VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
To co się dzieje w Logano? Takie dziwne rzeczy się w Logano dzieją. Powariowali. Tam tutaj prezes banku centralnego banków centralnych ogłasza wojnę z Bitcoinem. I to jest. . . To jest. . . To jest. . . To jest. . . To jest. . . To jest. . . To jest. . . Degadaгов Ministru za ârę w wait Dzisiaj mam nadzieję, disagree Słuchaj dzisiaj będziemy mówić o ciekawym temacie z tego względu, że szykuje nam się Bitcoin Film Fest i są z nami goście, którzy bardzo fajni goście, którzy nam opowiedzą o tym wydarzeniu. Jest z nami Tomek Kołodziejczuk. Cześć Tomek. Czołem. Z Fundacji Kapitalizmu i Pierre Corbin, który jest autorem dwóch filmów, które będą wyświetlane na tym testiwalu. Jednym tylko.
Jeden tylko. Drugi w drodze, na kolejnej edycji pokażemy. Tak, to który to jest film? Możesz powiedzieć? The Great Reset and The Rise of Bitcoin. No proszę. Kto by powiedział? Weź nam zdradź o co chodzi w tym wielkim resecie, bo tak wszyscy się zastanawiam, czy musimy pójść na film? Nie powiesz nam tutaj. Nie znamy się spojnych. No ogólnie tak, trzeba pójść na film oczywiście, ale film się skupia bardziej na to, jak mógłby wyglądać taki reset finansowy. Nie całe teorie spiskowe. Oczywiście mówię o CBDC i jaka jest strategia, która może wziąć World Economic Forum i jakiekolwiek inny kraj. Ale tylko na tym się zatrzyma, jeśli chodzi o Great Reset.
To od razu przyszedzę pytania, bo ja niestety nie dam rady być na tym festiwalu, bo siedzę w Paraguaju akurat, więc za daleko. Czy będzie można zobaczyć film gdzieś indziej, poza festiwale? Większość z tych filmów, które będziemy pokazywać, tak naprawdę można zobaczyć gdzieś w internecie. Jednak jeszcze środowisko Bitcoin film industry nie jest za duże. Większości to są dokumenty. My się z Piotrkiem poznaliśmy jakiś czas temu i postanowiliśmy, że zrobimy właśnie taki event. Najpierw zaczęło się w sumie od projekcji twojego filmu po prostu, żeby dogadać gdzieś w jakimś polskim kinie. A skończyło na tym, że mamy już siedem filmów dogadanych, z których przyjadą twórcy i mamy dogadaną kinotekę, mamy dogadany patronat FilmWebu.
I staramy się zjednoczyć troszkę polskie środowisko Bitcoin, zintegrować z takiej okazji. Film jest najsilniejszym medium popkultury, więc chcielibyśmy, żeby też najsilniejszą ideę technologiczną, czyli Bitcoin, była też tym medium pokazywana. Więc mamy nadzieję, że fajnie nam się zgra Bitcoin, kultura, technologia. Poza tym to robimy w tym samym czasie, co jest weekend kapitalizmu w Warszawie, czyli największy libertariańska konferencja w Polsce, piąta już edycja. Więc FilmFest dzieje się w piątek od 16 do 20. 30 w Kinotece i w niedzielę od 16 do 20. 30 w Kinotece. A pomiędzy tym całą sobotę i w niedzielę przed FilmFestem można podejść na weekend kapitalizmu, który dzieje się w Palladium, więc tuż obok.
Mamy naprawdę dwa fajne eventy w jeden weekend, jeszcze w piątek przed pierwszym dniem filmowym zorganizujemy warsztaty Bitcoin. Mamy też dogadanie fajny lokal, w którym będziemy mogli się nauczyć jak zakładać multisiga, jak prowadzić własnego noda, jak najbezpieczniej przechowywać swoje Bitcoiny. Więc jest to naprawdę unikalna okazja, tak nam się wydaje. Sami jeszcze nie wiemy do czego to dojdzie, ale na zapleczu organizacyjnie bardzo fajnie to wygląda. Mamy fajne partnerstwa, fajnie ludzie się interesują tym z całej Europy.
Wygląda na to, że to jest pierwszy z wielu i mamy taką nadzieję Bitcoin FilmFestów, bo nawet się zgłaszają do nas ludzie z Hiszpanii, z Włoch i ze Stanów Zjednoczonych z podobnymi pomysłami, że mieli podobny pomysł z tego Festu, ale nigdy jakby nikt nie zrobił tego kroku na przód. Więc fajnie, że my zrobiliśmy, czemu nie zrobić kolejnej edycji u nich. Więc jeszcze ta pierwsza się nie wydarzyła, a już mamy takie fajne nadzieje na przyszłość. No w każdym razie 24-26 marca BitcoinFilmFest. com oraz WeekendKapitalizmu. pl. Zapraszamy wszystkich zainteresowanych Bitcoinem, zainteresowanych stykiem tej technologii z kulturą, no bo umówmy się, oglądanie filmów to nie jest coś, o czym najczęściej rozmawiamy w środowisku Bitcoin.
No i głównie mamy dokumenty, ale mamy też parę takich shortsów, które poruszą inne tematy. Wiadomo, że tych filmów w sumie nie jest za dużo o Bitcoini lub zrobionych za pomocą Bitcoina, ale z roku na rok coraz więcej. Głównie to są dokumenty, które mówią o tym czym jest Bitcoin, kim był Satoshi, jak zmienia życie różnych ludzi w krajach. Mamy dwa dokumenty o adopcji Bitcoina w Salvadorze. Tytuły niedługo ujawnimy na stronie BitcoinFilmFest. com, ale już w ciemno jeszcze jest etap Early Birds, można kupić tańsze wyjściówki, więc zapraszamy już teraz. Super, a co będzie można obejrzeć? Właśnie The Great Reset, co tu jeszcze jest z tych filmów? Już widać, już wiadomo.
This Machine Greens, Bitcoin Generation Wealth, to jest taki krótki metraż HumanBea, tutaj za naszej zachodniej granicy koledzy zrobili taki podańczony dokument i przyjadą też do nas porozmawiać o swoim filmie. Bond One Bind jest właśnie dokumentem o Salvadorze. Teraz nowo wyszła premiera w styczniu, a tak w Bitcoinowy sposób można dostać dyplom wyższej uczelni w Salvadorze. Musimy tam zobaczyć o co w tym chodzi. Tak, siedem filmów wstrzymamy, sześć pokazujemy w Kinotece, jeden pokazujemy w Palladium w sobotę. Super, fajnie, że te filmów powstają. Są filmy nawet do Bitcoini, które trafiły na Netflixa, także pytanie tutaj do twórców, czy mają takie ambicje, żeby trafić też na platformę.
A powiedz jak to, bo rozumiem, że to jest połączenie z weekendem kapitalizmu, a na weekendzie kapitalizmu też rozumiem, będzie się działo dużo w kontekście Bitcoina. Ten temat Bitcoina z weekendu kapitalizmu w tym roku odbierze trochę Bitcoin Film Fest, bo między filmami będziemy mieli jakieś panele Toki z ekspertami, z wami, z twórcami filmów. A na weekendzie kapitalizmu poruszczymy tematy bardziej ekonomiczne, polityczne. Jest też parę fajnych atrakcji. Będzie konkurs Shark Tank na projekty wolnościowe, z żywymi, z inwestorami. Do wygrania mamy na razie 10 tysięcy złotych, ale szukamy też sponsorów jeszcze do puli takiego projektu. Będą koncerty, będziemy mieli parę fajnych konkursów, parę VIP-ów. Kto będzie zasiadał w komisji? Kto będzie Sharkiem? Pierre.
No to się okaże. Większość informacji takich szczegółów co do weekendu kapitalizmu, my tradycyjnie zaczniemy dopiero ujawniać od miesiąca przed wydarzeniem, czyli od jutra. Obecnie jest etap Early Birds, gdzie ludzie po prostu w ciemno i rzeczywiście rejestrują się, wchodzą we śniówki i wygląda to, że to będzie naprawdę spory event. Samo paladium pomieści 500-600 osób. W Kinotece mamy sale na 180 osób, więc liczymy na to, że to naprawdę będzie fajne święto wolności. Liczymy na dobrą pogodę i na to, że się polskie środowisko Bitcoin stawi w Warszawie, bo takich okazji naprawdę, no pewnie, nie wiem, raz na dekadę może się taka zdarzyć. Firmy fajne się Bitcoinowe pojawiają.
Okazuje się, że Thunder Games na przykład, która robi jedyna chyba taka platforma gier na Bitcoinie, która wypłaca nagrodę w Satoshi, jest naszym partnerem. Większość z teamu jest z Polski. Naszym partnerem jest na przykład Cryptostill, który będzie prezentował swój niezniszczalny wręcz Cold Wallet w miejscu do przechowywania seedów w takiej śrubce takiej metalowy, pancerny portfet. Więc parę fajnych biznesów, przedsiębiorstw z Polski się zjedzie, żeby się spotkać. Zachęcamy też chętnych do kupowania wejściówek VIP, bo będziemy też starali się o networking taki dla mecenasów, dla przedsiębiorców, żebyśmy mogli się spotkać z decydentami i między sobą. Zapowiada się naprawdę fajnie Bitcoin Film Fest. Jeszcze raz w weekendkapitalizmu. pl.
A gdybyś Pierre mógł przypomnieć, nad jakim filmem teraz pracujesz? Teraz pracuję nad nowym filmem, który jest też na Geyser. Można zobaczyć więcej info, bo tam robię takie fundraiser. To tak dla wyjaśnienia, bo Geyser to jest platforma zbiórek społecznościowych, prawda? Tak, dokładnie. To tam zacząłem i tam… Geyser Fund. Tak, dzięki temu byłem w stanie znaleźć inny inwestorów i ten film będzie tłumaczył, kto zarządza finansami i całym systemem, który mamy. Skupiąc się na BIS, na IMF, World Bank i jak oni robią, że mamy sytuację, gdzie mamy jakby świat podzielony na dwa. Jest północ i jest południe. I co oni robią, żeby utrzymać taki system. Więc już robiłem 20 wywiadów, jest dużo roboty już zrobione.
