VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
P XVII w. Pickup rojake Aассje mudze A dzisiaj jest z nami wyjątkowy gość, na którego pewnie wielu z was czekało, Kamilia Żąbek, który zaraz tutaj pojawi się z nami na wizji. Ale przed jeszcze wpuszczeniem Kamila, krótkie ogłoszenia ze strony Blockchain Podcast. Słuchajcie, dwa konkretne ogłoszenia. Z racji tego, że jest to odcinek specjalny, przygotowaliśmy dla was specjalny konkurs z tajemniczą, jeszcze nie ujawnioną nagrodą, której dzisiaj jeszcze nie ogłosimy. Natomiast zachęcamy wszystkich do wzięcia udziału. Warunkiem jest zrobienie subskrypcji, lajka pod odcinkiem i zostawienia komentarza już po zaploadowanym live'ie, więc niestety YouTube nie będzie zwiedział tych pytań na żywo. Także zachęcamy do wzięcia udziału. Drugi temat, grupa telegramowa we współpracy z grupą Crypto Insiders Association, czyli CIA.
Przygotowaliśmy taką grupę telegramową typu Enhancement, gdzie będzie publikowana bardzo fajna wartość, regularne raporty, analizy fundamentalne wybranych projektów krypto. Pierwszy tego rodzaju raport został już dla was przygotowany. Jest to ponad 40 stron, które są już wyjaśnione. Dlatego zachęcamy do dołączenia do tej grupy i tam wkrótce pojawi się pierwszy raport. Tyle z naszej strony. Tyle z naszej strony, także może nie będziemy już przedłużać, bo pewnie wielu z was czeka. Widzę, że publika jest całkiem rozgrzana tutaj na naszym czacie. Możecie jak najbardziej zadawać pytania, bo też będziemy je widzieć. Później też będzie możliwość dołączenia do studia, w zasadzie wzwonienia się i porozmawiania też chwilę z naszym kolegami. Ale nie przedłużamy. Witamy serdecznie. Cześć Kamil.
Cześć panowie, dzięki za zaproszenie. Cześć wszystkim. Słuchaj Kamil, nie ukrywamy, że mieliśmy pewien problem z przygotowaniem się do tego odcinka, bo znamy się również prywatnie i to nie od dziś. Staraliśmy się trochę wejść w rolę takiego twojego typowego widza, który regularnie cię śledzi. Jakie może mieć pytania? Doszliśmy do wniosku, że taka osoba na pewno chciałaby wiedzieć, jaka jest twoja strategia na nadchodzący rynek, jak mocno jesteś już kapitełowo w tym rynku, ile procent stablecoinów u ciebie już pracuje w pozycjach. Pewnie też jakie masz przewidywania na Ethereum, na to co będzie się działo z drugimi warstwami. Wszystkie te pytania dzisiaj się pojawią. Jest ich ogólnie bardzo dużo, ale myślę, że zaczniemy sobie tak bardzo ogólnie.
Kamil, jakbyś powiedział nam może tak na samym wstępie, jak wygląda teraz procent twojego portfolio? To powie nam mniej więcej, jak mocno jesteś zaangażowany w rynek na obecną chwilę. Jeżeli chodzi o procenty mojego portfolio, ile w stablecoinach, ile w danym coinie i tak dalej, to ja w kilku miejscach już niejednokrotnie podkreślałem, że to trochę nie jest mój styl, aby dokładnie odpowiadać na to, ile procent mam w stablecoinach. Ja bardzo mocno w tym rynku podchodzę z takiego podejścia, jeżeli chodzi o takie poczucie bezpieczeństwa i poczucie tego, że w danym momencie, jeżeli rynek poszedł w jedną albo drugą stronę, czy czuję się z tym ok.
To jest taka baza do tego, abym mógł podejmować decyzje, które są po prostu gdzieś tam spójne ze mną, trafne i tak dalej. Więc ja na pewno nie chciałbym w tym momencie odpowiadać, ile moich stablecoinów jeszcze zostało i czeka gdzieś tam na boku. Mogę powiedzieć tylko tyle, że podchodzę do tego w taki sposób i to jest taki mój mindset w tym momencie. Pomimo tego, że uważam, że dołek jeżeli chodzi o wyceny już był. Oczywiście tutaj znowu muszę podkreślić jedną rzecz. Jeżeli wydarzy się coś, czego nie da się przewidzieć, czyli pojawi się kolejne jakieś wydarzenie, które całkowicie zaskoczy rynek, będzie bardzo negatywne.
Myślę, że o tym dzisiaj sobie też porozmawiamy, które z tych wydarzeń mogą nam się przyrodzić, które w ostatnim czasie miały miejsce, mogą nam się przyrodzić jeszcze bardziej negatywne rzeczy. Jeżeli coś takiego się wydarzy, to nie jestem w stanie przewidzieć. Oczywiście z tymi wycenami prawdopodobnie, jeżeli tego typu wydarzenie zaskoczy bardzo mocny rynek, to przebijemy wcześniejsze dołki. Jednak jeżeli mówimy tutaj o takim podejściu, że nic już nas tak bardzo mocno nie zaskoczy, to uważam, że ten dołek już był. I teraz jakie mam podejście? Oczywiście w stablecoinach nadal jestem, bazując na tym, co powiedziałem przed chwilą, ja uważam, że każdy powinien mieć taką pozycję do tego, żeby czuć w jakiś sposób się zabezpieczony i w momencie, w momenty, które nas zaskakują, po prostu wtedy wykorzystać sobie stablecoiny.
Ale na pewno mogę powiedzieć, że jedną z moich głównych takich strategii na najbliższy rok jest to, i o tym mówiłem w przewidywaniu na 2023, czyli w filmiku, który nagrałem tam kilka tygodni wcześniej, mówiłem o tym, że uważam, że rynek po raz kolejny zacznie o dużo wcześniej wycyniać halving bitcoina. Halving bitcoina, który już tak naprawdę pojawi się za rok, to wszystko wskazuje na to, że w kwietniu 2024 roku i historię nam pokazuje, że rynek o dużo wcześniej zaczyna grać ten halving bitcoina. I moja teza jest taka, że to znowu się stanie i to sprawi, że kapitał po prostu, nawet z niektórych altcoinów, które w tym momencie są wyceniane bardzo wysoko do bitcoina, co historycznie, historia nam jednak pokazuje, że gdzieś tamte wyceny do bitcoina wraz zbliżającym się halvingiem spadają.
Ja uważam, że po prostu dojdzie do takiej sytuacji, w której bitcoin znowu będzie grał pierwsze skrzypce na bazie tej takiej mocnej halvingowej narracji. I dopiero tak naprawdę po tym czasie, po tym jak hype opadnie nam na bitcoina, wtedy będę się zastanawiać nad tym, co długoterminowo po raz kolejny wrzucić w swój portfel, jeżeli chodzi o altcoiny. Jak na razie to były takie zagrania bardziej krótkoterminowe. Pewnie o kilku sobie dzisiaj porozmawiamy, więc uważam, jakbym miał to rozdzielić. Uważam, że jesteśmy przed okresem, który co jakiś czas znowu rynek zauważy, jak się zorientuje o halving bitcoina za niedługo, może warto przyjść do bitcoina, to się stanie.
Dominacja do bitcoina pójdzie w górę, kapitał przejdzie w bitcoina, a znowu zbliżającym się halvingiem po raz kolejny ten kapitał będzie szukał czegoś bardziej ryzykownego. W taki sposób ja do tego podchodzę i to tak ogólnie, gdybym miał powiedzieć, to jest taki mój game plan na 2023. OK, czyli jakbyśmy tak mieli w zasadzie skrócić mniej więcej. Czyli uważasz, że w zasadzie, bo to jest bardzo ciekawe, czy uważasz, że ta historia powtórzy się w bardzo podobny sposób, jak powtarzało się dotychczas, jeśli chodzi o cykle? Czy będziemy mieć w końcu jakieś zaskoczenie? Bo teraz to jest takie bardzo trywialne, że tak naprawdę z każdym halvingiem, z każdym cyklem bitcoin zachowuje się podobnie.
No i scenariusz lubi się powtarzać dokładnie, może nie w identyczny sposób, ale w bardzo podobny. No i ciekawi mnie właśnie jakie jest twoje podejście, czy to jest coś, co faktycznie tak już będzie wyglądać, przynajmniej na najbliższą hostę i ty tak uważasz, czy być może zaczniemy mieć jakieś odchylenia od normy, jak byś to sklitołował? Ja bym jeszcze Kamil dookreślił to pytanie, to znaczy wiele osób spekuluje wobec tego, że są bardzo złe przewidywania co do szerokiego rynku, co do Wall Street, że rynek krypto może się wreszcie odkleić, bo ktoś to nie widział.
Pytanie, czy ty w to wierzysz i jak zapatrujesz się na taki szeroki rynek w kontekście cyklów na bitcoini? No i to jest pytanie, które tak jak powiedziałaś, wraca jak boomerang i cały czas się zastanawiamy nad tym, czy to już nawet w ostatnich tygodniach było tak, że rynek tradycyjny delikatnie spadał, bitcoin nam delikatnie rósł i znowu pojawiła się ta narracja, o to jest ten czas, w którym dochodzi do tzw. odklejania. Ja jak na razie uważam, jakby trochę tak patrzę na to, co dzisiaj dzieje na rynku ogólnie, uważam, że ten 2023 mimo wszystko nie będzie tak negatywny, jak sporo osób wieszczyło, jeżeli chodzi o to, o zachowanie wycen na rynku po prostu tradycyjnym.
Więc z jednej strony jak na razie nie wierzę w to odklejenie, takie mocne odklejenie bitcoin, a z drugiej strony uważam po prostu, że ten 2023 nie będzie tak negatywny, jak sporo osób o tym mówiło i to sprawi, że narracja na halving bitcoin po raz kolejny nam tutaj się spełni. Ja tak do tego podchodzę, co ciekawe jest taka, że ta jakkolwiek po wypowiedzi, nie wiem, recesja, ludzie kojarzą, ok, że przyjdzie recesja i nagle jeszcze wyceny na rynku spadną jeszcze mocniej, ale bardzo często rynek o dużo wcześniej wszystko dyskontuje i pokazuje, ale to, co jest ciekawe, to pod koniec 2022 w historii nigdy nie mieliśmy takiej zgodności, jeżeli chodzi o przewidywania, o negatywne przewidywania co do przyszłości na rynku.
Czyli wszyscy już wieszczyli po prostu to, że rynek jeszcze mocniej pójdzie w dół, że czeka nas jakaś przeogromna recesja, która sprawi, że jeszcze mocniej pójdziemy w dół, więc to był taki konsensus na te negatywne informacje. No i jednak jest tak, że rynek bardzo często robi swoje i gdzieś tam większość osób na samym końcu się myli, więc moje podejście jest takie, że nie będzie tak źle, jak nam to, jak nam wmawiano i to sprawi, że ta narracja na halving Bitcoin'a będzie miała solidne podłoże do tego, żeby po prostu po raz kolejny zadziałać, bo jak na razie nic mi nie pokazuje, że po prostu mogłoby być inaczej. W taki sposób do tego podchodzę. Czyli samo spełniająca się przepowiednie jednym słowem.
