VIDEO TRANSCRIPTION
Zapraszamy do obejrzenia naszego najnowszego filmu, w którym omawiamy najważniejsze trendy i wydarzenia z rynku kryptowalut. Zastanawiamy się nad przyszłością tokenów opartych na sztucznej inteligencji, takich jak Fetch i Singularity, analizujemy potencjał projektu Numerai na giełdzie Kanzy i zastanawiamy się, jakie projekty AI mają największy potencjał wzrostu. Przyglądamy się również sektorowi gier i e-sportu, roli tokenów Gala Games i rosnącemu znaczeniu gier wirtualnych. Omawiamy także fenomen memcoinów i spekulacyjne inwestycje w projekty takie jak Shiba Inu. Zajmujemy się tematyką DeFi, inwestycjami venture capital w projekty z tym związane i rozwijającym się rynkiem tokenów fanowskich. Na koniec przyglądamy się najnowszym trendom w dziedzinie NFT, Metaverse i rzeczywistości wirtualnej. Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału i śledzenia najnowszych wydarzeń na rynku kryptowalut!
No siema. Witam wszystkich na kolejnym No Comment. Tak jak co tydzień spotykamy się z Wami dzisiaj. Nie tylko wyjątkowe wydanie i nie tylko specjalny temat, ale naprawdę niespotykany duet. Ja nazywam się Łukasz Żeligowski, a ze mną jest. . . Łukasz Wydra. Witaj Łukaszu. Witaj Łukaszu. Będziemy rozmawiali o tym, co teraz trenduje, gdzie znaleźć to razy tysiąc. Może, a może razy 10, bo niektórzy nie są może tacy zachłanni. Będziemy rozmawiali o tym, co nas czeka w najbliższej przyszłości. Porozmawiamy chwilkę też o tym, co nowego na kandze, ale o tym będzie chyba najmniej, no bo przed nami bardzo wiele ciekawych tematów. Dzieje się dużo, halving się zbliża, dwa tygodnie niecałe, albo może dwa tygodnie i jeden dzień jak to oglądacie.
My nagrywamy to w czwartek, więc chyba 16 dni do halvingu zostało. Oglądacie to w sobotę, więc będzie już mniej, będziecie znali dokładniejszą datę. No ale nie tylko halving. Nie tylko halving w tej chwili rządzi rynkiem. Dużo na rynku mówi się o wielu tematach. Dla mnie takim najbardziej emocjonującym. . . Tematem jest sztuczna inteligencja. Nie lubię tego słowa, bo to na pewno nie jest inteligencja, czy sztuczna, to też można by podyskutować, ale przyjmijmy to AI jako temat. Właśnie chciałem to powiedzieć. Zawsze możesz uczyć skrótu i nigdy nie jest on aż tak bardzo intuicyjny. Tak. Tek No właśnie, AI, krypto występuje, mamy połączenia, mamy tokeny. Co tam się dzieje? Powiedz Łukasz, jak ty patrzysz na tą. . .
branżę? To ciekawostka, która przeminie, czy coś, co zostanie z nami? To jest bardzo ciekawe pytanie, które zadałeś, ponieważ na samym początku, we wstępie do tego materiału powiedziałeś, gdzie szukać razy tysiąc. No to Ci powiem, gdzie jest razy sześć tysięcy. Już jest razy sześć tysięcy, dokładnie. No i właśnie jest to AI. Jeden z projektów, o którym za chwilę wspomnę. Natomiast zacznijmy od tego, jaka jest geneza AI, czyli ChartGPT. ChartGPT, który uruchomiony został W listopadzie 2022 roku nagle społeczeństwo zdarzyło się ze świadomością, że sztuczna inteligencja to nie tylko filmy science fiction, a rzeczywistość. I nagle niektóre tokeny wystrzeliły. Tokeny, które właśnie oparte są o AI, takie jak Fetch. I Fetch jest właśnie takim tokenem. który od dna swojej Bessy do szczytu, który jeszcze niedawno zanotował, zrobił dokładnie 6 tysięcy z lekkim okładem. Całkiem niezły wzrost.
Za tym trendem poszły kolejne monety, chociażby Singularity. Za tym trendem podążą prawdopodobnie jeszcze inne. Tutaj możemy się pochwalić, że na naszej giełdzie na Kanzy znajduje się chociażby Numerai. Od zupełnie niedawna, bodajże od trzech tygodni, token ten jak do tej pory zrobił około 600%, więc jeszcze nie dogania swoich konkurentów, jeszcze nie osiągnął nowego ATH. ale potencjał swój ma i prawdopodobnie jest wiele takich projektów, które w AI mają jeszcze bardzo dużo do osiągnięcia. Bardzo dużo takich projektów się dopiero rodzi. Właśnie, bo projekty dopiero powstają. Można powiedzieć, że świat ten stary, przestarzały, giełda itd. pokazuje, że np. Nvidia wystrzeliła niesamowicie. Dlaczego Nvidia? No bo produkuje czipy, które są wykorzystywane przez te wszystkie. . . systemy związane z AI, ale właśnie mamy również w krypto takie tokeny.
Powiedziałeś o jednym, który jest na Kanze, to jest Numerai, czyli jeden jest. Myślę, że będzie takich projektów więcej, ale czym się kierować, jak szukamy tokenów? Jak myślisz, co decyduje, że jakiś token związany ze sztuczną inteligencją idzie do góry? Pamiętasz, może nie pamiętasz, ja pamiętam. Jak była era dotcomów, to w pewnym momencie wystarczyło, że jakaś firma tylko powiedziała, że ona jest zainteresowana internetem i od razu akcje szły tam 4 czy 5 razy do góry. I powiedz teraz, no właśnie, jak odróżnić te projekty, które faktycznie mogą pójść do góry, bo niosą coś ze sobą, od tych takich, które tylko wykorzystują trend i dolepiają sobie te dwie literki? Tak naprawdę AI cały czas jest zagadką i spekulacją, bo jego zastosowanie. . . Jest piękne w teorii.
Słowa marketingowe, które zawarte są w roadmapach mogą być bardzo czarujące, natomiast trzeba śledzić właśnie te roadmapy, trzeba śledzić whitepapery. o których zresztą wspominaliśmy na poprzednim naukometrze w kontekście analizy fundamentalnej wielu projektów, więc jeżeli się nie zapoznaliście jeszcze z tym materiałem, serdecznie zachęcam, abyście to zrobili. Trzeba się dokładnie przyjrzeć temu. . . jak wygląda potencjał wykorzystania i zastosowania w realnym świecie. To jest najkorzystniejsze. Jeżeli tego nie ma. . . W tym wypadku jest to zastanawiające, czy ten potencjalny token ma szansę rzeczywistego wybicia, wzbudzenia jakiegoś nowego trendu na rynku opartego o samego siebie, czy jednak nie, czy będzie to po prostu mrzonka. Ja bym powiedział, im więcej okrągłych, ładnych, marketingowych słów w opisie projektu, tym bardziej czuję się lekko tak. . .
