VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Dziś chciałbym porozmawiać o bardzo ważnym problemie, który dotyka wielu osób w wieku starszym. Mowa o częstym oddawaniu moczu w nocy, co fachowo określa się terminem medycznym nekturia. Dziś opowiem o tym, jakie są przyczyny tej przypadłości, których to przyczyn często jesteśmy nieświadomi. Dlaczego użyłem słowa bardzo poważny problem, choć na pierwszy rzut oka wydaje się, że jedyną niedogodnością tej przypadłości jest to, że dwa czy trzy razy w nocy będziemy musieli wstać, by opróżnić pęcharz. Niestety, jak się okazuje, co zaraz państwu wytłumaczę, przypadłość ta wyraźnie zwiększa śmiertelność. Drodzy państwo, znalazłem kilka badań naukowych, które wyraźnie korelowały oddawanie moczu w nocy ze zwiększoną śmiertelnością z dowolnej przyczyny i przeciętnie wartość ta wzrastała o około 30%. Czytamy o tym w badaniu pod tytułem Wpływ nekturii na śmiertelność.
W badaniu tym odnajdujemy informację. Nekturia prawdopodobnie wiąże się z 30% większym ryzykiem zgonu. Drodzy widzowie, dane te na pewno nie napawają optymizmem i tutaj może rodzić się pytanie, dlaczego tak się dzieje. Dlaczego częste oddawanie moczu w nocy zwiększa ryzyko śmiertelności z dowolnej przyczyny? Wyróżniamy tutaj dwa główne powody. Pierwszy to taki, że oddawanie moczu w nocy jest wynikiem przewlekłej choroby, często bardzo ciężkiej, a ciężkie przewlekłe choroby skrasają życie. Więc to nie jest tak, że samo oddawanie moczu w nocy działa negatywnie, ale choroba, która ten stan powoduje. Ale jednak nie tak do końca. Często oddawanie moczu w nocy wiąże się z utratą licznych pierwiastków oraz minerałów, które rozpuszczone z moczem wydalane są poza ciało, czego często nie jesteśmy świadomi.
Strata cennych dla zdrowia pierwiastków zdecydowanie nie wydłuża życia. W końcu trzeba pamiętać, że często oddawanie moczu w nocy wiąże się również z wybudzaniem, a to zaburza pracę hormonu snu, który w nocy regeneruje nasze tkanki, ponieważ jest silnym przeciwutleniaczem. W związku z powyższym, w dzisiejszym filmie zebrałem dla państwa najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu w nocy, czyli nekturii. Oczywiście nie pozostawię państwa tylko i wyłącznie z suchą wiedzą i z wypunktowaną listą przyczyn. Przy każdym punkcie podam możliwe rozwiązanie, którego prawdziwość oraz co najważniejsza skuteczność potwierdza nauka. Zapraszam do oglądania. A dzisiejszą listę rozpocznę od cukrzycy typu drugiego. Cukrzyca typu drugiego to stan, w którym w naszej krwi pływa zbyt dużo glukozy. Organizm uruchamia wtedy mechanizm obronny i stara się wydalić glukozę na zewnątrz.
Rozpuszcza zatem ten nadmiar glukozy wraz z moczem, ale żeby to zrobić, potrzebuje napełnić pęcherz większą ilością wody. Skutkiem tego jest oczywiście większa ilość moczu w pęcherzu i częstsza potrzeba opróżniania, oczywiście także w nocy. Cechą charakterystyczną częstszego oddawania moczu w trakcie cukrzycy jest pojawienie się w tym samym czasie zwiększonego pragnienia, które wręcz jest trudne do zaspokojenia. Dzieje się tak dlatego, że jak już wspomniałem, częstsze oddawanie moczu szybciej wyczerpuje zasoby wody organizmu, które trzeba uzupełnić. I tutaj mam dla osób chorych na cukrzycę bardzo ważną uwagę. Otóż problem częstszego oddawania moczu właśnie przez te osoby, czyli osoby chore na cukrzycę typu drugiego, był przedmiotem badań japońskich naukowców, którzy dowiedli w 2018 roku, że zwiększone spożycie warzyw zmniejsza częstość oddawania moczu u powyższych chorych.
Czytamy o tym w badaniu pod tytułem nawyki żywieniowe i częstsze oddawanie moczu u japońskich pacjentów chorych na cukrzycę typu drugiego. W badaniu tym czytamy, stwierdziliśmy odwrotną zależność pomiędzy nawykiem spożywania warzyw, a oddawaniem moczu w nocy u japońskich pacjentów chorych na cukrzycę typu drugiego. Czyli chorzy na cukrzycę, którzy spożywają mniej warzyw, będą częściej oddawać mocz i częściej budzić się w nocy po to, aby opróżnić pęcherz. A jeśli jesteśmy przy tematyce chorób, które powodują częstsze oddawanie moczu w nocy, omówmy szybko kolejną z nich. Kolejną przyczyną częstszego odwiedzania toalety wieczorem mogą być choroby serca. Najczęstszą chorobą serca, która prowadzi do tego typu objawów jest zastojnowa niewydolność serca.
