VIDEO TRANSCRIPTION
W dzisiejszym odcinku zanurzamy się w dynamiczny świat Bitcoina na Ethereum, analizując kluczowe przeszkody, takie jak 50-dniowa średnia krocząca. Opinie na temat przyszłego kierunku Bitcoina są różne, ale ostateczny wybór zawsze należy do inwestora. Podsumowujemy także spadki cen Bitcoina z ostatniego tygodnia oraz porównujemy rozwój Polski z krajami Zachodu. Nie zabrakło również tematów związanych z finansowymi technologiami. Kto okaże się zwycięzcą tego dynamicznego rynku? Dowiesz się w przyszłym tygodniu!
Witam bardzo serdecznie. Dzisiaj mamy wtorek, 10. 10. 2024 roku. Imieniny obchodzą Nimfodor i Pulcheria. Za oknem mamy 20 stopni Celsjusza, przelot na opady, blok BTC 860720, cena KNG 2,1 USDT, a to jest kwadrans z Kangą, wydanie 218. Proszę dajcie znać, jak nas widać, jak nas słychać, jak wasze w ogóle nastroje i skąd nas oglądacie. Cześć Łukasz. Cześć Sławku. Łukasz, co odpowiada lekarz kobiecie, która przychodzi do gabinetu i mówi, że jest skonana? No coś ze śmiercią, ale nie wiem co. Nie, on odpowiada, że jest z Gwiezdnych Wojen. Hahaha! Boom! Dobra. Powiedz co takiego dzieje się strasznego. Myślę, że to będzie wiodący temat naszej audycji dzisiejszej. Co świeci Bitcoin na Ethereum? Dzisiaj zrobimy tak troszeczkę bardziej konkretnie, no bo mamy przygotowane tutaj odpowiednie screeny. Już pokazuję.
wykres i będę do niego mówił, bo na Bitcoinie się dzieje faktycznie dosyć dużo. Bitcoin odbija od okolic 53 tysięcy, bo przecież tyle widzieliśmy i nabiera naprawdę nowej wzrostowej dynamiki. RSI dąży do poziomu 50, gdzie może napotkać opór i w tym samym czasie Magdy dąży do byczego krzyża i to jest dobra wiadomość dla tych, którzy myślą o wzrostach. Najistotniejszą do pokonania przeszkodą zdaje się być 50-dniowa średnio. średnia krocząca, to jest ta czerwona linia, którą widzisz na wykresie, dążąca do niej cena Bitcoina powraca do obszaru, który może skutkować kolejną konsolidacją. Zobaczymy. Potwierdza to narastający profil wolumenów, mamy coraz większe wolumeny i to widzicie po prawej stronie ekranu, te żółte i niebieskie linie. Także to jest to, co mówią nasi magicy od analizy technicznej. Muszę powiedzieć, że. . .
Generalnie wygląda to ciekawie. My powrócimy do tego tematu jeszcze w trakcie, ale Bitcoin zaczyna, coś się dzieje. Niektórzy jeszcze wieszczą o kolejnej takiej pogłębionym spadku, jakiejś korekcie. Gdzieś tam widziałem nawet takich, którzy mówią, że ten prawdziwy punkt oporu to jest 44 tysiące dolarów. Myślę, że też się z tym spotkałeś. Ale czy dojdziemy? Ja zawsze mówię, że jak wszyscy mówią, że. . . Spadnie to znaczy, że wzrośnie, a jak wszyscy mówią, że wzrośnie to spadnie, a teraz mamy zdania jednak podzielone. Mamy podzielone, a jaka jest Twoja intuicja a propos tego, co było przyczyną tych naszych spadków właśnie bitcoinowych w poprzednim tygodniu? Tutaj to możemy mówić o wielu różnych przyczynach, od teorii spiskowych, które mówią, że to wszystko było zaplanowane, bo takie też przecież możemy znaleźć głosy, takie, że po prostu musi być ten spadek.
Popatrzysz na, nie przygotowałem sobie tego wykresu, ale jak popatrzysz sobie na to z perspektywy takiej dużej i nałożysz wszystkie hossy bitcoinowe, czy wykresy bitcoinowe, wyrównując je w cenie halvingu, w cenie, którą miały w dniu halvingu, to się okaże, że my całkiem dobrze podążamy za wszystkimi innymi, to znaczy nie wyłamaliśmy się jakoś w stosunku do poprzednich cykli. Więc wszystko idzie zgodnie z planem. Mamy całkiem dobre wskaźniki. No ale nie wchodźmy może z tego boku, a jakaś twoja intuicja. Moja to wyniki piątkowe makroekonomiczne w Stanach Zjednoczonych, a propos bezrobocia. To w ogóle bardzo ciekawa sprawa, bo one są niejednoznaczne. Znaczy one są niejednoznaczne, według mnie są negatywne. No ale pierwsze komunikaty, które. . . Jeszcze dodajmy moment, który na to nastąpiło, to była godzina 14 polskiego czasu.
Śledzę na bieżąco notowania S&P i śledzę na bieżąco notowania krypto. S&P na początku nie zareagowało. jak gdyby inwestorzy próbowali się przekonać, hej, nic złego się nie dzieje, Bitcoin jednak zaczął lecieć na dół. Powiedzmy jeszcze a propos tych wyników, ten wskaźnik dotyczący bezrobocia, dlaczego zawiódł wszystkich, dlatego, że spodziewano się znacznie większej ilości nowych miejsc pracy, a jest mniej, ale uwaga, mimo to bezrobocie spadło, znaczy nie spadło, tylko było lepsze niż przewidywano, że będzie, dlatego mówi się o niejednoznaczności. Ostatecznie jednak wszyscy stwierdzili, że było chyba negatywnie, bo jednak poprzedni tydzień na giełdzie amerykańskiej, śledzę głównie te 7 spółek technologicznych od Invidii, Tesli, Apple, Microsoft, wszystkie zamknęły się na czerwono. Więc według mnie to jest ten powód, który w tej chwili stoi za tym, że krepto nam trochę spadło. Treść się odbija.
Kolejny wskaźnik, którego się spodziewamy w najbliższych dniach, to jest informacja o inflacji. Wszyscy czekają na zebranie Fedu. I tutaj też możemy o tym porozmawiać, czy będzie obniżka 100%, o ile i czy to dobrze, że będzie. Szukam właśnie w tej chwili tej strony, na której mamy prognozy o obniżek. Ja widziałem, że praktycznie. . . mamy pewność tego, że będą te obniżki, nikt nie mówi, że nie będzie. 0,25 to jest to, co ma największą popularność, 0,5 jest też popularne i o dziwo 0,75 może poszczycić się również istotną popularnością, także ciekawe, jak będzie, myślisz, że będzie głębsza, tak? 0,5? Myślę, że będzie 0,25. Powiem tak, przeczytałem bardzo dużo analiz, najróżniejszych i. . . rozumiem argumentację, która mówi, że zejście o pół może być negatywnie postrzegane.
Dlaczego? Bo to może sprawić, że inwestorzy i wszyscy pomyślą o, skoro oni, którzy byli do tej pory tacy konserwatywni i czekali z obniżką stóp, nagle obniżają o połowę, o 50 punktów bazowych, to co to oznacza? To oznacza, że coś zaraz wypłynie bardzo śmierdzącego i to myślę sobie, że zejdą o 0,25. Zresztą, wiadomo, nie jestem ekspertem i siedzę w ich głowach. Generalnie opinia jest taka, że za późno, jeżeli chodzi o obniżkę stóp procentowych, że amerykańska gospodarka łapie zadyszkę. Jak się patrzy na, w ogóle też dygresja, wiesz jakie państwo w tej chwili w Europie ma największe problemy w Unii Europejskiej? Niemcy. Natomiast za ostatni kwartał największy wzrost PKB, kto zgłosił? Polska. Ciekawe. Ja patrzyłem na takie wykresy pokazujące, jaki był wzrost gospodarczy krajów, strefy Unii Europejskiej na przestrzeni 20 lat.
