VIDEO TRANSCRIPTION
W naszym najnowszym filmie omawiamy przyszłość Bitcoina i Ethereum. Rozważamy model Stock to Flow, który mierzy ilość czasu potrzebną na wydobycie dobra, a także podejrzewamy, że Plan B, twórca modelu, mógł być Nickiem Szabo. Analizujemy, dlaczego ten model jest tak precyzyjny dla Bitcoina, porównując go z innymi dobrami jak złoto czy srebro.
W filmie pojawia się też temat liczby pierwszej i jej znaczenia w kryptografii, a także spirali Fibonacciego i jej potencjalnego wpływu na przewidywanie kolejnych liczb pierwszych. Omawiamy również ciekawe zjawisko zbieżności krzywej cen Bitcoina, srebra i złota z wartością Stock to Flow.
Ponadto, zastanawiamy się nad ceną Bitcoina w przyszłości, sugerując możliwość wzrostu do 1,5 miliona dolarów w 2025 roku. Jednak przypominamy, że inwestowanie w Bitcoin jest ryzykowne i nieprzewidywalne.
Pod koniec filmu analizujemy korelację między Bitcoinem a Ethereum, zwracając uwagę na możliwość przewidywania ich cen.
Na koniec, zachęcamy do zadawania pytań na naszym kolejnym live, które odbędzie się 25 czerwca. Zapraszamy do subskrybowania kanału i oceniania naszych filmów. Czekamy na Was!
Bum bum bum bum! Pam param pam pam! Moi drodzy, dzisiaj temat odgrzewany, stary koklet. Jaka będzie cena Bitcoina i Ethereum w przyszłym roku? Czyli wtedy, kiedy będzie górka w hosse? O tym dzisiaj poopowiadamy. Pochylimy się również nad modelem stock to flow, o którym rozmawialiśmy już nie raz. Kim jest plan B? Kamil wie? No właśnie, Kamil, kim jest plan B? Plan B? Nie wiem, kim jest plan B. Plan B jest prawdopodobnie tym samym, kim jest stator z jednaką oto. Ci nie wiemy. Anonimową postacią. Że jest tej samej substancji. Anonimowej substancji, mógłbym powiedzieć. Chociaż tutaj plotki krążą takie, nie wiem czy na początku powinniśmy to zdradzać, bo chciałem taki smaczek zachować na koniec, ale pomysłodawcą samego modelu wyliczenia stock to flow był nie nikt inny jak Nick. . . Nick Szabo.
Nick Szabo, który jest podejrzewany o to, że mógł być Satoshi Nakamoto lub jedną z osób, które tworzyły przez Satoshi'ego Nakamoto. My nawet wiemy o tym, że to Nick Szabo zaproponował model Stock to Flow i może właśnie skupmy się najpierw, żeby uporządkować naszą dyskusję, na czym ten model polega. Model Stock to Flow to jest model, który mówi. . . Ile musiałoby upłynąć czasu, żeby wyprodukować albo wykopać albo wydobyć taką ilość dobra? które do tej pory w tej chwili jest dostępne na świecie. Daję przykład. Patrzymy sobie, ile w tej chwili mamy wydobytego złota na świecie i prognozujemy, w jakim tempie to złoto będzie dalej wydobywane. I jaka cena będzie wydobycia tego złota? To jest kwestia wtórna. Stock to flow najpierw mierzy taki parametr ratio, S2F ratio, czyli stock to flow właśnie.
. . Współczynnik. Ona jak gdyby ten wskaźnik. . . Jakby mówi, ile musiałoby opłynąć lat, żeby wydobyć, wyprodukować, w ogóle z kosmosu musiałoby to spaść, żeby mieć taką ilość czegoś, jaka istnieje w tej chwili. I teraz ciekawostka jest taka, że stock to flow nie jest stosowany tylko do złota, czy do srebra, czy do bitcoina, o czym zaraz powiemy i trochę bardziej to przytoczymy, ale może być produkowany na przykład wobec butów Adidasa. Tak. Stosowane. Im bardziej są, im trudniej jest je wytworzyć, tym większy współczyn. Tak. Natomiast właśnie to, co zobaczył, zaobserwował Plan B w artykule, o którym zaraz jeszcze będziemy mówić. No bo Plan B ujawnił cały swój w ogóle pomysł w takim artykule, który pojawił się w marcu 2019 roku w takim serwisie Medium. gdzie po prostu można blogować i pisać artykuły.
Później rozpoczął swoją działalność na Twitterze, teraz w X. I plan B powiedział, że generalnie wszystkie produkty czy większość produktów na świecie ma ten parametr stock to flow mniejszy niż jeden. Co to oznacza? Że potrzeba mniej niż roku, żeby wyprodukować taką samą ilość adidasów, która w tej chwili jest w obiegu. Z czego to wynika? On bardzo fajnie to powiedział. To wynika z tego, no właśnie Kamil, wyobraź sobie, że nie jesteś przedsiębiorcą i nagle widzisz, że ktoś produkuje coś, co jest bardzo rzadkie i zarabia na tym kupę kasy. Ten parametr stock to flow u niego rośnie, robi się 1, 2, 3, 4. Co w warunkach normalnej konkurencji robi ktoś inny? zaczyna wytwarzać takie samo dobro. Dokładnie. I nagle okazuje się, że ta produkcja jest dwa razy szybsza.
No więc wszyscy pozostali też zaczynają powtarzać ten proceder w ramach tego dobra i ten stock to flow zaczyna spadać. Jeżeli on spadnie za nisko, to znaczy, że nie potrzeba zbyt dużej ilości czasu do tego, żeby jakieś dobro wyprodukować, no to część konkurentów tutaj się wycofuje. I on wyrównuje się. Tak, balansuje. Nie da się tak jednak zrobić ze złotem. Dlaczego? No bo złoto jest ograniczone. Złoto jest trudne do wydobycia przede wszystkim, zwiększyć moce przyrobowe, żeby wydobyć więcej złota. No jest bardzo kosztowne. Jest bardzo kosztowne i mało tego są jakieś regulacje, wiadomo, że te regulacje są najmniej ważne, ale generalnie to nie jest tak, że my możemy tego złota albo diamentów wydobywać tyle, ile chcemy. To też jest w jakiś sposób ograniczone.
