo nie mieli tego kredytu, bo zbudowali to latami pracy, bo też tak to wyglądało, tak? Budowanie domów, lata 80, 90 miało to miejsce w naszym kraju, więc nie gdzieś mieszkają, ale ich koszty życia zaczynają przygniatać, to jest punkt widzenia tego, co jest oczywiste dla każdego, ponieważ farmacja wchodzi w grę, nie tylko wyleczyć, ale leczyć w tym kontekście, więc tam się pojawia dużo suplementów, leków, które są potrzebne dla takiej starszej osoby i uważam, że niektóre są oczywiście potrzebne, niektóre też są grą w tym kontekście, ale koszty życia rosną, z względu na to, że no, waloryzacja emerytów w naszym kraju nie odpowiada spadkowi wartości siły nabywczej pieniądza w czasie.
Myślę, że ten problem emerytarny już dzisiaj jest, on się będzie tylko pogłębiał ze względu na to, co wykazaliśmy, żyjemy coraz dłużej, problem demograficzny, złe zrozumienie środkami finansowymi, więc to roszczenie będzie coraz mniejsze względem tego, co my będziemy wpłacali do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, dlatego moim zdaniem obligatoryjne, a nawet obowiązkowe jest się tym tematem zająć, oczywiście zgodnie z naszymi możliwościami, czyli jeżeli mamy dzisiaj jakiś projekt życiowy i ten projekt jest bardzo ważny typu zakup mieszkania, robmy to, jak najbardziej, potrzebujemy tego, tak, ale nie powinniśmy tego rozciągać w czasie do wieczności, dlatego że zawsze będzie powód, żeby zająć się czymś innym. Temat emerytury dla osoby, która ma 25 lat, jest tak odległy, to jest 40 lat, że on to będzie lekceważył.
Dla 30-latka dalej jest to bardzo podobny temat, bo to jest przesuwana wczesna taka linia, to kiedy jest ten właściwy moment? Jak sobie zadamy takie pytanie i odwrócimy tą myśl, to właściwy moment jest wtedy, jak najszybciej, w tym kontekście, jak najszybciej, bo najprostszą drogą, bo rozłożyś to w czasie, będziesz mógł wypracować jakiś efekt, który podstawowo chociaż cię zabezpieczy, że ci na tego burgera będzie starczało. Także podsumowując, drodzy widzowie, jeżeli w podeszłym wieku chcecie, żeby było was stać na burgera i nie tylko burgera, przysłowiowego oczywiście, symbolicznego wręcz burgera, no to trzeba zadbać o swoje finanse, no bo emerytury będą, jeśli państwo nie upadnie, ale wszystko wskazuje na to, że będą one realnie zdecydowanie niższe niż teraz. Nawet powiedziałbym, że graniczące z punktu widzenia głodowych. Tak bym to ja nazwał.
Jest tutaj dużo znaków zapytania, ale bardzo prawdopodobne, że tak będzie. Tak, tak. I na pewno, jeżeli miałbym podejść do tego punktu widzenia jako ostatnie zdanie, mi się wydaje, co warto powiedzieć, czy będą głodowe, czy będą trochę wyżej itd. to mój punkt wiary w tą moją przyszłość finansową, czyli moje ostatnie, a może nawet najlepsze lata mojego życia i odpowiedzialności wolę przesunąć szale na swoją stronę. Nie na stronę państwa i instytucji, która wielokrotnie wykazała to, że funkcjonowanie z budżetem z naszej strony jest nieefektywne. Wszystkie niezbędne linki w opisie tego filmu. Dziękuję za rozmowę. Dziękuję bardzo, zapraszam. Jeśli chcesz zaprosić o inne filmy, to zapraszam na naszą kanałę. Jeśli chcesz zaprosić o inne filmy, to zapraszam na naszą kanałę.
Jeśli chcesz zaprosić o inne filmy, to zapraszam na naszą kanałę. Jeśli chcesz zaprosić o inne filmy, to zapraszam na naszą kanałę. Jeśli chcesz zaprosić o inne filmy,.