VIDEO TRANSCRIPTION
Film omawia ostatni spadek cen Bitcoina i wpływ plotek oraz fałszywych informacji na rynek kryptowalut. Zwraca uwagę na wpływ tweeta znanego portalu informacyjnego o kryptowalutach, który spowodował gwałtowny wzrost cen Bitcoina, ale później okazał się nieprawdziwy. Podkreśla znaczenie ostrożności i weryfikacji informacji na zmiennym rynku kryptowalut. Film omawia również sytuację, w której panowało zamieszanie wokół odrzucenia ETF-ów. Autor radzi widzom, aby zachowali ostrożność i nie reagowali nerwowo na takie wiadomości, ponieważ mogą to być dezinformacje lub informacje nieistotne. Wspomina również o ryzyku, jakie podejmują dziennikarze, publikując takie informacje, i wyraża swoje niezgadzanie się z takimi działaniami. Film porusza teorie spiskowe dotyczące zmiany cen i tweeta od Cointelegraph. Rynek zareagował negatywnie, z spadkiem cen i likwidacją pozycji. Jednak niektórzy analitycy uważają, że jest to zdrowa korekta rynku. Inne wiadomości i tweety również wpłynęły na rynek. JP Morgan i BlackRock rzekomo otrzymali instrukcje dotyczące sprzedaży ETF-ów na Bitcoina, a Fidelity złożyło wniosek o rejestrację ETF-u na Bitcoina. ETF PLTEGO otrzymał zgodę i musi teraz zarejestrować papier wartościowy w Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, aby zostać notowany na giełdzie. Goldman Sachs publicznie ogłosił swoje pragnienie bycia autoryzowanym partnerem i sprzedaży ETF-ów na Bitcoina. Zatwierdzenie lub odrzucenie ETF-ów będzie miało znaczący wpływ na rynek, z potencjalnymi korektami ceny Bitcoina. Niektórzy przewidują spadek do 20 000 USD lub nawet 35 000 USD, ale te prognozy są uważane za radykalne. Autor prosi o subskrypcję kanału, klikanie w dzwoneczek i zostawianie komentarzy. Następnie informuje o ankiecie na Telegramie dotyczącej zatwierdzenia ETF-ów na Bitcoina. Autor zachęca do udziału w ankiecie i komentowania. Na koniec autor wspomina o sytuacji, w której Google podawało błędne kursy walut. Film omawia również niedawne wydarzenia i decyzje związane z kursem złotego do dolara amerykańskiego. Zastanawiają się, czy istnieje jakaś korelacja między wydarzeniami a trwającą debatą na temat ETF-ów. W filmie poruszane są również różne tematy, w tym rozpowszechnianie informacji, historia loterii, skandal na Węgrzech i opinie Jima Cramera na temat kryptowalut. Na koniec filmu autor przeprosił za nie sprawdzenie pewnych informacji i prosi widzów o potwierdzenie lub zaprzeczenie jej. Wspomina o programie, który został wyemitowany tuż przed znaczącym spadkiem Bitcoina i omawia prognozy Jima Cramera. Autor odnosi się do tego, jak rady Cramera nie sprawdziły się dla Bitcoina i wspomina o dwóch ciekawych wydarzeniach, które miały miejsce. Na koniec filmu autor omawia odwagę potrzebną do przyznania się do błędów i przypadek Michaela Saylora, który konsekwentnie kup
Bum, bum, bum, bum, bam, bam, bam, bam. Moi drodzy, dzisiaj będziemy rozmawiać o plotkach, ploteczkach i o tym, jak to wpływa na nasze życie osobiste i nie tylko, ale jak to wpływa również na stan naszego portfela, bo to okazuje się, że teraz, jak nagrywamy ten odcinek Kanga No Comment, to portfele niektórych z nas zmalały od wczoraj o 10%. Dlaczego Łukasz? No właśnie, to bardzo ciekawa sytuacja. Mieliśmy do czynienia z bardzo dużym zawirowaniem na rynku bitcoina. Bardzo gwałtowny spadek, o 10% właśnie bitcoin spadł. Z ponad 45 do 41 tysięcy. Wszystko zostało spowodowane jednym dziwnym wydarzeniem. No właśnie dziwnym, nie dziwnym. Oto jeden z serwisów. Jak się nazywał? Matrixport. Matrixport. Co się nazywa ta grupa, która chyba ogłosiła ten raport? Napisała, że zgodnie z ich wiedzą i przekonaniem wszystkie wnioski, wszystkie wnioski ETF-owe, które miały być zaakceptowane właśnie w styczniu, zostaną odrzucone.