Słuchaj Kamil, więc myślę, że mamy takie już bardzo fajnie stresiłeś, jakie jest twoje podejście, jaki jest twój gameplan na 2023 rok. Chciałem cię właśnie zapytać, nie ukrywam, jak wyglądają te projekty, o których wspominasz na swoich odcinkach, czy są to zagrania z twojej strony długoterminowe, czy krótkoterminowe. Ty nigdy nie mówisz o tym wprost, ale umówmy się, jak to zazwyczaj między wierszami, można wyczytać, które projekty szczególnie skupiły twoją uwagę. Ja z takich, które wyłapałem, to na pewno Butterfly, Aura, Frax, na pewno też Gains, ale również w ostatnim odcinku Synapse.
I czy z tych projektów, które wymieniłem, czy któryś według ciebie czujesz się z nim na tyle komfortowo, żeby podtrzymać go do nadchodzącej hossy na następny cykl rynkowy? Bo myślę, że wielu osób może to zastanawiać. Jedna z nich jest po bardzo dużych wzrostach, więc jestem ciekawy, jaki jest twój gameplan na tego rodzaju alt? OK, to musiałobym się odnieść stopniowo do każdej z tych pozycji. Na pewno jeżeli chodzi o Butterfly, to to jest taka pozycja, która po prostu u mnie wylądowała dosyć pasywnie w portfelu, czyli tak jak wspomniałem na odcinku, to jest w pewien sposób pozycja na szeroki, takie fundusz DeFiowy, który wykorzystuje różne protokoły do tego, żeby dostarczać holderom Butterfly sporych, sporych zysków.
Oni też wchodzą za niedługo w kwestię zdecentralizowanego stablecoina, więc też tam jest kilka takich narracji, które mogą wchwycić, więc to po prostu muszę znać, że to jest stosunkowo bardzo mała pozycja w moim portfelu, to sobie leży, to jest zastejkowane, żeby inflacja mnie gdzieś tam nie atakowała, więc to jest bardzo mało znacząca pozycja w moim portfelu, ale po prostu jest ze względu na to, że chcę mieć ekspozycję i chcę wiedzieć, co się w nim dzieje i wierzę potencjalnie w to, że jeżeli im się uda, to nawet ta mała pozycja sprawi, że pasywny zysk wypłacany co kilka tygodni z tego protokołu będzie sporo, więc to Butterfly.
Jeżeli chodzi o gains, uważam, że mało kto zauważy tak naprawdę finalną wizję gains, gains, gains network, wszyscy mówią, tak naprawdę wzrósł dość mocno na tej narracji, że to jest taki fork GMX, ale prawda jest takie, że gains network, GNS jest znacznie, znacznie szerszą wizją, wizją, w której technologia gains będzie mogła być używana przez różne protokoły i w bardzo prosty sposób różne protokoły będą mogły tworzyć po prostu swoje DEX-y, swoje zdecentralizowane giełdy, więc bardziej to jest taka inwestycja w taką, taką zdecentralizowaną infrastrukturę płynności, która ma świadczyć, ma pomóc tym, aby tworzyć różne rynki.
Jak tak sobie o tym myślimy, no to tutaj trochę nie ma szklanego sufitu, więc uważam, że to jest na pewno ciekawy projekt, który, któremu warto się przyglądać, tym bardziej, że podoba mi się tam cała, cała, cała kwestia, jeżeli chodzi o dostępność tokena. Gains nie sprzedawał żadnych tokenów, więc wszystko, co pojawiło się na rynku, wszystko to, co inwestorzy lub giełdy, takie jak Binance, to wszystko musiało być skupione z rynku, więc to jest bardzo, bardzo fair model, model, który zdarza się niezwykle rzadko.
Na pewno jest pozycja, którą warto wiatrownie obserwować sobie długoterminowo, już nawet nie ze względu na ten hype, który miało, jeżeli chodzi o podążanie za AGMX, ale po prostu za tym, że jest super, super ciekawym projektem, który na samym końcu ma dostarczyć wartość dla holderów. Jeżeli chodzi o signups, no to tu jest, to jest stosunkowo nowa narracja, która gdzieś, która gdzieś pojawiła się na Twitterze. Dostałem też ciekawą informację od jednego z mojego dobrego znajomego, który jest dość blisko na różnych grupach, więc nie wiem, czy mówić kto to, możecie sprawdzić, jestem ciekawostny. Jasne, że mówić. Jasne, że mówić. No to oczywiście od Korpiego, którego serdecznie pozdrawiam.
Korpi akurat jest taką osobą, której gdzieś publicznie nie widać, jeżeli chodzi o tą naszą, o to nasze polskie podwórko, ale na pewno jest osobą, która jest. . . Ale na Twitterze na pewno mocno zaznaczył swoją obecność. Tak, i bardzo, bardzo fajne wątki robi, więc jeżeli nie obserwujecie Korpiego, to na pewno warto chłopaka zaobserwować i wspierać go tam w tych treda, które pisze. Bardzo dobrze DeFi rozumie, więc to na pewno. I dostałem też informacje jeszcze z innej strony, jeżeli chodzi o tym projekcie. No i generalnie teza jest taka, że Synapse w najbliższym czasie ma iść w kierunku tak zwanego Synapse Chain, czyli ma wykorzystać to, co w tym momencie. . .
Bo w tym momencie Synapse służy do tego, żeby przerzucać sobie różne tokeny pomiędzy layer 1, pomiędzy różnymi innymi chainami. I tak naprawdę, jeżeli sobie pomyślimy o tym, czym ma być Synapse Chain, to Synapse Chain ma być swego rodzaju takim layer 0, już działający w pewnym sensie, na którym możemy pisać aplikacje jeszcze wykorzystujących bezpieczeństwo Ethereum, czyli ma stać się layer 2, która wykorzystuje właśnie bezpieczeństwo Ethereum i wykorzystuje te swoje mosty multi-chain do tego, żeby tworzyć aplikacje oparte o różne protokoły w jednym momencie.
Więc generalnie ja tutaj widzę taką narrację, która może złapać hype poprzez kilka tych kwestii, przede wszystkim multi-chain, przede wszystkim nowe aplikacje wykorzystujące przeróżne płynności, przede wszystkim Synapse Chain i też będzie głównym mostem pomiędzy bera chain, który już za niedługo ma też wejść na kosmos. Więc dużo jest tam przeróżnych protokołów, które są skupione wokół Synapse i teraz jeżeli na Synapse dodamy jeszcze możliwość budowania aplikacji smart-contractów itd. , to może się okazać, że jest to projekt, który po prostu złapie dosyć fajną narrację i też będzie po prostu takim nowym oddechem do tworzenia przeróżnych, ciekawych eksperymentów. Więc to jest gdzieś tam taka teza, która pojawia się. Jeżeli zwrócicie uwagę na to, co np.
pisze Pentoshi na Twitterze, no to on też właśnie jest bardzo dużo takich koni dużych jest zapakowanych i podobną narrację wypowiadają. To co ciekawe, to zostali dodane na Binance, na inne jeszcze giełdy, więc widać, że płynność się pojawiła. No i zobaczymy, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Oczywiście dodanie na Binance też było związane, taki trochę nieciekawy okres, bo to był okres, w którym akurat cały rynek postanowił się obsunąć, więc to też też obrewali. No ale takie takie sytuacje, w których nagle coin pojawia się na tak dużych giełdach, bardzo często związane z tym, że albo coś dużego jeszcze się wydarzy, albo dochodzi do dystrybucji.
No mam nadzieję, że to nie jest ten drugi tak druga opcja dystrybucja, czyli ktoś duży chciał zrzucić tokeny, dlatego potrzebował większej liquidity. Ja wierzę w to, że to jest ta pierwsza opcja, więc jesteśmy przed dosyć ciekawymi wydarzeniami na na Simenaps. No i co i to teraz na Ethereum Denver, które trwa podobno jest taka, takie insight into, bo chodzi, że oni tamto mają ogłosić, więc trochę rynek na to czeka, jeżeli to się nie stanie na Ethereum Denver, to prawdopodobnie rynek też będzie negatywnie zaskoczony, więc też może to wycenić jakoś, ale to jest na pewno pozycja, którą gdzieś tam sobie wrzuciłem w swój swój portfel.
Jaste, bo powiedziałeś tutaj też o konkretnych projektach tak naprawdę, a jakbyśmy mieli tak trochę teraz bardziej szerzej na to spojrzeć, dlatego że ostatnio na rynku mamy do czynienia z bardzo różnymi trendami, między innymi mamy trend AI, który dość mocno się rozwija też tak naprawdę za pośrednictwem też narzędzi, które w tradycyjnym rynku występują. Mamy też trochę trend na NFT, na przykład poprzez Blura i tego typu projekty, no i wiele tych trendów tak naprawdę przez rynek teraz przechodzi.
I czy mógłbyś właśnie jakoś do tego się odnieść? Jakie te trendy widzisz, które mogłybyś teraz najmocniejsze? I na co najlepiej można by było teraz zwrócić uwagę pod kolejną hostę, chociaż oczywiście wiadomo, że ciężko jest tak naprawdę dokładnie to wyestymować, ale jak ty się zapatrujesz na tego rodzaju trendy? Nie wiem czy też macie takie wrażenie, ale ja tak zauważyłem, że trochę to jest w tym momencie rozgrywanie, że mało jest nowego kapitału, który po raz kolejny przechodzi na rynek i jest zaciekawiony tym, tym bardziej jest to na takiej zasadzie, że narracja pomiędzy narracją i ten sam kapitał przeskakuje z jednej strony na drugą.
Nawet to było widać, że AI jak przestała już grzać, to nagle pojawiła się chińska narracja zbudowana wokół regulacji w Hongkongu, które wcale nie są aż tak pozytywne, więc nie wiem czy też to też zwróciliście na to uwagę. No trochę tak, czyli jakby masz na myśli to, że ten kapitał tak naprawdę nie mamy do czynienia z wpływem jako takiego nowego kapitału, tylko bardziej mamy do czynienia z przeskakiwanią tego samego kapitału poprzez różne inne trendy, tak? Coś takiego. Tak, tak, tak, dokładnie, dokładnie o tym mówię, dokładnie o tym mówię i ja uważam, że tak długo aż nie będzie właśnie tego nowego kapitału, to takie długoterminowe w tym momencie stawianie na jakieś altcoiny jest jednak bardzo ryzykowe.
To inaczej Kamil może, bo ja myślę, że chodzi też nam o to, że są pewnego rodzaju trendy narracje, owszem, które są czysto spekulacyjne i do których ilość tego liquidity, które się w nie wlewa jest jednak kluczowe. Jednym z nich jest AI, który bądź co bądź jest na tak czasnym etapie rozwoju w zakresie przynajmniej technologii blockchain, że umówmy się, nie jest to poparte mocnymi fundamentami przynajmniej na tym etapie. Ale już chociażby zdecentralizowane perpetuale są takim trendem, który realnie odcisnął swoje piętno w technologii i na rynku blockchain, gdyż wobec upadku FTX-a przejął ogromną część wolumenów i dał ludziom możliwość inwestowania poprzez rozwiązania niekastodialne.
