VIDEO TRANSCRIPTION
W odcinku o relacjach między Argentyną a Stanami Zjednoczonymi w kwestii eliminacji banku centralnego i potencjalnego przyjęcia dolara jako oficjalnej waluty. Przedstawia pretendenta na stanowisko prezydenta Argentyny, Milei, jako libertarianina, który twierdzi, że gospodarka jest już zdolaryzowana. Film porusza także trudne relacje między Argentyną a Paragwajem, a także wpływ Milei na wiarygodność kredytową Argentyny. Dodatkowo, omawiane są najnowsze wydarzenia na rynku kryptowalut, potencjalne zatwierdzenie Bitcoin ETF przez SEC, działania SEC przeciwko mniejszym firmom związanym z NFT, a także batalie prawne z udziałem Ripple, Coinbase i Grayscale, jak również omawia sposoby na utrzymanie rachunków bankowych przez polskie firmy zajmujące się oborotem walutami wirtualnymi. Film kończy się dyskusją na temat rosnącej mocy obliczeniowej sieci Bitcoin, potencjalnej pompy cenowej Bitcoina i roli Bitcoina jako natywnej waluty internetu.
Temat w Argentynie, trzeba pozbyć się banku centralnego, zresztą są już takie plany. Oto może zaprezentuję w jaki sposób. Tu mamy kolejnego prezydenta w Ameryce Południowej, który chce rzucić rękawice bankom centralnym tak samo jak El Salvador rzucił. Znaczy ja nie wiem czy oni się nie pozbyli w sumie banku centralnego, nadal mają. Argentyna tutaj chce na pewno pozbyć się problemu z dewaluacją peso, szalejącą inflacją. Podejrzenia są takie, że Milley doprowadzi jednak tylko i wyłącznie do dolaryzacji gospodarki Argentyny. Nie będzie mowy tutaj o zastąpieniu peso bitcoinami tylko tak naprawdę wprowadzeniu dolara. Więc tyle możemy się spodziewać.
Temat jest bardziej zawiły, bo po pierwsze Milley jest libertarianinem, po drugie on jest nie za dolaryzacją stricte, tylko on uważa, że taki jest stan rzeczywisty, że gospodarka jest już zdolaryzowana, że nie ma się co oszukiwać, wywalić peso, wywalić bank centralny i pozwolić ludziom używać tych walut, które chcą, czyli bitcoina, dolara i tak dalej. To jest po pierwsze. To nie jest tak, że jego sztandarem jest dolaryzacja, bo on uważa, że on zdolaryzowana jest z gospodarki argentyny. Po drugie dochodzi do kuriozalnych sytuacji. Na przykład Argentyna przestała płacić faktury za prąd do Paragwaju, więc Paragwaj odciął dostawy prądu do Argentyny, w zamian za co Argentyna wstrzymała eksport gazu do Paragwaju i teraz cena kebabów wzrosła w Paragwaju. No i teraz nagle dochodzi do eskalacji relacji między Paragwajem a Argentyną.
Prawie jak na granicy Polski i Ukrainy. Tak. Zakaz wywozu jajek z Argentyny jest, jest, jest. Zakaz wywozu mięsa i takie jest po prostu śmieszne, krujuzalne sytuacje. Ale sam Milley moim zdaniem jest ogromnym fanem Trumpa. On jest taki proamerykański, gdzie cały świat odchodzi od Stanów Zjednoczonych. Mamy Afrykę, która tutaj się próbuje wyrwać z neokolonializmu. Podobnie w Ameryce Południowej dochodzi do jakichś przewrotów od czasu do czasu. A tutaj nagle wychodzi Milley, który jest z my. lubimy Amerykę i chcemy z Trumpem dogadywać, chcemy tutaj dogadać się z Fedem. No i teraz czy o to chodzi do końca? Ja mam wrażenie, że jak on zostanie prezydentem, to tylko zwiększy zdolność kredytową Argentyny, bo jest taki proamerykański i profedowy i IMF-owy. Zobaczymy w jakim kierunku to pójdzie.
Też jako prezydent niewiele może tak naprawdę. Poczekamy do pewnych wyborów do Sejmu i Senatu czy tam Kongresu Argentyńskiego. Ale fakt faktem, na pewno zadzieje się sporo, bo zdarza się tak, że po wystąpieniach Milleya peso argentyńskie na przykład potrafi spaść 15%. On wystąpił z godziny na godzinę wręcz, nawet na tym czarnym rynku. No ale witamy Was wszystkich serdecznie, miło Was widzieć, dawno się nie widzieliśmy. Także mamy dla Was zbiór newsów z trzech tygodni, w tym tygodniu żadnych breaking newsów, ale ostatnimi czasy działo się trochę pomimo sezonu ogórkowego, wakacje się skończyły i nawet mieliśmy wystrzał na Bitcoinie.
Lechu pytanie, kiedy ETF na Bitcoinie w końcu spotowy będzie zatwierdzony przez SEC-a twoim zdaniem? A kto to wie? Pewnie nigdy, tak? Biorąc pod uwagę, znaczy może zróbmy predykcję, że nigdy to może będziemy mile zaskoczeni. Więc może to będzie można potem mówić, o wasza predykcja się nie spełniła, bo ETF jest. Także w obu przypadkach będziemy zadowoleni prawdopodobnie. Jaki wystrzał, tu już nie pamiętasz, widzę jaki wystrzał. Cyner pyta w komentarzu, kiedy mieliśmy wystrzał, to dwa tygodnie temu. Po tym jak SEC przegrał w sądzie z Grace Kaelen. o tym, że nielegalnie SEC zablokował przekształcenie funduszy Grayscale na ETF. No ale dzieje się, SEC przegrywa w sondach, przegrał z Coinbase, przegrał z Grayscale, więc jakby prawo stoi po naszej stronie. Za to SEG sobie wziął na cel dużo mniejsze podmioty.
Wszystkie te firmy, które były w jakiś sposób związane z NFT, robiły jakieś projekty na Ethereum, Wszystkie mniejsze takie projekty teraz wstrzymał sobie na celownik, bo on wie o tym dobrze, że one nie mają takich głębokich kieszeni z dolarami jak na przykład taki Coinbase czy Grayscale i że one będą musiały się iść na ugody, będą płacić kary. SEC będzie zadowolony, bo ich działania nie będą w żaden sposób kontestowane w sądach. i pewnie sobie najlepiej się rzucić właśnie na te mniejsze firmy, mniejsze startupy.