Dlaczego tak się dzieje? Otóż w trakcie zastojnowej niewydolności serca serce słabnie i nie jest w stanie skutecznie pompować krwi po całym organizmie. Gdy serce jest w takim stanie, woda zaczyna gromadzić się w tkankach, na przykład w nogach. W nocy organizm wchłania część tego płynu zamieniając go w mocz, co powoduje potrzebę oddania moczu czasami w środku nocy. A teraz na chwilę odejdźmy od chorób, choć jeszcze do nich wrócimy i zajmijmy się naszym układem hormonalnym. Teraz opowiem o tym, jakie jest powiązanie pomiędzy zaburzeniami poziomu różnych hormonów w naszym ciele, a częstszym oddawaniem moczu. Pierwszym hormonem, który dziś omówię jest melatonina, czyli hormon snu. Okazuje się, że niższe stężenie melatoniny w naszym mózgu powoduje częstsze wybudzanie się w nocy i częstsze opróżnianie pęcherza.
Czytamy o tym w opracowaniu naukowym pod tytułem. Nykturia, czyli częstsze oddawanie moczu, powiązana jest z niską zawartością melatoniny. Skoro zatem wiemy, że niższe stężenie melatoniny w naszym mózgu oznacza częstsze oddawanie moczu, to nie powinno zatem nikogo dziwić, że uzupełnienie melatoniny poprzez dietę, czy też na przykład w postaci suplementów diety, tę sytuację przynajmniej częściowo odwraca. Dowiedli tego naukowcy w lutym 2023 roku w badaniu pod tytułem Skuteczność melatoniny w leczeniu częstego oddawania moczu. W badaniu tym czytamy, melatoninę można uznać za bezpieczną i skuteczną metodę leczenia częstego oddawania moczu u starszych kobiet. A skoro omawiamy wpływ zaburzeń hormonalnych na częstsze oddawanie moczu w nocy, a tym przebudzanie się właśnie po to, żeby ten pęcherz opróżnić, to należy zaznaczyć, że problemem może być także niski poziom testosteronu.
Poziom tego hormonu nieustannie spada mniej więcej od 20 roku życia, a stężenie tego hormonu u mężczyzn w wieku lat 60 stanowi mniej więcej połowę tego, co u 40 lat młodszych kolegów. To właśnie mniej więcej od tego wieku niski poziom testosteronu, o ile dotyczy on konkretnej osoby, może być jedną z przyczyn częstszego oddawania moczu w nocy. Czytamy o tym w badaniu dosłownie sprzed kilku dni z 27 grudnia 2023 roku pod tytułem Związek między niedoborem testosteronu a nekturią. Naukowcy w tym badaniu podsumowują wyniki naszych badań sugerują pozytywną korelację pomiędzy niskim poziomem testosteronu, a częstszym oddawaniem moczu, szczególnie wśród osób starszych z chorobami układu krążenia.
Co ciekawe, w innym badaniu z 2023 roku naukowcom udało się nawet ustalić, jaka jest krytyczna wartość z testosteronu, czyli poniżej jakiego poziomu widzimy wyraźne połączenie pomiędzy niskim poziomem tego hormonu, a częstszym oddawaniem moczu w nocy. Mało tego, zjawisko to pojawia się nawet w charakterystycznym wieku. Zatem jeśli mamy testosteron poniżej 350 nanogramów na decilit lub jeśli mężczyzna ma powyżej 60 lat, możemy spodziewać się częstszego oddawania moczu w nocy. W badaniu czytamy, iż niedobór testosteronu był istotnie powiązany z występowaniem nekturi w grupie wiekowej powyżej 60 roku życia. Niestety w tym względzie można powiedzieć, że istnieje pewnego rodzaju równouprawnienie. Matka natura w tym względzie nie jest łaskawa, ale również dla pań po menopauzie.
Okazuje się bowiem, że obniżone stężenie hormonów płciowych kobiet, czyli estrogenów, daje podobne efekty u pań co u panów, czyli częstsze oddawanie moczu w nocy, choć mechanizm tego zjawiska u pań jest nieco inny niż u panów. Otóż zmniejszone stężenie hormonów płciowych u pań często przyczynia się do zmniejszenia funkcjonalnej pojemności pęcherza moczowego, a mniejsza funkcjonalna pojemność pęcherza moczowego to konieczność częstszego oddawania moczu. Prócz tego mniejsze stężenie hormonów płciowych u pań po menopauzie powoduje zmniejszenie wytwarzania hormonu antydiuretycznego, który tak w dużym uproszczeniu reguluje wydalanie moczu. Czytamy o tym w badaniu naukowym pod tytułem Związek między nekturią, objawami hormonalnymi i parametrami pęcherza u kobiet.