Więc pytanie, czy widzisz może taki trend, który po prostu wierzysz fundamentalnie, że może zaistnieć na tym rynku krypto? Może wyciągnijmy sobie przed nawias kwestie momentu rynkowego i tego liquidity. Uważam, że nawet po tym ogłoszeniu ostatnim, w którym to Coinbase zdecydował się na stworzenie swojej layer dwójki base, która jest oparta o optimizm, o technologii optimizm, o PISTAC, no to to pokazuje według mnie, gdzie będzie najciekawiej za jakiś czas. Ponieważ jeżeli, nawet ostatnio widziałem taki mem, że w 2015 roku to Coinbase dodało Ethereum do swojej giełdy, a w 2023 roku Coinbase ogłosiło, że buduje na Ethereum. Więc to też pokazuje po prostu, jak dużo się zmieniło na tym rynku.
Ja uważam, że wejście Coinbase na layer dwójki i przepięcie swoich klientów w jakiś taki prosty sposób na tę layer dwójkę i te miliony nowych osób, które zaczną korzystać z tych layer dwójek sprawi, że to właśnie w tamtym miejscu będzie najwięcej, najciekawszych rzeczy się działo i to w tamtym miejscu będą powstawać aplikacje, które po prostu będą miały bardzo duży sens. Więc na pewno jeżeli chodzi o taki trend, któremu warto się przyglądać i który jeszcze bardziej nam przyspieszy i wydaje mi się, że samo to ogłoszenie sprawiło, że teraz znacznie więcej kapitału popłynie tutaj w budowaniu w oparciu o layer dwójki, to jest właśnie ten kierunek.
Jeżeli chodzi o jakieś takie trendy technologiczne i narracje, czy jakkolwiek to nazwiemy, to na pewno uważam, że NFT jeszcze nie pokazało wszystkiego i tutaj gry typu Memeland, które tworzą się bardzo po cichu, są związane z ludźmi, którzy już w historii internetu przedstawili, jak dobrze rozumieją internet, jak potrafią tworzyć takie naprawdę przeogromne produkty, w których ludzie się zakochują, to może sprawić, że cały rynek NFT, gaming sprawi, będzie po prostu w takim miejscu, w którym w końcu zauważymy bardzo duży rozwój tego systemu.
No i na pewno to, co jeszcze warto dodać, to to, że wraz z account abstraction, czyli z tym wejściem, to jest RC 4337 na Ethereum, które teraz zostało ogłoszone, o dużo łatwiej będzie wejść nowym osobom, ponieważ cały UX na krypto poprzez portfele i tak dalej stanie się o dużo, dużo prostsze, więc uważam, że już mamy w tym momencie kilka takich konkretnych rzeczy, konkretnych technologicznych trendów, które sprawiają, że w najbliższym czasie rok, dwa, zauważymy znacznie większą ilość ciekawszych aplikacji, które faktycznie będą używane, więc ja to zawsze podkreślam, teraz jest czas, żeby siedzieć na tym rynku, teraz jest czas, żeby czytać, teraz jest czas, żeby obserwować po prostu te kolejne trendy. No dobra, to dzięki Kamilu za to przemyślenie.
Ja chciałbym się uczepić tego jednego tematu, który poruszyłeś, czyli jednak rollupów i layer dwójek. Mówiliśmy trochę o tym w ostatnim odcinku i spekulowaliśmy o tym, czy 2023 rok to będzie rok, w którym ZK rollupy kontratakują. Wiemy o tym, że rollupy optymistyczne, drugie warstwy, takie jak Arbitrum, Optimism zaczęły z grubej rury, są na pewnego rodzaju pole positions, zgarniają ogromną liczbę liquidity, TVL-u, natomiast wiemy, że już za miesiąc pojawi się poligon ZK EVM, najprawdopodobniej w trzecim kwartale pojawi się token ZK Sync, również niewykluczone, że na sam koniec roku, albo z początkiem następnego pojawi się StarCnet. Jak ty widzisz te rywalizacje pomiędzy rollupami? Jak też będziesz to rozgrywał inwestycyjnie? Uważam, że bardzo ważna data to jest końcówka marca wraz z poligon ZK EVM.
Tutaj nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy to na pewno ruszy im odpowiednio, czy to zapewni odpowiedni user experience. Jeżeli tak, to myślę, że generacja mocno chwyci, czyli to, co już można w dosyć dużym prawdopodobieństwie przewidzieć, to to, że znowu tam zacznie się tworzyć nowe kasyno, które zacznie przyciągać kolejne osoby. Czyli będziemy widzieć aplikacje DeFiowe, które tam powstaną. Będziemy widzieć memkoiny, które będą sprawiały trochę tak jak na Arbitrum teraz. Zwróćcie uwagę, że mało kto mówi powoli o tym, że Arbitrum będzie miało dropa, ale przez to, jak dużo się tam dzieje, jak dużo tam było projektów, które dało zarobić w ostatnim czasie, samo to sprawiło, że ludzie tam chcą przebywać.
Więc ja uważam, że to samo stanie się z ZK, ze wszystkimi rollupami z ZK, tylko musi to działać przynajmniej tak dobrze, jak działa Optimism czy Arbitrum, bo zwróćcie uwagę, że po raz kolejny pojawi się ta sama narracja. Jakby ludzie w 2021 mieli w nosie to, że Binance Smart Chain nie jest zdecentralizowany, tylko dla nich liczyło się to, że to działa szybko. Więc teraz uważam, że jeżeli te rollupy, ZK-owe rollupy wejdą, to one muszą działać przynajmniej tak dobrze, jak działa Arbitrum czy działa Optimism, bo inaczej nikt z tego nie będzie korzystać, jeżeli to się będzie zacinać, jeżeli tam będą problemy cokolwiek, to uważam, że ten user experience jest najważniejszy i że to się liczy.
Więc jeżeli to będzie zapewnione na tych ZK-owych rollupach, to czeka nas na pewno ogromny wybuch i to jest super ciekawe, bo zacznie się wojna pomiędzy rollupami optymistycznymi, ZK-owymi i ta migracja tych użytkowników będzie bardzo ciekawa. Pewnie na to wszystko będzie token, będą przeróżne tokeny, które jeszcze nas będą motywować do tego, żeby korzystać z danego ekosystemu. No na pewno cała ta wojna, cała ta rywalizacja pomiędzy różnymi rollupami będzie dla nas jako użytkowników nie dość, że bardzo ciekawa, to jeszcze dająca sporo zarobić. Uważam, że walka jest naprawdę o dużą nagrodę. Fajnie, dzięki Kamil za tę odpowiedź. No i nie możemy się nie zapytać i nie dopytać o aurę, bo nasi widzowie nas zastrzelą.
Jak jest swoje zdanie na temat tego projektu? Jak rozgrywasz go inwestycyjnie? Aura Finance, jeżeli chodzi o moją tezę, to ona już w pewnym sensie się sprawdziła, bo ja w tym wątku, który napisałem, to napisałem coś takiego, że uważam, że w tym momencie pod wcihaczem aura jest akumulowana przez różne protokoły. Jak sobie wrócimy z perspektywy ostatnich tygodni, to i Synapse decydował się przenieść swoje liquidity na balancer i wykorzystać aurę. Dzisiaj chyba Jones Dow też będzie wykorzystywać aurę. I Rocket Pool jeszcze zwiększył swoje pule płynności. I inne protokoły LSD też zaczęły kombinować z tą aurą. Do tego dochodzi Olympus Dow, który też skupuje aurę.
Więc to się dzieje i to faktycznie ta aura stała się dość ważnym elementem, jeżeli chodzi o zapewnienie sobie jakiejś takiej pozycji w walce o tę płynność, która będzie super ważna w tym całym LSD. Aura umie nadal jest w portfelu. Przez to też, że tam jest dość spora inflacja, to pewnie zauważyliście, że ta cenar czasami reaguje dosyć dynamicznie, szczególnie w tych 4 dolarach. Myślę, że gdyby nie doszło do obsunięcia rynku całego, to aura byłaby już wyżej. No ale cały czas trzeba to obserwować.
Na pewno to coś ciekawe to zauważam wzrost dominacji i wzrost znaczenia protokołu balancer, a jeżeli balancer wzrasta na znaczeniu, bo coraz więcej różnych projektów stawia tam pule, to to bezpośrednio odbija się na tym, że aura jako jednostka jest jeszcze bardziej wartościowa dla tych wszystkich protokołów. Więc aura jest takim zagraniem a la convex w 2021. Te osoby, które pamiętają całą narrację na Curve Finance Wars, stablecoin wars, to pamiętacie też jak mocno znaczenie miało convex. I teraz przełóżmy sobie to, że tak naprawdę cała ta wojna na protokoły liquid staking derivatives rozpocznie się wraz z mainnetem Shanghai i to prawdopodobnie będzie miało miejsce w kwietniu.
Więc uważam, że dopiero po tym czasie tak naprawdę aura będzie stopniowo, stopniowo rozsłona znaczeniem, bo to właśnie po Shanghai zacznie się wielka migracja i tak naprawdę zacznie się wojna o klienta, który ma Ethereum i chce zastejkować protokole liquid. No i właśnie, a propos Ethereum Shanghai, wiele ludzi zastanawia się, czy będzie pewnego rodzaju sell the news, ale w drugą stronę. To znaczy, czy okaże się, że ten unlock zestejkowanych ETH nie wpłynie, nie będzie miał takiego mocnego wpływu na price action Ethereum. Pamiętam, jak swego czasu na swoim newsletterze napisałeś i bardzo trafnie przewidziałeś przy okazji mercha Ethereum, że pojawi się pewnego rodzaju sell the news.
Ja wtedy pamiętam, pisałem dużo na privie z Piotrkiem Poflaskiem od Ciebie i kłóciłem się, że nie będzie sell the news, ludzie zobaczą nagrody w stakingu, tak samo jak przy AP London 1. 559. Tamtego sell the news z kolei nie było, bo kiedy ludzie zobaczyli, ile tego ETH się pali, to pojawiła się taka bardzo mocna narracja. Tymczasem po merge'u paradoksalnie pojawił się pewnego rodzaju food na Ethereum, że jest mocno centralizowany, że to LIDO w większości kontroluje tych walidatorów i faktycznie doszło do wyprzedaży. Jak jest tym razem? Jak widzisz Ethereum Shanghai z perspektywy price action? No to jak sobie tak o tym myślałem, to jeżeli porównamy to do wydarzenia, o którym wspomniałeś, czyli do Ethereum 2.
0, zwróćcie uwagę, że jeżeli chodzi o Ethereum 2. 0, to rynek oczekiwał tego, że po Ethereum 2. 0 nagle dojdzie do błyskawicznej, po merge'u nagle dojdzie do błyskawicznego, to jest to pozytywnego wydarzenia, że samo to wydarzenie sprawi, że cena pójdzie w górę. W tym momencie mamy odwróconą sytuację, bo ludzie uważają i rynek i takie skosensurynku, że uważają, że po wydarzeniu, po Shanghai będzie tyle nowych ETH, że po prostu to sprawi, że pójdziemy w dół. I teraz jeżeli porównamy sobie te dwie sytuacje, to ja uważam, że możemy z tego odpowiedni już wniosek wyciągnąć.