I o tym mamy się już zaraz przekonać. Oczywiście nie do końca taka informacja była, bo ja na przykład dostałem tweeta od znajomego, który mówił jednoznacznie, że hej Łukasz, czy wiesz, że SEC odrzucił? I myślę, że to jest kluczowa sprawa, o której będziemy też dzisiaj mówili i podkreślali. Jesteśmy w bardzo nerwowym momencie, w momencie, gdzie dużo zależy od jakichś tam informacji i spodziewam się, że będziemy dostawali sygnały, które będą po prostu fake newsami, zarówno w jedną, jak i w drugą stronę. Czyli to jest ten moment, w którym ludzie są bardzo wyczuleni. i puszczenie takiego fake newsa wywołuje reakcję na rynku, czyli zarówno, że zatwierdzone ETF-y albo niezatwierdzone ETF-y, natychmiastowa panika albo jakiś entuzjazm i mamy zmiany na rynku naprawdę istotne.
Przypomnijmy o jednej bardzo ciekawej rzeczy, która miała miejsce kilka miesięcy temu, wtedy kiedy Cointelegraph, czyli taki jakby najbardziej. . . No jeden z tutaj kluczowych serwisów międzynarodowych. kryptowalutowych, zatweetował, jeżeli dobrze pamiętam, zatweetował o tym, że ETF-y właśnie zostały zaakceptowane. No i wzrost był bardzo szybki, bardzo dynamiczny. Mieliśmy gwałtowny wzrost ceny Bitcoina. On potem wrócił z powrotem do swojego można wrócić nie z powrotem? No wrócił do poprzedniej ceny, ale nie bez wątpienia możemy powiedzieć, że taki Taki tweet, który później został wyjaśniony, że to przypadek, że ktoś się pomylił. Nie jestem przekonany, czy tak naprawdę było, ale widać, że takie tego typu newsy po prostu elektryzują rynek. No właśnie i teraz. . . Ten Matrixport, bo nie powiedzieliśmy, co on napisał. Oni tam napisali, jest raport analityków i ci analitycy nie powiedzieli, że wiedzą o tym, że zostaną odrzucone.
Oni powiedzieli, nasza opinia jest taka, że zostaną odrzucone. odrzucone. Podali kilka argumentów, o nich może za chwilę, ale ta wiadomość została normalnie powtórzona jak w głuchym telefonie. Jak to się stało, że od tego, że kilku analityków uważa, że ETF-y będą odrzucone, do informacji pod tytułem SEC odrzucił wszystkie ETF-y? To jest olbrzymia dysproporcja i widać, jak ludzie nerwowo reagują. i tu apel do Was. Bardzo możliwe, że już zostało ogłoszone, bo możliwe, że w piątek zostało ogłoszone. Niemniej jednak bądźcie wyczuleni na wszelkiego rodzaju tego newsy, sprawdzajcie, nie reagujcie nerwowo, bo może się okazać, że to wszystko to jest nawet niekoniecznie fake news, ale jakaś dezinformacja albo tak naprawdę wcale nie jest to takie istotne. To dotyczy zarówno decyzji związanej z odrzuceniem lub zaakceptowaniem ETF-ów, jak i wszelkiego innego rodzaju. rodzaju newsami, które mogą wywoływać takie skrajne emocje.
No ale zobacz, Łukasz, chodzi o to, że w takiej sytuacji, kiedy jesteśmy, jak się nam wszystkim wydaje, na ostatniej prostej, wrzucanie takiej informacji, że są analitycy, którzy uważają, że wszystkie, bo to chyba tak było sformułowane, że wszystkie wnioski zostaną odrzucone, to jaką to ma wywołać reakcję? Bo zobacz, jakie ryzyko dziennikarskie ponosi ten, kto taką informację ujawnia. Ja tu to będzie zaraz weryfikowalne. Jeżeli okaże się, że nie mieli racji, no to będą się zasłaniali, że ich analitycy tak powiedzieli czy w ten sposób, ale nadal spadnie na nich odium tego, że byli nieprofesjonalni. Albo piękny zapach zwycięstwa, jak będą tymi jedynymi, którzy przewidzieli, że zostaną odrzucone. Ryzyko bardzo duże. Oczywiście. Ja nie popieram tego typu działań. Uważam, że to było to.
troszeczkę nierozsądne, ale znowu nie chcę oskarżać nikogo o celowe działanie, bo po prostu to mógł być zbieg okoliczności, jakieś niezaplanowane wcześniej działania, chociaż z drugiej strony oczywiście ciężko tutaj pominąć element jakiejś teorii spiskowej gry pod. . . pod zmianę ceny, tak samo z tym tweetem Cointelegraphu. Wiadomo było, że taki tweet wywoła określoną reakcję. Jeżeli ktoś zajął dobrą pozycję, to na pewno wygrał. Równolegle okazuje się jednak, że pojawiły się inne newsy, inne tweety, czy tam inne iksy, teraz tak się mówi, czy inne wiadomości.
