VIDEO TRANSCRIPTION
Dołącz do Łukasza Wydry i Tomka Widanka w fascynującej rozmowie na temat analizy rynku kryptowalut i technologii blockchain! Tomek, ekspert w dziedzinie kryptowalut, podkreśla znaczenie gruntownej analizy projektów przed zainwestowaniem. Omawiają kluczowe aspekty takie jak fundamenty projektu, jego potencjał rynkowy oraz strategię komunikacji i marketingu. Dowiedz się, dlaczego inwestowanie w projekty na wczesnym etapie może być ryzykowne, ale też jak odpowiednia analiza może pomóc uniknąć potencjalnych oszustw. Zbadaj z nami tajniki analizy on-chain, dowiedz się, jak manipulacje rynkowe i negatywne informacje mogą wpływać na wartość Bitcoina, a także jakie narzędzia mogą pomóc w podejmowaniu świadomych decyzji inwestycyjnych. Poruszamy również temat day tradingu, znaczenia analizy technicznej i wykorzystania różnych wskaźników. Na koniec, dowiedz się więcej o naszej ofercie, w tym o nowym kanale YouTube Kanga Global i naszym programie afiliacyjnym. Subskrybuj i bądź na bieżąco z najnowszymi trendami w świecie kryptowalut!
Thanks for watching! Thank you. Witamy bardzo serdecznie. Dzisiaj duet inny niż wszystkie. Jest ze mną Tomek Widanka i ja nazywam się Łukasz Wydra i dzisiaj poruszymy tematy takie, o które wszyscy pytają, a chyba w kandze jeszcze nie były poruszone. Czyli to, jak analizować rynek kryptowalut. Tomku, z tego co mi wiadomo, jesteś najlepszym ekspertem od analizy, a w zasadzie od blockchaina w całej kance. A słyszałem też wielokrotnie, że być może jesteś nawet najlepszym ekspertem w tej dziedzinie w Polsce.
Powiedz mi proszę, z racji tego, że masz bardzo dogłębny wgląd w to, jak wygląda rynek kryptowalut, to jak wygląda blockchain, jak Ty podchodzisz do analizy projektów, w które potencjalnie chciałbyś zainwestować? Jeżeli chodzi o fundamenty, to powiem tak, nie tyle ważny jest sam projekt, co to w jaki sposób projekt się plasuje na rynku, jaki ma przekaz na początku i jaki ma potencjał, tudzież jaki problem chce rozwiązać. Mamy wiele projektów. w naszej przestrzeni kryptowalutowej, które rozwiązują ten tak zwany blockchain trail. Tam zawsze jest skalowalność, szybkość działania lub bezpieczeństwo. I coś kosztem czegoś zawsze jest tutaj oddawane. I tutaj bardzo ważnym dla mnie, takim fundamentalnym wyznacznikiem, jakiemu projektowi warto się przyjrzeć, jest to, że. . . który projekt ma potencjał jest to, co innego on rzeczywiście na rynek wprowadza.
A drugą rzeczą jest to, że mimo, że on coś rzeczywiście zmienia, może być mocnym graczem, to jest to, jak on to sprzedaje. Czyli to, w jaki sposób on komunikuje swoje rozwiązania marketingowe, w jaki sposób propaguje informacje i w jaki sposób buduje swój ekosystem. Tak. Także oczywiście na początku, jeżeli mamy możliwość. . . wyłapania projektu i wystartowania w jakiejś rundzie seedowej i tak naprawdę zainwestowania w ciemno, wtedy nie ma tam właściwie mowy o żadnej analizie tak zwanej fundamentalnej czy jakiejkolwiek innej. Po prostu kupujemy czyjś pitch i ładujemy w niego pieniądze. Tak jak to jest na rynku tradycyjnym w inwestycjach zamkniętych, tak samo jest, podejrzewam, tutaj. Natomiast jeżeli mamy już coś, co wystartowało, ktoś pracuje w garażu, zaczyna wypuszczać rzeczywiście swój blockchain lub opowiadać o tym, co on próbuje rozwiązać.
