VIDEO TRANSCRIPTION
Podążaj za najnowszymi trendami na rynku kryptowalut w naszym najnowszym filmie! Dowiedz się więcej o rosnącej popularności ETF-ów Bitcoinowych, zarządzanych przez giganta finansowego BlackRock, i o tym, jak cena Bitcoina przekroczyła 70 tysięcy dolarów. Zastanawiamy się nad potencjalnym niedoborem Bitcoinów na giełdzie Coinbase i przewidujemy zatwierdzenie ETF-ów Ethereum w najbliższych tygodniach. Poruszamy także kontrowersyjne decyzje ARK Investment i zwracamy uwagę na zmieniające się podejście do przejrzystości w obrocie kryptowalutami. W naszym filmie nie zabraknie również informacji o rosnącym zainteresowaniu XRP, Litecoinem, Chainlinkiem i Cardano oraz o potencjale wzrostu ETH. Omawiamy też kwestie związane z majętnością polityków i ich związkami z kryptowalutami. Dowiedz się, dlaczego ważni inwestorzy trzymają duże ilości Bitcoinów i stablecoinów, i jakie korzyści przynosi to Slawomirowi Mecenasowi. Na koniec, dowiedz się, jak uratować zab po uderzeniu i dlaczego warto trzymać przedmiot pod językiem. Pamiętaj o subskrypcji, komentarzu i ocenie naszego filmu!
Bum, bum, bum, bum, bam, bam, bam, bam! Moi drodzy, dzisiaj o szczególnych urodzinach, jakich to zaraz się dowiecie, ale również o tym, co takiego odnaleźliśmy w portfelach i to nie byle kogo, bo naszych umiłowanych polityków. Łukasz, zacznijmy od odgrzewanego kotleta, który jednak wszystkich bardzo mocno interesuje. Co tam takiego dzieje się w tej chwili w tych ETF-ach bitcoinowych i czy w ogóle masz jakieś wieści o ETF-ach Ethereum? No właśnie, to jest ETF. . . I eterowe, już prawie dwa tygodnie temu zatwierdzone. Wczoraj oglądałem bardzo ciekawy program z udziałem Gary'ego Genslera na CNBC i tam dużo ciekawych komentarzy było. Myślę, że jeszcze wrócimy do tego, ale właśnie ETF-y bitcoinowe mają, można powiedzieć, rekordowe albo prawie rekordowe wpływy. We wtorek wpłynęło. . . prawie miliard dolarów, 888 milionów, czy coś koło tego, wczoraj, bo nagrywamy w czwartek, więc. . .
Co jest w ogóle zarzutem dla tej formy audycji, ale na razie tak działa. W środę wpłynęło prawie pół miliarda, więc mamy naprawdę bardzo duże wzrosty i popularność tych ETF-ów jest niesamowita. Wystarczy powiedzieć, że. . . jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie ETF-y, którymi zarządza BlackRock. to wolumen ETF-a bitcoinowego to jest 25%. Wow. Wow, dla tych, którzy nie wiedzą, BlackRock to nawet nie państwo, w państwie tylko kontynent, w państwie gigantyczna, potężna organizacja finansowa, nawet ci, którzy nagrywali Jamesa Bonda nie byli w stanie czegoś takiego przewidzieć czy wymyśleć, więc to jest bardzo, bardzo ważne i doniosłe. Ja wziąłem telefon, żeby spojrzeć na kurs Bitcoina, bo wspomniałeś o tym, że wczoraj i przedwczoraj były bardzo mocne zasilenia tych bitcoinowych ETF i to wyraźnie widać na cenie, to znaczy przebiliśmy. . . ponownie tą barierę 70 tysięcy dolarów.