Gdybyś mógł je tak szybko podsumować, Łukasz? jest bardzo dużo, rynek zareagował bardzo negatywnie, nastąpił spadek ceny, chociaż muszę powiedzieć, że tu jest ciekawa sytuacja, zostało zlikwidowane, patrzę na notatek, 400 milionów longów, w samym momencie publikacji tego tweeta to poleciało ponad 100 milionów pozycji zostało zlikwidowanych, także widać, że jakieś oczyszczenie rynku nastąpiło, ale znowu nie brakuje głosów analityków, którzy. . . którzy mówią, że to dobrze, że oczyszcza się przedpole, mamy właściwe, zdrowe działania rynkowe, gorące ręce zostaną szybko wyczyszczone i odnośnik na przykład do sytuacji, jaka miała miejsce na rynku, gdy miano wprowadzić ETF-a na złocie spotowego właśnie. Efekt był taki, że tam też jak zapojrzymy sobie na wykres, też mieliśmy tuż tam w ogólnictwach ogłoszenia gwałtowno. a potem nieprzerwane 5 lat wzrostu. Więc zobaczymy, niektórzy tak odnoszą. Inny tweet, inny X, od również znanego. . . X-owicza, to A. P.
Abakus napisał bardzo ciekawego, ciekawą informację. Znowu wiarygodność tej informacji. Nie wiemy, nie jesteśmy w stanie zweryfikować, natomiast możemy weryfikować tego, kto nadaje. Wiemy, że to jest dosyć znana osoba, która wielokrotnie już dawała ciekawe i poprawne informacje. Otóż on mówi właśnie w pracownicy JP Morgan i BlackRocka dostali okulnik z instrukcjami dotyczącymi prowadzenia sprzedaży ETF-a bitcoinowego. Bardzo, bardzo ciekawy news. Kolejna rzecz i tutaj już nie musimy polegać na newsach od różnych xowiczów albo youtuberów, ale można, to jest informacja jawna. Otóż Fidelity, jeden z tych funduszy, który czeka właśnie na ogół. ogłoszenie swojego spota, swojego ETF spotowego na Bitcoinie? Otóż Fidelity złożyło wniosek, który się nazywa formularz 8a i to jest wniosek rejestrujący papier wartościowy, właśnie ten spotowy ETF.
Wymieślimy, że Fidelity nie złożył wniosek o to, żeby mieć ETF-a, tylko złożył taki wniosek, który zakłada, że oni tego ETF-a już dostali. Że zgodę dostali i teraz muszą zarejestrować ten papier wartościowy w nagieł. . . w komisji do spraw giełdy i papierów wartościowych i wtedy będzie mógł być notowany na giełdzie. Więc jakby taki ruch wyprzedzający, oczywiście każdy może złożyć taki formularz, tutaj nie ma problemu, on może być odrzucony, no bo nie ma zgody na przykład na taki instrument, ale oni już złożyli, może, może coś wiedzą. Jeszcze jeden ciekawy news. Otóż Goldman Sachs publicznie ogłosił, że chce być takim jak autoryzowany partner i chce prowadzić sprzedaż ETF-u spotowego, bitcoinowego, który prowadzi BlackRock i tego, który będzie prowadził Grayscale. Także sytuacja taka mocno zagęszczona.
Ja mam takie poczucie, że naprawdę jest nerwowo i wszyscy wiedzą, że zatwierdzenie albo odrzucenie, bo powiedzmy sobie. . . Jasne, odrzucenie ETF-ów to też będzie silny sygnał, tylko w drugą stronę, ale też będzie bardzo silny sygnał. Nie ukrywam, że z tej perspektywy ideologicznej, kiedy ja wczoraj dostałem tę informację, przy czym ja oczywiście dostałem informację pierwszą, że zostało odrzucone. No tak jak i ja. No to sobie pomyślałem, dobrze, dobrze, bo mi się bardzo podoba to zdanie, że byki wchodzą powoli do góry, to niedźwiedzie skaczą z obu. okien, a byki wchodzą powoli do góry i np. to, że rynek stracił tylko 10%, ja potraktowałem jako dobry znak. To znaczy, że pytanie jest takie, kiedy ta informacja będzie już pewna i publiczna.
