VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Prowadzący KryptoSpekulacja Witam na kanale KryptoSpekulacja, z tej strony Kamil Zajosi, a po drugiej stronie postać uważająca DeFi jako ostateczny akt rewolucyjny, czyli ThePolakNo. 1, to Paweł Łaskarzewski, witam! Cześć, cześć, miło mi u Ciebie gościć. Myślę, że wprowadzeniem będzie prezentacja samej osoby, swojej Pawełu także kilka zdań na temat właśnie Twojej osoby. Ok, no to Paweł Łaskarzewski wielu z Was może mnie kojarzyć z projektu SignUp Network, którego jestem funderem razem z drugim gościem, Michałem, z którym to zakładaliśmy dawno temu. Obecnie prowadzę i buduję nowy produkt, jest to produkt DeFiowy, oparty o rynek tradycyjny i o wchodzące regulacje, no a historycznie 20 lat engineering, nowe technologie, startupy i rynek finansowy dość mocno, więc long story short to tyle o mnie.
Ja osobiście kojarzę Twoją osobę z ostatniego Bullrun'u i mogłem też przesłuchać się różnym właśnie wywiadom, opiniom, no i cieszę się, że mam taką osobę, nie ukrywam, na podcastie, a mianowicie chodzi o projekt Osaka Protocol, bo też zaznaczam na początku to jest taki update numer 2, że tak powiem do tego projektu, ale jednocześnie rzucimy słówko jak Ty widzisz sytuację na rynku i potencjalnie Bullrun i tym podobne. Moje pierwsze pytanie, Paweł, tego podcastu by nie było gdyby nie to, że zobaczyłem Cię na Community Polskim, właśnie Osaka Protocol, tam grupka chyba 30 osób na dzień dzisiejszy, nowy projekt tajemniczy, no i tutaj chcę te dwie strony potu porównać, negatywy.
Nie ukrywam, że Twoja postać tutaj zrobiła jakiś znak zapytania, bardzo duży i wstępem wprowadzenia, skąd Ty tam jesteś w Osaka Protocol? No więc rok temu, ponad rok temu, w sumie nawet już prawie dwa lata temu byłem na takim wydarzeniu w Tajlandii, a w zamkniętym eventie krypto, na którym byli goście właśnie z Master Venture, z CoachKa, wielu, wielu ludzi z takiego tego głównie azjatyckiej części rynku, ale też po części z reszty świata. No i na tym zamkniętym eventzie poznałem bardzo, bardzo dużo ciekawych osób, z którymi przyjaźnimy się do dzisiaj. No i jedna z tych osób to jest w ogóle Polak żyjący na Phuket, czyli na wyspie pod właśnie państwem Tajlandia.
No i z tym gościem utrzymujemy dość dobre relacje, rozmawiamy raz na jakiś czas o różnych tematach i on mnie zainteresował właśnie tematem projektu Osaka. I z tego czasu mi tam wysyłać jakieś linki, informacje na ten temat zacząłem się przyglądać temu tematowi. Od razu powiem, że to nie jest porada inwestycyjna i tak dalej, żeby każdy wiedział, z góry ja nigdy projektów nie polecam. Natomiast już odpowiadając na Twoje pytanie dalej zainteresował mnie tym, ponieważ jednym z podstawowych elementów tego projektu, jednym z podstawowych elementów, który mnie zainteresował osobiście było to, że strukturalnie przypomina bardzo mocno Shiba, która została mocno wypompowana. Jak wiemy Shiba jest Memcoinem, który zbudował wiele majątków dla wielu ludzi. No i w krypto mamy takie dwa obszary.
Mam taki obszar fundamentalny fundamentalnych projektów, które starają się budować rzeczy, które ten rynek krypto będą nam rozwijać i rozbudowywać. No ja mam ten rynek spekulacyjny dość mocno, na którym są Memcoiny, na którym mamy bardzo dużo też skamów i tak dalej. No i wydaje mi się, że Osaka, patrząc po to i w jaki sposób było budowane, to może być jednym z mocnych projektów tego drugiego nurtu, czyli tego nurtu właśnie spekulacyjnego. Ja dodam, że ten projekt 23 kwietnia dokładnie na Dexel się pojawił i tam był aż do 5 maja spokojny wykres, bardzo poziomusz tak powiem, no i wolumen 3 mln wjechał i od tego czasu już jest ta stabilizacja.
Market Cap pokazuje co prawda w okolicach 17 mln $, natomiast jak widzieliście na blockchainie, to też trzeba podkreślić mianem update'u, ten pierwszy wallet, czyli Shiba Inu DeepLore, wysłany 50% tych tokenów, drugi wallet numer, to jest ten Dead, Burning 23%, no i ten trzeci wallet o charakterze ponad 5%, to też były te wstępne rewards dla wczesnych sprzedających Shiba Inu z tamtego etapu.
No i właśnie tutaj cholerów nawet nie ma jeszcze 1000, jest dokładnie na dzień dzisiaj jeszcze 755 i pytanie czy to jest powiązanie raz na blockchainie, czy się temu też przyglądałeś, to jest ten wallet DrinkingBuddy, ja też o tym wspominałem w pierwszym update'zie, który te tokeny de facto historycznie, powiązania, nie wiem jaką masz ty relację z tym spekulacyjnym układem, ma w swoim walletzie, to jest ten numer raz fundamentalny.
Czy ten wallet też śledzisz czy zwracasz uwagę? Nie śledzę go aż tak dokładnie, natomiast ogólnie to patrzę na to co się na tym rynku dzieje w tych obu obszarach, czyli w tym właśnie obszarze i spekulacyjnym, tym fundamentalnym, fundamentalnym to wiadomo, to inny dostaje się na trochę dłuższy okres, wartość tokena buduje się nie przez tylko i wyłącznie hype i przez pewną tajemniczość tego projektu, tylko głównie przez produkt i ekonomia, w tym spekulacyjnym rynku jak PP i inne, to budowane wartość tokenu na rynku jest budowana właśnie przez takie działania typowo spekulacyjne itd.