Ale jak widać z drugiej strony jeżeli ktoś ma pieniądze na obronę to jest w stanie się sobie poradzić, bo XRP wygrało w sądzie, znaczy Ripple wygrał w sądzie z SEC, Coinbase wygrywa, Grayscale wygrywa, więc pewnie koniec końców będą musieli odpuścić albo po prostu wziąć się za małe żuczki, bo tam będzie łatwo. No ale jeśli chodzi o wygrywanie w sądach no to z naszego polskiego podwórka. Wracamy jakby do tematów wypowiadania kont bankowych dla firm zajmujących się obrotem walutami wirtualnymi. Nie wiem czy już widzieliście ale M-Bank tam był news na bitcoin. pl odnośnie tego, że M-Bank wysyła lojalki do firm, wszystkich firm bodajże.
w których to lojalkach właściciele firm będą musieli zagwarantować, że nie będą zajmować się w żaden sposób obrotem walutami wirtualnymi i że ich konto nie będzie do tego celu wykorzystywane. więc jeżeli firma, która tym się zajmuje i coś takiego podpisze, to będzie podstawa do tego, żeby skutecznie wypowiedzieć umowę rachunku. Jeżeli nie podpisze, to też będzie podstawa do tego, żeby wypowiedzieć umowę rachunku, ale uwaga, nawet jeżeli się czegoś takiego nie podpisze i MBank zdecyduje, no skoro będziecie się tym zajmować, no to nie możemy w tym momencie. stosować odpowiednich środków bezpieczeństwa finansowego i bla bla. Do widzenia, wypowiadamy wam umowę o rachunku.
Tylko okazuje się, że tutaj kancelaria, która wspiera projekt Krypcioni czy kancelaria, która sprowadzi serwis kryptoprawo dość skutecznie sobie już w wielu przypadkach radzi z tego typu wypowiedzeniami i zgłasza zabezpieczenie takich umów. rachunków do sądów i nie dość, że taka umowa rachunku na czas prowadzenia sporu sądowego jest zabezpieczona, nadal trwa, to jeszcze dodatkowo na koniec tych procesów sądy przychylają się w stanowisku firm i każą utrzymać taki rachunek bankowy, więc nie jest nic straconego, już nie ma, kiedyś to było w ten sposób, że jak jakaś firma dostawała wypowiedzenie rachunku, to firmy próbowały iść w wymianę pism, argumentowanie, uzasadnianie i tak dalej, próbę jakichś tam błagania banku o to, żeby nie wypowiadał to im owale i tak do tego dochodziło. Teraz nie ma co się. . .
czy nie ma co się w ogóle zajmować jakąśkolwiek wymianą pism, próbowaniem straszyć banków jakimiś działaniami prawnymi, po prostu trzeba je od razu podjąć w trybie natychmiastowym, zanim taki bieg wypowiedzenia powiedzmy miesięczny będzie miał skutek i od razu zabezpieczyć taką umowę. Udaje się to robić, więc. . . Ale to nie dotyczy tutaj mówicie że M-Bank jest słabym bankiem. Sprawa dotyczy tak naprawdę wszystkich banków. We wszystkich banków wszystkie banki starają się wypowiadać takie umowy rachunków firmom które się tym zajmują lub jakkolwiek stykają się z walutami wirtualnymi więc to nie jest tylko case M-Banku.
Mimo, że ta działalność jest całkowicie legalna, przecież jest rejestr firm, które się tym zajmuje, więc na początku się kiedyś śmialiśmy, że to jest hit lista firm, które należy wziąć w pierwszej kolejności na celownik i jak widać w pewnym sensie jest to wykorzystywane. Także jeśli mamy ten problem, to nie ma co czekać, tylko natychmiastowo po prostu z dnia na dzień wnioskować z pomocą prawników o zabezpieczenie umowy. Tak tutaj piszecie w komentarzach że newsem z tego tygodnia jest to że w metamasku można teraz trzymać bitcoiny. Czego ja bym nie robił.
prowadził wtyczki i teraz oczywiście można się cieszyć z tego, fajnie, że mamy taki multi chainowy portfel, ale tak jak Lechu powiedział, ja osobiście robię tak, że jak się pojawia taka rzecz, to najpierw czekam pół roku, aż wszystkie haki zostaną znalezione i wykorzystane i załadane, wszystkie dziury i wtedy dopiero może po pół roku bym zaczął korzystać z tego, także jeżeli ktoś z was chce ryzykować, to W ogóle nic by mnie nie trzymało na Metamasku, przecież ostatnio, jak się nazywa ten wielki inwestor amerykański, taki prywatny inwestor, 900 tysięcy dolarów w jakichś tokenach, Ethereum i tak dalej. Z Shark Tank, jak myślę. Orę? Nieważne. Na końcu języka. 800 tysięcy dolców tak. Zainstalował sobie dał się swiszować zainstalował jakąś fikcyjną wersję metamaska w przeglądarce i tyle było jego środku. Mark Cuban. Mark Cuban dzięki.
No ale to jest dziadek już co. No ale to jest z drugiej strony. Nie wiem czy to jest news. że dziadek dał się sfiszować. Opieranie bezpieczeństwa środków o MetaMaska to jest takie proszenie się o problemy, bo tam w żaden sposób nie ma sposobu na zweryfikowanie tej aplikacji. To działa w przeglądarce, nie wiadomo na ile to jest bezpieczne. Pytacie ile już leci? Lecimy o 12 minut, także zapraszamy. Zacząłeś mówić tutaj o bankach, o tym jakie są relacje firm krypto z bankami w Polsce, ale wiemy, że w najbliższym czasie wchodzi Mika.
Nie wiem kiedy, to w przyszłym roku, tak? Od stycznia? Ale bardzo ciekawy wątek na Twitterze Patryk Hensen, który jest takim prawnikiem regulacyjnym, który się udziela głównie w Europie, wrzucił fajny tweet, taki thread z tym, co nie jest regulowane przez MIKE. Jestem zadziwiony, wręcz bardzo pro krypto są te regulacje. Wyobraź sobie, że na przykład utility tokeny, czyli tokeny użytkowe, które są tylko używane w jakiejś wybranej sieci albo aplikacji, nie podlegają regulacji MIG-K, na przykład kryptoassety, takie ICO do 150 osób w Unii Europejskiej i nie podlegają regulacji MIG-K. To jest taki element, który jest bardzo, bardzo ważny. albo do kwalifikowanych inwestorów do miliona euro w ciągu 12 miesięcy, nie podlegają MIG-a, no to to są, że tak powiem, bardzo pro, takie wolnościowe chyba regulacje, nie? tak ja weź zrób taką zbiórkę przy takim rynku to już w ogóle.
Tak cyfrowa aktywa, które nie mogą być transferowane, czyli jakieś nie wiem nft, czy tam soulbound tokens, jakieś inne rzeczy. Kto by chciał teraz nft robić powiedz mi. Poczekaj, poczekaj, zaraz słyszę. Jest 200 dni do halvingu, także za chwilę się zacznie. Ale pożyczanie i zapożyczanie, nie wiem, lending and borrowing, jak to na polskie przetłumaczyć, kryptoaktywów i pieniędzy, tokenów jest poza regulacją, poza regulacją Mika, to też jest bardzo ciekawe. W pełni zdecentralizowane giełdy są poza regulacją Mika. Bo takie nie istnieją. A kryptoaktywa, które nie mają identyfikowalnego emitenta, albo nie mają white paper'a, nie wymagają jakiejś autoryzacji, też są poza. regulacją Bica, czyli Bitcoin, głównie Bitcoin, tylko Bitcoin. Ale Bica nie dotyczy NFT-ków na przykład, czy cyfrowej sztuki, collectibles. ale na przykład jakieś frakcyjne NFT-ki wchodzą w skład Miki.
