VIDEO TRANSCRIPTION
Webinar dotyczy nowej usługi o nazwie P2P, która ma na celu zrewolucjonizowanie rynku stablecoinów i rynku P2P. Wprowadza pojęcie "blockchain people", odnoszące się do idei zdecentralizowanej bazy danych, która jest trudna do zhackowania. Celem jest umożliwienie jednostkom świadczenia usługi kupna i sprzedaży stablecoin, Omega Złotówki, aby zapewnić jej dostępność nawet jeśli pewne instytucje lub konta są zablokowane.
Webinar omawia również koncepcję Kanga, zdecentralizowanej usługi, która ma na celu ułatwienie dostępu do kryptowalut. Podkreśla fizyczną naturę usługi i jej zależność od operatorów, którzy ułatwiają transakcje. Tekst wspomina również o celu Kanga, aby stać się niezależnym od tradycyjnego systemu bankowego i podkreśla podobieństwa między Kanga a pierwotnym pomysłem Ubera. Rola operatorów w pomocy użytkownikom w zakupie lub sprzedaży kryptowalut jest wyjaśniana, a znaczenie natychmiastowych transferów funduszy jest podkreślane.
Tekst omawia łatwość wejścia na rynek kryptowalut poprzez transakcje P2P i jak Kanga ułatwia te transakcje. Podkreśla, że Kanga nie jest pośrednikiem płatniczym, ale platformą łączącą kupujących i sprzedających. Operatorzy na platformie to zweryfikowane osoby, które zapewniają bezpieczeństwo transakcji. Tekst wyjaśnia również proces przeprowadzania transakcji P2P i podkreśla znaczenie weryfikacji operatora w zapobieganiu oszustwom.
Prelegent z Czech chce szybko kupić OMEG i zacząć handel. Wyjaśniają proces dokonywania transakcji na platformie, w tym wybór żądanej waluty, wybór metody płatności i potwierdzenie transakcji. Wspomina, że operator rezerwuje odpowiednią ilość OMEG, zapewniając bezpieczeństwo waluty. Następnie prelegent dziękuje operatorowi i dokonuje płatności elektronicznie.
Opisana jest transakcja dokonana za pomocą aplikacji bankowej o nazwie KANZE. Nadawca potwierdza przelew i nakłania odbiorcę do sprawdzenia swojego konta bankowego pod kątem środków. Proces opisany jest jako szybki, trwający tylko kilka minut. Operator komunikuje się z użytkownikami za pośrednictwem Telegrama i może potwierdzić transakcje bez logowania się na swoje konto. Nadawca zachęca innych do zostania operatorami i wspomina o udanej transakcji, w której sprzedał Omega złoty. Zalety wewnętrznych przelewów bankowych są podkreślane, w tym ich szybkość i potencjalne stawki rynkowe. Nadawca zapewnia, że odbiorca otrzyma środki natychmiast po przelewie.
Omówiony jest proces transakcji związany z zakupem waluty Omega. Wyjaśnia, że w przypadku błędu w transakcji, system zablokuje środki i skontaktuje się z klientem, aby rozwiązać problem. Tekst wspomina również o znaczeniu weryfikacji transakcji i roli operatora w przeprowadzaniu procedur KYC (Know Your Customer).
Na koniec omówione są plany na przyszłość związane z funkcją P2P oraz dodatkowymi funkcjami. Firma planuje
Dzień dobry, dzień dobry. Witajcie na dzisiejszym webinarze. W sumie webinar prowadzi Maciek, także powinienem chyba jemu oddać głos. Dzień dobry, witamy wszystkich. Tak, zorganizowaliśmy webinar dotyczący nowej usługi P2P. Chcieliśmy przedstawić, na czym polega wyjątkowość kangi, jak kanga. . . w pewien sposób rewolucjonizuje rynek stablecoinów i właśnie rynku P2P, który znajduje się na kilku giełdach, ale nie w takim wydaniu, jakim wymyślił to tak naprawdę Łukasz ostatecznie, bo o P2P rozmawialiśmy przez kilka miesięcy, ale ostatecznie Łukasz dodał kluczową rzecz do całej układanki, czyli tak zwanych operatorów. Ale zanim do tego przejdziemy, to chcieliśmy wyjaśnić ten plan prezentacji, a zwłaszcza pierwsze hasło, bo Łukasz pamiętam w jednej z naszych rozmów. pojawiło się to hasło blockchain ludzi.