powiedzmy pewien dyskomfort czuję, bo mam wrażenie, że autorzy nie dużo co mają do powiedzenia konkretów, a więcej jakichś takich ogólników. A z drugiej strony jeszcze myślę, że rewolucji w AI przed nami jeszcze całkiem sporo. Ja już kiedyś wspominałem o tym, że jednym z problemów związanych z AI jest w tej chwili wysoka energochłonność i na przykład dlatego. . . Ciężko jest montować systemy automatycznych, takich systemów nawigacyjnych, na przykład opartych o sztuczną inteligencję, w dronach, bo one ciągną za dużo prądu. A o to, proszę bardzo, mam wiadomości z pierwszej ręki, chyba już nawet raz o tym wspominałem przy innym kontekście, że są opracowywane technologie, gdzie model nawet tak skomplikowany, takiego modelu. . .
sztucznej inteligencji, który w tej chwili ciągnie może nie megawaty, ale na pewno kilowaty energii duże do swojej pracy, może być zainstalowany w naszym zegarku i zasilany tylko i wyłącznie z energii odzyskiwanej z ruchu ręką, czyli na zasadzie balansa, który naprędza dynamo. Takie technologie są już opracowywane. Znam ludzi osobiście, którzy pracują nad takimi technologiami w laboratoriach. Na razie są to technologie, które dopiero zaczynają, ale myślę, że kwestia najbliższych lat i się okaże, że może będziemy mieli kolejną rewolucję. Ciekawe, co wtedy Nvidia będzie robiła, ale nie wyprzedzajmy faktów, nie znamy przyszłości. Dużo się dzieje w temacie AI. Myślę, że tam jest wielu potencjalnych kandydatów na takie duże wzrosty, ale nie tylko AI, nie tylko to. Mamy też bardzo dużo w tej chwili projektów związanych z przetwarzaniem i decentralizacją danych. Tak. Żeby to wykorzystać.
Co tam się dzieje? Powiedz. Jakie to jest? Widzisz. To jest drugi sektor, który jest całkiem pokrywny do AI. Mam wrażenie, że to jest taki system na czymś połączony poniekąd. I tutaj też Kanga może się pochwalić kilkoma takimi projektami. Jednym z nich jest chociażby render. Innym na przykład Jasmine Coin. Jasmine tudzież Yasmi. To zależy jak to nazywa projekt japoński, o którym nasz kolega Jacek Dudzi z któregoś razu wspomniał również na swoim wyjściu na Quadransie. Są to projekty, które umożliwiają decentralizację baz danych. Decentralizację. . . systemów informacyjnych na swój sposób, tudzież renderowanie projektów i umożliwiają przesyłanie chociażby grafik, takich jak render właśnie. Render to jest token, który jest właśnie o coś takiego oparty. Nie wiem, czy on czasem już nie wybija nowego swojego ATH.
Jazmi chyba jeszcze nie, natomiast już kilkusatoprocentowe wzrosty w tym roku zaliczył. Co ciekawe, historia Jazmi jest dosyć interesująca, bo bodaj rok temu może nawet niecały token ten doznał delistingu na giełdzie Binance. Tak, spadł dramatycznie, po czym zaczyna odbijać. Pojawił się na kandze. Pojawił się na kandze, być może to był ten czynnik, który wyprowadził go na księżyc. Kto wie, kto wie. Tak, czyli powiedziałbym nieczyste krypto to jest potencjał. Mówimy o AI, mówimy o decentralizacji, przetwarzaniu danych. Faktycznie. W tych tematach dużo ciekawych nowych projektów. Wybieramy się w tej chwili na konferencję do Paryża. Myślę, że wiele ciekawych kontaktów stamtąd przyniesiemy i może nowe projekty całkiem ciekawe pojawią się na naszej giełdzie. Teraz tak myślę, sztuczna inteligencja, przetwarzanie danych, to tak, no ta sztuczna inteligencja trochę bliżej nas się wydaje.
Nie możemy jej dotknąć, ale. . . Tak naprawdę blisko nas to są gry. Kto z nas nie gra w jakąkolwiek grę, niech pierwszy rzuci kamień. Mówimy tutaj o grach od tych takich, które występują na konsoli, gdzie Counter Strike i tym podobne, aż po takie casualowe zupełnie. Nie chcę mówić o Candy Crush albo na przykład o Clash Royale, ale są gry, które po prostu zabierają nam trochę czasu. Stoimy na przystanku albo czekamy na pizzę w restauracji. Ale gaming to również krypto. Ostatnio mieliśmy na kanadze kilka bardzo ciekawych IEO. I proszę bardzo, kilka dobrych wiadomości. Na przykład projekt Second, wspaniały debiut, wspaniale się wybił. Kilka kolejnych dalej, też notuję dużo wzrosty. Pamiętasz jakie wzrosty na Second w tej chwili można mieć? Och, niestety nie pamiętam.
Wydaje mi się, tam są chyba w tej chwili 4 czy 5x mamy. W szczycie można było mieć nawet 100, ale to pomińmy taką może pompkę, niemniej projekty dobrze się trzymają. Ale jaka jest przeszłość tych tokenów gamingowych? Myślisz, że to też jest coś, co z nami zostanie? Myślę, że tak. Sektor gamingowy jest czymś, co rozwija się już w zasadzie od co najmniej minionej hossy. Historie akcji Infinity i dzieci na Filipinach, które naprawdę za pieniądze zarobione z akcji praktycznie domy budowały. Czy to prawda, czy nie? Nie wiem. Takie historie natomiast słyszałem. Są to piękne historie, jakby nie było. I myślę, że nasze życie przenosi się albo inaczej. Nasze życie miało swego czasu przenieść się do metaverse, który zresztą, ten temat zresztą też możemy tutaj poruszyć.
Natomiast mimo wszystko żyjemy poniekąd w nieco wirtualnym świecie. AI jest tego dowodem. Projekty decentralizacji danych, o których wspomnieliśmy wcześniej również. No gry są naturalną koleją rzeczy z tym połączone. Jest coraz więcej osób, które grają, które chcą grać. Sektor gamingowy błyskawicznie się rozwija. Na giełdzie, na kandze u nas również jest dostępna Gala Games. Gala, w zasadzie token Gala, czyli token powiązany z projektem, który. . . masowo produkuje fantastyczne gry, które przyjmują się doskonale na rynku. Więc przypuszczam, że tak, że to jest coś, co cały czas będzie rosło, że hossa gamingowa to nie jest hossa, która trwała tylko i wyłącznie minionej hossy, tylko to jest coś, co ma przyszłość długoterminową. No gry to jest temat, który będzie z nami, myślę, tak długo, jak będą istniały komputery, tylko te gry będą coraz bardziej, myślę, interesujące. Pamiętam. . . No.
. . można czytać czy oglądać filmy, w których gry występują tak pierwszoplanowo albo jakieś pseudo gry. Matrix poniekąd moim zdaniem był jednym z prekursorów, ale mamy Game Player One, w którym też świat wirtualny jest bardzo istotny. Ja czytałem kilka fajnych książek, choćby przybyłka Game Deck. Gorąco polecam. Pierwsze trzy tomy są po prostu rewelacyjne. No ale właśnie te gry. Mi najbardziej podoba się to, że mamy system. . . Te keny obiecują, niektóre, że będzie można przenosić z jednej gry do drugiej to, co się pozyskało w jednej. To jest, uważam, coś bardzo fajnego. No i w efekcie mieć jakiś taki system naczyń połączonych, że nie, że tylko skupiam się na jednej grze, ale rozwijając się w jednej grze, czy tam zdobywając jakieś skille, czy coś, mogę przenieść. . . to również do drugiej gry.