Nie mówimy o jakimś krótkim okresie, ale o takim dłuższym. Polska jest w ścisłej czołówce, jeśli chyba nawet nie jest na jednym z pierwszych miejsc. Pamiętam, że albo Bułgaria, albo Rumunia była też bardzo blisko. tego co Polska miała, no ale tam i tutaj właśnie wracamy, bo już słyszałem głosy krytyki, no tak, my mamy takie duże wzrosty, bo to jest efekt bazy i tak dalej, tu przekonują wcale nie te rządy polityków, które miały miejsce przez ostatnie 8 lat to fatalnie, natomiast jak się popatrzy na same te dane, abstrahuję teraz od tego, czy te dane są rzetelne i czy one pokazują rzeczywisty wzrost czy nie, ale mamy. jednak bardzo dobre wyniki jako kraj. Właśnie na przestrzeni 20 lat, to jest dobrze mówić, bo wiele różnych partii rządziło. Ciężko tutaj się przyczepić.
Tak jak czytałem, szacunek jest taki, że dogoniliśmy kraje tak zwanego Zachodu o 30%. Czyli nasza nadwyżka spowodowała, że gdyby oni mieli zerowy procent wzrostu, to my byśmy wzrośli o 30%. Także całkiem. . . całkiem dobry wynik. Zbliżamy się, a ja muszę powiedzieć, bo jednak jeżdżę ostatnio sporo po Europie, ty też oczywiście i w ogóle my uczestniczymy w wielu konferencjach, muszę powiedzieć, że zdanie jakie mam, ja osobiście, to jednak takie, że Polska zaczyna wybijać się bardzo na plus w porównaniu do tych krajów zachodnich. Ale to wynika z bardzo prostej sprawy. Kraje zachodu rozwijały się. . . powiedzmy w miarę równo, w związku z czym wiele rzeczy jest już tam po prostu starych.
Nie opłaca się ich jeszcze zmienić albo nie ma pieniędzy, bo działają i są, ale nie wyglądają dobrze, nie są idealne, nie są zoptymalizowane, mogłyby być lepiej, a u nas wszystko wybudowano praktycznie od nowa, cała infrastruktura drogowa na przykład, albo i tutaj taki już przyczynek z naszego podwórka, struktura finansowa, bo polska bankowość, do lat 90. praktycznie się nie rozwijała. Byliśmy bardzo, bardzo zacofani. Dzięki temu mógł zafunkcjonować pocylator. Oczywiście, to jest jeden z przykładów. Natomiast my w pewnym momencie mieliśmy bardzo gwałtowny rozwój, niesamowity i dzięki temu przeskoczyliśmy kilka etapów, które np. Niemcy odczuwają jako bardzo silną kulę u nogi. na początku XXI wieku miałem taką przygodę, że pracowałem na banku inwestycyjnym we Frankfurcie nad Menem, to tam jednym z problemów, który był, to były systemy telexowe. Telexowe musiały być utrzymywane, bo bardzo dużo klientów korzystało.
Systemy telebankingu, coś co u nas pojawiło się na chwilę, ale w ogóle się nie spięło. I oni nie mogli rozwijać bankowości tej elektronicznej, tej internetowej, no bo byli cały czas obciążeni bardzo mocno tymi zaszłościami. Już nie mówiąc o wewnętrznych systemach rozliczeń, gdzie transfer z jednego banku do drugiego mógł trwać nawet trzy dni. A w Polsce, no umówmy się, jeżeli ja dzisiaj rano wyślę, a ty wieczorem nie masz, to jesteśmy zdenerwowani. Tak, to jest powszechna opinia. W sensie to jest, tak się mówi o Polakach, że faktycznie jeżeli chodzi o technologie finansowe, to jesteśmy bardzo rozwinięci. Najłatwiej w całej Europie, jeżeli nie na świecie, testuje się nam rozwiązanie na Polakach. Nie tylko finansowe, VOD, jak wchodziło w ogóle w mainstream, na przykład HBO, jak testowało swoje VOD.
Byliśmy drugim państwem na świecie, gdzie było to testowane, no bo jesteśmy otwarci na nowinki techniczne. Uwaga, blik! BLIK jest po prostu fenomenem, nie tylko Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, ale BLIK, to jest produkt polski, typowo produkt polski, wchodzą w tej chwili na zagranicę i Rzeczpospolita napisała ostatnio, że doszła do informacji, że Revolut tu gaduje się z BLIKiem. Jedna i druga strona oczywiście nabrała wody w usta, mówią, że tam nie wiadomo, jakie rozmowy są, podobno są bardzo daleko w tej chwili, jeżeli chodzi o integrację. Także, i uwaga, muszę się jeszcze podzielić a propos. Jakby obserwacja, jak i Hunter z Norwerze, dookoła Polski spędziłem trochę czasu przy granicy po stronie słowackiej i czeskiej. Trzy obserwacje. Pierwsze, w ubikacjach publicznych nie da się zamknąć. Nie wiem czemu. To nie był 100%, ale dało się to zauważyć. Po prostu.
Może dlatego, że ludzie się zamykali na długo. Druga sprawa, w Polsce wszędzie możesz zapłacić kartą. Wszędzie. Wszędzie, nawet jeżeli jesteś w jakiejś kozie i w ulce, czy gdzieś płacisz kartą i to jest zupełnie normalna rzecz. Na Słowacji i w Czechach nie, nie wszędzie. Nawet w centrach dużych miast. To samo w Niemczech. No, tak, dokładnie. I ostatnia rzecz, którą zauważyłem. W Polsce normalna jest, że doba hotelowa kończy się koło godziny 11, 12, raczej 12. Tam o 10 już musisz wychodzić. Takie obserwacje. glob flotera. No ale to, ja bym powiedział, to jest i śmieszno i straszno, bo można by powiedzieć, że ten brak takiej pełnej adopcji kart powoduje, że te społeczeństwa, w których nie ma takiej adopcji kart, jednak używają cały czas gotówki. A w Polsce to odejście od gotówki jest faktycznie bardzo silne.
Nie jest tak silne jak w Stanach, bo mam. . . Znajomych ze Stanów, którzy mówią, że oni od kilku lat nie użyli ani razu gotówki, używają tylko i wyłącznie kart, no a jednak pamiętajmy, że używanie kart niesie za sobą pewne niebezpieczeństwa. Oczywiście, że niesie, natomiast nadal uważam, że cokolwiek by mówić o prezesie naszego Narodowego Banku Centralnego albo. . . W ogóle właśnie o tym, że mamy tak dużą adopcję technologii finansowych. W Polsce fajnie, że mamy prawo płacić kartą, nadal myślę, że gotówka zostanie nam bardzo, bardzo długo. Nawet widziałem wypowiedzi pana Glopińskiego ostatnio, który mówi, że gotówka jest potrzebna w obiegu. Wiadomo, że zaraz przyjdzie ktoś i tego zastąpi, ale myślę sobie, że nadal w Polsce możemy płacić gotówką i te limity, niestety w 2027 roku jakieś straszne limity mają wejść kolejne rozporządzenia europejskie.
Myślę, że jakoś sobie z nimi poradzimy. Wykres, który podsumowuje, co w tej chwili dzieje się na bitcoinowych ETF-ach. Byliśmy świadkami, to też stoi za spadkiem ceny, świadkami dużych odpływów, jeżeli chodzi o bitcoina. Ale nie to jest tak straszne, Łukasz. O wiele bardziej straszna rzecz jest taka, że jak pokażę Ci zaraz, co się działo na Ethereum. Tutaj sobie powiększę wykresik. Weźmy nawet układ tygodniowy. To wygląda mega słabo. Dla tych, którzy patrzą na ten wykres i zastanawiają się, jak to jest, że więcej wypłynęło niż płynęło, chodzi o greyscale, który funkcjonował wcześniej. On się przekształcił w ETF-a i już miał w skarbcu bardzo dużą ilość ETH i tam ludzie przechodzą z tego drogiego, bo on jest drogi w użyciu. ETF, przechodzą do innych i te przepływy są widoczne, oczywiście część się również kaszuje.
