VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Dzień dobry. Dzień dobry. Tak. 10. Ostatni piątek 2023 roku. Dokładnie. Fajny rok to był. Pamiętasz ostatni live grow AI w 2022 roku? To były czasy. To były czasy. Tyle się wydarzyło, że nie pamiętam. Dokładnie. Dobra. Zgadnimy czy w ogóle robiliśmy, ale nie sprawdzajmy. Tak, robimy to live od 10 lat. Takie okolady. Dobra, moi drodzy, standardowo dajcie znać czy widać, czy słychać, bo tu mieliśmy mały problem techniczny jak zawsze i będziemy lesić dzisiaj z takim podsumowaniem roku AI-owym, co tam się zadziało przez ostatnie miesiące. No bo dużo się zadziało w sumie, więc jest to podsumowywać. No i zobaczymy co nam tutaj wyjdzie z tego.
A tu widzę Piotrze, jeszcze odpaliłeś nasz newsletter, więc przypuszczam, że chcesz trochę się skomentować. No tak, bo tutaj parę fajnych rzeczy wrzuciłeś i zanim zaczniemy komentować, to tylko szybkie trzy narzędzia pokażemy. Zapisy na newslettera, a oczywiście tam gdzie zawsze. Za chwilę się pojawi jak Siema, Luki. Widać, słychać, Mariusz pisze. Jak to za chwilę Mateusz wyłączy, to powinien się pojawić adres do zapisu na newslettera, gdyby kogoś z nami jeszcze nie było. Zachęcamy, zapraszamy, staramy się zwięźle pisać krótko i z jakimiś takimi rzeczywiście przydatnymi ciekawostkami. No, a w naszym newsletterze ostatnio, ja się będę odchylał czasami tutaj, fajne narzędzie, które Mateusz znalazł.
I Ty Mateusz, lubiłeś grubsze testy, jak byś powiedział trzy słowa co on robi, a ja poprzewijałem stronę, na której się da przewijać. To bardzo fajne narzędzie. Ja nawet mogę tutaj odpalić mój ekran i je pokazać, bo jestem zalogowany nawet w innej zakładce widzę. Odpalaj, ja mam, ale jak widzisz ja mam poste, testowałeś, a ja niekoniecznie, więc odpalaj Twoją zakładkę. Dobra, to już odpala. Ja w międzyczasie powiem tylko tyle, ile ja zdążyłem z narzędzia tutaj skumać. Ono jest bardzo fajne, robiliście różny rodzaj analiz. Wrzucam. Dobra, jesteśmy. No wiecie co, narzędzie jest mega proste, jak widzicie wygląda jak Excel standardowy.
To co robicie, tak naprawdę uzupełniacie tutaj tą pierwszą kolumnę o dane na przykład, tak jak tutaj widzicie nazwy firm. No i teraz w tych kolumnach wpisujecie sobie, tak naprawdę co, jakie dane chcecie zbierać o tychże tutaj firmach, które mieliśmy wypisane. No i klikamy przycisk i on będzie zbierał te dane, czyli jak tutaj mamy na przykład OpenAI i na przykład damy Google Bart. I powiedzmy, że chcemy ich value proposition, czyli chcemy poznać value proposition wszystkich firm i chcemy dowiedzieć się kto jest CEO tej firmy. No to takie bardzo proste zastosowanie. Już mi tutaj mało kredytów na teraz zostało, więc nie będę robił jakichś większych rzeczy, no bo to też działa tak, że właśnie macie kredyt.
Ja już mam tylko 14 kredytów i później kupujecie sobie za 12 dolarów 1000 kredytów i on nam to robi. Poza tym oczywiście tutaj tych danych będzie zazwyczaj dużo. Klikamy run real time search, a jak widzicie on będzie pracował i szukał tych danych, nie? Czyli mamy, że w OpenAI i SEO to jest Sam Altman i tam jakieś inne informacje, że ostatnio były zmiany tego SEO. No i value proposition, czyli mamy, że OpenAI, value proposition, is to provide direct and consistent value proposition. Więc jakby wszystkie dane, których potrzebujemy tak naprawdę on będzie nam tutaj zbierał. No i do czego ja to wykorzystuję na przykład teraz, obecnie robię research rynku dla jednego z tematów.
Ja w Grow planie mam taki proces research rynku i my mamy właśnie taką tabelę do uzupełniania, taki arkusz do research rynku i tak naprawdę to co ja zrobiłem to skopiowałem ten arkusz, czyli te rzeczy, które, te dane, które zazwyczaj zbieramy w tym procesie. No i zamiast robić to ręcznie to robię to tym narzędziem. Wiadomo, że tak jak z wieloma narzędziami AI warto sobie to jeszcze później przeczytać, przeformułować, żeby to było fajniejsze i prostsze. No ale jak widzicie duża część roboty jest tutaj zrobiona. Z kilku godzin tak naprawdę researchu robi się u mnie 40 minut może, więc jest to duża oszczędność. Mega fajny tool.
Wiecie, że z RKN właśnie, żeby to można było zrobić też ewentualnie, żeby to można było zrobić ewentualnie w tych naszych narzędziach tu używamy typu GPT4Work na przykład. No i tu jest na pewno przewaga tego narzędzia, że on bezpośrednio ma też podpięcie do internetu, nie? Czyli masz, zresztą tutaj jest runtime search, że on też od razu wyszukuje dane z netu i też od razu opłacą LLM-a go obrabia. No więc da się tam to zrobić, tylko trzeba się trochę gimnastykować fajnie, a nie narzędzia. Tak, ja też dodam, że tworzę już scenariusze konkretnych zastosowań tego narzędzia, właśnie m. in.
analiza konkurencji do naszego produktu GrowFAI Anantyka, więc jak tam jesteście to możecie się spodziewać na dniach, że też się pojawią te scenariusze. No więc to taka uwaga. Dobra Piotr, ja sobie się z tym udostępnię tu live'a na mój profil. Ok, to udostępniam, ja zmieniam ekran na mój i wrzucę też narzędzie, które ty znalazłeś i przyznaję, jego nie zdążyłem przetestować i zrobię to na żywo właśnie, jeśli w międzyczasie zarejestrowałem, czyli Roast My Web. Jestem przekonany, że to nie zadziała. Dobra, klikamy Roast Me, czekaj, klikam, czekaj tutaj.