W przypadku merge'a dużo osób oczekiwało, że to wydarzenie sprawi, że Ethereum pójdzie jeszcze w górę, więc grali do merge'a, Ethereum faktycznie szedł do góry, nagle merge się wydarzył i okazało się, że wskąd dobrze poszło, ale nic magicznego się nie stało, więc rynek po prostu wycenił Ethereum 2. 0. A teraz mamy sytuację całkowicie odwrotną. Rynek boi się tego wydarzenia, więc moja teza jest taka, że wraz zbliżającym się Shanghai cena pójdzie w dół i to będzie odwrócone z celu the news, czyli ja uważam, że moment wydarzenia to będzie najlepszy moment kupna Ethereum i znowu rynek po prostu zagra w drugą stronę.
Ja w taki sposób do tego podchodzę i taką mam tezę, czyli uważam, że do wydarzenia Raticzek Ethereum, raz tam, nie wiem, może dwa tygodnie wcześniej, rynek zacznie to wyceniać coraz niżej, będzie ten strajk na uwolnienie, a wydarzenie może okazać się najlepszym momentem na zakup. Tak myślę, że to może wyglądać, bo tutaj też odsyłam do twita Korpiego. Korpi dokładnie wypisał i stworzył taki wątek na Twitterze, który pokazuje, ile tych Ethereum zostanie uwolnionych i jaka faktycznie to jest podaż, która wpłynie, więc uważam, że w taki sposób to zostanie rozgramane. Fajnie, czyli odwrócony sell the news, bardzo ciekawa perspektywa i wydaje mi się, że ona ma faktycznie w tym przypadku sens.
No bo mimo tego, że jak wejdziemy na Ultrasound Money i zobaczymy, jak Ethereum jest w zasadzie palony w niesamowitym tempie, w rekordowym tempie, to jest, to mimo tego sentyment wokół tego Ethereum wokół Ethereum Shanka jest bardzo negatywny, stąd faktycznie miałoby to sens, nawet z takiego psychologicznego punktu widzenia, że rynek rozegra to na odwrót, także będziemy obserwować na pewno Ethereum Shanka i może będzie ciekawa okazja do zakupu. Natomiast jeszcze takie szybkie pytanie od Radka Radziowy. Czy widzisz tutaj takie przesłanki, żeby wobec nadchodzących regulacji również Ether mógł paść ich ofiarom? Czy on może zostać uznany za security? Wiem, że Gary Gensler zazwyczaj jak opowiadał o rynku krypto to wskazywał, że Bitcoin na pewno nie jest security.
Czasami też wspominał o Eterze. Natomiast w ostatnim czasie wspomina już tylko o Bitcoinie. Czy ty widzisz tutaj, jak ty w ogóle zapatrujesz się do tych regulacji w nadchodzącym roku? No i to jest super istotne pytanie, zastanawiając się czy padnie, bo uważam, że są rzeczy, które jesteśmy w stanie przewidzieć i są rzeczy, na których kompletnie nie mamy wpływu. I trochę jest tak z regulacjami. My kompletnie nie mamy wpływu na to, co Gary Gensler teraz twierdzi i w jaki sposób będzie podchodził do krypto. Widać, że od upadku FTX to te naciski na krypto są coraz mocniejsze.
No i jednak jak tak sobie pomyślimy o tym wszystkim co się dzieje, to nie tylko sama sprawa security jest w tym momencie istotna, ale ja uważam, że trochę dużo bardziej niepokajające jest takie stopniowe odcinanie krypto, giełd krypto, jeżeli chodzi o bankowość. Bo jak się wczytamy w problemy Silvergate lub Signature Bank, to są dwa banki, które świadczyły przede wszystkim usługi i swift i płynności, jeżeli chodzi o wymianę stablecoin w ostatnim czasie. To są dwa banki, które w tym momencie Silvergate ma problem, a Signature ograniczył z tego co wiem wpłaty do powyżej tylko 100 tysięcy dolarów. Więc trochę jest z takich rzeczy, które mnie niepokoją i na które kompletnie nie ma wpływu i nie wiadomo co się wydarzy.
Jedyne co możemy robić, jedyne to co mogę ja powiedzieć między innymi, to uważam, że w aktualnej sytuacji warto też zadbać, żeby nie traktować stablecoin jako fiaty. Co mam na myśli? Mam na myśli to, że mimo wszystko w tym co się dzieje i te informacje, które się pojawiają, jeżeli chcielibyśmy podejść do rynku bardzo bezpiecznie, to powinniśmy część stablecoinów wypłacić do prawdziwych fiatów i mieć zabezpieczenie w tym sensie. Dlaczego? Dlatego, że najgorszym scenariuszem, który może mieć miejsce jest odcięcie po prostu giełd krypto, całkowicie od bankowości i nagle się okaże, że stablecoiny, które mamy, one może mają wartość jednego dolara w tym naszym krypto świecie, ale już poza nim kompletnie nie mają.
Więc to jest jeden z najczarniejszych scenariuszów dla krypto, które według mnie, wraz z upadkiem FTX, który był jednym z największych graczy, jeżeli chodzi o wymianę stablecoin USDT itd. Oni naprawdę bardzo dużo wolą na to robili. Wydaje mi się, że to jest scenariusz, który został się bardziej prawdopodobniej niż wcześniej. Więc powinniśmy pomimo tych pozytywnych informacji, które są, jeżeli chodzi o technologiczne, też trzeba ogłośną mówić o tych zagroszeniach, które są i trzeba o tym powiedzieć i to podkreślać, że dopóki ta sytuacja się nie wyjaśni, no to tu może dojść dużego zawirowania. Jasne.
A jak już tak weszliśmy troszeczkę na temat stablecoinów, to czy w związku z tymi ostatnimi wydarzeniami, na przykład jakaś swoje relacja do BUSD, czy wyprzedawałeś się z BUSD, czy ostatnie wydarzenia odebrałeś jako ewentualne zaograżenie dla tego stablecoin, czy jak do tego podchodzisz? W tym momencie teraz jest taka historia, że BUSD możemy jeszcze rok wymienić na Paxos, tylko prawda jest taka, że jeżeli chcemy to zrobić jako osoba prywatna, jeden z moich znajomych próbował to zrobić, czyli po prostu wymienić to BUSD na faktycznie dolary i dolary przelać sobie na konto bankowe poprzez Paxos stronę, no to nie udało mu się tak zrobić, pomimo tego, że próbował.
I teraz pewnie te duże instytucje jak Binance wymieniają to, te BUSD i dostają dolary, ale dla takich zwykłych szaraczków ta wymiana jest utrudniona, więc też warto o tym powiedzieć. Jeżeli chodzi o BUSD z mojej strony, no to ja sobie, nie w tym momencie takiego db'u, ale w momencie, w którym to się wszystko wyrównało, ta emorcja opadła, no to wymieniłem sobie z BUSD na inne stablecoiny, tylko dlatego, żeby spać po prostu spokojnie, bezpiecznie, nauczony już wcześniejszymi jakimiś tam doświadczeniami. I na pewno to jest pytanie, na które nie jestem w stanie jeszcze odpowiedzieć. I myślę, że najbliższe czas nam to pokaże, czy sam CASE Paxos i BUSD to jest walka z ogólnym. . .
Przepraszam Kamil, mam zajebiste pytanie z czatu od Kubańczyka, czy dokupywałeś BUSD na spadkach? Niestety, niestety nie dokupowałem BUSD na spadkach, chociaż tam to odklejenie to było o 1 cent czy 2 centy maksymalnie? No, mniej więcej tak. No więc nie robiłem tego. Ale to, co chciałem powiedzieć, to pytanie, na które nie jestem jeszcze w stanie odpowiedzieć, jest takie, czy to jest walka bezpośrednio z Binance, z dominacją Binance, z tym monopolem Binance, przez co Paxos i BUSD obrywało, czy to jest jednak walka ogólnie ze stablecoinami z kryptą? A jak czujesz? Czuję, że jakbym ją teraz postawić, to postawiłbym, że to jest walka z Binance.
Ja tak samo bym tak postawił, zwłaszcza, że ponoć za, powiedzmy, całą dramą związanym z BUSD, stał dom od Donos USDC Circle, tak? Więc, no jest to pewne rodzaju hipokryzja, seku, tak? Że zarzucają im, no właśnie, pytanie co będą zarzucać, czy to jest temat, że BUSD to security, czy to jest temat tego, że dopuścili się złego zarządzania depozytami, no bo jeżeli zarzut jest taki, że jest to security, to ten zarzut można też wprost przedstawić USDC Circle i każdemu innemu stablecoinowi. Zarzut jest odnośnie, z tego co czytałem, zarzut jest odnośnie security, czyli bez licencji wytwarzali stablecoina.
No i prawda jest taka, że jest bardzo dużo dziwnych historii związanych z BUSD, na przykład jedną z dziwnych historii jest to, że wraz z pojawieniem się bardzo dużej ilości. . . Mamy telefon, wiesz Kamil, do tego słyszysz małe echo, no to może od razu wpuścimy na linie, bo też tutaj odpaliliśmy już gorącą linię do Blotchy Podcast, także wstamy serdecznie i słuchamy pytania. Halo, halo, słuchać mnie? Tak, tak, słuchać. Siema, cześć, wytrzymałem o drugą projbę. Kogo widzimy, kogo słyszymy, skąd, skąd jest coś, jakie masz pytania? Właściwie mam nie pytanie, a prośbę ogromną do Kamila. Znalazłem coś bardzo, naprawdę bardzo ciekawego, lecz wiadomości na Instagramie nie odczytał, na mailu też prośba, żebyś na to rzucił okiem.
Dzisiaj o 19. 35 puściłem jeszcze jedną wiadomość, będę naprawdę wdzięczny, pozdrawiam was, cześć. I jaki jest twój nick, jakbyś jeszcze mógł powiedzieć, bo takiej wiadomości. . . No, zabrzmiał tajemniczo, Kamil, także lepiej sprawdź sobie. Robimy opening tego maila wspólnie. Możemy sobie tak zrobić. Jak masz taką potencję? Ja tylko jeszcze do tego odniosę. Jesteś skończona tematem USD. Ja faktycznie mam taki problem, że czasami zbyt dużo tych wiadomości po prostu do mnie trafia i nie jestem w stanie odpowiedzieć na wszystkie. No, ale tu mega doceniam, że kolega zadzwonił i zwrócił mi na to uwagę, bo to na pewno sprawi, że z takim intro i z taką historią na pewno otworzę tego maila. Znalazł sposób ogólnie.