Jak ty rozumiesz to sformułowanie blockchain ludzi i gdzie jest ta wyjątkowość? Blockchain ludzi, no tak, to hasło, które nam się tutaj zrodziło w Kandze dosyć niespodziewanie. To nie było tak, że usiedliśmy i planowaliśmy coś wymyślić, tylko po prostu któregoś razu podczas wspólnej rozmowy takie hasło nam powstało. Generalnie chodzi o to, że jak myślimy o blockchainie to przede wszystkim myślimy o tym, że to jest rozproszona baza danych. Taka baza danych, która jest skopiowana w prawie że niezliczonej ilości bazy danych.
kopii i dzięki temu tak trudno mówić o tym, że ktoś może ten blockchain złamać, może oszukać, co najwyżej może podrobić jedną kopię bazy danych, coś z niej zmodyfikować, a wszystkie pozostałe będą dalej naruszone i będą mogły dalej działać i po prostu odrzucą tą jedną zhakowaną bazę i nie będą już przyjmowały od niej żadnych informacji. Tak samo myśleliśmy o tym, żeby sprowadzać to, że nawet jeżeli ktoś, jakiś jeden drobny element układanki nam nie zadziała, to żeby dalej wszystko mogło funkcjonować i dalej w pełni świadczyć wszystkie usługi. I stąd szczególnie w kontekście peer-to-peer to się pojawiło. Jeżeli faktycznie ktoś chce kupić teraz z tej blokojna omega złotówkę na przykład, to. . .
Może się okazać, że bank zablokuje mu przelew i ten przelew zostanie z jakiegoś powodu zablokowany albo na przykład w firmie zostaną zablokowane rachunki. To też jest możliwe, nie zdarzyło się jeszcze, ale trzeba być przygotowanym na wszystko. Jeżeli byśmy spowodowali, że takich firm czy takich miejsc, gdzie ja mogę kupić te omega złotówki będzie 100 tysiąc, 10 tysięcy, no to zawsze któreś będą działały. Nigdy nie będzie sytuacji takiej, że. . . to zostanie wyłączona, że ta funkcjonalność zostanie wyłączona.
No i krok po kroku doszliśmy do tego, że najlepiej by było, jakby ludzie ludziom świadczyli taką usługę i żeby każdy człowiek mógł być takim operatorem, mógł być właśnie tym kimś, kto będzie kupował lub sprzedawał omega złotówki i dzięki temu osiągniemy i to, że to jest właśnie rozproszone i ten drugi element, że to będzie takie fizyczne. To nie jest już tylko technologia, to nie jest tylko. . . związane coś z oprogramowaniem, ale to jest takie fizyczne rzeczy. To są po prostu blockchain ludzi. Mamy rozproszenie usługi dzięki temu, że bardzo wiele osób jest zaangażowanych. Czyli takim jednym z celów jest to żeby uniezależnić się od systemu bankowego no bo system bankowy nie kocha się z kryptowalutami. Mamy nadzieję, że w przyszłości się to zmieni.
No ale ta wyjątkowość właśnie usługi polega na tym operatorze. No bo tak jak mamy tryb P2P na innych giełdach nie będziemy tutaj wymieniać nazw bliźniaczy czy po prostu innych projektów ale tam po prostu pojawia się sprzedający i kupujący. a w przypadku Kangi jest operator, który robi transakcje i druga strona transakcji sama definiuje czy ona chce kupić czy sprzedać kryptowaluty. Operator po prostu przystępuje do tej transakcji i ją realizuje. I na tym miałoby polegać to i na tym polega właśnie to, że jest łatwy dostęp do omek, które tak naprawdę są sercem Kangi, przez które cała Kanga tak dobrze funkcjonuje. Tak.
Tak, tutaj jestem wielkim fanem tej pierwotnej, pierwotnego pomysłu Ubera, czyli tego, że każdy może świadczyć usługę komuś innemu, niejako przy okazji, nie na zasadzie takiej, że to jest moja praca, taka z której się utrzymuję, ale po prostu jestem gdzieś, będę jechał do innego miejsca, może się zdarzyć, że będę mógł kogoś podwieźć w podobne miejsce, to mi się szalenie ten pomysł podoba, no i ja też jestem fanem tego, Tutaj mamy podobną sytuację, operator to jest ktoś kto może ma trochę nadmiarowych omega złotówek, chciałby je sprzedać albo właśnie chce je kupić i pomaga innym zrealizować drugą stronę transakcji, czyli Kanga od klienta, kogoś kto inicjuje transakcję dostaje informację np. że ktoś chce kupić omega złotówki i ma konto w jakimś banku.
My wysyłamy informacje o tej transakcji do wszystkich operatorów, którzy mogą akurat teraz zrealizować tę transakcję, czyli którzy mają. . . odpowiednią ilość omega złotówek, wrażyli chęć tego, że chcą sprzedawać te omega złotówki i oczywiście posiadają konto w tym samym banku, no bo tu chodzi o to, żeby ten przelew środków następował natychmiastowo. Oczywiście to nie zawsze musi być konto w banku, bo przecież mamy również możliwość zakupu omega złotówki dzięki temu przy pomocy Blika, mamy możliwość, mam nadzieję w przyszłości również innymi metodami płatności, niekoniecznie to muszą być przelewy bankowe.
