VIDEO TRANSCRIPTION
W tym filmie Mike Saylor omawia wartość Bitcoina jako inwestycji, porównując go do zakupu nieruchomości i podkreślając długoterminową wartość, a nie krótkoterminowe zyski. Rozmowa dotyka również zmieniającego się postrzegania wartości Bitcoina na przestrzeni lat, oraz znaczenia rozważenia wszystkich opcji inwestycyjnych przed podjęciem decyzji. Twórca filmu omawia korzystanie z Bitcoina jako zabezpieczenia do wzięcia pożyczki na zakup mieszkania, porównując go do zabezpieczenia złota. Podkreśla, że aktywa takie jak Bitcoin zwykle rosną w długim terminie, co sprawia, że warto rozważyć ich wykorzystanie w finansach osobistych. Omówione są także kwestie manipulacji rynkiem przez duże instytucje, a także strategie inwestycyjne oparte na ciągłym kupowaniu Bitcoina bez względu na jego cenę. W filmie poruszono również temat NFT i sztuki, porównując sztukę do Bitcoina pod względem wartości i inwestycji. Wspomniano o oszczędnościach podatkowych poprzez inwestycje w sztukę i o tym, jak działają międzynarodowe domy aukcyjne. W kontekście gier, gdzie pojawiają się duże pieniądze, omówiono rynek dostępny głównie dla graczy z dużymi środkami do wydania. W filmie znajduje się również informacja o nowej funkcjonalności związanej z POS-em KNG na platformie Kancie. Na koniec, autor wyraża swoje zdanie na temat dostosowywania się do algorytmów i preferencji bycia rzetelnym oraz mówienia prosto w oczy. Zapraszamy do subskrypcji naszego kanału i dziękujemy za wsparcie!
Bum bum bum bum! Rampa rampa pam! Witajcie, witajcie na kolejnym No Comment! Cieszymy się, że jesteście z nami. Cześć Tomku! Cześć Łukasz! Dzisiaj ponownie Tomek z nami. Nie jesteś częstym gościem, ale długo wyczekiwanym, bo wiele komentarzy mówiło, że czekamy na Tomka. Dzisiaj porozmawiamy o kilku bardzo ważnych sprawach i kilku jeszcze ważniejszych. Porozmawiamy o tym, kiedy wyjść z Bitcoina. Porozmawiamy o tym, dlaczego NFT-ki mogą lub nie mogą zyskać na wartości oraz powygadamy o tym, co nowego na kandze i czego możecie się spodziewać już wkrótce. Te ostatnie wiadomości, szczególnie ważne, zostańcie z nami do końca. Teksting Na początek, Tomek, czy masz jakieś bitcoiny? Bo się adam, kiedy ktoś jest w środku. Niby. A dla Twego. Inaczej to może zależy. OK. Jeżeli traktuję coś jako inwestycję, Ta en. . . Nie kupuję tego po to, żeby sprzedać to bez ceny.
żeby przekierować swój kapitał np. z Bitcoina na coś innego. bo tylko wtedy jest moim zdaniem sens spieniężać Bitcoina kupowanego jako inwestycję. Musiałbym mieć lepsze miejsce ulokowania kapitału, a obecnie, stety niestety, takiego lepszego miejsca nie widzę. No właśnie, to ta stara zasada, że jak chcemy wyjść z jakiejś inwestycji, to musimy myśleć, czy mamy możliwość wejścia w lepszą. No ale to co, to nigdy nie będzie lepszej? Tego nie wiemy, bo rynek się zmienia cały czas. Nasze otoczenie zmienia się cały czas, nasi mili regulatorzy cały czas rzucają kłody pod nogi. Może być różnie. Więc to wszystko zawsze zależy od tego, jaka jest sytuacja na około tej mojej inwestycji. Bitcoin ma dużo przewag. Przewagą inwestycji w Bitcoina jest to, że jest powiedzmy sobie szczerze mały.
Mały i stosunkowo bezpieczny, nie zajmuje Ci miejsca, nie generuje kosztów utrzymania. fakt, musisz dbać o swoje własne bezpieczeństwo, dobrze zabezpieczyć klucze, w razie czego udzielić komu trzeba dostępów, tego typu rzeczy. Natomiast nie jest to coś, co na przykład spada na wartości, jak jakiś samochód, który byśmy kupili, albo nieruchomość, którą trzeba wyremontować co jakiś czas, a jeżeli chcemy ją wynająć, to może ktoś ją zniszczy. Coś w tym deseń. Dziękuję. Bitcoin jednak jest. . . małym, bezpiecznym, stosunkowo bezpiecznym, powiedzmy tak, bo zmiennym, ale moim zdaniem bezpiecznym, storowali. Właśnie to, co mówisz jest zbieżne z tym, co ostatnio mówił Mike Saylor, naciskany przez jedną reporterkę, która właśnie mówi, no ale Mike, kiedy będziesz chciał sprzedać te swoje bitcoiny, no bo przecież chodzi o to, żeby je sprzedać. A Mike Saylor. . .
Przytomnie według mnie odpowiedział, ale za co mam sprzedać? Żeby dostać jakieś papierki? nic nieznaczące dokumenty, które mówią, że może ktoś mi coś za to sprzedał. Nikt normalny by czegoś takiego nie zrobił. I przyrównał tę inwestycję w bitcoina do kupowania wieżowca na Manhattanie. Nikt nie kupuje wieżowca na Manhattanie z zamysłem, żeby go zaraz sprzedać. Raczej właśnie tak jak mówisz, traktuje jako miejsce przechowywania wartości. może jakiegoś wzrostu wartości tej nieruchomości i jeżeli będę potrzebował pieniędzy, to będę miał lepsze miejsce inwestycyjne. Wiadomo, nie mówimy tutaj o tym, że ktoś kupuje bitcoina po to, żeby go sprzedać za miesiąc, za dwa, po to, żeby zapłacić rachunki za gaz. Mówimy tutaj o budowaniu jakiegoś majątku. Bitcoina, Mike Saylor mówi, nie sprzeda. Nigdy to jest wartość sama w sobie.