Z tym mam trailer skończony, taki pierwszy, żeby się dzielić właśnie z całym community, żeby może zebrać więcej pieniędzy do tego projektu. I mam nadzieję, że to wam pokażę w weekend albo w przyszłym tygodniu. Więc tak, ogólnie pomysł jest taki, żeby pokazać, że plecą wszystkie kraje, a to jest ten drugi, Fight for the US Dollar. Który to jest? Tam, jak wracasz do tyłu, to tam był. Na gówną stronę, po prawej strony, tak. Rozumiem, że to jest film, nad którym teraz pracujesz i cały czas. . . ile musisz zebrać, żeby stworzyć ten film? 110 tysięcy dolarów i na razie mam 45 tysięcy. Wow, no to i tak nieźle. Niezły wynik. I tak nieźle.
I wydaje mi się, że teraz, jak cena bitcoina się ustabilizuje, może pójdzie z powrotem trochę do góry przed następnym bull run, to też będzie łatwiej. A dlaczego takie drogie jest tworzenie filmów dokumentalnych? Wiesz co, bo dużo podróże i każda osoba, która ze mną pracuje, to też musi sporo zarabiać, bo jest dużo pracy ogólnie w tym. Same grafiki, to mam człowiek, który jest bitcoinerem, on zrobi mi to za 1 czwartą cenę. Jego klienty zazwyczaj to są Marvel i takie tam profile. On pracował na ostatnim Marvel Ant-Man in the Wasp, więc taki bardzo, bardzo dobry. I żeby mieć takie ludzie, nawet jeśli on bierze tylko 1 czwartą swoją cenę, to i tak to dużo kosztuje.
Więc ogólnie to wszystko, plus uciemywanie mojej rzeczy podczas robienia tego, nawet jeśli oczywiście mamy inne projekty. I nawet za 110 tysięcy dolarów to jest bardzo, bardzo tanie. No właśnie. Z punktu widzenia jakiego kraju. Tak, no oczywiście, ale dla dużo firmy bitcoinowe też się wydaje, że dużo pieniędzy, bo dużo z nich nie da się. Słuchaj, w Paraguaju to jest bardzo dużo. O Boże, tutaj byś 4 firmy takie nakręcił za pieniądze. Ja ci nakręcę 4 firmy.
Tak, ale w ogóle, że dotyczący ten Geyser i Bitcoin Film Fest, to oni też są partnerami i tworzymy, bo oni mają Geyser Grants, żeby dać pieniędzy, to znaczy bitcoiny, to całej komunity, ci, którzy mają fajne projekty, to oni chcą robić nowy Geyser Grants razem z nami, gdzie stworzymy system głosowania. Więc każdy i ci, którzy będą na festiwalu, i ludzie online mogą po prostu głosować, dając sac do projektu, filmu, który im się najbardziej podoba. I Geyser są partnerami, bo oczywiście stworzą ten interfejs, ale też oni będą robić sac matching.
Więc cokolwiek ktoś daje do jakiegoś filmu, to Geyser będzie to samo dał do tego samego filmu, żeby zachęcać ludzi, żeby po prostu też podziękować ci, którzy robią te filmy i żeby coś z tego mieli. No tak, a my też dla tych cudów, którzy gdzieś tam będą głosować, dla widzów naszych, też będziemy mieli nagrody od naszych partnerów, więc też jest zachęta, żeby taką grę sobie wymyśliliśmy podczas festiwalu. Będzie parę takich atrakcji, mam nadzieję. Może z Thunder Games coś zrobimy, też konkurs, jakieś wyścigówki. Ale powiedz mi, jak w takim razie dzisiaj dla tych, co oglądają, jak zdobyć wejściówkę, jak wygrać wejściówkę? Dla widzów kwarantanny mamy konkurs jakiś? Tak, teraz dla tych, co są z nami live, za co oglądają.
Słuchajcie, mamy podwójną wejściówkę od razu na Bitcoin Film Fest i na weekend kapitalizmu. Dla osoby, która co? Wyszeruje może Film Fest BTC, tak jest tak na Twitterze. Zaprosi, no wyszeruje, zaprosi i zrobimy co? Losowanko. Lechu, ty jesteś chyba specjalistą w losowaniach odnaj. Tak, tam mamy. Tylko do końca musicie to zrobić do końca odcinka, także tylko dla tych, co oglądają, więc liczą się szery. Może pokaż nas Twitter, co? Fajnie, gdyby ludzi po prostu zrobi to na Twitterze. Dobrze, to. . . Film Fest BTC. Super, szansa do wygrania? Tak, po prostu niech ludzie nas wyszerują, zaproszą swoich followersów. Zobaczymy może parę wejściówek stąd spadnie. Czyli co, trzeba zrobić retwita? Tego twita z waszej. .
. z waszego. . . nie, tego odcinka, tak? O, może być. Zrobimy retwita tego odcinka i spośród tych, którzy retwidują, bo to musi być jeden konkretny post, także, bo inaczej spośród wielu różnych twitów nie damy rady rozsądować. Tak, ale naszą grafikę z partnerami możemy wrzucić na Twitter. To tak przy okazji, rozumiem. Czyli rozumiem, tego twita mają retwitować, także to działa w trakcie trwania odcinka. Kto pierwszy, kto leczy. Szansa są spory. Tak, wśród was. . . dokładnie. Także działać. Ja się bardzo cieszę, bo mamy patronat Filmwebu, więc to daje też nam fajnego credibility i staramy się mieć wysoki poziom artystyczny tych filmów i organizacyjny.
Mamy patronat KinoTeki, bo dzieje się to w pięknych salach Pałacu Kultury. No i też podczas Festu ogłosimy pewien bardzo fajny brand polski, zacznie przyjmować płatności w Bitcoinie. No nie chcę teraz zdradzać, ale to mam nadzieję, że widzą i przyjdą do Festu i słyszą na scenie. Tak, tak, podczas Festu jeden z naszych, jeszcze nieodkrytych partnerów. Dobra, to nie będziemy w takim razie spoilerować. Nie spodziewaj. Super chłopaki, żeby była jeszcze powtórka. Podsumowując to wszystko, 24-26 marca Bitcoin Film Festival Fest w Warszawie, który dzieje się również w trakcie weekendu kapitalizmu. Zapraszamy na obydwa te eventy. Na Bitcoin Film Fest można kupić bilety w SATS-ach oczywiście jedynie, a na weekendkapitalizmu.
pl można kupić łączone bilety na jeden i na drugi event. Bilety mecenasów na weekendkapitalizmu. pl w złotówkach. A, przepraszam, na Bitcoin Film Fest tylko za Satoshi można kupić? Tylko, tylko za Satoshi. Bitcoin Only. Oby były sale pełne ludzi. To by było dobrze. No, niedługo Bitkinoteka też będzie prowadziła sprzedaż na dni pojedyncze, a my sprzedajemy bilety na festiwal z całą tą otoczką, z koszulkami, jakimiś materiałami, wejście na weekendkapitalizmu i tak dalej. Żeby nie było przypału, tak jak czasem na konferencjach bitcoinowych, że nie można było kupić biletów na konferencję bitcoinową za bitcoiny. No, u nas tylko na bitcoinach. Chcieliśmy się upewnić, że właśnie taki błąd nie będzie. A tu odwrotnie.
To jest odwrotnie, że tu tylko, tylko bitcoiny. Także szacun, szacun. Ale można odfiltrować shitcoinerów. To jest jeden z sposobów. Albo taki wzmuszacz do zakupu bitcoina. No ale wiesz, no gdzie jest shitcoinerów? Przekojnerzy to są prekojnerzy. No wiesz, ludzie nam starają się mówić, że jeżeli się spojrzy na taką Amerykę Południową, no to tam większość z nich, jeżeli używa kryptowalut, no to tak naprawdę ogranicza się tylko i wyłącznie do stablecoinów. I że stablecoiny wygrały, a nie bitcoin. Jeśli chodzi o takie rozliczenia. Nie wygrały, bo u nas nie można zapłacić stablecoinami. To jeszcze nie jest.
No ale słuchaj, dzisiaj w naszym tytule odcinka będziemy mówili o tym, że przecież nasz główny, główny przeciwnik, the final boss ogłosił, że nie dość, że zwyciężył z kryptowalutami, nie dość, że wygrał, ogłosił zwycięstwo, a to jeszcze dodatkowo, żeby ugruntować to swoje zwycięstwo, no to on teraz domaga się tego, żeby całkowicie ukrócić możliwość inwestowania, handlowania. To nie on, to IMF. No to czekaj, bo to są, mamy imperium zła w postaci dwóch podmiotów, prawda? Mamy Jabba the Hutta, który jest ultimate bossem wszystkim. A, to ten co osiągnął Alltime Fat. Tak, tak, tak. Agustin Garstens. Dokładnie.
No i mamy jeszcze IMF, który też wypowiada wojnę, bo oni nie bardzo chyba koordynują swoje działania, bo Jabba the Hutt powiedział, że oni wygrali, a IMF właśnie wypowiedział wojnę, także też mam wrażenie, że oni trochę mają zdecentralizowaną decyzyjność u siebie, ale wprost wygląda na to, że wypowiadają wojnę krypto i bitcoinowi. I to co ciekawe, jeśli chodzi o tym co mówi IMF, to to, że, zresztą czekajcie wrzućmy ten artykuł tutaj, bo myślę, że najlepiej będzie to od razu na artykule umówić, to najciekawsze jest to, że oczywiście robią to dla naszego dobra. To jest podsumowanie wszystkiego, co oni chcą powiedzieć.