Tak fajne, bo ja to chcieliśmy właśnie zaznaczyć, że mamy już otwartą linię, także dzwoncie na 22. 28. 55. 33. I pytania prosimy kierować do naszego gościa, bo to Kamil dzisiaj jest najważniejszy. Natomiast ja też biję się w klatę, jeżeli nie odpisuję na diemy, to bardzo przepraszam. Natomiast myślę, że Kamil tych diemów ma jeszcze z 2-3 razy więcej, także myślę, że nie musisz się tutaj tłumaczyć, co jest zupełnie naturalne. Skoro nie mamy jeszcze tutaj pytania, to może otworzymy sobie taki segment trochę bardziej osobisty, bo myślę, że to są takie pytania, których możesz. . . Ja może jeszcze wejdę z jednym pytaniem w odnośnie rynku, bo. . .
Czyli zanim segment osobisty to jeszcze z Rynku. Zanim segment osobisty. Było jeszcze pytanie, które często się pojawiało, to eksponowanie się, pozycjonowanie się pod e-dropy. Czy możesz coś więcej na ten temat powiedzieć, czy widzisz jakiś potencjał wśród którychś z protokołów, jakbyś mógł się jakoś do tego odnieść? Jeszcze zanim się do tego odniesiesz, to prośba z czatu, żebyś skończył ten wątek z BUSD, bo w takim bardzo ciekawym momencie zostałeś odcięty przez telefon. Także możesz skończyć i potem pytanie e-dropy. Właśnie teraz zastanawiam, bo powiedziałem o tym, że wymienialność tego BUSD jest utrudniona dla zwykłych osób. Powiedziałem o tym, jaka jest teza, czy Binance jest zaatakowany, czy cały rynek krypto.
I zaczęliśmy rozmawiać chyba o tym, czy BUSD jest security, tak mi się wydaje? Tak, że taki był zarzut, że bez licencji mintowali BUSD, no i tylko ty już możesz wiedzieć co chciać powiedzieć. Chciałem powiedzieć to, że jeżeli wczytamy się nawet założenia Paxos, jeżeli chodzi o całą tą kwestię związanych z BUSD, no to tam był taki zapis, że Paxos odpowiada tylko za BUSD oparte o Ethereum. Był taki zapis jeden i nawet czytałem taki wątek na ten temat. To co jest super ciekawe, to bardzo duży wzrost BUSD na łańcuchu Binance Smart Chain jest bezpośrednio związany z parabolicznym ruchem w górę jednostki BNB. Rozumiecie? Jakby jaka była, jaki był domysł.
Domysł był taki, że wytwarzanie BUSD w dosyć niekontrolowany sposób mogło sprawić, że BNB jako token tak mocno wzrósł w górę. Sam wzrost wartości BNB odpowiada też za wzrost wartości rynkowej Binance. Więc dużo jest tam też takich historii, które teraz zaczynają wychodzić i nie do końca są wyjaśnione. Rozumiem. Rozumiem. Ja szczerze powiedziawszy bardzo z dystansem podchodzę do tych zarzutów. Nie wiem czemu, ale mam takie poczucie, że Binance zarabia akurat na tyle dużo na opłatach transakcyjnych, że nie musiał manipulować tym swoim stablecoinem. Nie ma na to zresztą takich zero-jedynkowych dowodów. Natomiast i bardziej mam takie poczucie, że wyjątkowo szybko po upadku FTXa zajęliśmy się Binancem. Nikt już nie mówi o same Bankmanie.
Tymczasem to Binance jako największa giełda dalej działa. Jest, wygląda na to, że ma pokrycie. Także wygląda to na zorganizowaną akcję. Natomiast nie zmienia to faktu, że nigdy nie polecamy trzymania środków na giełdach. Pytanie też o te airdropy. Czy widzisz tutaj w nadchodzącym roku taki projekt, który mógłby nas zaskoczyć ciekawym airdropem? Czy masz, czy w ogóle znajdujesz czas na to, żeby pod takie airdropy się przygotowywać? Czy też bardziej naturalnie starasz się korzystać z nowych rozwiązań, licząc, że na tego airdropa załapiesz się przy okazji? Ja raczej tego nie robię i nie przygotowuję się na to, bo uważam, że trochę to jest tak z tymi airdropami, że to już w tym momencie zaczęło być zbyt oczywiste.
Na takiej zasadzie, że jeżeli coś staje się zbyt oczywiste, to już nie daje tak dużo zrobić. Więc pytanie, które warto sobie zadać w przypadku airdropów, to gdzie szukać nieoczywistych zagrań na airdropach? No i na przykład wydaje mi się, że samo to, że metamask, ten airdrop na metamask, już jest tak dużo osób o nim opowiadało, tak różne rzeczy mówiły, że ten token się pojawi. I on nadal się nie pojawił, to powoli rynek już tak myśli o tym, że ten token nigdy się nie pojawi. Więc jeżeli token by się pojawił, to na pewno dałby bardzo dużo zarobić. Więc jeżeli macie jakieś portfela i tak dalej, to uważam, że mimo wszystko warto zrobić kilka swapów na metamaskowej giełdzie.
I zawsze warto szukać tej nieoczywistości, bo jeżeli sobie popatrzymy, dy dx nie był oczywisty i dał dużo zarobić. Uniswap nie był oczywisty, dał przeogromnie zarobić. Teraz Blur i sama ta strategia tradowania, też nie było to oczywiste, dało to przeogromnie zarobić. Optimizm był dosyć oczywisty, nie dało aż tak dużo zarobić. Więc myślę, że tutaj warto zwrócić uwagę na nieoczywiste zagrania. Na pewno też nieoczywistym zagraniem jest taki projekt Shardium, z tego co kojarza, tak się nazywa. Ma dość duże wsparcie, jest to layer 1, która jak wejdzie, to pewnie też będzie miało spory high.
Niektóre projekty też, projekty pod to się budują i tam też wszystko wskazuje na to, że będzie ten airdrop i warto wykonać jakieś tam zdalania. Na przykład ja uważam, że Shardium może dać więcej, co chce robić niż Arbitrum. Dlaczego? Dlatego, że Arbitrum jest dosyć oczywiste, a Shardium nie. Więc szukajcie po prostu nieoczywistości. No i to jest konkret, dzięki Kamil. Dzięki piękne. Mamy, mamy telefon. Cześć, cześć. Skąd od nas dzwonisz i jakie masz pytanie? Halo, cześć. Szymon ze Śląska dzwonię. Mam pytanie do Kamila pod kątem zagrania Bitcoina, wejście do Bitcoina i później przejść z tego Bitcoina po szanghaju właśnie do Etera. Ok.
To, Szymon, to już całe pytanie? Jeszcze raz? Czy to już, czy to już całe pytanie? Czy chcesz jeszcze o coś dopytać konkretnego? Czy odnieść się do tego? Nie, to jest w sumie chyba to i może jeszcze pytanie dotyczące dominacji Bitcoina ogólnie w na, na następny czas, jak myślisz, czy Bitcoin właśnie będzie bardziej takim, takim, takim jednostką, która, która będzie po prostu przodować w tym roku. Ja myślę, że możemy sobie Kamilu od razu to pytanie rozszerzyć, bo ja pamiętam, że swego czasu nagrałeś. . . I pozdrawiam całe, zdrawia inaczej. Pozdrawiamy. Pamiętam Kamil, jak, jak wspominałeś o tym, że masz, czujesz się, że masz za słabą ekspozycję na Bitcoina.
Zawsze siedziałeś mocno w tym Eterze, nawet wspominałeś o tym, że część swoich Eterów na tego Bitcoina zamieniłeś. Natomiast, no, od tego czasu w Ethereum stało się bardzo dużo rzeczy pozytywnych i ludzie się tak zastanawiają, czy, czy ten Bitcoin to jest jak takie cyfrowe złoto, które, no, co prawda, co prawda nie jest specjalnie modernizowane, nie ma tutaj co roku ciekawych upgrade'ów, ale jednak dzięki temu, że nie ma ryzyka zaufanej trzeciej strony, to jest to rozwiązanie bezpieczniejsze. Z drugiej strony mamy Ethereum, które, no, co roku staje, staje się szybsze, tańsze, bardziej wydajne.
Czy ty widzisz w związku z tym taką możliwość, że Eter prześcignie Bitcoin, a, czyli nastąpi tak zwany flippening, o którym wszyscy spekulują, więc to tak w ramach uzupełnienia pytania od widza. No to to jest, to jest super pytanie, bo ja uważam, że tutaj są trzy kwestie związane z Bitcoinem i z Eterem. Chyba najważniejsza kwestia to jest, czy Ethereum tak jak Bitcoin zostanie określony jako, jako po prostu aktywo, a nie jako security, bo jeżeli, to nie określone, jeżeli Ethereum już tak oficjalnie nie będzie security, bo po prostu będziemy mieli na to potwierdzenie, to uważam, że flippening, czyli przeskoczenie Ethereum, Bitcoina i to jest kwestia czasu.
Jeżeli jednak dojdzie do sytuacji, w której to Ethereum oberwie jako security, to to jest niesamowicie negatywny news dla całego ekosystemu. Ja głęboko wierzę, że to się nie stanie, ale trzeba po prostu brać na to poprawkę. I teraz odnoszę się do tego, co Szymon zapytał. Uważam, że nawet w najbliższym miesiącu już można dojść do sytuacji, w której wycena Bitcoin Eter będzie bardzo atrakcyjna. Ze względu na to, że jeżeli zakładamy i wierzemy w to, że przed Shanghai rynek zacznie się bać tych uwolnień, to Ethereum zacznie stracić po prostu pozycję do Bitcoina. I uważam, że to może być pierwszy taki dobry moment na po prostu zamienienie części Bitcoina na Ethereum. Tak bym się do tego odniósł.
I jeżeli pomyślimy sobie jeszcze o takich katalizatorach do tego, do wzrostu wartości Bitcoina w odniesieniu do Etera, to mam, ja widzę ich kilka. Pierwszy to jest ten, o którym powiedziałem, czyli halving już za rok, więc historycznie to było grane, więc to może się znowu wydarzyć. Druga rzecz o dużo ważniejszej, którą nie jesteśmy w stanie przewidzieć, czy w tym roku jeszcze dojdzie do sytuacji, w której SEK nagle stwierdzi, że faktycznie wszystko jest security. Zaatakują jeszcze mocniej Ripple, zaatakują Ethereum i wtedy dojdzie do sytuacji, w której kapitał z tych strelkoinów zacznie przeskakiwać bardzo dynamicznie szybko w Bitcoina. Więc mamy dwie kwestie, które potencjalnie mogą sprawić, że Bitcoin się umocni.
Ja uważam, że nieposiadanie Bitcoina w tym momencie w swoim portfelu jest dosyć ryzykowne i nieodpowiedzialne, bo mamy dwa wydarzenia i jedno jesteśmy w stanie przewidzieć i historycznie wiemy, jak rynek na to reagował, a drugie może być zaskoczenie. I w taki sposób bym się do tego odniósł, czyli uważam, że już w najbliższym czasie może być dobre przejście, ewentualne dobre przejście z Bitcoina do Etera, jeżeli macie dużo Bitcoinów i chcielibyście ekspozycje większą na Eterę, to już do miesiąca, ale w całym, w najbliższych miesiącach uważam, że warto mieć świadomość tego, że bardzo dużo pod względem regulacyjnym może się wydarzyć i to sprawi, że Bitcoin znacznie mocniej wzrośnie w stosunku do Ethereum.