Dokładnie tak. Są pewne projekty NFT w tym wypadku, które właśnie napędzają sektor gamingowy, które pozwalają właśnie przenieść pewne doświadczenia, w zasadzie nawet pewne zdobyte skille powiedzmy, zdobyte elementy w jednej grze do zupełnie innych gier. I to już funkcjonuje, i to już funkcjonuje właśnie od minionych losy. I to ma szansę cały czas się rozwijać. Poza tym jeszcze domykając sam sektor gamingowy w tym wypadku, warto też dodać, że za gamingiem stoją Po prostu firmy, które też chcą na tym zarobić, więc siłą rzeczy one muszą iść z pewnym trendem. Jeżeli grający w gry chcieliby zarabiać pieniądze, to mamy tutaj system oczywiście play to earn w tym wypadku, to są również szanse dla tych projektów, żeby i one generowały dochód w tym wypadku. Siłą rzeczy. . .
Biznes kręci się wokół pieniądza. Tak, tak. Więc to musi się rozwijać. Nie widzę możliwości, aby było inaczej w tym wypadku. Ja tak parę lat temu miałem takie spostrzeżenie, ludzie siedzą i oglądają gry na YouTubie, jak ktoś inny gra w grę. Sam zresztą to robiłem. I taką refleksję miałem, kurczę, co ja robię? Zamiast grać w grę, to ja tu oglądam, jak ktoś inny gra. Ale potem sobie zaraz pomyślałem, hej, to mu przypomina coś, bo jak siadamy przed telewizorem i oglądamy mecz piłki nożnej. . . to robimy dokładnie to samo. Inni grają, a my na to patrzymy jak inni grają, kibicujemy itd. Więc tutaj myślę, że ten cały e-sport, który się rozwija, który ma coraz większą rzeszę fanów, to jest temat, który już też nie zniknie. To już nie jest nisza, to już jest mainstream.
Nie chcę mówić o League of Legends, ale w ogóle o to. całym takim ruchu. Myślę, że krypto tutaj również się pojawi. Szczególnie właśnie podoba mi się ta koncepcja tego, że można będzie zarabiać na graniu, czyli to nie będzie tylko takie zarabianie w postaci. . . tej, którą znamy z klubów piłkarskich, czy z jakichś klubów sportowych, ale to będzie coś takie bardziej indywidualne. Będę mógł sam, grając w gry, zarabiać, przynajmniej przez pewien czas, nie muszę mieć jakiegoś wielkiego zaplecza, wsparcia, przez pewien czas mogę próbować sam zarabiać. Potem oczywiście, jak ja oglądałem. . . jestem jednym z fanów League of Legends, więc oglądam czasem zawody, no to jak są te zespoły, które grają, to tam już dawno mówimy, już nie mówimy o tym, że to są tylko ci gracze.
Tam za nimi stoi cały sztab ludzi, osób, które pomagają, kierują. Można powiedzieć prawie jak za tenisistą, którego widzimy jak gra, to tam za nim stoi 10-20 osób, które dbają o jego odżywianie, wszelkie aspekty związane z ćwiczeniem itd. Tak samo tu pojawiają się tego typu rzeczy, takie zawody już wspomagające, jacyś trenerzy związani z psychologią, ćwiczący itd. Więc gaming zostanie i krypto jest tutaj mocno, bardzo mocno, to bym powiedział nawet aktywne, bardzo wiele nowych projektów. Na Kandze chociażby ostatnie kilka AIO to było związane z gamingowymi projektami. Widzimy tutaj bardzo dużą popularność gamingu na Kandze. To jest jadę swotrando w tym wypadku. Dokładnie. Można powiedzieć, siłą rzeczy się pojawia. My tutaj nie musimy kreować niczego, to samo przychodzi i projektów jest coraz więcej.
Ja tak na marginesie tylko powiem, że ostatnio oglądałem kalendarz naszych IEO, który jest wypełniony już po brzegi chyba do końca czerwca, więc można powiedzieć, że mamy zapełnione wszystkie sloty i gaming jest tutaj bardzo istotnym elementem. Liczę na to, że takich projektów, które ostatnio mogliśmy listować, będzie jeszcze więcej, a nawet jest kilka takich bomb. I to jest przyczynek do tego, żeby zachęcić Was właśnie do tego, żebyście kliknęli, zasubskrybowali ten kanał, bo jeżeli zasubskrybujecie i klikniecie dzwoneczek, to nie przegapicie żadnego naszego materiału, a będziemy informowali o tym. co ciekawego będzie na kandze, jakie kolejne projekty pojawią się i gdzie możemy szukać tych kolejnych. . . Na giełdzie to się mówi unicorny, a tutaj mówimy razy tysiąc. Nie wiem, czy jest jakaś nazwa na to już wymyślona. Jesteśmy degeneratami. Kryptodegeneraci nie szukają razy dwa.
Nie, nie, to nie jest to razy tysiąc, to co nas interesuje. Więc jeżeli chcecie być na bieżąco, to koniecznie kliknijcie w dzwoneczek, polubcie nasze profile na Twitterze czy na Facebooku i zapiszcie się do grupy telegramowej. Tam zawsze będą najświeższe wiadomości. Jeszcze takie dwa tematy, które dla mnie są szczególnie interesujące. Jest jedna rzecz, która w krypto mnie zadziwia. Jedna, której totalnie nie rozumiem i mam wrażenie, że to jest coś takiego, co jest jakoś obok mnie. Mam na myśli memcoiny. I szał, który tam się pojawia, te wyniki. Już kilka razy widziałem artykuły. Zainwestował 100 dolarów, wyciągnął 5 milionów. To jest coś niesamowitego. Co myślisz o tym? Jak te memcoiny? Czy to jest trend, czy to jest tylko chwilowa jakaś wybryk? Coś, co zniknie niedługo? Mam takie mieszane uczucia co do memcoiny.
ponieważ kierując się analizą fundamentalną, absolutnie WM Coin nigdy nie zainwestował swoich pieniędzy. Zresztą trudno mówić, aby przekazywanie. . . No dobrze, finansowanie jakiegokolwiek projektu memcoinowego mogło być inwestycją. Jest to bardziej spekulacja. Jest to trend jak najbardziej. Zresztą Pepe, który odnosi się do Żaby, Żaby, która wywodzi się z kolei z Twittera. Ci, którzy śledzą poszczególnych analityków na Twitterze zauważyli z pewnością, że Żaba jest takim elementem, który też od poprzedniej hosty gdzieś tam się przenikał. Natomiast Pepe chyba powstał dopiero w momencie, kiedy już Bessa nastąpiła. Tak naprawdę Pepe nie miał szansy wybicia. Teraz dopiero przeżywa swoją faktyczną chąstę, właśnie dlatego, że dużo się o nim mówi. Czy jakieś fundamenty ten koń posiada? No oczywiście nie. No właśnie, to myślę, że nim nic nie stoi, prawda? Otóż to. Czy Dogecoin jakieś fundamenty posiada? No nie, ale. .