Bardzo ciekawy wątek, polecam dla tych z was tutaj Legal Tech, pewnie ma to wszystko w małym paluszku, ale tak jak się przegląda to podsumowanie Patryka, to wygląda na to, że walidatorzy, górnicy nie będą traktowani jako transfer service providers, czyli. . . to tłumaczyć za polskie te terminy. Pośrednicy płatności. Instytucje płatnicze wręcz. Dlaczego o tym mówię? W kontekście tych pisemek z banków taka Mika to jest idealna podkładka. Hello kurza was, czytaliście najnowsze regulacje? Z czym wy wyjeżdżacie z takimi pisemkami? Nie ma najmniejszego prawa, nie ma zablokowań z rachunku bankowego jakiegoś górnikowi czy jakiejś firmy pożyczkowej czy coś. Więc tutaj. jest lepiej niż się spodziewałem, patrząc przynajmniej czytając ten wątek na Twitterze.
Tutaj w kontekście właśnie pytania legal tech, czy nie istnieją zdecentralizowane giełdy, na przykład Uniswap V2, czytając sobie case sądowy związany z Tornado Cash, no to można bardzo szybko dojść do wniosku, że daj sytuację, daj projekt, daj człowieka i bardzo szybko znajdzie się paragraf na wykazanie tego, że jednak jest to w jakiś tam sposób scentralizowane, że jest grupa osób, która czerpie z tego tytułu korzyści, prowizję itd. W Tornado Cash ktoś czerpał prowizję? To było DAO, przecież to jest DAO. No ale udało się zidentyfikować osoby, które miały jakąś tam kontrolę czy czerpali z tego tytułu korzyści. Więc jest to oczywiście bardzo smutny case sądowy i jak się czyta to uzasadnienie, więc tutaj ciężko będzie mówić o tym, żeby móc z czystym sumieniem powiedzieć, że taki Uniswap jest zdecentralizowaną giełdą.
że nie można nikogo pociągnąć za rękę. To też wiesz, z drugiej strony może doczekamy się w końcu unijnej definicji zdecentralizowanego systemu. To jest też, gdzie jest przecież spektrum. Gdzie jest granica. Gdzie jest granica, że jesteś zdecentralizowany, nie jesteś. To jest ciekawa dyskusja, na pewno prawna i myślę, że tutaj prawnicy będą mieli długie noce przechodzone z taką sytuacją. W przypadku tornado cash dało się znaleźć argument, uzasadnienie, na zasadzie daj człowieka znajdzie się paragraf, więc w przypadku tego projektu uzasadnienie przed sądem się znalazło. Więc to tak trochę pesmistycznie brzmi, ale wiesz, no my możemy w nieskończoność przesuwać tę granicę, tutaj jak najbardziej dodawać kolejne warstwy, kolejne warstwy.
obszary czy gdzie dążymy właśnie do wykazania decentralizacji zawsze będzie potem gonienie tego króliczka na zasadzie takiej, że a jednak gdzieś jest jakieś połączenie, ktoś na tym zyskuje, ktoś jest beneficjentem i tak dalej i tak dalej. Poza Bitcoinem. Bo bitcoin to jedyny pieniądz, który nie jest zobowiązaniem finansowym. Ale wiesz, już są takie tezy, że skoro teraz prawie połowa czy nawet ponad połowa mocy, znaczy w sensie mining pool'i, spółdzielni górniczych wymaga KYC, no to na pewnym etapie też będzie można wywierać nacisk na te mining pool, żeby w jakiś sposób kontrolować przepływ pieniędzy. Można sobie tak to wyobrazić. Rzeczywiście to jest cały czas wyścig zbrajeń. Cały czas dążymy do tego, żeby jednak. . . Mining pool rozpoczęły KYC.
Chyba teraz już ponad 50% mocy sieci w mining poolach to już są poole, które wymagają KYC, żeby z nich korzystać. Czyli już nie można powiedzieć, kiedykolwiek usłyszycie kogoś kto powie, że Bitcoin jest anonimowy, to można go śmiało szczelić w łeb i powiedzieć weź się doedukuj matolę. No i teraz jeszcze wracając na chwilę do Uniswap, jeżeli ktoś stwierdzi, że Uniswap działa nielegalnie, no to będzie można bardzo łatwo usankcjonować. adresy powiązane z Uniswapem i tak jak w przypadku tornado cash, osoby te, które niby kontrolują klucze, pewne adresy, środki mają prawny zakaz używania tych środków. Podobna sytuacja przecież była w Kanadzie.
Jak udało się zidentyfikować osoby, które dostawały pomoc finansową podczas protestów w Kanadzie, jeżeli udało się w momencie, kiedy udało się zidentyfikować adresy, na które były wpłacane środki celem pomocy protestującym, to te adresy były objęte sądowym zakazem używania, czyli każda osoba, która jeżeli udało się powiązać adres z osobą, to była w stanie wypełniać adres. W związku z tym, to nie było to jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać.
To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. To było jedyne z tych problemów, które były w stanie wypełniać. jeżeli ta osoba ruszyła środki z tych adresów, to naruszała prawo. Teoretycznie można ruszyć, jeżeli ktoś ma klucz prywatny, to oczywiście środki może przemieścić, ale z konsekwencją prawną. Póki nie masz takiej całkowitej anonimowości, jeżeli nie masz sytuacji, w której adresy czy środki są do powiązania z jakąś osobą, to masz problem. No dobra, ale dzisiejszy tytuł odcinku to 200 dni do hallwingu. No 200, trochę, troszkę ponad 200 dni. Dokładnie za tydzień będzie równe 200 dni, ale nie mogliśmy się doczekać z tą dobrą nowiną. Chociaż jako, że rośnie moc obliczeniowa w sieci, to pewnie bliżej 200 dni niż 207 dni jeszcze w kwietniu.
W każdym razie 17 kwietnia mniej więcej celujemy w hallwing. Może jak każdy lat będzie rósł. Może jak hashrate będzie tak szybko rósł jak teraz to może jeszcze szybciej niż może akurat 200 dni przy tym zroście. Biorąc pod uwagę to, że jakieś kraje typu Oman, Etiopia, Butan ładują miliardy mega waty energii w bitcoina to hashrate nie ma raczej za bardzo. szans na to, że hashrate się w jakiś sposób zatrzyma. No właśnie, ale ja jestem ciekaw, jak ty się zapatrujesz na ten okres, powiedzmy tych najbliższych 200 dni, jak odczuwasz klimat, albo jak patrzysz na to, w jakim kierunku się to wszystko rozwija, bo z jednej strony mamy FED, który wciąż trzyma stopy wysoko, z drugiej strony NBP, kto tam patrzy na NBP, który podniósł cele inflacyjne do 10%, to poza Polakami interesuje.