Wiesz co było ciekawe? Ta reporterka pyta go, mówi Mike, no ale przecież bitcoinem nie zapłacisz za kawę. A on mówi, no wiesz co, ale wieżowcem na Manhattanie też nie. Też się nie da zapłacić. Dokładnie. Myślę, że troszeczkę przestawia nam się w głowach, jak zaczynamy tak myśleć, no bo Bitcoin już nie kosztuje 100 zł, czy 10 zł, jak bardzo dawno, dawno, dawno, dawno temu. Teraz ta cena jest znacznie wyższa i chyba raczej. . . To jest bardziej bliższe nieruchomości, to chyba dobre porównanie. Czyli mówisz, nie sprzedajemy, chyba że mamy lepszą możliwość inwestycyjną? Jeżeli mówimy o inwestowaniu. Ok. Bo drugą rzeczą jest spekulacja. No właśnie. I inwestowanie, i spekulacja to są dwie różne rzeczy.
bo może mamy nadmiarowy kapitał, tak zwany ryzykowny kapitał obrotowy, który jako spekulanci na rynku, bo tak właśnie działają spekulanci, wrzucamy w jakiś instrument i w jakimś bardzo bliskim okresie czasu, skończonym dość niedalekim, obstawiamy jakiś kierunek rynku. Tak jak na przykład Rafał Zaorski żartował o Bitcoin. To nie wyszło? Ale to jest spekulacja. On założył sobie jakiś scenariusz, wszedł w shorta Bitcoina, no i siłą rzeczy musiał wyjść, bo Bitcoin wiemy gdzie był, gdzie jest. Na tym tradzie, można tak powiedzieć, stracił. Natomiast jeżeli spekulujemy, to chcemy pomnożyć kapitał wejściowy. Wielokrotnie, głównie. . . you Wtedy już jak spekulujemy, spekulujemy najpewniej na dźwigni, żeby ten krótki okres czasu dał nam wymiernie dość duży zysk. albo całkowitą stratę, bo najczęściej tak jest. Nie mam powiedzmy bezpiecznych, to nie powiem inwestycji, bo spekulacja to nie do końca jest inwestycja.
Także taka jest różnica. Czyli możemy powiedzieć, że Bitcoina możemy kupować z dwóch powodów. Pierwszy powód to taki, że chcemy nie inwestować, ale budować swój majątek. To wtedy kupujemy Bitcoina po to, żeby on przechowywał naszą wartość. To, że on wzrasta, to jest jeszcze dodatkowy zysk, ale generalnie trzymamy Bitcoina i będziemy go trzymali do końca. Ja zaraz dodam jeszcze jeden scenariusz, co możemy wtedy zrobić. Ale to jest budowanie wartości. Natomiast drugie rozwiązanie to wtedy, gdy kupuję bitcoina, jak myślę, w dołku, sprzedaję na górce, a potem będę chciał go odkupić znowu w dołku. Tak mówiąc bardzo prosto. Czyli właśnie wtedy mówimy o spekulacji. To może spekulacja może mieć charakter krótkoterminowy i wtedy najczęściej gramy na dźwigniach, ale jeżeli myślimy o jakimś trochę dłuższym terminie spekulacyjnym, to mówimy o tym.
na miesiąc, dwa, no to wtedy dźwignia też wchodzi w grę, ale powiedzmy, że mniejsza, nie? Tutaj wtedy nie razy sto, tylko powiedzmy razy pięć, nie? Albo razy trzy. Także to tutaj ma również znaczenie. Jeszcze widzę trzecią opcję, to znaczy taką, która mi jest dosyć bliska, bo skoro mówimy, że Bitcoin to jest store of value, ale z drugiej strony widzimy niesamowity potencjał wzrostowy, o czym zaraz mam nadzieję porozmawiamy, to jest jeszcze ta możliwość. . . No wiem, że dzisiaj Bitcoin kosztuje 73 tysiące dolarów, ale z drugiej strony wiem, że za rok będzie kosztował. . . Wiem, bo mam takie wewnętrzne przekonanie, a nie, że mam szklaną kulę. To jest mój scenariusz, że Bitcoin będzie kosztował 250 tysięcy dolarów albo 350 tysięcy dolarów. No to bez sensu jest teraz sprzedawać Bitcoina.
bo ja na przykład mam w tej chwili potrzebę, muszę kupić samochód, mieszkanie. Nie mówię tutaj o kawie i chlebie specjalnie, raczej o czymś większym. No i teraz. . . pojawia się pewien konflikt. No bo mówię, kurczę, to sprzedać, nie sprzedać, kupić, nie kupić. Możemy wykorzystać Bitcoin jako zastaw pod pożyczkę. Kupujemy mieszkanie i pod to mieszkanie możemy wziąć kredyt, żeby uwolnić środki i móc kupić kolejne mieszkanie, bo widzimy, że jest potencjał wzrostu. Jeżeli mam środki zamrożone w Bitcoinie, to jeżeli jestem przekonany, że wzrost Bitcoina będzie wynosił 200, 300, 400%, to nawet jak zapłacę. . . 30% odsetek. Mówię tutaj czysto symbolicznie, to nie jest koszt dla mnie, więc opłaca się pomyśleć o tym, żeby znaleźć takie narzędzie, które pozwala nam wykorzystać Bitcoina jako zabezpieczenie do wzięcia pożyczki.
I to jest też element, który na Kandze cieszy się sporą popularnością. Zawsze trzeba patrzeć na ogół rynku, jak to wygląda. Mamy obecnie złoto. Bogaci kupują to złoto. Tylko dlatego, że. . . Wliczane jest ono jakby w ich majątek i potem pod zastaw tego swojego kupionego złota, które jest de facto cyfrowym zapisem albo akcji, są w stanie wziąć pożyczkę pod zastaw tych akcji. I w ten sposób oni. . . W ich głowach działa to tak, że akcje, surowce, bitcoin, tutaj tak jak Łukasz mówi, one przez wbudowaną w ekonomię inflację są skonstruowane w ten sposób, że długoterminowo rosną. Zawsze są tam te wahnięcia, typu pęknięcia baniek, tego typu sprawy, ale stabilne asety na rynkach finansowych Po prostu rosną i mogą rosnąć teoretycznie w nieskończoność.