. Ale się o nim mówi, bo na przykład można wykonywać za jego pomocą płatności za poszczególne gadżety bodajże w Tesli. Jeszcze Tesli za Doge Coina kupić nie można, aczkolwiek Elon Musk już dawno temu ogłosił, że coś tam można za Doge Coina kupić, prawda? Shiba Inu, która jest odpowiedzią na Doge Coin. Chyba się o tym chciałem powiedzieć. O Shiba Inu, zobacz, to jest coś co zaczęło się od Memcoina. Od totalnego jakiegoś szaleństwa takiego i nagle w tej chwili my mamy zupełnie nowy ekosystem. Coś, co się bardzo rozwija. Już nie było fundamentów i nagle się te fundamenty pojawiły. Najpierw był dach, potem były ściany, potem były fundamenty. To też jest wątek, który zresztą poruszaliśmy z Tomkiem Widanką w ostatnim No Comment.
Co prawda tylko tak delikatnie o niego zahaczyliśmy, ale jest to o tyle ciekawe, no tak tam powstaje przecież warstwa druga Shiba Inu i to jest projekt, na którym bardzo dużo ludzi zarobiło bardzo duże pieniądze. Kiedy kupili go za kilka dolarów, projekt ten spadł bardzo mocno, że z tych kilku dolarów mieli mniej niż kilka centów w zasadzie, a mimo to wyciągnęli z tego, no może przesadziłem z tymi kilkoma centami, ale naprawdę bardzo upadł. A potem te same osoby, historie takie krążą po sieci, wyciągnęły ogromne pieniądze. No to jest moneta, która od swojego dna wzrosła o kilka milionów procent tak naprawdę. Ja muszę powiedzieć, że jestem jednym ze szczęśliwców, bo wydałem całe 5 dolarów na Shiba, gdy była faktycznie bardzo niska i w tej chwili jest to duży wzrost, naprawdę dobry wynik.
5 dolarów. Można było trochę więcej. Spekulacja. To nie jest inwestycja, więc drobne pieniążki. I to jeszcze kupiłem tą SIBę raczej w ramach testowania, jak traduje się na platformie, a nie po to, żeby faktycznie zainwestować. Także słuchajcie, takie wypadki też są. SIBA jest oczywiście na kandze już od dawna. Kilka innych memcoinów też mamy. Pepe również jest, który jest akurat trendem tegorocznym. Myślę, że również nowe MMCoiny będą się pojawiały. Widzicie, Kanga się rozwija, mamy coraz więcej tych rynków, coraz więcej tematów. I tutaj mała dygresja, jeżeli oglądacie i czujecie lekki dyskomfort wiedzowy, że coś tu Wam umyka, że czegoś nie wiecie, czegoś nie rozumiecie, o czym mówimy, to oczywiście zapraszamy do Kanga University. Kanga University to jest. . . pełni darmowe źródło wiedzy. Tam macie wiele kursów na wielu różnych poziomach, wiele rzetelnej informacji.
Polecam serdecznie. Jeżeli ktoś nie ma czasu, żeby czytać, to również ruszyliśmy z serią podcastów, na których tłumaczymy poszczególne tematy. Myślę, że warto tego wysłuchać, jeżeli zaczynacie dopiero swoją przygodę z krypto, ale również jak już czujecie się nawet zaawansowani, na pewno znajdziecie temat, który Was tam zainteresuje. Więc odsyłamy do Kanga Uniwersytetu. Ale pójdźmy troszeczkę, tak bym powiedział, trochę w prehistorie, bo chciałbym wrócić jeszcze do tematu DeFi. DeFi, te projekty związane z zdecentralizowanymi giełdami, po prostu bardziej ogólnie finansami. Czy widzisz tutaj jakieś możliwości wzrostu tych projektów związanych z tymi platformami? Wydawać się może, że DeFi to taki uśpiony gigant w tym momencie. Dziękuję. To była narracja minionej hossy ponownie.
Natomiast co ciekawe w materiale, który w momencie kiedy nas oglądacie na pewno już wleciał, czyli Kanga News, czyli na kanale Kanga Global pojawił się drugi odcinek naszego anglojęzycznego wydania. Mówimy m. in. o tym, że firmy Venture Capital w minionym miesiącu zainwestowały bardzo dużo pieniędzy w projekty kryptograficzne, gdzie uwaga, bardzo dużo odsetek, bodajże ponad połowa to są projekty DeFi właśnie. I to jest zastanawiające, że to jest pewna narracja, która. . . została totalnie uśpiona i nagle budzi się z powrotem do życia. Przynajmniej wśród venture capital. Można powiedzieć, że technologia dojrzała, sprawdzona. To już nie jest taka totalna nowość. Teraz ciekawe, kto pierwszy wyjdzie z jakimiś nowymi, ciekawymi pomysłami, jak te DeFi mogą być używane, do czego mogą być używane.
DeFi to nie tylko platforma wymiany, słupowanie tokenów, to nie tylko jakieś emisje, to nie tylko pożyczki pod zastaw krypto, To nie jest tylko to, ale też wiele innych pomysłów. Ja bym powiedział, że to jest dziedzina faktyczna, która w mojej ocenie już przeszła tą taką fazę totalnej nowości. To jeszcze nie jest mainstream, ale już pomału zbliżamy się chyba do tego momentu, w którym to będzie taka twarda technologia. Poważna nowość. Poważna adopcja. Tekst Łukaszu. . . Wspomniałeś w pewnym momencie o oglądaniu meczy piłki nożnej. Bardzo fajne zresztą porównanie. Automatycznie nastąpiło mi się pewne skojarzenie, które też było trendem minionej HOSY i który może jeszcze uruchomić się także i w tej. Czyli tokeny fanowskie. Pewnie kojarzysz taki projekt jak Chiliz, również dostępny u nas na giełdzie.
Bardzo fajna platforma, która oprócz tego, że jest platformą samą w sobie, to wypuszcza tokeny chociażby klubów piłkarskich. Jeżeli dobrze pamiętam, to na Chilizie bazują również tokeny NFT, do których też za chwilę dojdziemy oczywiście. Natomiast Chiliz sam w sobie skupia się na tym, że tworzy tokeny takich klubów piłkarskich jak chociażby Manchester City, jak Juventus Turin. I tym podobne, co powoduje, że ludzie, którzy z kolei gromadzą się wokół tych projektów, bardzo często chcą posiadać chociażby jednego koina tylko i wyłącznie po to, żeby mieć jakiś element kolekcjonerski związany ze swoją ulubioną drużyną piłkarską. Mało tego, ci sami ludzie mogą partycypować w wielu konkursach dzięki właśnie posiadaniu tych tokenów i w dalszej perspektywie na przykład spotykać się na kolacjach ze swoimi ulubionymi piłkarzami. To jest naprawdę już odjazdowa sprawa.