A jak jeszcze weźmiesz pod uwagę, że mamy niesamowite wypływy bitcoinów z giełd? Coinbase ma od wielu, wielu lat nie miał tak małej ilości bitcoinów, a pamiętajmy, że Coinbase jest głównym źródłem. gdzie są kupowane bitcoiny, czy jedynym chyba cały czas, gdzie trzymane są bitcoiny. 80 fundusz trzyma, tak pamiętam, na portfelu. Co to będzie, jak zaraz zabraknie bitcoinów na Coinbase? To się zacznie. Pewnie Coinbase to jest w ogóle wątek, który kiedyś możemy nie mówić, nie w tym odcinku, jak giełdy centralizowane wzajemnie się wspierają w utrzymaniu pełności. No ale fakt jest taki, czego to jest oznaką, że wypływają z giełd centralizowanych kryptowaluty? Że kupują to ludzie, którzy nie zamierzają sprzedać szybko. Natomiast ciekawa rzecz, bo mamy. . . W tej chwili sytuacja, że wszyscy, którzy mają bitcoiny od 155 dni są zarobieni. Czyli minimum 155 dni i jesteś do przodu.
Bo jesteśmy prawie przy ATH. Także to tutaj te eksperymenty i zabawy z liczbami zawsze fajnie działają. Moglibyśmy jeszcze sprawdzić ile dni od początku istnienia Bitcoina Bitcoin był droższy niż teraz i to by było pewnie parę takich dni w ogóle w całej historii. Co ciekawe, jak się popatrzy na trendy. . . słowa bitcoin, kryptowaluta i tak dalej, w tej chwili mamy dołki. Tak, wspomnieliśmy o tym. Co się dzieje? A cena? No, rośnie. Stan jest teraz taki, czy w tym miesiącu, w ujęciu nominalnym, będziemy świadkami ATH bitcoina? To jest w ogóle ciekawe, co takiego się wydarzyło, że ponownie następują bardzo duże zakupy ETF-owe. Brakuje nam tych statystyk, czy to kupują inwestorzy prywatni, czy tam może jakiś fundusz w to wszedł. Były dwa raporty, które mówiły o tym, kto kupuje i była mowa, że to raczej.
. . Nie są inwestorzy instytucjonalni. Oni dopiero będą, natomiast. . . W tej chwili kupują głównie osoby fizyczne, ale nie jest to taki masowy, to nie jest taki klient z ulicy, o czym świadczy właśnie brak popularności frazy Bitcoin. Tutaj wpływy do ETF-ów są olbrzymie. Mamy wzrost ceny. Stake nagle zmienia. o 180 stopni swoje podejście i ETF-y, ETH zatwierdzone. coś się dzieje. Właśnie, więc pytanie, czy jak to mówią klasycy, załadować w tej chwili swoje torby i czekać, to jest pytanie do każdego z Was. No ale czy masz jeszcze jakąś dodatkową intuicję albo wiedzę, jeżeli chodzi o ETF i Ethereum? No na pewno będzie w najbliższych tygodniach, niektórzy mówią, że w czerwcu, lipiec raczej na pewno. zostały złożone te wnioski S1 już wszystkie, więc mamy. . .
parę dni, może tydzień, dwa, na zatwierdzenie tych wniosków, no i będzie mógł się rozpocząć trade. Tutaj ciekawe jest to, że. . . Wszyscy gracze poza. . . Poza jednym, zaraz przypomnę którym, wrócili z powrotem do wniosków, bo tam BlackRock się wycofał, ale uzupełnił już dane i ma zatwierdzone. Tylko jedna firma się wycofała i to jest. . . ARK Investment? Tak, ARK Investment, ona zrezygnowała. No nie podali. . . takiego sensownego powodu, po prostu stwierdzili, że to nie będzie najlepszy instrument. Głównie podejrzewa się, że brak możliwości. . . Zgłaszam się do tej kłania. Rozmawialiśmy o tym na kwadransie. Wydaje mi się to strasznie dziwne uzasadnienie, no bo wszyscy pozostali jednak czują zapach pieniędzy tutaj w tym rozegraniu. No, na pewno jakby zbliżające się wydarzenia potwierdzą albo tą naszą hipotezę, albo nie.
