VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Przejdziemy dalej. Czy prezentacja jest już widoczna? Tak, tak. Super. To idziemy dalej. Dobrze, drodzy Państwo, bo mówiliśmy o tej pszenicy, o orkiszu, o tym, że to są naturalne kibrydy. One mogą powstawać na przykład w wyniku tego, że komórki, bo mówiłam też, że przed wytworzeniem komórek rozrodczych musi dojść do redukcji tego materiału genetycznego. No, skoro od rodziców zawsze dostajemy pełen zestaw chromosomów, czyli zestaw N i my jesteśmy dwa N, no to gdyby w następnym pokoleniu krzyżować dwa N i dwa N, no to mielibyśmy cztery N i tak dalej. Więc przed wytworzeniem tych komórek rozrodczych dochodzi do podziału, tak zwanego podziału redukcyjnego, gdzie z dwóch N tworzy się jeden N.
Ale jeżeli tworzą się hybrydy, to mogło się zdarzyć tak, że na przykład komórki rozrodcze miały niepodzielony, niezredukowany zestaw chromosomów. Ewentualnie mogło się zdarzyć też tak, że ten podział redukcyjny przebiegł, ale nie zaszła w samym jądrze, natomiast nie zaszedł podział w cytoplazmie, więc jakby no były cały czas ten zestaw, ten podwójny zestaw chromosomów cały czas był obecny w jednej komórce. I tutaj ta przenica i to zwielokrotnienie zestawu chromosomów jest takim bardzo klasycznym przykładem. Przypominam, że czasami nagmier tej informacji genetycznej jest letalny, tak, czyli powoduje obumarcie takiego organizmu, który powstanie w wyniku połączenia tych komórek ze zmienioną liczbą chromosomów. Czasami powstają jakieś zaburzenia, a czasami pojawiają się nowe zestawy, nowe zestawy C.
Ale przenica to też nie jest jedyny, jedyny taki, taki mieszaniec międzygatunkowy, chociaż o nim mówi się najwięcej, bo innymi takim mieszańcami są na przykład truskawki. Te truskawki, które my znamy, one są mieszańcem hybrydą międzygatunkową dwóch odmian, dwóch gatunków, przepraszam, poziomki, a grapefruit jest hybrydą pomarańczy olbrzymiej i pomarańczy chińskiej.
Oczywiście próbowano również tworzyć takie hybrydy w sposób jak gdyby też sztuczny, bo poziomki, znaczy truskawki, jak się szacuje, bo według jednych opracowań mówi się, że tak, że one powstały w wyniku celowego działania farmerów, ogrodników, a w drugich opracowaniach, że jest to w wynik przypadkowego skrzyżowania, ale także próbuje się stworzyć takie hybrydy międzygatunkowe, mając jak gdyby zamysle uzyskanie połączenia cech i takim znowu też podręcznikowym przykładem jest próba skrzyżowania rzodkwi z kapustą, gdzie planowano, że uzyska się roślina, która będzie miała tą część nadziemną taką, jaka występuje w kapuście z częścią podziemną, taka jaka występuje w rzodkwie, więc mielibyśmy, jak gdyby, zyskalibyśmy surowce zarówno z tej nadziemnej, jak i podziemnej części rośliny.
Było to możliwe dzięki temu, że liczba chromosomów w tej rzodkwie i w kapuście wynosiła 18, co ma istotne znaczenie, bo przy tych podziałach, o których mówiłam, te chromosomy układają się, czy parują się tak tworząc takie zestawy chromosomów homologicznych i one później się rozchodzą do komórek potomnych. Jeżeli mamy różną liczbę chromosomów matecznych i ojcowskich, to niestety, ale tutaj ten rozdział będzie niesymetryczny, tak, a przy podziale tym redukcyjnym tam dochodzi jeszcze do tego, że mogą powstać na przykład fragmenty chromosomów, bo one będą dzielone, bo one się rozchodzą w wyniku skracania takich włókienek, które nazywają się mikrotubulami, to jest takie, jak gdyby, mechaniczne rozciąganie, więc może dojść na przykład do pęknięcia takiego chromosomu.