Tak i teraz zobaczcie jak rozmawialiśmy z różnymi partnerami na całym świecie no bo Kanga próbuje wchodzić na różne rynki międzynarodowe to za każdym razem była rozmowa o tym, że ktoś musiałby postawić spółkę żeby umożliwić przesył szybki po rachunkach bankowych. Jest to w pewien sposób problem bo za każdym razem człowiek mówił no ale ja nie jestem pewny no bo to jest jednak taka marka wasza a ja tutaj będę odpowiedzialny za to. i tym trybem P2P to jest też właśnie taki sposób rozwoju i łatwości wejścia na rynek.
No bo tak za każdym razem jak rozmawialiśmy w różnych jurysdykcjach to była kwestia, no to zamówmy opinię prawną, podatkową, księgową, znajdźmy człowieka, który tam będzie naszym takim głównym ambasadorem, a przez tryb P2P mamy łatwość wejścia na dany rynek, no bo tak naprawdę przez to, że ktoś świadczy tą usługę, że ktoś po prostu. . . trzeba to nazwać robi tą transakcję kupna sprzedaży. Zresztą niekoniecznie jest jakimś kantorem kryptowalut. No jeśli ktoś zrobi jedną transakcję to trudno powiedzieć, żeby był kantorem kryptowalut, ale po prostu możemy wejść praktycznie w każdą jurysdykcję na całym świecie, nie zważając na miejscowe regulacje, o ile nie są one ściśle zabraniające kryptowalut i w ten sposób Kanga może łatwo się rozwijać. przez taki organiczny rozwój przyszli przez właśnie ten blockchain ludzi.
Ale dobra to Łukasz powiedziałeś, że każdy może zostać operatorem. Czy to jest tak jak na kandze czyli rejestruje sobie konto i jestem już operatorem czy jednak trzeba coś więcej zrobić czyli czy nasze bezpieczeństwo i bezpieczeństwo drugiej strony transakcji troszeczkę musiało tutaj przejść na pierwszy szereg. Tak, tutaj przede wszystkim trzeba powiedzieć, że faktycznie jest tak, że ta transakcja jest dokonywana pomiędzy dwoma osobami. Tanga tutaj nie jest jakimś pośrednikiem płatności, nie jest żadną stroną. My po prostu ułatwiamy tym ludziom znalezienie się. Tak samo jak telefon komórkowy, czy firma komórkowa nie jest pośrednikiem transakcji, jeżeli nie ma żadnych obowiązków. ktoś do kogoś zadzwoni i przez telefon zawrą jakąś umowę handlową, więc to jest bardzo istotne.
My jedynie dodaliśmy kilka wymogów, które zabezpieczają całą transakcję, bo tutaj dwie osoby dokonują ze sobą transakcji, nie znają się, nie widzą się, w jakiś stopień bezpieczeństwa chcieliśmy wprowadzić i dlatego każdy operator musi być zweryfikowaną osobą, to musi być osoba, która przeszła całą procedurę KYC, i dokonuje tej transakcji, można powiedzieć, jawnie. To nie jest tak, że ktoś może całkowicie anonimowo tą transakcję przeprowadzić, jeśli chodzi o operatora. Operator nie jest anonimowy, my musieliśmy go sprawdzić i zweryfikować. W pewien sposób tutaj dajemy naszym użytkownikom gwarancję, że to jest pewne.
Ci operatorzy po drugiej stronie, którzy odbierają naszą gotówkę czy też wyślą nam tę gotówkę, są sprawdzonymi osobami, to nie są jakieś widma, nie są nieznane nikomu osoby i co też za tym idzie, w pewien sposób mamy punkt zahaczenia, gdyby ktoś próbował, czy może eliminujemy wszelkie próby wyłudzenia, tak? Chcemy w ten sposób zabezpieczyć to, że dany operator, wiemy kto to jest, nie będzie on dokonywał jakichś złych rzeczy. Ok, to teraz przechodząc płynnie, jak przeprowadzić transakcję P2P? Załóżmy, że nie jestem z Polski i Ty też nie jesteś z Polski.
Jestem z Czech, ja jestem użytkownikiem z Czech, chcę wejść na Kangę, nie udało mi się wejść na inne giełdy, bo nie przyszedłem procesu KYC, bo po prostu już niektóre wymogi są tak absurdalne, że nie będziemy tutaj ich komentować, ale jestem z Czech i chciałbym szybko kupić tę OMEG i chciałbym zacząć robić trading. No i znajduję Ciebie, który również jesteś w Polsce. z Czech i okazało się, że jesteś operatorem. Jak my robimy tę transakcję technicznie? Transakcja przebiega, można powiedzieć, szalenie prosto. Ja wchodzę na swoje konto na Kandze, tam wybieram użytkowników. zakładkę portfel i operacji peer to peer i wybieram sobie co chcę zrobić, czy chcę kupić, czy sprzedać. Przyjmijmy Omega Euro dla uproszczenia.
