VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Witamy serdecznie w kolejnym podcastzie Zapytaj Pastora, w którym pastor John Piper odpowiada na pytania od słuchaczy. Na czym polega modlitwa w duchu? Czy możemy przez przypadek modlić się poza duchem? Jest to dobre pytanie zadane przez jedną ze słuchaczek. Pisze ona Pastorze, czy mógłbyś nauczyć mnie modlić się w duchu? Paweł i Juda wzywają nas do tego. Na czym to więc polega? Czy możesz powiedzieć czym różni się modlitwa w duchu od takiej, która jest poza duchem? Zacznijmy od przypomnienia, że modlitwa nie jest jedyną rzeczą, którą jako chrześcijanie jesteśmy wezwani, by czynić w duchu lub według ducha.
A tak w ogóle warto dodać, że greckie wyrażenie en pneumatii czasami w Biblii tłumaczone jest jako według ducha, a innym razem w duchu. Nie wydaje mi się jednak, aby Pawłowi chodziło o dwa różne znaczenia. Na przykład Galacjan 5, 16. Według ducha postępujcie. Rzymian 5, 13. Sprawy ciała duchem umartwiajcie. 1 Kor. 12, 3. Wyznawajcie w duchu świętym, że Jezus jest Panem. Filipian 3, 3. Czcijcie Boga w duchu. 1 Kor. 14, 16. Dziękujcie w duchu. Galacjan 6, 1. Poprawiajcie brata w duchu. Tak więc te dwa nakazy z Judy 20. Módlcie się w duchu świętym i Efezjan 6, 17, 18.
Weź miecz ducha, którym jest Słowo Boże. W każdej modlitwie i prośbie zanoście o każdym czasie modły w duchu. Te dwa nakazy, by modlić się w duchu nie są wyjątkowe. Dotyczą całego chrześcijańskiego życia, które ma być prowadzone w duchu. Wszystko co robimy, mamy robić w duchu lub według ducha. Przy okazji dodam, że modlitwa w duchu nie odnosi się do modlitwy językami, w języku niebiańskim. Chciałbym to tutaj zaznaczyć, ponieważ niektórzy tak myślą. Powód, dla którego tak nie uważam znajduje się w Efezjan 6, 18, gdzie czytamy. Zanoście o każdym czasie modły w duchu. I nie oznacza to, że powinniśmy modlić się językami o każdym czasie.
Mowa tutaj o wszystkich naszych modlitwach. Wszystkie nasze modlitwy mają być zanoszone w duchu, nie jedynie ich część. Oto moje zrozumienie modlitwy w duchu. Wyrażenie to oznacza, że Duch Święty pobudza nas do modlitwy, a następnie nas w niej prowadzi. Duch nas do niej zachęca. On jest tym, który ją w nas wzbudza i prowadzi. To, o jakie rzeczy się modlimy, jest kształtowane i określane przez Ducha Świętego. Tak więc to Jego moc prowadzi nas podczas modlitwy i Jego przewodnictwo kieruje naszą modlitwą. W Rzymian 8, 26 Paweł pisze. Podobnie i Duch wspiera nas w niemocy naszej.
Nie wiemy bowiem o co się modlić, jak należy, ale sam Duch wstawia się za nami w niewysłowionych weztchnieniach. Rozumiem, że oznacza to, iż w niektórych sytuacjach nasze ciężary są tak ciężkie, że brakuje nam słów, właściwych słów, lecz mimo to wzdychamy do Boga. Nasze weztchnienia kierowane są do Boga, a weztchnienie wypływające z serca napełnionego Duchem jest weztchnieniem samego Ducha, którego Bóg doskonale rozumie. W ten sposób Duch wspiera nas w modlitwie. I wydaje mi się, że na podstawie tego wersetu możemy wysnuć ogólny wniosek, że Duch czyni to regularnie. Nie tylko wtedy, gdy brakuje nam słów. On jest naszą wielką pomocą w czasie modlitwy.
Gdy się modlimy, to On nas pobudza, uzdalnia i wzmacnia. Na myśl przychodzi mi również Rzymian 8, 15, 16, gdzie Paweł mówi. Wszak nie wzięliście Ducha niewoli, by znowu ulegać bojaźni. Wzięliście Ducha synostwa, w którym wołamy, czyli modlimy się. Abba Ojcze. Ten to Duch świadczy wespół z Duchem naszym, że dziećmi Bożymi jesteśmy. Innymi słowy, Duch działa w naszych sercach, by pobudzić nas do wołania, do szczerej modlitwy. Ojcze, Ojcze. W ten sposób słowa, które wypowiadamy z wiarą w to, że Bóg jest naszym Ojcem, są wynikiem działania Ducha. Uwielbiam ten tekst. Moje wołanie do Boga, jako do mojego Ojca, jest działaniem Ducha.
Nie zwracałbym się do Boga, jak do Ojca, jako zależne i bezsilne dziecko, gdyby nie działał w moim życiu Duch. To coś pięknego. Na tym właśnie polega świadczenie Ducha Świętego. I do tego dodałbym pobudzanie, uzdalnianie, podtrzymywanie i wzmacnianie. Wszystkie te słowa odnoszące się do naszej modlitwy, pomagają nam modlić się tak, jak powinniśmy. Jakuba 4,3 mówi To właśnie Duch Święty czyni nieustannie, kształtuje nasze modlitwy, nadając im właściwe motywacje, właściwe priorytety, a także wzbudzając w nas pasję względem Bożej zwiechania. Zatem modlitwę w Duchu rozumiem tak, że to Duch pobudza nas i prowadzi w modlitwie. To, że się modlimy i o co się modlimy, zawdzięczamy Duchowi Świętemu.
Pytanie więc brzmi, jak ma to wyglądać w praktyce. Jest to tak naprawdę częścią bardziej złożonego pytania. Tak więc całe życie chrześcijańskie łącznie z modlitwą jest wielkim cudem i tajemnicą. Doświadczamy cudu, ale to Duch jest jego autorem i to on go inicjuje, podtrzymuje i kieruje. Uważam też, że werset z Galacjan 2,20 wyjawia nam sekret jak to się dzieje. Więc oto mój wniosek płynący z tego tekstu. Duch Chrystusa działa w życiu Pawła poprzez jego wiarę w to, że czyni to właśnie sam Chrystus. A oto potwierdzenie tego, że zmierzamy w prawidłowym kierunku, interpretując w ten sposób Galacjan 2,20.
W Galacjan 3,5 Paweł mówi, I przez tę wiarę Duch działa, pobudzając nas, podtrzymując i prowadząc w modlitwie. Moją odpowiedzią na pytanie czym jest modlitwa w ciele jest to. Modlitwa bez wiary w obietnicę, że Duch Boży pobudza nas i prowadzi w modlitwie. A modlić się w duchu oznacza, że ufamy obietnicy Bożej pomocy poprzez Ducha Świętego, tak że przez tę wiarę Duch Święty jest nam udzielany i nasze modlitwy są wznoszone i kierowane przez Ducha. Co za wspaniały dar!.
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.