To ja osobiście mam jeszcze o tyle przewagę, że. . . Słucham wtedy, jak on chce to rozwiązać. I jestem w stanie ocenić, czy po prostu. . . Wali ściemę? Czy naprawdę coś w tym jest? No właśnie, to jest bardzo ciekawe zagadnienie, ponieważ wielokrotnie, zresztą nie tylko ja, ale też wiele osób na całym świecie zwraca uwagę na to, że projektów kryptograficznych powstaje bardzo dużo i każdy z nich jest oprawiony bardzo ładnymi słowami o tym, że rozwiązuje przeróżne problemy, jest tam bardzo wyrachowane słownictwo techniczne.
Jak często, Twoim zdaniem, takie projekty są fejkami i jak to sprawdzić, jak zweryfikować, że one takimi nie są? Pierwsze co bym tutaj robił to jest zapoznanie się z teamem, to znaczy sprawdzenie backgroundu, co oni właściwie robili, co oni dowozili, bo bardzo często na rynku kryptowalut pojawiają się osoby, które już kiedyś z jakimś projektem miały do czynienia. I są w stanie zbudować niesamowitą społeczność, która wierzy w te osoby. Natomiast te osoby w moich oczach po analizie ich backgroundu są po prostu spalone. Ja patrzę, nie będę rzucał tutaj nazwiskami albo postaciami właśnie ze świata kryptowalut, o których mówię, bo nawet przyznam nie pamiętam ich nazwisk. Natomiast spotkałem się właśnie z pitchem jakiegoś takiego nowego projektu innowatorskiego, który miał cholernie. . . Mocną społeczność. I tam ludzie autentycznie kupowali to, w co inwestują.
Natomiast twórca tego projektu miał za sobą już dwa czy nawet trzy inne projekty kryptowalutowe, które po prostu, nawet jeżeli nie wyszły, Pożucił, to zrobił to w takim kiepskim stylu, nie zamknął tego w żaden sposób po sobie, tylko powiedziałbym zostawił burdę. I to już na dzień dobry dla mnie pali automatycznie ten jego projekt. Fakt faktem przez to, że ma taką zbudowaną społeczność, całkiem możliwe, że ten projekt. . . Zrobi razy sto. Nie mówię, że nie. Przykład Dogecoina, który został po prostu zrobiony od niechcenia jako klon Bitcoina, tak zwany Meme Coin. I widzimy jaką ma wycenę. Dlaczego ma taką wycenę? Bo Elon Musk zaczął o nim mówić. Dlaczego zaczął o nim mówić? Nie wiem, miał taki kaprys, nie? I tego typu. . . rzeczy na rynku żadna analiza nie jest w stanie przewidzieć.
To są rzeczy, które się po prostu zadzieją. Natomiast uważam, że wchodzenie w meme coina tylko dlatego, że Dogecoin na przykład przecież poleciał od zera do bohatera. To niczego tutaj nie dowodzi. On poleciał od zera do bohatera, bo właśnie ten Elon Musk zaczął o nim mówić. Pytanie, kto zacznie mówić o tym nowym memecoinie, że on tak poleci do góry. Jest przykład na przykład tego Pepe. Wszyscy mówią, że o, tam narracja, że o, cena Pepe będzie taka, taka, śmaka. Tak naprawdę moim zdaniem. . . Analizując projekt PP. jakkolwiek można go zanalizować, tam po prostu cena leci, bo bardzo dużo ludzi się w tego koina ładuje. I tak, ci, którzy wyjdą. . . Ehhhh. . . Rzeczywiście coś zarobią, ale pytanie, czy kiedykolwiek twórcy tego tokena cokolwiek sensownego zrobią? Czy to będzie po prostu taki hype, że.
. . Wszyscy lecą do góry na rakiecie, a potem kilku zdąży wyskoczyć, a reszta gdzieś tam spotka się na. . . Nie wiem. Shiba Inu jest tego rodzaju projektem, projekt typu memcoin, który został zbudowany jako odpowiedź z kolei na Dogecoin, nazwany Dogecoin Killerem. Nie posiadał on formalnie żadnych fundamentów, natomiast czasem cała ta jego struktura została nadbudowana o fundamenty, czy tam jest nadbudowywana o fundamenty. Czy takie budowanie koina, czy takie budowanie w zasadzie fundamentów jest właściwym rozwiązaniem? Czy analizując projekty zwracasz uwagę na white paper i to co jest w nim zapisane? Gdzie w ogóle go szukać? Tak, czytam dokumentację, wiem o co chodzi w projekcie i znam przesłania, zwłaszcza twórców, tego co chcą osiągnąć.