No i mnie osobiście jak ja robiłem reset, to zainteresowało to, że bardzo dużo dużych kąt twitterowych i dużo różnego rodzaju influencerów pisało o tym projekcie, o OSACE i to mnie zastanowiło, że dość sporo jest zaangażowanie wokół tego projektu, mimo że sam projekt jest bardzo cicho na rynku jeszcze, że o projekcie jest bardzo cicho na rynku i sam projekt o sobie tam dużo też nie mówi, ich zasięgi jako projektu też nie były ogromne i zastanowiło mnie to właśnie z tego punktu widzenia, że być może jest to taki produkt, jest to taki token, o którym część z tych osób, które na tym rynku są i bardzo często są w tych właśnie różnego rodzaju tokenach spekulacyjnych, bo to głównie takie konta też o tym twitowały, no to może to być ciekawy projekt do śledzenia, to może być ciekawy projekt do zakupu i to może być ciekawy projekt do sprzętu, do zakupu i to może być ciekawy projekt do spekulacji w przyszłości.
To był mój taki bet i to wyszło mi w tym reseptu, szczególnie, że jestem też na kilku takich grupach zamkniętych i na tych grupach gdzieś tam ten temat OSACE się przewijał i to tak przewijał się nie w sposób, w którym opowiada się o tym i mówi jako ciekawy projekt rzućcie okiem, tylko były całe bardzo długie i szerokie dyskusje i każdy był dość mocno zainteresowany i spora część osób dyskutujących na temat tego projektu w tych grupach też go kupowała, nie? Więc to z mojej perspektywy dla mnie to były sygnały, które w jakiś sposób uwierają kierunek, w którym projekt może zmierzać. Ja też dodałem, wspominałem o Market Cupie, na dzień dzisiejszy to ok. 17 mln, natomiast tam można uzyskać informacje, że taki realny to w okolicy ok.
5 mln, większych właśnie walletów nr 1, AyoShit, 2 i Burning.
Mnie osobiście to też pytanie do Ciebie, zauważyłem, trochę negatywnie nie ukrywam, te shieldowanie botów, te komentarze na YouTubie czy Twitterze, czy to nie za bardzo aż może idzie takim kierunku shielderskim, ale jednocześnie jak mówisz jest cicho o tym, czy to może taki zamysł jest, jak Ty uważasz z tego punktu widzenia? Wydaje mi się, że przede wszystkim, jak sobie zobaczymy ilość, przy hodlerów na razie, i ile oni tych tokenów mają przy obecnej cenie tego tokenu i przy tym jak dużo dużych kont o tym mówiło, to wydaje mi się, że osoby, które gdzieś tam zakupiły, wierzą dość mocno w możliwość wzrostu takiego tokenu, na to inwestują też właśnie między innymi w takie działania, właśnie o których powiedziałeś, czyli żeby mieć tych sporo botów, które będą automatycznie komentować, Twittery, wszelkiego rodzaju, które się tylko pojawią, które będą miały w sobie dolar osak i tak dalej, więc wydaje mi się, że to jest działanie w pewien sposób, które z jednej strony jest bardzo często widoczne przy wszelkiego rodzaju tokenach spekulacyjnych.
Jeżeli napiszecie ktokolwiek o shibie i to, to może być to, co jest w tym temacie, to może być to, co jest w tym temacie, to może być to, co jest w tym temacie, jeżeli napiszecie ktokolwiek o shibie i zrobisz sobie dolar shib, to prawdopodobnie pod takim postem będziesz miał masę za chwilę komentarzy od botów i tak dalej, ponieważ one śledzą tego typu wątki z dwóch powodów. A z jednego po to, żeby pewnie gdzieś tam spróbować zrobić kolejną pompkę spekulacyjną, ale z drugiego, że często się mówi o tym temacie i tego typu boty próbują złapać dla swoich kont też jakieś zasięgi po to, żeby później pewnie shillować inne rzeczy.
Więc to nie jest takie zero-jedynkowe, żeby powiedzieć, że to jest temat tylko i wyłącznie związany z OSAK-om, tylko to może być po prostu szerszy taki trend, który na rynku jest obecny od bardzo dawna przy spekulacyjnych tokenach, właśnie po to, żeby wybudować sobie zasięgi na tego typu kontach przy tematach, które są w jakiś sposób ciekawe, interesujące i gorące. Więc to jest tak, jak ja to widzę. I Pawle, właśnie wspomniałeś o tej spekulacji, ale też jej fundamentach. Ten fundament to m. in. ten wallet drinking body, bardzo ważny w otoczeniu Rajoshi i tej całej spekulacji.
No i pytanie drugie, czy też przyglądałeś się tej transakcji właśnie ze Shiba Inu, deployer, gdzie te tokeny, to było x lat temu, zostały wysłane na pewien adres tam o końcówce bodajże 112. Adres, który na początkowym etapie, to jak widziałeś, na dwie dni po otrzymaniu, na dziś warte 70 milionów dolarów, na dziś. No i ten wallet, tak, sklejmował sobie tą właśnie Osakę. Nic więcej, dał tam płynność do tej Osaki, tam jest ta farma aktualnie. Ale smaczkiem tego jest to, że właśnie x lat temu Shiba Inu, deployer wysłał te tokeny Shiba na ten adres dzisiejszy, który jest w Osaka. Ja dodam, że tych transakcji było bardzo mało ze strony Shiba Inu, deployer w kontem wysłania tokenów Shiba w tym aspekcie, to właśnie w update'zie pierwszym pokazywałem.
Czy Ty masz jakieś może tutaj info, co to za wallet, czy to może przyjątek, czy też nie? Nie mam informacji, co to jest za wallet. Po pierwsze nie mam informacji, co to jest za wallet. Dla mnie jest bardzo mało osób, które w ogóle mają jakakolwiek informacje na ten temat, ale patrząc przez pryzmat tego zaangażowania tego walletu historycznie w dowolnych tokenach, czy w dowolnych obszarach rynku, no to jestem w stanie z tym dużym prawdopodobieństwem dla siebie oczywiście powiedzieć, że to przypadek nie jest. Co powoduje, że dużo bardziej widzimy później z uwagi na to powiązanie takiego walletu z projektem Shiba. I tym, że być może jakieś tam powiązane personalne, czy czy też powiązania biznesowe pomiędzy tymi obszarami są.