No właśnie i zaczynam zachodzić w głowę, co z tym Ethereum się dzieje. Dodam, że widziałem ostatnio taką statystykę, że od momentu, kiedy Ethereum przeszło z proof of work na proof of stake, zmiana, którą generalnie postrzegamy negatywnie, przynajmniej niektórzy z nas, zmieniała Ethereum straciło do ceny Bitcoina 44%. Także to wcale chyba nie było najlepsze rozwiązanie. I to, co też ostatnio ja widzieliśmy podczas Kanga No Comment. W ogóle zachęcam wszystkich do obejrzenia tego odcinka. Setne wydanie, bardzo ciekawe, widać to po komentarzach. My sami jak nagrywaliśmy, czuliśmy, że to jest coś wyjątkowego. Tomek akurat, widanka, tłumaczy, co takiego zmieniło się ostatnio w Ethereum, w protokole Ethereum, o czym tak mocno się nie mówi. co wyjaśnia, że znowuż mamy zwiększającą się podaż eterów zamiast malejących.
Jest tak zwaną monetą inflacyjną w odróżnieniu od krótkiego okresu, ale jednak okresu gdyby było deflacyjną, bo niby to zdradzał, obejrzyjcie. Obejrzyjcie, naprawdę dobry odcinek, jak są każdy inny, ale ten szczególnie dobry. No i właśnie Łukasz, wracam do pytania. Czy myślisz, że ten eksperyment związany z. . . fala eksperymentów, która w tej chwili jest na Ethereum, czy ona podąża w dobrą stronę? Generalnie wiele elementów mi się nie podoba. Jest ryzykownych. Ja jestem fanem proof of work, bo uważam, że to jest jedyny taki niełatwy do zamieszania protokół czy algorytm konsensusu, którym ciężko jest zamieszać, no bo jeżeli ktoś ma dużo pieniędzy, to to nie wystarczy. On musi podjąć pewne działania, żeby. . . musi przejąć kopalnię, potem się tam ułożyć itd. To widać kto przejmuje kopalnię. To nie jest takie proste.
W przypadku Proof of Stake to wystarczy, że kupimy dużo Ethereum i włożymy je na konto i przejmujemy protokół. Oczywiście tutaj nie ma na razie zagrożenia takiego, ale jest to prostsze do zrobienia jak ktoś ma pieniądze. Jeżeli boimy się tego, że jakieś banksterzy albo jakieś duże. . . grupy finansowe będą chciały tutaj namieszać, będą próbowały, no to łatwiej to zrobić z proof of stake. Stąd cały czas uważam, że Bitcoin jest tą platformą, tym rozwiązaniem, który jest najlepszy. Na przeczekanie trudnych czasów, czy na po prostu zamrożenie swoich aktywów, ale to nie jest porada inwestycyjna odpowiednio. Tak, tak. Przy proof of work jest jeszcze jedna rzecz.
wielka, gigantyczna społeczność nieoznaczonych ludzi musi zainwestować swoje pieniądze w to, żeby kupić koparki, żeby zapłacić za prąd, włożyć dużo wysiłku i to stoi na straży według mnie wartości całego systemu bitcoinowego. Według mnie to jest rzecz, o której nie należy nigdy zapominać, której nie należy przeceniać. To, że Ethereum przeszło na proof of stake, ja postrzegam jako doktrynalny błąd. Łukasz. pytanie. Czytam komentarze. Panowie, kiedy wchodzimy na nową giełdę z tokenem KNG, mamy taki zamiar, żeby wejść do końca roku. Tutaj chcemy dotrzymać obietnice, zresztą nie tylko na CEXa, ale może wrócić na DEXa z dużym, dużym przytupem. Przydałoby się spalić trochę KNG z okazji 6 urodzin, do końca roku również spalimy, mamy przygotowany plan jak to zrobimy. Jaka fajna koszula. Piotr Dymek napisał. Piotr napisz która, bo nie wiemy.
Ok, właśnie, tutaj chciałbym poruszyć ten wątek, bo Major Suchodolski napisał, hej, czy możecie się wypowiedzieć na temat płacenia dla influencerów w tokenie KNG, czy wykonali oni swoją pracę dobrze. I tutaj, bo faktycznie na Telegramie w ostatnim tygodniu była dość burzliwa dyskusja z tym związana, więc po pierwsze musimy powiedzieć, że my nie płacimy w jakiś taki nieskoordynowany sposób influencerom. My mamy program afiliacyjny, do którego dostęp ma. . . i zachęcam każdego z Was, żebyście się tym zainteresowali, bo każdy z Was w tej sekundzie może wejść i wygenerować sobie swój link afiliacyjny, może go sobie jakoś tam fajnie pokonfigurować i może czerpać z tego frukta, jakby to powiedział jakiś mądry prawnik.
Kilka miesięcy temu rozbudowaliśmy nasz program afiliacyjny i on teraz jakby wynagradza tych ludzi, którzy promują nasz cały ekosystem, nie tylko z transakcji giełdowych. Ale właściwie ze wszystkich operacji, które odbywają się w ramach rodziny produktów Kanga, czyli transakcji kantorowych, localsowych, Kanga Payowych itd. Swopa, wszystko. Dokładnie wszystko, bo wcześniej to były tylko transakcje przeprowadzane na rynkach spotowych. Nawet swap nie był brany pod uwagę przy wypłaty wynagrodzeń dla afiliantów, co wynikało od zeszłości historycznych. Więc jedyne czym wynagradzamy influencerów to wynagradzamy programem afiliacyjnym. A ponieważ niektórzy z nich. . . faktycznie dobrze wykonują swoją robotę, no to są po prostu wynagradzani. Natomiast zachęcam każdego z Was, żebyście weszli i skomentowali i zobaczyli, jak ten program oficjacyjny fajnie działa.
Jesteśmy w temacie Kangi, a sobie muszę powiedzieć, że ostatnio śledzimy w zespole giełdowym jeden rynek, bo tak doszły nas słuchy, że ktoś tam mówi to. Zresztą rozmawialiśmy o tym już kilka tygodni temu. o rynku konkretnie USDT do OPLN i tutaj pojawiały się zarzuty, że tutaj mała płynność, że duże spredy, że nie ma jakiejś dobrej wartości. Ja muszę powiedzieć, że zaczęliśmy śledzić, no i słuchajcie, co się okazało. Ja może udowodnię wszystkim niedowiarkom, to nie jest, nie mam jakiejś historii długiej, ale mam jakiś jeden screenshot, który teraz robiłem, który jest dzisiaj rana. Zobaczcie, to są dwa orderbooki. Dwa orderbooki USDT do PLN, tak możemy powiedzieć, zbite do jednego grosza, żeby było lepiej widać. Zobaczcie, u nas spread wynosi jeden grosz, na tej drugiej giełdzie również wynosi w okolicach jednego grosza.
Nie to jest takie istotne, czyli spready mamy, można powiedzieć, takie same bardziej istotne i jest to, że jak zsumuje się płynność, Czyli chcę sprzedać 300 tysięcy dolarów. I jak to wpłynie na kurs, co się stanie, to się okazuje, że na tej giełdzie po prawej stronie mamy, bo po lewej to jest Kangowy, a po prawej to innej wiodącej giełdy, to się okazuje, że tam jest trzy razy mniejsza płynność. Jeżeli chcemy zahandlować USDT do. . .