Ale w tym wszystkim i wczorajszym komunikacie, po pierwsze zaznaczają, że szeroka adopcja kryptoaktywów może podkopać efektywność polityki monetarnej, i odwrócić przepływ finansów na światowych i może wywołać ryzyko systemowe. Już dzisiaj wprost to mu przyznają, że pamiętać ile lat było, że to są magiczne, śmieszne internetowe pieniążki, ile lat było, że to jest scam, że to jest oszustwo, a tu nagle się okazuje, że ojejku, nagle się okazuje, że to jest zagrożenie systemowe. Ale wyobraź sobie, że widzisz na brzegu koło ratunkowe i mówisz, że to przez Ciebie się topie.
Tak, ale chyba w zeszłym tygodniu oni też IMF oficjalnie powiedział, że to, co próbował Salvador za adopcją Bitcoinem i używanie tego jako legal tender, że w końcu nie był aż takim ryzykiem, więc chyba musieli po prostu inna osoba z IMF, bo wielka organizacja, pewnie ktoś z innego jakiegoś tam działa, powiedziała, ej, poczekaj, bo on mówi odwrotnie tego, co my próbujemy tam przekazać, więc może w przyszłym tygodniu rzućmy nowy artykuł, nowy taki press release, gdzie odwrotnie powiemy. I oczywiście dyrektorzy, co ciekawe tutaj zaznaczają, że całkowity ban nie jest pierwszą najlepszą opcją. Czyli jakby ok, no dobra, ale tutaj niektórzy dyrektorzy byli za tym, żeby nie odrzucać tej opcji.
Kolejnym ciekawą strategią, którą chcą przyjąć jest niedwuznaczne traktowanie podatkowe kryptoaktywów. To jest coś, na co krypto ubolewa od zawsze, prawda, że jak to kurza twarz rozlicza, czym to kurde jest, czy to jest pieniądzem, czy to jest jakąś derywatywą pieniądza, cały czas, to jest element ich strategii, utrzymywać ciągłą niedwuznaczność rozliczenia, prawda, sami się przyznają do tego, że to jest ich komunizm. To znaczy, nie, no tutaj akurat chyba dosyć pozytywne, bo w tej chwili jest ten traktowanie, jest dosyć rozmyte, nigdy nie wiadomo, oni właśnie tutaj dążą do tego, żeby było jakieś ustandaryzowane opodatkowanie. Ja to tak rozumiem. No dobra, może ja to źle w takim razie rozumiem, ok.
Ale to, co mnie najbardziej rozbawiło, to to, że oni nie chcą wylewać dziecka z kąpielą i mówią, że publiczny sektor powinien wykorzystać niektóre z tych technologii, które są w kryptoaktywów, dla zapewnienia innowacyjności. Oczywiście chodzi, żeby nie zdusić innowacyjności, no i publiczny sektor powinien wykorzystać elementy tej technologii do swojego dobra. Boże, jedyny. CBDC chyba, nie? Tak. To o to chodzi. Tak, aż się prosi, żeby puścić reklamę CBDC. Czekaj, przepa reklamowa od bossora. Kawa rantanty. Dokładnie.
A jeśli chodzi o wielkiego bossa, Tymasz Lecho chyba ten artykuł otwarty, jeśli chodzi o Jabba the Hutt naszego kryptowalutowego, to on moim zdaniem sobie pięknie strzelił w stopę w wywiadzie dla Bloomberga, który, który jak się posłucha to od razu słychać, że jest ustawione pytania, były wcześniej znane wszystkim uczestnikom wywiadu, odpowiedzi były też wcześniej napisane, a on pięknie sobie strzelił w stopę, że on przyznał, że ta wojna, jakaś wojna była. On przyznał, że istnieje konfrontacja, że krypto jest wprost alternatywą, która chce ten obecny system wykoleić. I to jest chyba największa rzecz, którą on powiedział, bo wcześniej to było cały czas olewanie tematu, wcześniej to było ignorowanie, prawda? A teraz wręcz już powiedział, że była bitwa.
No ale on ogłosił zwycięstwo, on ogłosił zwycięstwo, powiedział, że tylko bankom centralnym można powierzyć zaufanie, że nie można ufać zdecentralizowanego pieniądzu, zdecentralizowanemu pieniądzu, więc ogłosił zwycięstwo. No nie można ufać, bo nie trzeba ufać, nie? Ale to już do tego trzeba dojrzeć. Ale widzisz, z jednej strony, kolejny raz, kolejny raz okazuje się, że z jednej strony mówią, że Bitcoin nie ma żadnego znaczenia, że jest to technologia, która ma kompletnie, jest bez znaczenia, wpływ Bitcoina na gospodarkę jest bez znaczenia, ale. . . Ale musimy małać wojnę, tak. Ale musimy z tym walczyć. Nie ma jednej, jest tak nieistotne, że musimy z tym walczyć.
Tak, ale to co on uznał za jakby przegraną bitwę, to był upadek FTX-a. To też jest w ogóle pytanie, czy. . . Ja nie lubię generalnie publicznie, zwłaszcza, mówić o jakichś teoriach spiskowych, no ale trochę im było to na rękę, prawda, że to się wszystko tak ładnie posypało, poskładało i taka się zrobiła kaszanka. Bo on uznał, to był jego argument, że w obliczu tego co się wydało, wydarzyło z FTX-em, trzeba przyznać, że krypto przegrało, no i że wymaga tego, żeby to uregulować oczywiście dla dobra wszystkich, prawda.
A jestem ciekaw, Pierre, co ty masz do powiedzenia, no ty jako jeździsz po świecie, robisz wywiady z tymi, którzy rządzą tym systemem finansowym, no i jak ty na to patrzysz, jak to wygląda z twojej perspektywy? Jest ta bitwa, nie ma tej bitwy, Bitcoin ma szanse, czy już generalnie przerąbane i sprzedajemy? Nie, Bitcoin się nigdy nie sprzedaje, znaczy oprócz, żeby kupić bilety na Bitcoin Film Fest, ale ogólnie to, nie wiem, wydaje mi się, że to zależy od organizacji, bo IMF na przykład to oni robili już niektóre rzeczy, które pokazują, że chcą walczyć przeciwko Bitcoin, prawda.
W zeszłym roku dali chyba Argentyny miliard dolarów za to, że, znaczy jedna z kondycji do tego kredytu była taka, żeby blokowali adopcję krypto w kraju, tak, więc to jest taki ewidentny znak. I robili to w innych krajach, też w regionie, też w Wenezueli, to podobna sytuacja, a nie dokładnie taki sam, taką samą kondycję, ale z tym samym celem.
BIS to oni trochę inaczej to robią, bo oni mają w ogóle wyższą pozycję, gdzie kontrolują wszystkie banki centralne, doradzają wszystkie banki centralne i mają większy wpływ na polityków też, bo są dwa głównie think tanks, które radzą tą grupę G20 i te dwa think tanks finansowe, to obydwie były stworzone przez BIS, więc to wygląda tak, że i nawet Augustin Karstenc to on jest manadżerem jeden z tych think tanks. Więc to wygląda tak, że BIS, to te think tanki rządzą tak naprawdę.
No tak jakby, ale to BIS ich zarządza, więc to wygląda tak, że ten FSB to jest jeden z think tanks, który właśnie zarządza BIS i też doradza tego G20, to oni powiedzą G20, że o może trzeba spojrzeć na ten problem jaki jest krypto i może CBDC może być jakąś tam opcją. I to, że ten członkowy o tym rozmawia, rozmawiałem i powiedział, ok, super, idziemy tam do FATF, to jest drugi taki think tank, to wy nam zróbcie roadmap tego. Ten think tank to tak samo podlega pod BIS, więc to jest taki, samo się to wszystko robi przez tą strukturę jaką oni stworzyli.
I BIS jest taka organizacja, że mają czas, to jest najstarsza instytucja finansowa jaka istnieje. Była stworzona w 1930 roku, więc to jest najstarsza instytucja jaka istnieje. 1930 i najstarsza? Tak. Ale to jeszcze przed rezerwą federalną w Stanach powstała? Ogólnie powstała jak Hitler przestał, znaczy nie, przed tym, 4 lata przed tym jak Hitler przestał płacić i to powstało dlatego, że Niemcy nie byli w stanie płacić za, nie wiem jak się mówi po polsku, war reparacje. Wtedy mieli problem przez to, że mieli ogromny kryzys w 29 roku i przez to to w The Hague była taka konferencja jedna w Netherlands, gdzie tam po prostu postanowili, ok musimy rozwiązać ten problem, musimy stworzyć taką instytucję. I stworzyli BIS.
Było dużo ludzi za, dużo ludzi przeciwko, oczywiście Stanie nie weszli z tym, ze swoim backiem centralnym wtedy, tylko weszło do tego JP Morgan, jakiś inny bank, po prostu prywatnie do tego weszli na pociąg, i potem wchodził tam fedze cały. Więc trochę taka krótka historia BIS. I potem to w ogóle, to co oni robili podczas II wojny światowej, to ci którzy pozwoliły, był taki jeden wielki skandal z Czech Republic, gdzie jak nacji przyszli do niej, to poszli do banku centralnego, powiedzieli musicie nam dać wszystkie swoje pieniędzy.
Oni byli mądrzy i wysłali to do Brytyjczyków, ale on powiedzieli ok to zadzwońcie do nich i przekażcie im żeby nam wysłali te pieniędzy i zgodzili się do tego. I ta osoba, która zarządziła właśnie ten ruch, żeby wysłać te pieniędzy z Anglii do nacji, wiedząc dokładnie, że to jest to co się dzieje, że nie ma prawa robienia tego, to jest gość, który zarządzał bank centralny brytyjski, który był bardzo zastworzony BIS. I podczas II wojny światowej BIS właśnie doszło do EMO. Czyli czekaj, z jednej strony oni strzelają do siebie, Wielka Brytania strzela do Niemców i na odwrót, a drugiej strony tam przelewa im pieniądze, tak? To chcesz powiedzieć.