Przejdźmy do tematu urodzin, bo to bardzo ważne urodziny chyba wczoraj, czyli w środę, dobrze kojarzę, były. . . Nie, tu z tego, dzisiaj. Dzisiaj, czyli wtedy, kiedy nagrywamy. Dzisiaj są obchodzone ważne wydarzenia w ważnej amerykańskiej instytucji, a tą instytucją jest. . . Komisja Papierów Wartościowych, czyli SEK. SEK. No właśnie, które to urodziny? 90. 90. Trzeba jasno powiedzieć, piękny wiek, jak to się mówi. Jakby swoją opinię na temat tej komisji mamy. Kiedyś sobie też pewnie porozmawiamy na temat sensowności istnienia takiej komisji. Ale właśnie w związku chyba z tym wydarzeniem CNBC przeprowadziło wywiad między innymi z Gary Genslerem. Tak, było taki dosyć duży panel i. . . Gary był zasypywany pytaniami, co istotne, padły pytania o krypto, bo nie tylko o krypto, ale tak, też było o krypto i można powiedzieć do tej pory Gary Gensler. .
. mówił o tym, że że kryptowaluty mogą być security, że tutaj muszą przejść odpowiednie regulacje. A teraz nic takiego nie powiedział, wręcz odwrotnie, powiedział. . . Potrzebna jest jawność. Jawność, czyli ujawnienie, żeby nie było żadnych ukrytych ruchów. I mówił to, że. . . Giełda amerykańska jest jawna, tam działania są jawne, nie może być ukrytych działań, tak samo musi być z kryptowalutami i tylko, tylko i wyłącznie o to chodzi. Jeżeli naprawdę Gary Gantz tak sobie myśli, jak teraz mówi, to trzeba jasno powiedzieć, że zmieniło mu się podejście do kryptowalut, tak jak zmieniło się Donaldowi Trumpowi, który, strasznie mi się to podoba, i podam jeszcze zaraz inny przykład, jak politycy albo urzędnicy, kiedy wiedzą, że muszą zmienić zdanie, Próbują stworzyć takie story, żeby udowodnić, że właściwie to od początku było tak, jak teraz mówią.
Mamy w Polsce na przykład taką myśl polityczną, która zaczęła mówić, że nigdy nie była za to, żeby Polska wyszła z Unii Europejskiej, tylko jest za tym, żeby Unia Europejska wróciła do swoich korzeni. O, to tak ci, którzy wiedzą, o czym mówię, ci wiedzą. Gary Gensler właśnie w tej chwili w ten sposób mówi. Pamiętam, że kilka tygodni temu, jak nagrywałem z Kamilem, no comment, no to byliśmy właśnie w przededniu podjęcia decyzji o ETF-ach i powiedzieliśmy tak, jeżeli ETF i Ethereum zostaną przyjęte, to znaczy, że Gary Gensler planuje swoją dalszą karierę gdzieś tam w biznesie, w jakichś funduszach itd. A jeżeli zostaną odrzucone, to znaczy, że zamierza pójść w politykę. Jak się nazywa nasza pani senator? Przypomnijmy sobie zaraz, ale jest taka pani senator, która po prostu z definicji. . . Warren. Warren, właśnie, Elizabeth Warren.
Ona przyjęła sobie za cel zmiażdżyć wszystkich kryptowalutowców. No i dobrze wiemy o tym, że to jest po prostu coś, na czym ona buduje swój kapitał polityczny. I niech tak będzie. Niech. No ale a propos Trumpa, to Trump faktycznie. . . Może nie zmienił, bo on, ja uważam, że on nie był bardzo przeciwny krypto. On tylko mówił, że dolar dla niego jest najważniejszy. Ale mówił o bitcoinie, że uważa, że to jest scam, że to jest oszustwo. Natomiast teraz zmienił zdanie. Zrobił zbiórkę poprzez krypto. która okazała się tak popularna. że nawet sztab wyborczy Bidena musiał to zauważyć, bo szykują się również i u tego kandydata pewne zmiany. No, moi drodzy, to jest naprawdę znak czasów, co takiego się dzieje.