Ok, nie mam enough Roast to Roast another website, aha, czyli dobra, czyli ty jako, rozumiem, że jako ja użytkownik muszę najpierw zrobustować inne strony, żeby moja strona została zrobustowana, tak to działa, tak? Ok, no dobra, polecimy chyba dalej, tu jest demo, ewentualnie w domach zerkają to, można sobie podejrzeć jak to wyglądało w innych miejscach.
Tak, a tu są różnego rodzaju podsumowania, skraśniki zupełnie, znaczy zupełnie inaczej, dużo, dużo bogaciej oczywiście niż page, page speed googleowy z różnymi tymi rzeczami, no i z tego co ja rozumiem właśnie też użytkownicy tutaj dają swoje informacje na temat różnych aspektów działania strony, czyli też rozumiem, to takie pytanie trochę w twoją stronę Mateuszu, że to tak działa, także sobie robiąc zrołstwy innych stron, gromadzę jakiś tam rodzaj kredytów, że mogę potem swoją stronę poddać ocenie, tak ja zrozumiałem w narzędzie. To znaczy możesz też zapłacić po prostu, nie? Ok, czyli no można normalnie wykupić sobie, dobra.
Tak, tak, tam to wychodziło dosyć tanie, jak tam wejdziesz sobie na pricing, no to chyba za 4 dolary masz rołz trzech stron, jakoś tak. No tak, tak, tak, tak, tak, rzeczywiście to parę zaprawa złotych, to wygląda całkiem fajnie. Dobra, lecimy dalej, bo chcieliśmy tylko te narzędzia, te które były w naszym newsletterze, chciałem wrzucić, bo rzeczywiście dosyć fajne rzeczy. Ostatnie, które gdzieś tam mnie wpadło, chwilę się pobawiłem, a wylogowało mnie, ale generalnie słuchajcie, jeżeli znacie Miro, to to jest takie Miro na sterydach, wspierane AIM.
Ja nie zaglądałem dawno do Miro, jak byłem na jednej z prelekcji w tym roku, to był gość z Miro z Niemiec i tam właśnie też pokazywał jak oni AIA podpieli pod Miro. Nie wiem czy on już jest dostępny, natomiast też podobne rzeczy robi, nie? Jakieś mapy myśli generalizuje, to tam powiedzmy, masz jakieś zagadnienie, właśnie chcesz zautomalizować stronę, wrzucasz mu kilka informacji i on ci tworzy, nie wiem, mapę myśli, co na tej stronie należałoby zmienić. Tak, tutaj widzicie, w tym narzędziu różne fajne rzeczy, tutaj można też analizy biznesowe różne robić na podstawie też wrzucanych mu plików naprawdę.
Mnie się podoba, robi naprawdę bardzo ciekawe rzeczy, jakieś podsumowania, nie wiem, ile to będzie widać, nie? Mamy tutaj dosyć pomniejszony ten ekran, ale zachęcam, jak nie mieliście okazji zerknąć, jak nie mieliście okazji zerknąć w newslettera, bo nie odbieracie się z naszego, to pora to zmienić, a narzędzie nazywa się Jedi, pisze się jeda. ai, no, co tyle? Peter nas pyta. Tak, tutaj Peter pyta, co polecamy do analizy kanałów YouTube? Ogólnie u nas się dosyć dobrze sprawdza narzędzie, które nazywa się TubeBuddy, na naszej stronie growtools w katalogu znajdziesz tam nawet, jest jakiś plan dla mniejszych hont nańszy.
No i nie jest to jakieś narzędzie AIowe wybitnie, ale właśnie dobrze analizuje to, co pytasz, nie? Czyli ile tam jest subskrybentów, ile jest wideo, ile trwały te wideo, jak często są dodawane, porównanie z konkurencją z tej kategorii, więc te wszystkie informacje tam znajdziesz, także powinno się to sprawdzić. To jest taka ptyczka, którą instalujesz do Google Chrome i jak wejdziesz na jakiś kanał, to on ci pokazuje właśnie informacje o tym kanale, nie? No to też pokażę tylko też, że w Harpa, aczkolwiek widzę, że aktualnie jeszcze się nie sczytało tej dzisiaj, ale Harpa, czyli dodatek bezpłatny póki co do Chroma, pozwala na też monitorowanie różnych rzeczy.
Jak widzisz, tutaj mamy na przykład, nie wiem, o tutaj jest nasz kanał, tak, to jest nasz kanał, czyli 1890 subskrybentów. Jak widzisz, on tutaj tylko powiększyłem trochę za bardzo w tę stronę i się trochę to rozsypuje UXowo. Jak widzisz, tutaj mamy od jakiegoś czasu, od 18 grudnia dane i nam tutaj pokazuje na przykład ilość subskrybentów. I Harpa o tyle ciekawiedziała, że możesz sobie zaznaczyć miejsce na stronie, które chcesz monitorować, czyli na przykład właśnie ilość subskrybentów, jakieś inne informacje, które są na stronie dowolnej umieszczone i możesz w ten sposób, w taki prosty sposób monitorować.
