VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć w tym wideo zaprezentuję Ci zmiany jakie zaszły w motywie Astra. Duże zmiany tym razem bardzo, bardzo na plus. Dwie takie potężne zmiany. Pierwsza z tych zmian dotyczy właśnie stron demo gotowych stron startowych, które możemy importować na naszą domenę w WordPressie. Zaszły tutaj bardzo duże zmiany. Przede wszystkim możemy korzystać z tych starych stron startowych, ale także możemy korzystać ze stron utworzonych w oparciu o sztuczną inteligencję. I to jest druga potężna zmiana. Narzędzie ZWP. ZWP, które omawiałem w jednym z moich ostatnich filmów, które właśnie służy do tworzenia stron internetowych na WordPressie w oparciu o AI, już jest wbudowane w Astra.
Czyli nie musimy tworzyć naszej stronę w oparciu o sztuczną inteligencję na jakieś tam domenie technicznej, później ją eksportować, importować na naszą domenę. Możemy to zrobić bezpośrednio już na naszej domenie. Tak jak tutaj właśnie widzisz na ekranie swojego monitora, możemy wybrać właśnie tę opcję i stworzyć stronę w oparciu o AI na naszej domenie. I to pokażę jak zrobić krok po kroku. Tak więc ja na mojej domenie mam już zainstalowaną Astra i tutaj wejdziemy sobie właśnie w kokpicie WordPressa w zakładeczkę Astry. Mamy tutaj opcję Starter Templates, instalujemy właśnie w tyczkę Starter Templates służącą do importu tych stron demo startowych. I tutaj pierwsze co nas spotka to taki oto wybór.
Wybierając tę pierwszą wersję, przejdziemy sobie tutaj właśnie do opcji importu całej gotowej strony z wszystkimi zakładkami. Nas to oczywiście nie interesuje na ten moment. Ta opcja była, jest i będzie w Astra zawsze. Pomimo tych wszystkich zawirowań ta opcja się tutaj nie zmieniła. Natomiast ostatnie zmiany negatywne miały miejsce kilka tygodni temu, gdzie nie mogliśmy sobie tutaj właśnie z poziomu edycji danej zakładki, wchodząc tutaj w opcję Starter Templates, korzystać z tych starych stron demo. Teraz zostało to naprawione i już mamy właśnie te stare, zszablone właśnie z Astry. Tak i tutaj nieskromnie mogę sobie trochę zasług przypisać, ponieważ po tamtej sytuacji miałem rozmowę z Sujaiem Pawarem, czyli CEO prezesem firmy Brainstorm, która jest odpowiedzialna właśnie za motyw Astra, za narzędzie Zip WP.
I Sujai mówił, że oni w Astra nie mieli nawet pojęcia, że ludzie korzystają z tych stron startowych właśnie w ten sposób. W ten sposób, czyli w taki, że nie importując całej gotowej strony z wszystkimi zakładkami, tylko w taki sposób, że wchodząc właśnie w edycję danej strony, danej zakładki, tutaj na przykład mamy Sample Page, wchodzimy sobie w opcję Template Kids i możemy sobie właśnie zaimportować na przykład stronę About Us. Tę opcję zabra, no i teraz właśnie ta opcja została przywrócona, także możemy sobie tutaj korzystać, możemy sobie właśnie w ten sposób importować, gdybym chciał sobie tutaj na przykład zaimportować stronę Home. Klikam opcję Install Spectra, czyli ten edytor Gutenberg Astry, który służy do łatwej, prostej, szybkiej i intuicyjnej edycji danej zakładki przy użyciu Gutenberga.