Ale nawet gdyby nie było tych regulacji, no to fakt jest taki, że to jest coś. . . czego ilość w tej chwili na Ziemi jest ograniczona. I okazuje się, że właśnie dla złota, dla srebra i dla bitcoina możemy stosować model stock to flow, który po prostu jakby kalkuluje te rzeczy, przy czym okazuje się, że stock to flow jest najbardziej. . . precyzyjny dla Bitcoina. Tak. Dlaczego? No bo jest halming. Mało tego, że jest halming. My jesteśmy. . . Jest skończona ilość, wiemy kiedy się skończy. Tak. Dokładnie wiemy ile mamy teraz, czy dokładnie to jeszcze zaraz sobie podyskutujemy, ale my jesteśmy w stanie bardzo precyzyjnie przewidzieć w jakim tempie będą postawały nowe Bitcoiny. Tak. I kiedy się skończą. Tak. I nie będzie możliwości już dodatkowego wydobycia.
Ze złotem tego nie mamy. Tak. Ze złotem to są ciągle prognozy. ile tych bitcoinów, ile tego złota, ile tego srebra będziemy wydobywać. One są, tak zakładam, dość precyzyjne, ale nie tak precyzyjne jak w bitcoinie. W bitcoinie mamy do czynienia z precyzyjnością prawie, że matematyczną. Zaburzenie tej precyzyjności to tylko średnia trwania bloku, wydobycia jednego bloku. Wiemy, że blok średnio powinien być wydobywany 10 minut i tak mniej więcej jest. Ostatnio sprawdzałem średnią, faktycznie jest to bardzo, bardzo bliskie 10 minut. Ale czasami bloki się wydłużają, czasami. . . No czekam, co opóźniają kilka bloków. Wiem, tak, tak, tak. No, ale to są sytuacje wyjątkowe. Niemniej jednak precyzja tych naszych obliczeń jest niezwykła. Tak. Powiedzmy sobie w tej chwili, jakie są parametry stock to flow dla złota, srebra i dla bitcoina. Sprawdziliśmy to przed tą audycją.
Każdy z widzów też może spojrzeć i jakoś to zweryfikować. No więc dla srebra w tej chwili wynosi 22. To oznacza, że potrzebowalibyśmy. . . 22 lat? przy obecnym i przewidywanym tempie wydobycia, do tego, żeby wydobyć tyle srebra, ile w tej chwili znajduje się w obiegu, jest wydobyte. Okej, podejrzewam, że ten wskaźnik jest wyższy dla złota. Dla złota jest 60, czyli 60 lat teraz musielibyśmy poświęcić. No dobra, to teraz jaki wskaźnik ma Bitcoin? No, Bitcoin przed halvingiem. . . przed halvingiem, i tutaj w ogóle też, no ale przed halvingiem miał około 60, 60 też. 5 zł. Tak. No ale teraz, w zależności od tego, jakie źródła się przyjmują, bo właśnie ten wskaźnik też, zaraz powiem, dlaczego są różnice w jego obliczaniu, ale uważam, że one nie mają, te różnice nie mają znaczenia.
Teraz mówi się o tym, że ten wskaźnik wynosi około 112. 112 lat potrzeba by było, żeby wydobyć tyle przy tym wydobyciu, które mamy. Dlaczego mówię, że czasami te wskaźniki się różnią? No bo pytanie jest takie, czy my do obliczenia tego wydobycia, czy do przyjęcia skali wydobycia bierzemy to, ile się wydobyło w tej sekundzie, czy przewidujemy, ile jeszcze wszystkie kolejne halwingi, które są przed nami. I tutaj temperament się zmienia, natomiast. . . No właśnie, co nam Stock2Flow daje? To jest pytanie kluczowe, bo niektórzy kryptowoltowcy są jego fanami, bo okazuje się, że kiedy stosujemy historycznie ten model do wyceny srebra i złota, to okazuje się, że on bardzo ciekawie odzwierciedlał właśnie historyczną cenę. To znaczy, gdyby ktoś znał model Stock to Flow wiele lat temu, to mógłby całkiem precyzyjnie przewidzieć cenę złota i srebra.
No ciekawe czy to się odniesie teraz do Bitcoina, tak? No bo tutaj. . . No jest taki, na pewno gdzieś tutaj się pojawił, taki właśnie w tej chwili wykres i jest to wykres powszechnie dostępny. Można wejść na przykład na Glassnode i sobie go podejrzeć. Mało tego, z Glassnode możemy ściągnąć plik do Excela dla tych, którzy po prostu lubią liczyć, tak jak niektórzy z nas, który wybiega daleko w przód. No nie daleko w przód, to znaczy on wskazuje jaka będzie. . . wartość stock to flow gdzieś tam za parę lat nawet, na podstawie tego, że jesteśmy dość mocno w stanie zaprognizować. I teraz jest pewna rzecz, taka przypadłość, którą mają wszyscy statystycy, matematycy, ludzie, którzy lubią analizę techniczną, chociaż oni może nawet niekoniecznie.
To znaczy ci, którzy stosują analizę techniczną, oni szukają jakichś relacji, jakichś powiązań bezpośrednio na wykresie, a ci, którzy. . . Ci, którzy właśnie lubią taką statystykę albo matematykę gołą, niekoniecznie nawet jakby popartą czy zobrazowaną wykresem, szukają innych zależności, chociaż ten wykres gdzieś tam się pojawia zawsze. I teraz, żeby jakby zrozumieć model stock to flow, co prawda to nie jest tam szalenie mocno potrzebne do tego, żeby zrozumieć, ale lepiej go poczujemy. Warto porozmawiać o liczbach pierwszych. Pamiętasz z podstawówki albo skądś tam jaka jest definicja liczby pierwszej? Nie do końca. Właśnie definicja jest mega prosta. To jest chyba to, że musi mieć podzielną przez siebie. . . I przez jeden.