I być może będzie jakaś współpraca, być może będzie cokolwiek innego, a być może nie będzie nic oczywiście, bo taka ewentualność też istnieje. Natomiast z mojej perspektywy jak ja sobie na to patrzę, to zdecydowanie nie widzę możliwości, żeby to był przypadek. Historycznie jak widzieliśmy ilość interakcji była zbyt mała, żeby przypadkowo ktoś zdeployował taki wiesz token, albo żeby żeby ten Shiba Inu Deployer w jakikolwiek sposób się angażował. Więc i ten drugi wallet, o którym mówimy. Więc z mojej perspektywy przypadek to nie jest i tam jest jakieś drugie dno za tym. Nie wiem jakie, ale według mnie to jest kolejny element, który w jakiś sposób w jakiś sposób uwiarygadnia ten token pod kątem niwelacji i zmniejszenia ryzyka, które może być, jeżeli chodzi o inwestycję.
Bo wiadomo, że inwestowanie w tokeny, gdzie nie jest znany team, nie jest znany nic tak naprawdę, jest ryzykiem jakimś, które podejmujemy dość często siedząc na rynku, kupując różnego rodzaju shitcoiny i licząc na to, że one zrobią jakiś szybki wzrost, ponieważ mają niską płynność na początku i ta płynność rośnie wraz z transakcjami. No i szukamy takich tokenów, które urosną, ale ryzyko będzie mniejsze i wydaje mi się, że tutaj w pewien sposób analizując to i to o czym powiedziałaś, to w jakiś sposób zmniejsza to ryzyko na koniec dnia. No i właśnie bez tych interakcji na blockchainie byłoby ciężko tutaj spekulować w perspektywie long term oczywiście z mojej strony. Szukam też dwóch stron płotu.
OSAK, ta nazwa OSAKa to jest według community z tego co może poprawnie jak się pomylę, to jest ta potencjalna czarna shitbina, że ta pierwotna shitbina była czarna to numer raz, a numer dwa, nie wiem czy widziałeś na Twitterze Vitalik'a butelin, to jest obecny jego banner wstawiony właśnie z OSAKa. Ten view, ten podgląd to też taki temat spekulacyjny. Wiemy jak tam Vitalik potencjalnie przy tworzeniu shitbina ma miejsce. No i tutaj community takie dwa smaczki wychaczyło. Dlaczego ta nazwa, czy to miałeś jakieś zagłębienie właśnie tak z ciekawości? Sam nie wiem, ale ta nazwa OSAKa. No to powiem ci tak. Szczerze co do nazwy to się jakoś mocno ja nie analizowałem, nie przywiązywałem, natomiast czytałem te wątki, o których mówisz.
I powiem ci tak, no jakby rynek krypto jest w wielu aspektach dość tajemniczy. Natomiast ludzie, którzy na tym rynku gdzieś tam siedzą bardzo często pamiętają historię, bardzo często łączą wątki, które miały miejsce wcześniej z tymi, które gdzieś tam pojawiają się obecnie, po to żeby starać się, ponieważ wszystko na blockchain jest publiczne, nic na blockchain nie ginie, żeby starać się powiązać różnego rodzaju fakty, po to żeby szybciej niż inni wyłapać pewne trendy, albo szybciej niż inni wyłapać pewne możliwości zarobienia pieniędzy, bo to chodzi na koniec dnia w większości osób, które spekulują w jakikolwiek sposób na tak ryzykownych aktywach. No i wydaje mi się. . .
Wiesz co, sorry, że się przerwę, ale właśnie ta OSAKa prawdopodobnie, może wyprzedzę, ale chyba to wspominałem, to jest ten miejsce narodzin tak? Szyba Inu, czyli była ta konferencja. Tak? No to masz Info. To tą informację tak mam, więc to co chciałem tylko powiedzieć, że jak nie widzę tutaj, znaczy to jest kolejny element jakby z tych wszystkich elementów, jakby zobaczymy, czy mamy wallety, następnie mamy pewne jakiejś historyczne fakty, które gdzieś tam się zdziały, no to to wszystko gdzieś tam pokazuje taką zmniejszające się. . . się, takie zmniejszające się ryzyko wejścia, wejścia w taki projekt i no oczywiście takie ryzyko na koniec dnia zawsze istnieje, że taki projekt wyciągnie płynność, że tam się zawali i tak dalej.
No bo historycznie widzieliśmy wielokrotnie, ale mając tak dużo różnego rodzaju faktów, które, które dzisiaj wychodzą, które są analizowane przez komunity i coraz częściej są gdzieś tam share'owane poprzez różne osoby, które się angażują w komuniki tego projektu.
No to patrząc na to, jak ten collective mind cały pracuje, jakie fakty, jakie informacje znajduje, jakie powiązania znajduje, no to jestem w stanie dla siebie powiedzieć, że dla mnie jest to jakiś akceptowany poziom ryzyka do tego, żeby, żeby wejść, nie, spekulacyjnie, zobaczyć jak się projekt będzie rozwijał i, i patrzeć na niego przez kolejne tygodnie, miesiące i próbować być może dotrzeć do szerszych informacji albo głębszych informacji o tym, co tam wewnątrz takiego projektu może się jeszcze zadziać przez, przez ludzi, których znam, przez kontakty i tak dalej, przez takie grupy, na których jesteśmy też wspólnie, więc, więc zakładam, że, że nie jest to przypadek, zakładam, że takie przypadki istnieją bardzo rzadko, na rynku, jak historycznie nam się okazało parę razy, więc, więc mojej perspektywy to jest kolejny taki faktor, który umożliwia mi, umożliwia mi stwierdzenie, no dobra, ten projekt być może jest jednym z tych, które mogą być ciekawe w ciągu perspektywy najbliższego tam roku, czy dwóch i być może warto patrzeć na niego z trochę bliższej perspektywy.
No tutaj niepowodzenie tego projektu mogłoby wstrząsnąć, że tak powiem, innymi projektami przez ten wallet połączony chociażby Drinking, bo zapewne wiesz, tak, tam jest Kao, QoM czy też Flute, czy też Rain, czy też Snailbrook, nie wiem, czy słyszeliś o tych projektach, czy też nikt spekulacji nie tam przyglądasz się? Części tak, części nie, części tak, części nie, no bo wiadomo, masz jakby bardzo częstą metodą inwestycji części osób na rynku krypto jest śledzenie dużych walletów albo znanych walletów i tego, co one robią.