W Europie wchodzi Mika i jak gdyby odrywamy się od rozwoju cywilizacyjnego. Znowuż to jest temat na inną dyskusję. Czy coś ciekawego jeszcze Gary Gensler powiedział? Ja bym powiedział, że naprawdę to zdanie o tym, że krypto potrzebuje jawności, to jest kluczowe. To jest naprawdę zmiana podejścia i inne patrzenie na krypto. Jestem wręcz przekonany, że jeszcze w tym roku będziemy mieli kolejne ETF-y na innych kryptowalutach. Nie wiem, czy to będzie Solana, nie wiem, raczej myślę, że nie. Coraz częściej mówi się ponownie o XRP. XRP, ale no dobrze. To jest ciekawe. Gdzieś również pojawiły się głosy mówiące o innych zupełnie kryptowalutach. Ktoś mówił o Litecoinie, o Chainlinku, o Cardano też ktoś tam wspominał, ale to myślę są spekulacje. To tutaj nie mamy jeszcze następnego kroku.
Ważne jest to, co się stanie z ETF-em ETH. On na pewno nie. . . nie będzie tak udany jak bitcoinowy, to. . . Nikt się nie spodziewa, żeby był aż tak udany, ale jeżeli zrobi 1,4-1,5 tego co bitcoinowy, to znaczy, że kolejne będą szybko wprowadzane. No to ciekawe, że tak myślisz, bo niektórzy mogą traktować właśnie ETH w tej chwili jako szansę na szybsze zrobienie. Ja muszę powiedzieć, że o ETH robiłem ostatnio sobie research i na przykład ilość aktywnych adresów od 2020 roku wzrosła dziewięciokrotnie. W którym roku? 20. W ciągu 4 lat. Ilość ETH w obiegu. . . Od trzech lat. systematycznie maleje. ETH stało się naprawdę deflacyjną monetą. Jeżeli jeszcze dołożymy do tego staking, który cały czas rośnie. Stop. Ta deflacyjność jest naprawdę bardzo istotna.
Powiedziałeś od 3 lat, że maleje? No bo ona może maleć od pewnej zmiany. Od 2021 roku, gdy wprowadzono zmianę i są palone ETH w czasie transakcji, to od tego czasu nie jest to linia taka pionowa w dół, ani nie jest monotoniczna, czyli czasami ma do góry, czasami w dół. Ale generalnie tendencja jest zdecydowanie malejąca. No to ciekawe, co mówisz, to bardzo ciekawe i właśnie w tym względzie przecież łatwo mi sobie wyobrazić, że ETH, które kosztuje. . . znacznie taniej niż Bitcoin, tutaj o wiele łatwiej wygenerować w ujęciu względnym, czyli procentowym, większe zyski. I w tym względzie sobie myślę, że niektórzy mogą pod to zagrać i to by było ciekawe. Zobaczymy jakiś sentyment na rynku właśnie po uruchomieniu ETF-ów, bo wtedy zobaczymy jak bardzo ETH jest popularne.
Natomiast jestem przekonany, że w tej chwili te. . . siły prowzrostowe dla Bitcoina, ETH i w ogóle krypto. są naprawdę bardzo duże. I to jest kwestia. . . Pytanie, co wygra? Czy wakacje i leniwość inwestorów, czy jednak będziemy mieli do czynienia z wyjątkowym rokiem i nawet w wakacje będziemy mieli bardzo istotne wzrosty? No tak, to jest ciekawe. Stawiam na to, ale to tylko i wyłącznie intuicja, że w wakacje jednak będzie sezon górkowy, ludzie chcą odpoczywać. Jakoś tak jest. Do tego, żeby była ta siła popytowa bardzo mocna, to jest potrzebny również efekt synergii, to znaczy, żeby tych inwestorów było więcej, a jeżeli połowa z nich będzie na wakacjach, no to wiadomo, że siłą rzeczy. czy jakby właściwością takiej natury jest to, że ta siła popytowa maleje.