PLN, a ktoś chce kupić USDT, no to to jest jedyne miejsce, gdzie naprawdę można dobrze kupić i nie zachwiać tym kursem, bo może spread jest jakoś tam minimalnie na czwartym miejscu po przecinku lepszy, ale jak będziemy chcieli kupić więcej niż 10 dolarów czy 100 dolarów, to się okazuje, że ten spread leci na łeb, na szyję, a u nas te zlecenia jednak są znacznie silniejsze. No i teraz. . . Uwaga, z jakiej giełdy jest ten wykres po prawej? Myślę, że z jakiejś radzieckiej, bo skoro ma tak słabą płynność, to coś takiego. Ale tutaj zdrać. Albo zróbmy inaczej. Napiszcie w komentarzu, jak myślicie, jaka giełda jest pokazywana w tej chwili po prawej stronie. Dajemy tutaj kilka sekund. A ja bym jeszcze powiedział jedną rzecz, że kiedy analizy. . .
W ogóle, to chyba nie zdradzamy zbyt dużej tajemnicy, kiedy mówimy o tym, że takie ręki, które są bardzo, bardzo, bardzo. . . popularne to jest właśnie rynek złotówki do USDT. To jest widać w kantorach, widać na giełdach itd. Więc uważam, że to jest w ogóle kluczowy rynek i oczywiście do Bitcoin, do Ethera i do wszystkich pozostałych, ale stablecoiny cieszą się szczególną popularnością. I teraz powiem słuchaj jakie mamy Konsekwencje tego, otóż wchodzimy na nowe rynki, jesteśmy coraz bardziej obecni w Azji, byliśmy na konferencji w Bali, byliśmy teraz niedawno, team nasz wrócił z konferencji w Korei, w Seulu, za tydzień lecimy do Singapurza, potem mamy kolejne konferencje, będzie i Tajpej i będzie prawdopodobnie Dubaj. to gdzie jesteśmy obecni na tych konferencjach i się okazuje, że zainteresowanie na tamtych rynkach jest bardzo, bardzo duże.
I to uwaga, nawet nie chodzi o lokalsów, o tych ludzi, którzy mieszkają tam, ale właśnie od bardzo wielu Polaków podchodzi do nas i mówi, hej, my byśmy chcieli otworzyć punkt kantorowy, chcielibyśmy prowadzić sprzedaż, bo się okazuje, że bardzo dużo jest problemów z. . . z płatnościami w krajach azjatyckich, tam wysokie opłaty, wysokie spredy, banki pobierają jakieś niebotyczne prowizje, a tutaj Kanga Pay rozwiązuje problem, bo się okazuje, że tam jednak ta adopcja krypto, szczególnie w miastach, w tych popularnych miejscówkach, to jest bardzo duża i bardzo dużo osób posiada krypto i woli zapłacić krypto bezpośrednio w sklepie, w restauracji, niż wymieniać gdzieś w kantorze, potem iść do sklepu i tam płacić. No więc tak, Łukasz, zdania są podzielone. Część tutaj uczestników naszej audycji uważa, że to była zonda, ale część miała dobrą intuicję i uwaga, to był Binance.
Zgadza się? No przepraszam, bo to ty powinieneś powiedzieć, ale fakt jest taki, Binance nie oceniajcie nigdy po pozorach, trzeba analizować. Dodam, że warto również zbadać temat on-rampingu. To znaczy, jak mamy złotówki w portfelu albo na koncie bankowym, albo gdzieś tam, jaki jest koszt przerzucenia tego na Kangę, a jaki jest koszt przerzucenia tego do Binance'a. Oczywiście pozdrawiamy Binance'a, Zonda i w ogóle wszystkie pozostałe giełdy. No właśnie. Rafał tutaj napisał, że ogląda nas dość często i że tutaj próbowaliśmy mówić kiedyś, że Ethereum będzie warte 10 tysięcy dolarów. Teraz zmieniliśmy narrację. Nie, nie, ja nie zmieniłem. No właśnie, nikt nie zmienił, Rafał. My tylko po prostu jesteśmy zasmuceni tym, co się tam dzieje. Ale. . .
Chciałem powiedzieć jedną rzecz, bo dzisiejszy ten odcinek ma taki charakter bardziej niedźwiedzi, chyba że zostało nam jeszcze trochę czasu, że się zmieni. Będziemy pokazywali różne statystyki, ale ja właśnie chciałem powiedzieć, że ja z tych spadków się cieszę. I mówię to nie dlatego, że pewnie trzeba coś pozytywnego mówić wtedy, kiedy mamy spadki, tylko jednak żyję w bardzo głębokim przekonaniu, to jest moja osobista opinia, że. . . cała kapitalizacja rynku krypto, specjalnie mówię o kapitalizacji, nawet nie mówię o cenie Bitcoina, tylko o kapitalizacji, że ona będzie rosła, że będzie rosła, a to oznacza, że mam szansę. Może to zmieni twoje nastawienie. Słuchaj, tutaj taki mały tweet. Uwaga, jeden z X-owców napisał, Michael Saylor, powiedział, że Bitcoin będzie kosztował 13 milionów dolarów i powiedział to na żywo. W CNBC, tak. Wow. Powiedział to.
tam trochę zatkało tego prowadzącego, ale Michael Saylor bardzo dobrze to uzasadniał, że po prostu nie ma innej możliwości, Bitcoin musi tyle kosztować, bo na przykład w porównaniu do rynku nieruchomości, właśnie to, że Bitcoin jest taki płynny, taki podzielny, tak łatwo go sprzedać, powoduje, że mamy duże wahania, jak są duże wahania, to znaczy, że jest dużo możliwości, a to znaczy, że ten rynek jest bardzo atrakcyjny. Tak, tak, tak. Co z tego, że mam apartament na Manhattanie? Ja go nie mogę sprzedać w 1. 10. Nie mogę sprzedać kawałeczka tego apartamentu. Muszę go kurna trzymać cały czas. Co powiedziałaś? Kurna. Kurna chata. I muszę trzymać go cały czas, bo nie mogę sprzedać. Nawet jak jest jakaś paniczna wyprzedaż, to ja tego nie spieniężę. Albo spieniężę z naprawdę ogromną stratą. A Bitcoin? Proszę bardzo. Mogę troszeczkę sprzedać. Mogę więcej sprzedać.
Mogę kupić. Te cechy powodują, że to aktywo jest znacznie lepsze w ocenie Michaela Saylora. Wtedy wspomniał o ataku rakietowym, jeżeli dobrze kojarzę. Co zrobisz ze swojej nieruchomości na wypadek ataku rakietowego na twoim miejscu? Jesteś w domu, nagle dowiadujesz się, że jest jakiś atak rakietowy i tam masz nieruchomość, to sprzedaż ją? Nie, nie sprzedaż. Wszystko stracisz. No tutaj ciągnę z tym wątek jeszcze. Taki wielki entuzjasta rynku kryptowalut Peter Schiff, czyli ten kto po prostu nienawidzi krypto i w ogóle chyba nie może zasnąć, jeżeli nie przeknie jakiegoś kryptowalutowca. Z drugiej strony Peter Schiff jest oczywiście wielkim, wielkim, wielkim entuzjastą złota. Odpowiedział na X właśnie Saylorowi po tym wywiadzie i powiedział coś takiego. MSTR, czyli to jest ten. . . ticker, który określa MicroStrategy.
No bo kilka razy o tym rozmawialiśmy i to jest w ogóle bardzo ciekawy temat. MSTR spadł 40% w stosunku do 52 tygodniowego maksimum i znajduje się 6% poniżej maksimum z 2021 roku. Rzeczywiste zwroty nie są tak różowe, jak opisujesz i wkrótce się pogorszą. To właśnie a propos całej tej strategii, którą MicroStrategy prowadzi, no bo przecież oni, pomimo spadków, teraz chyba nie dokupywali. Nie śledzę tego aż tak mocno. Natomiast kilka tygodni temu znowu zrobili dokup i są z tego powodu bardzo zadowoleni. Ale to chyba nie jest jednak tak, chociaż nie śledziłem tego bardzo mocno. Być może nasi oglądacze mają większą wiedzę, że te akcje MicroStrategy cały czas wbijają w górę.