No i oczywiście najgorsze jest to, że uczą nas tego w podstawówce tam, nie wiem, w czwartej klasie, ale kończymy to i nie wiemy o co chodzi. Ale okazuje się, że ta cecha liczby pierwszej jest, to że coś jest liczbą pierwszą ma wielkie i doniosłe znaczenie, jeżeli chodzi o. . . szyfrowania jakichś rzeczy, o kryptografię itd. , itd. I wielki umysł tego świata próbowały znaleźć jakiś algorytm, jakiś wzór, który potrafi by nam przewidzieć, jaka jest kolejna liczba pierwsza. No bo o ile czujemy, że liczbą pierwszą jest np. 1, później jest 2, później jest 3, ale 4 już nie, 5 znowuż jest, to to jest jeszcze proste, ale dalej jak gdyby idziemy w las, to sprawa robi się coraz bardziej skomplikowana i to jest bardzo ważne.
W ogóle ciekawostka jest taka, że większość, może nie większość, ale ci matematycy, którzy zdobyli sławę i zajmowali się tym tematem, zwariowali. To też ciekawostka, sprawdźcie to proszę później w internetach. Polska myśl matematyczna, zwłaszcza w okresie międzywojennym we Lwowie, była bardzo rozwinięta i był tam taki matematyk, który nazywał się Stanisław Ulam. Facet był zaangażowany w czasie II wojny światowej do tego całego procesu, który pozwolił Brytyjczykom, tak naprawdę Polakom i przy okazji Brytyjczykom rozgreść enigmę. To też mam tak historyczne, o nim też kiedyś porozmawiamy. Do czego zmierzam? Ulam siedział kiedyś na wykładzie, który był podobno piekielnie nudny. I zobaczcie, co teraz powiem, że nuda może być naprawdę niezwykłą rzeczą. To taka dygresja a propos tego, czy dzieciom należy zabierać telefony i komputery, żeby się nie dziły.
Ja zostanę na stanowisku, że tak, że nuda to jest najlepsza rzecz, którą możemy dać naszym dzieciom, ale to jest znowuż inny temat. Ulam siedział i zaczął zapisywać sobie, robić taką spiralę. Jeden, obok jedynki dwójka. Pod dwójką napisał trójkę, po lewej stronie trójki czwórkę i tak sobie po prostu rozpisał, zrobił tam na kartce papieru takiego ślimaka. Fibonacciego. Spirala, jak mówimy spirala, to ona jest oparta też o ciąg fibonacciego. Ale tutaj nie chodziło o fibonacciego, tutaj to był taki. . . Tak po prostu każda pętla była kwadratowa i rosła. No i z nudów zaznaczył sobie na takim obrazku liczby pierwsze. I co się okazało? zobaczył jakąś relację. To znaczy, że zobaczył, że jak je połączył, to pojawiły się na tym obrazku pewne diagonalne. Nie idealne, ale wyraźnie widać, że idą krzywem.
I teraz najwyższe jest to, że jeżeli my dzisiaj przy pomocy nie wiadomo jakich komputerów zrobimy sobie taką matrycę, którą zrobił Ulam, która będzie zawierała miliardy i nawet ją po prostu pomniejszymy do tego, żeby zmieściła się na kartce naszego papieru, wtedy żadnej liczby oczywiście nie rozpoznamy, to okazuje się, że pojawiają się tam diagonalne. . . . proste. One nie są idealne. Czyli można ekstrapolować. Teoretycznie. Dokładnie mówisz. Nie pomogło nam to do tej pory w ekstrapolacji. Ale okazuje się. . . Okazuje się, że widzimy, że tam coś jest. Jest coś, taka reguła, której my nie jesteśmy w stanie jeszcze dostrzec, ale już tutaj coś widzimy. Pamiętasz film Kontakt z Judy Foster? Bardzo dobry film. Tak, tam była taka sytuacja, że odebrali komunikat z kosmosu, którego nie umieli rozkodować.
Ale był jakiś multimilioner, człowiek, który miał wielki umysł i on po prostu go rozkodował. Okazało się, że wydobył z tego komunikatu, który szedł z kosmosu, film, w którym mówił Adolf. Matematycy i statystycy uwielbiają szukać najróżniejszych relacji, nawet jeżeli nie widać ich wprost. To znaczy, my mamy taką przypadłość, szukamy jakby relacji w świecie liczb dziesiętnych, a jakby nie zdajemy sobie sprawy z tego, że przecież jakby to, czy mamy system dziesiętny, czy dwunastkowy, czy osiemnastkowy, czy dwójkowy i tak dalej, to jest tylko jak gdyby pewna forma, substancja, jakąś liczba. No więc matematycy próbują na najróżniejsze sposoby znaleźć taką relację. I okazuje się. . . Wracając do modelu Stock to Flow. że plan B, a wcześniej. . .
Na przykład Nick Szabo, zaraz do niego wrócimy, i te osoby, które zaczęły badać stock to flow zarówno dla złota, jak i dla serwera i dla bitcoina. umieściły na takim dużym wykresie punkty. o tym jak zmienia się cena i zmienia się model stock to flow. Po prostu nakładałem tych punkcików bardzo, bardzo, bardzo dużo. I na pierwszy rzut oka nie widać za mocnej relacji. Ale uwaga, jeżeli zastosujemy skalę logarytmiczną, nie opartą o logarytm dziesiętny, tylko logarytm naturalny, czyli opartą o liczbę Eulera. Znowuż, sprawdźcie to, znaczy, zachęcam, żeby to sprawdzić, wiem, że to jest ten. Okazuje się, że widać bardzo wyraźną prawidłowość. Tak. Jest prosta. pojawia się, z tych kropek powstaje bardzo, bardzo coś spójnego. Jak gdyby odkrywamy rzeczywistość, na którą musimy spojrzeć trochę przez inne okulary, ale tam ta relacja występuje.
Jakby biorąc pod uwagę tę prostą, albo jakby później na nowo. . . Rysując krzywą ceny złota, srebra i bitcoina i obok rysując wartość właśnie stock to flow tego parametru, okazuje się, że one Poza tym, że są zupełnie inaczej mianowane, no bo cena złota, bitcoina i srebra jest wyrażona w dolarach, a ta wartość stock to flow dla każdego dnia to jest po prostu jakaś niemianowana wartość. Ale okazuje się, jak teraz spojrzycie sobie tutaj na wykres, że one są bardzo zbieżne. bardzo zbieżne. I jeżeli chodzi o kwestie historyczne, jak również jeżeli chodzi o przyszłość, to się okaże, ale ten model, który dla Bitcoina został przedstawiony po raz pierwszy w 2019 roku, się po prostu bardziej lub mniej sprawdza. To właśnie. . . Ta linia ceny podąża bardzo, bardzo, bardzo.