Obawiam się, że dane finansowe nie są zbyt prawdziwe, chyba że zarobiliśmy na tym kanale 166 tysięcy i o tym nie wiem. Piotr, gdzie są moje pieniądze? Żeby była jasność, to pierwsze pole ma wygrał Tulsa. Tu mamy cenę kamerki internetowej, która sobie z ciekawości kliknąłem. Widzisz, tą, którą ja użyłem, którą już polecałem, już Mateusz, sorry, jak ci polecałem, kosztowała 580, teraz już kosztuje 660. No, trzeba było się decydować. A to jest drobna cena jednego Bitcoina, nie? Także tak, sobie sprowadzimy jak Bitcoin. No dobra, bo mieliśmy gadać o tym, co się w ogóle wydarzyło w AI i o przyszłości AI, Mateusz, a my tu o narzędziach jak zawsze.
Przygotowaliśmy taką trochę mapę myśli i nieco zaskoczenia będziemy z Mateuszem otwierać kolejne miesiące i szybko podsumowywać nie wszystko, co zobaczycie, bo to nie ma sensu, ten live trwałby 2 godziny, tylko takie najważniejsze rzeczy, co się działo w AI-u w tym roku, który mija i jak zdążymy, to kilka jakichś predykcji.
No to może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może może Dobra.
Stycznie 2023 to rzeczywiście nie pamiętam kiedy to było. Zobaczmy jeszcze jeden. To już za dużo będzie to jest mak spowiększenia na którym będziemy operować. Czyli generalnie wzrost zainteresowania jajem problemy z modelami czyli pamiętamy jeszcze że w styczniu one strasznie nadal ciągle strasznie konfabulowały halucynowały styczeń to było chwilę potem jak czas się pokazał pod koniec listopada 22. Więc to był ten początek boomu więc możemy stycznie sobie pominąć i nawet się tu ma to już za dużo nie pytam o te rzeczy w lutym mieliśmy dominacja czat AGP te informacje właśnie zdał egzamin medyczny na jakimś dobrym procentie pojawił się Bart który strasznie kulały był jak tam teraz Bart. W twojej ocenie.
Myślę że rozwija się we właściwym kierunku nie jest to coś z czego korzysta i korzystałbym na co dzień jeszcze bo nie mam takiej wiesz nie ma tam jakiegoś efektu w porównaniu do czat GPT czy perplexity które też polecaliśmy na przykład nie. Ale ale no wiesz no idzie to w dobrym kierunku nie myślę że ja bym ja bym ich nie skreślał.
No ja pamięć że ciągle nam czasu brakuje na różne rzeczy ale w bardziej jeżeli gdzieś tam ktoś z was nie jest mu straszny w VPN to barda polecał odpalić po VPN nie i wtedy dostajecie dostęp po pierwsze do Gemini Pro czyli ten nowy model Google jest wtedy pod spodem bardziej a co więcej są tak zwane i tam nie ma jakoś dużo takie plug iny trochę jak w czacie GPT nie ma ich dużo bo to jest głównie jako system Google ale najfajniejsze jest Google Workspace już to kiedyś pokazywaliśmy że tam mówiliśmy o tym nie czyli możliwość na przykład przeszukiwania waszego Google Drive za pomocą szusznej tej agencji albo podsumowywania filmów nie z wszystkimi to działa musi być transkrypcja oczywiście podsumowywania wyciągania jakichś rzeczy z filmów na YouTube takie takie dosyć fajnie to działa.
Także tak bardziej tak ostatnio pamięć znajomym i podsyłał właśnie że już normalnie ma na YouTube. Jak odpala sobie film to podsumowanie jakby zaszyte bezpośrednio w YouTube standardowym YouTube. Jest tam napisane że jest to opcja testowa nie jest u wszystkich jeszcze. No ale też ciekawa opcja nie wchodzisz na film na YouTube który trwa 40 minut i masz tam od razu podsumowanie tekstowe w dwóch zdaniach z najważniejszymi informacjami tak pomyślałem że wiesz zaangażowanie pod tymi filmami takimi instruktorzy które przekazują dwie informacje w 20 minut. No to no to się dzie mocno. No to jest właśnie cały czas jest mnie ciekaw jak wpłyną to wszystkie podsumowywacze na długość oglądania filmów nie. Wszystkie się rozmawialiśmy.
Ciekawe jaki kierunek obierze YouTube ale z drugiej strony nie ma chyba wiesz co nie ma nie ma innej drogi kwestia jedynie jaki kierunek obierze względem wynagradzania twórców nie za tworzenie tak naprawdę i to że ktoś kiedyś oglądał dwie godziny materiał teraz ogląda trzy minuty bo reszta sobie po prostu kopiuje co więcej możemy te treści z YouTube wziąć na ich bazie robić swoje treści dzisiaj dużo łatwiej niż kiedyś nie. To jeszcze kto Franz pytał o narzędzie do analizy stron na Facebooku wiesz co są takie narzędzia ale nic konkretnego nie jestem w stanie polecić na dzisiaj z tego względu głównie że oprócz analizowania jakiej reklamy ktoś puszcza co może zrobić bezpośrednio w bibliotece reklam na Facebooku każdej strony.
To moim zdaniem strony na Facebooku są dzisiaj mają marginalne znaczenie biznesowe w sensie nawet jeżeli strona kiedyś urosła mocno to dzisiaj ma to marginalne znaczenie w kontekście wyników biznesowych bo po prostu ten organik na Facebooku mocno umiera na fanpage nie więc ja przynajmniej nie skupiłem się tutaj biznesowo i też nie szukam za bardzo o rozwiązań po prostu w tym zakresie. No tak myślę że jakieś duże duże duże page może mają jakieś faktycznie znaczenie ale strasznie ciężko w organiku cokolwiek mam wrażenie właśnie się zrobić. Tak bez reklamy nie nie pociągniesz duża strona może pomóc trochę. Dzięki Paweł. Wzajemnie oczywiście. Najpopularniejsze życzenia.
