VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Witam serdecznie! Co gdzie boli w brzuchu? Czy jeśli boli tutaj, to znaczy, że to jest wątroba, a jeśli tutaj to jelita? Dzisiaj na te wszystkie pytania sobie odpowiemy. Wszystko będzie w pigułce, skondensowane. Wszystkie informacje, które są najważniejsze co do lokalizacji bólów brzucha i narządów, które bolą, dzisiaj właśnie wam podam. Nazywam się Michał Domaszewski, jestem lekarzem rodzinnym i zapraszam do oglądania mojego filmu. I uwaga, przechodzimy od razu do meritum. Zaczynamy sobie od samej góry, czyli tak zwanego nadbrzusza. I tutaj nie mylicie się, pewnie każdy z was wie co tutaj może boleć. Oczywiście najczęściej tu boli żołądek.
Oczywiście refluks, zwłaszcza żołądkowo-przełykowy, może powodować, że te bóle przemieszczają się wyżej, tak? Czyli na przykład zaczyna boleć nas w klatce, co czasem może imitować, powiedzmy u niektórych, zawał serca. Po prostu może dawać bóle wręcz zamostkowe, które można pomylić z zawałem serca. Ale najczęściej rzeczywiście, jeśli jest chory żołądek, to ból lokalizuje się w nadbrzuszu. Słynne zapalenie, helicobacter pylori, które musimy leczyć, tak też ona powoduje wrzody, zapalenia i tak dalej. Niestety w konsekwencji może też doprowadzić do raka żołądka. Też te bóle lokalizują się właśnie tam. Ale uwaga, żołądek to jest worek. Więc jeśli coś zjemy, to ten worek się rozciąga w dół. I tak właśnie dzieje się z naszym żołądkiem.
Wyobraźmy sobie, że zjem tego cukierka. On przemieszczając się, właściwie wpadając do żołądka, rozciągnie go w dół na tyle, że ten żołądek znajdzie się trochę niżej niż w nadbrzuszu. Może nawet być w okolicach pępka. Więc jeśli boli nas też brzuch w okolicach pępka, to uwaga, to również może być żołądek. O czym niektórzy czasem zapominają. Ok, nadbrzusze żołądek mamy z głowy. Co jeszcze może boleć w tym nadbrzuszu? Otóż zaskoczę Was uwaga, trzustka. Trzustka dosyć rzadko boli. Np. przewlekłe zapalenie trzustki może też boleć mniej więcej w tym samym miejscu, gdzie boli nas żołądek. Czyli w nadbrzuszu. To jest oczywiście szerokie zagadnienie, bo tam może być jeszcze szereg innych objawów.
Wiadomo, trzustka może dawać różne nietypowe objawy, jak np. stolce tłuszczowe itd. Tam jest cała gama objawów, które mogą się wydarzyć. Jechałem ostatnio pociągiem i strasznie mnie zabolał brzuch. Ale w którym miejscu? No w okolicach Dworca Centralnego. Ale dokładnie gdzie? No w przedziale. Przy oknie. Ok, sprawę trzustki mamy już z głowy. Ale idziemy do kolejnej lokalizacji, czyli powiedzmy lokalizacja pod prawym łukiem żebrowym. I tutaj każde dziecko wie, że tam znajduje się co? Wątroba. I że ta wątroba bardzo często boli. Błąd. Wątroba właśnie bardzo rzadko boli. Wątroba może oczywiście boleć w specyficznych bardzo sytuacjach. Np. jak jest powiększona i np.
uciska różne struktury, różne narządy w naszym ciele, ale sama wątroba, czy choroba wątroby rzadko boli. Najczęściej w tej lokalizacji boli, uwaga, pęcherzyk żółciowy. Pęcherzyk żółciowy, w którym np. gromadzą się kamienie, albo tzw. piasek w cudzysłowie, który bardzo ciężko jest dostrzec w tych podstawowych badaniach obrazowych np. w USG jamy brzusznej. Natomiast już tamten piaseczek się powiedzmy zbiera. Oczywiście silny ból może wywołać zapalenie pęcherzyka żółciowego. I tutaj podkreślam pęcherzyka, nie woreczka żółciowego. Jeśli chcecie zaimponować swojemu lekarzowi, to właśnie powiedzcie być może błoni mnie pęcherzyk, nie woreczek. I tam rzeczywiście jak zjemy coś tłustego i tworzą się nam kamienie, no to tam właśnie pod prawym łukiem żebrowym będzie nas boleć.