Tak, czasami ją przeskoczy, czasami przekroczy, a czasami zejdzie w dół. I w tym względzie wydaje się, że ten model stock to flow jest szalenie ciekawy. Jest szalenie ciekawy, po pierwsze dlatego, że gdzieś tam w innym ujęciu odnaleźliśmy zależność, teraz jakiś matematyk tutaj skrzycza, ale powiem, że jest zależność liniowa, tylko oczywiście trzeba zlogarytmizować skalę i zrobić to jeszcze w tym logarytmie naturalnym, ale tam coś jest. No i teraz zróbmy sobie eksperyment. Zobaczmy jak ten model stack to flow działa nam dzisiaj. Każdy kto chce go przetestować i sprawdzić może wejść sobie na taki serwis Glassnode, tam podane są. . . Ale miejsc gdzie można zobaczyć, gdzie jest dużo więcej. Tak, oczywiście. To kto flowł Bitcoin w przeglądarce i w ukaże się.
W pliku Bitcoin ciągle królem, czy tam zawsze królem Kanga na fali, jest cała taka zakładka dedykowana temu modelowi, więc każdy może sobie po prostu stamtąd skopiować. Będzie w opisie tego odcinka. Więc powiem tak. Gdybyśmy się cofnęli do. . . do walentynek 2021 roku, no to wtedy był chyba ostatni moment, kiedy jakby. . . przewidywana wartość Bitcoina przez ten model stack to flow i cena Bitcoina aktualna była bardzo blisko siebie, no bo to było 49 tysięcy dolarów. Później jakby model poszedł do góry, no a tutaj Bitcoin jak gdyby tak trochę fluktuuje, ale uwaga, jak się patrzy właśnie na cenę Bitcoina, no to widzimy, że on wedle jakiegoś cyklu odbiega od linii, a później do niej wraca. Później znowu odbiega od tej linii, a później do niej wraca.
I jesteśmy coraz bliżej linii, ale jeszcze trochę jak gdyby przerwy mamy. Ze mną w tym wykresie też widać takie skoki, te skoki to właśnie halvingi. Tak, to jest owoc halvingów. Jeszcze tam są chyba oznaczone te wykresy z okularem, już tam gdzie się zbliża czerwonym i zielonym. Tak, krzywacenie. Pokazuje Ci czy jest underpriced czy overpriced. Jak daleko od Halvingu. To jest taki tyńszowy kolor, że jak patrzymy na ten wykres, który tutaj widzicie, to jak jest krzywa ceny na czerwono, to znaczy, że jest 0 przed halvingiem, 0 dni, a jak jest na niebiesko, to 1400 dni. I to też pozwala nam zaobserwować jakieś reguły. A więc wedle modelu stock to flow na dzisiaj, to ja się tutaj jeszcze przesunę jak najbliżej. Cena bitcoina dzisiaj realna to jest 69 tysięcy dolarów.
68-69 tysięcy dolarów w tych granicach. Tak, no więc wedle modelu stock to flow powinno być dzisiaj warte, uwaga, 151. Tak, więc oczywiście widzimy, że myślimy sobie, kurde, no w ogóle o czym tutaj gadamy? Chłopaki bajają i zajmują nasz czas, ale znowu, jeżeli patrzymy na tą krzywą, to widzimy, że on jednak tym tropem podąża cały czas. No tak, mamy wykres w lewo. To nam daje to, że możemy sprawdzić, jak się zakopywała cena wcześniej. I nawet jak zakładaliśmy, no ona zawsze się trzyma w tych granicach czasem, tak jak powiedziałaś, przekracza nawet tą granicę tej ceny. Jest wyższa niż zakładane. Tak, no dokładnie. Przy czym my mamy jeszcze kilka wyzwań. Pierwsze wyzwanie jest takie, że nie wiemy ile mamy tak naprawdę bitcoinów w obiegu.
Plan B w tym artykule, do którego link wstawimy, on jest dostępny również po polsku, który wstawimy pod opisem tego filmu, przyjął, że bitcoiny należące do Satoshi Nakamoto przepadły. że one już nigdy nie będą odzyskane, ale też wyraźnie zapisał, że jest to przedmiotem dalszych badań, żeby w miarę precyzyjnie starać się określić, ile bitcoinów tak naprawdę jest w obiegu, bo jeżeli przepadły, no to należy traktować je za niebyłe. I tutaj ten wskaźnik na tym. No tych założeń, co do tych bitcoinów, których już nie ma na rynku, które są bezpowrotnie stracone, no to tutaj bardzo duże rozbieżności są. Niektórzy mówią, że od 70% nawet, od 70% do 60% może być bitcoinów, których nie ma już.
No właśnie, to jest w ogóle ciekawy przedmiot i też pamiętajmy, że mamy okres od 3 stycznia 2009 do lipca 2010, gdzie nie mieliśmy ceny Bitcoina. Plan B założył cenę Bitcoina. On ekstrapolował ją, podał kilka doniosłych wydarzeń, wiadomo w pizze, to, że ktoś tam zrobił transakcję, to, że ktoś wyliczył wartość Bitcoina w oparciu o, akurat nie wiem, czemu to wzięło, ale tak mi się wydaje, w oparciu o to, ile prądu trzeba było zużyć. Więc ten okres, jakby początek tam szukania wcześniejszej korelacji jest w oparciu o te ceny, które nie wiadomo czy były prawdziwe czy nie, ale on chciał coś po prostu przyjąć. Mam do Ciebie takie pytanie jeszcze, a propos przerwy.