Jeżeli chcę kupić Omega Euro, no bo chcę rozpocząć trade na Almecanze, to wybieram zakładkę kupuję i podaję kwotę jaką chcę wydać w euro na zakup tych Omega Euro. System pokazuje mi jaką. . . ilość omega euro dostane, no bo tutaj jest fi, nieduże fi jest potrącane i jak składam zlecenie to jeszcze wybieram metodę płatności. Przyjmijmy, że wybrałem właśnie transfer bankowy w jakimś czeskim banku, bo tam posiadam konto. My w tym momencie tą informację przekazujemy do operatora, który ma konto w tym samym czeskim banku i wyraził gotowość przeprowadzenia takiej transakcji.
Ja jako użytkownik widzę, że najpierw oferta została wysłana i jak tylko operator pierwszy zatwierdzi tą transakcję, powie, ja to zrobię, zaklepuję, to w tym momencie ja dostaję informację na jakie konto, na jaki rachunek bankowy, ja to zrobię, zaklepuję, to w tym momencie ja dostaję informację na jakie konto, na jakie rachunki bankowe, ja to zrobię, zaklepuję, to w tym momencie ja dostaję informację na jakie konto, na jakie rachunki bankowe, ja to zrobię, zaklepuję, to w tym momencie ja dostaję informację na jakie konto, na jakie rachunki bankowe, ja to zrobię, zaklepuję, to w tym momencie ja dostaję informację na jakie konto, na jakie rachunki bankowe, ja to zrobię, zaklepuję, to w tym momencie ja dostaję informację na jakie konto, na jakie rachunki bankowe, ja to zrobię, zaklepuję, mam przelać środki, dostaję też informację o właścicielu konta, czyli imię i nazwisko operatora i pełen numer konta bankowego.
Wtedy mogę dokonać tego przelewu tych środków. Ważne jest to, że my w tym momencie, gdy operator zaklepał sobie ofertę, my z jego konta zarezerwowaliśmy odpowiednią ilość Omega Euro. Czyli jakby zablokowaliśmy te Omega Euro, wiemy, że te Omega Euro są zabezpieczone. Dziękuję. operator czeka na mój przelew. Ja robię przelew i jak wykonam ten przelew, na przykład bankowości elektronicznej, to mogę kliknąć klawisz, że wykonałem przelew. To jest taka dodatkowa informacja do operatora, hej, sprawdź, czy jest. sprawdź swój rachunek bankowy, bo powinieneś już mieć środki. Operator widząc, że wysłałem pieniądze, może sprawdzić stan swojego konta i jak widzi ode mnie przelew, widzi, że dostał środki w odpowiedniej kwocie, to może kliknąć otrzymałem środki i w tym momencie te zablokowane Omega Euro wysyłane są na mój portfel na kance natychmiast to dostaje.
Zwykle tego typu operacja trwa dosłownie kilka minut, mówimy o 3-4 minutach, a jeżeli naprawdę jesteśmy szybcy, to nawet szybciej. Najdłuższy czas to jest zrobienie tego przelewu, wpisanie tych danych do aplikacji. bankowości elektronicznej i kliknięcie klawisz potwierdź przelew. To jest ten najdłuższy czas, to jest to na czym nam zabiera, bo później wszystko odbywa się błyskawicie. Ważne jest to, że operator cały czas jest w kontakcie z nami poprzez Telegram, bo operatorzy używają aplikacji Telegram do jakby interakcji z tą usługą, więc operator nie musi siedzieć przed komputerem, nie musi mieć pojęcia, że jest w kontakcie z nami. być zalogowany na swoje konto na KANZE. On jedynie odbiera wiadomości telegramem i tam może zaklepać sobie daną transakcję, może potwierdzić, że wysłał, potwierdzić, że otrzymał środki.
Także to jest wszystko bardzo proste i faktycznie zachęcam tutaj wszystkich do tego, żeby stawali się operatorami, bo naprawdę można być operatorem i robić to tak, jak ja to robię, bo ja też jestem operatorem. Zdarzyło mi się, że udało mi się zaklepać taką jedną transakcję i wykonałem, komuś sprzedałem omega złotówki. Czyli zamiast robić przelew międzynarodowy, to tak naprawdę robimy przelew lokalny, krajowy i mamy dużo szybciej przeprowadzono transakcje i możemy skorzystać też na jakimś kursie rynkowym, który będzie Omega Euro do BTC choćby, czyli wykorzystać Omega.
Właśnie tutaj to jest bardzo istotne, że ja wykonując ten przelew Euro wykonuję przelew wewnętrzny w jednym banku i tutaj w tej chwili praktycznie wszystkie banki te przelewy wewnętrzne pomiędzy kontami swoich klientów wykonują po pierwsze najczęściej są to darmowe przelewy, a po drugie są to przelewy błyskawiczne, czyli ja natychmiast po. . . Po wysłaniu tego przelewu mam prawie że pewność, że odbiorca widzi ten przelew i ma środki na swoim koncie. Tutaj mówimy o jakiś ułamkach sekund czy sekundach, nie trzeba czekać na jakieś sesje, na jakieś te przelewy międzybankowe, to jest błyskawiczna operacja. Okej, Łukasz powiedziałeś taką sytuację, ja wysyłam do Ciebie przelew, prawda i że środki są zamrożone.