Oczywiście tutaj kwestia leczenia to już jest bardzo szeroka sprawa itd. Idziemy dalej. Co się znajduje pod lewym łukiem żebrowym? Tutaj każdy powie, no w sumie to nic, no bo nie do końca w sumie wiemy co. Otóż tam jest bardzo ważny narząd śledziona. Śledziona, niektórzy złośliwi mówią, że do niczego nie służy, że śledziona jest magazynem krwi, ale uwaga śledziona też może wywołać może nie silny ból, ale tzw. dyskomfort jeśli np. ulegnie powiększeniu. Kiedy tak się dzieje np. w niektórych nowotworach może do tego dojść. Śledziona to jest też taki pechowy narząd, że czasem przy urazach bardzo łatwo potrafi pęknąć. To są takie rzeczy bardzo niebezpieczne przy wypadkach, których chirurdzy bardzo się obawiają.
Natomiast o czym się nie mówi, to też może boleć nas kamica nerek. I to zarówno pod lewym żebrem jak i pod prawym. Dlatego, że kamień z nerek może się przemieszczać. I teraz mnie na studiach uczono, że np. pęcherzek żółciowy boli pod prawą łopatką, a pod lewą łopatką boli trzustka, ale pod obydwiema łopatkami może boleć kamień nerkowy, który potem przemieszczając się boli, tak jak wzdłuż idą po prostu moczowody, boli po prostu coraz niżej w brzuchu. Bo te kamienie po prostu się przemieszczają w dół i ten ból już nie jest zlokalizowany z tyłu, ale właśnie w brzuchu. Więc o tym też trzeba pamiętać, że kamica nerek może też boleć w brzuchu. Więc nie zapominajmy o tym.
Jeśli nie wiemy czy mamy kamicę nerek, usgamy brzusznej, może nam tutaj dostarczyć odpowiedzi. Zanim przejdziemy do tych dolnych partii brzucha, to chciałem jeszcze nadmienić, że są bóle brzucha bardzo nietypowe. Na przykład są różne zapalenia jelit, które np. zapalenie leśniowskiego krona, wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Te dwa zapalenia ciężko jest czasem odróżnić od siebie, ale one mogą dawać dosyć niespecyficzne bóle. Tak samo niektóre nowotwory mogą dawać trochę niespecyficzne bóle w jamie brzusznej, w zależności od tego oczywiście, gdzie ten nowotwór się znajduje. Ból też może promieniować w różne miejsca, czyli ból brzucha może np. boleć nas w jednym miejscu, a tak naprawdę jest to ból promieniujący z zupełnie innej lokalizacji.
Też dosyć nietypowym bólem jest tak zwany zawał kreski. To jest też ból, który. . . zawał może być nie tylko w sercu, ale też w tych naczyniach, które po prostu znajdują się w brzuchu. To też jest bardzo silny ból. Dobrze, odhaczyliśmy te nietypowe bóle. A teraz idziemy w dół. Czyli gdzie? Do prawego dołu biodrowego. Mniej więcej, bo to oczywiście może być. . . mówimy o tej całej okolicy tam powiedzmy, tak? No i pierwsze pytanie, co tam się znajduje? I każdy odpowie, otóż wyrostek robaczkowy. I faktycznie tam się znajduje wyrostek robaczkowy i tam, jeśli dochodzi do zapalenia wyrostka, rzeczywiście boli.
Ale uwaga, zapalenie wyrostka może się zarozpocząć nawet od nadbrzusza, czyli od tej lokalizacji, gdzie przeważnie uważamy, że boli nad żołądek. I potem może się przemieścić do tego właśnie prawego dołu biodrowego. Co może tam jeszcze boleć oprócz wyrostka? Otóż tak zwany uchyłek Mekela. Słyszeliście o uchyłku Mekela? To jest dużo mniej popularna przyczyna bólu w prawym dole biodrowym, ale też te bule mogą przypominać, przy zapaleniu uchyłka Mekela, bardzo mogą przypominać zapalenie wyrostka robaczkowego. Cóż to jest uchyłek? Uchyłki mogą być wszędzie w naszym jelicie, ale zasadniczo jak przetniemy jelito, no to co? Mamy taką rurę. Wyobraźcie sobie, że stolec ma przejść te masy kałowe przez taki uchyłek. No będzie problem.