Natomiast jest tak czasem jak mówisz, że są zespoły, które dopiero, zwłaszcza w tym obszarze memcoinów, dopiero się odnajdują w świecie. I mogą rzeczywiście na coś wpaść, tylko to jest znów taka szara strefa tej analizy fundamentalnej, gdzie nie jesteśmy w stanie w ogóle określić, w którym kierunku pójdzie dany projekt. I jedyną bazą tutaj dla nas jest to, kto stoi za projektem, czy do projektu dochodzą jacyś ludzie na przykład związani z prowadzeniem biznesu, czyli po prostu. . . Na kim bazuje team? I to jest wyznacznik u mnie, czy dany projekt ma potencjał, czy nie. Rynek kryptowalut ma tą przewagę nad rynkiem aktywów tradycyjnych, że daje możliwość analizy z zupełnie innej perspektywy, takiej jakiej Wall Street nie ma możliwości zasięgnąć. Mówa tutaj o analizie on-chain.
Tomku, czy korzystasz z analizy on-chain? Jeżeli tak, to jak? Analiza on-chain jest dla mnie jednym z takich dodatków do analizy tego, co dzieje się na rynku. Czyli takiej szerokiej analizy, niektórzy mówią może o prasówkach, o tym co mówią. Także mamy takie szeroko pojęte pojęcie, które pewnie słyszycie często w świecie kryptowalut. Nie patrz na to co mówią, tylko na to co robią. I tutaj to się bardzo dobrze sprawdza, bo rzeczywiście gdy zobaczymy właściwie jakiś dowolny news na. . . Exie czy innych mediach powiązanych ze światem kryptowalut, który jest w stanie zatrzęść rynkiem. To analiza on-chain powoduje, że możemy zweryfikować, czy na przykład na nasze CX-y. . . Wpływa większa ilość kryptowalut, którego na przykład dany news. . .
To dotyczy, czy mamy jakieś większe wypływy, jak to wszystko wygląda, jak wyglądają przepływy, wolumeny przepływowe, tego typu rzeczy są bardzo dobrą zmienną w tym takim ogólnym równaniu analitycznym, które pozwala nam pewniej podjąć jakąś konkretną decyzję o wejściu lub wyjściu z danego aktywa. W takim razie powiedz mi proszę, jakie są Twoje ulubione wskaźniki analizy on-chain, takie, które bierzesz pod uwagę w momencie, kiedy dokonujesz decyzji inwestycyjnych. Które są tymi najbardziej wartościowymi? Bardzo dobrą wartością są właśnie wpływy i wypływy. Jeżeli chodzi o Bitcoina i na przykład ostatni tydzień, coś o czym wspominałem na kwadrancie, gdzie było bardzo dużo negatywnych newsów. I cena Bitcoina spadała. Natomiast wskaźniki on-chain pokazywały, że. . . Ilość bitcoinów na giełdach centralnych stale spada.
To znaczy, że ograniczona jest mocno podaż, taka momentalna podaż, która jest w stanie być zapodana na rynku, aby jakby nawet siłowo obniżać cenę danego aktywa. I to jest taki wskaźnik on-chain prowzorowstowy w danym momencie, nawet zwłaszcza w korelacji do takiego newsa. który przecież jest mocno niedźwiedzi. A jednak widzieliśmy, że w momencie, gdy. . . mówili o tym, że Unia Europejska będzie blokowała te. . . Self-Custodial Bulety i mówili to w weekend. Przy tym ilości bitcoinów na giełdach były bardzo niskie. Więc jakby moc podażowa na rynku, który i tak jest płynnościowo mocno ograniczony w weekendy, bo jednak kryptowaluty działają 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, ale rynki tradycyjne już nie. I przesłanie kapitału na rynek w weekend nie jest takie proste.
Także, żeby cokolwiek zdziałać w weekend takiego większego, ten kapitał musiał być akumulowany dużo wcześniej. I o ile nie znamy rzeczywiście wpływów dolarowych na CEXY itd. , znają to CEXY, to widzimy jak wyglądają te właśnie przepływy, o których mówisz, kryptowalutowe. Jesteśmy w stanie skorelować to z tymi newsami, które dotykają nas od zewnątrz. I już zobaczyliśmy właśnie. . . Tutaj tą manipulację w zeszłym tygodniu, gdzie mimo tak negatywnych newsów na rynku. Cena Bitcoin narosła. Nie było tak dużego oporu. Już okazało się w poniedziałek, zaraz po otwarciu rynków, gdzie już urzędnicy Unii zaczęli pracować, że zdymentowali te pogłoski i nie było już niczego właściwie w opinii publicznej, co mogłoby zatrzymać ten rajd do góry.
