VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć, w tej lekcji chciałbym omówić funkcję zakupu dla kogoś innego, którą oferuje EasyCard i która działa trochę inaczej w przypadku zakupu produktów pojedynczych i w przypadku zakupu wielu produktów. No i też EasyCard umożliwia zakup dla kogoś innego w ramach subskrypcji, co jest zupełnie unikalne na rynku i dzięki temu użytkownicy mogą kupować np. subskrypcję dla swoich pracowników, które mogą im później przydzielać. Więc jest to bardzo przydatna funkcja, z której warto skorzystać w odpowiednich przypadkach. Natomiast to gdzie mamy do niej dostęp, to w ustawieniach zakupu mamy możliwość włączenia zakupu dla kogoś innego. Jest tu informacja, że umożliwimy kupującym rozdzielenie osoby kupującej oraz tej, która faktycznie otrzyma produkt. Kupujący po sfinalizowaniu zakupu będzie mógł przypisać produkt np.
pracownikom czy swoim znajomym, albo sobie i funkcja ta wspiera zakup wielu produktów oraz zakup subskrypcji. Jeśli włączymy flagę zakup dla kogoś innego przy produkcie, które na razie ma normalną cenę jednorazową, to proszę zerknij na to, że w tym miejscu pojawi się dodatkowa opcja, czyli kupuję dla kogoś innego. Klient jest informowany, że po zakupie będzie mieć możliwość przypisania produktu do określonej osoby lub osób, którym założymy konta i prześlemy produkty. No i to jest kluczowe, dlatego że w tym przypadku, w przypadku zakupu dla innej osoby, technicznie rozdzielamy instytucję osoby kupującej, czyli rozdzielamy tę osobę kupującą i rozdzielamy właściciela produktu.
To znaczy, że będzie trochę inaczej wyglądać to w panelu klienta i trochę inaczej w panelu osoby, która otrzymała ten produkt przypisany. Opublikuję sobie ten produkt, a następnie zduplikuję go do trybu testowego i w tym trybie testowym opublikuję po to, żebyśmy mogli zobaczyć jak działa taki zakup. Wybieram opcję kupuję dla kogoś innego, wypełniam odpowiednie pona i w trybie testowym wybieram płacę, ale upewniam się, że mam zaznaczoną opcję kupuję dla kogoś innego. I w tym momencie to, co się dzieje, to EasyCard tworzy dla mnie konto, tworzy konto dla grzegorzedweb. pl lub przypisuje do tego konta to konkretne zamówienie, ale jeszcze nie przypisuje produktu.
Wybierając przycisk Przypisz do kogoś innego, mam informację o tym, że przypiszę coś dla kogoś innego, czyli nazwa tego produktu do określonej osoby. I tutaj podaję imiona i nazwiska, adresy e-mail tych osób, którym chcę przypisać produkt i ten produkt normalnie zostanie do nich wysłany e-mail, przypisze im się w panelu, będzie widoczny jako kafelek i ja mogę takich osób, jeżeli kupowałbym więcej produktów, o tym zaraz jeszcze przypisać tutaj więcej. Czyli będę miał dla każdego produktu, który kupiłem możliwość jego przypisania. Ale to zaraz, bo na razie przypisuje sobie ten produkt sam, czyli zamiast tego przypisze do mnie.
Więc nie podaję tutaj swoich danych, tylko mam informację przypisane do Grzegorz Róg, ponieważ ja jestem teraz zalogowany na swoje konto i przypisałem sobie produkt do siebie. Jeszcze przed przypisaniem produktu do siebie mógłbym przejść na to moje konto, gdybym był osobą, która zakupiła produkt, a nie miałbym go przypisanego, wtedy mam możliwość przejścia do tego okienka bezpośrednio stąd, czyli nie tylko bezpośrednio po zakupie klikając ten guzik przypisz, mogę przypisywać, ale na przykład jeśli wejdę tutaj za tydzień, będę miał guzik zarządzaj przypisania mi produktu i on skieruje mnie do tej samej strony, gdzie mogę właśnie to przypisanie wykonać. I uwaga, tego przypisania nie można cofnąć.