Na czym polega to zamrożenie? No i co się stanie jeśli ja wysyłam do ciebie środki, a ty mi jednak nie zwolnisz tych kryptowalut? Na czym polega tutaj zabezpieczenie? No jaką ja mam pewność, że dostanę te omegi? Ta pewność jest taka, że jeżeli ty zrobiłeś, czyli ja jestem operatorem i na przykład kupujesz ode mnie 100 omega złotówek, to ja w momencie, gdy zaklepałem tą transakcję, to system zablokował mi 100 omega złotówek. To jest przeprowadzone, aby mieć pewność, że w przypadku gdybym ja próbował oszukać Ciebie, że te środki zostały zablokowane i Ty na pewno otrzymasz te 100 omega złotówek. Przygotowani jesteśmy na takie sytuacje, że coś pójdzie nie tak. Jak na razie nie zanotowaliśmy żadnego celowego działania. Najczęstszym problemem jest to, że ktoś po prostu pomylił się.
w kwocie przelewu i zamiast przesłać np. 105 zł to wysłał 100 zł. I w tym momencie dochodzi do jakiegoś tam nazwijmy to sporu, aczkolwiek ciężko to nazwać, takie omyłki się przecież zdarzają. I jeżeli operator stwierdzi, że coś jest nie tak, np. widzi, że przyszła nie ta kwota, która powinna być, to zgłasza to do naszego supportu i. . . Tutaj my kontaktujemy się już z klientem, informując go dlaczego transakcja została wstrzymana. Gdyby okazało się, że to jest jednak z winy operatora, na przykład ty wysłałeś poprawny do mnie przelew, a ja nie widzę tych środków.
Możemy przekazać twój przelew do operatora, potwierdzenie przelewu do operatora i operator może powiedzieć, że przelew został nadany, zadzwonił do banku, dowiedział się, że coś jest nie wiem, przerwa techniczna i ten przelew będzie dopiero za godzinę, ale może się wtedy operator zgodzić, na sfinalizowanie transakcji mając potwierdzenie przelewu w ręku czasami może się tak zdarzyć, że faktycznie bank ma opóźnienie chociaż tak jak mówiłem do tej pory nie zanotowaliśmy tego typu sytuacji najczęstszą sytuacją jest właśnie to, że ktoś dokonując przelewu pomylił się w kwocie i trzeba wyjaśnić czy dośle brakujące środki, czy też chce przeprowadzić tą transakcję jeszcze raz, wtedy operator odsyła środki, bo jest w praktyce każdej bankowości elektronicznej taka możliwość, że jednym nacięciem klawisza można zwrócić środki, cofnąć jakby przelew. Tutaj nie ma zwykle z tym problemu.
Dobrze i teraz tak jak są znowu inne platformy często do mnie jak ludzie trafiają pytają o P2P czy jeśli giełda X zweryfikowała drugą stronę transakcji czyli kupującego czy sprzedającego to czy ja działający na P2P również muszę robić tą weryfikację. Polega to troszeczkę podobnie na tym, że jeśli bank zrobił weryfikację to dlaczego następna instytucja obowiązana również musi robić tą weryfikację. No i w Kandze podjęta została decyzja, że idziemy pro klientsko, pro rynkowo, pro biznesowo, czyli krótko mówiąc będziemy pomagać w tych weryfikacjach. I polega to na tym, że jeśli ty jesteś operatorem, to ty musisz robić KYC.
No jest taki obowiązek, jeśli jesteś instytucją obowiązaną, no ciężko powiedzieć, że przy pierwszej transakcji jeszcze raz się powtórzę, że jesteś instytucją obowiązaną, ale jeśli jesteś wpisany do tego rejestru walut wirtualnych, to ty możesz wprowadzić usługi z zakresu walut wirtualnych. 또 칸가? tak ogólnie jako cały ekosystem pomoże Ci w tym KYC, czyli nie będzie tak jak na innych platformach, że jesteś zdany na siebie, tylko w regulaminie zostało zapisane, że każdy wyraża zgodę na to, żeby były przekazywane jego dane wtedy, kiedy jest robione, kiedy ktoś korzysta z usługi P2P, to żeby po prostu operator był w stanie przeprowadzić tą transakcję w sposób należyty, czyli był w stanie pełnić środki bezpieczeństwa finansowego.