Ja w międzyczasie wyświetlałem Klaudii odpowiedź że tak chodziło o Klaudii o Miro i że Miro tam te wszystkie fajne rzeczy robi więc pora będzie zacznąć do Miro. Wiem że ty ma to już używasz na co dzień Miro to nie wiem czy tam już te ejajowe rzeczy jakoś liznąłeś czy jeszcze też nie. No ale wreszcie to w Miro mam wrażenie to jest właśnie taki jak kiedyś rozmawialiśmy już czyli trochę wprowadzony na siłę żeby narzędzie mogło pochwalić się na swojej stronie że są też w ejaju.
A czy w Miro czy w notion którego używamy też na co dzień te rozwiązania to takie dwa na dziesięć w sensie są tam ale trochę na siłę w zasadzie możesz sobie wziąć jakąś notatkę którą dodajesz w Miro i ją rozwijać tak samo w notion. My z Claudią byliśmy razem na konferencjach który był ten człowiek z Miro opowiadał trochę o tym że oni też rozmawiali że oni się zastanawiali właśnie w jaki sposób to też w piąć podpiąć i co ma sens. Więc trochę tak jak mówisz że firmy po prostu stanęły trzeba coś z tym zrobić. Wypnijmy to czasami wychodzi lepiej czasami wychodzi gorzej. Dobra lecimy bo jesteśmy w marcu czy też na marcu w marcu.
Jestem w marcu 23 a mamy tak naprawdę 20 po już więc sobie tak tylko przejrzymy co tu się w marcu działo z takiej rzeczy której ja gdzieś bym wybrał to rzeczywiście to że się pojawiło to czad 3 i pół turbo które też od razu potaniało razy 10 więc po API używanie wtedy się dosyć mocno też bawiłem gdzieś tam podpinań do Google. Więc to naprawdę zrobiło robotę. Był super super sprawa nie pod tą cenę. Tak no i wtyczki to była najważniejsza rzecz że pojawiły się wtyczki do czata GPD które zmieniły zupełnie możliwości wykorzystania tego narzędzia. Tak bo nagle można było podpiąć czata do kontekstu różnych innych narzędzi i różne fajne rzeczy robić.
Ja też jestem ciekawy jak wtyczki będą w obliczu czata w sensie GPD S nie w czwórce możliwości robienia sobie własnych narzędzi. Część wtyczek widziałem już ewoluowała i twórcy wtyczek stworzy już GPD S swoje. Ciekawy jestem jaki będzie kierunek rozwoju. Ja myślę że oni nie mają łatwego zadania w tak elastycznym produkcie który umożliwia tak dużo rzeczy obrania takiego kierunku żeby wszystko było ok żeby na tym zapanować potem jeszcze na tym dewelopmentem tego wszystkiego bezpieczeństwem. Mnóstwo mają mnóstwo rzeczy. Ja bym jeszcze tutaj ja bym midjourney 5 wrzucił że to też taki był w sensie 5 rzeczywiście wsiął przeskokiem i te duże numery midjourney robią robotę. Mamy już 7 w grudniu więc widać też prędkość od marca.
Pod roze była jedna duża. Sztuka. Przepraszam. Dobra szóstka szóstka tak. V6 V7. Dobra. No to tak czy inaczej nie zły pogaz pod roze. Sorry. Pod roze było midjourney 5 tam 1 5 2 które wnosiły duże zmiany poprawy. Natomiast faktycznie tak to jest szóstka. No też. No a co co dotyczek no to ja osobiście myślę że one wymrą śmiercią naturalną jednak wiesz bo mam wrażenie że one i tak były wprowadzone przez C-GPT jako właśnie taka opcja zastępcza przed wypuszczeniem lepszych opcji. I taki jak GPTS. Więc nie sądzę żeby się utrzymały jakoś z nami na na dłużej. No OK. Dobra to idźmy do kwietnia. Idźmy w kwiecień i zerkam tu w te.
Potem się to Giga Giga czad jest. Przez rosyjski cyberbank. Generalnie nazwa Giga czad jest dosyć klasyczną nazwą. No i to chyba tak naprawdę to właśnie Adobe Firefly było takim najbardziej w kwietniu. No i to jest to najbardziej głośno najgłośniejszą nowością. Nie moim zdaniem też wnoszącą znowu jakiś powrót świeżości. Zresztą całkiem ciekawe i fajne jest to że Adobe tu się poradził sprawami zaadresował ten problem bardzo często podnoszony a co sprawami degenerowanych obrazów więc Adobe jak wyszedł z Firefly od razu powiedział my bierzemy to na klatę. Możesz używać komercyjnie jak będą jakieś problemy to my wszelkie pozwy prawne jakieś procesy bierzemy na siebie.
No to jest to jest ogólnie myślę kwestia która będzie powracać w rozwiązaniach jajowych. Dzisiaj możesz tworzyć rzeczy naprawdę rozbudowane komercyjnie od obrazów przez teksty po piosenki i filmy całe niedługo. No to to wiesz kwestia praw autorskich będzie mega istotna. Piosenki już wiadomo tworzymy. W zaciszu. Malawi też już tworzyliśmy także idziemy idziemy do maja żeby trochę nadążyć wyświetlać ktoś komentarzy nie zdążyłem spojrzeć który wyświetliłeś. Czy Jarka czy w. Paździoma bo powiedziałam tutaj pisze że jak zawsze z nami jest na przyspieszeniu. Elegancja. Zaraz będzie zaraz będzie na bieżąco.