Tak, no i w ogóle, jak Amerykaninie walczyli w Europie podczas II wojny światowej, to general manager był ze Stanów. Więc w ogóle jest cały i to BIS, tylko BIS pozwalał takie duże transakcje między Niemcy a innych krajów, które mogły im wysłać różne, no, w ogóle wszystko żeby zrobili wojnę. Czyli tak naprawdę BIS na początku pełnił funkcję omijania sankcji finansowych, tak? Tak byśmy dzisiaj powiedzieli. No znaczy nawet gorzej niż omijania po prostu pozwalał na, to był tylko dzięki ich system finansowych, ledger, że Niemcy byli w stanie płacić za to wszystko. I byli dalej w stanie utrzymywać wojnę, tak? I dalej ją prowadzić i mordować.
Ponieważ wzięte mi z powietrza, tak? No bo to jest, zwiększali sobie rezerwę, cząstkowo zmniejszali, tak? Tak. No i w świecie Bitcoina to nie byłoby możliwe, no bo trzeba skądś tego Bitcoina wziąć. No to umówmy się, że w pierwszej kolejności, no to gdyby to były Bitcoiny, no to powiedzmy Niemcy by wpadli do, zabrali komuś Trezora i wysłali sobie Bitcoiny po prostu. No ale wiesz, jakby Trezor był w Wielkiej Brytanii to by było trudniej. Gdyby Czeski Bank Centralny miał swojego Trezora, no to Niemieccy żołnierze weszliby do Banku Centralnego i powiedzieli, proszę tu wpisać PIN. No nie, bo mieli by multisiga gdzieś tam na wyspie, gdzieś w wulkanie, gdzieś pod wodą. Rząd na. . .
No i teraz muszą potem pójść tam po tego, jego klucza, wiesz. Oczywiście prawdopodobnie mieliby jakiś skomplikowany multisig, gdzie rząd na uchodźstwie by powiedział, a no szmyt, nie podpiszemy tej transakcji, więc nic nie da się wysłać. Tak? To chcesz powiedzieć. A wtedy Hitler ogłosiłby poszukiwania Satoshi Gonakamoto, bo ten na pewno zna sposób jak to zrobić. Ale ja mam pytanie dopiero. . . Nie, już stary jest.
Czy ty, rozmawiając, prowadząc te wywiady, trochę tak do środka wchodzisz tego systemu, to czy tam u nich widać jakieś FOMO? Czy im się tam, nie wiem, pali, im się pod dupą, tak kolekwialnie mówiąc, czy oni lekceważą dalej zagrożenie jakim jest Bitcoin i krypto? No z tego co ja wiem, to jest, że jak El Salvador stworzył Bitcoin Bonds, to tutaj zaczęło się trochę palić właśnie pod ich przedzenie. Bo to już jest rzecz, która do tej pory była niemożliwe w tradycyjnej financji. To jest naprawdę sposób, żeby kraj był w stanie wrząść swoją odpowiedzialność, oczywiście, ale też swoją sovereignty. Nie wiem jak się to było położyło. Niezależność. Souverenność.
To jest kompletnie nowy sposób tworzenia właśnie takich instrumentów finansowych. I to jest moment, kiedy wszystkie świeczki się zapaliły. Ale jak to będzie wyglądało, to nie wiemy, bo to się dzieje bardzo wolno. Im się nie spieszy. Oni już tyle kontrolują nasz system monetarny, że nie mają co się spieszyć z tym. Mogą powolutku robić swoje zmiany tak gdzieś jak. Jeśli dalej będą kontrolować państwa, to mogą to wprowadzić później. Nie ma co się spieszyć. Wydaje mi się, że to jest błąd. To my się musimy spieszyć. Tak, wydaje mi się, że to jest błąd z ich strony, bo może nie dają sobie sprawy, że w momencie, kiedy jest hiperbitcoinizacja, to nie można zawracać.
To jest już za późno. Każdy kontroluje swoje pieniędzy i oni tylko tracą moc. I coraz więcej tej moc będą tracić. Wydaje mi się, że nie dają sobie sprawy o ilościu kontrolujów. Zobaczcie, jak chodzi. Kupują bitcoiny na lewo. No właśnie, kupują bitcoiny, jak myślisz. Mają bitcoiny? Powiem wam coś takiego. Unia Europejska szukuje nam tutaj, bo też trwała batalia przez długi czas w związku z MIK-ą i innymi regulacjami dotyczącymi przeciwdziałania prawni pieniędzy, żeby objąć również przepisami dotyczącymi właśnie osób, które zajmują się transferem środków, czyli tam krypto transfer, regulation, żeby objąć również portfele niekastodialne, węzły, przede wszystkim węzły bitcoine oraz górników.
Czyli oni musieliby, nie wiem, mieć, spełniać regulacje, jak pośrednicy płatności, jak firmy, które świadczą usługi płatnicze, że w tej skali powiedzmy podobne regulacje, nie wiem, każdy posiada czy umbrela, czy węzła na swoim komputerze musiałby być de facto podlegalnym regulacjom. Nie możesz liczyć, nie możesz skonywać operacji matematycznej. No tak, bo pośredniczyć w transferze. Twój kalkulator jest nielegalny. Takie są generalnie pomysły teraz w Unii Europejskiej. Do tego jeszcze wymyślili sobie, że ok, nie będzie zakazu używania portfeli niekastodialnych, czyli tak oni to nazywają unhosted wallets, ale wprowadzą limit transakcji, czyli będzie można, będziesz mógł korzystać z niekastodialnych. Ale pod warunkiem, że robisz transakcje poniżej tysiąca euro.
To tak sobie teraz tutaj przesuwają to swoje okno, więc w Unii Europejskiej robi się ciężko. Jeszcze do tego dochodzi fakt, że w tej chwili powstanie ta nowa instytucja, która się nazywa AMLA. Teraz wszystkie kraje Unii Europejskiej biją się, gdzie będzie centrum tego wspaniałego urzędu, który będzie zatrudniał kilka tysięcy urzędników, którzy będą monitorować transakcje, do których wy będziecie, banki i wszystkie instytucje finansowe będą wysyłać transakcje podejrzania. Oni będzie tam sprawdzać czy to co wysłał powiedzmy tutaj, czy Tomek jak wysłał pierowi pieniądze, tam 10 tysięcy euro, to czy to nie było pranie pieniędzy.
Czy one już były wyprane czy jeszcze nie wyprane? Także teraz wszyscy tam w Europie zacierają rączki, bo chcą wygrać ten przetarg na stworzenie tego urzędu europejskiego, bo to jest duże pieniążki dla wielu tysięcy nowych urzędników. Fajny projekt. Ale słuchajcie, jeszcze z pozytywnych informacji, to ciekawostek, które możecie korzystać z narzędzi, bo często szukacie fajnych narzędzi, no to ja wam tutaj proponuję takie. Pojawiło fajny serwis, który się nazywa lightsats. com, gdzie można jeżeli zastanawialiście się jak dawać napiwki w restauracjach, klubach czy gdziekolwiek, jeżeli chcecie komuś dać napiwek albo w formie prezentu w lightningu, no to w lightsats można sobie w różnej formie wygenerować bardzo fajnie, skonfigurować w dowolnej formie te napiwki, więc tutaj macie przykład.
Jak to działa, w sensie dajesz klenerowi linka czy masz? Możesz, możesz mu wydrukować, można wydrukować, oni nawet mają szablony tutaj do drukowania takich małych karteczek, gdzie możesz sobie wygenerować na przykład 30 takich tipów i sobie je pociąć nożyczkami i rozdawać powiedzmy i wystarczy dla tych, co się zdążyli zorientować, co oglądają teraz odcinek, jeżeli sobie portfelem zeskanujecie ten QR code, to już po ptakach, także kto pierwszy ten lepszy, więc nie wiem czy ktoś z was się zorientował. Ale Lechu to nie jest rozsądne, że my przyzwyczajamy naszych widzów do skanowania, jak tylko się pojawia kod QR to ktoś od razu skanuje na kwarantannie, to chyba nie jest rozsądne.
Także skanujcie, zobaczymy komu uda się to sklejmować, zobaczymy na ile jesteście uważni, więc. Czyli, czyli co, można wygenerować w faktach. O, czekaj, czekaj, ktoś zabrał. Kto to? Tomek pewnie zabrał go, wiedziałem, że telefon dał do ręki. No także ktoś już, ktoś już gratulacje, komu się udało to ściągnęliście, no ale tak to właśnie działa, więc jeżeli dajecie, one mogą być bardziej skomplikowane, bo na przykład jak się nie wiem da cię kelnerowi, on nie wie co to jest lighting, w ogóle co, co ty mi tu dajesz, no to tam jest fajny tutorial.
Też są różne formy przekazania tego napiwku, czyli na przykład z jakimś wstępem, że ktoś kto dostaje taki napiwak może się zapoznać z tym, co to w ogóle jest lighting, więc jeżeli ktoś.
Z jakimś materiałem edukacyjnym, bo ja na przykład ostatnio częściej i też za inspiracją twoją Lechu tipuję kelnerów w bitcoinie, w ogóle pytam w miejscach, gdzie jestem, czy można zapłacić bitcoin, niezwykle nie, no ale jak można tipować, to kurczę, no pokazywanie gościom blue walleta i tłumaczenie, tutaj masz 12 słów, on cię zapyta, czy masz, nie zapisuj teraz, ale zapisz sobie później, to jest kelner, on czeka, wiesz, żeby usłużyć innych gości, to nie jest zbyt efektywne, a takie coś, gdzie mogę gościom dać QR koda, pokazać, jeszcze go poprowadzić za rękę, słuchajcie, to jest bitcoin, tak, tu pobierasz portfel, tu skanujesz, tu odbierasz, to byłoby super, więc dzięki, dzięki, sprawdzę to narzędzie.