Ale wracając tutaj do tej rzodkwi i kapusty, jeżeli mamy po 18 chromosomów, to okazało się, że możliwe jest skrzyżowanie, przy czym to pokolenie pierwsze daje nam hybrydę, ale daje nam hybrydę, która jest sterylna. To znaczy, że nie będzie się rozmnażać. Jak na z momencie, kiedy dojdzie do podwojenia tego materiału genetycznego, czyli będziemy mieć nie 18, a 36, czyli będziemy mieć niediploidalne, a tetraploidalne rośliny, czyli tak jak mamy samoprze i płaskórkę, pojawia się stabilna hybryda. Natomiast jest to hybryda, w której mamy liście rzodkiewki i korzeń kapusty. Czyli są cechy zupełnie te, które chciano odrzucić, nie te, które chciano osiągnąć. Więc widzicie Państwo, tutaj nie zawsze te krzyżówki międzygatunkowe się pojawiają i dają nam cechy takie, o których nam chodzi.
Zresztą, jeżeli widzimy, że tu mamy taką samą liczbę chromosomów, to możliwe też jest pojawienie się takiego mieszańca międzygatunkowego w warunkach naturalnych. Tak samo, czy to w świecie roślin, czy to w świecie zwierzęcy. Oczywiście problemem będzie to, czy to będzie mieszaniec płodny, czy mieszaniec sterylny. Ale fakt jest faktem, że takie hybrydy międzygatunkowe mogą się pojawić i mogą gdzieś tam występować, nawet w jednym pokoleniu. Jeżeli takie hybrydy międzygatunkowe są sterylne, tutaj nie ma ryzyka, że one wyprą inne gatunki, bo tak naprawdę po tym pierwszym pokoleniu one zaczynają, one wymierają. Chyba, że mają zdolność do rozmnażania się wega datywnego na przykład przez kłącze. To tutaj taki mieszaniec może się utrzymać.
W zakresie tej modyfikacji mamy do czynienia z tymi krzyżówkami, natomiast mamy również, Szanowni Państwo, do czynienia z mutacjami. Wiecie już, że zapis informacji genetycznej jest w postaci tego kwasu nukleinowego i on jest przekazywany potomstwu. Natomiast może się zdarzyć, czy to w czasie tego przepisywania, nazwanego replikacją, czy to już później w rozwoju osobniczym, że pojawia się jakieś zakłócenie w tym zapisie. Tak na przykład jeden nukleotyd adeninowy zostanie zastąpiony nukleotydem cytosynowym i to zmieni nam ten kod trójkowy, który będzie determinował przyłączenie określonego aminokwasu, a zamiana jednego aminokwasu na drugi może doprowadzić do wyłączenia całkowicie funkcji danego białka.
Oczywiście nie każda zmiana, która pojawi się w materiale genetycznym będzie mutacją, bo tutaj mamy kilka definicji, które pojawiły się na przestrzeni lat i która na przykład w jednej definicji dotyczy zmiany materiału genetycznego, która powoduje pojawienie się nowej cechy. Według innej definicji jest to każda zmiana w sekwencji genomowego DNA. Ta definicja jest definicją szerszą. Może jest to definicja, która w świetle tego, że w tym DNA naszym oprócz tego genomowego DNA mamy także szereg sekwencji regulatorowych. Teraz mamy bardzo duży nacisk na rozwój technologii identyfikujących różne formy regulatorowego RNA. To jest na przykład tak zwany LNC RNA, czyli Long-Long Coding RNA, który nie koduje żadnego białka, natomiast reguluje ekspresję tej informacji genetycznej.
Więc tutaj ta definicja jest szersza, bo w tej definicji Niemcy Kopalńskiego nie mamy w przypadku. . . Ona dotyczy głównie tej sfery genowej. Jest jeszcze inna definicja, według której mamy zmiany genu lub chromosomu, która różni się od formy dzikiej, ale z tej definicji wymykają nam się tak zwany polimorfizm, czyli występowanie wariantów różnych. Ogólnie, gdybyśmy połączyli te wszystkie definicje, to po pierwsze mutacja to będzie zmiana w zapisie materiału genetycznego, tak? Szeroko, czyli to będzie zarówno w tych sekwencjach kodujących, jak i nie kodujących. Musi to być zmiana utrwalona, bo część takich zmian, które się pojawiają, może zostać naprawiona przez systemy naprawcze, a tych mamy w naszym organizmie kilka form, więc część tych zmian może zostać naprawiona.