Chciałbym powiedzieć Tobie o tym, co wczoraj ujawniło TVN. O, zaznaczyłem po prostu taki gruby suspens, ale nie tylko TVN, właściwie wszyscy. Chyba TVN mówiło o Kandze? Tak. W ogóle myślę, że w tej chwili w Polsce większość mediów mówi o kandzej, nawet dokładnie o tym nie wie. Jak myślicie dlaczego? Dajemy Wam 5 sekund, żebyście o tym pomyśleli. No i teraz właśnie przechodzimy do wyjaśnienia. Chodzi o. . . majątki polityków, osób eksponowanych politycznie raz do roku, chyba raz do roku, tak mi się wydaje, każdy poseł, każdy senator i tam parę jeszcze innych osób musi ujawnić, jaki majątek posiada. To jest taki zabieg, taka instytucja wprowadzona po to, żeby wiedzieć, czy ktoś na przykład w magiczny sposób nagle się nie wzbogacił, bo to by mogło wzbudzić nasze zainteresowanie.
Widziałem ostatnio listę chyba 13 posłów, którzy mają majątek równy zero. Pewnie mają ten, żony po rozdzielności. Ale mają zero. Pamiętamy o tym, że mój imiennik swego czasu wpadł do tego, że nie ujawnił czegoś w swoim sprawozdaniu finansowym. Chodziło akurat o zegarek. No i miał później z tego powodu duże problemy, ale zawsze pamiętamy, że ten polityk przypomina nam o tym, że jest zmiana czasu dwa razy do roku. jest przynajmniej patronem tego wydarzenia. Napiszcie w komentarzu, czy wiecie, o kim mówimy. A jeżeli chodzi o. . . Jak to się nazywa ta instytucja ujawnienia majątku? Sprawozdanie majątkowe. Tak, powiedzmy. Chodzi mi o pewnego polityka, też mojego imiennika i to jest niesamowite. Chodzi mi o Sławomira Męcena, który napisał kilka takich ciekawych rzeczy, że posiada. . . No, krepto ma, nie? No, właśnie ma krepto.
Najpierw powiedzmy sobie, ile ma fiatów. 840 tysięcy złotych. Tyle mam we fiatach. 15 tysięcy euro. Ta kwota 15 tysięcy euro z czymś mi się kojarzy, ale to pewnie zbieg okoliczności. 1500 dolarów, 165 funtów brytyjskich i uwaga, przechodzimy teraz do rzeczy. 33,7 bitcoina o wartości 5,5 miliona, 5,6 miliona, dokładnie. No jakbyś, zacznijmy od tego. Z tego co mi wiadomo, jestem wręcz przekonany, historia zakupu tych bitcoinów sięga gdzieś tam lat 2013-2014. Tak, posłyszałem tą historię, że te bitcoiny były kupione za śmiesznie niską kwotę, jako taka forma długoterminowej inwestycji właśnie w coś nowego. Tak i to co jest ważne, Sławomir Męcen okazał się być inwestorem bez dziurawych rąk. Bo trzyma. Bo trzyma. Jego intuicja mówi o tym, że kiedyś to będzie więcej warte.
No więc to jest w ogóle, według mnie to jest najlepsza promocja dzisiaj kryptowalut. Zachęcanie polityków do tego, żeby kupowali kryptowaluty, bo wtedy w ich oświadczeniach majątkowych to się ujawnia. No ale dobra. Okazuje się, że Sławomir Mence jest również entuzjastą stablecoinów. Jak się okazuje. Bo widzimy, że posiada 230 tysięcy omega euro i ponad 1 milion. 800 tysięcy. . . Uh. . . przepraszam, nie, 230 tysięcy omega euro o wartości ponad 1 milion i 805 tysięcy omega złotówek. Tu prawie nic napisane, że jest 805 tysięcy omega złotówek o wartości 805 tysięcy złotych. To są stablecoiny. I teraz zastanawia mnie, jaka może być motywacja, już pomijając słowo Miramencena, tylko w ogóle motywacja inwestorów, którzy mają dużą ilość bitcoinów, żeby trzymać stablecoiny. Ja rozpoznaję dwie motywacje.