A jeszcze, jak już mam mikrofon, to pozdrówmy może Jagodę, bo tam spamuję na YouTube widzę, więc pozdrawiamy Jagodę Kwiatkowską. Pozdrawiam mamę jeszcze, ja wiem, moja mama ogląda program, czy co, bo tam pisze, że chciałbym mamę pozdrowić, słuchaj, jeżeli chcecie kogoś pozdrowić, to tam tysiące, to teraz, to tysiące.
Ale wiecie, to społeczność bitcoina jest piękna, ktoś do mnie napisał, już nie pamiętam kto, z jakiegoś niemieckiego, jakiś niemiecki bitcoiner, słuchaj tutaj, zeskanuj tutaj lightning invoice i będziesz miał szataud w jakimś podcastie, ze 180 znaków, więc zapłaciłem mu, szataud napisałem o tym bitcoin film festie i następnego dnia, ze 2 albo 3 osoby się zgłosiły gdzieś tam z Hiszpanii, z Włoch, że tu ktoś zrobił jakiś krótki film, tutaj ktoś chce pomóc, przyjechać zostać wolontariuszem, a tu ktoś chce zrobić nam media release i w ogóle przyjeżdżać i nagrywać wideo z festu, więc naprawdę uwielbiam tę społeczność, że oni są tacy bardzo proaktywi, nie trzeba kurczę ciągnąć za rękę, tylko my ogłaszamy, że robimy film fest i tak naprawdę ludzie sami nam wysyłają filmy, chcą przyjeżdżać, chcą pomóc to organizować, no piękne, ja się nie mogę doczekać, już za chwilę i za miesiąc final boss sra w gacie, przed taką społecznością, dlatego jest taki duży może nie sra w gacie, ja nie wiem jak Java to robi, ale na pewno jakoś musi przyradzić, nie oszuka, super ja chciałem jakby kontynuować temat bitcoinowy i przypomnieć wam o narzędziu, dzięki któremu, bo tutaj dzisiaj dużo mówiliśmy o zbiórkach, no to oprócz Geizera, który ma, ja nie mogę, ta nazwa mnie, nie mogę z tą nazwą, jak gorąca woda z ziemi wybija, no tak, tak dokładnie, to chodzi, w każdym razie jeszcze z alternatywy serwisów, no to jest Tallycoin, który jest całkowicie unhosted rozwiązaniem, czyli może niekastodialnym, gdzie możecie spiąć swoje adresy, adres lightning network, nawet swoje prywatne adresy, BIP 47, czyli tak zwany Stealth Addresses i możecie robić zbiórki właśnie na Tallycoin i co jest ciekawe właśnie w tym tygodniu Tallycoin umożliwił integrację z nasz siecią społecznościową Nost, która robi coraz ciekawsze rzeczy się dzieją, słuchajcie w Nostrze, bo można bezpośrednio przyjmować, w tym tygodniu, bo tak jak w zeszłym tygodniu mówiliśmy, Zapy zrobiły się strasznie popularne, nawet są już pokazy, statystyki, gdzie jest strona Zap Life LoL, gdzie są na żywo pokazywane kto i ile komu Satoshi przesłał, czyli w dzisiejszym świecie Satoshi są lepszymi lajkami, czyli zamiast komuś dawać serduszko w serwisie społecznościowym, no to się przesyła Zapsy, czyli ktoś napisał fajnego posta, no to dostaje Zapsa, a nie tam jakiś głupie serduszka.
Czy my udostępniliśmy tam kwarantannę na Nostrze już, czy jeszcze nie? No właśnie, tak, ale ludzie tworzą już takie serwisy, które i co ciekawe, taki Zap Life monitoruje zdecentralizowaną sieć Nostroi, sprawdza kto, ile, co komu wysyła, chociaż może nie wiem czy to jest dobra informacja, że to jest publikowane kto ile kasy dostaje. Nie, nie, nie, to jest tylko i wyłącznie monitoring, ten serwis służy tylko i wyłącznie do podglądu tego co się dzieje na Nostrze.
A na Nostrze przesyłasz Satsy, tak? Tak, na Nostrze, macie różne klienci, na przykład w tym tygodniu, w zeszłym tygodniu mówiliśmy o tym, że jeżeli ktoś ma Androida to żeby sobie zainstalować Ametysta, w tym tygodniu jednak muszę stwierdzić, że Aireas, klient Aireas jest dużo lepszy, dużo lepiej się przygląda Nostra niż w Ametyście. No i teraz tak, jeżeli sobie popatrzymy na statystyki na żywo, jeśli chodzi o dzienną aktywność, jak to dzisiaj wygląda. Nie mogę znaleźć u siebie na sklepie Play tego Aireasa. Ametyst. Aireast Nostr, tak. I przerasta liczba, chociaż troszeczkę tutaj widać zwolniła, ale z tego co widać jest ponad 2,5 miliona łącznych kluczy publicznych, czyli użytkowników, kont na Nostrze, więc ponad 3,5 miliona aktualizacji profili, także dzieje się, rzeczywiście sieć rośnie.
No zobaczymy, czy my prawdopodobnie Nostra nie się dużo bardziej popularny niż Mastodon dla Bitcoinowców. Zresztą pojawił się też nawet artykuł na Fortune, dlaczego Bitcoinowcy przechodzą na Nostra. I tutaj wiadą nas głównie z tego względu, że Edward Snowden, Jack Dorsey bardzo mocno wspierają rozwój Nostra i pomagają w jego promocji. W promocji się udzielają. Zobacz, że oni częściej publikują na Nostrze niż na Twitterze. Tak, no i Jack Dorsey wypisał się z Twittera i założył nową sieć społecznościową. Tutaj zgarnął elegantzki exit i Snowden. Podejrzewam, że jak Jack Dorsey pierwszy raz tworzył Twittera, to miał nadzieję, że stworzy taki serwis, gdzie ludzie będą mogli się swobodnie wypowiadać, a potem wyszły jak zwykle.
Ja jestem ciekaw, jak wygląda teraz relacja między Jackiem a Elonem. Elon kupił teraz Twittera, a Jack poszedł do Nostra. Ja jestem ciekaw, że oni są dobrymi kolegami. Ja obstawiam, że do końca roku Twitter włączy Bitcoina w jakiś sposób w swoją platformę. Nie ma obydwu. To od Coinem. Wydaje mi się, że może być i Bitcoin, i to od Coin tak naprawdę. Stawiam 100 tysięcy SAT-ów do 1 do 3. Dlaczego Nostra jest tak ważny dla Bitcoina? Bo pojawiają się nowe protokoły wykorzystania Nostra razem z siecią Bitcoin. Okazuje się, że z sieć społecznościową, czyli te klucze publiczne, to co ludzie używają tych klientów Nostra, można używać jako tak zwanych, jako narzędzia do koordynowania podpisywania transakcji wielopodpisowych.
Czyli tak jak dotychczas trzeba było sobie jakieś requesty do czyżądania podpisania wielopodpisowej transakcji wysyłać, jakieś skomplikowane procedury, to mogło być uciążliwe. A w tej chwili pojawił się nowy protokół Coinstr, gdzie można poczytać na coinstr. app o tym, jak można wykorzystać Nostra do tego, do koordynowania bardzo skomplikowanych podpisów transakcji. Czyli jeżeli mamy jakąś dużą korporację, która ma Bitcoin i powiedzmy CEO ma prawo wysyłać środki, ale jeżeli nie CEO, no to powiedzmy jak wygląda procedura wysłania środków, jeżeli CEO nie może albo CEO gdzieś zaginął. Czyli tutaj widać, że powiedzmy wagi, jaki próg powiedzmy to dosyć skomplikowane układy takich do wysyłania środków.
No i o co chodzi w tej koordynacji to, że po prostu można wysłać komuś request na jego aplikację społecznościową i on sobie w swojej tam kliencie Nostra będzie mógł zaakceptować, że tak podpisuje się pod tą transakcją i można jechać dalej, a nie sobie w inny sposób przesyłać te informacje. Więc dla Nostra jest w pewnym sensie fajną siecią komunikacyjną, taką dodatkową nakładką na Bitcoin, więc może się do wielu rzeczy bardzo mocno przydać w przyszłości. Ale ona nie chodzi w oparciu o sieć Bitcoin, także jest decentralizowana po prostu. Tak, tak. No to mówisz, że jakby i kompatybilna, o tak, ale nie jest.
A jak tam jest z opłatami za zgłaszanie takich transakcji wysyłania zapsów czy cokolwiek na Nostr przez Nostr? No przy Lightning'ie wszystko idzie. To nie jest wysłane przez Nostr, tylko jest wysyłane, publikowane na Nostrze raczej. Jeżeli chcecie otrzymywać zapsy, musicie w swoim profilu podać swój adres Lightning, czyli powiedzmy tam nie wiem, tomeck-at-bitcoin-fillfest. com. Oczywiście pod warunkiem, że ten adres jest przypisany do jakiegoś węzła bitcoinowego, lightningowego i wygenerowany w portfelu, który wspiera tzw. protokół NIP5. Dobrze mówię? Tak. I na razie takich portfeli to są tam dwa, czyli albi. com, wspiera ten protokół, jeszcze lntips na Telegramie. Więc jeżeli sobie taki adres podepniecie do swojego profilu, no to możecie przyjmować zapsy. Każda wątpię.