Jest to zmiana, która może być spowodowana albo zaburzeniami takimi związanymi na przykład z niedoskonałością systemów powielania, albo z działaniem czynników zewnętrznych. O tym za chwilkę, ale teraz jeszcze i tutaj możemy mówić o tak zwanych mutacjach somatycznych, czyli zachodzą w komórkach ciała, ale nie w komórkach rozrodczych, czyli jeżeli się pojawią w danym organizmie, ta cecha będzie warunkowana, tą mutacją będzie widoczna w tym organizmie, natomiast nie będzie przekazana organizmom potomnym. Natomiast jeżeli będą one dotyczyły komórek, potomny gamet, wówczas będziemy mieć do czynienia z tak zwanymi mutacjami generatywnymi, czyli takimi, które się dziedziczą. Wspomniałam również o tych mutacjach spontanicznych i indukowanych.
Spontaniczne to są właśnie te, jeżeli ten system powielania jest niedokładny, system naprawy jest niedokładny, natomiast indukowane są wtedy, kiedy one pojawiają się w wyniku działania czynnikami mutagennymi i tymi czynnikami mutagennymi mogą być zarówno czynniki, które pojawiają się w komórce w sposób naturalny, jak to mogą być czynniki fizyczne, chemiczne, egzogenne czy czynniki biologiczne, bo tutaj to o czym mówiłam Państwo, czyli to wbudowywanie się genomu wirusowego w genobiorcy i następnie wycinanie tego genomu może być może może nie przebiegać w sposób dokładny i w ten sposób wytworzy nam się. Jaka jest zmiana, która będzie zmianą indukowaną w tym momencie poprzez infekcję wirusową.
Te mutacje indukowane to są oczywiście mutacje, które mogą się pojawiać w wyniku przypadkowego narażenia na czynniki mutagenne, tak jakby takim czynnikiem, z którym być może Państwo się spotkaliście i z promieniowanie rentgenowskie i jeżeli ktokolwiek był na prześwietleniu rentgenowskim, to teraz już chyba na wszystkich tych gabinetach jest inoformacja tutaj głównie dla kobiet w ciąży, tak jeżeli jesteś w ciąży zgłoś to osobie wykonującej badanie, dlatego że to promieniowanie jest bardzo silnie mutagenne i działa głównie na te komórki, które się dzielą w tym na komórki właśnie tego rozwijającego organizmu, ale również działają również działają na komórki rozrodcze, więc na przykład jeżeli ktoś musi być wykonywane prześwietlenie ręki, no to. Dostaje taki fartuchołowiany, które zakłada na okolicy. Jame brzusznej miednicy, żeby ochronić te narządy, które nie będą eksponowane.
Czasami są też takie fartuchy, które jeszcze dodatkowe będą chronić na przykład serce, bo ono jest również wrażliwe, tak że to wszystko zależy od tego, jak taka pracownia jest zorganizowana, ale również. Przepraszam, że właśnie. Te pracownie RTG one mają obowiązek założenia osłony takiej tutaj wytyczącej komórek rozrodczych.
Tego fartucha takiego prawda klasycznego, natomiast są najczęściej w posiadaniu, ale nie mają obowiązku zakładania takiego kołnierza, który chroni szyję i chodzi tutaj głównie o tarczyce tak rasice u dzieci i serce taki kołnierz po prostu zakładany na szyję i tutaj na klatkę piersiową i o to trzeba prosić i najczęściej te pracownie są wyposażone, ponieważ nie mają obowiązku zakładania tego, to tego nie robią, także szczególnie właśnie jak u dzieci wykonujemy jakieś badania, to trzeba prosić o to, żeby założyć ten kołnierz na szyję.