I niestety to też jest bardzo prosta droga do manipulacji przez te wallety, czyli jeżeli jakiś taki wallet kupi sobie jakiś token, no to tak naprawdę bardzo prosto może zmanipulować dużą część ludzi, którzy śledzą jego poczynania, kopiują te poczynania takiego walletu, co powoduje, że często można wydrynować płynność od innych i takie rzeczy się działy historycznie. Więc dlatego dla mnie to potwierdzeniem tego, że to ryzyko wejścia w różne projekty jest akceptowalne jest nie tylko to, że ktoś taki token posiada, bo tych tokenów dziennie powstają tysiące, jakieś dziesiątki tysięcy, tylko dla mnie jest to, że tych faktów, które się zbierają wokół takiego spekulacyjnego tokenu jest dużo więcej niż tylko to, że on jest na jakimś walletzie, ponieważ z mojego punktu widzenia łatwo to zmanipulować.
Albo mam jakieś inside info od ludzi, którym ufam na tym rynku, dzięki czemu to ryzyko wiesz tam spada. Więc tak, obserwowałem to, ale nie z jakimś powiedzmy super zapałem, być może czasem błędnie, być może czasem dobrze, natomiast tak. A tu myślę, że może oczywiście z cudzysłowiu powiem, że możemy być bardziej spokojni, ponieważ jestem połączeniem dodatkowo właśnie ze Shibinu Deployer, chociaż te dostępy do konta wiemy kilka osób mogło mieć we wcześniejszych etapach. Też w tym miesiącu Osaka była w kolejnego w wyszukiwaniach w TOP5 był taki okres.
Powiedz mi, akty, na nie, że się co zrobi Rajoshi potencjalnie, czy nic nie zrobi, czy będzie jakiś cenk w long term oczywiście, jak to ty rozgrywasz tą Osaka nawet? Ja rozgrywam ją, mój plan na to jest bardziej long termowy. Na ten moment mamy cały czas bry market, Bitcoin mieli się w okolicach 30 tysięcy cały czas przez już dłuższy okres czasu, więc ja patrzę na Osaka jako na projekt, który będzie grany bardziej i bliżej jakichś mocniejszych ruchów na rynku.
Patrząc po tym, jak sobie zobaczysz na Twitterze, kto o tym pisał, w jakich ilościach tam rzeczywiście spore konta gdzieś tam o tym opowiadały albo z tych inside group, do których mam miejsce, to widziałem też, kto o tym pisał, więc i to były spore osoby ze sporymi zasięgami, które jeszcze nawet się nie ujawniły, że są w Osaka, no to powoduje to tyle, że mając tą informację, to ja rozgrywam to bardziej pod kątem jakichś mocniejszych ruchów na rynku, bo uważam, że wtedy całe to community Osaka, to marketingowe, mocno się uruchomi i będzie mocno pompować informację dotyczącą tego projektu.
Więc to jest takie, jak ja na to patrzę, jak ja to rozgrywam, to jest oczywiście, mogę się mylić, oczywiście mogę nie mieć racji, natomiast dla mnie to jest raczej taki średni, długi termin w tym momencie. To tak, jeszcze zamykając ten temat Osaka Protocol, zanim przejdziemy do twojej opiny sytuacji na rynku, czy coś jest wartego w takim razie jeszcze do dania ujęcia, czy temat Osaka, Osaka Protocol, mnie to też osobiście zadziwiło, że to było tak właśnie dość cicho o tym i, nie wiem, może potencjalni sprzedający, którzy sprzedali z Shiba Inu wcześniej nie mieli informacji, aby sklejmować sobie Osaka Protocol, i już ten termin minął, bo tam już z tego, co mam informację, tych aidropów nie ma.
Minął chyba z 3-4 tygodnie temu chyba jakoś minął albo nawet wcześniej ten temat, ten czas, kiedy można było klejmować i tam widzieliśmy wystrzał do góry i później po sklejmowaniu to tam poleciało w dół i później już organicznie ten wykres się rysował do góry pod te 17 milionów market capów, których mówiłeś na początku tego podcastu.
Na co zwrócić uwagę? Wydaje mi się, że większość tych takich elementów istotnych to sobie tutaj dzisiaj poruszyliśmy, poruszyliśmy sobie kwestię tokenomii, połączenie walletów, połączyliśmy sobie influencerów, którzy gdzieś tam o tym piszą, połączyliśmy sobie te informacje, o których mówisz, czyli jak to jest połączone z Shiba Inu, które narodziło się w tej osace i z tym tłem Vitalika, to tło Vitalika akurat nie wiem, czy jest powiązane, czy przypadkiem to nie jest jakby taki typowy przypadek, bo ładny widoczek. Natomiast uważam, że każdy powinien sam sobie jeszcze to zresearchować i poszukać.
Dlaczego? Po pierwsze, a nie warto nas słuchać, jeżeli chodzi o rekomendacje, bo to każdy powinien mieć przekonanie, że warto zainwestować, ale dwa, ponieważ kolektywnie pracując i szukając, jeżeli to community gdzieś tam wokół jakiegoś projektu rośnie i coraz więcej osób analizuje, szczególnie tak tajemniczego jak ten, no to być może ktoś jest w stanie znaleźć nowe informacje i fakty, które uwiarygodnią, bądź zaprzeczą pewnym tematom i pomogą nam innym, którzy w tym projekcie gdzieś tam siedzą i są zaangażowani, podjąć lepsze decyzje. Więc taką rekomendację do koniec.
Też dodam jeszcze, że to jest, nie wiem, może były inne projekty, które właśnie wysłały 50% swoich tokenów do Rajoshi, tak, Shiba Inu Deployer, więc tych wcześniejszych projektów chyba nie było, tak, pod połączeniami właśnie walletów Shiba i Shiba Inu Deployer, aby wysłać 50% właśnie tokenów i tutaj ta różnica, jak Shiba wysłała do Vitalika, gdzie zostały zrzucone, tak, na rynek, no pytanie co zrobi właśnie Rajoshi. Nie widziałem ruchów Rajoshiego wcześniej, takich jak to robił Vitalik w momencie czyszczenia swojego walletu, jak robione go przez Rajoshiego wcześniej, więc wydaje mi się, że nie będzie tego tykał raczej na ten moment i że zostawi to tak jak jest, po prostu.
Przyjął to, jak to się mówi, z dobrodziejstwem inwentarza i będzie sobie to na tym jego walletzie leżać, szczególnie jak sobie zobaczysz na ilość tokenów, które na jego walletzie leżą, no to tego jest bardzo, bardzo, bardzo dużo. Oczywiście jest zagrożenie, że jak token osiągnie jakąś realną, sensowną, wysoką wartość, no to może się tu zmienić, no ale to jest już kwestia bardzo mocno spekulacyjna i no jakby to zależy bardzo od chciwości na koniec dnia Rajoshiego bądź jej braku. Więc ciężko dzisiaj stwierdzić, co może zrobić. Wtedy już może być inny jakiś znowu nowy Oshii, tak? Satoshi, Rajoshi. Dokładnie tak. Na kolejną osce. OK, Paweł, przejdźmy do rynku.