Natomiast w takich mniej szałowych przypadkach na przykład wejść na trybunę VIP i oglądać z tej perspektywy mecz w swojej ulubionej grze. No to nie taka mała rzecz, to jest moim zdaniem całkiem interesująca. Te tokeny fanowskie to jest temat, który istnieje. W krypto już od 8 lat, ja tak pamiętam, pierwsze pojawiały się 8-9 lat temu pomysły związane z tokenami personalnymi, czy tokenami właśnie fanowskimi, to jest temat, który myślę koniec końców jakoś powstanie, wyjdzie tutaj na powierzchnię, tak samo jak uwaga temat real world assets. RWA, coś co ostatnio znowu zaczyna być coraz częściej, oglądam trochę tych klasycznych kanałów telewizyjnych związanych z finansami, Bloomberg czy CNBC, tam sporo jest na ten temat mowy. BlackRock chociażby chce tutaj tokenizować prawdziwe asety, to jest coś myślę bardzo interesującego.
Wracamy, troszeczkę taka powtórka z rozrywki jest, bo kiedyś się o tym mówiło, bardzo dużo mówiło się o tokenizacji nieruchomości, o tokenizacji dzieł sztuki. Teraz ten temat przetrawiony, przemyślany, myślę, że pojawi się znowu, można być tutaj czujnym. Jestem przekonany, że za 10 lat rzeczywistość będzie wyglądała zdecydowanie inaczej. Jak mówimy o takich lekko starszych rzeczach, NFT, już wspomniałeś NFT, coś co kiedyś wywołało wielką burzę, potem mam wrażenie chyba trochę zniknęło, bo nie było zastosowania, nie? Tam ten metavers miał być zastosowaniem. Ale czy teraz coś myślisz się dzieje? No i tutaj uderzamy w taką ciekawą kontrowersję tak naprawdę, bo zdania na temat NFT są mocno podzielone. Ja osobiście. . . Też mam mieszane uczucia, nie ukrywam. Uh. . . Zacznijmy może od samego Metaverse, bo wspomniałeś jeszcze o Metaverse. Nie do końca to wyszło. Przycichło, nie? No właśnie, przycichło.
Przycichło czy umarło? Teraz się zastanawiamy. Czy może umiera? A może jednak czeka na dobry moment? Tak naprawdę nie wiadomo. Metaverse w tym momencie jest ogromną zagadką i nie wiadomo co z tego tak naprawdę wyrośnie. Moim zdaniem ma pewien potencjał, natomiast czy zostanie on wykorzystany? Mogą to być tylko już poszczególne projekty. Jeżeli Facebookowi nie wychodzi, Facebook tak w zasadzie nawet zaczął tracić przez to, że dokonał rebrandingu i że z metą niewiele postępowało do przodu. Więc skoro takiemu projektowi nie wyszło, to być może inne też będą miały z tym ogromne kłopoty i nie dojdzie aż do takiego skutku, jakiego byśmy oczekiwali. No, ja bym powiedział, że faktycznie sprzedaż okularów związanych z. . .
rzeczywistością wirtualną czy augmented reality, czyli rzeczywistością rozszerzoną, nie napawa entuzjazmem, zarówno przy konsolach, jak i przy facebookowych Oculusach czy Apple'owych, Apple Vision Pro. Tutaj ta sprzedaż nie jest tak wysoka, jakbyśmy się spodziewali. Można powiedzieć, że Apple Vision to jest troszeczkę inna półka, trochę inny target, w co innego uderzamy. Ja swoją drogą cały czas jestem zaintrygowany możliwością pracowania w dowolnym miejscu w domu, niepotrzebnie posiadając zestaw monitorów i jakiegoś wielkiego wyświetlacza, tylko mogę usiąść sobie w jadalni na wygodnym krześle i popracować, po czym jak skończę pracę zdjąć okulary i nie mieć. . . zabalaganionego domu. Intryguje mnie to. Jeszcze nie próbowałem. Mam nadzieję, że wkrótce mi się uda. No ale sama wirtualna rzeczywistość jeszcze chyba faktycznie czeka. Ten metawers to jeszcze czeka trochę na rozwój technologii. Technologia nie dogania.
Chociaż, muszę tutaj powiedzieć, że cały czas ja śledzę Neuralink, projekt. . . Il en a un masque. Szalenie intrygujący projekt. Powiedziałbym, że jeden z tych takich właśnie wizjonerskich. ale trochę przerażający. trochę przerażających, bo zaczyna mnie to mocno, może nie zaczyna, a od samego początku tak trochę mnie martwiło ta wizja takiego totalnego odizolowania się od rzeczywistości. Bardzo się tego boję i ja uważam, że to, co przeżyliśmy w czasach, gdy przenieśliśmy się praktycznie w całość świata wirtualnego, pracując z domów, to nie jest złe. W stu procentach, ale jednak praca, tak jak my tutaj teraz siedzimy, to jest o wiele lepsza niż gdybyśmy mieli zdalnie prowadzić ze sobą wywiad. Interakcja jest zdecydowanie lepsza. Oczywiście, że tak. To by było też mniej interesujące zapewne dla naszych odbiorców.
Tak, tak myślę, że jednak te, mimo że technologia poszła do przodu i można robić tego typu wywiady i one nawet nie są złe, ale jakoś tak, jak są dwie osoby w studio, to jest lepiej. Lepiej się rozmawia. Dobra, ostatni temat. A jeszcze te NFT. No, pociągnijmy. Musimy coś opowiedzieć o tym NFT. To jest taka fajna kontrowersja. Mamy tych projektów bardzo dużo NFT, prawda? Ale które tak naprawdę są zapamiętane? Jakie pamiętasz projekty NFT? No ja prawie żadnego. I to jest pewna odpowiedź, która nam daje pewną wskazówkę, co może wydarzyć się właśnie z NFT. NFT może mieć zastosowanie w projektach gamingowych, o czym zresztą wspomnieliśmy już wcześniej. NFT to są na przykład cyberpunki, które w tym wypadku są dalekie od projektów gamingowych, ale są flagowymi projektami. Bored Apes, dokładnie to samo.
To są projekty, które chodziły za ogromne pieniądze. I sądzę, że to jest znak naszych czasów, że to jest rodzaj sztuki współczesnej, którą będziemy za parę lat wspominać i te projekty mogą być naprawdę w cenie. Czy kolejne, które po nich postąpiły, będą cieszyły się taką samą sławą? Moim zdaniem raczej nie. Może dlatego, że to nie ma większego zastosowania w rzeczywistości, ale NFT gamingowe, o którym wspomnieliśmy wcześniej już tak, ma jakieś zastosowanie przynajmniej w sferze gamingowej. I NFT, które byłyby na przykład dowodem własności, czyli w tym wypadku wchodzimy w obszar real world assets, prawda? I sądzę, że to jest pewien aspekt i platformy ewentualne, tudzież tokeny za pośrednictwem których będzie można budować tego rodzaju NFT dają szansę. na ogromne wzrosty i że staną się na trendach.