No bo tutaj jeżeli mamy wszystkie parametry określone w Bitcoinie, czyli wiemy kiedy będzie ostatnio wydobyty, wiemy ile się wydobywa co godzinę, wiemy co 10 minut, wiemy jaki będzie halving, kiedy będzie halving w miarę dokładnie, to. . . Czym to się różni od takiego wykresu właśnie złota, gdzie złoto nie wiadomo czy się pojawiło nowe złoża? Nie wiadomo jaka sytuacja będzie, czy większy popyt się stworzy poprzez np. stworzenie jakiejś maszyny, która będzie potrzebowała bardzo dużej ilości złota. Popyt nie ma znaczenia w tym modelu. Tutaj ten model zakłada, że nie zastanawia się nad popytem. Okej, ale tutaj w przypadku złota nie możesz długoterminowo wykreślić jaka będzie cena, możesz tylko zakładać. Tutaj wszystkie parametry w bitcoinie mamy już zapodane, czyli de facto ten wskaźnik musi być.
bardzo racjonalny i odpowiadający temu, co się dzieje na rynku. No tak, znaczy on po pierwsze jest, to jest akurat, wiadomo, że ten model ma swoich krytyków, ale to zwolenników, zwolennicy mówią, to jest pierwszy tak bardzo precyzyjny wskaźnik. Oczywiście na świecie dzieje się tak dużo rzeczy, jest tak dużo determinant, że nie jesteśmy w stanie ich objąć i no to nigdy nie będzie tak, że cena bitcoina będzie podążała wedle jakiegoś tropu, no bo tutaj są wojny i są. . . Donald Trump planuje wygrać wybory, więc opowiada wszystkim, że teraz będzie bardzo pro kryptowalutowe, dziwne zakłowania Chin, agresja Europy w stosunku do wszystkich przedsiębiorców. No więc to wpływa trochę na to. Natomiast ja ostatnio jak gdzieś tam opowiadałem o cykliczności w Bitcoinie, to powiedziałem tak, że to nie jest tak, że cykliczność jest w 100% pewna.
Ale według mnie ona jest bardzo pewna i jeżeli coś się wydarzy takiego niezwykłego, co zaburza tę cykliczność, to tak jakbyśmy szturknęli taką napiętą sprężynę. Ona zaczyna latać po prostu i jak gdyby odbiegać od tej swojej normalnej pozycji. Ale koniec fronców. Koniec w końcu. Koniec końców. Koniec końców, tak jest. Nie koniec, ale koniec końców. Ta sprężyna wraca na swoje miejsce po chwili. Wiadomo, że podchodzą inni i ją jak gdyby szturchają i ona tam drży cały czas, ale ona próbuje wrócić na swoje miejsce. To jest to, co właśnie widzę w cykliczności. No i jakby podobne reguły widzę w modelu właśnie stock to flow.
No ale dobra, to myślę, że jest to, że ten model przewidywał, że będzie dzisiaj warta cena Bitcoina, bo tam 100, 50 tysięcy dolarów, to pewnie nie jest tak bardzo interesujące, jak to, co ten model przewiduje, będzie się działo w październiku przyszłego roku. A dlaczego? No tutaj właśnie odwołujemy do Sławka dokumentów, w którym opisuje, co się wydarzy w październiku 2021 roku, a wydarzy się. . . ATH, to jest coś o czym tutaj Czerna bardzo mocno w to wierze. No więc teraz patrzę na model stock to flow i proszę bardzo Kamil, 13 października, bo tam podajemy akurat. . . 2025 roku. Jaka będzie cena Bitcoina? Według modelu StructoFlow. No według modelu StructoFlow zakładam, że będzie to 1,5 miliona dolarów. 1,275,000. Taką podaję kwotę. Ok. A ekstrapolujmy to jeszcze dalej.
Czyli zróbmy odległość od następnego przewidywanego ATH na następne zakładane ATH, kiedy będzie po tym poprzednim ATH. No to powinniśmy dodać 4, mniej więcej 4 lata. Tak, zróbmy. Ja tutaj, widzisz, ja na tym wykresie swoim mogę dojść tylko do. . . Czerwca 2029 roku, ale boję się podać cenę, która tutaj jest. Boję się, bo po prostu jak ktoś je właśnie sałatkę, to się nie ma tak szczęśliwego. To będzie nieracjonalne. No ale to jest ciekawe, no bo. . . No właśnie. To 14 milionów dolarów. 14 milionów dolarów. I teraz znowu. . . Za 5 lat. Za 6 lat. I teraz tak sobie myślę, kurczę. Mówimy o ekstremalnie rzadkim dobru, na które w tej chwili zaczynają ostrzyć zęby wszyscy. Którego będzie ubywać. W długim terminie będzie go ubywać. No właśnie, bo ginie.
No właśnie. ciekawe, ale myślę sobie, że gdyby ktoś pokazał model stock to flow w 2010 roku, wtedy kiedy bitcoin był warty, uwaga, tam 4 centy, tak jak go tutaj znalazłem, i ktoś by nagle przeszedł i powiedział, słuchaj, według modelu stock to flow w 2012 roku, w listopadzie, bitcoin będzie warty. . . Ponad 10 dolarów, dokładnie 11. to myślę, że ciężko w to uwierzyć, po prostu ciężko w to uwierzyć. Ale dobra, no to jeszcze. . . Dam, ale zwróć na to uwagę, że wtedy byłoby ciężko uwierzyć z tych czterech centrów na 10 dolarów, jak nam jest ciężko uwierzyć, że z 70 tysięcy może być 15 milionów. Tak. No właśnie, chodzi mi o to, że na tym polega, nieważne o jakich rzędach wielkości mówimy, czy przechodzimy z centów na dziesiątki centów, czy z dolarów na dziesiątki dolarów, jak gdyby zawsze trudno jest uwierzyć. Tak.
Wiara jest tak samo tutaj ograniczona, a jednak istnieje pewnie jakaś relacja. To nie wszystko, o czym moglibyśmy pogadać, bo zastanawia mnie. . . jaka będzie cena Ethereum. No właśnie, no bo tutaj wracając do tego Twoich opracowań i Twoich dywagacji na temat tego, kiedy będzie ATH na Bitcoinie i w toku tych wszystkich wyliczeń wyszła Ci jakaś ciekawa korelacja co do Ethereum, między Bitcoinem a Ethereum. To znaczy, po pierwsze mnie interesuje, czy występuje faktycznie korelacja. Przypomnijmy, że korelacja to jest jakby mierzenie jakiejś współzależności między ale to nie jest odpowiadanie na pytanie, czy to wynika, ta współzależność z tego, że coś jest przyczyną, a coś jest skutkiem. Po prostu stwierdzamy, że coś tam jak gdyby występuje. No więc w arkuszu, który tam udostępniamy, później sobie go znajdziecie, wziąłem. . .