A czy w takim razie korzystając z analizy on-chain analizujesz tylko i wyłącznie bitcoina czy też inne kryptowaluty? Jak to dokładnie wygląda? Jakie kryptowaluty w ogóle można analizować korzystając z analizy on-chain? Prawda jest taka, że ja analizuję głównie bitcoina z reguły przez to, że bitcoin jest dla mnie wyznacznikiem rynku. Bitcoina można by było porównać do indeksu na szeroki rynek kryptowalut. I. . . Grazie. Teraz, jeżeli zachwiejemy ceną Bitcoina, zachwiejemy ceną całego rynku. I tyczy się to zarówno wzrostów, jak i spadków. Natomiast, jeżeli rzeczywiście wchodzimy w jakiś projekt, czyli inwestujemy w jakiś projekt, przeprowadziliśmy już tą naszą pierwszą analizę fundamentalną, weszliśmy w Coina i wtedy zaczynamy się interesować przepływami, i zaczynamy szukać narzędzi on-chain, które. . . są w stanie pokazać nam, kto dostaje, jakie ilości tokenów, gdzie je wysyła.
To są naprawdę bardzo mocne i silne wskaźniki do tego, żeby podjąć decyzję, ej, coś mi się tu nie pasuje. Wyobraź sobie, że na przykład w świecie kryptowalut były przypadki takie, że projekt mówił. . . No, nasza płynność jest zalokowana. Nie można jej ruszyć. I ludzie w to wierzyli, no bo przecież twórcy tak mówili. I nagle okazuje się, że ta płynność nie jest zalogowana. I nikt o tym nie wie. Nagle okazuje się, że pieniądze z tej płynności wychodzą i zostają wydawane na różne inne rzeczy. I jeszcze nikt o tym nie wie. A wiesz kiedy by wyjedzieli? Kiedy przeprowadzaliby właśnie analizę on-chain i zobaczyli, zaraz, zaraz, te pieniądze nie miały prawa się ruszyć. A jednak się ruszyły. I w tym momencie, mimo że jeszcze. . .
Nikt w sferze publicznej o tym nie wie. My posiadając odpowiednie narzędzie jesteśmy w stanie coś zobaczyć wcześniej, wyjść i nawet jeżeli. . . Jesteśmy graczem niezbyt uczciwym w stosunku do reszty. Zachwiać cenę coin'a wypuszczając taką informację w Ether, żeby ten rynek zwalić i może zarobić na short'cie. Ciężko powiedzieć, ale właśnie tak działa rynek. a wskaźniki on-chain są w stanie dać nam naprawdę solidny sygnał w przypadku projektów, w które rzeczywiście weszliśmy. Uwaga, uwaga, teraz zlatuje breaking news. Otóż uruchomiliśmy nowy kanał na YouTube, nazywa się Kanga Global. Zachęcamy do lajkowania, subskrybowania, lajkowania pierwszego materiału, bo w momencie kiedy ten materiał oglądacie, tam pierwszy już wisi. Mamy wspaniałą speakerkę.
która w pięknym językiem angielskim przemawia do całego świata o czym? O newsach z rynku kryptowalut i również insiderskie informacje z Kangi podaje. Ale oprócz tego nasza roadmap to nie tylko i wyłącznie uruchomienie Kanga Global, to także parę innych projektów. W tomku jakich i na jakiej one są etapie. Jesteśmy już na ukończeniu, jeżeli chodzi o nasz nowy program afiliacyjny. Także już w najbliższej przyszłości zapraszamy Was do śledzenia naszych mediów społecznościowych, żeby dowiedzieć się więcej o tym, co będzie on oferował. Naprawdę jest bardzo atrakcyjną ofertą dla nas wszystkich. Tak, oferta naszego programu afiliacyjnego jest na tyle wyjątkowa, że jest wyjątkowo konkurencyjna, wręcz bym powiedział, w stosunku do innych globalnych giełd. Dziękuję. Zachęcam do tego, żeby w momencie kiedy on się pojawi, żeby w nim partycypować.