To tak tutaj rzeczywiście, bo przyznam szczerze, nie zdarzyło mi się, żeby ktoś ktoś proponował, że tutaj zostanie założone taki taki taki fartuch, tak że tak ma pani rację i pamiętajmy o tym, bo tak naprawdę to my musimy dbać o siebie, bo nikt inny nie będzie tego robił, tego robił za nas i tutaj ta świadomość nasza jest niezmiernie niezmiernie ważna, to umożliwia nam odpowiednią ochronę. Tak czyli mamy tutaj tą. To mutację indukowaną, czyli mutacje, gdzie działa się czynnikami zewnętrznymi czynnikami mutagennymi. I możemy też wykorzystywać te czynniki mutagenne do tworzenia określonych cech w organizmach, czyli możemy poddać działaniu fill komórki. Organizmu macierzystego czy komórki rozrodcze i. Liczyć jak gdyby szukać tych cech, które mogły się pojawić w wyniku takiej indukcji, przy czym mutacje tak.
Tak wytworzone nie wpisują się w definicję gmo tak, a to jeszcze tutaj, bo chyba zapomniałam. Tak, tu jest jeszcze ważna ważna informacja, że te cechy, które tworzą się w wyniku. Mutacji. Nie są. Traktowane jako działanie z zakresu gmo, czyli tutaj oddzielamy mutacje od rekombinacji genetycznej takiej ukierunkowanej, więc jeżeli będziemy działać czynnikami mutagenymi na dna organizmów i uzyskamy nowy organizm o nowych cechach, to takie organizmy nie będą miały klasyfikacji jako gmo. Tak. I to jest rzecz, na którą zwracam państwo teraz uwagę za chwilkę do tego dojdziemy, bo jeżeli tak powstają, to znaczy, że. Są uważane za. Odmiany naturalne i oczywiście takie mutacje mogą się pojawić w naturze. Przykładem jest nektarynka, która.
Według teorii, które były rozpatrywane wcześniej miała się powstać miała powstać w wyniku połączenia się migdałów i śliwki brzoskwini migdałów albo brzoskwini i śliwki, czyli w wyniku tego krzyżowania międzygadunkowego. Natomiast okazało się, że. Nektarynka jest efektem spontanicznej mutacji mutacji recesywnej, tak czyli pojawia się gen, który ujawnia się tylko w tych homozygotach recesywnych, który warunkuje pojawienie się tego charakterystycznego omszenia na brzoskwini. Oczywiście ten smak, jeżeli porównujemy smaki brzoskwini nektarynki, one się różnią teraz, ale to jest już kwestia wprowadzenia działań ogrodników tak i selekcji na przykład takich odmian, które załóżmy będą bardziej słodkie, bardziej soczyste, gdzie. Nie wiem, no inaczej będzie odchodzić mąż od. Pestki tak, ale ten najbardziej charakterystyczny brak tego tego omszenia jest wynikiem tej spontanicznej mutacji. Natomiast Szanowni Państwo.
Musimy pamiętać o tym, że takie mutacje jeżeli będziemy mówić o mutacjach indukowanych. Mogą być mogą prowadzić mogą być prowadzone w laboratoriach i doprowadzać do powstania nowych nowych odmian i.
Można tą mutację takie mutacje indukować na przykład właśnie promieniowanie milionującym oczywiście to promieniowanie milionujący jeżeli usuniemy środło promieniowania zanika możemy indukować takie zmiany promieniowaniem ultrafioletowym tutaj bardzo mutagennej jest promieniowanie z zakresu ultrafiole tu c bo maksimum pochłaniania tego promieniowania dla kwasów nukleinowych to jest dwieście sześćdziesiąt osiemdziesiąt nanometrów ale również takie mutacje mogą być indukowane mutagenami chemicznymi i do tych chemicznych mutagenów oczywiście możemy zaliczać na przykład oranżokrydyny to jest taki typowy związek chemiczny ale również związki mające biologiczne pochodzenie mogą cechować się działaniem mutagennym bo ograniczają czy zaburzają wytwarzanie na przykład tych włókienek tubulinowych o których mówiłam a które są potrzebne do tego żeby chromosomy rozeszły się do komórek. Potomny porówno więc do takich czyli tutaj możemy mieć do kłócenia tego tego tej tubuliny również te leki które są stosowane jako leki.