I tutaj już mamy właśnie informację, że nasza strona została właśnie zaimportowana, ta konkretna właśnie zakładka, w sposób właśnie szybki. Tutaj wchodząc w tę opcję Template Kids mamy jeszcze oczywiście, oprócz tych starych stron startowych, gotowe patterny. Mamy tutaj podzielone na różne sekcje, na przykład sekcja Hero, sekcja Page Header, możemy sobie właśnie wybrać, możemy kliknąć Insert i sobie zaimportować, konkretne sekcje. Ale mamy też opcję Pages, gdzie mamy też tutaj gotowe szablony. One, powiedziawszy szczerze, mi się średnio podobają. Troszkę trącą już tak sprzed 10 lat, powiedzmy, designem.
Natomiast wielka zmiana, o której mówię na początku tego wideo, to po prostu zagnieżdżenie w Astrze w motywie tej opcji Zip WP, czyli opcji możliwości tworzenia stron internetowych na WordPressie przy użyciu motywu Astra, korzystając z dobrodziej, z sztucznej inteligencji. I teraz pokażę Ci właśnie, jak to zrobić krok po kroku po instalacji motywu Astra, po instalacji wtyczki Starter Templates. Tutaj pojawi się nam takie właśnie okno, gdzie możemy wybrać AI Website Baldir. I w tym oknie właśnie będziemy łączyć naszą domenę z narzędziem Zip WP, tak aby działać i tworzyć stronę na WordPressie przy użyciu AI bezpośrednio na naszej domenie. Klikamy Let's get started, it's free. Tutaj łączymy się z naszym kontem, naszą domenę łączymy z naszym kontem na Zip WP.
Klikamy Continue i tutaj mamy właśnie ten edytor, który w ciągu dosłownie kilku minut przyprowadzi nas przez proces tworzenia strony internetowej na WordPress dzięki właśnie AI. Pierwsze, co oczywiście tutaj robimy, to wybieramy, czego dotyczy nasza strona. Ja wybiorę, powiedzmy, restauracja. Zrobimy tak na szybko stronę pizzerii. Będzie to Pizzeria Sappore de Italia, taka przykładowa nazwa. Klikamy Continue. Tutaj w kolejnym kroku karmimy sztuczną inteligencję treścią, czyli piszemy, czego dotyczy nasza strona. Ja tutaj tak na szybko oczywiście wpiszę, że jest to włoska pizzeria. W moim kursie WordPress dostępny na mojej stronie e-academia. online dokładnie pokazuje, co wpisywać, tak aby sztuczna inteligencja nakarmiona odpowiednio stworzyła jak najlepszą stronę odpowiadającą naszym oczekiwaniom. Także tutaj sobie wpiszemy włoska pizzeria. Klikamy tutaj Continue.
Możemy tutaj oczywiście podać adres e-mail, numer telefonu, możemy podać adres, możemy dodać linki do social media. Klikamy Continue. Tutaj w następnym kroku na podstawie fraz kluczowych, czyli pizzeria Italian food, strona tutaj łączy się z darmowym bankiem zdjęć Pexels, dzięki czemu możemy właśnie zaimportować darmowe zdjęcia z darmowego banku, zdjęć bezpośrednio na naszą stronę. Możemy wybrać zdjęcia, możemy też pisać inne frazy kluczowe, na przykład wpiszemy tutaj Italian food. Również możemy sobie tutaj właśnie wybrać zdjęcia. Klikamy Continue. W kolejnym kroku wybieramy jeden z proponowanych nam tutaj szablonów, są nawet rekomendowane szablonów, które możemy sobie właśnie zaimportować. Wybierzemy sobie powiedzmy ten, klikamy Continue, klikamy Start building the website i zostajemy właśnie przekierowani do takiej konfiguracji, która trwa kilka minut.