Gdyby się okazało, że faktycznie ETF nie ma tej zgody na ETF, przynajmniej teraz, to czy nadal by nie było jakiejś korekty? Ale jeżeli mówimy o korekcie tylko 10% przy takim newsie, to sobie myślę, to znaczy, że Bitcoin ma naprawdę bardzo solidne fundamenty. Bardzo solidne fundamenty, bo to również oznacza, że dużo ludzi gra nie tylko pod te ETF-y, tylko gra po prostu pod ciągły wzrost wartości. Ja tak to zinterpretowałem. Jest to bardzo dobra interpretacja, bo faktycznie spadek Bitcoina, którego ja się spodziewam, jeżeli oficjalnie ETF-y zostaną odrzucone, to raczej celowałem w kierunku minimum 20%, czyli zejście poniżej 38-35 tysięcy dolarów. Są tacy, którzy mówią, że spadek sięgnie 20-25. 35 tysięcy dolarów. Znaczy, że taka cena będzie po tym negatywnym komunikacie. To jest bardzo radykalne i nie sądzę, żeby aż tak bardzo. Natomiast takie prognozy są.
I pamiętajcie wszyscy, że oprócz tego, żeby sprawdzać informacje, to również samemu zdecydować się na jakie ryzyko jesteśmy gotowi, bo to jest ważne. A skoro już się zwracam do Was, to stałe. subskrybujcie, klikajcie w dzwoneczek, łapka w górę, jeżeli Wam się podoba ten materiał. No i napiszcie komentarz, co o tym myślicie, dlaczego, jak wpłynął ta informacja o tym raporcie, o tym rzekomym odrzuceniu ETF-ów na cenę Bitcoina. Dajcie znać sobie o tym. A teraz, moi drodzy, łamiąca wiadomość albo breaking news. Oto okazuje się, że na Telegramie coś się pojawiło. Tak, w sobotę wieczorem pojawiła się bardzo ważna ankieta. Otóż ta ankieta będzie decydowała o tym, czy wyniki tej ankiety może zadecydują o tym, jak będzie. Otóż pytamy się Was na Telegramie, czy uważacie, że ETF-y zostaną zatwierdzone do środy, czy uważacie, że jednak zostaną odrzucone.
Dajcie znać, co o tym myślicie. Możecie teraz. . . skomentować, ale koniecznie, koniecznie weźcie udział w tej ankiecie. Nie jedna łamiąca wiadomość jest w dzisiejszym odcinku No Comment, ale aż dwie takie wiadomości. Otóż rozmawiamy o ETF-ach, bitcoinach, kryptowalutach, notowaniach itd. Sławku, co to jest? Gdzie ja się mogę dowiedzieć? O co w tym chodzi? No pewnie, że możecie się o tym wszystkim dowiedzieć w Kanga University. No i właśnie tam Was zapraszamy. Kanga University, źródło wiedzy, zupełnie za darmo, bez żadnych haczyków, dla każdego początkującego, zaawansowanego, jak i eksperta. Tak jest, link pojawi się gdzieś tutaj i na pewno. . . official Okazuje się, że jeżeli chodzi o wprowadzenie jakiegoś fermentu, to nie jest jedyne wydarzenie, czyli nie jest jedyna rzecz, która miała miejsce w ciągu ostatnich kilku dni. No bo myślę, że ci, którzy nas oglądają, wiedzą o tym.
Google, której źródłem wielu różnych informacji dla wielu różnych instytucji, w tym informacji finansowych, podawało zły kurs, dokładnie czego Łukasz? Wiemy o tym, może innych aktywów również, ale na pewno podawał zły kurs dolara do złotówki. No właśnie. To była bardzo, bardzo ciekawa sytuacja, bo nagle się okazało, że na Google ten wykres wygląda w sumie bardzo dziwnie, bo to była taka bardzo regularna wznosząca się krzywa, widać, że co chwilę wzrasta o tyle samo. No i kurs, ja najwyższy jaki widziałem to było 5 zł i 8 groszy. Widziałem screenshoty, które pokazywały nawet 10 zł za jednego dolara, no ale na żywo nie widziałem. Wiem, że bardzo szybko zniknął, bardzo szybko, czyli po dniu, zniknął ten wykres na Google'u i nie wiem czy już teraz został przywrócony, no ale. . .
znikną, czyli jak wpiszemy w Google USD, spacja PLN, spacja chart, to nie zobaczymy tego wykresu. Wyjaśnijmy sobie, czy powiedzmy, jakie to miało znaczenie, no bo to nie chodzi tylko o to, że Google podawał fałszywą informację i istotna, choć nie wiemy jak bardzo istotna, ale jakaś część inwestorów w oparciu o tę daną podejmowało swoje decyzje inwestycyjne, tak? Bo nie weryfikowało tego gdzie indziej, ale problem polega również na tym, że nikt Niektóre giełdy czy platformy kryptowalutowe w oparciu o ten kurs prowadziły jakąś swoją politykę albo market makingu, albo arbitrażu, co naraziło niektóre giełdy na to, że dochodziło do niekorzystnych transakcji na platformach. Przypomnijmy jedną rzecz, że jeżeli jakaś giełda robi samodzielnie market making jakiejś pary, to oznacza, że nie zawsze, kiedy ja robię transakcję jako osoba fizyczna. . .