Ale z jednej perspektywy wygląda na to, jakby nam się zbliżał taki perfekcyjny sztorm. Mamy na poziomie takiej infrastruktury, widzimy dużo innowacji, widzimy rewoluta, który zaimplementował Segwita z jakiegoś powodu. Swoją drogą, nie wiem czy wiecie, ale z rewoluta można wypłacić swoje Bitcoiny i wpłacić. Nie wiem czy wiedziałeś o tym, że już na rewolucje każdy może wpłacić i wypłacić bitcoin. O ile ci nie zablokują konta. bo to wiadomo, że każdy użytkownik Revoluta jak nie miał chociaż raz za zablokowanego konta, to nie jest prawdziwym użytkownikiem Revoluta, ale mamy tego Twittera X, który teraz ma licencję na przechowywanie, trzymanie transfer, wymianę Bitcoinów i innych cyfrowych aktywów. Mamy przecież wnioski, na ile? Na 17 bilionów dolarów w funduszach oczekujących na zatwierdzenie TF-a w SEC-u.
No i tak zdaje się, że tak na takim poziomie powiedzmy infrastruktury finansowej co chwilę wyskakują jakieś newsy, gdzie właśnie Oman inwestuje, wiesz, na banki, czy narody wchodzą, powoli pakują i jeszcze nadchodzący ten halving za 200 dni i te fundusze ETF, no to co, czeka nas niezaprzeczalna, nieomijalna pompa na bitcoinie? Halvingowa? Tak historycznie rzecz biorąc to chyba takie 200 dni przed helbingiem to był najlepszy moment na wzięcie kredytu po zakup bitcoina. Ale ale jestem ciekaw twojego zdania. Co myślisz czy historia się powtórzy czy. Zawsze ten etap marazmu niskiej ceny Bitcoina, takiego szorowania po dnie, o ile to można nazwać dnem, to był dobry moment na akumulację. ale wiadomo, nic nie musi się koniecznie powtarzać.
Nie mieliśmy 10 cykli identycznych, mieliśmy co raptem 3-4 podobne cykle czy zachowania się rynku i wcale nie było aż tak super podobne do siebie. W pewnym sensie tak zachowywało się do jakiegoś stopnia podobnie, ale one wcale nie były bardzo. . . bardzo zbliżone, każda bańka się charakteryzowała zupełnie inną dynamiką troszeczkę, więc tutaj liczenie na to, że o teraz po kolejnym halwingu to zachowa się tak i tak, no to oczywiście jest nadal wróżenie z fusów, to jest próba szukania jakiegoś patternu, jakiegoś wzorca w tym co było. jedyne co tak biorąc pod uwagę te ograniczenia regulacyjne i w sumie popyt popyt na bitcoina będzie tak naprawdę kluczowy. Kto będzie kupował bitcoina i dlaczego.
Kiedyś dużo ludzi kupowało Bitcoina, ponieważ chciało coś za te Bitcoiny kupić, bo Bitcoin był jedyną opcją, żeby dokonać zakupu. Przy okazji inwestowali w Bitcoina, albo trzymali to na portfelu i tak im zostało. Teraz głównie ludzie inwestują w bitcoina w celach… Teraz już barichuana jest legalna, więc nie trzeba kupować bitcoina. Więc jedyna motywacja, która teraz pozostała taka, no to motywacja spekulacyjna, motywacja inwestycyjna. Adopcja płatności wcale jakoś specjalnie nie rośnie. Oczywiście mamy Lightning Network, są tutaj cały czas jakieś sklepy wdrażają, tutaj jakieś sieci wdrażają, no tylko faktyczne wykorzystanie jest takie sobie. No tak, spadła ilość bitcoinów w sieci.
Dla mnie osobiście liczy się ten efekt sieciowy, liczy się faktyczny popyt na bitcoina i to nie jest stricte spekulacyjny tylko wynikający z jakiejś faktycznej potrzeby, czyli że potrzebujesz bitcoina żeby zrealizować jakąś inną potrzebę, żeby coś kupić, żeby coś zrealizować, żeby przesłać środki, żeby ominąć kontrolę przepływu kapitału jakąś. i w momencie kiedy masz te wszystkie regulacje KYC, AML i tak dalej coraz trudniej jest wykorzystać waluty wirtualne do tego, żeby uciec ze środkami, przenieść je, nie wiem, żeby z Chin uciec z dolarami Bitcoina w jakieś inne miejsce. No coraz jest to trudniejsze, już ten wehikuł, wykorzystanie Bitcoina jako wehikułu do transferu kapitału pochodzący z Polsko. z różnych źródeł przestaje mieć jakieś praktyczne.
Józkez jeden zostaje, czyli ta bezpieczna przystań, w której możesz mieć płynne środki, które w każdym momencie możesz uwolnić, w każdym miejscu na ziemi, których nikt ci nie zajmie. To jest wciąż Józkez cały, ogromny Józkez dla bardzo wielu ludzi. Biorąc pod uwagę taką Argentynę, no ale zauważ, ludzie w Argentynie to prędzej kupią USDT niż Bitcoina. Tak i to na tronie. Tak i to na tronie, dokładnie. Więc w Salwadorze też woleliby pewnie przyjmować, owszem wykorzystując Lightning Network, ale przyjmując stable coina USDT. więc ja chciałbym zobaczyć. Czyli ty jesteś generalnie pesymistycznie nastawiony. Nie, nie jestem pesymistyczny, ja tylko po prostu chcę zobaczyć use case, czyli potrzebę wykorzystania Bitcoina w innych obszarach niż tylko w przechowywanie kapitału. No wiesz, może AI nam tutaj coś otworzy.
Wszędzie jest AI to Bitcoinie też by się przydało. Bo właśnie odnośnie AI to ostatnio. Ktoś zapytał czata GPT o predykcje cenowe na najbliższe lata. No i na 2024 czat GPT twierdzi, że w optymistycznym scenariuszu Bitcoin będzie pomiędzy 50 a 150 tysięcy dolarów, a może nawet więcej, to 2024. W 2028 między 100 a 500 tysięcy dolarów. a w konserwatywnym scenariuszu między 20 a 100, w 2032 roku między 100 tysięcy a milion. Takie rozstrzały, takie bardzo racjonalne bym powiedział. W 2050 między 100 tysięcy a 5 milionów. Także CzadTVT widzę czytał większość artykułów, które są dostępne w internecie i chyba uszerednił to, co widział mniej więcej. tym czasie, ale tak jak ty mówisz, ale Lechu z drugiej strony.
Poczekaj, ale jeżeli mielibyśmy szukać use case'ów wykorzystania, no to tutaj rynek energii może być ciekawym miejscem. Bo tutaj nawet pojawiają się tego typu projekty, żeby zbudować zdecentralizowany rynek energii w oparciu o Lightning Network, czyli żebyś mógł sprzedawać energię produkowaną lokalnie np. ze swoich źródeł odnawialnych, z fotowoltaiki, żebyś mógł zhandlować tą energią w sposób całkowicie zdecentralizowany i w oparciu właśnie o Lightning Network. i tutaj kupowanie energii czy handel na takich giełdach mogły być właśnie z wykorzystaniem Bitcoina. Boże, o tym use case'ie to ja słyszę już od 7 lat. No tak, ale to też wymaga efektu sieciowego, no bo to ludzie, którzy produkują energię muszą tak tworzyć coś w rodzaju takich spółdzielni energetycznych.