Jak ty obecnie uważasz właśnie tą sytuację? Spełniałeś ruchy Bitcoina czy też liczysz ten halbing? No ty masz bardzo spore doświadczeń na rynku, więc to dla słuchaczy warto twoje zdanie wysłuchać. Znaczy, no to ja po pierwsze bardzo konserwatywnie obecnie się zachowuję, jeżeli chodzi o rynek, dlatego bo globalna ekonomia dzisiaj jest dosłownie na krawędzi z takim podejściem, że zróbmy krok z pszczół na tej krawędzi. Więc jeżeli globalna ekonomia się zawali i będziemy mieć jakąś recesję mocniejszą albo tąpnięcie na globalnych rynkach, no to ja może oberwie się też rynkowi krypto, więc ja cały czas mocno obserwuję to, co się dzieje.
Oczywiście mamy rzeczy typu ETF zabezpieczony fizycznym bitcoinem od BlackRocka, mamy CEO BlackRocka, który teraz bardzo mocno pompuje bitcoina i w ogóle kryptowaluty, tokenizację i cały ten rynek, mówiąc, że to zastąpi większość globalnej gospodarki ekonomii. Natomiast on ma w tym interes, oczywiście w takim mówieniu, co powoduje, że ciężko jest dzisiaj stwierdzić, szczególnie patrząc po tym, jak Bitcoin walczy na tym poziomie 30 tysięcy, próbując go przebić któryś raz w rzędu, lecąc na 29 i tak dalej. Więc ja dzisiaj bardzo konserwatywnie, ponieważ może spaść, a wtedy zakupy i inwestycje będą na dużo lepszym poziomie cenowym.
Oczywiście mogę się mylić, jeżeli pójdzie do góry, no to kupię po gorszej cenie, ale przy mniejszym ryzyku, bo dla mnie zawsze w ogóle w patrzeniu na rynek najważniejsza jest ocena ryzyka, ponieważ jeżeli mamy inwestycje 1000 dolarów w jakiś projekt, a ryzyko utraty jest 70, 80 albo w spadku jest takie wysokie, no to to ryzyko jest dla mnie za duże. Więc jeżeli rynek potwierdzi np. kierunek wzrostowy, no to ja wtedy oczywiście też wejdę i na mniejszym poziomie ryzyka, bo już tam ten kierunek będzie obrany i potwierdzony.
Dzisiaj mój główny cel, no to są bardziej projekty fundamentalne, takie jak ostatnio Gameswift, który wyszedł, takie jak Spartadex, który za chwilę ma się gdzieś tam pojawić, gdzie wiem, kto za tym stoi, gdzie wiem, co tam się w tych projektach dzieje, gdzie widzę wartość dodaną, gdzie widzę kolejne bardzo mocne partnershipy, gdzie większość osób stojących za tymi projektami znam personalnie i wiem, że jestem w stanie im zaufać w tym, co robią, to to jest bardziej kierunek dzisiaj, który obieram, ponieważ jak dobrze wiesz w hostie przychodzi hosta, to jak ktoś zaczyna budować, to jest za późno. To już zazwyczaj jest za późno. Więc głównie na samym początku hosty największe wzrosty zaliczałem te projekty, które mają pewne zaufanie rynkowe i te, które mają te fundamenty.
Tak było z Solaną na poprzedniej hostie, która była budowana w trakcie poprzedniej BESY, która naprawdę poleciała na bardzo dobre poziomy. Tak było z już martwą, co prawda, Luną, ale jakby no to był jeden z pierwszych tokenów i jeden z pierwszych projektów, które na poprzedniej hostie też zaczął zyskiwać. Więc dla mnie to jest dzisiaj główny cel i bardzo uważne śledzenie rynku i newsów, rynku i newsów i tego, co się dzieje, no bo jednak rynek kryptoprzyzwyczajny nas do tego, że spadki mogą być bardzo gwałtowne i odbicie po tych spadkach też może być bardzo gwałtowne, co może spowodować, że w kilka godzin zobaczymy niskie poziomy cenowe, ale kilka godzin później to już będzie za późno, żeby rzeczywiście na tych poziomach cokolwiek kupić.
Także bardzo mocno obserwowanie rynku i konserwatywne wejścia głównie w projekty, które są, które są fundamentalne, a spekulacyjne projekty, tylko te, w których jestem w stanie zobaczyć risk reward ratio na bardzo wysokim poziomie, czyli w miarę sensowne ryzyko z bardzo wysokim potencjałem wzrostu. No i to jest to, jak ja dzisiaj patrzę na rynek. Paweł brał udział w konferencji społeczności Ethereum, także to największe coroczne europejskie wydarzenie poświęcone technologii społeczności Ethereum. Tam miałeś intensywne dni na konferencji. Właśnie i to DeFi. Ty bardzo mocno tam w DeFi jesteś, jak wspominasz o budowaniu portfolio, zupełna zgoda w tym okresie. A czy jakiś rąbek tajemnicy zdradzisz pod kątem DeFi? Co tam polujesz? Oczywiście jak możesz, jeżeli nie, to oczywiście rozumiemy.
No to DeFi, bardzo mocno przyglądam się cały czas DeFi i analizuję różnego rodzaju farmie i tak dalej. Przerzucam kapitał z miejsca na miejsce czasem. No bo jak sobie historycznie zobaczysz, DeFi, które było do tej pory na rynku i wcześniej, miało ten problem, że bardzo często taki time span takiego DeFi, to było tam dwa, trzy lata i następował hack albo jakiś ekonomiczny atak, który wykorzystywał pewne podatności w protokole DeFi'owym i tak dalej i tak dalej. To jest problem numer jeden. A problem numer dwa, że większość DeFi'ów to są dzisiaj DeFi'e, które asset tej samej klasy jest zabezpieczony innym assetem tej samej klasy. Na przykładem była Luna i UST, który był ich stablecoinem, który był zabezpieczony Luną i Bitcoinem.