Tak bym się do tego odniósł, ale ja nie jestem w stanie, nie jesteśmy w stanie tutaj przewidzieć konkretnych dat, bo Sek trochę i Gensler atakuje po prostu jak bez żadnej agendy, więc trzeba mieć taką świadomość. Mam kolejne pytanie, tym razem od żywca. Dużo się mówi o stawianiu node'a na ETH, ale mało o samej technologii. Można korzystać ze wnętrznych protokołów, ale można też bezpośrednio postawić na własnej maszynie. Z czego korzysta Kamil, gdybyś mógł coś więcej na ten temat powiedzieć? Ja postawiłem sobie node'a poprzez Rocket Pool, czyli poprzez RPL. Uważam, że to jest jedno z ciekawszych rozwiązań.
Mimo wszystko, jak widzę, w jaki sposób rozwijają się protokoły Liquid Staking Derivatives, to uważam, że o dużo ciekawiej będzie zachować swoje Ethereum i trochę wykorzystać tę wojnę, która się zbliża, bo uważam, że ta wojna, która się zbliża pomiędzy tymi protokołami sprawi, że protokoły LSD będą znacznie bardziej opłacalne do wykorzystania, jeżeli mamy swoje Ethereum. Już nawet powstają takie produkty, które polegają na tym, że kupujemy sobie jedną jednostkę, a ta jedna jednostka ETH jest zdywersyfikowana pomiędzy różne protokoły LSD, czyli Liquid Staking Derivatives. Jak na razie spróbowałem Rocket Pool'a, wiem, że coraz bardziej też powstaje rynek takich maszyn, które możemy kupić i od razu postawić w domu.
To też jest spoko, ale uważam, że warto zachować swoje ETH'y i poczekać na tę wojnę, która się zbliża, bo ta wojna na różne. . . ten zmotywowanie do tego, żeby wykorzystać dany protokoł będzie bardzo, bardzo duża. I tam mogą się pojawić bardzo ciekawe sposoby na po prostu zamrożenie swoich ETH'ów na kupno jednostek tych protokołów i wykorzystanie ich później w DeFi'u czy w innych miejscach. Fajnie, fajnie. Więc myślę, że żywiec masz konkretną odpowiedź. Przechodzimy do sekcji pytań takich już bardziej osobistych, tak żeby osoby mogły cię też poznać od tej drugiej strony. Myślę, że też i też kilku osób, kilka osób o to pytało, czyli o krok przed rynkiem wersja 2.
I tak jak sobie myślę o twoim kursie, no to z perspektywy czasu należy go uznać za duży sukces. Wiele osób wskazywało, że sprzedajesz go już w czasie hossy. Tymczasem, no patrząc na feedback od uczestników, pojawiło się tam sporo zagrań, które dały wielokrotnie zwrot z wydatku na ten kurs, jak chociażby ich lubią na wczesnym etapie. Natomiast i to, co też myślę, że wiele osób ujęło za serce, to fakt, że pomimo tego, że no jednak kurs się skończył, on to był kurs terminowy, to dalej starałeś się po jego zakończeniu wnosić pewną wartość.
I teraz to, co mnie tak zastanawia, ale też pewnie wiele osób, to jak dużym obciążeniem psychicznym było prowadzenie dla ciebie takiego kursu, presja, że no jednak ktoś ci za niego zapłacił, może oczekiwać wyników. Miałam czasami takie wrażenie, że część osób to tak najchętniej, w związku z tym, że wydała kasę na ten kurs, to chciałaby, żebyś im przelał tam nie wiem, 5-10 tysięcy złotych i wtedy będę zadowolony. Natomiast no tutaj w rynku trzeba wziąć samemu odpowiedzialność za swoje decyzje. Więc pytanie tak z perspektywy czasu, czy powtórzyłbyś, czy zrobiłbyś jeszcze raz ten kurs, bo umówmy się z finansowego punktu widzenia, tyle podniosło się już z rynku, że nie było to dla ciebie konieczne.
No i pytanie, czy możemy się spodziewać kiedyś takiej drugiej edycji, czy chodzi ci to po głowie? Ok, to odpowiem najpierw na pytanie, czy zrobiłbym tu drugi raz, jak najbardziej. Jak najbardziej przede wszystkim, że to był produkt, pod którym tak jak od samego początku mówiłem, podpisuję się dwoma rękami, bo naprawdę byłem zadowolony z tego, jak to stworzyliśmy. Tam jest bardzo dużo takiej wartości, która jest ponadczasowa. Ja uważam, ja mogę to śmiało powiedzieć, że po prostu to jest to jest same mięso i staram się przekazać tam wartość, już nawet nie mówię o tym kursie premium, ale staram się przekazać taką wartość ponadczasową, która pozwoli na to, żeby wziąć te zasady i wprowadzić je w życie nawet w kolejnym cyklu.
I one są niezmienne, jeżeli chodzi o wyszukiwanie jakichś trendów, poustawianie Twittera i tak dalej. Zrobiłbym to przede wszystkim drugi raz, ponieważ to było coś dla mnie super ważnego, żeby stworzyć produkt, który po prostu będzie swego rodzaju takim taką wizytówką. I myślę, że to się udało, więc jestem z tego bardzo dumny. I też ja zauważyłem, że tak dużo fajnych osób kupiło ten kurs, taką fajną społeczność tam stworzyliśmy, że nawet jak ten kurs już się zakończył, ten premium, to miałem chęć na to, aby co jakiś czas pojawić się tam, zrobić webinar dodatkowy, który oczywiście nie był zapowiedziany w żaden sposób, nie był obiecany, tylko dlatego, żeby utrzymać po prostu relację z tymi osobami, bo no niesamowite osoby kupiły ten kurs.
I nawet niektóre mi się spotkałem na żywo, więc to jest naprawdę bardzo fajne i to buduje po prostu, zbudowało mnie jako też człowieka, więc to jest super. I czy to było duże obciążenie? Było to przeogromne obciążenie, bo dużo sytuacji było na rynku, które totalnie mnie też zaskoczyły, jak pierwsza sytuacja w maju z terrorem, dobrze pamiętacie, w 2021, co się wtedy działo, więc też wtedy musieliśmy reagować na to wszystko. Wtedy zresztą z całym rynkiem, bo bitwa chyba spadła z 60 do 30 tysięcy z dnia na dzień. Dokładnie. Były też oczywiście duże emocje, ale jak najbardziej nie żałuję. I czy będzie kolejna edycja? Nie chciałbym odpowiadać konkretnie teraz na to pytanie.
Na pewno jeżeli poczuję po raz kolejny chęć stworzenia, to jest trochę taką inspiracją, żeby zrobić coś nowego, to pewnie to stworzę, bo tego typu produkty nie tylko zapewniają mi wartość, ale też tworzą naprawdę fajne, mocne community, co się udało stworzyć, więc chciałbym z tymi osobami, które kupiły ten kurs, z okrągłym rynkiem spotkać się też na żywo i tak to zostawia jako taka niedomknięta odpowiedź. No myślę Kamil, że najlepszą recenzją twojego kursu i tego, że to co mówisz jest prawdziwe, są komentarze na czacie. Nie są to żadne boty, tylko prawdziwe osoby, które nam kojarzę z poprzednich live'ów. No myślę, że możesz sobie sam wejść, bo na pewno serduszko ci się uśmiechnie. Wiele osób naprawdę sobie ten kurs chwali.
Ja sam mogę powiedzieć, że gdyby nie ten kurs. . . Chcę tylko dodać właśnie, że tak naprawdę dzięki tej społeczności, tym fajnym ludziom, którzy się zrzeszyli wokół kursu, tak naprawdę Wojtek pamiętasz, jakie były nasze pierwsze kroki, jeżeli chodzi o starterę. To było super fajne, że było tak dużo wartościowo fajnych osób. W sumie, no z Maćkiem, my się tu wszyscy poznaliśmy. Maciek jest przedstawicielem twojego kursu, który nigdy prawdopodobnie ze mną by nie pracował, gdyby właśnie nie ten kurs, bo tam się dowiedział, tam w zasadzie zrobiłem taki pierwszy coming out związany ze starterą, tam się ten projekt tak de facto tworzył na oczach tych ludzi. No zwieńczeniem było zresztą. . .
Zwieńczeniem był też private sale, który dał tym osobom bardzo fajnie zarobić. Także myślę, Kamil, że jeszcze raz wielkie dzięki za zorganizowanie tego kursu. Wybacz, mamy teraz krótkie problemy techniczne. Mamy dwa czy trzy telefony w zasadzie jeden za drugim, tak że może odbierzmy. Halo, halo. Halo, cześć wam. Cześć, cześć. Skąd do nas dzwonić i czekamy na pytanie. Paweł Siedlec, mam dwa pytania generalnie do Kamila. Chodzi generalnie o zdecentralizowane giełdy. Czy uważasz, że GMX, który zagarnął kapitał, to już jest ten lider, który zostanie na szczycie? A drugie pytanie to jakie funkcje lub jakie problemy musiałby rozwiązywać protokół, aby ostatecznie wyprzedzić tego GMX i być tą największą giełdą? Fajne pytanie. Ok, to GMX to lider.
Uważam, że ten rynek, jeżeli chodzi o zdecentralizowane giełdy protokoły, jest na tyle jeszcze młody, że to tak naprawdę powstało dlatego, że drugie warstwy na Ethereum pozwoliły na szybkość transakcji, na te niskie opłaty. Dlatego mogliśmy stworzyć takie protokoły, że nie mógłbym w tym momencie z pełnym przekonaniem powiedzieć, że GMX zostanie liderem. Raczej podchodzę do tego tak, że to jest niezwykle ciekawy trend i nadal warto mieć otwartą głowę na to, że po prostu pojawi się lepsze rozwiązanie. Dlatego na pewno nie warto do tego podchodzić tak, że GMX to jest ten jedyny słuszny kierunek.
A drugie pytanie, jakie problemy musiałby rozwiązywać? Ja myślę, że tutaj też otwarcie się nie tylko na rynek krypto, ale przede wszystkim na syntetyczne asety z rynku tradycyjnego może sprawić, że taki protokół wzrósł by mocno na wartości. Na przykład Gains Network, nie wiem czy wiecie, na Gains Network przez bardzo, bardzo długi czas o dużo większy wolumen miały pary na Forexie i tam ludzie grali na Forexie. Ja uważam, że protokół, który zdominuje tak całkowicie ten rynek, to jest protokół, który otworzy się na syntetyczne akcje, nie wiem, nawet można powiedzieć chińskie, może to były amerykańskie.
Po prostu protokół, który sprawi, że będziemy mieli przeogromne możliwości, jeżeli chodzi o trading i w jakiś taki bezpieczny sposób, tani sposób, szybki sposób i co najważniejsze z prostym UX, czyli chodzi o to, żeby ktoś wziął telefon i w bardzo prosty sposób mógł sobie po prostu tradeować niezważająco. Bo nawet, jak bym was, chłopaki, zapytał, czy chcielibyście mieć ekspozycję na przykład na rynek azjatycki, jeżeli chodzi o różne akcje, ale nie wychodzi z rynku krypto? To myślę, że odpowiedź byłaby dosyć oczywista. Oczywiście, że tak, zwłaszcza, że jak to mówi Cezary Graf, nadchodzi czerwony chiński smok.
