VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Muzyka Dzisiaj w magazynie Prolog podsumowanie roku 2023, czyli trendy, najważniejsze wydarzenia literacki, książki, które kształtowały obraz polskiej literatury w ubiegłym roku. Muzyka W 2023 roku modnymi tematami w polskiej literaturze stały się woda i rzeki. Tematy te były analizowane i opisywane w dwóch kontekstach. Po pierwsze w kontekście katastrofy klimatycznej i kryzysu wodnego. Tutaj trzeba wymienić takie tytuły jak hydrozagadka, kto zabiera polską wodę, jak ją odzyskać, Jana Mencfela oraz woda, historia pewnego porwania Szymona Opryszki, ale także w kontekście historyczno, geograficzno, antropologicznym, w takich książkach jak Wisła, biografia rzeki, Andrzeja Chwalby, fascyistycznej książce Macieja Roberta, rzeki których nie ma, oraz w napoły fabuloryzowanej, napoły dokumentalnej opowieści Filipa Springera, Mein Gott, Jak pięknie. W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z kontynuacją zwrotu chłopskiego w polskiej literaturze.
Ukazały się takie książki jak Chłopki, Joanny Kuciel, Frydry Szak, Nieprzezroczyste, Historia chłopskich fotografii Agnieszki Pajączkowskiej, czy Historia Ludowa kobiet. Wciąż chętnie sięgamy po książki o historii naszych przodków, przestaliśmy się wstydzić chłopskiego pochodzenia. Jesteśmy ciekawi jaki wpływ ma chłopska mentalność, chłopska kultura i tradycje na nasze życie osobiste i społeczne. Warto zaznaczyć, że w tym roku ukazały się także książki ukazujące ten temat w ujęciu herstorycznym. W 2023 roku kontynuowany był w polskiej literaturze także trend autobiografizmu. Tutaj koniecznie trzeba wymienić dwa tytuły. Czerwony młoteczek Doroty Kotas i Moja ukochana i ja Renata Lis. Obie autorki dając nam wgląd we własne życie, emocje, doświadczenie działają także na rzecz normalizacji różnorodności.
Kaszuby i Mazury to dwa regiony, w które polscy autorzy i polskie autorki zapuszczali się w ubiegłym roku najchętniej. Dlaczego akurat te dwa kierunki? Powodów jest kilka. Na pewno zainteresowanie losami mniejszości oraz tożsamością kaszubów i mazurów, a także fascynacja skomplikowaną historią tych ziem. Kaszuby i Mazury pojawiały się w książkach Reportersko-Esejne takich jak Sopoty Tomasza Słomczyńskiego czy Welewetka Stasi Budzisz, ale także w powieściach w toli Iżbel Szatrawskiej, w serii Między Jeziorami Magdaleny Wali oraz w sadze kaszubskiej Darii Kaszubowskiej. Czyżby polscy czytelnicy i czytelniczki przekonali się do opowiadań? Chyba tak, skoro pojawia się ich coraz więcej na polskim rynku. Chociaż jeszcze kilkanaście lat temu, kilka lat temu wydawano ich jak na lekarstwo.
W tym roku pojawiło się kilka bardzo ciekawych zbiorów, zarówno polskich autorów, jak i tłumaczeń. Na pewno warto zwrócić uwagę na ciężarz skóry Małgorzaty Rejmer i idzie tu wielki chłopak Grzegorza Bogdała, a z tych tłumaczonych ptaki Samanty Szweblin, komu ukazał się wiatr, Carson McMuller, czy też przeklęty królik Boryczank. W ubiegłym roku chyba najgorętszym tematem dyskusji literackich, okołoliterackich stała się literatura Young Adults. Na wszystkich targach książki, festiwalach literackich odbywały się panele dyskusyjne na ten temat. W prasie ukazywały się artykuły, w których szukano odpowiedzi na pytania, na czym polega fenomen tej literatury. Dlaczego najdłuższe kolejki na różnych wydarzeniach literackich ustawiają się właśnie do przedstawicieli i przedstawicielek tego gatunku i czy treści przekazywane przez te książki są odpowiednie dla młodych ludzi.
Charakterystyczne dla tych wszystkich dyskusji było to, że bardzo rzadko uczestniczyli w nim najbardziej zainteresowani, czyli młodzie ludzie. Gdyby istniała nagroda dla największego szczęściarza na polskim rynku literackim, w ubiegłym roku na pewno tytuł ten przypadłby wydawnictwu Artrage. Kiedy gruchnęła wiadomość o tym, że Jon Fosse, norweski pisarz i dramaturg otrzymał literacką Nagrodę Nobla, wszyscy rzucili się do internetu sprawdzać, czy jego książki możemy przeczytać w Polsce. Okazało się, że w ofercie moje małe niszowe wydawnictwo Artrage właśnie. Dzięki tej oficynie możemy zapoznać się nie tylko z prozą Noblisty, ale przeczytać również wiele innych wybitnych książek, w które nie zainwestowałyby większe wydawnictwa, uznając je za zbyt niszowe i przeznaczone tylko dla koneserów i krytyków literackich. Klasyka się nie starzeje, co udowodniły trzy premiery filmowo-serialowe ubiegłego roku.
Chłopi Władysława Reymonta, De Wajtis, Marii Rodziewiczówny i Snachor Tadeusza Dołęgi-Mostowicza. Te trzy tytuły zyskały nowe wydania i na pewno wielu nowych czytelników. I to wszystko w naszym podsumowaniu. A jakie wydarzenia Wy uznalibyście za najważniejsze? Jak Wam minął pod względem czytelniczym ubiegły rok? Czekamy na Wasze komentarze. A teraz nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Wam w imieniu z i pięknych czytelniczych odkryć. Do zobaczenia. .