No to co może pójść źle? No to zwiedzieliśmy, co mogło pójść źle. Jakby cały ekosystem runął głównie z uwagi na to, że był wykonany hack ekonomiczny na ten cały protokół, bo ktoś znalazł słabości tego protokołu i go wykoleił. Więc patrząc przez pryzmat znowu tego samego, o czym mówiłem wcześniej, ryzyka, to analizuję bardzo mocno farmy, które się pojawiają, analizuję te, które były na rynku i są cały czas, no po to, żeby nawet mając kapitał w takim ciężkim rynku, bez sy, no to żeby on nie leżał na wolecie, tylko żeby w jakimś sposób próbował pracować. Przykładem z ostatniej dni, który znalazłem, jest taki DeFi'owy protokół, co się nazywa Radiant. Zainteresował mnie dość mocno swoim mechanizmem działania.
Jest tam oczywiście bardzo duże ryzyko, ponieważ jest to mocno protokół oparty o lewarowanie się, więc no jak coś pójdzie nie tak, no to można się wysypać, no ale tam po analizie takiej dość mocno dogłębnej, tam jeszcze wczoraj miałem rozmowę z moim znajomym, który też bardzo mocno w tych tematach DeFi'owych różnego rodzaju farm jest, po to, żeby w jakiś sposób ten kapitał jego pracował, no to po analizie tego Radianta znaleźliśmy miejsce, które z miarę bezpiecznie w ramach tego protokołu może przyjąć taki kapitał i bez wykorzystania mechanizmów lewarowania się jest w stanie przyzwoitej APR wygenerować. No i oczywiście sam jeszcze nie wszedłem, ale na razie jestem na etapie analizy tego Radianta, patrzę co tam jest i tak dalej.
No i mamy masę innych protokołów DeFi'owych, które na tym rynku są. Większość ludzi nie korzysta z tych protokołów w sposób taki najbardziej efektywny, ponieważ większość osób wchodzi w protokół, pakuje kasę i tyle. Jak sobie zobaczymy bardzo często wykorzystanie tych protokołów, największą efektywność możemy uzyskać poprzez wykorzystanie tych protokołów, protokołów spójnie. Na przykład w protokole A dostarczamy kapitał pod pożyczki, dostajemy tokeny, które są tokenami płynnościowymi. Następnie te tokeny płynnościowe możemy w jakimś innym miejscu zastejkować jako albo je zalokować nawet po to, żeby uzyskiwać z innego miejsca, z innego miejsca pewien APR, być może znowu z pożyczkowego albo jakiegoś innego protokołu, ponieważ te tokeny stanowią również zabezpieczenia, one mają jakąś wartość. I można połączyć różnego rodzaju farmy, oczywiście to jest znowu ryzykowne.
Natomiast łącząc takich głównych graczy, którzy na tym rynku gdzieś tam się znajdują od dłuższego czasu i pokazali, że rzeczywiście są w stanie funkcjonować sensownie, jak AWE, nie AWE itd. , to ryzyko dość mocno spada. A jeżeli chodzi o nowe farmy, no to mówię, to raczej takie pojedyncze wykorzystanie i testy i weryfikacja. I jeżeli to działa, to być może trochę mocniejsze załadowanie się, natomiast znowuż patrząc cały czas i bardzo mocno obserwując ten projekt po to, żeby w momencie jakiegoś problemu móc dość szybko się ewakuować. Więc tak patrzę na ten protokół, na te DeFi'e. I to jest mój też taki konik mocny, szczególnie dlatego, że też swój właśnie protokół gdzieś tam produkuje.
No to też trzeba wiedzieć, co się na tym rynku dzieje i w jaki sposób funkcjonować. No to nie tylko ogrom wiedzy trzeba mieć, jak przedstawiasz to wszystko, ale także ogrom czasu, bo też własne projekcje tutaj, swoją działalność też na ten nowy Blu-Run szykujesz z tego, co tam gdzieś po kontach plotki chodzą. Nie wiem, czy coś zdradzisz tajemnicy, czy wszystko w swoim czasie? Tak, to nawet szykuje, nie szykuje, to jest. . . To jest już gotowe, to jest już biznes, który chodzi, który w jakiś sposób osiągnął nawet rentowność. Więc tyle. Sfinansowaliśmy go z własnych środków i tak dalej, więc nam się to udało nawet bez publicznych żadnych zbiórek.
Chodzi nam głównie o to, żeby mieć możliwość umożliwienia pokrycia w protokole DeFi'owym wartości tokenów przez asety rynku rzeczywistego, co powoduje, że mając np. swoje USDT, jakbyś chciał zainwestować normalnie na tradycyjnym rynku, tu musisz przecież zlikwidować do fiata i następnie fiat na tradycyjnym rynku zainwestować, co powoduje, że musisz z tego rynku krypto wyjść. No to my chcemy zrobić, żebyś mógł ten kapitał ulokować na rynkach tradycyjnych bez wychodzenia z krypto. Czyli cały czas jesteś w krypto, nie wychodzisz z niego, a swój kapitał pracuje na rynku tradycyjnym, generując APR bazujący na transakcjach zawielanych na rynku rzeczywistym, a nie na tokenach wydrukowanych z powietrza.
Jak w większości protokołów DeFi'owych, bo choćby jak sobie zobaczysz na Lunę, no to ten 19,5% APR, który był na Lunie, no to w dużej mierze był z wydrukowanego z powietrza tokenu. No a tutaj jednak ten APR generowany przez nas, ten dynamic APR będzie APR, znaczy już jest APR, tylko to jest tam powiedzmy dla dostępnego na dzień dzisiejszy, tylko dla Familiam Friends, jest APR generowanym na bazie zysków generowanych właśnie na asetach rynku tradycyjnego, ale nie tylko, ale głównie. Więc to jest to, co dzisiaj budujemy.
Czy jest już informacja publiczna, jaki to projekt, gdzie można znaleźć, czy jeszcze czekamy? Jest, informacja publiczna jest, znalazła się na moim linkli w wielu wywiadek, gdzieś tam też byłem podpisywany już jako przedstawiciel tego projektu, to jest Nomad Fulcrum projekt i dużo o nim jeszcze nie ma, gdzieś tam publicznie, bardzo dużo się dzieje wewnętrznie, te osoby, które są gdzieś związane z projektem, to doskonale wiedzą, co się tam dzieje, doskonale wiedzą, gdzie, gdzie dzisiaj jesteśmy. Natomiast to jest taki nowy też trend, jak sobie zobaczysz, właśnie protokołów DeFiowych, które łączą rynek finansów tradycyjnych z rynkiem krypto przez tak zwane właśnie RWAs, czyli RWA, Real World Assets.