Natomiast, mówiąc już poważnie, to ja zgodzę się, że UXUI jest tutaj kluczowy i jak tak sobie o tym myślę, to wskazałeś na Korpiego i Korpi też niedawno wypowiedział się na temat kryptogęblingu o tym, że właśnie z uwagi na kiepski UXUI, według niego wiele osób do niego, do tego rynku nie dołączy i że to nie będzie jakiś super trend. A ja się tak zastanawiam, czy faktycznie tak będzie, bo jak myślę o takich prawdziwych use-case'ach, no to wydaje mi się, że zdecentralizowane perpetuale bardzo dobrze się wpisały. Jest to projekt, który faktycznie rynek potrzebuje i sukces GMX-a czy Games Network to pokazał.
Natomiast od zdecentralizowanych perpetuali do gamblingu, czyli daję przykład, do Zakładu Bóg Macherskiego, który pozwala obstawiać wydarzenia sportowe na Super Bowl, NBA, w Lidze Mieszczów, osobom z całego świata, w sposób zdecentralizowany, gdzie umówmy się, nie we wszystkich krajach jest to możliwe. W Stanach Zjednoczonych, w bodajże tylko 13 Stanów daje otwarty dostęp do takich zakładów, pozostałe je zakazują. Więc widzę tu naprawdę prawdziwy use-case i czy ty widzisz właśnie w gamblingu i w zakładach takich Bóg Macherskich na blockchainie potencjał? Niedawno zresztą pojawił się taki raport od DeFi Digital, którym został pisany chociażby projekt Thales. Jestem bardzo ciekawy twojego zdania. Ale zanim jeszcze przejdziemy do tego pytania, no to mamy, czyli pytania o gamblingu, ciekawe, więc też chętnie posłucham.
Natomiast mamy dokładnie 3 osoby połączone w jednej rozmowie, no więc będziemy mrocować pytania. Ciekawe czy rozmawiają ze sobą. Ciekawe czy rozmawiają, czy czy czy czy czy czy czy czy czy czy czy czy panie? Cześć, cześć. O, teraz ja mówię. A, nie. Tak, to może jedna z osób zacznie mówić, że to będzie ciężkie. Dobra. Dobra, to można mówić, tak? Tak, można mówić. Ja mam takie pytanie, czy możemy na przykład zobaczyć ATH Bitcoina przed samym halvingiem? Ok, dzięki za pytanie. Możemy od razu posłać kolejnego, tak żeby mieć w sumie wszystkie od razu na raz. Ja sobie to się zapiszę. Dobra, ok, dobry wieczór. Trzeba mówić? Tak, tak, proszę. Dobra, sorry, ostatnio taką problemę miałem w 98 na konkursie reprezentatorskim.
Dobra, palowie, dobry wieczór. Mam w sumie trzy pytania. Pierwsze pytanie. Karol masz przeklopan. Mów, mów, mów. Tak, tak, mów, mów, śmiało. Dobra, pierwsze pytanie tutaj od serdecznego mojego przyjaciela, Adu. Pozdrawiam serdecznie. No i on stwierdził ogólnie tak. Kamil super, wszystko super, tylko że według niego polski juzów ma 2-3, 4 tygodnie opóźnienia w informacjach. To jest takie moje pytanie. I dlaczego takie opóźnienia u nas na polskim YouTube'ie szlo? To jest pierwsze.
Teraz najbardziej istotne dla mnie to jest takie, że każdy tutaj gra pod wykresy i tak dalej, a z tego co wiem Kamil, to interesujesz się medytacją i tak dalej, energią, więc jeśli wiesz, teoretycznie teraz właśnie ten okres marcu ma być jakoś energetycznie dziwny i wiele osób od energetyki stwierdza, że może coś się wydarzyć na płaszczyźnie nawet świadomościowej i ogólnie coś takiego zmieniającego światu. I to ma niby się zdarzyć w niedalekiej przyszłości. I ja w sumie pod to gram, pod takie dziwne energetyczne rzeczy, że coś się ma niby wydarzyć, to już wiele osób mówi od energetyki. Czy słyszałeś o takim czymś? To jest drugie pytanie.
A trzecie pytanie, a co tu chodzi z metahirolem? To po prostu nigdy nie podejrzewałbym tego człowieka o jakikolwiek skam. Wygląda na osobę spełnioną, zarobioną, a tu nagle totalne odcięcie. To wszystko. Dziękuję ślicznie Panowie, pozdrawiam serdecznie. Dzięki śliczne. Ja sobie zapisałem te pytania, Kamil zaraz ci też nie będę przypominał jak coś, ale mamy jeszcze jedną osobę widzę, że na linii, więc poprosimy od razu, żeby już za jednym zamach. Dzięki, hej, hej. Dzięki, dzięki. O, kolejna osoba się rozłączyła. Więc Kamil, powiedz mi jak to było? Czy w czasie jogi twoja czakra podpowiedziała ci jak inwestować w marce? To też, ale tutaj jakby rozszerzę, medytacja czy coś może się wydarzyć zmieniającego świat wkrócej czy pod to grasz.
No nie? Jakby taka była pełna treść. Najważniejszego akurat tego. Ja myślę, że właśnie tak to zadałem. No więcej o to chodziło. Dobra, lećmy. Odniesie do tego pytania najpierw, tak? Ja muszę powiedzieć, że na pewno nie jestem tak głęboko zanurzony w tego typu ten mat energetyczny. To dlaczego ja zacząłem praktykować, albo raczej trenować medytacje, bo osoby, które wchodzą w ten świat medytacji, starają się medytować, pewnie wiedzą, o czym mówię, że to wcale nie jest proste. To jest przeogromne wyzwanie. To dlatego, że poczułem, że potrzebuję jakiegoś takiego miejsca, w którym znajdę po prostu taki, w jaki sposób, jakiegoś takiego nawyku, który doprowadzi mnie do takiego czystego myślenia, do takiego spokoju ducha.
Medytacja powoli, powoli mi w tym pomaga, ale to jest ogromny proces. I ja tutaj niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie, które kolega zadał, a to pytanie jest na pewno, nie chciałbym tu w żaden sposób na jakiegoś eksperta wychodzić, bo to są bardzo, bardzo, bardzo duże, skomplikowane kwestie, bardzo głębokie tematy, na których nie chciałbym się wypowiadać, bo po prostu nie mam odpowiedniej wiedzy na ten temat. Nie słyszałem o tym, jak to określiłeś, dużym wydarzeniu energetycznym w marcu, ale tak jak mówię, ja bardziej to praktykuję ze względu na to, żeby po prostu znaleźć ten spokój ducha, więc nie wszedłem jeszcze tak głęboko.
Jeżeli chodzi o opóźnienie na polskim YouTube, to słuchajcie, u mnie to trochę wygląda tak, że ja w tym momencie akurat jestem w stanie nagrywać co dwa tygodnie i ja nie uważam, że mamy to opóźnienie na polskim YouTube. Oczywiście na zagranicznym YouTube, ja też oglądam cały czas zagraniczny YouTube, ale są twórcy, którzy wstczelą się szybciej w jakiś temat i później to wygląda tak, że dany temat na polskie podwórko wraca szybciej. Ale myślę, że ważne jest to, żeby obserwować to, co wrzucam w różnych miejscach, czyli Twitter czy YouTube, bo ja czasami nie jestem w stanie na bieżąco o czymś nagrać, ale też jakbym miał powiedzieć, to warto na pewno śledzić zagraniczny YouTube, bo tam po prostu jest dużo więcej contentu, też ze względu na to, że.
. . Kamil, to od razu kogo? Bo wiemy, że kiedyś polecałeś Chico Crypto, ale w międzyczasie Chico Crypto nabawił się problemów psychicznych, więc jakby. . . Medytacyjnych. Więc jakby, czy masz może jakieś nowe perełki na angielskim YouTube do obserwowania? Mam całą taką w ogóle listę, listę stworzonych takich kanałów. Twoje top 3? Imo wszystko uważam, że Chico nadal nagrywa dość dobrze, ale tam trzeba znaleźć tę wartość. Jest taki gość, zaraz wam dokładnie powiem. Nie chciałbym przykręcić nazwy, ale chcę powiedzieć dość dokładnie, że może. . . Nie ma problemu, popraw swoje zróbki za ten czas. Ozyk, bardzo ważny znać. Możemy też później wrzucić w komentarz, tak naprawdę. Oczywiście, jeżeli chodzi o bycie na bieżąco itd.
, to uważam, że Coinbiuro jest nie do przeskoczenia na razie, bo robi najbardziej rzytelne analizy i robi je bardzo konkretnie. Uważam, że Crypto Capital Venture też jest dość fajne, powstają takie nowe kanały. Z subskrypcji jeszcze tutaj, które mam, które warto polecić. Ivan onTech zaczął też znowu fajnie nagrywać, więc tam też chcę wrzucić. Cryptobanter, ale tam jest bardzo dużo shillowania i takiego. . . Trzeba też wierzyć na co zwracać uwagę, ale szukam tego jednego gości. Z Cryptobantera to Miles Deutschart jest taki sensowny, chyba najbardziej sensowny. Tak, tak, tak. Akurat chyba ostatnio mnie wrzucał, więc. . . Jak coś to jest naprawdę na żywo. Dobra, słuchajcie, może kolejne pytanie od tej samej osoby odnośnie MetaHeroRobGryn.
Tutaj też nawet widzę, że w komentarzu ktoś zaznaczył. Nie dziwię się, że inwestorzy MetaHero grają pod medytację. Co ty myślisz, jakbyś był w jakimś biednym stanie? Nie chciałbym się wypowiadać, bo uważam, że założę. . . Może inaczej. Ja od początku nie czułem tych założeń tego projektu, że jest jakiś skaner i nagle ten skaner spowoduje, że będzie bardzo długoterminowa wartość dla tokenu. Nawet podkreślałem to w kilku miejscach, ale na pewno też nie uważam, że RobGryn miał złe intencje. Więc to jest czasami tak, że pomimo tego, że mamy dobre intencje, to rynek gra coś innego i wydarzają się rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.
Więc na pewno nie stoję tutaj po stronie tych wszystkich osób, które uważają, że RobGryn nie chciał kogokolwiek oszukać. Wiem, że w pewien sposób taka narracja jest nakręcana przez pewne osoby, ale na pewno nie jestem tego zdania. Uważam bardziej, że coś po prostu nie wyszło, nie dogadali się, to jest biznes i na samym końcu każdy ten token, który inwestujemy, na samym końcu są ludzie. A ci ludzie dość często w biznesie się nie dogadują, że dochodzi do jakichś problemów, chciwość się pojawia itd. Więc jest bardzo dużo rzeczy, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. Wszystko jest biznesem, więc w taki sposób bym do tego podszedł, ale na pewno nie chciałbym teraz tutaj szerzyć jakiejś narracji, że MetaHero jest scamem itd.