Czyli można powiedzieć, że na bazie jakiegoś szalonego pomysłu, bo jednak Bored Apes czy właśnie Cyberpunk to były takie projekty trochę szalone, może powstała technologia, powstały rozwiązania, które mogą być użyte do całkiem takich realnych, nudnych celów, ale dzięki temu. . . będą miały zastosowanie w świecie rzeczywistym i tak zyskają. Ja cały czas czekam na system ksiąg wieczystych oparty o blockchain. Uważam, że to jest to, co powinno być robione. Jeżeli ktoś z Was zna ludzi w odpowiednich sferach, które zajmują się tym tematem od strony państwowej, od strony tej ustawodawczej, mówcie im, sądźcie im tą wizję tego, że to wszystko można zrobić. w dużo prostszy, wydajniejszy, przejrzysty i pewny sposób uniknąć wielu kontrowersji, a przede wszystkim ułatwić życie ludziom i co wcale nie oznacza, że nie można na tym zarobić.
Czy państwo nie może mieć jakiejś oszczędności, czy też nie może się okazać, że np. zwiększając płynność na rynku nieruchomości, też ludzie nie będą po prostu bardziej zadowoleni. Bardzo często te operacje związane z zakupem nieruchomości po prostu niektórych. . . odstraszają od działania na tym rynku. No ale dobra, NFT rozmawialiśmy, sztuczna inteligencja, przetwarzanie danych, ale jest jeszcze jeden trend, który się pojawia w kryptowalutach, on już jest taki bardzo kryptowalutowy, to już jest temat bardzo niszowy, bo jest związany z niszowym tematem kryptowalut, a tu mamy jeszcze nisze w niszy, czyli warstwy drugie, lejery drugie, dużo nowych projektów. które mają jakieś niesamowite wzrosty, jeśli chodzi o wykorzystanie, no choćby token BASE. Ja słyszałem ostatnio, że on jakieś rekordy bije, tam ilości zamrożonych aktywów i ilość transakcji aktywnych portfeli, to jakieś szaleństwo.
Co tu się dzieje? O BASE też słyszałem szalone rzeczy, aczkolwiek jeszcze nim się aż tak głęboko nie interesowałem, żeby zaznajomić się z poszczególnymi aspektami owych wzrostów. Natomiast dużo mówi się i w zasadzie zastanawiam się, czy nad tym tematem nie warto się głębiej pochylić. Czyli warstwa druga chociażby samego Ethereum. Ethereum, które ma problemy z przepustownością, z wysokością opłaty za gaz itd. Jest bardzo dużo projektów, które upraszczają działanie Ethereum. chociażby Loopring, który też znaleźć można u nas na giełdzie, TKLRC, jeżeli dobrze pamiętam. W każdym razie on, nie pamiętam nawet dokładnie za co on odpowiada, na pewno wnosi on skalowalność do Ethereum. Jeżeli coś wnosi skalowalność do projektu, który jest Ethereum, dosyć ciężkim, ale jednak bardzo użytecznym, to znaczy, że jest to bardzo przydatne. Tak, możliwość. dokonywania dużo większej ilości transakcji na sekundę, dużo taniej, szybciej.
To jest naprawdę coś przydatnego. Czekam na to, aż faktycznie w prosty sposób będę mógł zapłacić krypto w powszechny sposób właśnie za przysłowiową kawę. Tu należy wspomnieć oczywiście o Kanga Pay. Jeżeli chcesz móc akceptować w swoim sklepie, w swoim punkcie, w restauracji. Gdzieś świadczysz usługi płatności przy pomocy krypto, zachęcamy do kontaktu. To jest w pełni legalne, w pełni. . . No właściwe, tutaj nie ma żadnych jakiś szarych stref, sprawa jest bardzo prosta, jako osoba otrzymująca zapłatę jesteś zabezpieczony, nie masz ryzyka kursowego, bo otrzymujesz stable coiny, więc nie ma tutaj żadnego problemu z ryzykiem kursowym, a osoba, która płaci może błyskawicznie zapłacić i omijamy ten element związany z wymianą na fiaty, czyli na gotówkę, czy na przelew bankowy. Możemy tego uniknąć, mamy natychmiastową transakcję.
To jest bardzo fajne, ale druga rzecz to są oczywiście karty przedpłacone. Coś o czym mówimy to ciekawa bardzo funkcjonalność na Kandze. Ja mogę, Łukaszu, po prostu dla Michała, który dzisiaj siedzi za konsoletą, możemy złożyć się i wykupić Michałowi kartę przedpłaconą jako prezent. Możemy dać mu taką kartę wirtualną, wpłacić tam np. 100 dolarów, żeby mógł sobie pójść i kupić w sklepie to, co chce, a jeżeli stwierdzi, że chce kupić coś droższego, to zawsze może dołożyć ze swoich pieniędzy. Taka karta jest niesamowicie wygodna. Możemy ją zasilić przy pomocy tokenów USDT, które są wymieniane 1 do 1 i można tą kartą płacić potem praktycznie w każdym sklepie.
Można tą kartę podłączyć sobie do portfela na Androidzie albo do portfela na iOS i normalnie płacić tą kartą tak, jakby to była nasza karta. Ważną zaletą jest to, że ta karta nie wymaga jakiegoś skomplikowanych procedur KYC, no bo my możemy kupić Michałowi tą kartę i po prostu wydając tą kartę możemy mu podać, kto będzie posiadaczem tej karty. Tutaj nie ma weryfikacji dokumentów, no bo ciężko to zrobić, gdy mówimy o prezencie. Taka karta może mieć maksymalną wartość 5 tysięcy dolarów. Tysiąca zdaje. Tysiąca dolarów. Tysiąca ustaliliśmy. OK. Więc zachęcamy, spróbujcie, jeżeli ktoś z Was chce spróbować skorzystać z takiej karty, ona jest cały czas w fazie testów u nas, więc napiszcie do supportu, że chcecie skorzystać z takiej karty, dostaniecie pełną instrukcję.
A jeżeli chcecie dowiedzieć się dokładnie, jak ona działa, zajrzyjcie na naszego bloga, oprócz tego, że jest bardzo ciekawy materiał opisany, to również jest film Łukasza właśnie, który opowiada o tym, jak dokładnie kartę doładować, jak z niej korzystać. Mało tego, jeżeli nie zaglądacie do swoich skrzynek pocztowych, to w tym momencie Wam przypominam, abyście to zrobili, ponieważ poszło takie przypomnienie, bodajże we wtorek tego tygodnia. o tym jak dokładnie działają nasze karty przedpłacone, więc tam macie wszystko skrupulatnie wyjaśnione. Jeszcze mamy jeden trend. Słucham. Najważniejszy w zasadzie, którego nie wolno pomijać. Taki, który na pewno nie zrobi raz w tysiąc, na przykład nie w krótkim terminie, ale w przyszłości. Bitcoin przecież. No Bitcoin, ok, wracamy do podstaw. Musimy o nim wspomnieć, ponieważ to co obecnie się wydarza na rynku, to zdecydowanie jest hostą bitcoinową. 66 tysięcy.