Ale oprócz tego mamy coś jeszcze. Blockchain. Miał być blockchain. Miał być blockchain, będzie blockchain. I jaki to jest blockchain. Tak. Nie powiemy jeszcze jaki to jest blockchain. Natomiast pierwszy blockchain powinien wjechać na Kangę już w przyszłym tygodniu. Czyli lada chwila. Obserwujcie, łapki w górę. I do dzieła. No dobra, ale mamy jeszcze trzeci aspekt takiej szeroko rozumianej analizy. Chodzi tu mianowicie o analizę techniczną. Ja osobiście nie jestem jej wielkim fanem, ale wbrew pozorom uważam, że pod wieloma aspektami ona działa. Natomiast wiem, Łukaszu, że Ty interesujesz się analizą techniczną i byłbyś na pewno w stanie powiedzieć coś więcej na ten temat ode mnie, więc. . .
Co mógłbyś nam opowiedzieć szeroko o analizie technicznej słowa występu? Analiza techniczna to taki bardzo specyficzny kawałek chleba i w zasadzie bardzo mnie to cieszy, że tę rozmowę zaczęliśmy od analizy fundamentalnej, przeszliśmy przez analizę on-chain i dochodzimy do analizy technicznej, ponieważ występuje tutaj swego rodzaju gradacja, która powinna postępować w momencie, kiedy analizujemy jakikolwiek projekt, jeżeli oczywiście chcemy dojść też do analizy technicznej samej w sobie. Natomiast analiza techniczna, sam kiedyś ją ignorowałem. Mam nawet taką anegdotkę, bym powiedział, że kiedyś też ignorowałem bitcoina i średnio na tym wyszedłem. Gdzieś tam pamiętam w latach 2012, plus minus jeden powiedzmy, pierwszy raz o Bitcoinie usłyszałem i pomyślałem sobie, co to takiego jakiś wirtualny pieniążek. Wirtualny pieniążek, tak? Dzisiaj jesteśmy kilka lat do przodu i wiemy jak wygląda. Podobnie podchodziłem do analizy technicznej.
W tamtym okresie, kiedy na temat Bitcoina wypowiedziałem się w taki, a nie inny sposób, wiedziałem na jego temat bardzo niewiele. Bardzo. . . Podobnie podchodziłem do analizy technicznej na zasadzie takiej, że też negowałem ją, wiedząc o niej bardzo niewiele. W pewnym momencie się na tym złapałem. Kurde, Łukasz, pomyślałem sobie, byłeś kiedyś ignorantem w stosunku do Bitcoina, teraz podobnie podchodzisz do analizy technicznej. Może nie wypada tego robić, może warto się nad tym zastanowić. Postanowiłem, że skoro coś się neguje, to się zaznajomię z tym, co ja w zasadzie neguję. Będę przynajmniej wiedział, o czym mówię. Zacząłem uczyć się analizy technicznej i okazało się, że to nie jest tylko zbiór kresek na wykresie. Nie jest to zbiór hipotezy. . . . punty, w których cena może się odbić, powędrować w innym kierunku.
To jest też szereg przeróżnych wskaźników. które tak naprawdę wiele nam mówią o tym jak wygląda ruch cenowy, np. volumen, np. RSI. Są też wskaźniki, które są wyciągane np. bezpośrednio z analizy on-chain, być może, a z pewnością kojarzysz Hashi Rebounds. Hashi Rebounds to jest wskaźnik, który jest ultra perfekcyjny, aczkolwiek zalecam za każdym razem jego stosowanie w porównaniu z innymi wskaźnikami technicznymi. Hashi Rebounds to jest wskaźnik, który mówi o tym, czy kopanie bitcoina w danym momencie jest dla górników opalnym. W momencie, kiedy na tym wskaźniku pojawia się sygnał zakupowy, on się pojawił w historii Bitcoina 15 razy, czyli zasadniczo średnio raz na rok, za każdym razem sygnał ten zwiastował wzrosty pod warunkiem, pod jednym bardzo ważnym warunkiem, że nie był potwierdzony tylko i wyłącznie na wykresie dobowym, ale też na wykresie tygodniowym.