Jest tak z wielu powodów, między innymi dlatego, że przypisany raz produkt ktoś mógłby pobrać, skorzystać z niego. Tak samo subskrypcja, byłoby to bardzo problematyczne, bo trzeba byłoby ją anulować, więc tutaj takie przypisanie jest ostateczne w tym przypadku. Jeżeli klient będzie się pomyli, to będzie trzeba się z nim indywidualnie kontaktować i ten produkt przepisać ręcznie na przykład na inną osobę. Natomiast w momencie, gdy ta osoba już ma przypisany ten produkt, to tak naprawdę ma też możliwość z niego korzystać, czyli ten produkt też się tutaj pojawia jako zakładka.
Ale również dla tej osoby został on przypisany, więc działa na przykład w naszym login wallu i logując się po przypisaniu do siebie, ta osoba będzie mogła bez problemu takie treści sobie zobaczyć. No i teraz jak można jeszcze skomplikować to przypisanie? W ten sposób, że stworzymy sobie warianty cenowe i na przykład w takim kolejnym wariancie cenowym, który stworzymy, za na przykład 20 złotych, zrobimy ten wariant na przykład w ten sposób, że będzie można kupić dla niego 39 sztuk, możliwość zakupu wielu sztuk włączymy i dostępność w zasadzie nie jest tutaj istotna, tylko możliwość zakupu wielu sztuk.
Czyli jeżeli byśmy opublikowali sobie taki produkt i podejrzeli sobie ten produkt, to w momencie, kiedy ta osoba wybierze ilości większą niż jeden, w momencie, gdy nasz produkt ma włączoną opcję zakupu dla kogoś innego, to ta opcja zostanie automatycznie zaznaczona. Czyli automatycznie w momencie, gdy mamy w panelu sprzedawcy włączone w ustawieniach produktu zakup dla kogoś innego, jeśli produkt zawiera informacje o tym, że można kupić więcej niż jedną sztukę, to w momencie, gdy ktoś tą więcej niż jedną sztukę wybiera, to automatycznie wtedy ten produkt uznajemy za taki, który należy przypisać do kogoś innego.
Więc jeżeli chcesz, żeby twój produkt, na przykład jedna osoba może kupić 10 ołówków i to jest taki use case, że najczęściej 10 ołówków kupuje się dla siebie, a nie dla kogoś innego, to proszę upewnij się, że w ustawieniach produktu masz opcję zakup dla kogoś innego odznaczoną, bo ona trochę inaczej zadziała w przypadku zakupów takich pojedynczych produktów, gdzie po prostu trzeba będzie zaznaczyć sobie to osobno, ok, kupuję dla kogoś innego, a inaczej w przypadku zakupu, gdzie damy możliwość zakupu wielu sztuk, gdzie automatycznie, jeśli wtedy będzie więcej niż jedna sztuka, to automatycznie my ten mechanizm zastosujemy i będzie trzeba poza zakupem produktu w następnym kroku przypisać te odpowiednie 5 sztuk, na przykład dla kogoś innego.
Ja tą transakcję oczywiście robię znów na sandboxie, więc nie zostaną mi pobrane środki i będę miał informację, przypisz produkty do osób, znowu mogę przejść na tą stronę. No i zobacz, że teraz już mam 5 takich produktów, które mogę przypisać albo sobie, albo innym osobom, którym odpowiednio utworzymy konta na EasyCard, prześlemy właściwy e-mail i będą one mogły dostać się do tego produktu. Przy czym też ważna informacja, osoba kupująca oczywiście od razu nie ma dostępu do tego produktu. Ona może tylko zarządzać dostępami, a jeżeli sama ma mieć dostęp do tego produktu, no to musi przynajmniej w jednym slocie kupionego produktu przypisać go do siebie, po to, żeby dostała również dostęp.
W przypadku subskrypcji temat również jest trochę bardziej rozbudowany, ponieważ powoduje on, że taka osoba staje się administratorem takiej subskrypcji. Co znaczy, że osoby, które otrzymują przypisaną taką subskrypcję nie mogą jej modyfikować, nie mogą zmieniać planów, a także nie mogą na przykład wnioskować o zwrot czy rezygnować. Tego typu opcje są możliwe wyłącznie dla administratora tej subskrypcji, czyli dla osoby kupującej, co zresztą ma sens, bo zwykle jest to manager, który swoim pracownikom przypisuje produkty. No i nie chce, żeby te osoby zmieniły na przykład plan na jakiś wyższy, automatycznie obciążając jego kartę.