To jest bardzo dobra metoda ale nie zachęcamy wszystkich bądźcie z nami od początku niektórzy z was żeby nam nie było smutno ale tak jest to w tym olizje czas. Dobra to pamiętam właśnie ten Feniks od Sanctuary i był taki fajny filmik no i na razie nie wiem czy coś więcej się wydarzyło bardziej Tesla która w maju pokazała wersję pierwszą Optimusa a później nie pamiętam czy listopad czy grudzień nie wiem czy mamy na oście czasu wrzucone nie pamiętam. No to wersja druga już też się pojawiła wyprzedzając trochę maj ale to było coś takiego co rzeczywiście wizualnie robiło wrażenie.
Zaczna się ta era robotów które za chwilę przejmą wszystkie nasze prace również fizyczne i w ogóle nie będziemy potrzebni do niczego. No czekamy czekamy na ten moment. No tu zacznę jeszcze być może no właśnie prędkość jak gdyby Update Mid Journey i myślę że Stable Studio czyli w ogóle to co Stability AI robi również właśnie generator muzyki też jest bardzo fajny kierunek tym bardziej że oni w dużej części open source działają więc ilość narzędzi które są oparte szczególnie do generowania grafiki oparte na silnikach od Stable AI Stability AI czyli tak zwane Stable Diffuszer. Wszystkie naprawdę to robi wrażenie. Dobra w maju nic więcej jakoś nie łapie mojej uwagi.
Apple Vision Pro fajnie to wygląda ale nigdy tego nie dotknąłem. Nie wiem czy to przy słyszą też nie. Trochę doniesień było w czerwcu chyba się zaczyna powolić sezonu górkowy trochę doniesień było właśnie na temat odkrywania nowych leków przez AI ale się cały czas przewija nie to w różnych miesiącach pojawia się nowego to też ostatnio było bardzo dużo. No i było głośno w czerwcu już właśnie o legislacji tym całym EU AI Act który potem jeszcze nie pamiętam czas październi czyli stopad weszło to już wszystko dużo dalej więc pewnie jeszcze się u nas pojawi. No i mamy lipiec i nie wiem czy kojarzycie po.
com ale to jeżeli ktoś jeszcze nie klikał to też zachęcam alternatywny alternatywny alternatywny chat gpt. No to tak tyle myślę. Odnośnie połką bo to trzeba sobie przeklikać. No i jeżeli chodzi o metaj i Lama dwójkę no to też był duży przełom moim zdaniem zresztą do dzisiaj Lama dwójka jest bardzo wielu modelach językowych taką podstawą do ich trenowania i tworzenia nowych różnych wersji.
No i przede wszystkim open source ale nie do końca nie to znaczy tam ta open source licencja też było bardzo dużo kontrowersji wokół bo meta zapisało niby że to jest open source a w środku był był i jest pewnie nadal zapis że jak osiągasz tam ileś set tysięcy użytkowników narzędzia opartego Lama dwójka to w tym momencie musi zrzucić się do nich o licencje komercyjną więc takie to trochę było właśnie śliskie nie. No. To jest taki open source by meta. Tak to co lecimy lecimy dalej. O tej. Tak jest to nie jest ciekawe. Znowu odna nic ciekawego.
No i mamy sierpień rozbudowa funkcji gpt przez open a i Google YouTube badały a i w dziennikarstwie tworzenie treści bo to też to są też doniesienia które tutaj podsumowując to są z różnych donieśni prasowych informacje które gdzieś tam były w danych miesiącu bardzo mocno przerabiane. No i ty mówiłeś na początku nie że twój znajomy mówił o tym że w YouTube ma już podsumowania a i więc jak gdyby się zgadza że oni gdzieś tam już pewnie dużo wcześniej niż w sierpniu nad tym pracowali w sierpniu było jakieś doniesienia. No to w grudniu mamy efekt postaci używania.
Słucham droga do YouTube to ja cię też chyba pan to już wysyłałem że ja dostałem premium możliwość potestowania właśnie tych podsumowań a i danych materiałów. To jest tak że jak jesteś premium to dostajesz takie testowe funkcje na tam określony czas albo dwa tygodnie maksymalnie możesz się zapisać na jedną jedną z dwóch albo trzech które aktualnie są dostępne. Możesz tylko jedną testować miałem to włączone ja na przykład nie byłem w stanie z tego skorzystać bo nigdzie mi się nie wyświetlił ten guziczek który powinien być jako tworzenie podsumowania. Też mam teraz premium ale ale nie dostaję takich propozycji kuszących.
To wiesz co tam gdzieś w menu sobie weź na dole coś takiego chyba jest w menu na dole przy premium klikasz tam masz korzyści płynące z premium i tam nie zawsze jest ale czasami są nowe funkcje np. jak się pojawiało przewijanie na YouTube takie da się dzisiaj że klikasz oś przewijania pociągasz do góry i jak przewijasz to masz podlą tego kiedyś nie było. No i to też było w funkcjach testowych można było sobie przetestować. Robią takie takie badania można powiedzieć całkiem całkiem myślę sensowny sposób rozwoju produktu nie daje szczęści i zbierasz feedback wprowadzasz albo ubijasz. No i mamy wrzesień. Tu się dużo działo przede wszystkim dalej trójka.