Średnio te wzrosty wynosiły, to zależy też w jakim okresie, ale od kilkunastu, w najgorszym wypadku, do nawet kilkuset procent, więc naprawdę bardzo, bardzo, bardzo dużo. No dobra, ale teraz przedstawiłeś analizę techniczną z takiego długo okresowego przedziału, można by było powiedzieć, ale mamy coś takiego na rynku jak day trading i czy byłbyś w stanie odnieść jakąś analizę techniczną do takiego podejmowania decyzji na bieżąco na podstawie takiej analizy ruchu ceny? Czy to jest w ogóle. . . Coś co da się ugryźć, bo ja przyznam kiedyś próbowałem i mi nie wychodziło. Przyznam szczerze, że do daytradingu trzeba mieć stalowe nerwy. I nie jest to ta cząstka, którą ja się zajmuję. W daytradingu tak naprawdę wskaźniki mają mniejsze znaczenie. Większe znaczenie mają właśnie te kanały, które rozrysujemy na wykresie.
Większe znaczenie mają wszelkie proporce, flagi i tym podobne. Czy tam poziomy. . . wsparcia, poziomy oporu i tym podobne. Natomiast tak naprawdę, no tak jak wspomniałem na początku, trzeba mieć tutaj stalowe nerwy, ponieważ każde wybicie, każdy sygnał, który pochodzi gdzieś z zewnątrz z rynku, może spowodować, że cała ta nasza analiza zostanie kompletnie załamana i gdzieś ten nasz stop loss musi automatycznie zadziałać. Zalecam się zabezpieczenie, zalecam zabezpieczenie się takim stop lossem w sytuacji, kiedy jesteśmy day traderami. Natomiast ja sam używam analizy technicznej do tego, aby flipować kryptowalutę. walutami, czyli na przykład inwestować w altcoiny po to, żeby zwiększać ekspozycję na bitcoina w późniejszym czasie, ewentualnie szukać punktów zwrotnych na wykresie bitcoina w momencie, kiedy on osiąga lokalne dno, lokalny szczyt i tym podobne.
I nawet przyznam szczerze, że wiele sukcesów w tym aspekcie osiągnąłem. Udało mi się na przykład ustrzelić powiedzmy tam w granicę 8% się zmieściłem szczyt kwietniowy z kwietnia 2021 roku bodajże, listing Coinbase na. . . Nasdaq bodajże wtedy miał miejsce. No to używając tylko i wyłącznie analizy technicznej pomyliłem się o 8% jeżeli chodzi o wyznaczenie szczytu. Oczywiście absolutnie nie zalecam szukanie szczytu, bo na szczycie i na samym dołku, na szczycie kupi, przepraszam, na szczycie sprzeda najwyżej 1, 2, 3 osoby, na samym dołku kupi też najwięcej 1, 2, 3 osoby i zapewne nie będą to te same osoby. Przy czym jeżeli chodzi o szukanie dołków, to analiza techniczna również fantastycznie się sprawdza, ponieważ. . .
pokazuje różne dywergencje chociażby przez taki wskaźnik jak RSI, który w fenomenalny sposób pokazuje czy siła nabywcza wzrasta czy nie. No i ja osobiście, na moim Twitterze zresztą można to zobaczyć, wskazałem przy cenie, ojejku teraz nie pamiętam, dzisiaj sprawdzałem rano, przy cenie 16 800, że jestem już byczo nastawiony do rynku i że od tej pory zaczną się wzrosty. Parę dni później od tej ceny tak naprawdę jeszcze był spadek, też tak o wiele nie pamiętam. około 8,5%, więc tam Bitcoin zanurkował do 15,8, 15,5, coś takiego, już nie pamiętam dokładnie. W każdym razie analiza techniczna podpowiadała mi, że jesteśmy blisko dna. To był moment, kiedy tak naprawdę większość rynku czekała na poziom wsparcia, który był wyznaczony w okolicach 12 tysięcy.
Inna część rynku czekała na gap CME, który był do zamknięcia poniżej 10 tysięcy, ale już wtedy było wiadomo, że rynek jest byczy. Nawet jeżeli ta cena spadnie do takiego poziomu, to to będzie szybki strzał. długi knot i odbicie. Ostatecznie w ogóle nie zdążyła tam spaść. No dobra, powiem, brzmi bardzo przekonująco. Dziękuję. Myślałem, że będzie gorzej. Natomiast ja mam jeden zarzut, jeżeli chodzi o analizę techniczną. Te wszystkie wskaźniki, które tu. . . Przytaczasz, RSI są bardzo szeroko rozumiane przez bardzo dużą rzeszę ludzi. I w moim odczuciu bardzo często analiza techniczna, zwłaszcza jeżeli chodzi o day trading, dlatego o to się wcześniej zapytałem, może zadziałać na zasadzie takiej samospełniającej się przepowiedni.