I to dla tych, którzy nas oglądają, powiedzmy sobie, że to jest dobra wskazówka. Pierwsza motywacja to jest motywacja trzymania stablecoinów na giełdzie kryptowalutowej w oczekiwaniu na jakieś niezwykłe wydarzenie, gdzie bardzo szybko możemy podjąć decyzję inwestycyjną i zakupić inne kryptowaluty. Po prostu jesteśmy gotowi, nie wiem, liczymy na to, że bitcoin spadnie tam do tych 30 paru tysięcy dolarów, jak tam niektórzy wieszczyli, no i wtedy po prostu trzeba być gotowym wejść, kupić i tutaj być zarobionym. I żeby tą operację przeprowadzić błyskawicznie, to trzeba mieć stablecoin. I trzeba je trzymać na koncie, na giełdzie. Tak. Oczywiście wiemy o tym, że to jest kontrowersyjne, bo co zrobimy, jeżeli giełda upadnie.
No ale jeżeli jest tak, że my mamy milion złotych we fiatach, w tej chwili gdzieś na koncie bankowym, to w sytuacji, kiedy pojawia się jakaś okazja inwestycyjna, na którą każde. . . czuję, no to przesłanie tych fiatów na giełdę może być jakimś procesem, który zajmie kilka godzin, może nawet kilka dni. Wiemy, mamy urzędników, mamy Mika i inne rzeczy. Banki czasami lubią blokować takie prelewy. Tak, tak, no tak, mogą nam nie dopuścić do takiej sytuacji, więc to jest w ogóle bardzo silna argumentacja. Trzymać stablecoiny po to, żeby być gotowy na ten snajperski strzał. Ale jest jeszcze druga motywacja, która jest dość ważna, żeby mieć stable coiny. No jaka? Bo tą pierwszą to w pełni się zjadło. No motywacja podatkowa. A, żeby nie raportować zysków.
Żeby raportować, tylko żeby, nie wiem akurat jak to było u Sławomira Mencena, natomiast to jest cały czas mamy taką jakby przestrzeń, żeby zakupić stable coiny. Oczywiście z zamiarem tego, żeby kiedyś kupić za nie bitcoina. To jest ważne, kiedyś nawet słyszałem opinię jednego z urzędników z draców podatkowych, że jeżeli ktoś kupuje stablecoiny tylko po to, żeby je trzymać, no to ktoś mógłby przyjść i powiedzieć hej, nie do końca możemy potraktować to jako Twój koszt zakupów kryptowalutowych, ale jeżeli Ty kupujesz stablecoiny z zamiarem, żeby czekać na tę okazję, to jest to zupełnie ok. No i jeżeli komuś ktoś może wykazać, nie wiem, duży. . . Duży zysk w danym roku podatkowym to zawsze do 31. 12. do godziny 23.
59 można dokonać zakupu tych stablecoinów i zoptymalizować ten zysk, bo zakup stablecoina traktowany jest póki co w naszej przestrzeni podatkowej dokładnie tak samo jak zakup bitcoina czy innej kryptowaluty. Bardzo dobry pomysł. Tak, no i tutaj Omega właśnie przychodzi z pomocą, stoi na straży takich rozwiązań. No właśnie, zbliża się Mika, zobaczymy jak tutaj z Omegą sobie poradzimy. Poradzimy sobie, teraz omówimy, ale jest to bardzo ciekawe. Natomiast jest jeszcze jeden rodzaj kryptoaktywa, który Sławomir Męcen posiada. Memcoina jakiegoś. Nie, nie, w żadnym wypadku. Kanga coin. Ma Kanga coina, już nie w takich wielkich wartościach, ale warto o tym wspomnieć na przeliczeniu na dzień dzisiejszy. Brawo, Panie Sławomirze. Tak, brawo. 2145 zł.
Oby z tym Kanga coinem okazało się tak samo jak z tym bitcoinem, który kupował Sławomir Bencen wiele, wiele lat temu i go przytrzymał. Zwracamy na to szczególną uwagę. Warto również zwrócić uwagę, że Słowomir Mencem posiada inne aktywa, akcje spółek giełdowych, ale to wszystko w ujęciu już takim bardzo minimalnym w stosunku do tego, co posiada w kryptowalutach. Bardzo ciekawa sprawa i dzielimy się nią. Napiszcie, co o tym myślicie, ale w ogóle. . . To jeszcze posiada token KNG. Polityków jest nieciekawych. Pamiętajcie, że jeżeli któryś z polityków zakupił go, bo nie wiem, na jaki dzień to jest sporządzane, czy to jest sporządzane na dzień 31 grudnia, czy na dzień tego, ale właśnie, czy któryś z polityków, posłów, senatorów może. . . posiadać dzisiaj token KNG, a być może któryś z urzędników, a być może ktoś inny.