To może być… To by może miało sens, jakby Unia Europejska stwierdziła tak, to trzeba uregulować w ten sposób, że wszyscy się będą lightningiem rozliczać. To będzie najprostsze, najtańsze i najbardziej fair. Tylko to się nigdy nie wydarzy. A oddolnie to też się nie wydarzy, bo jest nieregulowany ten sposób. Jedyną nadzieję to możemy mieć właśnie w wykorzystaniu sztucznej inteligencji, że za rozmowę z chatbotami, za uzyskiwanie efektów pracy sztucznej inteligencji będziemy płacić albo musieli płacić Lightning'iem, chociaż nie widzę tutaj. . . powodów dlaczego ktoś mógłby wymagać płatności bitcoinami zamiast USDT? Tylko w tym wypadku, że dolar pierdyknie.
Chyba, że to będzie taka sztuczna inteligencja, która będzie w żaden sposób nie moderowana, ponieważ wejdą regulacje sztucznej inteligencji i prawdopodobnie nie możemy się spodziewać takiej sytuacji, że zwykłe instytucje finansowe nie będą chciały obsługiwać, tak samo jak nie chcą obsługiwać kasyn. hazardu i Bóg wie czego tam jeszcze nie będą chciały obsługiwać narzędzi sztucznej inteligencji, które nie są oparte o tak zwane bezpieczne modele, jeżeli wiesz o co mi chodzi. Te modele sztucznej inteligencji, które są nieocenzurowane to oczywiście będą musiały wykorzystywać inne metody płatności. Ale mamy swoją drogą ciekawe, jeżeli dobrze pamiętam L402, to protokół, który działa w oparciu o Lightning do rozliczania się zapytania do API przygotowany pod sztuczną inteligencję właśnie, czyli mamy osobny nowy protokół, który wykorzystuje komunikat 402, popraw mnie, że się mylę, chyba tak.
czyli tak jak pamiętacie jest… są te wszystkie błędy, jak wchodzimy na jakąś stronę, mamy kody błędów, no i jest tam kod. 402. Payment required, który nigdy nie był wykorzystany w HTTP, a teraz nagle ktoś ma pomysł, żeby przecież można Bitcoina jako natywny pieniądz internetowy wykorzystać do wykorzystania tego protokołu. No i mamy i mamy sztuczną inteligencję, która może się łatwo zaimplementować i do rozliczenia zapytań wszystkich API wykorzystywać po prostu lightningowe płatności. Dziękuje za uwagę. Znowu pięknie brzmi w teorii, ale pytanie brzmi ile osób to zaimplementowało i pewnie jedna. Ten właśnie geek, który stworzył ten protokół, to właśnie stworzył też takie API, żeby pokazać przykładową implementację. Pozostałe 5 miliardów ludzi wejdzie na tą stronę i nie będzie wiedział, co zrobić. No. I tak, no właśnie.
A tutaj zarzucać Lechu, że jesteś depresyjny, że prognozowałeś tak fajnie kiedyś, tak i byś. No ale teraz to jest chyba taki etap rynku, prawda, że jesteśmy troszkę zachowani. Ja mówię tylko, że ten okres marazmu, który teraz mamy, ten taki pesymistyczny, straszny, jesienny, gdzie tak naprawdę cena nie rośnie, nie ma żadnego entuzjazmu, to jest najlepszy moment na akumulację i trzeba sobie. . . To jest najlepszy moment na uśrednione zakupy, na alokację środków, zagryzienie zębów i czekanie. No właśnie, a w Polsce się kłóją wam znowuż zwiększone, zmniejszone limity gotówkowe. Czy to nie jest kolejny argument? Nie, nie, nie. Zostały te limity. To znaczy nie wiem o jakich limitach gotówkowych mówisz, czy za wypłatę z bankomatów, czy… Z artykułu czytam, że to jest 20 tysięcy pomiędzy… To już zostało odrzucone, tak, odrzucone.
Nie będzie tych limitów, także… Ale tak naprawdę te limity w pewnym sensie są, bo w… Bo one dotyczą teraz wymianie między przedsiębiorcami, to już od dawna mamy dosyć niskie limity. Natomiast jeżeli chodzi o transakcje z osobami fizycznymi, czyli jeżeli ty prowadzisz sklep i sprzedajesz coś osobie fizycznej, to takich limitów owszem nie ma, ale są pułapy kwotowe, które zmuszają cię do prowadzenia środków bezpieczeństwa finansowego, jeżeli przyjmujesz płatności w gotówce, powiedzmy powyżej 10 tysięcy euro, no to już stajesz się instytucją obowiązaną.
Jeżeli ktoś, jesteś handlarzem samochodów i ktoś przychodzi i kupuje od Ciebie samochód za 100 tysięcy złotych albo 200 tysięcy złotych, to de facto jesteś już obowiązany ustawą o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i taka transakcja już wymaga stosowania całego szeregu działań, które możesz sobie wyobrazić są wymagane od każdej instytucji finansowej w tej chwili. więc to jest taki soft limit, gdzie na przykład przedsiębiorcy nie będą chcieli narażać się na ryzyko, że takich transakcji nie zgłosili, że nie sprawdzili klienta na listach sankcyjnych albo po prostu te transakcje będą się odbywać całkowicie w szarej strefie, ale z drugiej strony jeżeli ktoś kupił za gotówkę samochód za 100 tysięcy. no to taki samochód musi zarejestrować.
I informacja o tym, że ten samochód został kupiony, prędzej czy później wyjdzie na jaw i będzie pytanie od kogo on to kupił i czy ta osoba, która sprzedała ten, firma, czy przeprowadziła odpowiednie. . . działania AML-owe i ciężko mi sobie wyobrazić, że zwykłe firmy, zwykli, drobni przedsiębiorcy będą w stanie się pochylić nad wymogami ustawy, a te wymogi ustawowe są bardzo obszerne, już nie mówiąc o tym, że to tak jakbyś musiał z dnia na dzień RODO u siebie w firmie wdrożyć. Więc te limity gotówkowe w pewnym sensie są. Przynajmniej ludzie będą się sami cenzurować, żeby przyjmować takie transakcje. Czy w Paragwaju można głosować? Jest z tym problem, jeśli chodzi o polskie głosowanie, ze względu na to, że w Paragwaju nie ma ambasady polskiej.
Jest ambasada niemiecka, ewentualnie mógłbym pojechać do Argentyny do polskiej ambasady. ale to daleko, bo to Buenos Aires to jest 20 godzin jazdy samochodem. Ale jest ambasada Unii Europejskiej i postaram się zorientować, czy będę mógł zagłosować czy nie, chociaż raczej nie sądzę. Po prostu na kogo zagłosować? Ostatnio proponowałem, że jak na mnie zagłosujesz, to ja Ci zmniejszę limity na Ethereum. W sensie zmniejsza ci opłaty transakcyjne. To jest jakiś wymierny postulat. To jest coś co może się faktycznie komuś przydać. Ale w międzyczasie bank Jeden z największych europejskich banków, który jest jednym z banków, który jest najbardziej godny zaufania, stwierdził, że zacznie oferować custody na krypto.
czyli Deutsche Bank, któremu od lat wieści się upadek i śmierć, który jest zawsze na krawędzi upadłości, nagle stwierdzi, że będzie za Was trzymał bitcoiny i Wasze klucze prywatne. To jest dla mnie, to brzmi jak jakiś, wiesz, paradoks. Jestem ciekaw, kto. . . Kręcimy się w kółko. Kto przekaże swoje krypto. . . dotrzymania Deutsche Bankowi. Jak to kto? Mark Cuban. Jak ja zobaczyłem ten news, to tak mnie to rozbawiło. Jak można było. A odnośnie korporacji i wpadek różnych korporacji, to niedawno miała miejsce taka sytuacja, dwa tydzień temu. że najwyraźniej PayPal nie potrafił zrobić transakcji w bitcoinach i dał 500 tysięcy dolarów opłaty transakcyjnej. I teraz nie wiem finalnie czy to. . . No to widzisz, czyli mój postulat wyborczy jest całkiem sensowny. Oczywiście, że to. . .
