VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć, z tej strony Grzegorz z efektywny-rozwój. pl. Pokażę Ci, jak sprawnie napisać swoją pracę dyplomową i uniknąć przy tym wielu problemów. Zaczynamy! Dzisiaj opowiem Ci o tym, jak dobrze wybrać swojego promotora. Po pierwsze, skupimy się na tym, jak powinieneś wybrać swojego promotora. Po drugie, opowiem Ci o tym, jak budować z nim relacje, tak żeby pomagał Ci, a nie przeszkadzał w pisaniu pracy dyplomowej. I na końcu opowiem Ci o błędzie, który zrobił mój kolega, przez co rozzłościł swojego promotora. I to do tego stopnia, że prawie zagrożona była obrona jego pracy dyplomowej. Zaczynamy! Absolutną podstawą wyboru twojego promotora jest przede wszystkim zorientowanie się w tematyce, czy też obszarach, które prowadzi. Głupotą byłoby np.
wybrać temat u promotora, który nie zajmuje się danym obszarem. Dlatego, że po pierwsze, nie będzie miał wiedzy na temat tego, jak podpowiedzieć Ci, z jakich materiałów korzystać i czego użyć tak naprawdę do pisania Twojej pracy dyplomowej. A po drugie, wybierając temat z poza obszaru Twojego promotora, Rada Wydziału może nie zaakceptować tematu Twojej pracy. Jednym z kluczowych parametrów przy wyborze promotora powinno być też ustalenie tego, czy będzie miał w ogóle czas, żeby się z Tobą kontaktować. Dlatego, że część wykładowców ma różne obowiązki na uczelni i może być tak, że np. Twój promotor będzie miał zdecydowanie ważniejsze sprawy, czyli np. jakieś praktyki zawodowe, będzie musiał np.
jakieś artykuły pisać, może konferencję przygotować i w momencie, w którym nie będzie miał czasu na tamte rzeczy, to tym bardziej nie będzie miał czasu dla Ciebie. Więc to, co powinieneś zrobić, to odpowiedni research. Zapytaj się starszych kolegów, z którym promotorem współpraca przebiega owocnie i nie będzie robił Ci problemu. W tym miejscu chciałbym Ci dać specjalnego lifehaka. Ci dobrzy promotorzy i Ci, którzy są najfajniejsi, są bardzo oblegani. Więc to, co możesz zrobić, to jest przede wszystkim pójście do konkretnej osoby, z którą współpracą jesteś zainteresowany i przedstawienie jej swojego tematu, czy też propozycji tematu, który chcesz właśnie z nim realizować. Idąc do swojego przyszłego promotora trochę wcześniej, uzyskasz pewną przewagę konkurencyjną nad swoimi kolegami z roku.
Dlaczego? Dlatego, że ta osoba już będzie wiedziała, że chcesz u niej realizować konkretny temat i często nawet zaproponuje do Dziekanatu listę tematów razem z wpisanym nazwiskiem osoby, która będzie realizować, czyli Twoim nazwiskiem, dany temat. Więc zanim jeszcze wszyscy będą mieli możliwość wyboru promotora, to Ty już będziesz na liście. Także serdecznie polecam Ci tę metodę, żeby wcześniej po prostu porozmawiać sobie z obraną osobą przez Ciebie na potencjalnego Twojego promotora, bo prawie zawsze takie osoby godzą się na współpracę. A teraz opowiem Ci o tym, co zrobił mój kolega, przez co mocno ochłodził swoje relacje z promotorem. Napisał do niego maila bez żadnych tytułów, bez żadnego dzień dobry, przez co promotor tak się zdenerwował, że powiedział o tym na forum.
I w ten sposób po prostu mój kolega miał potem bardzo utrudnione relacje ze swoim promotorem i zamiast mu pomagać, to promotor mu po prostu rzucał kłody pod nogi. A o innych sposobach budowania bardzo dobrych relacji ze swoim promotorem opowiem Ci już w następnym wideo, do którego serdecznie Cię zapraszam. .