VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć, w poprzednich lekcjach opowiedziałem Ci o tym, jak można limitować produkt do konkretnej ilości sztuk. Mówiliśmy sobie o tym, że w wariantach ceny, w opcjach zaawansowanych można ustawić na przykład możliwość zakupu wielu sztuk, można też ustawić limitowanie ilością. I właśnie o to tutaj chodzi, że możemy mieć na przykład 10 dostępnych sztuk. Natomiast w EasyCard istnieje jeszcze jeden sposób limitowania produktu, czyli zabieranie dostępu. Mamy możliwość zabrania dostępu po określonej ilości dni do tego konkretnego produktu, który sprzedajemy. Jest to trochę inne od subskrypcji. Oczywiście subskrypcję możemy stworzyć w taki sposób, aby ustalić, że co tydzień, czy co miesiąc, czy co pół roku pobieramy na przykład właściwą ilość, właściwą kwotę.
I w momencie, gdyby to pobranie było nieskuteczne, wtedy ten dostęp zostaje automatycznie zabrany. Ale możemy też zrobić coś takiego, aby nie musieć onboardować klienta w subskrypcję, co może być kłopotliwe np. przez to, że ludzie nie chcą podawać danych kart płatniczych. A w przypadku subskrypcji na razie mamy dostępną tylko opcję karty i blika recurring w niektórych bankach. Natomiast tutaj będziemy mieli dostępną również opcję przelewy 24. Jeśli jednak klient kupuje przez przelewę 24 i przykładowo płaci nam za dostęp do platformy lub też prenumeratę 12-miesięczną, to możemy zdecydować, że po roku, czy np. po 365 dniach, ten dostęp do tego produktu zostanie zabrany.
Co to w praktyce spowoduje? W praktyce spowoduje to zabranie dostępu i wysłanie webhooka i zniknięcie dostępu do tego produktu w postaci kafelka na easycard dla klienta. On nie będzie już mógł dłużej tego produktu pobrać, jeśli ten produkt ma jakiś plik przypisany do pobrania. Jak również nie będzie mógł do tego produktu się dostać, ponieważ zadziała nasz login wall. To po zabraniu dostępu do produktu osoba, która próbuje wejść na stronę chronioną login wallem nie będzie mogła tego dostępu uzyskać. Więc możemy taki produkt zabrać.
Jest to praktyka często wtedy, kiedy chcecie zrobić coś a la subskrypcja, ale coś co nie jest subskrypcją, czyli umożliwić zakup na 12 miesięcy dostępu do społeczności czy dostępu do prenumeraty, ale nie chcemy robić z tego subskrypcji. Wtedy mamy tą dodatkową opcję płatności przelewami, a sam easycard właśnie zabierze klientowi dostęp. Jest to związane też ze specyficzną serią webhooków, która zostanie wysłana klientowi. Mamy dodatkowe webhooki product access expiring oraz mamy taki webhook product access expired. Ten expiring zostanie wysłany 3 dni przed wygaśnieniem tego dostępu, czyli w tym przypadku 362 dni po zakupie.
Zostanie wysłany webhook informujący o tym, że dostęp do tego produktu właśnie wygasa za te 3 dni i ty możesz zareagować na niego i na przykład wysłać klientowi jakiś określony mail. No i w końcu w momencie wygaśnięcia tej subskrypcji, czyli dokładnie za 365 dni, dokładnie o tej godzinie, w której klient kupował twój produkt, zostanie wysłany kolejny webhook i on nazywa się product access expired. I faktycznie już będzie stanowił tą informację dla ciebie, że ten produkt został klientowi zabrany. I też można rzeczywiście na niego w pewien sposób zareagować, czy to wysłać maila, czy zabrać po prostu dostęp do jakiejś platformy, czy do Discorda.
I teraz wszystkie te zdarzenia, te eventy opisaliśmy oczywiście w naszej akademii, więc polecam zajrzeć do sekcji zarządzanie dostępem do produktu. Tutaj są właśnie informacje o tych webhookach, jak również w każdym z tych webhooków otrzymujesz takie specjalne pole assignee. I to właśnie pole assignee zawiera informacje o tej osobie, której wygasa ten przypisany dostęp do produktu, więc można odpowiednio ją poinformować. Jeśli chodzi o kolejną funkcję, która jest tutaj możliwa, to ta funkcja zabierania dostępu po ilu dniach zmienia się odpowiednio, jeśli chcielibyśmy w ten sam sposób sprzedawać subskrypcję. Możemy tutaj dodać sobie kolejny wariant i zdecydować, że ten wariant będzie tym razem subskrypcją.
I w tej sytuacji oczywiście mamy możliwość wskazania o odpowiedniej częstotliwości odnawiania, na przykład co jeden tydzień, ale będziemy mogli wykorzystać tą funkcję do zabrania dostępu, tym razem nie po ilu dniach, tylko po ilu cyklach, które ustawimy. Przykładowo będzie można ustalić, że pobieramy co tydzień, co jeden tydzień określoną kwotę 39 zł, ale zabieramy dostęp po trzech takich cyklach, czyli po trzecim skutecznym tygodniu odnowienia zabieramy ten dostęp, co w praktyce oznacza, że ten dostęp, że ta subskrypcja zostanie przez nas anulowana, wyłączona. Można tutaj powiedzieć, że możemy sobie też robić takie limitowane subskrypcje.
Przykładowo jeśli chcemy po roku wyłączyć subskrypcję miesięcznie odnawianą, to wskazujemy sobie, że częstotliwość odnawiania ma być co jeden miesiąc, ale po 12 miesiącach chcemy zabrać ten dostęp, czyli automatycznie wyłączyć dla klienta tą subskrypcję. Więc 13. 00 opłata czy 13 miesiąca po roku nie zostanie pobrana, a mimo wszystko będzie tu subskrypcja i będzie ładnie odnawiać się nam co jeden miesiąc. W tym przypadku również dostaniesz te określone webhooki, czyli 3 dni przed wygaśnięciem i w dniu wygaśnięcia też taka subskrypcja będzie informacja o tym, że wygasa lub wygasła. I w związku z tym to zabieranie dostępu jest trochę zmodyfikowane w przypadku tych produktów one time i w przypadku subskrypcji.
Przypominam, że oczywiście w przypadku subskrypcji tutaj nie będzie możliwa płatność przez na przykład przelewy 24 i tym trochę się to różni. No a tutaj mamy tą dodatkową korzyść, że ta kwota może być ponawiana, zabierana, ale w momencie gdy mamy przykładowo umowę z klientem na rok czy na 3 lata płatności tej subskrypcji, wtedy możemy automatycznie mu ją anulować. Dostać tą wiadomość wcześniej i przykładowo wysłać wiadomość do handlowca, że z tym klientem trzeba się skontaktować, ponieważ wygasła mu umowa, subskrypcja nie będzie już odnowiona i trzeba na przykład albo automatycznie po naszych webhookach, albo manualnie ręcznie skontaktować się z tym klientem i na przykład zaproponować mu przejście na kolejny okres subskrypcji.
Tak właśnie działa limitowanie dostępności i subskrypcji, czyli zabieranie dostępu do produktu po określonej liczbie dni lub też po określonej ilości cykli subskrypcyjnych. Dzięki za uwagę, do usłyszenia. .