Myślę że to jest mocna rewolucja bo w końcu coś zagroziło taki trochę hegemonii midjourney mam wrażenie że w ogóle właśnie midjourney dopóki nie zrobi interfejsu webowego to mocno spadło. To ostatnio gdzieś też rzucałeś nie że tam nie będą posłów na ten temat że że midjourney już nie jest nawet top 3 tylko jakieś tam numer 4 chociaż po ostatniej aktualizacji mam wrażenie że znowu trochę szumów wokół midjourney. Tak zdecydowanie. No a jeżeli chodzi o dalej to też jest mega duże mega duża rewolucja. Widzę na dwa sposoby po pierwsze jest znacznie łatwiejszy dla usera masowego żeby zacząć korzystać i tworzyć te grafiki bo teraz to mamy w czar GPT.
Więc jest to po prostu łatwe nie wchodzi w czar GPT wygeneruje mi grafikę X i masz grafikę ale z drugiej strony też jest to jakaś realna konkurencja dla midjourney które musi też przyspieszać i może ruszą w końcu ze swoją wersją webową która jest łatwiejsza do używania bo już nie będzie tak że bronią się tylko jakością bo inni gonią bardzo mocno. No tak jest i ci powiem też że dla mnie takim gęściem który który poczęszy dopiero doceniam w dali 3 to jest właśnie to że piszesz ten prompt nawet po polsku w dowolny sposób.
Oczywiście tutaj nie jestem w stanie wszystkim powiedzieć jak ktoś używa trochę bardziej i to też wiecie że możecie dawno dali 3 jeszcze wcześniej używać Google bingu które teraz jest kopilotem i tam z Afrika więc jak ktoś jeszcze nie nie ma dostępu do dali 3 nie bawił się w tworzenie obrazów to w bingu macie to za free czy też w kopilacji. W ilocie Microsoftowym już to w pamięci dzisiaj to jest w Microsoft designerzy i wszystkich innych produktach nawet w klawiaturze na Androida Swipe to się nazywa chyba ta klawiatura Microsoftowa też możecie sobie tworzyć obrazki.
To wszystko z opartą dali trójkę i właśnie jeden gęście to że API więc można podpiąć tego dali trójkę do wszystkiego w zasadzie co tworzycie. Oczywiście trzeba wtedy płacić za to API ale druga taka zmiana to sposób pisania tych promptów właśnie w języku polskim piszesz co ma być na obrazku i on to przetwarza pod spodem dopiero na taki prompt jak to ma brzmieć który i tak nadal jest tak naprawdę pisany językiem bardzo mocno naturalnym w porównaniu do midjourney. Ja teraz wróciłem na chwilę do midjourney żeby zobaczyć właśnie jak te nowe zmiany. No i się trochę męczę bo tam jednak struktura tego prompta jest taka bardziej wymagająca nie.
Siedziałem parę miesięcy w midjourney było dla mnie to naturalne ale oduczyłem się tego języka i teraz muszę szukać jakiś czasami ściąg poradników czy też rzucać. Można wrzucić już nie są czap gpts zrobione pod to żeby generował prompty do midjourney ale to nie jest tak wygodne jak właśnie w narzędziu możesz sobie pisać swobodnym językiem stwórz mi słonia lecącego na rakiecie w pomarańczowej czapce i okularach. Też można w ten sposób midjourney ale musisz tam trochę lepiej skonstruować i dodać dużo dużo dodatków żeby ta grafika była po prostu estetyczna ładna taka pokazywała coś więcej niż takie byle co.
No zdecydowanie wiesz jakby dalej jest po prostu lepiej dostosowany do masowego rynku nie nie tylko dla takich freaków jajowych jak my tutaj wszyscy pewnie na tym live ale wiesz znam osoby które sobie generują grafiki w dali czy w czacie w ogóle nie siedząc w tematach jajowych w ogóle nie będąc technologiczną osobą bo to jest po prostu łatwe i przyjemne wpisujesz ludzkim językiem co ma zostać zrobione i to jest zrobione. Dokładnie tak. Znaczy on tutaj Jareku też też właśnie potwierdza że dokładnie też o to rozumiem mu chodziło.
Ja w ogóle zareka już nie pamiętam te daty mi się wszystkie wiecie tutaj zajączkują co się kiedy działo w day kiedy bo aż się zastanawiam czy mamy tą całą imbę open a na naszej osi czasu ale nie będzie to uzupełnimy.
Eleven Labs był u nas w ogóle w newsletterze Eleven Labs był taki czas że Eleven Labs był gościem praktycznie co co numer naszego newslettera to było coś o Eleven Labs bo też jakoś tak mam wrażenie trochę impet stracili w nowościach ale był taki czas że rozszerzyli Eleven Lapsa o nie wiem o ten taki moduł projektów czyli to co my robimy z Mateuszem za pomocą Google Sheetsa zanim jeszcze Eleven Labs wpuścił te projekty to w planie kreator czy tym wyższym za 22 dolary miesięcznie macie możliwość tworzenia niemal całych książek audiobooku.
W dosyć wygodny sposób to była nowość Eleven Lapsa ale jeszcze większą nowością było wpuszczenie tego modelu multilangual dwójki który naprawdę robi dobrą robotę i te teksty w języku polskim również brzmią bardzo dobrze w Eleven Lapsie i w ogóle wiele narzędzi opartych jest znowu też o API Eleven Lapsa i mam wrażenie że słowem roku 2023 oprócz AI to bym rzucił API API to co pozwala nam łączyć API jest od dawno.
Od dawno dostępne natomiast w połączeniu z modelami językowymi i możliwością podpinania modeli językowych pod różne inne narzędzia dzięki API to to dla mnie ma to już naprawdę mega mega rzecz dla programistów super ale nawet nie dla programistów bo to się da wpiąć w jakieś proste proste swoje nawet jakiś taki workflow które mamy. No ja z pomocą TZP t bawię się ciągle w jakieś podpinanie nowych API pod Google Docs czy po Google Sheetsa i jest możliwości. No tak ty rzeczywiście więcej korzystasz z tego API niż na przykład ja dla mnie słowem roku byłoby raczej dżen ale ale to trochę zależy od tego w jaki sposób ktoś korzysta.