Jak myślicie? Napiszcie, jesteśmy ciekawi, jaka jest Wasza intuicja. Tak A teraz przechodzimy do najbardziej kalorycznej części naszego programu. Fakty, a nie mity. Łukasz, jaki nie mit dzisiaj? No więc ja mam nie mit, o którym usłyszałem wczoraj w radiu. Otóż w Japonii przeprowadzane są. . . końcowe próby nad lekiem, nie było powiedziane w jakiej formule on jest, ale lekiem, który ma powodować ponowny wzrost czy rośnięcie zębów, czyli będzie można mieć trzecie zęby. I to prawdziwe. No, rozmawialiśmy o tym przed audycją, wydaje się to bardzo ciekawe, no bo przecież zęby mleczne i zęby stałe, one są. . . zarodki tych zębów, pewnie użyłem teraz bardzo nieprecyzyjnego słowa, one znajdują się w momencie urodzenia u nas. Ale uwaga, moja ciekawostka jest taka, mam dwie ciekawostki apaku zębów. Pierwsza ciekawostka jest taka, że jest coś takiego jak praząb.
Otóż okazuje się, że może urodzić się niemowlę i mieć zęba. I wtedy tego zęba trzeba natychmiast usunąć. To nie jest mleczak, tylko. . . Nie, to jest właśnie taka sytuacja, że ten ktoś będzie miał trzy zęby. No bo właśnie ten prasąg, który jest usuwany natychmiast, później mleczaki i zęby stałe. Ale ciekawostka praktyczna i myślę, że ona może się niejednemu z nas przydać. Jeżeli zdarzy się. . . oberwać albo dostać w gębę od kogoś i ząb nam. . . wypadnie, czy zostanie wybity, to nie jest, to jeszcze wszystko nie jest stracone. Wręcz przeciwnie, taki ząb jest do uratowania.
Tego należy udać się szybko do szpitala i tam, jeżeli ten ząb oczywiście jest cały, korzeń, ma dobrą konstrukcję i tak dalej, i tak dalej, to można go wszyć i on powinien się spokojnie przyjąć. Jest to tylko jeden bardzo ważny warunek. Chodzi o to, że ząb bardzo źle się czuje poza naszą jemą ustną. I jeżeli on będzie dostarczony, nie wiem, w woreczku strunowym, to prawdopodobnie operacja już się nie powiedzie. Więc co należy zrobić, Łukasz? Co Ty byś zrobił? No trzymałbym w buzi. Tak, pod językiem, pod językiem trzymamy, idziemy do szpitala pod językiem. Makabryczne dzisiaj fakty. Ale informacja prawdziwie praktyczna, byście nie musieli jej stosować, tylko opowiadać przy stole wigilijnym. Ale właśnie takie fakty, a nie mity. z nimi Was dzisiaj zostawiamy. No i cóż, chyba wszystkiego dobrego. Tak. Zapomnieliśmy o bardzo ważnym komunikacie.
Dzwoneczek, subskrypcja, komentarz, błagam, zróbcie to dla nas. W tej chwili mamy ich z poglądu taką naszą tablicę 10700. zróbmy wszystko, żeby niedługo było 11 tysięcy. Tak, no i oczywiście ocencie ten odcinek w komentarzu pod tym filmem. Jeden najgorszy odcinek, jaki oglądałem, zmarnowaliście pół godziny mojego życia, a sześć to. . . Staram się właśnie nowym człowiekiem. Tak. Także taką mamy skalę dość szeroką. Możliwe jest dopuszczalne jest stawienie oceny z jakimś tam miejscem po przecinku. Wszystkiego dobrego i do zobaczenia podczas wtorkowego kwadransa z Kęgą. Cześć. .