Shorty mogą spaść maksymalnie do zera, także tam ryzyko jest określone. Asety zawsze rosną i oni biorąc np. pożyczkę pod zastaw tego Bitcoina, który będzie rózł w długim terminie, spłacają tą pożyczkę nominalnie. I wartość fiatów przez zbudowaną inflację, moc nabywcza fiatu spada. Więc oni w przyszłości spłacą ten milion, który pożyczyli, nie licząc odsetek. I to tak naprawdę będzie dla nich po tym czasie, gdy nie spłacali tak naprawdę połowa wartości, bo ten bitcoin założę pójdzie do góry dwa razy. W długim terminie tak to właśnie wygląda i to złoto, które teraz służy jako zabezpieczenie widzimy, że przez to, że instytucje wchodzą na rynek finansowy. Ten bitcoin będzie tak samo traktowany, tak przynajmniej mi się wydaje i tylko czekać aż banki centralne obok rezerw złota będą trzymały rezerwy w bitcoinie.
Może nawet niektóre już mają. Tutaj pospekulujmy chwilkę na temat tego co może się wydarzyć na rynku krótkoterminowo i tak długoterminowo. Wiem, że masz zawsze swoje przemyślenia i swoje koncepcje. o takiej jednej, która ostatnio do mnie przemawia. Otóż, żeby Bitcoin przerósł rynek złota, wystarczy, żeby wzrośnie 10-krotnie. Wszyscy czujemy, że Bitcoin staje się odpowiedzią na złoto. To jest nowa technologia, nowy sposób na złoto. Wygodny, szybki, tani, prosty w przechowywaniu, łatwy do zweryfikowania. Wszystkie. Wszystkie elementy, które cechują, wszystkie cechy dobrego store of value mamy lepsze w Bitcoinie, w łączy z tym, że jest ograniczona podaż. Czyli nie mamy tutaj możliwości, że nagle ktoś odkryje złoża Bitcoina i nagle powie o, będzie więcej Bitcoina. Tutaj taka mała ciekawostka, otóż dowiedziałem się, że całkiem niedawno w Norwegii odnaleziono złoża. . . fosforu. All right. Poprawcie mnie w komentarzach, jeżeli coś przekręciłem.
Fosforite, to jest chyba fosfor. I te złoża fosforu są tak olbrzymie. że do tej pory dominującym producentem było Maroko. miało chyba 70%, reszta krajów bardzo małe ilości, a tutaj nagle Norwegia staje się producentem, który potencjał ma na zajęcie 50% rynku. Czyli nagle olbrzymie złoża fosforu. Co to oznacza? To oznacza, że fosfor trochę stanieje, bo nagle pojawia się większa podaż. więc ten fosfor będzie tańszy. No widzisz, prawidła rynku tak by podpowiedziały, natomiast tak jak mamy w ropie naftowej, pojawia się taki OPEC, czyli ten kartel, który ograniczy wydobycie na tyle, No ale to jest, jesteśmy skazani wtedy na to, że ktoś. . . że jest jakaś rada. która w sposób sztuczny steruje rynkiem. Jesteśmy mocno wyeksponowani na ich widzimisię.
Oczywiście jak jesteśmy dużym graczem, to najpewniej sami zasiadamy w tej radzie, natomiast jeżeli jesteśmy małym graczem, to najprawdopodobniej nie i tylko musimy zgadywać co oni powiedzą. Małe tło jeszcze do naszych rozmów na temat ceny bitcoina. Uh. . . Wtorkowe wpływy Pływy do ETF-ów bitcoinowych. Pierwszy raz. Bilansowo, czyli wpływy minus wypływy, ta kwota przekroczyła miliard dolarów. W środę. . . bo to są ostatnie wyniki, jakie mamy. Nagrywamy ten materiał w czwartek. W środę również bardzo dobry wynik, prawie 700 milionów wpływu. Nope. Tosh. Co to oznacza? Aktualna cena w okolicach 73 tys. zł, trochę poniżej, czasem trochę powyżej. Ostatnie tygodnie mamy po 4000 wzrostów tygodniowo praktycznie. Jaka jest twoja taka predykcja powiedzmy do halwingu, czyli miesiąc? Ja mam podawać cenę? Nie, może nie cenę, ale jakie masz przypuszczenia.
Nie strzelajmy numerami, ale tak czy będziemy rośli? Czy te ETF-y jeszcze mają taki potencjał, żeby zabrać z rynku bitcoiny? dla instytucji. Wzrost w długim terminie jest wpisany jak asset, które dostarczają. Także długoterminowy wzrost jest moim zdaniem Natomiast krótkoterminowo, tudzież do halvingu, to nie ma znaczenia dla instytucji. A niestety one teraz mają, tak jak mówisz, bardzo duży kapitał i tam ci wszyscy gracze będą tym rynkiem bujali tak, bo na rynku liczy się obrót. Nie liczy się końcowa cena i nie liczy się czy inwestorzy zarabiają czy tracą, tylko liczy się obrót. Więc. . . Tak jak sobie to wymyślą, w tą stronę pewnie pójdzie cena Bitcoina. Jeżeli większość nas będzie mówiła, będzie rosła. MUN super jedziemy. Będziemy słyszeć wszędzie naokoło, że Bitcoin będzie rósł.
to najpewniej Bitcoin nie urośnie, albo jak Wy będziecie uważali, że będzie rósł i będziecie załadowali w Bitcoina, to zacznie spadać. I to nam się często tak wydaje, że kurczę, od razu jak wszedłem, to zaczyna spadać. Ale to niestety jest tak, że. . . Tam ci wszyscy ich analitycy monitorują ten rynek, tam mają zatrudnione tabuny tych wszystkich analityków i mają. . . po prostu nieskończony kapitał. Mogą tym rynkiem machać w tej i nazad. I to jest zależne od tego, w jaki sposób te duże instytucje są załadowane na dany moment.