Taki jest mniej więcej kurs aktualny. 375% wzrostu od lokalnego dna wybitego w listopadzie 2022 roku. Jak na tak stabilne i tak pewną kryptowalutę, to całkiem dobry wynik, ale ja myślę, że to nie jest jeszcze ostatnie słowo. ATH przed halvingiem. Coś takiego jeszcze nigdy w życiu nie miało miejsca. Nigdy w historii istnienia Bitcoina. Ja tu mam swoją teorię, bo uważam, że ATH nie miało miejsca. Ponieważ jakbyśmy popatrzyli na ATH z uwzględnieniem inflacji, ale nie tej oficjalnej, tylko tej takiej rzeczywistej, to ATH jeszcze nie ma. Było blisko, ale nie było. Zobaczymy, można porównywać, ja widziałem bardzo ciekawy wykres, nie cena Bitcoina w dolarach, ale w stosunku do złota, albo do indeksu Standard Poor's 500. Też bardzo ciekawe wskaźniki, można fajnie sobie popatrzeć, czy ta cena faktycznie osiągnęła to ATH. No właśnie, ATH. . .
przebijemy to ATH jeszcze przed halvingiem? Dwa tygodnie, czy nie? Sądzę, że już nie, chociaż jest inaczej niż było zwykle. Już mówiąc tutaj tylko i wyłącznie w odniesieniu do samego dolara, ATH teoretycznie jest wybite przynajmniej na takim wykresie, natomiast jest to zachowanie niestandardowe, więc tak naprawdę nie do końca wiemy czego się spodziewać. Zazwyczaj halving miał to do siebie, że to był event, który był kupowany przed, czyli na zasadzie by the rumors and the news, prawda? W momencie kiedy pojawiały się halving automatycznie pojawiały się spadki. Natomiast cena w swych wzrostach zazwyczaj wychomowywała już przed halvingiem. Jesteśmy aktualnie w okresie przed halvingowym. W związku z czym jakiejś większej zmienności raczej nie powinniśmy się spodziewać.
Zajrzymy niebawem do analizy technicznej, która pojawi się na pewno w nadchodzącym newsletterze, więc przekonamy się co z niej akurat wynika. Ją natomiast zostawiamy w tym momencie na boku. Ale warto się zastanowić czy to nie jest hossa typowo bitcoinowa, typowo ETF-owa. nawet, ponieważ jeżeli tak, to powiedzmy Ethereum, które jest drugie w kolejce, jeżeli zostanie zatwierdzone, tutaj pojawiają się bardzo szerokie spekulacje, wiele problematycznych kwestii po drodze, ale czy to nie będzie HOS-a ETF-owa, tudzież chociażby tylko i wyłącznie Bitcoinowa? Co o tym myślisz? Tak, ja muszę powiedzieć, że generalnie mam bardzo pozytywne nastawienie. Ja uważam, że fakt powstania ETF-ów. . . Przypomnę, to są te narzędzia giełdowe, czy instrument giełdowy, który pozwala właśnie tym, którzy inwestują na giełdzie, zainwestować w Bitcoina. Oczywiście o wiele lepiej jest kupić i posiadać samemu Bitcoina, ale to jest powiedzmy ten drugi krok.
Pierwszy krok jaki można zrobić, to kupić sobie ETF oparty o Bitcoina, ETF spotowy oczywiście. Mamy sytuację taką, że 12 ETF-ów zostało zatwierdzonych. Jeden z Grayscale'a, który sprzedaje, bo on jako jedyny miał bardzo dużo bitcoinów, ale on już ponad połowę sprzedał. 4 miesiące. Czyli możemy powiedzieć sobie, że za 4 miesiące to on już sprzeda wszystko, co ma. A on jest głównym czynnikiem zbijającym podaż, znaczy dającym podaż. Jeżeli on zniknie, a przecież nie wyprzeda się cały, może jeszcze trochę się wyprzeda, może zejdzie do 25% swojego stanu posiadania z początku. i przestaną sprzedawać tam. I wtedy okaże się, że naprawdę, naprawdę zaczyna brakować bitcoinów, no bo w tej chwili bilans zakupów i sprzedaży bitcoinów przez te ETF-y jest cały czas na duży plus. Jeżeli popatrzymy sumarycznie od początku, to jest olbrzymie przepływy kapitału.
Trochę mamy. . . zmniejszony poptyk, bo Grayscale sprzedaje, a to potem może być skupowane przez te pozostałe, ale im się w końcu skończy. a nawet uwzględniając sprzedaż Grayscala i tak jesteśmy często na plus. Ostatnie cztery dni były, mówię teraz o sytuacji, którą znam z czwartku, czyli poniedziałek, wtorek, środa, to trzy dni były na plus, więc znowu mamy takie ściąganie płynności bardzo intensywne, bo to są bardzo duże kwoty w setkach milionów dolarów dziennie, więc ściąganie tej płynności bitcoinowej, tu nie ma opcji. Bitcoina jest 21 milionów. Jeżeli ktoś kupuje. . . i ściąga to z rynku i nie wydaje, to musi w końcu nastąpić ten moment, że ta cena zacznie wędrować tylko w jednym kierunku. Ona nie może spaść. No bo dlaczego? 21 milionów, a nawet mniej. Na pewno mniej.
Więc to jest dla mnie to jest pytanie nie czy. Tylko kiedy? To tak jak bardzo dawno temu padło hasło 1 bitcoin za milion dolarów. Wszyscy się śmiali, bo wtedy bitcoin kosztował 1000, to mówimy jak się za milion dolarów. A teraz to już tak milion, 5 milionów. To jest target, o którym się mówi. Jeżeli myślimy o bitcoinie jako o wirtualnym złocie, to warto też spojrzeć na wykres złota. W szczególności wziąć pod uwagę moment, w którym powstały ETF-y na złoto. i zobaczyć co ze złotem się wydarzyło. Złotem, które ma tak naprawdę ogromną kapitalizację rynkową i jak ono zostało wyniesione. No właśnie, bo tam razy Pośło w bardzo krótkim czasie. Niesamowita rzecz się zdarzyła na złocie, to prawda. Bitcoin ma tą zaletę, że on jest ograniczony.
Nie ma możliwości wykopania nowego Bitcoina 22 milionowego na przykład. Nie ma takiej opcji ze złotem. Niestety, mimo że wiemy, że jest ograniczona podaż złota, no bo jednak tego złota w ziemi ileś jest, to myślę, że jeszcze bardzo długo będziemy wydobywać i to w coraz większych ilościach to złoto jest wydobywane, więc można powiedzieć, że podaż się zwiększa, A Bitcoin jest wręcz odwrotnie. Halving, temat znowu, jeżeli ktoś nie wie czym jest halving, zachęcam do Kanga University, odsyłam tam, znajdziecie odpowiednie materiały, ale halving spowoduje, że podaż Bitcoina, naszego cyfrowego złota spadnie o połowę. No i o ile teraz, właśnie dzisiaj oglądałem, szacuje się, że w tej chwili cena graniczna Bitcoina to jest 29 tysięcy dolarów, jeśli chodzi o górników.