O przecisk nowotworowe tak czyli paklikaksel winkrystyna winkastyna to są czynniki. Które również zaburzają podziały komórek i mogą działać mutageny ale tutaj należy również kolchicyna o której państwu wspominałam kolchicyna która pozyskiwana jest z takiej odmiany krokusa nie pamiętam dokładnie jej nazwy gdzieś w prezentacji ona ona jest wymieniona chyba. Ale bo usunęłam ten slajd nie pamiętam przepraszam. W każdym razie kolchicyna która jest wykorzystywana do leczenia między innymi dnym oczanowej a jednocześnie w warunkach laboratoryjnych kolchicyna stosowana jest jako inhibitor podziałów komórkowych poprzez wpływ właśnie na rozchodzenie się tego materiału genetycznego do komórek potomnych. Ta więc stosuje się kolchicyna. Żeby uzyskać komórki ze zdwojonym materiałem genetycznym ale takie które tego materiału do komórek potomnych nie rozdzieliły i do indukcji mutacji roślin stosuje się Szanowni Państwo między innymi właśnie kolchicyny.
Więc jeżeli mamy roślinę którą. Załóżmy według tego co czytałam nie wiem czy dalej jest to stosowane przyznaję na przykład bezpestkowe arbuzy są tworzone w wyniku działania kolchicyną tak czyli mamy tutaj same czynniki naturalne. Mamy działanie kolchicyna która ma pochodzenie roślinne nie mamy nie mamy nową cechę tylko czy w tym momencie rzeczywiście możemy powiedzieć i na przykład takie arbuzy mają etykietę tak organiczności mają etykietę gmo free czy całkowicie naturalne. Więc jest to takie zagadnienie które daje państwu trochę do myślenia bo nie zawsze to co ma tą etykietkę że jest bez gmo jest rzeczywiście pochodzenie całkowicie naturalnego musimy się zastanowić aczkolwiek nie zawsze takie informacje takie informacje mamy ale musimy się zastanowić czy rzeczywiście traktowanie.
Związek komórek roślinnych taką toksyną jaką jest kolchicyna daje nam wynik w postaci nowej cechy całkowicie. Gdyby taki który możemy przypisać określenie naturalne czy organiczne tak więc to jest. To jest taka kwestia która przynajmniej mi gdzieś tam zawsze. Kołacze się i i zastanawiam się nad tym bo o ile na przykład te rzeczywiste ta inżynieria taka na poziomie już samego materiału genetycznego ona jest ściśle kontrolowana tak jest obfawrowana te mi. Różnymi przepisami. Natomiast takie czy to hybrydy te o których mówił mówiłam tak czyli na przykład tworzenie tych hybryt tetraploidalnych czy hexaploidalnych czy. Nowych odmian które powstają w wyniku traktowania tymi toksynami na przykład. Kolchicyną te już takim obwarowaniom nie. Nie podlegają nie są. Nie są kontrolowane. Przepraszam a ja mam pytanie.
W jaki sposób możemy wspomóc nasz organizm w tych procesach naprawczych bo z tymi substancjami mutagenymi mamy do czynienia w tym co jemy tak czy czy aspirujemy z powietrza bardzo dużo tak no ja dam tylko jeden przykład co mnie po prostu fascynuje że w zeszłym roku podano informacje że dwutlenek tytanu jest mutagen jest genotoksyczny jest szkodliwy dla organizmu ludzkiego a ponad połowie leków bo teraz sprawdzam każdy lek i w ponad połowie leków czyli większość leków suplementów jest dodawany ten dwutlenek tytanu inaczej sto siedemdziesiąt jeden i również jest w żywności. I mam pytanie jak możemy wspomóc te procesy samoprawcze w naszym organizmie czy jakimi ziołami czy czy suplementami co by pani profesor poradziła to znaczy tak.
Rzeczywiście ten dwutlenek tytanu o tym się mówi od niedawna bo to oprócz tych leków suplementów o których pani mówi też proszę popatrzeć na kosmetyki jeszcze bo też jest dodawany i jest rzeczywiście wszechobecny a jako cząsteczka o małych rozmiarach tutaj podkreśla się jej dosyć dużą przenikalność teraz żeby móc wspomóc organizm w oczyszczaniu to tak jak mówiliśmy trzeba zadbać przede wszystkim o wątroby i nerki dlatego że to są takie nasze naturalne filtry i detoksyfikatory które oczyszczają nasz organizm więc. Ostro pest tak dziurawiec. Który fantastycznie działa na na wątrobę. Czy wspomaganie nerek i tutaj bardzo dobra jest pokrzywa tak zresztą lada moment możemy zbierać młodziutką pokrzywę bo już powolutku te rośliny.