Mogą się zaklinować tutaj, może właśnie dojść wtedy do tego stanu zapalnego, bo po prostu ten stolec nie przechodzi tak jak powinien. I ten najsłynniejszy uchyłek, czyli to serduszko jelitowe, to właśnie jest uchyłek Mekela, który właśnie znajduje się w podobnej lokalizacji i boli w podobnej lokalizacji co zapalenie wyrostka. Macie dość? O nie. Przechodzimy do kolejnej lokalizacji, czyli zupełnie po drugiej stronie, lewy dół biodrowy, ktoś powie, no tam nic nie ma, a jednak jest to dosyć charakterystyczne miejsce do bólu, kiedy ktoś ma tak zwany zespół jelita drażliwego. To jest zespół, o którym można by było dużo mówić.
Ja lubię takie stwierdzenie, że zespół jelita drażliwego zaczyna się od głowy, a potem przychodzi na jelita. Troszeczkę tak jest, że zespół jelita drażliwego połączony jest troszeczkę z naszymi problemami, powiedzmy, które siedzą w naszej głowie. Na razie nie będziemy się nad tym rozwodzić zbyt długo, ale oczywiście faktem jest, że tutaj jeśli coś boli, to przeważnie jest to przyczyna właśnie zespół jelita drażliwego. Idziemy dalej. Podbrzusze. Każdy wie, co tam jest. Tam boli pęcherz moczowy, czyli jeżeli do objawów, jakimi są bóle oczywiście w podbrzuszu, dołączy się taki objaw jak np. pieczenie przy oddawaniu moczu, to wszyscy wiemy, że to jest zapalenie pęcherza, ale uwaga, nie zawsze tak się musi dziać.
Nie zawsze muszą być te objawy tzw. dyzuryczne, czyli ten ból i pieczenie. Czasem może to przebiegać dosyć nietypowo i wtedy np. tylko boli w podbrzuszu, a tego objawu jakim jest pieczenie przy oddawaniu moczu już nie ma. Tutaj oczywiście są też przydatki kobiece, tutaj zapalenie przydatków może być, a tutaj ekspertem nie jestem, tutaj już pytajcie ginekologów jak to leczyć, jak to przebiega itd. , ale oczywiście tam również boleć może. I teraz kiedy powinniśmy się bardzo obawiać bólu brzucha? Kiedy ten ból brzucha jest niebezpieczny? Otóż najprostszą odpowiedzią będzie badanie brzucha przez lekarza.
Ale uwaga, jeśli tego lekarza nie ma w pobliżu, to na pewno pierwszym powodem do niepokoju jest bardzo silny ból, czyli taki, z którym nie możemy sobie poradzić, zwłaszcza jak poda się leki i nadal ten ból nie ustępuje, to jest powód, żeby się pilnie zgłosić do lekarza. Jeżeli wymyślimy sobie taką skalę, która się nazywa skalą WAS, która powiedzmy, że nie istnieje, wymyślmy sobie, że punkt numer jeden to jest takie ciemienie, a punkt numer 10 to jest ból nie do zniesienia. Jeśli mamy 8, 9 albo 10 w tej skali, pilnie lekarz. Lekarz bardzo często na izbie przyjęć będzie oceniał, czy nie doszło na przykład do zapalenia otrzewnej, czy mamy do czynienia z tzw.
ostrym brzuchem. Wtedy wykona szereg oczywiście badań brzucha, m. in. taki słynny objaw, przyciska się po prostu rękę do brzucha, następnie odstępuje się i ból nasila się w momencie, kiedy tę rękę chirurg zabiera. To jest tzw. charakterystyczny objaw otrzewnowy, który informuje nas o tym, że stan jest bardzo poważny, że może być zapalenie otrzewnej i pacjent może wymagać pilnie operacji. I to tyle jeśli chodzi o bóle brzucha. Mam nadzieję, że za bardzo tutaj chciałem może za dużo powiedzieć. Piszcie w komentarzach jakie macie jeszcze pytania, gdzie was brzuch bolał. Może w nietypowych miejscach jakieś narządy bolały. Zachęcam do komentowania. Łapki w górę jeśli wam się podobało i filmik się przydał.
Do zobaczenia w kolejnym odcinku. .