Zapisałem sobie wszystkie ceny Ethereum od początku, jak był notowany, oraz od tego samego dnia, jak Ethereum wystartowało, wszystkie ceny Bitcoina. No to tutaj w ogóle wizja Ethereum jest dużo łatwiej, bo od początku mamy pewne dane. Dokładnie tak jest. No i liczę korelacje. Korelacja, ci z nas, którzy mieli tam statystykę na studiach, pamiętają, że właśnie ona określa, czy coś. . . jest skorelowane dodatnio, ujemnie, czy nie jest w ogóle skorelowane. Dodatnio to oznacza, że jeżeli jedna wartość rośnie, to w jakimś stopniu druga rośnie. Ujemnie skorelowane to oznacza, że jedna wartość rośnie, a druga spada. A zerowo to oznacza, że nie ma korelacji. I teraz ostatecznie mianujemy te nasze rozważania i przewidywania do takiej wartości. Jeżeli korelacja wynosi 1, To nie ma niczego bardziej skorelowanego. Jeden podąża za drugim.
Tak, i to po prostu nawet jeden nie odstępuje od drugiego. Jeżeli korelacja wynosi minus jeden, to jest dokładnie odwrotnie skorelowane. No i w statystyce przyjmuje się taką zasadę, że jeżeli korelacja wynosi więcej niż 0,8. niż minus 0,8, w sensie jest pomiędzy 0,8 a 1 w ujęciu bezwzględnym, to mówimy o występowaniu bardzo, bardzo, bardzo silnej korelacji. Bardzo silnej korelacji. Jest silna zależność. Więc chciałbym Cię zapytać, jak myślisz, Kamil, jak myślisz. . . do czynienia z jaką korelacją mamy, jeżeli chodzi o cenę Bitcoina i Ethereum, jeżeli weźmiemy wszystkie dane od samego początku pod uwagę. No właśnie, ale pytanie, czy ta wartość zmienia się w czasie? Tak.
Czy ona jest stała od początku? Jak bierzesz te wszystkie dane, które masz, czy ona od początku cały czas wynosiła tak samo, czy zmieniała się jej wartość, wartość korelacji? Nie, bo jakby był taki gość, który nazywał się Pearson Statistic i on przygotował taki model, Ale znowu, czytajcie na Wikipedii albo czytajcie chat GPT. On powiedział tak. Masz serię jednych danych. nie wiem, za tysiąc dni i serię drugich danych za tysiąc dni. I ty, biorąc pod uwagę te wszystkie dane, liczysz dla nich jedną wartość korelacji. No bo o tym, czy więcej danych mamy, jakby nie liczymy dla każdej zmiany korelacji, tylko właśnie sumarycznie jedną. Natomiast jeszcze raz mówię, powyżej 0,8 mówimy, że coś jest bardzo prawdopodobne. 0,6. 0,95. 0,95. Tak. I oczywiście, ja mówię o początku.
Oczywiście zrobiłem tak, że policzyłem sobie też korelację tylko dla poszczególnych lat. Ok. Tylko dla poszczególnych, nie biorąc ten. I tak na przykład na samym początku, czyli w roku, tutaj sobie muszę spojrzeć, 2016, na przykład 16, to ta korelacja wynosiła tylko 0,36. A teraz, na dzisiaj? Na dzisiaj, gdybyśmy wzięli pod uwagę tylko ten rok, to 0,93. I teraz to jest łatwe do wytłumaczenia, dlatego że w 2016 roku Bitcoin już miał jakąś tendencję, już wpadł w jakieś swoje ryty, jakoś tam się rozwijał, a Ethereum było w tym stanie nieustalonym jeszcze. No właśnie, tutaj jest dla mnie takie w sumie, to nie jest intuicyjne, kontrintuicyjne to jest nawet. Dlaczego? No bo wcześniej jak powstawało Ethereum, on był notowany do Bitcoina. Jeżeli cena Bitcoina rosła, to i cena Ethereum powinna rosnąć.
Tak, tak, ale chodzi mi o to, że one, że i tak jest, że tam jak cena Bitcoina rosła, to cena Ethereum. Bo mam wrażenie, że kiedyś to było bardziej, że kiedyś Ethereum bardziej podążało za ceną Bitcoin. Nie, nie jeżeli spojrzysz na korelacja właśnie Pearson'a. No właśnie, bo tutaj. . . Ale to jest najlepsza rzecz, bo tutaj, kiedy mówimy o korelacji, nie mówimy. Nie mówimy o tym, co widzimy na wykresie, bo zawsze jak patrzymy na wykres, to go oceniamy jak człowiek. Zaburzeniem. Tak. No więc były oczywiście lata, gdzie ta korelacja dla poszczególnych lat była słabsza, ale generalnie, jak weźmiemy cały okres, nawet jak obejrzymy roczne korelacje z kilku ostatnich lat, to ona jest zawsze powyżej 0,9. Mówimy o bardzo. . . Ja powiem tak. To jest zgodne.
Znaczy to jest, bo my zawsze mówiliśmy, że Ethereum podąża za Bitcoinem, że kiedyś przyjdzie pewnie taki czas, że Ethereum będzie miał oddzielny wykres w tym rozumieniu, że stanie się niezależną z Bitcoina. To jest krej. Tak nie jest. No nie jest. Ale uwaga. To nie wszystko, bo statystyka daje nam szereg różnych narzędzi, przy czym oczywiście wiemy, na czym polega statystyka. Statystycznie każda osoba, która ogląda ten odcinek dzisiaj, umrze. Naprawdę. Więc jest nam strasznie przykro. No ale jednak daje nam to jakieś punkty odniesienia, jakieś bazy, gdzie możemy po prostu budować jakieś swoje przewidywania, a później korygować. Nie tylko w oparciu o intuicję, tylko o jakieś model matematyczny. No więc jest coś takiego jak regresja prosta. Model regresji prostej. On bada, próbuje doprowadzić. . .
jaka istnieje zależność pomiędzy jedną wartością a drugą, nie wiem, pomiędzy ilością ludzi, która ginie na wojnie, a ceną ropy na przykład, no nie? I analiza regresji prostej jakby bierze bardzo dużo danych. No my w tym wypadku wzięliśmy oczywiście cenę Ethereum i cenę Bitcoina i w ramach regresji prostej próbujemy zbudować. . . wzór funkcji liniowej. Pamiętasz wzór funkcji liniowej A i X plus B. I jeżeli występuje silna korelacja, no to ten wzór jest bardziej prawdziwy. Jeżeli występuje słaba korelacja, to jest mniej prawdziwy. Tam trochę więcej jeszcze wskaźników należy wziąć pod uwagę. Znowuż nie chcę tutaj gadać o takich nudnych rzeczach statystycznych, ale okazuje się, że jak policzymy wskaźnik regresji liniowej, czy właściwie wzór.