Ja częściej na przykład niż ty lecę na gotowych rozwiązaniach albo na rozwiązaniach które ty zbudujesz a ty właśnie często wiesz korzystasz z tego API i sobie dobudowujesz coś tam. Więc tutaj mocno mocno to będzie zależało od zastosowań im bardziej moim zdaniem ktoś też jest techniczny czyli na przykład programiści tym ważniejsze dla nich będzie API. Tam jest to podstawa tak naprawdę pracy z tymi silnikami. Dokładnie tak. No to co rzeczywiście to to że dzisiaj z API może skorzystać każda odrobinę techniczna osoba dzięki temu że wrzucasz w czatę Gp t a teraz przy większym kontekście to jest w ogóle dużo prostsze.
Przy dostępie do internetu jest w ogóle banalnie już proste czyli ja już tam testuje tak jak wcześniej musiałem się męczyć w klejanie dokumentacji API po kawałku gdzieś tam próbie jak gdyby kolejne tego zapominał kontekst wkurzałem się. To teraz kopiuję dokumentację API ostatnio na zasadzie po prostu wklejam mu tak związek API na usiona wklejemy po prostu wszystkie linki do API na usiona napisałem mu co chcę i coś tam do noszona jakiś jakiś element próbowałem sobie dorobić. To się da zrobić to nie zadziała za pierwszym razem to może spowodować że po 12 godzinach stwierdzisz kurde jestem w pracy i tak nie działa.
No ale jest możliwe i da się fajne rzeczy zrobić a gdybym był gdybyś był gdybyśmy byli wszyscy programi stami to w ogóle turbo lepiej bo dużo więcej byśmy rozumieli z tego co próbujemy zrobić. To jest taka całość właśnie łapie ten element gdzie osoba taki marketer techniczny może bardzo dużo osiągnąć dużo więcej niż kiedyś.
Dzięki właśnie czy to jest nawet wiesz integrację z Mike'iem który jest takim znowu gotowym klockiem ale też bardzo rozbudowany i wymagającym dużej wiedzy technicznej też są możliwe dzięki temu że w czat Gpt możesz sobie pomóc żeby on ci podpowiedział co gdzie jak napisać jakieś wyrażenia regularne regeksy tego typu rzeczy dzisiaj już nie są problemem wrzucasz to w czatach Gpt i działasz. Ok Piotr jako że my za 7 minut będziemy musieli uciekać bo już jesteśmy i tak po czasie a mamy tam jedną rzecz do zrobienia.
To ja mam ogólnie taką propozycję że za tydzień może jak się spotkamy to porozmawiamy o tej drugiej części czyli takich naszych przewidywaniach też co tam się może zadziać w 2024 z ejem to na spokojniej żeby teraz przez to nie lecieć tak płasko więc sobie dzisiaj dokończymy co się zadziało. A za tydzień sobie porozmawiamy co co może się zadziać a tutaj w upewniamy pytam dlaczego warto używać Perplexity zamiast czatu Gpt z asystentami indywidualnymi instrukcjami. Tutaj wiesz co w upewniamy chodzi głównie o to że masz tam też inne silniki niż open AI w czacie Gpt masz oczywiście jeden silnik czyli Gpt od open AI.
A w Perplexity mamy przede wszystkim silniki które w ogóle na przykład nie są dostępne w Polsce bo co tam mamy Piotr mamy Clouda nowego mamy Gemini Pro. Gemini Pro nie to są silniki po pierwsze ciekawe po drugie nie dostępne w ogóle dla odbiorców polskich. No i oprócz tego mamy Gpt więc jak chcesz korzystać z tego silnika to też możesz ale oczywiście wiesz czat Gpt też ma dalej tutaj przewagi bo nie wszystko zrobisz sobie w Perplexity.
Właśnie zrobisz tam przynajmniej to co wiem nie zrobisz sobie custom instructions nie zrobisz sobie swojego Gpt i tak dalej więc to wszystko mocno zależy od potrzeb ale główna przewaga to jest to że możesz miksować sobie silniki które tam są.
To co ciekawe to już wejdę z sobą że tam w Perplexity jak sobie wejdziesz tam jest taki AI profile góra prawy górny ruch gdzieś tam taki twój AI profile dużo bardziej rozbudowany niż custom instructions jeżeli zakładając że używasz do jakiegoś faktycznie w jednym rodzaju zadań to bardzo fajna rzecz która jest takim custom instructions tylko nawet trochę bardziej rozbudowanym ale uciążliwym tak jak custom instructions bo jak masz wpisane to żeby zmienić to musisz to musisz tam coś zmieniać.
Wp ziomowi tylko dopowiem tyle że słuchaj ja generalnie używam tego i tego i to właśnie na zasadzie to chyba to druga część tego pytania czyli nie zamiast tylko razem bo są rzeczy i tak często z Perplexity ląduje w czacie Gpt mimo że wydawałoby się że tam jest Gpt 4 można wszystko zrobić. No to jednak czat ma swoje zalety. Dokładnie. Dariusz tutaj mówi żebyśmy zrobili szkolenie warsztaty z API w czat Gpt.
Dariusz ogólnie nie wiem czy jesteś w Grow of AI w naszym programie Grow of AI analityka będą też kolejne części w przyszłym roku ale tam planujemy też taki dodatkowy dodatkowe mini szkolenie właśnie z czat Gpt z API czat Gpt więc osoby które pracują na Grow of AI na tym naszym produkcie to też będą mogły z tego skorzystać.