W badaniu tym czytamy uciążliwa nekturia u kobiet po menopauzie wiąże się ze zmianami zarówno w diurezie nocnej jak i w gromadzeniu się moczu w pęcherzu. Regularna aktywność fizyczna i hormonalna terapia zastępcza mogą wspomagać leczenie nekturi u kobiet. I w tym badaniu otrzymujemy jedną bardzo cenną uwagę. Okazuje się, że aktywność fizyczna jest jednym z elementów, który może pomóc paniom po menopauzie zmniejszyć problemy z częstszym oddawanie moczu, w szczególności w nocy. Tutaj dodam, że u pań trening mięśni dna miednicy jest bardzo pomocny nie tylko w leczeniu częstszego oddawania moczu, ale także nadreaktywnego pęcherza. A jeśli mówimy o paniach, które borykają się z częstszą potrzebą oddawania moczu, a wręcz nietrzymaniem moczu, to u tych pań, prócz oczywiście ćwiczeń, bardzo pomocno może okazać się witamina D.
W badaniu z sierpnia 2023 roku pod tytułem Wpływ witaminy D na pilne nietrzymanie moczu u kobiet po menopauzie czytamy. Wyniki niniejszego badania wykazały, że u kobiet po menopauzie cierpiących na nietrzymanie moczu lub też nekturię, co tygodniowe stosowanie witaminy D w dawkach 50 tysięcy jednostek międzynarodowych przez 8 tygodni może zmniejszać nasilenie nie trzymania moczu i częstotliwość nekturii. Mało tego, przeglądając materiały naukowe do dzisiejszego filmu dokopałem się do bardzo ciekawego, aczkolwiek niewielkiego, jeśli mowa o ilości uczestników badania, w którym dowiedziono, że 30 minut szybkiego chodzenia wieczorem już po 8 tygodniach, aż u 60 procent osób redukuje ilość wizyt w toalecie. Czytamy o tym w badaniu pod tytułem wpływ chodzenia na nekturię u osób starszych.
A skoro zakończyliśmy omawianie tego, w jaki sposób zaburzenia hormonalne wpływają na częstsze oddawanie moczu w nocy, chciałbym poruszyć temat łagodnego przerostu prostaty, który to właśnie stan chorobowy również przyczynia się do częstszego odwiedzania toalety, a w tym w nocy. Powiększona prostata naciska na pęcherz i cewkę moczową, przez którą mocz opuszcza pęcherz. Naciskanie prostaty na pęcherz powoduje silniejszą niż wcześniej chęć oddania moczu, szczególnie w nocy. Kolejno odblokowanie cewki moczowej często również ma miejsce właśnie w nocy. Oczywiście to w jaki sposób leczyć łagodny przerost prostaty o tym decyduje lekarz prowadzący. Swoją drogą niedawno nagrałem film na temat tego, w jaki sposób naturalne substancje mogą ten proces wspomóc. Link do tego filmu umieszczam w opisie tego filmu. I tutaj bardzo ważna uwaga.
Przeszukałem dziesiątki badań przygotowując się właśnie do dzisiejszego filmu i odnalazłem bardzo ciekawe badanie, które wskazuje, że stosowanie melatoniny zmniejsza częstość oddawania moczu w nocy z powodu łagodnego przerostu prostaty. W badaniu pod tytułem farmakologia melatoniną w nekturii u mężczyzn z łagodnym powiększeniem prostaty czytamy leczenie melatoniną wiąże się ze znacznym odsetkiem poprawy objawów nekturii. Pamiętajmy także, że częstsze oddawanie moczu w nocy może być pierwszym objawem nadciśnienia tętniczego. Nadciśnienie tętnicze powoduje, że układ filtrowania nerek nie działa prawidłowo. W związku z powyższym nerki nie są w stanie zatrzymać odpowiedniej ilości wody w organizmie, a ta w zwiększonych ilościach wydostaje się najpierw do pęcherza, a później na zewnątrz.
Jeśli mówimy o nadciśnieniu tętniczym, to należy wspomnieć także, że istnieje pewna grupa leków stosowana w przypadku nadciśnienia tętniczego, a dokładniej mówiąc leki moczopędne, których już sama nazwa wskazuje, że oddawanie moczu po ich zastosowaniu może pojawiać się częściej. Jeśli to właśnie leki moczopędne przyczyniają się u Ciebie do nocnego oddawania moczu, to możesz przedyskutować ze swoim lekarzem prowadzącym ewentualną zmianę grupy leków na inne, choć nie zawsze jest to możliwe.