Tam dzieją się również jakieś takie rzeczy nie do końca związane z entuzjazmem Michaela Saylora. Myślę, że warto to odnotować. Łukasz, jakie. . . nowości na Kandze. Nowości trochę jest. Dzisiaj rusza listing NOT do USDT na sieci TON. Nie będę tutaj mówił o samym projekcie NOT, ale dzisiaj rusza. Wszyscy, którzy wiedzą czym jest projekt NOT, to pewnie się cieszą, a ci co nie wiedzą, szybko zaglądajcie, zróbcie research, bo wydaje się w naszej opinii jest to całkiem ciekawy projekt. Jutro Na sieci Ethereum mamy listing FED do USDT. To jest jeden z kolejnych protokołów związanych ze sztuczną inteligencją i zachęcam również do researchu. A jutro również będziemy mieli aktualizację sieci BASE i Optimism. Będzie chwilowe wstrzymanie wpłat i wypłat, no bo projekty zapowiedziały po prostu update.
Będziemy obserwować, co się dzieje, tak żeby wszystko odbyło się dobrze i móc zareagować. Natomiast, i to jest myślę bardzo ważna wiadomość, 12 września, czyli pojutrze, startuje nowy staking, staking DYDX, chyba tak jak powinno mówić, to jest decentralizowana giełda DEX i tutaj będziemy mogli stakować ich token, także bardzo dobra wiadomość dla tych, co posiadają ten token, możemy mieć pasywny przychód. Natomiast 13 września. . . Mamy wznowienie rynku BTCV do BTC, to też jest jedna z informacji, projekt odżywa, zobaczymy co się będzie działo, ale najważniejsze informacje, dzisiejszy listing do USDT i jutrzejszy listing FED do USDT, zachęcam do zrobienia researchu i zapoznania się z tymi projektami. A, i niedługo mamy ogłoszenie wyników Crestal Coina. Tak, chciałem jeszcze wrócić do. . . Okres na kolejny możemy zaraz porozmawiać. Chciałem tylko wrócić jeszcze do tej bardzo ważnej rzeczy.
Nowe listingi na Kandze, właściwie nieprzerwanie od kilkudziesięciu tygodni i nowe stakingi. Dlaczego stakingi? Dlatego, że stawiamy na to, żeby właśnie w ramach naszego ekosystemu można było nie tylko tradować, ale żeby można było hodlować. Ja, który skupuje różne tokeny w strategii DCA, bardzo lubię korzystać z naszych stakingów. Tym bardziej, że jest to bardzo proste i można to robić z poziomu aplikacji. Ok, chciałem pokazać, Glassnode wstawił ostatnio nowego tweeta, bardzo fajnego, gdzie tam dzieli się różnymi analizami. I tutaj, proszę bardzo, spróbuję teraz udostępnić pewien wykresik. A przepraszam, muszę teraz zrobić tak, przepraszam, ciach, nie wiem czemu przepraszam. Udostępnij. Jest. . . Wykres, który mówi o tym, jak w tej chwili zachowują się albo co czują w swoim sercu inwestorzy krótkoterminowi. Inwestorzy krótkoterminowi to tacy, którzy weźli świat krypto, czy zakupili swoje monety bitcoinowe całkiem niedawno.
I ta żółta linia, nie wiem jak ona się tam wyświetla dokładnie, albo złota, pokazuje ile wynosi wskaźnik MV. czy MVRV, to jest właśnie taki wskaźnik, który mówi, że jeżeli jest większy niż. . . niż jeden to są zarobieni, a jeżeli jest mniejszy niż jeden to są straceni, że tak powiem i tak to wygląda. No i teraz zobacz Łukasz, że w tej chwili krótkoterminowi inwestorzy są w plecy i to również stawia się jako pewna forma wyjaśnienia, czy sposób wyjaśnienia dlaczego tracimy w tej chwili na wartości bitcoina, no bo ręce u krótkoterminowych posiadaczy są dziurawe. Dodam. Bardzo brzydko powiedziałem, ale tak się mówi. Gorąco. Dodam, że mamy z kolei po drugiej stronie bieguna dość wysoką aktywność wielorybów bitcoinowych, którzy skupują i wypłacają z giełd.
Jak byś to zinterpretował dla tych, którzy są na początku swojej drogi? No to ja może pokażę inny wykres, który będzie w kontrapunkcie do twojego i teraz już go tutaj szukam. Jest i proszę bardzo. I zobacz ten wykres. I tutaj mamy pokazane, nie wchodźmy w dokładny opis tego, co tu widzimy, ale zobaczmy pewną cykliczność i pewien związek. To prawda, w tej chwili mamy ludzi, którzy tracą. krótkie ręce tracą, ale zwróćmy uwagę, że bardzo często te sytuacje poprzedzały HOSSE. Mamy na przykład w 2017 roku, mieliśmy tego typu sytuacje, że były takie gwałtowne zmiany i to poprzedzało HOSSE. To samo było w 2021. W pewnym sensie można powiedzieć, że było również w 2013. To był bardzo specyficzny rok. Tutaj mieliśmy. . .
bardzo dużą zmienność, ale Bitcoin po prostu nie miał wysokiej kapitalizacji, łatwo było nim zachwiać, ale ta pierwsza pika zawsze pokazywała, że mamy początek HOS-y. No i tutaj też można by powiedzieć, że będzie nam to może zwiastowało HOS-e. To, że krótkoterminiowi wyprzedają, bardzo dobrze, bo to powoduje, że znikają z rynku bitcoiny, które są łatwe do przejęcia. i będą najszybsze pozbywane. Będziemy mieli akumulację w tych rękach, które nie są dziurawe, które dobrze trzymają i akumulują. Ja cały czas mówię, że akumulacja bitcoina to jest najlepszy pomysł na to, żeby zabezpieczyć swoją przyszłość. Nie wychodzimy z bitcoina do dolara, tylko wychodzimy z dolarów, wychodzimy ze złotówek do bitcoina, bo to jest. . . dobry sposób na to, żeby w jakimś, chociaż część swojego majątku uratować przed politykami, przed inflacją, przed tym długiem, który cały czas przecież narasta.
Zachęcam jeszcze raz do obejrzenia ostatniego Kanga No Comment, gdzie również o tym rozmawiamy. Ja żyję w takim przekonaniu, że każdy, kto ma dzisiaj, nawet nie chcę podawać się tego wieku, ale każdy, kto nas słucha, może zbudować sobie bezpieczną finansową przyszłość. wykorzystując tą wiedzę, którą w tej chwili mamy a propos Bitcoina, czy też pozostałych kryptowalut i to bez jakiegoś bardzo mocnego obciążania w tej chwili swojej płynności. Ja coś pokażę. Jeden obrazek, o którym ostatnio mówiłem, ale nie miałem go przygotowanego, a chcę Wam pokazać. Zobaczcie, jak się zmieniała cena domu w Stanach Zjednoczonych w stosunku do Bitcoina. W 2016 roku musieliśmy zapłacić. . . prawie 700 bitcoinów, ponad 650 bitcoinów za dom. 4 lata później już tylko 45. Kolejne 4 lata później już tylko 6,6.