Trzeba by też wjeść wallet też teraz. Tak, no i wallet to w Satoshi też ma, pracuje. Dlaczego Nostr jest big deal? Rośnie adopcja, ale po co kolejna sieć społecznościowa? Co ten Nostr w ogóle, wiesz, jakie on ma znacznie globalnie? Odpowiedź mówiliśmy w zeszłym odcinku, całkowite powiedzmy obrana przed cenzurą przede wszystkim. Ale myślę, że nawet ponadto to po prostu, bo to nie będzie, że jest jedna platforma, która jest lepsza niż inny, dlatego że ma jeden typ contentu. Bo ogólnie każda platforma będzie miała dostęp do tego samego contentu. To będzie tylko wojna, konkurencja nad tym, kto ma najlepsze user experience, user interest. I kuracja tej treści też, nie? Tak, no.
I chodzi o to, że można rzucać filmiki, można rzucać obrazy, ale jeżeli ja wolę używać Twittera, to w takim razie będę wybrał taki klient, który wygląda jak Twitter. Albo TikTok. Albo TikTok, cokolwiek. I to wtedy będzie kwestia każda platforma, jak ona wybiera pokazać tego. Myślę, że nawet nad tym to ci, którzy tworzą content, to oni muszą dopasować swój content do platformy. Jeśli robisz rzeczy na YouTube, to musi wyglądać i działać dla algorytmu YouTube'a i to wszystko. Ale z Nostrem to jest możliwość, że każdy taki większy profil, bo teraz, jak są najbardziej popularne takie kanały na YouTube, to są całe organizacje. Pracuje za tym 10, 20 lat więcej osób.
To myślę, że będzie taka możliwość dla takich profil, jakichkolwiek inny profil też, jeśli do tego dodajemy, jak łatwo można tworzyć różne platformy sam w domu, to ogólnie użytkownicy będą w stanie stworzyć platforma budowana pod sobą. Jeśli też chcesz mieć content w stylu YouTube'a albo w stylu Twitterze, to możesz to robić pod jednym i to będzie tylko twoja platforma. Ludzie, którzy chcą cię śledzić mogą używać tą platformę. To jest wszystko pod Nostrem, podłączone. Znaczy wydaje mi się, że jest dużo takich możliwości, jeśli chodzi o tym, jak my będziemy używać takie social networks w przyszłości. Ale zobacz, jeszcze ogromnym takim kamieniem milowym jest to, że każdy użytkownik jest właścicielem swojego profilu.
Ty masz klucz prywatny do profilu i nikt nie jest w stanie zabrać tego profilu, ani cię zbanować, ani cię wiesz, na różnych frontendach można cię próbować shadow banować, ale to nie jest tak, że ty będziesz na wieki już rozwyłączony i wszyscy będą to zapomną. Ty możesz tym kluczem podpisywać wiadomości, autoryzować transakcje. To jest zupełnie nowy level sieci społecznościowej. Wydaje mi się, że to jest też taki NFT killer, bo jakkolwiek nie rzucasz na Nostrę, to zawsze będzie podpięty do twojego adres publiczny i to już będzie ten oficjalny. No tak, w sumie tak. Ale ja byłem, ja w tym tygodniu dopiero założyłem konto na Nostrze i jestem w szoku. Jakie to jest proste.
To jest za proste. Zakładanie konta na Nostrze. Ale sam protokół, słuchaj, a sam protokół jaki jest banalny. To jest po prostu. . . Każdy może się z tym zintegrować. Nie ma jakiegoś tam skomplikowanych, nie wiadomo, jakiś programistycznych cyrków, tylko jest bardzo proste struktury danych i wystarczy to tylko przesyłać. A kto utrzymuje dane, serwery? To jest te peer to peer wszystko, czy jakieś opłaty są? Są relaye. I są opłaty, zapublikowania treści, musisz coś zapłacić. Nie, nie. Nie, publiczne, znaczy większy każdy relay prawdopodobnie będzie sobie ustalał swoje własne zasady.
Na przykład jeżeli ktoś chciałby przetrzymywać duże ilości danych albo dużą historię z Nostra, no to pewnie by za korzystanie ze swojego relaya pobierałby jakieś dodatkowe opłaty w Satoshi za, jeżeli ktoś chciałby korzystać albo mieć filtrowane w odpowiedni sposób. Ale większość relay publicznych w tej chwili nie pobiera żadnych opłat. Można się po prostu podłączyć i publikować i przez nie i pobierać dane z całej sieci. No. Ale sporo jest tych relay już. Tak, tak. No i jeśli tam bo widzę, że w komentarzach to Grarek coś tam pisał o cenzurę, to ogólnie chodzi też o to, że w Noster to każdy może sobie dodać cenzury.
Jeśli ty chcesz mieć taki klient, który ma cenzury, to zrobisz i możesz korzystać z tego, nie? Ale możesz też używać taki kompletnie otwarty, tak? To jest kwestia wyboru. No właśnie. Twoja siec społecznościowa, twoja cenzura. Może będą takie algorytmy, że ty sobie wybierasz po prostu jakby poziom cenzury, jaki sobie życzysz na przykład, prawda? Albo podajesz. . . No to front-endy już będą decydować. Paweł, tutaj pytanie jeszcze i myślę, należałoby odpowiedzieć. To znaczy, jaki portfel Lightning polecamy prosty do obsługi? Ja sobie jeszcze używam Moon, ale ostatnio mieli jakieś tam problemy, tym bardziej bo ja gram w Thunder, to gram w tym Solitaire. I ostatnio to nie powiem co w sumie sobie robisz. Dla bugerów gra jest.
Pacjansa układasz? Co? Pacjansa układasz? Tak, no słuchaj, jest bear market, trzeba gdziekolwiek znaleźć stac. Stac, stac, stac. To właśnie, żeby. . . Kto nie wie, to w ogóle twórca Thunder Games też nas czasem ogląda, także pozdrawiamy. Ale jeżeli nie wiecie, Thunder Games to jest zestaw gier, gdzie możecie sobie grać i dostawać Satoshi za to, że gracie. I jest kilka gier do wyboru, nie? No można sobie poskakać, kuleczką, jakoś tak pościgać się. Także wygooglujcie sobie, jak chcecie, żeby wasze dzieci w końcu robiły coś produktywnego, to możecie im poinstalować gierki, gdzie zarabiają Satoshi. Albo wasi rodzice.
Tak, no ja mam takie, moje mamie, moje mamie, tak nawet była, robiłem filmik tego, że czyłem na Twitterze i był retweetowany przez ta, która jest CEO z Thunder. Bardzo fajnie, gdzie pokazałem mojej mamie, że ona grała w pacjentzie, więc powiedziałem jej, ok, wiesz co, graj może w tym, Thunder Game, zarobisz z tym. Tak, więc potem pokazałem jej Moon Wallet i robiłem filmik, jak jej tłumaczy, że teraz to możesz wyciąć te pieniądze do swój Moon Wallet. I ona już zarobiła ponad 2 euro dzięki tym pacjentom. Przypomnę, że Thunder jest partnerem Bitcoin Film Festu i przyjadą do nas, do Warszawy.
Zrobimy też jakiś konkurs, pewnie online, przez tydzień trwający oraz na miejscu wyścigówkę, a być może i w Soli Tail'a na najlepszy wynik też z fajnymi nagrodami. Ja cię, serio, można zarabiać Bitcoiny grając w Pacjenta zwłaszcza. To jest najlepiej, najlepiej z Pacjenta się gra. Naprawdę? To w ogóle ciągnie, tak. Ja tu grają w Bitcoin Bounce. No proszę, zobacz ile tu jest gierek, 5? Czekaj, która gra się najlepiej sprzedaje? Ten Pacjent. Pacjent, o Boże. Sprzedaje, kupuje chyba, bo nie trzeba płacić za tą grę przecież. Nie, nie. Fajnie, fajnie. Także zachęcamy do grania w Pacjenta.
Tak, okazuje się, że ten sposób i to nawet mi się wydaje, że jakiś coin telegraph wymienił ich jako jeden z najlepszych sposobów na onboardowanie nowych ludzi w Bitcoin'a. W taki no sly roundabout way, bo wcześniej mój tato nie miał portfela Bitcoina, teraz sobie wysyła satsy z tego Pacjenta i się zaczyna interesować. A jak to można wypłacić, a jak to zmienia wartość, a co to w ogóle są te satsy? Ciekawe, adopcja rozpoczyna się od satsów. To jest w ogóle też zmiana pewnego paradygmatu. Ludzie mówią o satsach, a nie o Bitcoinach. Już się przestawiło kilka zerw w myśleniu ludzi. Fajnie, fajnie. To też mówiliśmy lata temu, że tak będzie. No cóż, mało dzisiaj było sztucznej inteligencji.
Prawdziwe było mnóstwo, panowie. Prawdziwe. Tak, my bardzo lubimy rozmawiać o sztucznej inteligencji, bo my jako ludzie. . . A jeszcze mamy Bitcoinowy temat. Aby dokończyć, chciałem tylko powiedzieć, bo może niektórzy tutaj się czasem burzą, dlaczego my tyle o sztucznej inteligencji rozmawiamy, ale kto, jak nie my, powinien doskonale rozumieć tempo innowacji. Tempo innowacji i to, jak ważne jest to, żeby rozumieć te nowe pojawiające się technologie. Bardzo często Bitcoinowcy to są osoby, które interesują się jakimiś totalnie odjechanymi nowinkami technologicznymi, albo odjechanymi różnymi subkulturami i tak dalej, czy mikrospołecznościami, które się interesują, czy to w karnivor, czy w grzybki, nostry. Bóg wie, co tam jeszcze. Dlatego też automatycznie jest to zainteresowanie sztuczną inteligencją się pojawia. Nie ma się co tłumaczyć.