Tak, no właśnie, tutaj wejście dużych instytucji mocno na pewno zachwieje rynkiem i zachwiało, no bo one tak jak mówisz, no można powiedzieć, że biorąc pod uwagę kapitalizację bitcoina, to one dysponują prawie, że nieskończonym kapitałem, więc są w stanie zarówno wywołać totalny spadek, jak i maksymalny wzrost, są w stanie tym rynkiem mocno zachwiać. Przypomnę. Mówiłem o tym w czasie ostatniego kwadransu, ale ta historia o bitwie pod Waterloo, gdzie panowie Rothschildowi jako pierwsi dowiedzieli się o tym, że Napoleon wygrał z koroną brytyjską, w związku z czym obligacje korony brytyjskiej prawdopodobnie pójdą do góry. i będzie ich, umocnią się, a francuskie spadną, to pierwszą rzeczą, którą pan Rothschild zaczął robić na giełdzie w Londynie, to zaczął sprzedawać obligacje korony brytyjskiej. Sprzedawał je po to, żeby wywołać efekt paniki.
Ludzie pomyśleli, że on coś wie, na pewno krążyły plotki, że tajny wysłannik do niego przyjechał, no skoro sprzedaje. To znaczy, że wie, że przegrali Brytyjczycy, w związku z czym cena pewnie pójdzie w dół. No i paniczna wyprzedaż, spadek o 95% wartości i wtedy odkupywanie tych obligacji przez Rothschilda za bezcen, za praktycznie grosze. I w ten sposób zbudowany niesamowity majątek. No bo jak przyszła wiadomość, że wygrali, no to poszło wszystko do góry. Tak samo tutaj z Bitcoinem może być. To jest też dobra odpowiedź na to twoje wcześniejsze pytanie. Kiedy wyjdę z Bitcoin? . . . kiedy wychodzić z Bitcoin. Wyobraźmy sobie. . . Teraz co nie będę namawiał do kupowania nieruchomości. To jest przykład. Ale wyobraźmy sobie, że teraz mamy. . . rynku w Polsce bankę na. .
. Ceny są w ogóle astronomiczne, nie wiem, 20 tysięcy za metr tutaj gdzieś. No to już okazja. No właśnie. Także sami rozumiecie. Ostatnio też patrzyłem kredyt na 20 lat na jakieś tam mieszkanie. w jakimś większym mieście. kredyt na 550 tysięcy, jakaś rata koło 5 tysięcy złotych miesięcznie, tego typu są sumy. I teraz wyobraźmy sobie, że jesteśmy właśnie w tej bańce na rynku nieruchomości i mamy pęknięcie bańki i nagle te wszystkie mieszkania z tego miliona. . . Lansom dał 200 tysięcy. I to jest moim zdaniem dobry moment, żeby. . . skasować Biscoina, wyjść do Fiatów i kupić tą nieruchomą. Tak jak mówię, nie łapcie mnie, że tam wchodzić w nieruchomości, bo to jest tylko przykład.
Chodzi o to, że jeżeli na rynku pojawia się jakaś okazja, wtedy warto rozważyć inwestycje, tak jak krew się leje. rynki spadają właśnie z wyprzedaż bitcoina, lecimy w dół. Sławek mówił, że nie wie dlaczego ten rynek właściwie spadł po wejściu ETF. spadł, bo tak pasowało tym od ETF. Musieli? Po prostu musieli trochę. Tak jak ja mówiłem też, powiedział Gubota ostatnio, bo powiedziałem na którymś na comments, że moim zdaniem Bitcoin jeszcze zejdzie do 25 tysięcy. Ale to jest tylko dlatego, że uważałem, że oni jeszcze przedłużą ten czas oczekiwania na te ETF-y, że one wejdą później i jeszcze będą chcieli zdołować ten rynek na tyle, żeby jak najwięcej Bitcoina zakumulować i to jest to, co ja mówię. . . . puścić rynek do góry. I tak to działa.
No dobra, czyli Bitcoin raczej ma perspektywę pozytywną, będziemy widzieli wzrosty. Ja jestem byczo nastawiony, jak zawsze uważam, że Bitcoin to jest cały czas niesamowity potencjał, bo naprawdę uważam, że stabilizacja rynku Bitcoina nastąpi dopiero wtedy, gdy jego kapitalizacja, ta rzeczywista. nie teoretyczna, tylko rzeczywista kapitalizacja, osiągnie mniej więcej poziom złota. A to oznacza, że ta teoretyczna kapitalizacja w mojej ocenie musiała wynieść dwa razy. I dwa razy tyle. Dopiero wtedy zaczniemy mieć poziomy takie. . . prawdziwe, a może nawet większe, bo się może okazać, że sporo pieniędzy pojawi się nowych i jakby fotowo będziemy mieli większe wzrosty, ale wartościowo powiedzmy w tym kierunku, czyli około 20 razy. To jest wartościowe moje przewidywanie, co cenowo może oznaczać 30-40 razy wyższa cena, w respektywie 10 lat na przykład.
Tak, tak jak dobrze powiedziałeś, w perspektywie 10 lat, bo zauważmy, że po drodze możemy mieć jeszcze dwie Bessy i możemy gdzieś być na pułapie nawet niższym niż teraz. Oczywiście, to przytoczę jeszcze raz, mieliśmy taki, na chyba kwadransie również mówiliśmy, że w czasie Hoscy. . . Czyli takie gwałtowne spadki ceny o 30%, 35% to jest reguła. To jest standard, że w czasie takich HOS są takie spadki. No i teraz jeżeli ktoś myśli o tym, żeby kupować Bitcoina, no to może wpaść w taką pułapkę, w jaką wpadł mój znajomy, który mówi Łukasz Bitcoin kosztuje 30 tysięcy, nie mówię teraz o Tobie, 30 tysięcy czy tam coś takiego, on musi spaść poniżej 20. Musi spaść poniżej 20, będę kupował. On trochę mniej kosztował. I spadł poniżej 20. Chyba spadł do 18. 16 nawet. Nawet tak.