I sami sobie odpowiedzcie, ile to będzie w 2028, 32 czy 36 roku. To oznacza, że jeżeli teraz będziemy mieli 0,1 bitcoina, to bardzo możliwe, że wkrótce za tą kwotę, za tego bitcoina będziemy mogli kupić dom. i nie będziemy musieli brać jakiś pożyczek, długów i zapożyczać się, a będziemy mogli po prostu kupić za gotówkę. Ten obrazek po prostu pokazuje jedną bardzo ważną rzecz, że siła nabywcza bitcoina po prostu rośnie. Dobra, będę chciał teraz Łukasz zaraz tam porozmawiać o Kanga Loan, bo wiem, że pojawiły się tam nowe środki, ale w międzyczasie chciałbym zaprosić tutaj Monikę. Monika, koleżankę z fundacji, z poglądom Wojtek, która jest Monika czołem. Monika, powiedz co ty widzisz w tej chwili w świecie fundacyjnym. Podsumuj nam proszę ostatnie wydarzenia. Słuchacie mnie dobrze? Bardzo dobrze. Super. Dzisiaj chciałam Wam powiedzieć i przedstawić Wam Nikolę.
Może dajcie mi sekundkę, to spróbuję udostępnić ekran. Ok, jest. Nikola ma 7 lat i poruje na mózgowe porażenie dziecięce. I słuchajcie, objawia się to u niej niedowładem czterokończynowym. Oprócz tego, tej niepełnosprawności towarzyszy np. brak mowy czy problemy z utrzymaniem równowagi. Dziewczynka, kiedy miała 3-latka, przeszła już poważną operację rdzenia kręgowego w Stanach Zjednoczonych. To pozwoliło jej jakby troszeczkę wrócić do sprawności przy pomocy różnych sprzętów może chodzić. Ale żeby uniknąć kolejnych bolesnych operacji, musi bardzo intensywnie ćwiczyć, chodzić na rehabilitację. I fizjoterapeuci zalecają jej ćwiczenia w domu. W związku z czym my postanowiliśmy pomóc jej w tym zadaniu i zbieramy dla niej na taką specjalną bieżnię, która ma takie funkcje, żeby takie małe dziecko mogło na niej bezpiecznie ćwiczyć.
Nikola w tym roku zaczęła pierwszą klasę, więc ma bardzo dużo obowiązków związanych z edukacją i z pierwszą klasą. Ja od siebie mogę powiedzieć taką rzecz, ponieważ już byliśmy przynajmniej u sześciu dzieciaczków ze sprzętami, które zbieraliśmy dotychczas. Bardzo często są to małe dzieci, trzylatka, pięć lat, czy tak jak Nikola siedem lat. Jak ja słucham tych historii, to naprawdę jestem pod wrażeniem, ponieważ te dzieci codziennie czasami muszą jeździć gdzieś na rehabilitację. Czasami jest to kilka rehabilitacji w ciągu jednego dnia, a my dorośli czasami mamy problem z tym, żeby chociaż raz w tygodniu pójść na siłowni i poćwiczyć, czy nawet wyjść na spacer. Dlatego ja jestem pod wielkim wrażeniem i strasznie cieszę się, że my możemy. . .
po prostu im troszeczkę ulżyć i oddać im tego dzieciństwa, przywożąc taką bieżnię, bo dzięki temu mogą poćwiczyć w domu, nie muszą gdzieś tak daleko jeździć. Dziękuję bardzo za dotychczasowe wpłaty, słuchajcie. I tylko przypomnę, że można ich dokonywać za pomocą KangaPay albo po przelewie na blockchainie, ale również tradycyjnym przelewem. Bardzo dziękujemy. Dzięki Monika przypominamy wszystkim, że to jest właśnie nasza inicjatywa. Chcemy pomagać, pomagać w sposób wyjątkowy. Pokażmy proszę, że my, substancja kryptowalutowa, mamy siłę. Zapraszam na stronę fundacji i zapraszam do wpłat. Sami w tym partycypujemy. A ja Łukasz wracam do dyskusji o Kanga Loan. Na ostatnim Kanga No Comment mieliśmy kilku gości. Przedstawiliśmy różne strategie.
Tradycyjnie DCA, DCA skupione tylko na Bitcoinie, DCA skupione nie tylko na Bitcoinie flipowanie, to też ciekawy wątek, to znaczy mam Bitcoinę, ale na chwilę wychodzę do innego krypto po to, żeby mieć później więcej Bitcoina, trochę ryzykowne, ale są i tacy. No ale jednym ze sposobów, również ryzykownych, ale dających pewne frukta jest właśnie korzystanie z Kanga. Chciałbym, żebyś to podsumował i powiedział, czy w tej chwili w ogóle można z tej usługi korzystać. Wiemy, że można korzystać, ale daj swój komentarz. Mówiliśmy kilka razy o takim podejściu. To jest coś, co podsumowałbym tym, że trochę mnie osobiście zaskoczyło, że to faktycznie działa, bo możemy po prostu zastawić swoje krypto, nie sprzedawać go, ale zastawić to krypto i dokupić. tego samego albo innego krypto i w ten sposób czerpać korzyści z tego, że jedno i drugie krypto rośnie.
Jesteśmy w takim momencie rynku, który pewnie z perspektywy czasu, czy powiedzmy za 4 lata będziemy patrzyli z rozrzewnieniem, żeby Bitcoin kosztował tylko 50 tysięcy dolarów, czy 60 tysięcy dolarów. Będziemy z niedowierzaniem patrzeć, że ETH mógł mieć czterocyfrową cenę i każdy by. . . z nas kupił. Ja przypomnę tym, którzy pamiętają jeszcze, bo kiedyś Bitcoin kosztował nie 9 tysięcy dolarów, ale kosztował 900 dolarów i ja to doskonale pamiętam. Nie chce się wierzyć, że takie ceny były, bo mamy bardzo dobre wzrosty. Tutaj w podobnym momencie rynku jesteśmy. Większość analityków jest zgodna, że będą wzrosty przed nami. I to jest dobry moment, w którym możemy właśnie poprzez taką pożyczkę zostawić swoje krypto, nie sprzedawać go, tylko zaprawić i kupić to krypto, które według nas pójdzie najwięcej do góry.
I jak tylko pójdzie do góry, bo przecież nie mówimy tutaj o. . . 10%, 20% do góry, tylko raczej oczekujemy znacznie wyższych wzrostów, a to może nam dać szansę na to, żeby jeszcze więcej móc później po sprzedaży dokupić z powrotem Bitcoina. Przypomnę, pożyczka działa w taki sposób, że zastawiamy na przykład Bitcoiny o wartości 200 tysięcy złotych i bierzemy pożyczkę o mniejszej wartości. Dlaczego o mniejszej? No bo jeżeli cena Bitcoina spadnie. . . to żeby nam ten zastaw nie został zlikwidowany, bo takie ryzyko istnieje. No ale jeżeli zostawimy na przykład 200 tysięcy w Bitcoinie, a weźmiemy tylko 100 tysięcy złotych pożyczki, no to Bitcoin musiałby spaść do 25-27 tysięcy dolarów, a to raczej nikt nie wieści tego.
Więc mamy bezpieczną pożyczkę, za 100 tysięcy możemy kupić całkiem sporo jakiejś innej kryptowaluty, która. . . zamieni się w 200-300 tysięcy złotych i za pół roku, za rok możemy sprzedać tą kryptowalutę, spłacić pożyczkę, a za nadwyżkę dokupić na przykład Bitcoina. I dzięki temu cieszyć się jeszcze większymi zyskami. No właśnie, to jest generalnie ciekawa strategia. Rozmawialiśmy kiedyś o tym, że jest to taki quasi staking, no bo na takim czystym Bitcoinie nie ma. . . rozwiązani stakingowych, takich, które dają nam odpowiednie satysfakcjonujące nagrody, a tak naprawdę odpowiedzialne i właściwe korzystanie z loan-a sprawia, że tak naprawdę możemy zarabiać na stakingu właśnie Bitcoina. Oczywiście polega na tym, że zostawiam Bitcoina, dostaję USDT-ki czy OPLN-y i w zamian za to kupuję Bitcoina.