Nie zawsze robię z drugą osobą, bo to by nie było problemu. Wtedy tylko robię niejako z giełdą. Z giełdą, ja myślę, że formalnie to zawsze będzie osobna jednostka, jakaś osobna firma, ale. . . Która działa wbrew swojemu interesowi, tak naprawdę. No sprawa była na pewno bardzo poważna, ponieważ nawet minister finansów Polski wystosował odpowiednią notę do Google'a, ponieważ jak się okazało nie tylko Google podawał tą fałszywą informację, ale również Bloomberg. Więc zamieszanie się zrobiło. Jestem przekonany, że wiele osób, nawet mogę powiedzieć, sam miałem kilka rozmów ze znajomymi, którzy powiedzieli Łukasz. Ja nie śledzę kursu złotówki do dolara codziennie. Ja nie wiem, ile kosztuje.
Ja sprawdzam go raz na miesiąc, na dwa i dzwoni do mnie właśnie taki znajomy, czy znajoma i mówią, co się dzieje? Dlaczego dolar jest po 5 zł? Oni nie wpadli w panikę na zasadzie takiej rany, wczoraj było 4,98, dzisiaj jest 5. I mówią, hej, no miesiąc temu był po 4,20, a teraz 5 zł, co? To coś się stało. Ciekawe, co się wydarzyło. I to teraz jakby oni najpierw zaczęli podejmować jakieś decyzje, bo mówili, o to ja sprzedam trochę dolarów, bo mam, to warto albo coś, cokolwiek innego. No to kiepsko, nie? Niewłaściwe. No i teraz moje pytanie jest takie, czy te dwa wydarzenia, zły kurs na Google i to, co w tej chwili dzieje się a propos fermentu wokół zgody na ETF-y, czy jakakolwiek korelacja. . . pomiędzy nimi może występować. Korelacja, to jest złe słowo.
Czy być może ta sama grupa interesu wypuściła ten sygnał, który sprawił jedną informację błędną i drugą, co do której nie mamy pewności, ale wiemy, jak rynek ją odebrał. Jest to pojęcie czarnego łabędzia, o którym rozmawialiśmy podczas poprzedniego No Comment. Tak. I muszę powiedzieć, że zwykle te czarne łabędzie to jest właśnie sytuacja, w której kilka. . . wydarzeń niezwiązanych ze sobą dzieje się w tym samym czasie. Jakiś przypadek. Niektórzy mówią nie to nie przypadek to są jakieś teorie spiskowe i nie mówią nie po prostu przypadek. Tutaj mamy podobną sytuację. Kurs dolara do złotówki się rozwala. Potem mamy ten tweet troszeczkę fałszujący rzeczywistości. Czy to był przypadek? W moim odczuciu tak.
To był przypadek, ale to tylko naprawdę pokazuje jak istotnym jest to, żeby zachować zimną krew na rynkach, żeby nie dać się wkręcić w to, że najpierw działam. Potem. . . sprawdzam. Bardzo istotne jest to, żeby samemu dokładnie sprawdzać. Szczególnie odnośnie tego kursu, ja mogę powiedzieć, że dostaliśmy, tak? Sławku, ty również. Tak. Tweety, no nie tweety, a wiadomości od zaprzyjaźnionych osób, które w sposób alarmujący informowały nas o tym, że coś się złego dzieje, Kanga ma zły kurs dolara, bo dolar jest po 5 zł, a u nas 3,98. Tak. I co to się dzieje, Kanga trafi. traci miliardy. Chcę podziękować, mówię teraz zupełnie poważnie, bez ironii, bez sarkazmu. Chcę podziękować tym wszystkim, którzy tak do mnie napisali, bo cieszę się, że dbacie o to, żeby było wszystko okej. Także to nie jest nic złego. Jest.
Wręcz cieszę się, że dostałem takie newsy i myślę, że Sławek również jest zadowolony, bo mogliśmy dzięki temu sprawdzić, czy wszystko jest okej i się upełnić. Wszystko jest dobrze. Nie ma żadnych problemów. No to jest. . . Widać, że te informacje rozprzestrzeniali się po prostu błyskawicznie, ludzie piszą i całe szczęście, że ktoś nie podjął jakichś, przynajmniej nikt z moich znajomych, jakichś decyzji biznesowych. To wyświetla jedną historię, o której słyszałem kiedyś od rodziców. Możecie sprawdzić później, czy ona jest prawdziwa. Oto okazuje się, że kiedyś wyniki Totolotka, dawno temu, to nie jest tak, że była od razu transmisja w telewizji, tylko podawało się jakoś w gazecie. I gazeta się pomyliła. Obaw. A to jest. . .