A skoro jesteśmy przy tematyce leków, to chciałbym dopowiedzieć również, że leki o nazwie inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny, czyli taka podstawowa grupa leków stosowana w leczeniu depresji oraz leki antyhistaminowe, czyli to są leki wykorzystywane w leczeniu niektórych form alergii, są to dwie podstawowe grupy leków, które mogą przyczynić się do częstszego wstawania w nocy w celu odwiedzenia toalety. W końcu trzeba powiedzieć, że istnieje pewne zaburzenie, którego możemy nie być świadomi, ponieważ pojawia się ono w nocy, kiedy śpimy. Często nie daje nam żadnych objawów prócz takich, że czujemy się rano niewyspani. Tą przypadłością jest bezdech senny. Bezdech senny powstaje poprzez powtarzające się zatrzymanie oddechu i przepływu powietrza. Pojawia się podczas snu, gdy mięśnie gardła i języka wiotczeją, blokując częściowo przepływ powietrza.
Bezdech senny powoduje pobudzenie organizmu oraz zwiększone wydzielanie przedsionkowego peptydu natriuretycznego, a ten pobudza wydzielanie moczu i wstawanie w nocy do toalety gotowe. Skuteczne leczenie bezdechu sennego możemy uzyskać poprzez specjalne urządzenie do tzw. stymulacji nerwowo-mięśniowej, ewentualnie ustników do repozycjonowania żuchwy, czy też urządzenia, które przytrzymuje język. Niemniej jednak często bywa tak, że ulgę daje nam dopiero zabieg chirurgiczny. Drodzy widzowie, w końcu częstsze oddawanie moczu w nocy może być wynikiem przesadzania z ilością soli, którą spożywamy w swojej diecie, a musimy pamiętać, że część soli jest ukryta w wielu produktach spożywczych. Źródłem ukrytej soli mogą być wędliny, konserwy, sery, fast foody, chipsy, czy też nawet pieczywo. Rozwiązaniem w tym wypadku jest oczywiście ograniczenie soli.
Czytamy o tym w badaniu z 2017 roku, z którego dowiadujemy się, że nawet zmniejszenie dziennego spożycia soli z 10,7 g do 8 g zmniejsza ilość nocnego od dawania moczu o około jeden epizod na noc. Drodzy Państwo, i na sam koniec dodam, że częstsze oddawanie moczu w nocy może być oczywiście objawem różnych chorób nerek. Warto zatem wykonać u siebie przynajmniej raz w roku poziom kreatyniny, by sprawdzić stan nerek, ewentualnie poprosić swojego lekarza rodzinnego o skierowanie na badania obrazowe. No dobrze, zatem omówiliśmy najczęstsze przyczyny częstego oddawania moczu w nocy.
Przy większości punktów cytowałem, jakie rozwiązanie proponuje nauka przy konkretnym problemie, ale jak się okazuje, jest jedna w miarę uniwersalna metoda, która pozwoli nam zmniejszyć częstość odwiedzin w toalecie bez względu na to, jaka jest ich przyczyna. Szanowni Państwo, tę poradę możemy odnaleźć w wielu miejscach w internecie. Brzmi ona mniej więcej tak. Duże ilości ciemnych i liściastych warzyw hamują nekturię. Jest tym dużo prawdy, niestety jest też dużo niedopowiedzenia. Otóż jak się okazuje, tylko szpinak wykazuje to działanie, natomiast brokuły czytasz jarmuż? Niestety nie. Czytamy o tym w badaniu pod tytułem spożywanie owoców i warzyw, a objawy za strony dolnych dróg moczowych i zaburzenia erekcji wśród starszych mężczyzn w południowych Chinach.
W badaniu tym czytamy, że wysokie spożycie ciemnych i liściastych warzyw znacząco zmniejszyło progresję problemów ze strony układu moczowego. Drodzy widzowie, bardzo często otrzymuję od Państwa to samo pytanie, czyli gdzie można kupić witaminy mojej marki? Otóż odpowiedź jest zawsze ta sama. O suplementy diety mojej marki pytajcie w dobrych aptekach, w zielarniach czy też w sklepach ze zdrową żywnością. Moje suplementy można kupić także w oficjalnym moim sklepie. Link do tego sklepu umieszczam w opisie tego filmu. Jest to strona marek-skoczyla. pl. A na dziś z mojej strony to wszystko. Dziękuję za Państwa uwagę. Jak zawsze zapraszam do następnego odcinka. Do usłyszenia. .