Wykorzystamy narzędzie regresji liniowej, jeżeli chodzi o określenie relacji już konkretnej pomiędzy ceną Ethereum a Bitcoina, to osiągamy konkretny wzór. I teraz go przedstawię. On się oczywiście każdego dnia aktualizuje, bo dochodzą nowe dane, ale wzór brzmi w sposób następujący. Oto cena. . . Ethereum to jest 0,06 ceny Bitcoina. Odjęć 51,54. No i teraz tak jak to bywa w statystyce, to by oznaczało, że gdyby Bitcoin był warty zero, no to Ethereum miałby wyjemną wartość. Wiemy o tym. To jest wada tego modelu, natomiast ten model nie jest prawdziwy dla jakichś ekstremalnie małych wartości, na przykład jeżeli chodzi o cenę, czy dla sytuacji, które są po prostu nienaturalne, bo może tak powinienem powiedzieć. No i teraz zrobiłem tabelkę, która się też tutaj wyświetla. Nie wiemy jaka ta cena będzie tego Bitcoina za rok.
Nie wiem, możemy założyć, że 100 ktpl i. . . Że może być warto 100 tysięcy 200, staż do miliona. I założyłem, że jednak. . . cena Bitcoina mocno wpływa na cenę Ethereum. Nie odwrotnie. Zresztą to wynika też z tego naszego modelu. Ostatnio też się bawiłem, też będę chciał kiedyś o tym powiedzieć, jak bardzo kluczowe aktualizacje na Ethereum wpływały na jego cenę. To, kiedy jeszcze kopano i zmieniono. . . Zmieniono bork? Jeszcze wcześniej. Ok. Kiedyś w ramach jednego bloku wydobywano 5 Etherów. Później zmniejszono to do 3, później do 2, a później właśnie zrobiono tą wielką zmianę, the merge. A jeszcze w międzyczasie wprowadzono tę zasadę, że jak puszczamy transfer po Ethereum, to część opłaty jest spalana.
No więc to są doniosłe, to są doniosłe zmiany, ja niosłem sobie na wykres właśnie Ethereum, nie miałem przekonania, że mogę odkryć jakąkolwiek regułę tutaj. A to oznacza, że ostatecznie według mnie Ethereum podąża za Bitcoinem, bardziej lub mniej. No więc tutaj widać taką tabelkę, która pokazuje. . . co by było, biorąc pod uwagę dzisiejszą cenę, ile byśmy zarobili według tego wzoru, gdybyśmy inwestowali tylko w Bitcoin albo tylko w Ethereum. No i teraz, gdyby Bitcoin był warty 100 tysięcy dolarów, to cena Ethereum będzie według tego modelu warta 5 899 dolara. Biorąc pod uwagę dzisiejsze ceny, to na Bitcoinie byśmy zarobili 143, znaczy musimy tą stówkę odjąć, byłoby to 43% zysku, a na Ethereum byłoby to 66% zysku. I teraz, jak bardziej te wartości nam rosną, to okazuje się, że zysk na Ethereum nam szybciej przerasta.
że sklep na Ethereum nam szybciej przerasta, więc jeżeli ktoś chciałby oczywiście tutaj zagrać w taką grę, czy kup all-in i musi to zrobić, bo ktoś mu przekłada w tej chwili pistolet do głowy, to powinien pomyśleć o Ethereum. Z uwagi na to jest statystyka. Jest jeszcze jeden jednak argument, który należy wziąć pod uwagę i to jest argument fundamentalny, który mówi o tym, że dynamika Ethereum i wzrostów będzie teraz większa od Bitcoina. ETH, nie ETH tylko ETF. Po prostu zostanie wpompowane bardzo dużo dolarów przy niewielkiej kapitalizacji, znaczy niewielkiej, przepraszam, źle powiedziałem. Chodzi mi o to, że kapitalizacja Ethereum ciągle jest mniejsza od Bitcoina, więc tutaj ta dynamika może być jeszcze większa. No tak, ale tak jak rozmawialiśmy o tym, to w tym modelu kiedyś kapitalizację Ethereum powinno przekroczyć przeważność nad Bitcoinem.
No tak, ale kapitalizacja Ethereum może przekroczyć, w jakichś wypadkach. Weźmy ten mało prawdopodobny wypadek, to znaczy, że wartość jednej monety będzie warta więcej niż moneta Bitcoina. Nie no, to jest skręty. Ale drugi to jest taki, że będzie tak dużo naprodukowanych. . . Ethereum ma nieograniczoną podaż, chociaż zmiany, to jest ciekawe. . . Powodują to, że jest deflacyjny w tym momencie. Tak, że jest deflacyjny i. . . Nie miałem czasu jeszcze zbadać jakiś przewidywalny model tej dyplacyjności, ale wiemy, że w obiegu jest znacznie więcej Ethereum niż Bitcoina, no to faktycznie. . . Każda nieznaczna zmiana ceny Ethereum o wiele bardziej wpływa na kapitalizację Ethereum niż na Bitcoin. Tak, zdecydowanie. Ale póki co kapitalizacja na Ethereum jest mniejsza niż na Bitcoinie. I czy tak będzie długo czy nie, no to się okaże.
Tak czy inaczej łącząc te wszystkie trzy informacje, czyli stock to flow, który daje nam przede wszystkim nadzieję na to, uzasadnioną, że będziemy świadkami dużych wzrostów, cykliczność Bitcoina, która mówi, kiedy nastąpi ATH, analizę regresji prostej i też korelacje. To wszystko pozwala nam mniej więcej przewidzieć, jak będzie wyglądała przyszłość, jaka ta przyszłość się okaże, no to zobaczymy. Ja osobiście mogę powiedzieć, że kupuję i Bitcoina i Ethereum, no bo tak po prostu trzeba. Tak, tak. No i co? No i zakładając, że wszystko się sprawdzi tak jak trzeba i stock to flow będzie, cena będzie podleżała za stock to flow, no to mamy za 6 lat kilkanaście milionów dolarów za bitcoina. Ja by tak było. Życzę wszystkim, co ma bitcoina oczywiście. O tym co wiem, to będzie większy żart, że nie kupili do tej pory.