Ale co tu masz z aniołsa jeszcze Bitcoinowego? Chciałem porozmawiać o tym, jak fajnie wykorzystuje się w tej chwili S9, albo dowolne koparki ASICi, że jak je można wyciszyć, do jakiego stopnia używać ich jako domowych grzejników. Bo S9 są tanie, więc można je wykorzystać jako tak zwany grzejnik elektryczny. I okazuje się, że taką S9, jeżeli się odpowiednio wymieni wentylatory i w zasilaczu, i tutaj jest cała instrukcja o tym, jak to zrobić, jakie wentylatory kupić i tak dalej, i poziom dezybeli, jakie udaje się uzyskać na koniec, po prostu są fantastyczne. A jeszcze można sobie do tego wydrukować na drukarce 3D takie pudełko, i wtedy ta koparka jest ukryta i działa jako taki domowy grzejnik. Ale rzeczywiście jest niesamowicie ciche.
Możesz puścić wideo tam, Szczepan? Jeste. Za, w ramach demonstracji. Żeby była jasność, dźwięk jest włączony tego wideo. Skubana, jaka cicha. Trudno uwierzyć. Poczekaj. W ogóle było nas słychać, jak mówiliśmy? Tak, tak. I to jest, możecie sobie znaleźć na Crypto Cloaks, jest cała ta instrukcja, jak sobie przerobić S9. Tam łącznie oni liczą tam 250-400 dolarów za wszystkie komponenty, tam łącznie z modemem Wi-Fi. A S9 jest za 15 dolarów, tak? Nie no, S9 tam zostało 50. To się kiedykolwiek zwróci? Słuchaj, to tak jak, możecie zapytać czy te sacy, które zbierasz w tym Thunder Games się zwrócą. To jest takie typu pytanie. Ale jak już masz grzać, to przynajmniej wspieraj sieć.
Zresztą widać, jeżeli my, no musimy się bronić jako tacy. . . Zaraz przyjdzie IMF i powie wyłączyć te grzejniki, nie wolno tak grzać w domu. Chodzi o to, żeby należy zwiększać decentralizację miningu. I w kupie, powiedzmy, byśmy mogli tak naprawdę stanowić znaczącą konkurencję względem tych dużych kopalni, które są w pewnym sensie zagrożeniem i są wrażliwe na ataki. I w każdym domu powinna być koparka i ta sieć powinna być rzeczywiście na maksa zdecentralizowana. I to jest pewien sposób na to, żeby to zrealizować, żeby pojawiły się korzyści z tego względu. Taka przynajmniej filozofia w tym względzie jest. No i też stax ad. Tak, stax ad, dokładnie.
Mamy jeszcze wideo tutaj od Piera, tylko rozumiem, że to jest trailer, tak? Tak, to był jeden z filmów. Czy to będzie oficjalna premiera tego trailera na kwarantanny z Bitcoinem? Nie, nie, to na Twitteru. Będziemy pokazywać jak na kino przystało, będziemy w kinotece pokazywać trailery różnych, nadchodzących filmów o Bitcoinie, w tym polski dokument o Karlu Mengerze od Instytutu Misesa. Właśnie, kiedy będzie ta premiera? Filmu? Oj, to nie wiem, mam nadzieję, że się też dowiemy, bo twórcy będą na feście, pokażemy trailer i mam nadzieję, że też zapowiedzą w końcu premierę, bo już troszkę nad nim pracują, ale to tylko zwiastuje, że dokument może być dobry. No, Karl był konkretnym gościem. Dobra, to proszę, trailera.
Oto zbieranie z sami osobistami, którzy są pasjonującymi w tym, co Bitcoin. Na festiwalu zobaczysz niesamowite filmy dzięki światu Bitcoinu i znamy z ekspertów. Znaleźliście ludzi z wszystkich podróży, którzy podzielają się w tym zaskoczywanym technologiem. A kiedy festiwal jest zakończony, wrócicie do domu z wspomnieniami, które wczoraj będą w życiu. Więc, czy jesteś eksperymentem Bitcoinu, czy tylko ciekawym się o tej rewolucyjnej technologii, przyjdź do nas na Bitcoin Film Fest i bądź częścią komuny, która podziela twoją pasję. Też będziemy dążyli, żeby takie diversity wśród publiczności osiągnąć, jak na filmie. Słuchaj, na przyszłość musisz wykorzystać narzędzie, które nazywa się Kyber. Pytaję, czy Pierre nie będzie bezroboty za chwilę.
Mówię o tym, żeby Pierre zaczął wykorzystywać zamiast używać stockowych wideo, to żeby sobie tutaj, używając narzędzia Kyber AI, tworzył sobie całe sekwencje wideo. Za pomocą. . . Nie znam tego. Oczywiście one są wolne od praw autorskich. Ja wiem, że teraz twórcy klipów muzycznych, w sensie teledysków, wykorzystują Kyber do tego, żeby robić sobie swoje teledyski właśnie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. To zamiast tego, żeby oglądać ciągle te same stockowe wideo ludzi w biurze, to można pójść dalej. Spoko, fajnie, nie znam ten Kyber. Dobra, panowie, my byśmy mogli pewnie gadać długo. A nie ma co. Na pewno muszę też podzielić się nowym produktem, czyli z Krybot. pl, który już działa.
Jeżeli macie swój kanał na YouTubie, to możecie sobie robić transkrypcję, również z tłumaczeniem na język angielski i dodać do swoich wideo na YouTubie. Także ja teraz. . . Nowy, tak. W ramach zabawy ze sztuczną inteligencją szybko sobie odpaliliśmy taki serwis, żeby można było również kwarantannę z Bitcoinem wyposażać w napisy. Super, fajnie. Wrzuca się linka, rozumiem, i dostajesz transkrypcję całego filmu, nie? Tak, tak. I po polsku i po angielsku można sobie zamówić. Plus do tego czasami jeszcze może czasem udaje się zrobić dobry opis, skrót, podsumowanie tego czasem nie. Różnie to było. Rozumiem, że też strzelasz do chat GPT, tak? Żeby przeczytała skrypt filmu, a później podsumowała o czym ci panowie rozmawiali.
Czyli im większe głupoty gadamy losowe, tym troszeczkę gorzej to wychodzi, więc musimy robić mądrzejszym filmy. Ona nie ogarnie jeszcze. Może dzikie cztery jak wyjdzie, to poradzi sobie z tym. Kiedy to wychodzi w ogóle? Jakoś w marcu, nie? Nie, nie ma premiery jeszcze zapowiedzianej. Ale ktoś wrzucił u nas na grupę, na Telegramie, nagranie z Zooma, z Grzegorzem, dobrze mówię? No, z współtwórcą, co-founderem OpenAI, czyli, jak on mamy? Alckman. Wojciech Zaremba, no tak. Pozdrawiamy. Ja myślę, że pewnie nie ogląda, ale jak ogląda to pozdrawiamy. Jego nauczyciele z liceum zaprosili go na Zooma i normalnie uczniowie z jego liceum z kluczborka zadawali mu pytania.
To było takie słodkie, jak jego wychowawca z liceum nie pytał się go o przyszłość AI, czy AI przejmie kontrolę nad światem, tylko się pytał, co on robi w wolnym czasie, jak dba o zdrowie, czy dobrze, czy. . . Wiecie, to taki zły gość tutaj, który się zadaje transformacji wśród świata. A powinien mu zadać pytanie, słuchaj, jak mam zablokować moim uczniom korzystanie z ChargeBT? Właśnie, no i nie było takich pustrych pytań, właśnie, nie? Byłem troszkę zawieziony, że licealiści nie byli w stanie wpaść na jakieś młodczejsze pytania. Ja mam tylko tyle pytań. Jak chcecie, to sobie te boty prowokujcie, ja na wszelki wypadek wolę być miły dla tych chat-dzipli. W ogóle wyobraźcie sobie, że w tym tygodniu. . .
Świetny artykuł przeczytałem. Wyobraźcie sobie, że trzeba być miłym dla uprzejmym, dla tych chat-botów, ponieważ im, bo oni, dla nich kontekst tej rozmowy, jak jest się nimiłym, to one to przyjmują jako informacje, jako input. I na podstawie inputu, im gorszej jakości input, tym gorszej jakości odpowiedź. Także im jesteś mniej uprzejmy, tym gorsze odpowiedzi będziesz otrzymywał. Co w ogóle pokazuje też trochę ludzką naturę, że my też w naszych rozmowach powinniśmy być dla siebie uprzejmi, ponieważ jeżeli nie jesteśmy, to spada jakość outputów, jakie z siebie wyrzucamy. To jest cudowne. Tak, ale też parę lat temu był taki Google AI, który zrobili taki chat-bot i po 48 godzin to on już był największym rasystą. Po prostu ludzie tak kontrolowali cały algorytm.
Ale to jeszcze nieocenzurowane było wtedy. Ja może powinniśmy sformułować taką AI-ową wersję zakładu Pascala. Nawet jeśli nie uważasz, że dojdzie kiedyś do przejęcia władzy na świecie przez sztuczną inteligencję, to lepiej być dla niemiłym na wszelki wypadek, bo jest jakiś tam ułamek szansy, że do tego dojdzie. A to samo może z Bitcoinem, że każdemu trzeba to przetłumaczyć. Nawet jeśli nie wierzysz w hiperbitcoinizację, to chociaż te pół procenta portfela, bo może ci się opłaci, więc myślę racjonalnie. Dobre, dobre, tak. To myślę, że to jest dla tych, którzy zawsze używają tego argumentu dotyczącego wiary w Boga. Więc można go zastosować tutaj w tym przypadku również. Jeżeli ktoś nie wierzy w Bitcoina, no to przynajmniej.