Zaczynają a zaczynają rosnąć więc pokrzywa która fantastycznie nam oczyszcza organizm wspomaga nerki usuwa wszelkiego rodzaju złogi z takich bezpiecznie. Ktoś taką świeżo zebraną pokrzywę taką właśnie teraz wkrótce która się pojawi to po prostu zjadać ją czy to znaczy tak powiem szczerze ja nigdy nie próbowałam tutaj ktoś mówił chyba w grupie że można dodawać do sałatek natomiast ja się jeszcze nie odważyłam zjeść ale można można ją sparzyć wtedy na pewno nie nie będzie tych włosków chociaż traci się pewne właściwości ale można delikatnie delikatnie ją sparzyć i wtedy można też ją zaparzać tak w postaci takiej takiej herbatki jak pani znajdzie sposób na to żeby ją zebrać bo to najczęściej te górne listki się zbiera i wtedy można do sałatek dodawać. To jest to tak słucham.
Ja przepraszam do zupy zamiast szczawiu wychodzi bardzo podobna i można wycisnąć sok w wyciskarce wolnoobrotowej wypić. No tak to wtedy już chyba do soku można zebrać więcej niż te górne listki prawda? Tak całe rośliny można po prostu ściąć i zmielić. Rozumiem, a jeszcze taka dygresja to w tych preparatach na przykład dla koni tak o których rozmawialiśmy to nie znalazłam żadnego w którym dwutlenek cytanu byłby wydany tylko taka dygresja. No tak no tak to jest to jest rzeczywiście inaczej ta świadomość o której tutaj mówimy jest ważna i musimy pamiętać o tym że żeby to czytanie etykiet weszło nam w taki w taki nawyk. Ja przyznam szczerze już państwo mówiłam że rozmawiałam z inną grupą o tych suplementach stosowanych u koni.
Gdzie okazuje się że ortopedzi również zapisują niektóre preparaty stosowane u koni i też zupełnie przypadkowo to przyszedł mój mąż do domu i mówi i opowiadał o o koledze mówi nawet nie wiedział że też stosuje zresztą on się zajmuje tymi preparatami weterynaryjnymi i też sam na swoje schorzenia tam miał problemy z kolonami bo jest sportowcem amatorem także stosował te preparaty więc gdzieś tamta czystość tych preparatów. No jest na rzeczy tak musimy o tym pamiętać ale profesor czyli tak ostrobe z dziurawiec pokrzywa czy coś jeszcze na włoć to są z tych takich bezpieczniejszych możemy jeszcze skrzyp polny też na nerki tak to też na nerki tak.
Skrzyp polny bo on też fantastycznie usuwa złogi a lada moment będzie będzie to znaczy nie mówię o tym pierwszym tym wiosennym tylko mówię o tym zielonym ale też będzie do zbiorów. To jest to są te które tak jak mówię należą do tych nazwijmy to bardziej bezpiecznych. Natomiast oczywiście zawsze musimy zobaczyć czy to jest coś co my możemy stosować czy nam nie szkodzi i pamiętajmy o tych przerwach w stosowaniu.
Chociaż jak rozmawiałam ostatnio z lekarką jeśli chodzi o herbatki na przykład pokrzywowe to powiedziała że jeżeli się wypija jedną dwie dziennie to tak naprawdę żadna przerwa dłuższa nie jest konieczna także ale to też musimy sprawdzić na sobie tak i musimy to zweryfikować czy w naszym przypadku to się to się sprawdza a poza tym musimy pamiętać Szanowni Państwo nie wiem czy pamiętacie z część grupy a druga będzie się będzie o tym słyszeć o tych enzymach detoksyfikujących pamiętacie tam to o tym mówiłam chyba na farmakologii te te rodziny cytochromów czterysta pięćdziesiątych cypt. Tam one również są enzymy między innymi właśnie występujące w wątrobie i one potrzebują zaopatrzenia w antyoksydanty więc.