jest zawsze tak, że jak już się wygrywało, to się robiło imprezę, wydawało się kasa, dopiero później szło się wypłacić nagrodę, no i to był duży problem. Dobra, Łukasz. A propos totalotka, to ja tylko pamiętam, że był skandal na Węgrzech. Sprawdźcie mnie proszę, bo to jest dwa razy te same numery zostały wylosowane. Tak, tak. To była taka sytuacja właśnie na Węgrzech i później pytano się takiego znanego matematyka, na ile to jest prawdopodobne. Wydarzyło się to. . . Prawdopodobne. Wróćmy do w ogóle tematu prognozy ceny, tego czy kupować, czy sprzedawać. Jeden z takich naszych, nie chcę powiedzieć, że ulubionych, ale jeden z bardzo ciekawych prezenterów CNBC, który dawał swoje prognozy co do kryptowalut i nie tylko. Ktoś, kto ma doświadczenie w ogóle, jeżeli chodzi o fundusze, powiedział, możesz przypomnieć się, jak on zna zyskotę? Jim Cramer.
Jim Cramer to jest host, gospodarz programu Mad Money na CNBC. Jim Cramer. Bardzo popularny program o inwestowaniu właśnie, w co inwestować, analizy takie krótkoterminowe, długoterminowe. Tak, no i jakby on miał pewną cechę, taką przywarę, czy pewna zależność u niego została ostatnio ujawniona. Cokolwiek powiedział na temat kryptowaluty. To prawie zawsze było odwrotnie. Tak, działał na zasadzie negatywu takiego. On przyjął taką metodę i chwała mu za to. No i teraz okazuje się, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu czy kilkudziesięciu godzin był. . . Powiedział, że jednak kryptowaluta, Bitcoin to jest technologia, na którą warto się pochylić i można się ustawić. Jak to interpretować? Jak to interpretować? I ja teraz właśnie powiem Ci, bo znalazłem krótki komentarz do tego.
Otóż nie sprawdziłem tego, także znowu apel do Was, nie tylko łapka w górę, nie tylko subskrypcja, nie tylko dzwoneczek, ale sprawdźcie mnie i potwierdźcie lub zaprzeczcie. Otóż ten program był. . . wpuszczony kilkanaście minut przed tym gwałtownym spadkiem. A czyli on już zrealizowany jest, tak? Bo właśnie, tak mówiąc zupełnie wprost, naprawdę było tak, jak Jim Cramer mówił, koniec Bitcoina należy sprzedawać, to to się okazywało, że Bitcoin szedł do góry. A jak. . . na przykład teraz mówił, tak? W 2023 roku, jak mieliśmy te dołki, to on mówił, koniec, trzeba sprzedawać, wychodźcie z Bitcoina. Nawet CZ, jeżeli dobrze pamiętam, gdzieś tam w jakimś czuicie nabijał się z niego. Okej. Natomiast jak mieliśmy szczyty i ATH Bitcoina o 2021, to on mówił, faktycznie, słuchajcie, dobra inwestycja, warto kupować. No, nie wiem, jak jego inne prognozy, zakładam, że z innymi jednak jest trafny, że skoro jest. . .
Jest cały czas popularnym prezenterem i występuje. Natomiast tutaj z Bitcoinem nie zadziałał. Możemy spojrzeć na to w ten sposób. Powiedział, żeby kupować. Bitcoin spadł, więc jest OK. Zakładam, że zaraz wyjdzie i powie, przepraszam, miałem powiedzieć, że sprzedawać. Jeżeli on teraz wyjdzie i powie sprzedawać, to super, bo to znaczy, że Bitcoin będzie rósł. Na obczy tego, co działo się na rynku, o czym mówiliśmy przed chwilą, to wydarzyły się jeszcze dwie, myślę, że więcej, ale dwie ciekawe rzeczy, o których myślę, że powinniśmy wspomnieć. Co u Zaora słychać, Łukasz? U Rafała, u Rafała Zaorskiego. Muszę powiedzieć, że pozdrawiamy Rafała i to znowu nie sarkastycznie, nie ironicznie, tylko tak od serca. Rafał, muszę powiedzieć. . . Zrobił coś, co rzadko widać na rynku. Rzadko się dzieje, żeby jakiś analityk, czy ktoś, kto zajmuje się tradingiem, wyszedł na scenę i powiedział, słuchajcie, no w tej sprawie się myliłem.