A on mówi nie, musi być 12. 12 tysięcy musi być. No i pamiętam tą rozmowę z nim i mówię, słuchaj. Wyobraź sobie, że kupiłeś tego bitcoina za milion dolarów. A on mówi, to słuchaj, czy to ma dla ciebie znaczenie, czy ty zarobisz 987 tysięcy, czy 983 tysiące na tym bitcoinie? Czy to jest różnica? Czy jesteś gotowy zaryzykować 980 tysięcy zysku? tymi dwoma czy trzema, czy nawet pięcioma tysiącami dolarów. No i on mówi, nie, nie, to tak nie należy patrzeć. Efekt był taki, że kupował Bitcoina za 40 tysięcy dolarów i oczywiście jest w tej chwili zadowolony, ale no to jest ta różnica. Pamiętajmy, czekanie na idealny dołek to jest zabawa w kasyno, tak samo jak czekanie na idealną górkę to też jest zabawa w kasyno.
Nigdy na coś takiego nie trafimy, a przynajmniej ja nie trafię, dlatego zachęcam osobiście do tego, żeby przemyśleć strategię DCA, czyli ciągłego kupowania bitcoina. I proszę bardzo, za kamerą siedzi człowiek, który właśnie dzisiaj mi powiedział, Łukasz, ponad 100% zysku. Ponad 100% zysku. W jakim okresie? od czerwca, czyli ponad 8-9 miesięcy. Rewelacja. To jest moim zdaniem najlepsza możliwa rekomendacja. Tak dobrany, prosty algorytm. Kupujemy 100 złotych tygodniowo, nie patrzymy na cenę, nie martwimy się tym. I co? I na Kanze mamy taki mechanizm. I dalej kupujesz. I dalej kupujesz. Oczywiście. Będzie za mało 70, będziesz kupował. Oczywiście. Ja mam zasadę, że kupuję. Nie patrząc na cenę. Mówiłem tak o Dogeach, o Litecoinach, o Ethereum, o Kanzze, o Bitcoinie. To są tokeny, które uważam, że w ten sposób warto kupować. Nie mam tu perspektywy miesiąca, roku czy dwóch. To jest perspektywa dużo dłuższa.
Może zostawię w spadku dzieciom, a może jak będę mógł i będę chciał i będę miał taki kaprys, zużyję to na swoje przyjemności, ale to jest sposób na budowanie majątku, bo przypomnę, z dotacji i kredytów to ciężko majątek zbudować. Ja mam trochę zmodyfikowaną strategię do tego. Mam swój smaczek do danych. To może zautomatyzujemy to na kancie. Może, może. Nie byłby zły pomysł. Ja też używam strategii DCA. ale jest trochę inna. Tak jak powiedziałem o tym pęknięciu banku nieruchomości, jak są te spadki. Лещаток. Wtedy jak powiedzmy, że kupuję tak samo jak Ty, czyli wydaję sobie te 100 złotych tygodniowo na Bitcoin. Ale jak są spadki o 30-40% to wydaje 300. Ale w stosunku do czego ten spadek? Od ceny do jakiej doszło. Po prostu rybo.
A to wydam więcej. I wydaję więcej przez najbliższy miesiąc, a potem się uspokaja, rynek znowu się stabilizuje, wracam do 100. Okej, czyli bardzo ciekawa. . . Bardzo ciekawa strategia. Zróbcie ze Sławkiem Excela. No, to nie zróbcie, tylko Sławku, zamówienie na Excela DCA połączone z tymi sygnałami spadkowymi. Ja wiem, że Słowek pracuje również nad mechanizmem związanym z krzyżem śmierci i gwiazdą. Morningstar. czyli tymi formacjami, które wskazują na, zapowiadają wzrosty i zapowiadają spadki, to byłby ciekawy eksperyment. Można byłoby pokusić się o to, czy będą lepsze efekty, bo dla mnie to jest kluczem. Czy ponosząc większe ryzyko mogę liczyć na znacząco istotnie lepsze zakryty? Czyli tak jak mówię, krew się leje, kopujemy. Oczywiście. It's perfect. Так. Thank you. Słuchajcie, przechodzimy do drugiego tematu. Tutaj rozmawialiśmy przed programem z Tomkiem o NFT-kach.
Tomku, powiedziałeś mi, że NFT-ki nie zadziałają tak jak sztuka i nie zyskają takiego. . . takiej popularności, czy nie staną się zamiennikiem sztuki. Dlaczego tak uważasz? Boh, eh. . . Pytanie jest czym jest sztuka dla obecnego. . . Nie tyle systemu finansowego, co dla ludzi bardzo zamożnych. Sztuka jest właśnie tym czym może być Bitcoin. w czasach nowożytnych. Czyli ma wszystkie właśnie te plusy, które ma Bitcoin. Jest mała, ma bardzo dużą wartość. gigantyczną płynność, jej utrzymanie nie jest kosmicznie drogie w porównaniu do tego, jaką wartość reprezentuje, także ludzie bardzo, bardzo majątni. ładują pieniądze właśnie w sztukę. I teraz pytanie jest, dlaczego oni to robią? No właśnie, opisałeś mi jeden scenariusz pokazujący jak można dokonać całkiem konkretnych oszczędności podatkowych wykorzystując do tego sztukę.
Tak, ale zanim może o tym opowiem, jeszcze powiedzmy jak działają te międzynarodowe domy aukcyjne, nie wiem czy to się nazywa dom aukcyjny, chodzi mi o free ports z angielskiego, gdzie tak naprawdę ta sztuka jest przetrzymywana, bo obecnie. . . Większa część tej sztuki, tryliony dolarów w sztuce nie jest trzymana w muzeach, na wystawach, tylko właśnie w magazynach, hangarach, zawinięta właśnie, szczelnie chroniona, gdzie nie wiemy kto jest właścicielem itd. bo trzeba powiedzieć, że tak jak mamy SEK i KNF i inne instytucje regulujące rynki finansowe, to rynek sztuki nie jest w ogóle regulowany. Więc. . . Nawet dochodzi do takich rzeczy w tych domach aukcyjnych, że jeżeli kupujemy sztukę od siebie, to nie wiemy kto jest sprzedawcą. Nie wiemy kto kupuje, robi się to przez spółkę, tam nikogo nic nie interesuje i wszystko jest w porządku.