Więc, więc to dokładnie dzisiaj staramy się zrobić, znaczy staramy się, no to już zbudowaliśmy to, chodzi, to działa, tylko na razie jeszcze powiedzmy w takiej wersji mocno zamkniętej. DeFi to faktycznie może mieć swoje miejsce, a powiedzmy, ja nie jestem w tym temacie w ogóle, jakie to są asety tam już dostępne czy. . . Nie, nie, no to, to bardziej działa w formie funduszu, czyli deponujesz kapitał do protokołu, protokół w inteligentny sposób tym kapitałem zarządza, no i to powoduje, że generuje się APR, a asety, w które ten protokół, ten, ten kapitał powiedzmy inwestuje lub hedżuje ten kapitał, no to są ultrapłynne aktywa rynku tradycyjnego i rynku krypto.
Czyli ultrapłynne aktywa to są bondy, to są indeksy giełdowe, to są waluty, to są CFD, instrumenty wszelkiego rodzaju, no a ultrapłynne aktywa rynku krypto, no to są, no to są te top 5, które na tym rynku, może top 5, może top 10, które może znaleźć, które mają najsensowniejszą płynność globalnie, głównie po to, żeby zapewnić płynność na protokole. Jeżeli masz niepłynne aktywo, które protokół inwestuje, to znaczy, że będziesz miał bardzo duże volatility na takim instrumencie, czyli zmienność cenową. Jeżeli będziesz miał dużą zmienność cenową, no to jeżeli ktoś nagle chciałby zamknąć swoją pozycję w protokole, to musisz zlikwidować część otwartych pozycji na różnych assetach.
Więc jeżeli masz asset, który jest bardzo zmienny, jeżeli chodzi o cenę, to on będzie wpływał na wynik całego, całego protokołu, czego nie chcemy. Nie chcemy, żeby jakiś tam kiepski token mógł wpłynąć na wynik generowany przez cały protokół, więc dlatego tylko ultrapłynne asety i tylko ultrapłynna aktywa. Te linki będą w takim razie zawarte pod materiałem. Ja osobiście ze swojej ciekawości rzucę na to okiem i nawet może jakiś research, tak, czy analiza, czy też przedstawienie projektu. Paweł, możecie zobaczyć na grupie Telegram Krypto Spekulacji, oczywiście w miarę dostępnego czasu rozumiem twojej osoby. Brałeś udział także ostatnio w Twitter Space, tam w obszarze Web3, tak, polskiej sceny zastosowania technologii blockchain, NFT.
Masz na to wszystko czas, tak? Jeszcze ta działalność sign up, może też słówko o tym, to też w tym ostatnim. No to tak, mam na to czas, bo jakby na koniec ja to ja uwielbiam to, co robię. Jakby ja ja bardzo lubię, ja bardzo lubię to, że ten rynek jest dzisiaj na bardzo na początku tego, co może osiągnąć w przyszłości, że jest bardzo podobny do tego, jak wyglądała bańka dotkomowa w roku 2000, czyli jak jak w 2000 ten rynek był mocno spekulacyjny i rynek krypto jest bardzo podobny.
Ja wierzę, że na na na na na bazie tego, jak dzisiaj ten rynek wygląda, no to w przyszłości naprawdę zostanie zbudowana nowa ekonomia w oparciu o nowe paradygmaty budowania rozwiązań w zacentralizowany sposób, w sposób, który nie ma do końca właściciela. Oczywiście są bardzo duże instytucje, które kontrolują dużą część mining poweru i tak dalej i tak dalej, ale to jest zupełnie inny temat. Natomiast bardzo w to wierzę i widzę, że dzisiaj brakuje wszystkich narzędzi w rynku krypto. No i te narzędzia trzeba zbudować, więc na pewno ten obszar i ten rynek będzie się mocno rozbudowywał w przyszłości i w to mocno wierzę. Dlatego też uczestniczę, staram się edukować, występuję na konferencjach.
Jakbyś zobaczył większość moich wystąpień, one nigdy nie są o projekcie, oni nigdy nie są o firmie, czy to o moich tematach, które robię. Większość moich wystąpień jest edukacyjna. Ona opowiada na przykład o kryzysie płynności, który przechodzimy na rynku krypto, jak z tym sobie radzi, jak zarządzić i tak dalej. A jedyne wspomnienie mojego projektu to jest w tytule i w podpisie, więc staram się, staram się bardzo mocno edukować i staram się, żeby ten rynek się rozwijał, jeżeli mogę, jeżeli jestem w stanie mieć jakiś drobny wpływ i dołożyć swoją drobną cygiełkę do tego, do tego całego obszaru. No a jeżeli chodzi o sign up, tam za wiele dopowiedzenia nie ma, no projekt cały czas istnieje, firma się cały czas stoi.
Wiadomo, że jest tam konflikt pewien pomiędzy, pomiędzy właścicielami, czyli Michał, Michał i ja. Więc za wiele też nie chciałbym o tym opowiadać, bo to jest tam coś, co jest do rozwiązania na innym poziomie. Ale mam nadzieję, że w najbliższej przyszłości ten, ten, ten temat zostanie pozytywnie rozwiązany i będziemy mogli ten rozdział historii już zamknąć. Ogólnie, ogólnie podcast na temat Osaka. Protokolu miał być, tak? Update 2, ale też dobrze poznać informacje twoje na temat rynku i nie tylko. Ja jeszcze na koniec dwa pytania. Na końcu to tak moje szybkie pytanie o wszystkimi, o niczym trochę zabawnie, ale też jeszcze temat poruszy tych reflinków, gdzie też wymieniliśmy się tam zdaniami.
Nie ukrywam, że tam też padła informacja, aby reflinki na krypto spekulacja zyskać, ale z tego, co ty mi nawet przesłali, zobaczyłem jakie tam największe intlu zyskuje, to mówimy o większych followersach. No to faktycznie są z tego spore zyski, jak tam pisałeś, 30-50 procent obrotu z przeprowadzonych userach i dodatkowo włączamy tam derywatywy, więc tak naprawdę tutaj widzę, że nawet komunity różnych influencerów nie jest świadome, jak to może wyglądać od środka. Taki temat off, off top. Tak, jakby to sposób, w jaki giełdy zbudowały, giełdy centralizowane tutaj o nich mówimy, zbudowały swoje zasięgi, jeżeli chodzi o użytkowników, no to bardzo mocno położyły na ich, na właśnie influencerów i współpracy z influencerami.