I faktycznie Rafał to zrobił. Myślę, że to wymaga dużej odwagi i wyjść i powiedzieć, hej, pomyliłem się, pomyliłem się co do kursu Bitcoina. Przypomnijmy, Rafał stawiał na to, że Bitcoin będzie spadał. Nie pamiętam dokładnie kwoty, ale chyba przy 38 albo przy. . . 32 tysiącach Rafał zaczął shortować Bitcoina. Nie udało się, tak bywa. Czasami tak się dzieje, ale przyznanie się takie publiczne, myślę, że to był bardzo dobry ruch. Cieszę się, że to zrobił. Myślę, że w tym samym uciął wszelkie, wszelką dyskusję i jakąkolwiek no taką właśnie niemiłe wymiany zdań. Bardzo dobrze. Teraz ciekawy pomysł. Prowadzi podzielenie tego apartamentu na 20 tysięcy NFT-ków. No, odważnie. A ja może dorzucę czy skomentuję sytuację, która ma miejsce z Michaelem Saylorem, naszym ulubieńcem, czyli człowiekiem, który naprawdę, no trzeba przyznać, że jest odważny i jest konsekwentny, bo to też ma znaczenie.
Przypomnijmy, Michaeł Saylor samodzielnie, ale to jest akurat mi ważne, jako reprezentant takiej organizacji, która się nazywa MicroStrategy, od długiego już czasu systematycznie kupuje. . . duże, duże ilości Bitcoina i uwaga, moja wiedza jest taka, że on w ogóle tego Bitcoina do tej pory nie sprzedał. To znaczy kupuje, kupuje, przyjmuje tą zasadę, że w Bitcoinie się tylko kupuje, nigdy sprzedaje. Nie wiem, jak w tej chwili to wygląda, ale tydzień temu, jak sprawdzaliśmy, jak wygląda jego zyskowność, to wyglądało to dość solidnie. Teraz przy tej cenie Bitcoina, którą mamy w tej chwili, pewnie nadal jest zyskowny. Ale trzeba jasno przyznać, że był taki moment, że on był grubo pod wodą. Był bardzo blisko momentu, w którym nastąpiła by likwidacja jego pożyczek, jego tam tych pozycji, a mimo to przetrwał i dokupował bitcoiny.
W tej chwili jego średnia cena zakupu jest poniżej 30 tysięcy dolarów, więc jeżeli ma w tej chwili kurs 43, to chyba jest dobrze. już plus, jasne. Jakby pojawiła się znowu już informacja, która myślę, że była, mogła być nieprecyzyjnie przekazana przez tych, którzy oczywiście tą nieprecyzyjność utrzymać, że właśnie Michael Saylor zaczyna sprzedawać udziały czy tam akcje w MicroStrategy. I teraz dlaczego mówię o nieprecyzyjności? Dlatego, że on to zapowiedział w trzecim kwartale zeszłego roku, że podejmie takie działania w ramach jakby tej sprzedaży akcji i on planuje zebrać kapitał po. . . ponad 200 milionów dolarów. I teraz ciekawe jest właśnie to, że podaje podwójną motywację. Dlaczego potrzebuje tych środków? Po pierwsze dlatego, że ma prywatne wydatki. To jakoś inaczej, to jest parafraza.
A po drugie bo osobiście chce dokupić Bitcoina, bo uważa, że to jest najlepsza możliwa inwestycja. No i tutaj pokazuje tylko jak bardzo konsekwentny jest i pokazuje nam również dobrą postawę inwestora, bo mówiliśmy o tym wielokrotnie, że stosując jakąkolwiek strategię inwestycyjną musimy pamiętać. o strategii wyjścia, bo jeżeli nie mamy strategii wyjścia, to wcale nie inwestujemy strategicznie, tylko robimy to po prostu do łapów capu. Tutaj prosta zasada. Po pierwsze, wiedz, co chcesz osiągnąć, a po drugie, realizuj zyski, czyli odcinaj kupony. Nawet jeżeli wiemy, że będzie więcej, pozwól sobie na to, żeby choć trochę tych zysków pojawiło się w Twojej kieszeni, tak jak mówiliśmy, po to, żeby. . . odczuć choć trochę smak zwycięstwa, bo jeżeli cokolwiek złego się stanie, no to już tego smaku nie odczujemy, a te kupony pozostaną z nami.
No tak, już nie będą takie fajne i świeże, jak były wcześniej. Wspominamy o Michaelu Saylorze, dlatego że oczywiście pojawiła się również jakaś teoria wykraczająca poza jakiś taki zwykły kanon mówiący o tym, że Michael Saylor coś wie i skoro on sprzedaje. . . O, to znaczy, że trzeba sprzedawać. To znaczy, że idzie jakieś wielkie tsunami, ale to tak właśnie nie jest. Nie, po prostu musi dokupić Bitcoina osobiście i jednocześnie zapłacić rachunki. Kto z nas nie musi zapłacić rachunków? Oczywiście. A propos płacenia rachunków, jeżeli jednak nie chcecie sprzedawać Bitcoina, to jest ciekawe rozwiązanie na kandze. Jak zwykle mówimy o Kanga Loan, jednym z ulubionych naszych produktów. Kanga Loan, który ostatnio zasililiśmy dość istotną kwotą kapitału.