Ale tak to niestety jest, jak w grę wchodzą wielkie pieniądze. No właśnie, bo to jest rynek dostępny raczej dla graczy, którzy mają nie 100 tysięcy dolarów, ale mają raczej powiedzmy 10-100 milionów dolarów do wydania. Łatwiej jest dużo przechować właśnie gigantyczną wartość w takim małym przedmiocie, niż kupować sobie właśnie wieżowiec na Manhattanie. To jest duże, kosztuje w utrzymaniu, potem ciężko to może sprzedać, nieważne. A w jaki sposób? Dlaczego uważam, że NFT-ki nie będą sztukowe? No właśnie. Bo sztuka obecnie, w obecnym otoczeniu rynku finansowego i. . . jest narzędziem. NFTki są często przez ludzi porównywane, że to jest taka nowoczesna sztuka. Tylko, że oni mają już zbudowany rynek właśnie tej sztuki i teraz wspomniałeś o tym, w jaki sposób za pomocą sztuki można by było uniknąć sobie podatku.
To wyobraźmy sobie taką sytuację, że mamy osobę, która maluje obrazki. No i skończyła tam Akademię Sztuk Pięknych, czy co to się tam kończy i całkiem nieźle rysuje. I nikt jej nie zna. No ale Ty masz bardzo dużo pieniędzy i masz firmę przynoszącą bardzo duże dochody. No i wyobraźmy sobie, że Ty teraz idziesz do tej osoby. I mówisz, kurczę jakie piękne są te Twoje obrazy, ja kupię od Ciebie tą Twoją kolekcję, dam Ci za to pół miliona dolarów. I tamta osoba myśli, pół miliona dolarów, jaka kasa, dobra. To robimy. No i w ogóle załatwimy Ci wystawę dzieła sztuki, tam się poznasz ze świadkiem. Promocja, dokładnie.
I mamy tutaj wystawę dzieł sztuki, wszyscy się tam poznają, nagle się okazuje, że to jest ten nowożytny Picasso, mamy to, to jest sztuka nowożytna, najlepszy po prostu artysta XXI wieku. Odkrycie 21 wieku. Dokładnie, to jest to. I teraz? Co się stało na samym początku? Ja jako ta bogata osoba kupiłem za te pół miliona dolarów całą kolekcję obrazów. I teraz wyobraź sobie, że ja wezmę dwa obrazy z tej kolekcji i oddam je do muzeum. Tam ci wszyscy wiedzą, o to jest ten artysta, to jest. . . XXI wiek to jest normalnie nowożytna Mona Lisa. I wyceniają ten obraz. Ile warty jest ten obraz? 100 milionów dolarów. A ten drugi 200 milionów dolarów. Razem 300 milionów dolarów.
Wyobraźmy sobie, że jak ja robię taką darowiznę tych 300 milionów dolarów z własnych środków, to nagle się okazuje, że mam bardzo duży odpis od podatku, 20%. Można mniej, tak. I właśnie zapłaciłem o 20% pojedynczego pieniężnego. 60 milionów. Tak, zarobiłem 60 milionów dolarów. Wystarczyło, że wypromowałem nowego Picasso. Tak, to są rozwiązania dostępne faktycznie tylko dla bogatych ludzi. i zauważ a z NFT-kiem? dlaczego tego nie zrobić z NFT-kiem? z NFT-kiem może kiedyś do tego dojdzie, natomiast trzeba zrozumieć, że to już jest coś co działa na rynku, masz ustabilizowaną pozycję i masz konkretny konkretną nie tyle potrzebę, co masz Use case. tej sztuki. To nie chodzi o to, że ta, nie wiem, ten. . . krzyk jest jakimś super obrazem, pięknie namalowanym i tak dalej.
Tylko chodzi o to, o tą jego wartość i w jaki sposób się stało, doszło do tego, że ta Mona Lisa jest warta te miliony, trywionych dolarów. Zobaczymy jak potoczy się na rynku kryptowalut, natomiast faktycznie można powiedzieć, że w tej chwili okazuje się, że te narzędzia, te mechanizmy, które były wykorzystywane przez samych najbogatszych ludzi na świecie. . . nagle stają się dostępne dla mas, dla tych, którzy do tej pory żyli za żelazną kurtyną, nie inną niż ta, która istniała wcześniej, tylko za taką kurtyną, gdzie nie ma wstępu nikt z Paryweniuszy. To trochę przypomina te coroczne zjazdy. zjazdy bogaczych na przykład na World Economic Forum, gdzie ludzie najpierw. . .
lecą prywatnym odrzutowcem, każdy oczywiście swoim, no bo przecież nie będą lecieli razem, po czym wsiadają na lotnisku do elektrycznego samochodu, który właśnie skończył ładować się od agregatu diesla, no bo przecież on nie będzie jechał dieslem, tylko. . . i przyjeżdżają i rozmawiają na temat tego, jak szkodliwa jest produkcja dwutlenku węgla, jak należy ją ograniczyć. Oczywiście te wszystkie ograniczenia mają dotyczyć nie ich. . . tylko tych innych, tego plebsu, tych wszystkich, którzy są po tej drugiej stronie kurtyny, a my teraz nagle mamy taką sytuację, że właśnie ta kurtyna trochę się rozdarła, ta zasłona symbolicznie została rozdarta. Ale tak jak mówię, dlatego teraz te wszystkie regulacje są po to, żebyśmy to my, jako ci mniejsi, którzy są właśnie za tą żelazną kłódę, to żebyśmy my tam pozostali. Próbują zszybać. Zobaczymy, czy się uda.
Mam podejrzenia, że trochę tak. ale koniec końców jednak wygramy. Będzie może przez chwilę trudniej, może będzie w niektórych miejscach, bo nie wiem czy wszędzie, ale może się okazać, że będą próby jakiegoś obostrzenia. Wiemy, że w Polsce jest pomysł na wprowadzenie pewnych przepisów. Dla mnie zawsze kluczowe pytanie jest, na ile możliwe będzie przestrzeganie, czy egzekwowanie tych przepisów, bo to jest jeden. . . z kluczowych elementów i możemy sobie wyobrazić dowolny. przepisy, regulacje, ale jeżeli ich nie będziemy w stanie egzekwować, to nie będzie to martwe. Uwaga, uwaga, łamiąca wiadomość, bardzo ważny komunikat. Tomku, oddaję Tobie głos. Skoro mówimy dziś już o tych wszystkich dziełach sztuki, chciałem nadmienić, że nasza. . . Bitcoinowa Mona już się wysprzedała. O! Ale damas Ethereum. Jeszcze nie. Mamy z tego co mój Kajecik mówi 3 sztuki koszulek. 3? 3. Субт Jeszcze trzy, dobrze wiem.