Tak, bitcoina się tylko kupuje i nigdy nie sprzedaje. Na koniec muszę powiedzieć, że mój 11-letni syn do jakiegoś czasu skupuje. bitcoinę i ja mu powiedziałem Antek, nie sprzedawaj go. Bo on tam ostatnio przyszedł do mnie i mówi, tato straciłem teraz, bo tam spadło. A ja mówię, nie sprzedawaj, zobaczysz, zobaczysz i. . . Zobaczysz, bo jak będziesz go po prostu skupował, nie wiem, nawet po 10 złotych miesięcznie, czy tamto ileś, to jak już skończysz szkołę średnią czy studia, to już nie będziesz musiał pracować. I właśnie mnie się pyta wtedy, to co to znaczy, że nie będę musiał pracować? A ja powiedziałam, strasznie jestem dumny z tej odpowiedzi. Powiedziałem, będziesz pracował? ale tylko dla przyjemności. И так powinно быть. Ja wczoraj jeszcze, a propos tego co mówisz, no widziałem taką fajną rzecz, która mnie zainspirowała, że możesz zrobić to samo.
Widziałem gościa, który w słoiku, w jakimś tam pudełeczku takim, no słoik, pudełeczko, włożył portfel papierowy Bitcoina, skupiony Bitcoinem. Tak. I zakopał to i ma to odkopać za 10 lat. I to w sumie jest najlepszy sposób, żeby nie kurciło Cię w portfelu, żeby możesz to wydać, nie? Nie, jest lepszy. Oddechony. Nie, nie. Pamiętam, jak mieli wprowadzić takie przepisy, nie wiem czy one są, że w Polsce za przekręty na wacie mieli dawać 25 lat więzienia. No więc porada była dość prosta, jak przychodzi urzędnik skarbowy, to go zabij po prostu od razu, bo za to dostajesz maksymalnie 15 lat. To jest dobre sprawowanie, powinien po wyjdzieć. Tak, jeszcze szybciej, no ale po prostu, żeby tam nikt Cię nie załapał na przekręcie VAT-owskim. No więc najlepszą opcją, to bym się tak skojarzył, najlepszą opcją na to, żeby. . .
Twój bitcoin przyszedł w Twoich rękach, jest zakopanie go, a później zrobienie czegoś takiego, że Cię zamkną w więzieniu. Żeby Cię nie kusiło. Także nie polecamy tej metody, ale ze względów formalnych, dla celów kronikarskich wspominamy o niej. To nie jest porada inwestycyjna. Tak jest. Karol, jaki masz tutaj, jaki masz fakt? Mój fakt jest taki, że mówi się, że czasem chytry jak lis i tacy są kryptowalutowcy, że chytrzy są i potrafią złapać dobrą okazję, wyniuchać tą okazję i są jak lisy, bo lis potrafi wyniuchać mysz ze 100 metrów odległości. Pięknie, pięknie. Aby każdy trader był jak lisek, który złapie dobry trade dzisiaj. No to ja jakby pozostaję w cyklu ciekawostek kosmicznych. Oto okazuje się, że na Neptunie. . . Prędkość wiatru. jest największa w całym Układzie Słonecznym. Jest to do 2,5 tys.
km na godzinę. Dankeschön. To powiem Ci dość szybko. Tak. Wiadomo, jest to ciekawe. Mam jeszcze trochę takich ciekawostek kosmicznych. Ja jeszcze jedną mogę tutaj, a propos tego faktu takiego kosmicznego, to jedną rzecz, która wydaje mi się bardzo ciekawa. I to też jest fakt, o którym mało osób wie. Że jeżeli mamy Ziemię i mamy wodę na Ziemi. . . To te przypływy i odpływy, które doświadczamy, to nie jest tak, że ta woda się obraca. No księżyc. Tak, ale księżyc trzyma wodę w jednym miejscu, a Ziemia obraca się wokół wody. ten jakby garb wody jest zawsze w jednym miejscu to cała ziemia się obraca wokół tego garbu Tak jest. Are you sure? Jestem sure. Nie jestem sure, ale tak, jestem pewny. Moi drodzy, to już chyba koniec naszej tutaj deliberacji.
Dajcie znać, co myślicie na temat tego odcinka i w ogóle na temat formy, bo dzisiaj trochę mocno odpłynęliśmy. Proszę ocencie ten odcinek w skali od 1 do 6, skomentujcie, udostępnijcie. Dzwoneczek. Daj w górę dzwoneczek. że bramy o to i błagamy. Już mamy 10 800 subskrypcji. Bardzo dobrze. Zróbmy wszystko, żeby w czerwcu, i myślę, że to jest realny plan, było 11 000. Myślę, że to jest realny plan, a tym bardziej jak nam pomożecie, to myślę, że to nawet może do wtorku, do kwadransa z Kangą 9. 30, kolejny odcinek, także może się uda. A na pewno zapraszamy Was jeszcze na 25 czerwca, oczywiście to będzie wtorek, będzie kwadrans z Kangą 9.
30, a później o godzinie 17, Ama ze Sławkiem i Łukaszem, także chłopaki odpowiedzą na wszystkie Wasze pytania, jeżeli chcecie je zadać, to będziecie mogli je zadać podczas właśnie naszego live'a tego dnia. A jeżeli chcecie się zadać wcześniej, zapraszamy na nasz kanał na Telegramie. Dołączcie, napiszcie jakie pytania chcecie, żeby chłopaki się ustosunkowali. Zapraszamy. Będziecie mogli dowiedzieć się wszystkiego, czego chcecie się dowiedzieć o kandze. Ask me anything ze Sławkiem i Łukasz. Tak jest. Koko dżambuj do przodu, trzymajcie się. Hey, boom. To śmieszne. Wiesz, że kogoś coś tak śmieszy, że śmieje za ciebie i za mnie teraz to. Zużywam całą tablę. Trzeba wciągać brzuch znowu z pasmu. Tek Dzisiaj w nocy zżarłem słoik dżemu. .