Czyli jest to takie troszeczkę uzupełnienie kantorów o tą funkcję online, no bo kantory działają dobrze na żywo, a teraz mamy jeszcze funkcję P2P, która również jest taką nowością w kontekście tego, że Kanga jako chyba jedyny podmiot znowu idzie tak, idzie w ten sposób zupełnie legalnie, przekazywanie danych jest legalne, zwłaszcza, że mamy tutaj jasną krauzulę i to chcieliśmy wszystkim powiedzieć, na tym webinarze, że chcemy zrobić to, czego nie zrobiły inne giełdy, czyli chcemy pomóc w robieniu KYC. Tak? No to jakby nasza pomoc jest oczywiście stricte techniczna, tak? My tutaj po prostu dostarczamy dokumenty, my możemy dodatkowo potwierdzić, że ta osoba ma zweryfikowane u nas konto, czyli w momencie, gdy ty wysyłasz do mnie środki, no to ja dostaję informację, że powinienem od Maćka Grzygorczyka dostać konto. przelew.
Ja jako operator mogę już jakby w taki szybki sposób zweryfikować czy przelew bankowy był nadany faktycznie od Ciebie, czy Ty jesteś właścicielem konta, który nadało środki i jeżeli tutaj coś występuje nie tak, również mogę odpowiednio zareagować jako operator. Czyli nie jestem zostawiony sam sobie, tak jak powiedziałaś jak na innych platformach, gdzie Każdy musi sam wszystko przeprowadzić. My tutaj dajemy gotowe narzędzie, które jest sprawdzone, które daje też jakąś podstawę do tego, że zostało dobrze wykonane, zgodnie z obowiązującym prawem i wiemy co powinien operator dostać, żeby był też odpowiednio chroniony tym, że wykonał wszystkie odpowiednie czynności.
Tak, czyli doprecyzowując, to nie jest tak, że dane osobowe kupujących wraz z danymi wrażliwymi nagle zostają przekazywane bez żadnego problemu, ale wtedy, kiedy ktoś by miał jakąś kontrolę, byłaby po prostu potrzeba, to wtedy jako Kanga pomożemy i dostarczymy wszystko zgodnie z regulaminem. W ten sposób zapewniamy z jednej strony bezpieczeństwo i poufność tych transakcji, a z drugiej strony ci, którzy robią te transakcje, nie są zostawieni sami sobie, że o kurczę, tak jak na innych platformach muszą wszystko zrobić sami, jak czegoś nie zrobili. no to teraz mają problem, tylko Kanga zapewnia tą pomoc. Okej Łukasz, ostatni temat, jakie plany na przyszłość z P2P, jakie dodatkowe funkcje? Tych pomysłów mamy bardzo dużo.
Na pewno będziemy budowali swego rodzaju rankingi, będziemy chcieli też dawać każdemu możliwość ocenienia, przeprowadzenia transakcji, ale najistotniejsze dla nas w tej chwili to jest rozbudowanie metod płatności, tych metod, którymi możemy zapłacić operatorowi, czy też w jakiś sposób możemy otrzymać środki.
Myślimy przecież o Azji, w Azji bardzo popularne są zupełnie inne metody płatności niż u nas, w Stanach Zjednoczonych też te metody są często inne, chcemy dać sobie jak największą swobodę, jak największe bogactwo tych metod płatności odpowiednio do danego kraju, no bo mówiliśmy już o tym, to nie jest tylko usługa skierowana na rynek polski, to jest usługa skierowana tak naprawdę na cały świat, wiem, że są operatorzy na przykład w Wielkiej Brytanii, którzy już sprawnie działają, wiem, że są osoby poza Polską, które są operatorami, bardzo się z tego powodu cieszymy i widzimy, że to rozwiązanie, to podejście z tą ideą uberyzacji, tak można by powiedzieć, uberyzacji tej usługi naprawdę świetnie działa i daje też pewne poczucie satysfakcji, bo jak ja widzę na swoim telegramie zgłoszenia o transakcjach, których nie nadążam, zakceptować, nie nadążam zaklepać, bardzo z tego cieszę.
Tutaj taka uwaga na marginesie, pamiętajmy, że te wiadomości o transakcjach są rozsyłane cyklicznie, także nie zawsze widzimy wszystkie, może się zdarzyć, że jakieś transakcje nie widzimy jako operatorzy, nie dojdą do nas, no bo po prostu mogą zostać zaklepane przez kogoś zanim przyjdzie moja kolejna otrzymanie tej wiadomości. bardzo szybcy, no ale tak jak mówiłem, raz mi się udało i nie było to wcale na zasadzie takiej, że miałem włączony telegram i pojawiła się wiadomość i kliknąłem akceptuj, tylko normalny sposób udało mi się zaklepać jedną transakcję dla siebie. Pozdrawiam, jeżeli ten ktoś z kim zrobiłem tę transakcję mnie teraz słyszy, to pozdrawiam i cieszę się, że udało mi się pomóc. Okej, dobra. To co, wszystko w temacie planu? Przechodzimy do pytań? Tak, myślę, że możemy przejść do pytań. Jaki jest koszt tutaj. . .