Wszystko to co będzie zawierało flawonoidy tak czyli te ciemne i antocyjany tak czyli mamy tutaj ciemne owoce jagodowe które są fantastycznie oczyszczającymi roślinami tak więc też możemy wprowadzić to do diety tak żeby tą tą działa tą funkcję przeciwutleniającą również spomóc bo takie przeciwutleniające właściwości ma witamina a witamina c witamina e. Także więc pani profesor tutaj wszystkie adaptogeny też będą miały zastosowanie żeby wspomagać te procesy samoregeneruje na trzy procesy samonaprawcze. Adaptogeny nie adaptogeny mają też szereg innych tutaj właściwości ale te które będą. Działać znaczy będą zawierały właśnie te antocyjany flawonoidy tak adaptogenach teraz nie mówimy to mówimy o tym co bardziej będzie działać na przykład przeciwzapalnie tutaj bo też wyciszenie procesów zapalnych w organizmie będzie ten organizm wzmacniać i będzie też ułatwiać.
Usuwanie usuwanie toksyn tak no bo jeżeli nie będzie musiał organizm walczyć z zapaleniem to może tutaj się przedstawić a co pani profesor działa przeciwzapalnie właśnie statystycznie przeciw zapalnie ja państwu między innymi mówiłam o. In birze kurkubie pamiętajcie o witaminie d. To są chyba te takich no goździki. Pamiętajmy również o rumianku aczkolwiek to z rumiankiem ostrożnie bo jest alergenny też tutaj wspomaga tak że to są te to są te najsilniejsze takie antoaksydanty. Także jeżeli tutaj wspomożemy no to wtedy to usuwanie tych toksyn będzie silniejsze. Dziękuję dobrze Szanowni Państwo ale w ten sposób dobrnęliśmy do końca naszego dzisiejszego spotkania. Także ja państwu bardzo bardzo dziękuję i teraz tak jeszcze pani profesor przepraszam bo teraz mi się przypomniało właśnie.
Słyszałam o tym, że nie będę mówić o źródłach bo to dla niektórych byłoby kontrowersyjne no że będzie następna zaraza i w jaki sposób mamy się przed nią bronić i między innymi z rzeczy które tam były wymienione była wymieniona bylica roczna. Żeby po prostu zakupić i mieć to zioło. Bylica roczną i nagietek. Jako na gietek był wymieniony na biegunkę. Ale nagietek też jeżeli mówimy na przykład o kwiatach on też zawiera zobaczcie ten pomarańczowy kolor jest dosyć charakterystyczny też działa antoaksytacyjnie. Toteż mówiliśmy chyba przy okazji. Dermatologii przepraszam bardzo jeszcze jak się pije tą bylicę roczną ponieważ tam na internecie znalazłam takie informacje że tylko łyżeczka dwie łyżeczki dziennie. Samego naparu i po prostu nie wiem mieszkańka na tydzień.
Mogłoby pani profesor właśnie coś powiedzieć o tej bylicy rocznej to znaczy tak o bylicy rocznej powiem szczerze że nie ja o tym wspominałam państwu jako ta roślina która. Intryguje natomiast. Jest to roślina której u siebie nie mam więc nie stosuje ale mogę państwu przygotować to z tych moich podręczników coś więc. Z sobie zapiszę dobrze bo właśnie z tych źródeł które ja mam to tam były wymienione dwa zioła na gt i byli co roczna ta ale Annua tak Artemisia Annua nie przekręcam wymienione żeby się w to zaopatrzyć i że to mają być. Leki które. Pomogą nam tylko a pani tutaj jedna z pani mówi że to ten bylice to tylko takich małych ilościach tak.
Nie wykroczone bo tam jest dosyć duże stężenie tych wszystkich substancji aktywnych dlatego mówię ja akurat bylicy nie mam nie stosuje i. Nie mam nie stosuje i. Nie mam nie stosuje. Dlatego mówię ja akurat bylicy nie mam nie stosuje i. Tutaj dosyć mało na jej temat wiem bardziej mnie piołun interesował i o piołunie państwu mówiłam natomiast tutaj o tej bylicy tak słyszałam zresztą ona jest też na tej liście suplementów które się stosuje u konie jest polecana do oczyszczania. Organizmu więc. Być może natomiast ja muszę doczytać bo to nie jest mówię to nie jest moja to nie jest moja roślina tak ona jest tej jest tej z tej tej grupy. A tutaj też z tej grupy.