Jeszcze trzy. Trzy sztuki koszulek w rozmiarach takich jak znajdziecie na naszym Kanga Shopie. Także zapraszam, to ostatnia szansa, żeby nabyć coś lepszego niż NFP. Hello. Thank you. Até mais. Porozmawiajmy o Kandze. Słuchaj Tomku, mówiliśmy o KAN Z2. 0, mówiliśmy o kilku nowościach. Jedną z rzeczy, których nie zapowiadaliśmy na KAN Z2. 0 były np. airdropy. Rdropy dla posiadaczy tokenów KNG. I tutaj uwaga, jesteśmy już po pierwszym Rdropie, taką mam nadzieję, że ten Rdrop już został przeprowadzony, bo ma być zrobiony w piątek. Specjalnie dla wszystkich posiadaczy posa KNG w ilości powyżej 200 lub więcej tokenów KNG. To te osoby, które mają tyle na posie, wezmą udział w Rdropie, są Pula czy trzy rodzaje przynależności. Pula pierwsza od 200 do 500 kang, druga od 500 do 2000.
Dla tych, którzy posiadają powyżej 2000, różnica nie jest duża. Jeśli chodzi o nagrodę, ten airdrop. . . Jest czysto symboliczny, to jest taki prezent. Potraktujmy to w ten sposób, że nie ma się nijak do wartości tego posa, ale to jest po prostu pewien prezent, jakaś zachęta. Prosiliście nas, żebyśmy coś takiego robili. Teraz uwaga, ponieważ zgłasza się do nas bardzo dużo projektów, które chce zrobić ICO, czy IEO. I my to IEO przeprowadzamy na kandze, dostajemy od tych projektów w ramach naszych rozliczeń również tokeny. które będziemy rozdawali właśnie dla posiadaczy tokenów KNG i tego typu akcji możecie się spodziewać więcej. Przynależność do progu jest robiona na podstawie snapshota stanu kont posowskich w pewnym ukrytym czy niejawnym terminie.
Po zrobieniu snapshota informujemy, że był robiony w poniedziałek i na podstawie stanu kont w poniedziałek będziemy mieli przydzielony airdrop. Ale nie o tym chciałem, chciałem porozmawiać o też związanej z POS-em KNG, ale nowej funkcjonalności. prowadzamy coś takiego jak halwin. Czy możesz Tomku krótko powiedzieć o co chodzi nam z tym halvingiem? Pomysł jest taki. Żeby nowi jakby. . . Bywalcy na Kandze, nowi użytkownicy, mieli możliwość dogonienia tych, którzy są. . . na kandze dłużej. Bo teraz doszliśmy do takiego wniosku. Tak przynajmniej mi się wydaje, ja sobie tak tłumaczę, że dla nowych osób wchodzących do ekosystemu Kangi, sama inwestycja w KNG może nie być na tyle. . .
zachęcająca przez to, że wpłacając de facto środki na posa są od razu stratni, bo ci, co trzymają bardzo, bardzo długo i zbudowali sobie bardzo duży bonus, dostają zagrożone więcej za tą samą ilość KNG niż oni jako nowi użytkownicy. Więc żeby po jakimś czasie. . . Ta ich inwestycja w KNG miała perspektywę krócej niż długoterminową. i żeby to zachęcało nowe osoby do wchodzenia w ekosystem Okangi, żeby ten sam POS był. dla nich lepszą opcją. To chcemy wprowadzić halving w zależności od tego do jakiego poziomu nagrody autobonusu, czyli zwiększenia siły nabywczej naszych bank na posie. Będziemy ten dzienny przyrost autobonusu ciąć o połowę. W tej chwili ten przyrost wynosi 0,3 tzw.
punktu procentowego, czyli po 10 dniach mamy 3% bonusu, po 20 dniach mamy 6% bonusu, po 100 dniach będziemy mieli 30% bonusu. A jak to będzie teraz? Po wprowadzeniu zmiany oczywiście. Będziemy mieli halvingi co 200 dni. To znaczy, że od początku posa będziemy dostawać bodajże pół punktu procentowego na sam start. Czyli po 10 dniach będziemy mieli 5 punktów bonusu, po 20 10, a po 200 już będziemy mieli 100% bonusu. I później następuje halving i przez każdy następny dzień przez okres kolejnych 200 dni dostajemy już 0,25 punkta bonusu. Czyli po 400 dniach trzymania na posie od zera będziemy mieli już 150% bonusu. a potem kolejne 200 dni, kolejne przyrosty, coraz wolniejsze, coraz wolniejsze, ale efekt jest taki, że górny bonus może wynieść, to wynika z matematyki.
200% czyli dostaję nagrodę tak jakbym miał zgromadzone 3 razy więcej kank niż mam w tej chwili na portfelu. Czyli mając 1000 kang, będę dostawał nagrodę, tak jakbym miał tych kang 3000. Rozwiązanie dobre, bo zwiększa zapotrzebowanie, zachęca bardziej użytkowników do wkładania do POS-u, w związku z czym liczymy, czy spodziewamy się większego popytu na tokeny KNG, bo trzeba będzie wpłacić, ale tam jest jeden mały albo dwa haczyki. Po pierwsze, czy każdy może włączyć autobonus? Nie, zmiana będzie taka, że autobonus będą mogły włączyć osoby, które mają na swoim koncie posowskim przynajmniej 100 kang. Czyli dopiero jak mam 100 kang, będę mógł włączyć ten mechanizm autobonusu, czyli to, że nagrody w sposób automatyczny wchodzą mi na pos i zwiększa mi się pula autobonusu.