Powiedziałem USDT, bo jest to coś, co zamierzamy w najbliższym czasie wprowadzić, ale w tej chwili faktycznie dostajemy jeszcze omega złotówki. Dobra, no to wracamy do dyskusji. Myślę, że spadki na Ethereum mogą wywołać jeszcze to, że Vitalik Buterin, nie wiem czy słyszałeś, sprzedał dość pokażną ilość w poprzednim tygodniu. Tak, patrzę w tej chwili w statystykę, sprzedał 760 Etherów o wartości prawie 2 miliony. uzasadnił to tym, że chce wspierać charytatywnie jakieś tam akcje, że to nie są środki dla niego, no ale jednak to też wzbudza, wiadomo, że to w takiej sytuacji zawsze wzbudza niepokój. Myślę sobie, że Vitalik ma w tej chwili naprawdę poważny orzech do zgryzienia. Na pewno coś ciekawego wymyśli, ale jednak coraz większa ilość drugich warstw, które jakby nie patrzeć odciągają. uwagę od pierwszej warstwy.
One oczywiście wzmacniają co do fundamentów, bo jest potrzebne i tak dalej, ale jednak ruch przechodzi na drugą warstwę. Tomek Widanka podczas Kanga No Comment, ostatni odcinek, też o tym wspomina a propos jego decyzji inwestycyjnych, ale też powstają po prostu konkurencyjne rozwiązania. No zobaczymy, zobaczymy. No a ja powiem sobie, nie wiem czy wiesz co wczoraj było. Wczoraj był poniedziałek. Wczoraj był poniedziałek, to prawda, ale wczoraj również miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Trochę mówię oczywiście z ironią, może nie prześmiewczo, ale z ironią, bo mieliśmy wczoraj premierę najnowszych iPhone'ów między innymi. I bardzo oglądając to, dużo by można mówić o Apple'u, ale żeby zrobić wielkie wydarzenie z tego, że wydajemy nowy zegarek, który jest taki sam jak ten stary, tylko ma czarny kolor, to jest naprawdę mały wersztyk, ale nie o tym chciałem mówić.
Chciałem powiedzieć, że właśnie w związku z tym wydarzeniem wczoraj na sieci pojawiło się bardzo wiele fejkowych live streamów z tego wydarzenia, które były wygenerowane przez sztuczną inteligencję i one oczywiście zachęcały do inwestowania krypto. Ja już widziałem kilka razy Elona Muska, który mówił wpłać mi, to ja Ci oddam, bo to jest moja taka akcja. I to było przeplatane ujęciami z takiego niby właśnie keynote'a. A tutaj doszło do bardzo ciekawych, one nigdy nie miały olbrzymiej popularności. Natomiast tutaj mieliśmy naprawdę dobrze przygotowaną akcję. Jedno konto nazywało się bodajże Apple US na YouTubie. Miało nawet. . . znaczek weryfikacji. i nadawało stream, który oglądało prawie 400 tysięcy osób. I tam faktycznie leciały reklamy klasycznego przekrętu pod tytułem wyślij mi jednego bitcoina, odeślę ci dwa.
To było bardzo takie proste w swoim przekazie. Nie mam statystyk ile osób się złapało. tak na pierwszy rzut, jak tam przeglądałem to całkiem sporo. Akcja dobrze przygotowana, ale jeszcze raz podkreśliłbym, mówię to teraz do tych wszystkich, którzy nas oglądają, słuchajcie, to nigdy nie jest tak, że ktoś Wam daje coś za darmo. Naprawdę nie wierzcie w to. Jak ktoś dzwoni ze wspaniałą ofertą, to na pewno nie dzwoni. Najlepiej go w ogóle nie słuchać, bo jeszcze zostaniemy zmanipulowani. Jak widzimy jakiś filmik, w którym ktoś się dzieli swoimi zamiarami. . . radami jak zainwestować, mówi tylko po prostu do tej firmy wyślij, to oni Ci pomnożą sumę. To tak nie działa. To tak naprawdę nigdy nie działa, nie ma takiej możliwości. Wiele filmów było zrobionych na ten temat.
Możecie sobie pooglądać, jak choćby, nie wiem, Wilki z Wall Street, w którym mamy pokazane, jak działają maklerzy, którzy zachęcają do kupna śmieciowych akcji przez telefon. naprawdę oni nigdy nie działają w waszym interesie, oni działają w swoim, bo oni chcą zarobić. Taka to praca, czy ta praca jest dobra, czy zła, to już jest indywidualna decyzja. Ja mogę powiedzieć, jedyną rzeczą, do której mogę zachęcać, to jest kupno kryptowalut, ale zachęcam, a nie mówię, że na pewno macie to zrobić. Zawsze zróbcie swój research. A żeby zrobić ten research potrzebna jest wiedza, a wiedzę mamy na Kanga University. Oczywiście zachęcamy Kanga University, to jest dobre źródło wiedzy, jeżeli chcecie się nauczyć czegoś o krypto, dowiedzieć się, jesteście nowi. Zachęcam do tego, żeby poświęcić, Michael Saylor mówi 100 godzin. Ja mówię 10. Po 10 godzinach podejmij decyzję, czy dalsze 90 chcesz poświęcić.
Poświęć to na to, żeby przejść kilka pierwszych kursów na Kanga University. dowiedzieć się, co to są kryptowaluty, co to jest Bitcoin, czym się różni Bitcoin od ETH i czym są klucze prywatne, klucze publiczne. To są rzeczy, które powinno się wiedzieć, to są rzeczy, które każdy może zrozumieć. Po prostu poświęćmy trochę uwagi i zdobądźmy tę wiedzę i wtedy będziemy w stanie sami podjąć decyzję, czy chcemy, czy nie chcemy korzystać z tej możliwości. Nie chcę używać słowa szansy, z tej możliwości oszczędzania. Ja bym się nie bał użyć słowa szansa. No właśnie, Borys napisał do mnie, że mało optymizmu dzisiaj. Borys, bum, bum, bum, bum.
Ja bym powiedział, że podstrymujemy się od tego, żeby buchać w tej chwili wielkim entuzjazmem, bo bardzo łatwo jest być entuzjastą, gdy Bitcoin w ciągu jednego dnia rośnie o kilka procent i niektórzy wieszczą, że to jest początek już wzrostu, że niżej nie zejdziemy. Nie wiem. nie chcę tutaj nakręcać ani Was, ani siebie na to, że tak jest, więc to nie tak. Łukasz, dwa tematy jeszcze, wobec których chcesz pogadać. Albo temat Telegrama, albo temat raportu przygotowanego przez Mario Draghi, ale Draghi, tak się wymienia, to jest były prezes Europejskiego Banku Centralnego i prominentny włoski polityk. Wg. Przygotował raport a propos stanu Europy gospodarczego. Bardzo chętnie posłuchamy tych raporci. A do Telegramu wrócimy. Nie wiem, czy w czasie najbliższego no comment, ale wrócimy, bo uważam, że temat jest. . .
Telegram zmienił po cichu regulamin w ciągu ostatnich kilku dni. Po tym, jak Durov wyszedł. Wiesz, ile Durov zapłacił Kauci za wyjście? 5 milionów euro. Nie tak dużo. Nie tak dużo dla niego, tylko chodzi o to, że on. . . został wypuszczony za taką kaucję, to znaczy, że skala zarzutów wobec niego jest naprawdę ciężka. I zmiana regulaminu, będziemy o tym rozmawiać. Natomiast teraz zachęta jest taka, żeby pousuwać wszystkie nieszyfrowane wiadomości na Telegramie. Wracając do Mario Draghi, Mario Draghi rok temu dostał zlecenie, żeby przygotować taki raport i on faktycznie ma 400 stron. Bardzo, bardzo duży. Czytałem jeszcze wczoraj wieczorem jego podsumowanie. A propos tego, co się dzieje z europejską gospodarką, no i on wskazuje, że się dzieje bardzo źle, wskazuje, że w tej chwili Europa coraz bardziej oddala się od Ameryki.