Mówimy tutaj o tych skrajnych, o tych najlepszych miejscach dla górników, to po halwingu nagle się okaże, że ta cena będzie musiała wynosić dwa razy tyle, bo to oni muszą płacić za prąd. Hey. Jak cena będzie 70 to może mi się to nie do końca opłaca, więc ta cena musi wzrosnąć, ona musi pójść do góry. Historia pokazuje, że w momencie halvingu bardzo często kopalnie się odpinały, że niektóre kopalnie po prostu upadały. Wiele wskazuje na to, że pojawi się znowu korekta halvingowa w tym wypadku, tudzież wzmurza podaż, no i zobaczymy jak ETF-y, bo najpierw ETF-y będą najchętniej odkupującymi i jak one na rynku zadziałają w tym wypadku. Jeszcze jedno pytanie związane z ETF-ami, ale tym razem nie bitcoinowymi. Ostatnio widziałem zmasowany atak na Ethereum.
Mowa o tym, że to będzie security, że tutaj jakieś straszne rzeczy będą się działy, że zagrożone są ETF-y spotowe na Ethereum, już nie 50%, tylko 25-30%. Ktoś ostatnio trochę podniosło, ale mam wrażenie, że ktoś tutaj. . . normalnie celowo miesza w tym wiatrze, tak żeby wywołać trochę zamętu. No właśnie, nie pozwolić tej cenie Ethereum pójść tam, gdzie rynek by może chciał, czyli im więcej niepewności, tym ta cena mniej stabilna. Jak myślisz, czy to jest realny scenariusz? Możemy powiedzieć, że zakrawano teorię spiskowa, aczkolwiek rynek zna takie sytuacje. Niejednokrotnie się zdarzało tak, że mówiono o co innego, a robiono coś zupełnie odwrotnego, prawda? No więc. . . Moim zdaniem ten scenariusz jest jak najbardziej prawdopodobny. Budowanie zamieszania po to, żeby zbić cenę, po to, żeby odkupić taniej i zyskać więcej w dalszej perspektywie jest jak najbardziej uzasadnione. Dokładnie.
Bardzo konkretny przykład z naszej niedawnej historii. Myślę, że ktoś kto poszuka to znajdzie szczegóły. Solosz jak chciał dokupić miedź, chciał kupować miedź, to co on zrobił najpierw? On zaczął sprzedawać. On zaczął sprzedawać i rozsyłać plotki, że to będzie spadek, zalew miedzi, w ogóle trzeba sprzedawać. Po czym jak cena spadła, to on zaczął po cichu skupować i zarobił na tym bardzo, bardzo duże pieniądze. Więc to nie są teorie spiskowe. To jest po prostu tak należy działać. Druga historia, ale już starsza, jak Napoleon przegrał pod Waterloo. to informacja o tym, że przegrał, trafiła do jednej rodziny 24 godziny wcześniej niż do innych. I oni na giełdzie londyńskiej, zanim ta informacja dotarła, to oni wiedzieli o tym, że przegrał. W związku z czym było wiadomo, że wartość. . .
Bonów skarbowych, tak umownie powiedzmy, Królestwa Brytyjskiego powinna pójść do góry. Więc co oni zaczęli robić? Oni zaczęli sprzedawać. I wszyscy na rynku pomyśleli, że oni wiedzą, że Napoleon wygrał. W związku z tym też zaczęli sprzedawać. Spadła wtedy wartość tych obligacji skarbowych korony brytyjskiej o 95%. tego jednego dnia. Kto skupował za 5% wartości? Oczywiście ta jedna rodzina, która wiedziała wcześniej niż inni, jaka jest prawdziwa sytuacja, to pokazuje, że ci, którzy wiedzą więcej, mają pewną przewagę. Ostatni temat związany jeszcze z Kangą to jest Kanga Loan. Dostajemy cały czas informację, że chcecie skorzystać, a nie możecie, bo się wyczerpała pula. Taka jest prawda, ta pula jest cały czas powiększana, niemniej jednak nie nadążamy z potrzebami. Jeżeli chcecie, to zerkajcie się, co jakiś czas ta pula jest powiększana.
I jeżeli ktoś z Was będzie chciał skorzystać, to nie martwcie się tym, że dzisiaj w tej chwili nie ma, sprawdźcie jutro albo pojutrze, powinno Wam się udać złapać ten moment, w którym ta pula jest dostępna, bo naprawdę. . . Te pożyczki są każdego dnia udzielane, nowe, więc skoro są udzielane, to znaczy, że pojawiają się środki na to, żeby z nich skorzystać. Tek No cóż Łukaszu, myślę, że daliśmy parę wskazówek, jak znaleźć razy tysiąc, tysiąc X, jest w czym wybierać, na kance sporo projektów ciekawych. Sporo projektów, tak. Nowe IEO już w najbliższe dni, my będziemy w tej chwili w Paryżu, jeżeli jesteście właśnie tam, zachęcamy, wpadnijcie do nas na konferencję, przybijcie z nami piątkę, kolejny tydzień to jest pod znakiem. . . Dubaju i chyba trzy konferencje pod rząd, także wielki maraton.
Zachęcamy Was do tego, żeby jeżeli jesteście gdzieś w okolicy, żebyście odwiedzali nas i przyszli na nasze stoisko i porozmawiali z nami. My jesteśmy dostępni, chcemy z Wami się spotkać, przybić piątkę. To jest dla nas ważne. Tek Apel do naszych widzów. Tak. Zaapelujmy. Skoro my tutaj opowiadaliśmy w tym momencie o trendach, potencjalnych trendach na nadchodzącą albo trwającą w zasadzie już hossę, podzielcie się z nami waszymi opiniami. Co waszym zdaniem może tak naprawdę budować rynek kryptowalut w tym obecnym czasie, w tym obecnym cyklu powiedzmy już bezpośrednio. Czy będą to projekty, o których my mówiliśmy, czy to będą te narracje, o których my mówiliśmy, a może jest to coś zupełnie innego, o czym w ogóle nie wspomnieliśmy. No właśnie. Dajcie nam znać.
Bo być może to Wy właśnie odkrywacie coś ciekawego, czym warto się z nami podzielić i co być może warto wylistować również na Kandze. Dziękujemy Wam za dzisiejszy czas z nami. Oceńcie jak zawsze ten odcinek w skali od 1 do 6. 6 najlepszy czas w moim życiu. Nigdy nie było mi lepiej. Jeden zmarnowaliście 45 minut mojego życia. Bardzo nam zależy na Waszych ocenach. To pomaga nam być jeszcze lepszymi. Jeszcze raz dziękuję za subskrypcję. Przebiliśmy magiczną barierę 10 tysięcy. Do Teraz czekamy oczywiście na 20 tysięcy, ale to mam nadzieję już wkrótce, mam nadzieję, że jeszcze przed wakacjami. A na Kanga Global czekamy na tysiąc, na nasz pierwszy tysiąc, także wspierajcie nas, bo jesteśmy już około 300. Tek Dziękuję bardzo, dzięki Łukasz. Dzięki Łukaszu.
I do zobaczenia we wtorek na kwadransie z Kangą, jak co wtorek o 9. 30 i za tydzień o 19. 00 na kolejny odcinek Naukowet. Cześć. Cześć. Oh, I owe you. Thank you Tak będę mówił, tak będę rozmawiał, tak będę siedział i będę zadawał masę krytycznych pytań. Chciałem powiedzieć na telewizji śniadaniowej, czyli na kwadransie z Kangą. dużo zarobić? Mam takie wrażenie. .