No dobrze, a co z tymi, którzy mają mniej niż 100 kang? oni swój autobonus po prostu stracą. Czyli ich wartość nabywcza Kang będzie. . . i nie będzie rosło. Czyli jeżeli ktoś w tej chwili miał włączony autobonus, autotransfer, to ten autotransfer zostanie mu wyłączony i stanie się to w ciągu najbliższych kilku tygodni, dokładny termin będziemy podawali na kwadransie z Kangą, z tygodniowym wyprzedzeniem. Także jeżeli ktoś posiada w tej chwili 178 Kang, Przepraszam, 98 kang, no to warto dokupić dwie kangi, żeby mieć te 100 kang i zabezpieczyć sobie ten autobonus, który może nam się już jakiś pojawił. No dobrze, ale są ludzie. . . którzy mają w tej chwili na przykład. . . 250% bonusu, no bo trzymają już długo.
Co z nimi? Skoro do 200% może dojść maksymalnie, to o ile będzie przyrastało tym? Im podejrzewam, przyrastać już nie będzie. Dokładnie. Czyli jeżeli ktoś ma autobonus powyżej 200%, to. . . ten współczynnik przerostu spadnie. do zera, ale uwaga, nawet jeżeli mamy więcej niż 200, to pozostanie tyle, ile jest, ponieważ wprowadzamy kolejną zmianę, kolejną modyfikację. Otóż wiele osób zarzucało, że w momencie wypłaty z POS-a cały autobonus jest tracony. Otóż my postanowiliśmy tutaj wyjść naprzeciw i mówimy w momencie wypłaty, która będzie jeszcze ograniczona ilościowo w ciągu roku. Ta wypłata spowoduje obniżenie autobonusu o połowę. Jeżeli miałem 150% autobonusu i jednak stwierdziłem, że muszę Kang sprzedać i chcę wypłacić z POS-u, by mi się autobonus wyzerował.
ale po wprowadzeniu nowych reguł ten autobonus ze 150 spadnie mi do 75% i będzie przyrastał zgodnie z zasadami, które mówiliśmy, czyli na podstawie widełek. Wypłacamy z POS-a dla 150%, spada nam do 75%, aczkolwiek dostajemy wtedy dzienny przyrost dwukrotnie wyższy, czyli będzie 0,5% i przez najbliższe 50 dni do tych 100% jedziemy sobie 0,5% dziennie. Dokładnie. A tak mielibyśmy 0,25%, jeżeli byśmy tej wypłaty nie zrobili, więc ta kara nie jest tak dotkliwa. Tak, o to chodziło, czyli mamy z jednej strony. . . Przyprzy przyrost na samym początku, większą zachętę dla tych, którzy zaczynają. Z drugiej strony dla tych, co uzbierali ten autobonus, likwidujemy karę, taką bardzo dotkliwą w postaci wyzerowania autobonusu, ten autobonus będzie zmniejszony o połowę, więc jeżeli ktoś ma np. 250% bonusu, to mu spadnie do 125%.
Dokładne informacje, kiedy to będzie wprowadzone, będziemy informowali Was z tygodniowym wyprzedzeniem, oglądajcie kwadrat z Kangą, a skoro mówię o tym, że te informacje pojawią się na kwadransie z Kangą, to oczywiście pamiętajcie, subskrybujcie, dzwoneczek, łapka w górę, tak żebyście byli poinformowani o tym, co będzie na naszym kanale mówione, żebyście nie przegapili żadnego naszego materiału i nie przegapili żadnej ważnej wiadomości. To był ciężki temat, ten bonus, halving itd. Na pewno będziemy go jeszcze poruszali, ale Tomku chyba nadszedł czas na to, żebyśmy przeszli do ulubionej przez wszystkich części Kanga No Comment, czyli fakty, nie mity. Powiedz mi, jaki jest Twój dzisiejszy fakt? Jeżeli uważamy, że wiemy, że. . . Mamy może trochę nieświeży oddech, a nie mamy dostępu ani do jakiejś gumy, ani miętówki. to polecam zjeść ogórki. Podobno działa na te wszystkie bakterie i niweluje nam ten nieświeży oddech.
Mam nadzieję, że to nie była jakaś aluzja, ale wiem, że to rozwiązanie działa. Faktycznie zjedzenie ogórka pomaga. I to trochę lepiej nawet niż tiktak czy mentos. A ja mam trochę inny fakt. Znowu zachęcam do samodzielnych testów. I dajcie znać jak Wam wyszły. Otóż okazuje się, że człowiek Pozbawiony bodźców zewnętrznych. z zasłoniętymi oczami nie jest w stanie iść prosto. tylko zawsze będzie robił kółka. I tym ciekawym faktem kończymy dzisiejszy naukownik. Mam nadzieję, że nie zbłądzimy nigdzie po drodze. Do zobaczenia, trzymajcie się, łapka w górę, dzwoneczek, lubimy to, no i zapraszamy na najbliższy. . . 90 subskrypcji! Brakuje nam 90 subskrypcji, Tomek dobrze zauważył, widzimy tutaj nasz znacznik 9910 subskrypcji, chcemy żeby było ich. . . Więcej? Milion. Ale tak, więcej.
Mam nadzieję, że na najbliższym kwadransie z Kangą będziemy mogli ogłosić, że mamy 10 tysięcy, więc pomóżcie nam w tym, udostępnijcie ten materiał, zasubskrybujcie, to jest dla nas ważne. Cały czas mamy poczucie, że YouTube nas nie lubi, nie przepada za nami, a my nie będziemy aż tak bardzo chcieli dostosowywać się do tego, żeby ten algorytm nas polubił, chcemy raczej być. rzetelni i mówić prosto w oczy to, co myślimy i o tym, co się wokół nas dzieje. Na koniec okrzyki. Jaki twój okrzyk? Teraz okrzyki, tak? Tak. Uwaga, ja mówię swój. BCK, Bitcoin ciągle królem. A jaki twój? Ktoś tam o Litecoinie ostatnio mówił. A jak bym wymyślił sobie LCK? LCK. Lifecoin ciągle królem? Lifecoin. All right No słuchajcie, i z tym niepewnym komunikatem Was zostawiamy. Do zobaczenia we wtorek. Cześć. Thank you.
Ja nie mogę tak siedzieć, miżona powiedziała, czy tak jest dobrze. Nie, bo. . . Tak nie. Tak nie. Czyli co? Bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum, bum. Ale czemu już nie ma rampa, tylko jest bum, pam, pam, pam, bam, bam, bam, bam. Oh 3, 2, 1. .