Dokładnie tak będą też pojawiały się takie scenariusze instrukcje które będą zawierały użycie API ważne Dariusz my nie jesteśmy animatorzy ani programistami więc bardziej to wykorzystanie API jest właśnie takie dla osoby dla marketera dla właściciela biznesu na takim dosyć podstawowym poziomie nie będziemy tu wchodzić w jakiś bardzo głom natomiast tak sporo rzeczy sporo rzeczy się pojawi związany z wykorzystaniem API też w własnych narzędziach lecimy dalej bo mamy 5 minut grudzień. Nam zostało bo listopad. Dobra listopadzie listopad wyświetliłem a w ogóle żeby go nie skomentowali a tu się dużo działo dosyć istotnych rzeczy pomijmy już groka bo go nie używałem. Mateusz nie na mediach można znaleźć dużo o groku tam taki zgryźliwy agent od Twittera.
Najważniejsze chyba w listopadzie to co się działo to właśnie konferencja open AI opublikowanie Gpt asystentów różnych takich nowości które naprawdę zmieniły mocno ten rynek. No i potem chwilę po konferencji cała ta nazwijmy to inba z odwołaniem sama Altmana zwolnili się prawie 90 procent załogi open AI potem jednak powrót. Wszystko się odbywało w ciągu zasadzie weekendu. Było to ciekawe rzeczywiście co tam się zadziałało. Ale to myślę że wszyscy wszyscy wiedzą i nie będziemy teraz tego omawiać. Na to poznawać Gpt to moim zdaniem jest tutaj największa w sumie rewolucja w tym narzędziu od startu i to daje mega możliwości biznesowe.
Podsumowując ten rok nie mam na liście tych rzeczy natomiast na pewno wydanie właśnie midziórni V6 poprawnie mówiąc czyli nowego modelu robi robotę. No tutaj jest hasło model Gemini przewyższa Gpt 4 w testach jak się okazało potem nawet sam film był trochę zmanipulowany ten taki który bardzo robi wrażenia gdzie go zrysuje linie potem też skaczka większość z was widziała. Super sprawa. No i Gemini rzeczywiście robi fajne robota tylko jeszcze potrzebuje czasu chyba i dostęp do niego. Na początku wiem kto nie był to na początku wiem VPN i wtedy możecie go mieć w bardzie albo perplexity. I w perplexity możecie go sobie w ustawieniach włączyć jako model który który z tego korzysta perplexity.
Perplexity jeszcze dzisiaj jutro chyba pojutrze jest do wzięcia na dwa miesiące z Afriko na naszych mediach znajdziecie tam wrzutki sprzed paru dni więc nie będziemy teraz już przedłużać. Tak tak tak. No ogólnie wiesz co tak widzę przewidywania właśnie w necie co się zadziała 2 24 to często się przewija że Google będzie odstawał odstawki. A ja uważam że właśnie Google będzie mocno przyspieszał i mocno nadrabiał w porównaniu do tego co mamy teraz bo nie wiem nie wiem czemu traktuje się Google jako wiesz jakieś takie dziecko na tym na tym rynku które ma małe możliwości. No bo możliwości są ogromne.
No to co oni wypuścili właśnie w grudniu bo to jest tak miesiąc to było czyli ich konferencja która trochę właśnie dziwiłem się marketingowo coś nie ogarnęli tak jak Dev Day Open A. Miałem wrażenie że wszyscy zainteresowani i tym żyli. No to konferencja Google'a to było Google Cloud bodajże na którym pokazywali ich studio które jest na ich platformie chmurowej. Tam właśnie można się też pobawić tymi wszystkimi modelami też modelem które rozpoznaje obrazy porównać to z GPT Vision czwórką który jest to są mega rzeczy i też już zaczynają być podpinane w różne narzędzia. Ja jestem tu i Mateusz po twojej tak powiem też myśli i stronie też myślę że Google nas zaskoczył w 24 roku mocno.
Pamiętajmy że oni mają dostęp do danych treningowych do których nikt nie ma takich sami który jest po prostu mega. Widzicie oni teraz zrobiły już podsumowania z dźwiba to znaczy że oni te materiały YouTube'owe mocno tam przepuszczają przez swoje narzędzia i wyciągają rzeczy nie tylko nie tylko dźwięk ale też obraz. Mało mieliśmy o mecie w tym naszym podsumowaniu a tu meta też mnóstwo różnych fajnych rzeczy pokazała. Myślę że to po zrobieniu tego podsumowania chętnie zrobimy raz jeszcze i wyłuskał parę jeszcze fajnych rzeczy które pominęliśmy ale nie mamy na to czasu.
Tak dzisiaj dzisiaj musimy akurat lecieć bo jesteśmy ograniczeni czasem więc skończymy na teraz ale tak mówię na przyszły live czyli 5 stycznia w piątek zrobimy sobie takiego live'a właśnie co tam może się zadziać i trochę w sumie wrócimy też do tego co się zadziało bo to musi być w jakimś kontekście osadzone więc te duże trendy się jeszcze tutaj pojawią więc zapraszamy też za tydzień. Mam nadzieję że to było wartościowe odpowiadając w upewnieniu na twoje pytania płacimy złotówkami. Też w Polsce w złotówkach wiem że są różne kombinacje z Indii Brazylii kontynuować tam jeszcze ale jakoś tak jakoś tak mam że jak już tam to od jakiegoś czasu staram się nie używać tego typu rzeczy.
Wiadomo to z każdym sam rozsądzić da się dobrze. Moi drodzy dzięki wielkie za uwagę my uciekamy i mam nadzieję że widzimy się w sumie na kontynuacji tematu za tydzień. Już w 2024 roku niech wam się wjedzie w 24 realizacji realizacji planów sukcesu wszystkiego dobrego. Trzymajcie się. Cześć. Cześć. .