To znaczy, że jest bardzo dużo, można by było powiedzieć w internecie tego typu szarlatanów, którzy mówią, że jak tu będziemy mieli punkt przegięcia, MACD odpadnie, coś tam będzie wskaźnik RSI. Pokazujący kupuj to kupuj to właśnie bardzo dużo osób w tym momencie właśnie będzie się ładowało w rynek. I ludzie, którzy rynek analizują i którzy moim zdaniem rynkiem sterują, W tym momencie bardzo dobrze wiedzą, że teraz będzie dobry sygnał zakupowy według analizy technicznej dla tych wszystkich innych, którzy słuchają tych ludzi z internetu. Jak tutaj, jak mógłbyś skontrować ten argument, że właśnie jest to taka pułapka na lemingi? To jest bardzo, ale to bardzo dobre pytanie. Zacznijmy od tego, że analiza techniczna jest analizą. . . bardzo subiektywną, bardzo często bardzo subiektywną. Tak naprawdę jej sprawdzalność wynosi około 70%.
To oznacza, że na 7 naszych analiz około 3 będzie totalnie błędnych i to tak totalnie błędnych. Mnie też się zdarzyły takie analizy, gdzie wszystkie wskaźniki krzyczały. W tym momencie odbijamy w dół, że tutaj jest szczyt. Nawet na moim Twitterze takie posty są, one tam cały czas wiszą. Absolutnie się tego nie wstydzę, mimo to cena wybiła wyżej i ta cena szybowała dużo, dużo wyżej. Także zdaję sobie z tego sprawę, że wskaźniki są kontrolowane również przez osoby, które mają tak jakby duże portfele. Są tutaj wśród nich wieloryby, prawda? One obserwują wskaźniki techniczne, one obserwują sentyment na rynku, z pewnością te wieloryby mają też Twittera. Odpalają sobie czasami najpopularniejszych analityków, sprawdzają co oni podają i bardzo często kontrują ich zagrania. Natomiast to o czym mówiliśmy, o tym jak analiza. . .
jak wygląda, analiza powinna przynajmniej wyglądać na rynku kryptowalutowym w tym wypadku, to także jest ujęcie analizy on-chain. To oznacza, że te narzędzia, które posiadają wieloryby, że oni mogą podglądać nas i sterować ceną, my możemy patrzeć im na ręce również. Czyli zaglądając do analizy on-chain, jesteśmy w stanie przewidzieć, jakie mogą być potencjalne ruchy na rynku. Zresztą Twitter, tudzież XX, jakkolwiek tutaj nazwać, jest pełen botów sygnalizujących, w którym. . . w momencie jakie przepływy z jakich portfeli pojawiły się na rynku, więc nie trzeba być nawet ekspertem śledzącym analizę on-chain i każdy wykres, chociaż to zalecam, ale wystarczy sobie obserwować odpowiednie boty, które nam podpowiedzą, że w tym momencie na przykład obudził się portfel, który był uśpiony przez dajmy na to 10 lat i który posiada powiedzmy 5000 bitcoinów, które nagle zostały przesłane na giełdę.
Jest to silny sygnał sprzedażowy, potencjalny silny sygnał sprzedażowy. który mimo dobrej analizy technicznej może nam zasugerować, mimo byczej analizy technicznej, czyli takiej, która sugeruje potencjalny ruch ceny ku górze, może nam zasugerować nadchodzące spadki. W tym wypadku wyjście z pozycji byłoby bardzo dobrym rozwiązaniem. No dobra, tak słowem podsumowania wychodzi mi, że te wszystkie światy tych naszych wszystkich analiz się bardzo mocno przeplatają i tak naprawdę jesteśmy w stanie dojść. . . Do jednej wspólnej, myślę, konkluzji, że każda z analiz, czy jest to analiza fundamentalna, analiza on-chain, czy analiza techniczna, jest o tyle silniejsza, o ile jest wsparta też czynnikami z innych analiz. Także tutaj jest jedna rada, którą moglibyśmy dać wszystkim właśnie nas tutaj oglądającym, żeby edukować się w tej kwestii i używać wielu analiz.