Strona właśnie teraz jest tworzona przez AI i będzie właśnie bezpośrednio pod moją domeną, już bez żadnego importu, eksportu z narzędzia z IPWP. Wszystko dzieje się bezpośrednio na mojej domenie. Gdy strona już się, że tak powiem, stworzy, możemy przejść tutaj w opcję Kastomizacji, czyli personalizacji. Możemy tutaj właśnie wybrać logo. Jak widzisz tutaj mam tekst. Ten tekst jest oczywiście w języku angielskim, ponieważ ja w tych danych wpisałem tylko, że jest to włoska pizzeria. Gdybym wpisał cały tekst w języku polskim, to oczywiście sztuczna inteligencja napisałaby mi ten tekst w języku polskim. Tego właśnie uczę, między innymi właśnie w moim kursie Wordpress, gdzie jest specjalny moduł dotyczący właśnie sztucznej inteligencji. I tutaj właśnie widzimy tą personalizację.
Możemy wgrać logo, możemy ominąć to, możemy wybrać schemat kolorystyczny. Jak widzisz teraz właśnie przeklikuję. Możemy kliknąć tutaj zmienić na przykład fonty. Zmienimy sobie powiedzmy na takie. Klikamy save customization i już mamy naszą stronę gotową. Teraz oczywiście możemy sobie wejść tutaj do kokpitu Wordpress. Możemy przejść do zakładki pages, czyli strony. Jak widzisz mamy tutaj zrobione całe zakładki, czyli kontakt, menu, polityka prywatności, zakładka o nas. To wszystko jest w języku angielskim. Gdybym oczywiście tak jak mówię, nakarmi sztuczną inteligencję tekstem w języku polskim, byłoby to po polsku. Mogę teraz sobie właśnie przejść tutaj do edycji tej strony, tej mojej strony internetowej. Wchodzimy tutaj właśnie w edycję. Cała strona oczywiście jest zrobiona w Gutenbergu, na wtyczce Spectra.
Mamy tutaj właśnie te wszystkie kontenery i możemy sobie tutaj edytować. Oczywiście gdy dana sekcja nam nie pasuje, dany kontener możemy sobie usunąć, ale też możemy na przykład dograć coś innego. Tak tutaj jakąś sekcję, jeśli byśmy chcieli, bo mamy tutaj właśnie zainstalowaną dalej wtyczkę starter templates i możemy sobie tutaj z niej, jak widzisz, korzystać. Mogę też tutaj korzystać z tych stron szablonych, z tych stron startowych, które były dostępne do tej pory. Więc jak właśnie widzisz tutaj sobie znajdziemy powiedzmy taką stronę, taką zakładkę darmową. Mamy tutaj home i kliknij. Ta to może średnio pasuje, bo to jest zakład stomatologiczny do naszej pizzerii. Średnio pasuje.
Ale na przykład mamy tutaj jakiś deli restaurant i powiedzmy tutaj z tej strony głównej podobałyby mi się jakieś sekcje, które chciałbym właśnie dograć do tej strony stworzoną przez sztuczną inteligencję. Tak? No dajmy na to na przykład ten menu, które tutaj jest. Podoba mi się. Klikamy insert template i mamy opcję, że tutaj ten szablon właśnie jest pobierany, wgrywany na moją zakładkę. I jak widzisz tutaj to się dograło. I co bardzo ważne, ta moja strona, która była zainportowana, ona była w takiej tonacji ciemnej. Mamy tutaj jasne fonty na ciemnych tłach.
I dogrywając kolejny szablon tutaj z zakładki template kits, tak jakby Astra przyjęła te fonty, przyjęła te kolory, które już na mojej stronie są, więc dostosowała te swoje sekcje właśnie do istniejącej customizacji kolorów i czcionek. Mogę sobie tutaj oczywiście zapisać moje zmiany. Mogę sobie tutaj podejrzeć. I jak widzisz wszystko to tutaj jest, tak? Tutaj trochę pewnie trzeba by popracować z kolorami, bo nie zaczytało nam tutaj koloru tła. Natomiast wszystko tutaj jest łatwo, lekko i przyjemnie. Także zmiany tym razem was trzyję jak najbardziej na plus. Daj znać czy już z nich korzystałeś. Co o tym myślicz. Do następnego wideo. Trzymaj się. Hej. .