Trzeba jakoś ładnie to napisać, wrzucić na Twittera i mieć swój nowy zakład Pascala, zakład Lecha. Ja to w ogóle miałem ostatnie przemyślenia takie pod prysznicem dotyczące tego, że tak naprawdę te efekty sieciowe związane z Bitcoinem to jest taki troszeczkę odpowiednik społecznego dylematu więźnia. I od razu mi się to z tym skojarzyło, że my właśnie ci, którzy korzystamy z Bitcoina tak naprawdę musimy ze sobą współpracować i przeciwstawiać się powiedzmy bankom centralnym. I nie możemy się poddawać po drodze, czyli najlepszą strategią w takim dylematu więźnia jest współpraca pomiędzy tymi, którzy mogą najwięcej stracić, więc pomiędzy nami. Więc jeżeli ktoś z nas się powiedzmy wyłamuje społecznie, zmniejsza ten efekt sieciowy, działa w jakiś tam sposób sprzecznie z tym.
No bo do czego zmierzam? Zmierzam do tego, że Bitcoin osiągnie sukces tylko wtedy, jeżeli będzie miał odpowiednio duży efekt sieciowy, czyli będzie go bardzo dużo ludzi chciało używać. Bo jeżeli będzie chciało go używać mało osób, to nie ma szansy ani na wzrost wartości, ani na adopcję, ani na nic. Jeżeli bez tego jesteśmy na przegranej pozycji, czyli ci, którzy już dzisiaj używają, kiedy ta sieć jeszcze mała jest, no to są na przegranej pozycji, jeżeli nie uda się uzyskać współpracy innych członków społeczeństwa.
No na pewno, ale dylemat może jest taki, nie wiem czy to też chodziło o to w tym dylemacie więźnia, że może lepiej za bardzo się nie wychylać i tego Bitcoina za mocno nie promować, bo a, zwrócimy na siebie uwagę przeciwników później, kiedy Bitcoin będzie mocniejszy, a b, będziemy w stanie zbierać sacy taniej, im mniej ludzi się o tym Bitcoinie dowie. Może masz dylemat, żeby po prostu współpracować między sobą, ale nie wychodzić poza tą bańkę. Może w przypadku literowanego dylematu więźnia trzeba tą strategię ewoluować w czasie. Bo Ty Lechu, mówiąc o dylemat więźnia, masz na myśli ten klasyczny taki schemat teorie gier, że jest dwóch więźniów i albo mogą się wydać nawzajem, albo mogą nie wydawać się, albo jeden drugi.
Jest ta cała matryca czterech pól, gdzie dla nich najbardziej korzystne jest, dla każdego z nich osobno najbardziej korzystne jest wydać swojego kolegę, ale dla nich wspólnie najbardziej korzystne jest się nie wydawać. Ale rzeczywistość jest taka, że jednak się ludzie wydają częściej niż nie wydają. No i dlatego jest mi strasznie przykro, jak gdzieś pojawiają się jakieś dyskusje i młodzi ludzie najczęściej mówią, że Bitcoin należy zakazać, że jest to szkodliwe społecznie, że marnotrostwo energii i tak dalej i tak dalej. I to jest właśnie ten element, kiedy może to w takim społecznym skręci. I zdają i kupują shitcoiny, bo Bitcoin to jest takie marnotrowienie energii, dlatego trzeba używać XRP. Ja rozumiem, że nie dość, że musimy się jeszcze spierać.
Już wiem to, co miałem na myśli. Oprócz tego, że naszym przeciwnikiem są bardzo duże instytucje, banki centralne, BIS, IMF i tak dalej. I to jest nasz faktyczny przeciwnik. To jeszcze między sobą wewnętrznie tutaj na gruncie społecznym z innymi ludźmi, którzy są de facto ofiarami tego systemu, musimy się z nimi walczyć. Jak w tym fragmencie z Matrixa, gdzie pojawiają się ludzie na ulicy, którzy mimo, że są niewolnikami tego systemu, będą walczyć, by bronić tego systemu, w którym żyją. I to jest najbardziej bolesne w tym wszystkim. Dobra, słuchajcie, zapraszamy na dalszy ciąg tych dyskusji na Bitcoin Film Fest, 24-26 marca. Udostępnijmy, zrobcie retweet. Póki trwa live, zrobisz losowanie teraz, wejściówki Lechu, właśnie w tym momencie.
Spośród wszystkich, którzy zretweetowali na Twitterze ten odcinek, wylucujemy właśnie jedną wejściówkę, ja ciekawa, ile osób to zrobiło. Ma ci jeszcze ostatnie sekundy, żeby to zrobić. Możemy dać jeszcze 10 sekund, żeby była chwila na zrobienie tego. A w tym czasie może ja pokażę wam, co się dzieje na przykład w Nigerii teraz. Zobaczcie. Pani próbuje się dostać do banku, żeby odzyskać swoje pieniądze. Zobaczcie, jaki entuzjazm tłumu. Jak się cieszą, że ten IMF tak dzielnie walczy z krypto, normalnie wszyscy chcą CBDC, tłumami walą. Rozumiem, że chodzi o tego tweeta, tak? Tak, tak. Ile mamy tu retweetów? 5. 5? 9. 9, 9, to otwierz jeszcze. Jeszcze 2 quote tweets, więc jest 11.
To poczekajcie, już włączamy loterię, już zaraz tutaj włączamy maszynę losującą, tylko muszę pokopiować. A ty też masz w sumie skrypt do losowania? Nie, po prostu twitter picker. O, pomysł nastawca, słuchajcie, zrobić na nostrze takiego twitter pickera, noster picker. Czekaj, to ile jest tych wejściówek do wygrania? Jedna. Jedna, jedna, zrobimy na następnie kwarantannie, może dwie. Dajcie linka, tutaj widzisz ludzie płaczą, że nie ma linka, szybko, na twittera trzeba wejść. Słuchaj, wiesz jaki jest problem? Tweet musi mieć minimum 10 retweetów, żeby wyurać zwycięstwo. To zaczekamy. No to otwierz, otwierz. Zaczekujemy. O, to waszytkie. Wy nie możecie. Ja nie powinienem tego robić. Z tych kont różnych. O, już jest, dobra. Dobra, spróbujemy jeszcze raz losowanie zrobić, zobaczymy kto wygra.
No ale to weź, pokaż tutaj. No ładuje się, poczekaj. Już, już prezentuje. Dobra, wstać raz, prezentacja. Jest, widać, widać. Widać, widać. No to zaczynamy losowanie, czyli 11 maszyna losująca jest pusta. Otwierz, otwierz, bo pewnie jeszcze ktoś kliknął. Nie? Jeszcze raz, dobra, to ostatnie szanse. To jeszcze raz zrobimy sobie load tweeta. Preview. Kurczę, coś zepsułem. Aj, przepraszam cię. Przerwać coś. Jeszcze raz. No bo to nie chodzi na nostrze, to dlatego tak się kiełbasi. Dziękujemy wszystkim, którzy zretweetowali. Mam wcięć, żebyście wszyscy. . .
Dajcie w ogóle znać w komentarzu, kto się wybiera na weekend kapitalizmu i na Bitcoin Film Fest, bo tego o to was w sumie nie pytaliśmy, a wiemy, że na pewno grą ludzi z was będzie. Coś idzie. Mamy bunt maszyn na pokładzie, że ja nie retweetuję, bo nie wygrał, tak jak nie. Znowu nie wygrał. Za mało osób coś idzie. Kup sobie. Albo właśnie teraz się wszyscy zrzucili. Właśnie można zrobić zrzutkę na TallyCoinie. Na bilet dla kogoś? To by był ci adpobus właśnie. Dobra, jeszcze raz. Próbujemy jeszcze raz losowanie. Uwaga. Go. Jest. No to mamy zwycięzcę tutaj. Zwycięzcą jest. . . Neusz1. Neusz1. Neusz1. To ja siadaję do tej osoby na Twitterze w takim razie. Gratulacje.
O i nawet używa Nostra. Zobacz, nawet Nostra używa. O, gratulacje. Od razu zrób mu followa. Brawo. Gratulacje. Jest zwycięzcą z Dawida Live'y. I to jeszcze Twitcha używa. Jeden oglądający na Twitchu. Na Twitchu, nie, przepraszam, trzy osoby oglądają nas na Twitchu. Pozdrawiamy wszystkie trzy. Także wow, naprawdę szacun. No i słuchajcie i też nie zapomnijcie follow na tej kwarantannie z Bitcoinem. Oczywiście, co my gadamy? My tu Nostr, Nostra, Super, a sami używamy Twittera jeszcze. Co za. . . Ja jak nie wiem, z bezwładności jednak jest. Ale obiecujemy, przenosimy się nam Nostra, więc. . . Fajnie. Albo będziemy tu i tu. Dobrze, trzymajcie się, pa. Dziękujemy wszystkim. Cześć, dzięki. Dzięki, dzięki. Cześć, cześć, Tomek.
Chce okończyć? Nie wiem, czy właśnie skończyłeś. Jest live? Nie, jeszcze jest live właśnie, Lech jeszcze nie skończył. Pozdrawiamy całą resztę oprócz Jagody teraz. Tak, po prostu. Teraz tak. Dobra, to teraz masz się czas na pozdrawianie, bo my już skończyliśmy live, także idźcie już sobie, więc. . . Dobra, lecimy. Nie, ale jedziemy. Teraz możecie. . . Ja mówiłem do oglądających, a nie to. Over a billion, two hundred, a trillion, two hundred billion dollars. Tak mi zarzuciliście ostatnio, że Cię jakby to puszczam, to ja nie mogę już powstrzymać. To co, zrobimy hymn na koniec? Czekaj, nie musimy sponsorów pokazać na koniec. Tutaj jest film z sponsorów. Albo. . . No, nie no, zobacz, poczekaj, wytnę Cię, albo. . . Ok, czekaj.
Nie wiem jak to pokazać. No, pokazacie. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.