Obniżą projekcje transakcyjne. Jak ktoś wie czy to się potwierdziło, że to PayPal to dajcie znać w komentarzach, bo to sytuacja z zeszłego tygodnia. Wygląda na to, że źle zaimplementowali jakieś API. To jest całkiem spory problem w ogóle w implementacji, że dość łatwo taki błąd zrobić. Tutaj całą analizę przeprowadzają, jak do tego mogło dojść, ale to też jest bardzo ciekawe, że taki PayPal zaliczył taką wpadkę. Zdarza się nawet największym. Jeżeli chodzi o takie nowinki technologiczne na Bitcoinie to bardzo ciekawy projekt się pojawił, który też wiele mówi o tym jak ludzie na co dzień korzystają z Bitcoina. Otóż okazuje się, że cenę Bitcoina można wyznaczyć w sposób całkowicie rozproszony, nie bazując na tym, że jest to nowy projekt.
w ogóle na informacji z żadnej z giełd czyli tak jak dotychczas brało się się na CoinMarketCap czy jakikolwiek inny serwis który podawał cenę Bitcoina. to wyznaczał ją na podstawie API różnych giełd, które podawały swoje ceny, no i na tej zasadzie powiedzmy podawali cenę średniową. Ale okazuje się, że ceny Bitcoina można wywnioskować z zachowania się użytkowników Bitcoina, którzy przesyłają środki po sieci, czyli z danych on-chain. Tak, tylko i wyłącznie posiadając zwykłego nolda bitcoinowego. I to jest zdecentralizowany sposób i to jest co jest najlepsze, że każdy pełny klient, każdy pełen węzeł dojdzie do tego samego wniosku jaka była wczoraj cena. To jest w ogóle fascynujące. I to wynika głównie z faktu, że to co badacze zauważyli, że ludzie zazwyczaj wysyłają te dane, kwoty, które są równowartościami np.
w dolarach, czyli nie wysyłają 0,1 bitcoina tylko np. wysyłaj�� 2,5 tysiąca dolarów. Czyli wpisują we wszystkich portfelach np. jak przesyłają środki czy gdziekolwiek indziej to podają kwoty w dolarach i na tej zasadzie powiedzmy wylicza się ilość bitcoinów, które należy wysłać. Czyli jeżeli ja, ty mi mówisz wyślij mi 3000 dolarów w bitcoinach, no to ja wpisuję w portfelu 3000 dolarów i portfel automatycznie tam wylicza ile bitcoinów wysłać. No i na podstawie tych zachowań użytkowników okazuje się, że 15% użytkowników sieci bitcoin właśnie w ten sposób przesyła środki to na podstawie tych danych statystycznych i właśnie takich ilości Bitcoina, które są przesyłane w ten sposób można wywnioskować jaka jest aktualna cena Bitcoina.
Jest to przedziwne do pewnego stopnia, fascynujące i przedziwne, że właśnie tylko wyłącznie z takich zagregowanych danych transakcyjnych, gdzie nie ma nigdzie ceny tak naprawdę, są tylko podane zwykłe ilości liczby odpowiadające kwocie ilości Bitcoinów. I na podstawie tylko i wyłącznie tej informacji można wywnioskować jaka jest aktualnie cena Bitcoina. To jest fascynujące. Ale to jest o tyle też istotne, bo źródło ceny Bitcoina to był zawsze problem. I istnieje kilka mniej lub bardziej uznanych bądź regulowanych źródeł ceny, bo są fundusze specjalne. Przecież skąd taka na przykład giełda w Chicago, pamiętacie CME, skąd ona ma brać cenę zamknięcia, że tak powiem, z danego dnia. Skąd ona ma brać? No więc CME zanim uruchomiło te kontrakty musiało sama przejść, stworzyć całą metodologię wyznaczania aktualnej ceny bitcoina.
agregowania cen z różnych giełd, a na giełdach wiemy, że mamy jakieś spoofingi, mamy boty, mamy jakichś market makerów, mamy short squeezy i tak dalej, i tak dalej, różne zjawiska, które przecież te ceny mogą zakłamywać w różne sposoby, a tu się okazuje, że dane on-chain, które są najbardziej niefałszowalne, bo są przecież zapisane w blockchainie, mogą posłużyć jako źródło ceny, co może się okazać bardzo ciekawym w ogóle narzędziem. I teraz każdy pełen węzeł będzie miał swoją weryfikowalną, zgodną ze wszystkimi cenę Bitcoina za dzień wczorajszy. Bardzo ciekawy, niszowy use case, funkcja, którą dodano do Bitcoina tak naprawdę. I ktoś mówi, że Bitcoin nie ma innowacji w Bitcoinie.
Tak czy inaczej istnienie różnego typu wyroczni, które działają w sposób rozproszony i niezależny od jakiegokolwiek podmiotu jest dosyć istotne do tworzenia różnych bardziej złożonych produktów finansowych czy predykcyjnych, czy smart kontraktów. Istnienie tego typu wyroczni jest bardzo istotne do funkcjonowania tego typu bardziej złożonych projektów. To są takie można powiedzieć klocki, które same w sobie, może niewiele są tylko ciekawostką, ale tak naprawdę mogą być budulcem, elementem konstrukcji czegoś bardziej złożonego. Tutaj piszecie, że nic tam dziwnego. Dzień do przodu. Dzień do przodu potrafił cenę przewidzieć. To by było najciekawsze. Kto wie, komputery kwantowe, sztuczne inteligencje, może za chwilę będziemy wiedzieć takie rzeczy. Ale to też by rynek przecież potrafił wycenić. To, że ktoś zna cenę jutrzejszą, to już samo zafałszuje cenę jutrzejszą.
Dzięki za oglądanie! No i jeszcze właśnie wracając do tych use case'ów też bardzo fajna nowinka technologiczna już taka na płaszczyźnie wykorzystania sieci NoStar z decentralizowanej sieci społecznościowej i Lightning Network okazuje się, no i jeszcze w połączeniu z trzecim modelem jakim jest sztuczna inteligencja. Okazuje się, że właśnie w połączeniu tych trzech technologii można stworzyć tak zwany rynek procesowania danych, czy przetwarzania danych. I okazuje się, że właśnie na sieci Nostar możesz publikować komunikat, że potrzebujesz coś obliczyć, albo potrzebujesz odpowiedź na jakieś pytanie, albo na przykład, że potrzebujesz wygenerować jakiś obrazek.