Właśnie tych takich no rośliny chwastowych nazwijmy to tak czy z tej tak a ten nagie tak to w jaki sposób on na biegunkę ma działać. Na biegunkę ma działać. Ja na nagietka na biegunkę nie stosowałam natomiast być może to jest kwestia też oczyszczająca i. Detoksyfikująca tutaj poprzez te to sam i kwiaty chyba tam różne części tej rośliny prawda czy nie można można natomiast najczęściej tak się kwiaty kwiaty stosuje jako jako najbardziej. Największe skupienie tych substancji aktywnych jest. Dobrze przepraszam szanowni państwo bo ja mam za niedługo mam następne zajęcia także dzisiaj państwu dziękuję i widzimy się. Ile nic się nie zmieni to się widzimy w czerwcu a grupa która będzie miała egzamin przypominam o tej informacji dotyczącej pytań żeby poszło nam to wszystko sprawnie dobrze.
Dobrze zatrzymuje nagrywanie tak. No po przetworzeniu to nagranie będzie dostępne dla państwa. To przypominam o tym, że ten czas zazwyczaj jest dosyć ograniczony więc. Tutaj możecie sobie to pobrać także jeszcze raz dziękuję dziękuję bardzo za aktywność też. Czy możemy te zagadnienia również to pani na maila wysłać? Tak proszę oczywiście bo mówię albo tutaj na czacie albo albo na na maila dobrze dziękuję a pani profesor czy pani się orientuje czy to będą te same zagadnienia czy inne które to znaczy ja czasami zmieniam pytania w te które wysyłam do dzieka natu i. Jak gdyby nie wszystkie część więc nie wiem co dzieka nad które pytania wam da. Tak bo na pewno nie będą to pytania ze wszystkich naszych spotkań.
Tak ale to mówię to możemy część może się powtórzyć a na pewno odpowiedzi na pozostałe będą w prezentacjach ale to pani rozumiem, że pani profesor chce z nami prześledzić te pytania w dniu egzaminu tak no raczej tak bo wcześniej nie dam wcześniej nie będziemy mieli możliwości żeby się spotkać raczej ale dokładnie tak jak to. Było tamtą z tamtą grupą grupa się przygotowała przygotowała pytania byliście państwo to była dosłownie 20 minut wszystkie pytania omówiliśmy. I o ile dobrze pamiętam. Nie jest to pytanie te pytania które dotyczyły mojej części.
Rozumiem tak także to tylko te bo za za pytania innych wykładowców no odpowiedzialności nie biorę i to jest to tutaj i odpowiedzi też nie nie odważę się postawić bo z tego co widziałam odpowiedzialności nie są jednoznaczne ale naprawdę my poziom odpowiedzi był powyżej 90 procent prawidłowych więc. Pędzę na następne dziękuję państwu jeszcze raz życzę miłego dnia życzę miłego weekendu i do usłyszenia dziękujemy bardzo dziękuję bardzo dziękuję bardzo dziękuję dziękuję bardzo dziękuję państwa zapytać o jedną sprawę bo nie wiem kto z was mieszka w warszawie albo okolicy ale dzisiaj do warszawy z lwowa przyjeżdża taka babcia z trójką dzieci.
Dziewczynka pięć lat chłopiec i trzy i pół miesiąca chłopczyk i nie wiem dlaczego tylko babcia w każdym bądź razie no my mamy ich odebrać i szukamy miejsca dla dla tej rodziny. Gdzie mogliby się zatrzymać podejrzewam, że na dłuższy czas bo tam wchodzi w graje wyjazd do jakiegoś innego kraju. To gdyby. Ktoś z państwa coś na ten temat nie wiem mógł doradzić właśnie gdzie gdzie szukać takiego miejsca czy. Czy po prostu znał takie miejsca to bym prosiła o informacje. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.