W faktycznie współpracy z influencerami giełdy oferują im reflinki i część z tych giełd w ramach reflinków oferuje podwójny sposób zarabiania kapitału dla takich influencerów. Sposób numer jeden to jest bardzo spoko sposób, czyli przychodzi użytkownik, robi transakcje, na przykład ma nawet niższe koszty transakcyjne, giełda zarabia fee transakcyjne i tym fee transakcyjnym, które zarabia na użytkownikach przeprowadzonych przez influencerów dzieli się z danym influencerem. Jest to ok, tutaj nie widzę nic złego. No ale też drugi jest kierunek, który bardzo przypomina działania brokerów wszelkiego rodzaju. Jak sobie zobaczycie na rynku jest bardzo wielu takich shifty brokerów, którzy oferują rynek Forex, rynek CFD, różnego rodzaju instrumentów finansowych i oni również promowali swoje usługi przez influencerów.
I bardzo często ten model bazuje na jednej rzeczy, na dzieleniu się zyskami ze strat użytkowników. Jak wiemy większość użytkowników na rynkach traci nie zarabia, skoro większość traci, no to znaczy, że ktoś na tym zyskuje. I to zazwyczaj zyskuje albo giełda, taka centralizowana, albo zyskuje, zyskuje właśnie broker na rynkach tradycyjnych. No i teraz jeżeli użytkownik ma stratę takiego tysiąca dolarów, no to taki influencer jest w stanie dostać tam 30, 40, 50 procent tego typu strat, ponieważ przyprowadził tego typu takiego użytkownika do giełdy lub do danego brokera. I to jest taki, powiem, średni model, bo on bazuje na tym, że namawiamy użytkowników do inwestycji, których wiemy, których wiemy, że nie potrafią robić, ponieważ grają u nich emocje i tak dalej.
Więc nim się nauczą, no to emocje grają właśnie to, że za chwilę zrozumiemy milionerami z tysiąca dolarów. No i w efekcie tego wszystkiego przelewarowują się zazwyczaj, tracą kapitał. Ktoś na tym zarabia, ktoś się z kimś dzieli tym zarobkiem, więc no dość często to tak, to tak wygląda w dużej części giełdy. Jeszcze dodam, na końcu zapomniałem dodać o Osoce, taka ciekawostka, że na telegramie użytkownicy w International są między innymi użytkownikami właśnie Quam, Shiba Predator, a to też taki wątek ekosystemu potencjalnego Kao Oquam. Taka ciekawostka. Ok, Pawła jeszcze na końcu pytanie o wszystkim Oniczym trochę zapawnie. Szybkie pytanie, szybka odpowiedź. Czy jesteś gotowy? Tak, dawaj. A więc wakacje nad morzem czy w górach? Nad morzem. Uwielbiam łódki i uwielbiam pływanie.
A jesteś z łódczy? Z nad morza właśnie? Jestem pomiędzy, bo jestem na środkach, czyli z polskiego regionu Polski, w okolicach Nowopola i Wrocławia, no ta tam nie ma nic, ani gór, ani morza, jest parę jezior być może. Po górach oczywiście bardzo lubię chodzić, ale bardziej nie w okresie wakacyjnym, tylko w okresie jesiennym, kiedy już jest temperatura odpowiednia, masz te 20 parę stopni maksymalnie i nie jest super gorąco, jest dużo mniej ludzi, ponieważ nie lubię bardzo, nie lubię tłumów i bardzo nie lubię, jeżeli chcę wypocząć oczywiście, nie lubię zasłoczonych miejsc, więc może w okresie wakacyjnym i takich bardzo mocnych i ciepłych temperatur, a góry w okresie właśnie takim jesienno, być może wiosennym. OK. Hamak czy wspinaczka? Wspinaczka. Preferujesz nazwę Twitter czy EX? Twitter.
Co byś wybrał? 5 bitcoinów czy 1 milion złotych? 1 milion złotych, bo mógłbym za to kupić więcej bitcoinów. Tak, dokładnie ponad 8. Trading dźwignią czy spot? Spot, czasem przelewarowany rzadko. Życie w Europie czy w Azji? To jest dobre pytanie. W Europie. Podróż samolotem czy pociągiem? Samolotem zdecydowanie. Uwielbiam latać. Więc kolejne pytanie chyba jest odpowiedział, sporty ekstremalne czy zrównoważone, bezpieczne? No ekstremalne. Czy pojawisz się może w fame MMA Krypto, gdyby takie było? Pewnie nie. Natomiast, ponieważ wolę zadbać o swój umysł i mózg, żeby go nie uszkodzić. Chętnie bym pewnie pooglądał, pokibicował, nawet może bym postawił jakąś dychę na kogoś. Tak. Występ w 1 z 10 czy w milionerach? 1 z 10. Whisky czy wino? Wino. Było wyboru.
Bile na finał Ligi Mistrzów czy randka z kobietą? Randkę. Laptop czy komputer? Laptop. I tutaj, gdy byłem mały to chciałem zostać? Piekarzem. Gdy będę miliarderem to? Jeszcze raz? To polecę w kosmos. Dzień nie poświęcem na Krypto? Ile godzin? Wszystkie. Większość. Czy Paweł pojawi się w Osacy, a może już był? Nie było mnie jeszcze. Fizycznie nie było mnie jeszcze, ale zamierzam. Szczególnie, że trip w tę część Azji, w której mnie jeszcze nie było, planuję na kolejny. Może ten rok, ale głównie na kolejny. No i super. I to był Paweł Łaskarzewski. Na końcu coś? Pamiętaliśmy w tym całym podcaście. Czy kończymy i może się usłyszymy jeszcze wkrótce w takim razie na temat Krypto? Wydaje mi się, że wszystko.
Dzięki wielkie za zaproszenie. Na pewno się jeszcze usłyszymy, bo taki luzyjny format dyskusji bardzo mi się podoba. I nic. Dziękuję bardzo. Czekamy na kolejne perełki. Blockchainowe i nie tylko. To tak na końcu. Dzięki Pawle i do usłyszenia w takim razie. Dzięki wielkie. .