Na taki komunikat, na takie pytanie odpowiadają różni agenci, którzy mają swoje własne identyfikatory Nostar i proponują kwotę w bitcoinach za jaką to zadanie wykonają i ty możesz sobie właśnie z wykorzystaniem takiego czyny vendingowej która oferuje tego typu usługi. Możesz właśnie sobie wybrać dostawcę danych czy dostawcę odpowiedzi któremu zapłacisz w Satoshi i on ci na przykład wygeneruje odpowiedź z czata GPT-4 powiedzmy plus albo wygeneruje ci jakiś obrazek. więc to o czym mówiliśmy, że można płacić sztucznej inteligencji w bitcoinach to już de facto ma miejsce na nostrze, gdzie w Właśnie zapytujesz o jakąś informację, agenci czy zautomatyzowane agenty proponują cenę i wykonują zadanie, które zostaje opłacone. Więc to jest może kolejne miejsce. Oczywiście nadal jest to produkt niszowy.
Nikt nawet pewnie z oglądających tutaj wcześniej o tym nie słyszał i to też wymaga jakiejś adopcji i wykorzystania. To już samo zainstalowanie przecież klienta Nostar na smartfonie to już jest wyzwanie dla większości osób, a co dopiero interakcja. z jakimiś maszynami vendingowymi do danych, prawda, ale to jest taki use case, gdzie rzeczywiście można płacić Bitcoinami i ten świat handlu danymi czy interakcji ze sztuczną inteligencją może być właśnie potencjalnym takim źródłem wykorzystania Bitcoina. No a już zahaczamy temat sztucznej inteligencji, to przecież przez ten ostatni czas, kiedy kwarantanny nie było, to przecież działo się bardzo dużo, zdecydowanie więcej niż w samym Bitcoinie na pewno. No i z takich większych newsów, świeżynek, to mamy dalej trzy, pamiętacie model generacyjny od OpenAI do generowania grafik.
No i co jest chyba największą innowacją to to, że w końcu potrafi ładnie napisy generować, co jest dość sporym challenge dla wielu modeli. I fajny tutaj thread na Twitterze, na Xie, LoganGPT wrzucił, gdzie prosił ludzi o prompty, a on im wrzucał to co dali trzy. wypluwało. No i naprawdę widać duży skok, jeśli chodzi właśnie o napisy, to po pierwsze, ale też widać, jeśli chodzi o jakość, zrozumienie kontekstu, rozbudowane te koncepcje, które masz tutaj, masz fotorealistycznego hipopata, masz siedzącego na wespie, w tle masz wieżę Eiffla plus ludzi dookoła i wiesz, i teraz, i to nie jest tak, często te modele. . . łapały się u jakiejś jednej koncepcji w tym prompcie i widziały hipopotama, a reszty nie widziały.
A tutaj dalej trzy, ten okienko koncepcyjne w swoim modelu ma dużo szersze i potrafi wyłapać te koncepcje i je ująć. Czyli mamy tutaj świat 2077, wschód słońca nad ziemią itd. Także bardzo ciekawe. Niestety Dali 3 nie jest jeszcze otwarty dla wszystkich, ale to co ja bym polecał zajrzeć to ideogram, który też świetnie sobie radzi z napisami. I naprawdę piękne obrazy generuje, tak jak tutaj widzicie i jest darmowy, także można go zacząć korzystać od razu. I nawet nie trzeba płacić bitcoinami, za darmo jest. I nie trzeba płacić bitcoinami. I generuje świetne koncepcje, plakaty, loga. Ten jest mój ulubiony, nie? Cocaine Kid. Po prostu jeszcze logo Disneya pięknie wygenerowane i napis, wszystko się zgadza. Naprawdę. daje radę ideogram i jest darmowy póki co.
Także jeżeli ktoś z was pracuje z takimi grafikami, naprawdę samo przeglądanie tych grafik, które zostały tu wygenerowane jest ciekawe, można tutaj utknąć na dłużej patrząc na te grafiki, także polecam. Jeżeli już mówimy tutaj o postępie modeli, to warto wspomnieć też o tzw. kodowaniu. agentach w modelach językowych, tak jak wcześniej model językowy miały problem z wyliczaniem bardzo konkretnych odpowiedzi zwłaszcza liczbowo, to tu okazuje się, że na stronie u. com w ich chatbocie jest możliwość wykorzystywania tak zwanych agentów, które piszą kod najpierw, żeby odpowiedzieć na twoje pytanie. Jeżeli odpowiednio tam się preparujecie za pytanie, to on najpierw napisze sobie kod w języku programowania do wyliczenia odpowiedzi dla ciebie i poda ci bardzo konkretną odpowiedź na twoje pytanie.
Czyli jeżeli zadasz mu pytanie ile jest dni od 1 marca do dzisiaj, to on napisze stosowny kod. stosowny skrypt i go uruchomi i da ci odpowiedź. Można też bardziej skomplikowane rzeczy go prosić. Ale to co ty mówisz, bo powstały teraz całe frameworki, trendują przecież na GitHubie. Jest to za darmo, także nie musicie płacić za GPT-4, więc na ucom można sobie to potestować za free. Jeszcze teraz pytanie, dlaczego się program nadal nazywa kwarantanna, bo nadal głęboko wierzymy w to, że na jesieni znowu będzie kwarantanna. Mamy głęboką nadzieję, że znowu będziemy musieli zamknąć lasy, więc jeszcze nie mówimy ostatniego słowa. Ale odnośnie agentów, to jeden z takich ciekawszych przełomów, które mają miejsce moim zdaniem, to stworzy to. . . Nie wiem jak to mówić po polsku, ale to jest. .
. jakiś autonomiczny agent, który ma łańcuch myślowy. I teraz dlaczego to jest ciekawe? Zobaczcie, stworzyli autonomicznego agenta, który prowadzi samochodem i cały czas prowadzi w swoim umyśle dialog wewnętrzny, który mówi, o teraz omijam samochód, który był zaparkowany na pomoczu, wjeżdżam w strefę większego ruchu, widoczność jest dobra. W każdym momencie można mu zadać pytanie, dlaczego jakąś decyzję podejmuje, wejść w interakcję z tym agentem, który na bieżąco myśli i my możemy te myśli jego widzieć, co on tam robi i nagle się okazuje, że my tę metodologię chain of thought możemy wprowadzać w praktycznie każde inteligentne urządzenie, w każde urządzenie, które potrafi myśleć w tym sensie, w rozumieniu, to może być Raspberry Pi, to może być powiedzmy procesor zwykły, który. . .
który nagle się okazuje, że może tworzyć własną wewnętrzną narrację i stać się jakby myślącym agentem, który interpretuje sygnały dochodzące z zewnątrz. I czy nagle nie okaże się, że my za pół roku się obudzimy z myślącym telefonem, Nasze telefony zaczną za chwilę myśleć same samodzielnie, czytać nasze tweety, maile przychodzące, newsy agregowane przez różne feedy i zaczną myśleć w taki sposób jak my i będą takim rozszerzeniem naszej cholera twarz duszy. I to się dzieje na naszych oczach. Także widzimy. Idziemy ogromny skok. To trochę jak w tym eksperymencie psychologicznym z lat 70.