Fiat Aaron zapytał się, jaki jest koszt dla Kangi. Od razu tutaj mówimy, 0,5% wartości transakcji jest pobierane przez Kangę jako opłata sieciowa i to idzie oczywiście na staking, a 2% jest opłatą dla operatora, także operator tutaj otrzymuje. . . drobne wynagrodzenie za to, że przeprowadził taką transakcję. Kolejne pytanie. To pytanie, Maciek może nawet bardziej do Ciebie, tutaj Henryk, pyta się, jak to się ma do przepisów AML, skąd mam znać źródło pochodzenia pieniędzy, które dostaję na kontach? Otóż z źródłem pochodzenia środków jest strasznie dużo mitów. Po pierwsze, jeśli ty nie masz z kimś stałego stosunku gospodarczego, to nie ma obowiązku, żebyś ty brał źródło pochodzenia środków. To jest podstawowa rzecz w AML-u. Mam stały stosunek gospodarczy, to dopiero wtedy powinienem się zastanowić, czy powinienem pozyskać to źródło pochodzenia środków. I jeśli uznam, że.
. . powinienem uznać to w tzw. uzasadnionych przypadkach. Ustawa mówi o uzasadnionych przypadkach, no to wtedy faktycznie powinienem zweryfikować skąd są te środki. Czyli to jest takie znowu pro klienckie i to nie jest kwestia, że to tylko Kanga tak do tego podchodzi, tylko to jest wprost z ustawy. Z drugiej jednak strony, samo źródło pochodzenia środków nie powinno być weryfikowane na podstawie tylko i wyłącznie oświadczenia według aktualnego stanowiska GIF i urzędów celno-skarbowych, z czym się osobiście nie zgadzam. Myślę, że nie zgadzamy, no bo to jest zaglądanie komuś do portfela i wyręczanie organów, no ale przedstawiamy jak to wygląda pod względem organów. Organy chcą zbadania źródła pochodzenia środków w uzasadnionych przypadkach, wtedy kiedy mamy stały stosunek gospodarczy.
Jest jeszcze jeden przypadek, który jest bardzo ważny, bo to jest bardzo ważny przykład, który jest bardzo ważny, bo to jest bardzo ważny przykład. I to jest bardzo ważny przykład, Wtedy kiedy mamy wyższe ryzyko bądź mamy zastosowanie wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego wtedy również powinniśmy w uzasadnionych przypadkach te źródła pochodzenia środków pozyskać.
W każdym razie jeśli ty robisz z kimś transakcję no to dostajesz kontakt do tej drugiej strony transakcji i jeśli uznajesz, że transakcja jest na wyższą kwotę, no na te małe kwoty to naprawdę dosyć ciężko by było powiedzieć, że ta ryzyko jest na tyle istotne, że należałoby badać źródło pochodzenia środków, ale w każdym razie wówczas możesz faktycznie zbadać te źródła pochodzenia środków samodzielnie, bądź jeśli KANGA, jeśli my mieliśmy z tym klientem również jakiś stały stosunek gospodarczy, bądź z innego powodu zrobione zostały środki bezpieczeństwa finansowego z zakresu badania źródła pochodzenia środków, to wówczas przy ewentualnej kontroli również takie dokumenty zostaną udostępnione właśnie po to, żeby. . .
chronić też z drugiej strony operatorów, czyli idziemy pro kliencko, czyli żeby tych transakcji było jak najwięcej, ale jednocześnie, żeby operatorzy nie zostali pozostawieni sami sobie. Tak, dokładnie. Tutaj staramy się pomagać operatorom. Będą też, myślę, mogli liczyć na odpowiednie wzory dokumentów, które muszą dokonywać, czy pismy, jakie mogą, jakie pisać tak, żeby czuli się bezpiecznie, bo tu jednak, tak jak powiedziałaś, no, sfawola urzędnicza jest bardzo duża i wiele pojawiło się przepisów i interpretacji, które czasami nie do końca są zgodne nawet z prawem, prawda? Tutaj niektórzy urzędnicy wychodzą troszeczkę po to, żeby. . . przed szereg. Patrzę, czy są jeszcze jakieś pytania. Więcej pytań nie widzę. Cieszę się, że mogliśmy dzisiaj, Maćku, o tym porozmawiać. Ja muszę powiedzieć, że dla mnie ta usługa Kanga Peer to Peer jest naprawdę bardzo ważna. Wierzę w to, że to jest coś, co pomaga ludziom rozwiązać rzeczywisty problem.