Ameryka, mówimy oczywiście o Stanach Zjednoczonych, rozpędza się, Europa traci, wynika to w dużej mierze z obciążenia regulacyjnego, z tego, że wygania się firmy, sama Mika. Czy Majka jest po prostu wielkim manifestem tego, że tutaj w Europie będzie bardzo ciężko prowadzić krypto-biznes? Dodam jedną rzecz. Ujawniliśmy ostatnio nowe przepisy, które są nie bezpośrednio zapisane w Majce, tylko gdzieś tam w ustawach, na którym Mika wskazuje, które jeszcze bardziej dowalą kryptowalutowym przedsiębiorcom. Pewnie kiedyś zrobił na ten temat audycję. Ale wracam właśnie do tego raportu. Na całym świecie. . . Jeżeli chodzi na przykład o inwestycje w biznes związany ze sztuczną inteligencją, tylko 6% to Europa. Cała reszta to świat, głównie Stany Zjednoczone i Azja.
To tylko pokazuje, że to co w tej chwili dzieje się w Europie, bez względu na to jakie są nasze upodobania polityczne, to po prostu jest, to nie jest strzał w dziesiątkę. I jeszcze raz. zwracamy uwagę na to, że regulowanie wszystkiego i zasłanianie się interesem konsumenta, bo to jest ten sprytny zabieg, że wprowadzamy nowe regulacje, mówimy konsument jest najważniejszy, musimy go tutaj chronić i tak dalej, skutkuje, że ten konsument na samym końcu, czyli my, będzie najbardziej pokrzywdzony. Dobrym przykładem są tutaj praktyki RODO na przykład. To jest jeden z naprawdę ewidentnych efektów. pracy urzędników.
Naprawdę chciałbym, żeby teraz ktoś napisał tutaj na czacie i powiedział tak, ja jestem zadowolony z RODO, RODO mi pomogło i to słuchanie za każdym razem na inforinii przez dwie minuty o tym, że nasza polityka RODO jest dostępna na stronie www. xyz. com, coś tam łamane, łamane, łamane. Nie wiem, czy ktokolwiek kiedykolwiek przeczytał jakiś regulamin, na który się zgadza związany z RODO, to po prostu nic nie dało. To było. . . antyskuteczne. Tak naprawdę spowodowało, że zeszła odpowiedzialność z firm całkowicie, bo oni mówią, no przecież jest regulamin, wszystko jest zgodnie z przepisami, a my straciliśmy rzeczywistą władzę nad swoimi danymi, bo to jest tylko pozór, że te dane są bezpieczne. To samo dotyczy Miki, to samo dotyczy wielu, wielu innych działań urzędników. Ja już nie mówię o tym, co się dzieje w szkole, bo mam. .
. paru znajomych nauczycieli i jak słyszę, co oni mówią, co tam się dzieje, to naprawdę boli. Na przykład to, że pani nauczycielka, którą ja pamiętam z pierwszej i drugiej klasy, jako panią najwyższej wagi, zaraz po moich rodzicach, w tej chwili ta pani nie może dotknąć dziecka, nie może sobie zrobić z nim zdjęcia. Nauczyciel nie może mieć kontaktu bezpośredniego z rodzicem. nie może napisać maila, rodzice nie mogą dzwonić do nauczyciela. Dziwne, dla mnie to jest po prostu dziwne. Tak, no właśnie. Więc Europa cofa się, my oczywiście jako Kanga zamierzamy zmienić ten stan rzeczy, jesteśmy przygotowani na Mikę. Pierwsze wielkie zmiany zaczynają się już na początku właściwie 30. grudnia. Nawet nie od 1 stycznia, tylko 30. grudnia. Myślę, że będzie bardzo ciekawie. Dobra, no i wyniki konkursu. Tak, konkurs.
Słuchajcie, dla tych wszystkich, którzy są naprawdę dobrzy w temazach, pisach i kreskach, malowaniu fraktali i fal, zachęcamy do tego, żebyście udowodnili całemu światu, że jesteście najlepsi. Potraficie skutecznie wyliczyć cenę Bitcoina z 7-dniowym wyprzedzeniem. Wystarczy, że. . . Przewidzicie jaka będzie cena Bitcoina na rynku Bitcoin do USDT na Kandze o godzinie 9 rano w przyszły wtorek i napiszecie teraz w komentarzu hashtag kwadranskangon219 i podacie tą cenę w dolarach bez centów. Ta osoba, która będzie najbliżej, będzie najdokładniejsza, będzie miała najlepszą technikę. Ta osoba zdobywa nagrodę 10% łapek w górę pod tym filmem. wypłacone w KNG. Bardzo ważne, bierzemy pod uwagę tylko wtedy tą najlepszą predykcję ceny, jeżeli błąd nie wynosi więcej niż 25 dolarów. Jeżeli wynosi więcej, trudno, nagroda przechodzi na następny tydzień, chyba że ta osoba, która dała tę predykcję, zwiększyła sobie limit.
do 100 dolarów, a to jest bardzo proste, wystarczy dać drugi, co najmniej ośmiowyrazowy komentarz pod tym filmem, tak żeby tutaj algorytmy dobrze nas zdublowały. Ja zachęcam również do dawania komentarzy. po live już jakiś czas później, jak pojawią się te rzeczywiste komentarze. To dla nas też jest bardzo ważne, bo tutaj mamy bardzo dużo komentarzy, takich na żywo, ale one nie wchodzą w komentarze, które są pod filmem później pokazywane. Więc zachęcamy do tego, żebyście nie tylko łapka w górę, nie tylko dzwoneczek subskrypcja, ale również pisali komentarze. To dla nas bardzo ważne. No i wyniki. . . konkursu, Sławku. Po pierwsze chciałem powiedzieć, że mamy kumulację. Dzisiejsza nagroda wynosi 141,2 tokena KNG. W poprzednim tygodniu mieliśmy 64,2, teraz 77. Wyjaśniłeś, przepraszam, skąd się biorą nagrody? Tak, 10% łapek w górę. To się zawitliła.
Dobra, no i mamy zwycięzcę. Ten zwycięzcę nawet nie potrzebował drugiego komentarza, bo cena z rana to była 56 tysięcy 823, a Crypto81 podał cenę 56 840, także zmieścił się w ogóle w tolerancji. 17 dolarów różnicy. Crypto81, gratulujemy. Proszę zgłoś się do naszego Customer Service, żeby odebrać nagrodę. Jesteś dybeściak. Tak jest, a my tutaj czekamy na kolejne komentarze. No i co Łukasz, minęły 4 kwadrance. Zawsze to powtarzamy, że kwadrans z Kangą to jest nowa jednostka SI, mniej więcej 60 minut. Tak. Chyba o krzyki wojenne. Tak, ja standardowo jestem tutaj bardzo konserwatywny, BCK, czyli Bitcoin ciągle królem, to jest to aktywo, na które ja stawiam. Oczywiście można może gdzieś zarobić więcej, ale ja lubię się czasami czuć pewnie. nie wychylać się za bardzo. BCK, Bitcoin ciągle królem.
Tak jest, a ja jak zwykle, chociaż tutaj przeczytałem takie hasło, że konsument jest najważniejszy, napisał Wojciech Kaudun, więc nie wiem, czy napisał to ironicznie, czy nie. Więc ja użyję dzisiaj trochę innego okrzyku, który też lubię. Używaj odważnie Kangi i kryptowalut. W skrócie, walkik. No i co? Tymi okrzykami żegnamy tutaj naszą społeczność. Widzimy się w sobotę wieczorem podczas Kanga No Comment. Wszystkiego dobrego. Hej, cześć. My jesteśmy Kanga. .