analiz naraz i rzeczywiście nie negować żadnej z nich, bo tak jak ja nie lubię tej analizy technicznej właśnie ze względu na to, o czym mówiłem, czyli ta samospełniająca się przepowiednia, to rzeczywiście łącząc jej elementy z innymi analizami jesteśmy w stanie podejmować racjonalne i sensowne decyzje na rynku i bronić się przed tymi, którzy chcą zabrać nasze ciężko zarobione pieniądze. Małpy. Poza tym, jeśli chcemy naprawdę dobrze zainwestować swoje pieniądze, nie jesteśmy daytraderami oczywiście, to pamiętajmy też o właściwej kolejności. Zawsze najpierw sprawdzamy fundamenty. Rynek kryptowalut daje nam możliwość sprawdzenia danych również on-chain. To jest bardzo ważne, bo możemy ten projekt uwiarygodnić. A dopiero na sam koniec wpada analiza techniczna, która, mimo że jestem jej wielkim fanem, uważam, że jest najmniej istotna w tym wypadku.
A jeżeli lubicie i chcecie powiększać swoją wiedzę w zakresie analizy, to zapraszamy oczywiście na Kanga University. Tam mamy mnóstwo materiału, który jest fantastyczną podkładką, fantastyczną bazą do analizy fundamentalnej. A lada chwila, bo to już naprawdę niebawem, to jest bardzo. . . Ciepła rzecz, która aktualnie się u nas rodzi. Wleci też bardzo dużo materiału, który będzie dotyczył innego rodzaju analizy. Także zachęcam do obserwowania naszych sociali, ponieważ to już niebawem. Będzie naprawdę bardzo dobry materiał, który będzie poparty nie tylko naszą wiedzą, ale też naprawdę ekspercką literaturą. Na koniec mamy dla Was mięso, same mięso, nie te gadki o tych analizach, crème de la crème. Także fakty faktyczne i mity niemityczne. Mity mityczne. Mity mityczne? Mity mityczne. To są niemityczne, bo to są same fakty. Same fakty.
No dobra, mój fakt na dzisiaj jest taki. Czy wiecie, że ludziom więcej czasu zajęło przejście od. . . Od mieczy z brązu do mieczy żelaznych niż od w ogóle mieczy do broni nuklearnej. Powiem szczerze, że jestem zaskoczony, aczkolwiek jestem w stanie sobie to wyobrazić. Niemniej i tak jestem zaskoczony. Tomku, w takim razie jest mój mit mityczny, albo fakt autentyczny w zasadzie. Czy wiesz, a ty jesteś łebski człowiek, więc pewnie wiesz, że Księżyc oddala się od Ziemi o 3,8 cm rocznie? Teraz wiem. Nie ma za co. Dzięki. Tak się uczy całe życie. Jeżeli podobał Wam się ten materiał. . .
i chcecie takiego zobaczyć więcej, koniecznie dajcie łapkę w górę, dajcie suba, ponieważ mamy w tym momencie przekroczonych 10 tysięcy subów i co? I mierzymy w 11 tysięcy, które mam nadzieję osiągniemy jeszcze w tym tygodniu? No, może w kolejnym. Dajmy mu czas. A mi z naszej analizy wychodzi, że w przyszłym tygodniu będziemy na ATH naszej ilości subskrypcji. I to jest dobra analiza techniczna. I fundamentalna. I fundamentalna. Jak najbardziej. Dobra, Tunku. To by było chyba na tyle. Omówiliśmy cały schemat analizy technicznej, fundamentalnej on-chain. Wszyscy wszystko wiedzą. Mam nadzieję, że będą nas obserwować i dowiedzmy się więcej. To na razie. Trzymajcie się. Cześć. Już puszczasz? Tak. Ja sobie jeszcze w tyłek wpinam, kurde, mikrofon. Ma ktoś mitocznego fakta. Jest kanał odpływowy? Jest. Rozpukanie. Chcesz zrobić bum bum? Nie ma bum bum.
Ja jestem rampa, rampam, pam. Oni robią bam, bam, bam, bam. Ejku. . . Dobra no, dobra no, dobra no. To było chyba na tyle, nie? A, idę. Tak, koniec, dobra. Miło było. Było bardzo słabe? Bardzo słabe było? Czy możesz pokazać? Bardzo ładnie. Bardzo ładnie? Bardzo ładnie, dwa plus. .