, gdzie okazało się, że nasza świadomość to jest tylko i wyłącznie skutek funkcjonowania naszego mózgu, czyli tak naprawdę to mózg podejmuje pewne decyzje, a dopiero świadomość może interpretuje to, co się zadziało w mózgu i ewentualnie może zastopować pewne działania mózgu powstrzymać, także ta nasza ludzka świadomość dopiero aktywuje się po 350 milisekundach od kiedy mózg pewne działania zamierza podjąć lub reakcje, które zamierza wykonać, więc to jest właśnie bardzo ciekawe i tutaj można by podać właśnie w pewnym sensie obrazuje to pewną świadomość sztucznej inteligencji, czyli tak naprawdę jest tam pod spodem model, który podejmuje jakieś decyzje a dopiero tak jak widzisz ten chain of thought komentuje to, to jest ta świadomość, która interpretuje to co się zadziało, ten dialog wewnętrzny. Fascynujące.
Kolejny duży news, czyli Stable Foundation, czyli fundacja odpowiedzialna dla Stable Diffusion, opublikowała swój model Stable Audio do generowania muzyki. Polecam się tym pobawić, bo są oszałamiające efekty. Wciąż? Tylko wciąż jak się nad tym pracuję, z tymi wszystkimi modelami, one są, można powiedzieć, zachwycające, one są piękne, ale wciąż brakuje tej ostatniej mili. Nie wiem, czy ty na co dzień używasz, pewnie używasz sztucznej inteligencji, ale wciąż brakuje tych ostatnich 10%, żeby zapiąć. Czyli na przykład taki ideogram, czy Dali Trójka, wiesz, wygeneruje ci piękną grafikę, ale walnie na przykład literówkę na przykład w tym słowie, nie? I brakuje tej ostatniej mili, że trzeba jednak usiąść z photoshopem i to poprawić. I te stable audio generuje super fajny soundtrack. ale gdzieś tam w pewnym momencie się rytm rozjechał na przykład. Gdzieś o milisekundę nie uderzył w ten bębenek szybko.
I tak wciąż brakuje takiego. Tak samo ci autonomiczni agenci, to brzmi super, dajesz mu zadanie. Kojarzysz pewnie ten chat dev, gdzie masz cały świat, cała firma jest postawiona od CEO, CTO, testerów, deweloperów w różnych językach i to jest taki moment, i poszczególni agenci są tworzeni, poddany projekt i w minutę wygenerują ci aplikację, włączy z testowaniem kodu, egzekwowaniem tego kodu i tak dalej. To są otwarte, źródłowe projekty. Na koniec dnia się okazuje, że brakuje tego człowieka na końcu. Brakuje i oni jak niby przejdą te wszystkie modele, ale tej ostatniej mili cały czas brakuje, bo ten agent się jednak gdzieś gubi i brakuje mu kontekstu jakiegoś czy coś. Tyle się gadało o tych autonomicznych agentach, ale na koniec dnia one się gubią i są mało wiarygodne.
Wciąż ta rewolucja AI więcej obiecuje, to trochę jak z krypto. Wciąż jest więcej obietnic niż faktycznych zastosowań i rozwiązanych problemów. takie wrażenie przynajmniej ja mam. Nie wiem jak wy. Dajcie znać, czy ci co używają mają podobnie. Wchodzimy w dyskusję na temat tego, czym jest ta ludzka świadomość. Tak, to jest… ja pamiętam moją kłótnię z jednym moim znajomym, który zarzekał się, żeby przyjść do mnie na dyskusję. Sztuczna inteligencja nigdy nie będzie kreatywna, nigdy nie wpadnie na jakiś nowy koncept, nigdy nie wymyśli czegoś, czego człowiek nigdy by nie mógł wymyśleć. I tu się okazuje, że sztuczna inteligencja właśnie w te kreatywne branże weszła jako pierwsza.
A propos wejścia w kreatywne branże, to na koniec właśnie chciałem zwrócić uwagę na ten fakt, bo na samym początku Jak tylko pojawiła się ta rewolucja sztucznej inteligencji, mówiliśmy o tym zagrożeniu, że sztuczna inteligencja odbierze ludziom pracę. Tylko właśnie ciekawe jest, że w zupełnie inny sposób niż sobie to. . . niż każdy się spodziewał, bo myśleliśmy, że sztuczna inteligencja zastąpi stanowiska pracy, a tu się stało zupełnie coś innego. Okazuje się, że jak zapewne wiecie w Hollywood od jakiegoś czasu trwają protesty przeciwko m. in. wykorzystaniu sztucznej inteligencji w pracy kreatywnej. Artyści, twórcy protestują przeciwko stabilny diffusion, mid-journey itd. W efekcie tych protestów bardzo wiele projektów filmowych zostało wstrzymanych.
A przez konsekwencje tego, że projekty zostały wstrzymane, to cały łańcuch produkcyjny dostawców, twórców i wszystkich innych ludzi, którzy są zaangażowani w cały ten pipeline dostarczania multimediów, dostarczania rozrywki filmowej, po prostu nagle został bez pracy. Efekt został osiągnięty. Tak, efekt. Tylko ludzie są winni temu, że ludzie, którzy protestują przeciwko sztucznej inteligencji, że zabierze pracę, sami odebrali pracę swoim podwykonawcom czy współpracownikom. Także strzelili sobie po prostu w kolano. Albo strzelili swoim znajomym w kolano. Tak, na koniec jeszcze pozwól, wiem, że musisz uciekać już Lechu, ale koniecznie zajrzyjcie na stronę gleef. app. Gleef.
app to jest stronka, która pozwala bawić się różnymi eksperymentami, które wykorzystują ControlNet, czyli framework, control i stable diffusion, no bo ostatnio na Twitterze zaczęły latać różne… generację sztucznej integencji, która gdzieś w obrazy wpisuje jakieś słowa na przykład, albo tworzy mozaiki, które są według jakiś tam wzorów tworzone. No naprawdę zabawa jest świetna, na Twitterze te twórczości chodzą, no wiralowo się rozprzestrzeniają, jest też takiego uchwytu. Coś takiego, co nasze ludzkie oko znajduje fascynujące w tym. Z daleka te zdjęcia, na tych zdjęciach widać napisy, ale jeżeli się powiększy te obrazy, to w tych miejscach, gdzie są te litery, tak naprawdę w życiu byś się nie domyślił. Dopiero kiedy spojrzysz z pewnej perspektywy, z daleka, to dopiero te napisy się ujawniają w tych obrazach. więc to jest niesamowite. Fascynująca zabawka.
Polecamy te niby kotki, a tu się okazuje, że tam jest coś napisane. I za darmo jest ta zabawa, także polecamy. Gliw. app Fajnie się po kwarantannie pobawić. No dobra uciekamy, mamy hymn dla Was na koniec, troszkę inny niż zwykle, także miłego weekendu Wam życzymy i trzymajcie się i trzymajcie swoje klucze, nie trzymajcie na giełdzie. Hejo. La la La la .