Z pewnością nie jest to usługa przy pomocy której mogę kupować nie wiem milion omega złotówek, to nie taki cel jest tutaj. Ta usługa jest raczej po to, żeby każdy mógł szybko zrealizować transakcję nawet wtedy gdy na przykład firma sprzedająca omega złotówki nie działa albo jest przerwa świąteczna albo coś takiego. Chcę móc w każdej chwili móc kupić jak i sprzedać omega złotówki no bo przecież ja jako klient mogę również chcieć kupić. sprzedać o megazłotówki, bardzo to się przydaje. Widziałem takie transakcje, tu nawet widać, że to są takie transakcje, to się jakoś pewnie prawnie nazywa, ale chodzi o takie jednorazowe, przypadkowe sytuacje, gdy chcę się wybrać na kawę czy pójść do restauracji i potrzebuję 200-300 zł, żeby kupić kawę.
zapłacić za rachunek, mogę wtedy dokonać takiej transakcji błyskawicznie i zasilić swoje konto bankowe złotówkami. Nie muszę czekać nie wiadomo jak długo, to jest po prostu błyskawiczna operacja. Bardzo się cieszę, że w ten sposób pomagamy ludziom działać w kryptach. Tak jest. Dobrze to co chyba wszystko na tą chwilę jakby ktoś miał jeszcze jakieś pytania. Może wiesz że zrobimy kiedyś drugą część jak usługa się będzie po prostu rozwijała. Tak, minęło pół godziny. Dziękujemy. Łukasz, jeszcze jedno pytanie jest jednak. Tak, widzę, że się pojawiła w momencie zmiany limitu 2%. Tak, będziemy rozważali, chociaż uważamy, że te 2% jest całkiem dobrą kwotą. Możliwe, że damy możliwość operatorom rezygnowanie z takiego limitu.
Znaczy z otrzymywania FII, bo przecież nie każdy operator może chcieć to brać, pobierać na opłatę, może niektórzy będą tak probono działali, żeby pomagać innym, ale nie chcemy tego różnicować mocno pomiędzy operatorów, nie chcemy, żeby tutaj była walka operatorów, tak samo jak właśnie w Uberze nie mamy walki kierowców ze schodzeniem ze swoim FII, żeby realizować przejazd, tylko z góry wiadomo, jaka kwota zostanie pobrana, jakie wynagrodzenie zostanie otrzymane. Tak jak mówię, może będą jakieś drobne modyfikacje, ale będziemy starali się tutaj działać tak bardziej centralnie i w sposób. ustalić odgórnie jakie film będzie pobierany.
To ja tylko jeszcze uzupełnię, jako że obserwuję rynek takiej jednej bardzo dużej giełdy, która działa w trybie P2P i tam te prowizje dla sprzedających, one obecnie szacują się tak na 0,5 do 1% i jeszcze w dodatku te firmy często mają problemy z tymi przelewami, czyli krótko mówiąc są z drugiego końca świata. 2% uważamy na tą chwilę, że jest dobrym projektem startowym i zobaczymy jak będzie w przyszłości. Ja tu tylko nadmienię, że 2% to jest dla operatora, a dodatkowe 0,5% jest na opłatę sieciową, czyli włącznie 2,5% to jest koszty dla klienta przy prowadzeniu takiej operacji peer-to-peer.
A pytanie tutaj jest jeszcze, ktoś zapytał o ten UK, jak to wygląda w UK, czy tak samo wszystko działa jak w Polsce? Tak, dokładnie tak samo, jeżeli masz konto w banku brytyjskim, możesz się do nas zgłosić i zostać operatorem. W Wielkiej Brytanii będziesz mógł otrzymywać takie przelewy natychmiastowe od jakiegoś klienta i po otrzymaniu przelewów będziesz mógł przeprowadzać transakcję. Także to jest dokładnie tak samo. Dziękuję. tak samo będzie działał czy działa we wszystkich innych krajach, ważne jest to, żeby obsługiwać jakąś płatność, która jest popularna w danym kraju. W Polsce my robimy wyjątkowo dużo przelewów bankowych, to jest naprawdę wyjątek, to nie jest takie typowe, w wielu krajach praktycznie ludzie nie robią przelewów bankowych, a my nauczyliśmy się je robić i robimy. Więc te banki są bardzo istotne.
W Wielkiej Brytanii jeżeli ktoś chce Ci przelać pieniądze to też może to zrobić. Ważne żebyście mieli konto w tym samym banku. Jeszcze patrzę czy to jest konkurencyjne ta opłata. Jak na razie nie narzekamy. Myślę, że będziemy analizowali jeszcze te opłaty, ale na razie uważamy, że trafiliśmy w dobry punkt. Rynek pokazuje, że usługa siecioszy dużą popularnością, więc myślę, że jest wszystko dobrze. Krzysztofie temat obsługi tej transakcji w Anglii to jest temat. Poza peer-to-peer na pewno kiedyś może tym tematem też się zajmiemy. Na pewno możesz wysłać tego klienta do któregoś z naszych kantorów albo lokalsów w Wielkiej Brytanii, żeby tam przeprowadził tą transakcję. To chyba wszystko. Dziękujemy bardzo. Dzięki Maćku za spotkanie. Pozdrawiamy wszystkich i mam nadzieję wkrótce do zobaczenia na podobnym, kolejnym webinarze.
Tak jest. Dziękujemy bardzo. Do usłyszenia. Do widzenia. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.