Te osoby nie mają też absolutnie żadnych danych płatności na swoim koncie, czyli w ten sposób rozdzielamy również te informacje, które ja na przykład podaję tutaj w koszyku. One oczywiście również te dane do faktury i tak dalej nie są widoczne dla osoby, która finalnie produkt otrzymuje, a tylko dla administratora tego konta, który rzeczywiście dokonał zakupu.
No i jeśli jest spięta z tym jakaś metoda płatności, faktycznie ktoś kupuje subskrypcję wrzucając tutaj swoją kartę, to oczywiście nie chce, żeby te osoby, które otrzymały tą subskrypcję, czy to w prezencie, czy jako pracownicy, mogli zmienić plan i tą kartę ponownie obciążyć, czy zarządzać w jakikolwiek sposób obciążeniem, czy widzieć dane tej karty, więc zarówno metody płatności, jak również opcje zwrotów, czy modyfikacje takiej istniejącej subskrypcji, czy produktu są niemożliwe dla osób, które otrzymują ten produkt, po prostu kupiony przez kogoś innego. No i to też sprawia, że osoba administruująca taką subskrypcją może na przykład na raz przerzucić wszystkich pracowników na wyższy plan.
Nie może jednak tego zrobić indywidualnie w stosunku do każdego z pracowników, po prostu taki zakup traktujemy łącznie, więc jeżeli te dane ta osoba będzie chciała zmienić, czy np. dane do faktury, czy dane karty, czy dane planu, to zmienia ona zawsze je w stosunku do tego zakupu, czyli zawsze w stosunku do wszystkich osób, które dany plan mają. I w takiej sytuacji po prostu trzeba informować np. menadżerów, że jeżeli chcą zrobić kilka grup, np. pracowników, którym będą chcieli indywidualnie zarządzać planami, ewentualnie je zmieniać, no to powinni zakupić kilka produktów po określonej ilości sztuk dla tych kilku pracowników z osobna. Więc tak to wygląda i tak działa zakup dla kogoś innego.
Jest to bardzo przydatne właśnie w kontekście zakupu np. biletów dla kogoś, nawet zakupu upominku dla innej osoby, no ale też przy zakupie subskrypcji, które tutaj szczególnie mogą być wartościowe i przy zakupie subskrypcji przez np. firmy dla pracowników. I w kontekście technicznym trzeba pamiętać o tym, że to konto jest rozdzielane, konto kupującego i osoby, do której przypisujemy. Osoba, która kupuje wtedy automatycznie nie otrzymuje produktu, musi go sobie przypisać. Konto osoby kupującej po zakupie otrzymuje te same webhooki, co przy zakupie pojedynczego produktu lub subskrypcji. Natomiast metody płatności, dane karty, możliwość zwrotu czy pobrania faktury są przypisane do produktu wyłącznie na koncie tej osoby kupującej.
Teraz jeszcze jedna właśnie ważna rzecz w kontekście tych webhooków. Tak jak wspomniałem, osoba kupująca przy zakupie otrzyma te same webhooki co zwykle, ale podczas przypisania produktu do konkretnej osoby czy osób jest wysyłany jeszcze jeden dodatkowy webhook. Ten webhook nazywa się product assigned. Możesz znaleźć go oczywiście w dokumentacji i możesz go wykorzystać do wyłapania przypisania do konkretnego użytkownika, ponieważ właśnie ktoś może np. kupić i za tydzień coś przypisać. W tym momencie przypisywania na jego koncie użytkownika pojawia się produkt, wysyłany jest dodatkowo mail i ten mail jest dość specyficzny, ponieważ on ma trochę innych nagówek, ma informacje o tym, że ktoś przypisał ci produkt.
Nie, że kupiłeś za ich złoty, tylko ktoś przypisał ci produkt, żeby to nie było też dla osób, którym przypisujemy jakieś mylące, że te osoby otrzymały. Nie widzą w nich też oczywiście danych do logowania innych niż swoje i nie widzą też ceny produktu itd. Ten email jest troszeczkę inny i w tym samym momencie wysyłaj się dodatkowy webhook, na który możesz zareagować np. swoją automatyzacją oznaczając kogoś odpowiednio w Excelu, że został mu przypisany produkt np. w firmie czy konkretna licencja lub subskrypcja. Jeżeli masz jakieś pytania oczywiście jesteśmy pod ręką do dyspozycji i to wszystko na teraz o zakupie produktów z jakaś innego. Dzięki za uwagę i do usłyszenia. .