No i jak się okazało, spodziewaliśmy się, że wystarczy na tydzień, a wystarczyło na mniej więcej półtorej dnia, może trochę mniej. Tak, wiemy, że jest duże zapotrzebowanie i to zarówno po dwóch stronach. Są ludzie, którzy pytają się, w jaki sposób mogą zapewnić płynność tym pożyczkom i czerpać dochody z procentu. od krypto, którym zabezpieczają, czy dają tą płynność, jak i również od osób, które potrzebują tych pożyczki, nie chcą sprzedawać Bitcoina, a chcą zapłacić rachunki, chcą zapłacić podatek, który trzeba przecież zapłacić za zeszły rok, bo już się rozliczają, czy też po prostu chcą dokupić Bitcoina. No i mamy tutaj dobrą informację, otoż w najbliższych dniach zostanie uruchomiona kolejna pula stakingowa, która będzie dedykowana pod zapewnienie płynności.
Z tego co wiem, to będą dwie różne pule o różnych okresach trwania i zachęcam Was do tego, żebyście pozostawali z nami w kontakcie. Śledźcie nasze media społecznościowe, śledźcie Telegrama, żeby dowiedzieć się więcej i być jednym z pierwszych osób, które dowiedzą się o tej nowej puli stakingowej, bo spodziewamy się, że te pule są ograniczone. Zarówno pod kątem ilości osób, jak i kwoty łącznej, która będzie zbierana, będziemy. . . Czy spodziewamy się tego, że te pule szybko się wypełnią chętnymi i nie będzie po prostu miejsca dla każdego, ale ci pierwsi, ci, którzy słuchają naszych mediów, ci, którzy subskrybują, lajkują i mają ten dzwoneczek, czyli dostają pierwsi te wszystkie informacje, te osoby będą na bieżąco i dowiedzą się, jako pierwsze będą mogły szybko zadziałać.
No dobra, Łukasz, czy coś jeszcze mam do dodania? Czy przychodzimy do tego? No dobra, oczywiście do dodania jeszcze dwa najistotniejsze fakty dzisiejszego spotkania. I tutaj musimy dodać jedną ważną cechę tych faktów, że to są fakty autentyczne. Także mówimy o faktach autentycznych. Może ja zacznę. powiedział kolega, który siedział tutaj za kamerą, ale właśnie przed chwilą wyszedł, ale podpowiedział mi ten fakt autentyczny, to okazuje się, że kałamarnica olbrzymia ma oko wielkości talerza stołowego. Tak, to jest największe oko w naturze. To ja się dowiedziałem w międzyczasie i to jest naprawdę duże oko. Tym, którzy znają się na rzeczy, muszę powiedzieć, że oko jest. . . co tyle ciekawe, gdyż stanowi pewien. . . element, o którym łatwo się potknąć, jak rozmawiamy o teorii ewolucji. Więc napiszcie w komentarzach, czy słyszeliście o tym problemie.
A ja podam mój fakt. Otóż ten fakt naprawdę mnie zaskoczył i na tyle, na ile mogłem, go sprawdziłem. Ale znowu, no wiadomo, internety nie kłamią, niemniej może jest z nami tutaj jakiś weterynarz i potwierdzi ten mój fakt albo jemu zaprzeczy. Otóż. . . Dowiedziałem się, że w uchu kota, w każdym uchu kota są aż 32 mięśnie. I tymi faktami, zaskakującymi jak widzę, zostawiamy Was w tym weekendzie pełnym wrażeń, bo dni, które przed nami są, bo nie spodziewam się, żeby w piątek była informacja o TFA, więc myślę, że napięcie dalej rośnie. Wy nas oglądacie w dniu, w sobotę, czyli święto sześciu króli, jak mawiał klasyk. W środę będziemy mieli 10 stycznia i to będzie jeden z istotniejszych dni dla Bitcoina.
Myślę, że we wtorek podczas naszej śniadaniowej telewizji potocznie nazywanej Quadrans Kangą będziemy mówili dalej o tym, co z tymi ETF-ami. Tak jest. Wszystkiego dobrego. Trzymajcie się. Hej. Cześć. 7, 8, 9, w środę. W środę będzie 10. W środę będzie 10. что. . . Até a próxima. 2% potwierdzony, autentyczny fakt, czysta prawda. Tak. .