, że RobGryn chciał źle, bo uważam, że tak na pewno nie było. No jasne, ja uważam, że to jest też ogólnie sam w sobie doświadczony biznesmen, ale też jakby MetaHero pokazało swój rajd w pewnym momencie, więc nie uważam, że można się czuć jakby tak w pewnym. Popatrzcie sobie na to, ile w naszej przygodzie, jeżeli chodzi o Starter itd. , ile rzeczy nas zaskoczyło i my nie byliśmy w stanie przewidzieć. A zawsze jednak narracje, później zbudowanie wokół projektu tej negatywnej narracji, jak ktoś wiecie, jest dość proste, tak? Ale nawet jeżeli masz super dobre intencje i chcesz dostarczyć fajny produkt, to może coś nie wyjść.
Tak po prostu jest na tym rynku, nie? No ogólnie jak sobie patrzymy na większość projektów, no to w długim terminie jest może ich 5, 10, które utrzymały swoją długoterminową wartość, więc. . . Ja mam w ogóle takie trochę podejście do tego, że z jednej strony tak, ale z drugiej strony, wiesz, to co Kamil zwróciłeś uwagę, że rynkiem rządzą ludzie i finalnie, no to. . . Ciężko jest oskarżać kogoś o to, kiedy tak naprawdę ludzie mają wpływ na to, jak ten token się finalnie zachowuje, nie? Finalnie wiemy, jakie są te statystyki na giełdzie, czy to na giełdzie tradycyjnej, czy na giełdzie krypto, jakie jest rejsie osób, które wygrywają, które przegrywają.
No i to jakby pokazuje, że samym tym ostatecznym ciennikiem są ludzie, no nie? I to oni decydują od. . . Aczkolwiek ja się tutaj też do końca nie zgodzę, bo wydaje mi się, że są też projekty, które bardzo ważnym elementem ich rozwoju jest jednostka. I Robert Glenn jest na tyle charyzmatyczną osobą, że wokół niego skupiła się spora społeczność, osób, których jakby mu zaufało. I czasem tak to już wygląda, że jeżeli ta osoba odejdzie trochę w cień, to się zachęca, że przy takich projektach jest bardzo dużo roboty. Czasami może się sobie znudzić ten biznes i pójść do następnego, to kiedy nie ma już takiej ekspozycji, nie ma tego grzania atmosfery, no to widzimy potem efekt na wykresie.
Także przypuszczam, że z Robertem Grynem mogło właśnie tak być, że jak zresztą popatrzymy, wraz z zmniejszeniem jego aktywności publicznej, kiedy mniej nagrywał filmików, to MetaHero podążyło wprost w proporcjonalnie. Warto jest ogólnie tak odpowiedzieć o każdym projekcie. Ale nie jest to podkas o MetaHero. Mamy widza na. . . Mamy i jeszcze mam jedno pytanie od jednej osoby, które też sobie zapisałem, pewnie chciałaby, żeby mnie zadał. ATH BTC przed halbingiem, czy dopuszczasz taką myśl? Co o tym myślisz? Chyba to pytanie też było właśnie o ATH przed halbingiem, jeżeli chodzi o ostatnie ATH, pierwsza osoba, która się dodzwoniła, powiedziała, że moglibyśmy zerknąć na wykres ceny Bitcoina przed halbingiem.
Ja pamiętam, że to było tak, że w marcu mieliśmy COVID-owy crash, w lutym, luty, marzec mieliśmy ten COVID-owy spadek, a Bitcoin miał swój halbing właśnie w kwietniu. I do kwietnia dobiliśmy chyba do 10 czy 11 tysięcy dolarów i dopiero później po halbingu poszedł ten rajd na ATH. Wcześniej było tak, w tym wcześniejszym halbingu było tak, że dobiliśmy do 1000 dolarów, czyli wyrównaliśmy ATH z tego, co pamiętam, nie jestem na 100% pewny. I znowu po halbingu był ten taki bardzo duży rajd. Ja nie wierzę w ATH Bitcoina przed halbingiem, raczej wierzę w takie poziomie 40 tysięcy, na przykład 50 tysięcy. Tak sobie o to myślę, że to może być, halbingiem może to być właśnie od 50 do 30 tysięcy dolarów w jakiś taki okres.
Tak do tego podchodzę. Na pewno nie wierzę w ATH. Fajnie, fajnie. Dzięki Kamil. Wracam do pytania od wizy. Tak, tak, bo mamy jeszcze tutaj dwóch widzów, którzy czekają, więc słuchamy. OK, to jeżeli kolega się nie obrazi, to może ja pierwszy. Cześć chłopaki, cześć Kamil. Tutaj Tomek Strzęszechowy. Wiesz co Kamil, generalnie mam coś takiego, że też jestem generalnie zwolennikiem tego, że hosta przyjdzie prędzej czy później. Zawsze jak będzie hosta, to zastanawiam się, czy nie będzie takiej sytuacji, jak było w poprzedniej, gdzie Elon Musk nam wyskoczył z kapelusza, spompował nam Dogecoin. Wiadomo, że ludzie się na to rzucili. I czy ty nie wiem, masz może kogoś takiego na oku, który mógłby również tym rynkiem gdzieś tam zawirować? To jest moje pierwsze pytanie.
Bardzo fajne pytanie w sumie. Bo faktycznie jak sobie popatrzymy, to ten Elon Musk w ostatnim cyklu miał bardzo duży wpływ na to, co się działo z rynkiem. Ja uważam, że jak tak sobie myślę o tym, co może się wydarzyć, to tak jak w ostatnim cyklu bardzo duży wpływ miały takie osoby właśnie medialne, jak Elon Musk czy tam było kilka takich historii, że tam jakieś spółki ogłaszały, że kupują Bitcoin, itd. to uważam, że w kolejnym takim cyklu, w kolejnych latach, co się będzie liczyło, to będą się liczyły społeczności, czyli nawet tak jak teraz ten nine gag, czyli ogromna społeczność internetowa w setkach milionów użytkowników, która stoi bezpośrednio za budowaniem gry Memeland.
I teraz ja uważam, że to jest ten kierunek, że my w tym momencie przechodzimy, że już takie znaczenie nie będą miały jednostki, ale będą miały społeczności, które bezpośrednio będą się integrować w jakiś sposób z krypto. I dlaczego to będzie miało miejsce? Dlatego, że uważam, że po raz pierwszy może dojść do sytuacji, w której technologia będzie już gotowa na tego masowego użytkownika i tutaj trzeba zwrócić uwagę na layer 2, trzeba zwrócić uwagę na account abstraction, czyli to, co teraz jest bardzo duży trendem. Account abstraction między innymi, tak tylko powiem, pozwoli na to, żeby portfel za nas płacił gasfi, czyli to, co jest największym takim problemem, to czasami jest tak, że użytkownik chciałby wejść w ten rynek krypto, ale musi mieć Ethereum na pierwszą transakcję.
A wyobraźcie sobie przyszłość, w której użytkownik wchodzi w jakąś aplikację i nawiązując do tego, co Wojtek mówiłeś odnośnie gamblingu, to wyobraźmy sobie, że jest aplikacja, zdecydowalizowana aplikacja do stawiania, do typowego gamblingu. I teraz jedyny użytkownik musi zrobić, to zainstalować sobie tą aplikację i ta aplikacja za nas sama zapłaci pierwsze opłaty transakcyjne, czyli nie ma tego najważniejszego i najtrudniejszej rzeczy do przeskoczenia, czyli kupna Eteru na to, żeby mieć opłaty transakcyjne. To ja widzę takie rozwiązanie, Kamil.
I wydaje mi się, że to jest do osiągnięcia, bo zobacz, nie chcę tutaj jakby promować, ale właśnie bardzo podobnie ja widzę tutaj tą barierę wejścia na poziomie gamingu i zastanawialiśmy się, że gracze w większości to nie są inwestorzy, więc nie możemy wymagać od niego, żeby pierwsza rzecz, którą zrobią po wejściu na naszą platformę, to jest zakup Etera albo jakiegoś innego tokena gazowego, który jest wehikułem inwestycyjnym, rośnie bądź spada na wartości. Dlatego jest taka możliwość, my to w Gameswitch'ie zrobiliśmy i wydaje mi się, że to rozwiązanie może być proponcjonalnie zastosowane też do gamblingu, tylko że to wymaga pewnie czasu.
Ja się z tym 100% zgadzam, bo to, co w Gameswitch'ie zostało wytworzone, to tak naprawdę przeskoczyło trochę ten trend, który teraz dopiero powstaje, jest ten account abstraction, bo ten trend na account abstraction jest na tym, żeby każdy wallet na przykład mógł płacić fee pierwszych transakcji za swojego usera. A to, co w Gameswitch'ie zostało wykimienione już kilka miesięcy wcześniej, to tak, żeby stworzyć technologię, żeby ten użytkownik też nie musiał się tym przejmować. To jest w pewnym sensie rozwiązanie tego samego problemu, ale innymi drogami i to też pokazuje, że ten kierunek jest jak najbardziej słuszny i tu się w 100% z tym zgadzam. To słuchaj Kamil, to robimy może ten następny projekt Bóg Macharski z wykorzystaniem tej samej technologii. Dodajemy tylko obstawianie i to temu.
No i to na chwili. I tutaj jeszcze odpowiadając koledze, uważam, że idziemy w kierunku właśnie tych społeczności, czyli nie zwracałbym tak uwagi już na jednostki, ale warto zwrócić uwagę na to, że właśnie te społeczności Web2, jak właśnie ten ninegag, mogą sprawić, że rynek krypto wejdzie na całkowicie nowy poziom, bo i technologia jest gotowa, no i też wydaje mi się, że coraz większe zrozumienie jest. Mamy kolejne osoby na linii, także widzę, że dwie osoby czekają. Cześć, cześć, skąd dzwonicie i słyszymy. To może ja zacznę. Dzwonię z Poznania i tutaj szybkie pytanie do Kamila.
Dużo w ostatnich miesiącach mówisz o tych zikieru lapach, zero knowledge, o tym jakby, o tych projektach, z tym potencjałem mówisz o zikieru sync, o starknet, ale czy nie uważasz, że tutaj potencjał zarobku nie będzie tak duży, bo market cap, no tam, znaczy nie market cap, no startowy market cap z zikieru sync, no tu już mamy 400 milionów dolarów, bo tyle tam już V-seeki zainwestowały. Inne protokoły też, tam minimum 100, a więc nie uważasz, że tu nie jest jakby ten próg startu i przez to już jest tak duże finansowanie, nie ograniczy nam potencjału do wzrostu.
I jeszcze drugie, to kiedy uważasz, że te protokoły by zaczynały startu swoim tokenem? Jak myślisz, to będzie jakiś okres ożywienia na rynku, jakiś pewnie lepszych emocji, żeby się to dobrze przyjęło, ale jak sądzisz, trzeci kwartał tego roku, czy może przed halvigiem, czy może nawet po, jak ty to widzisz? Może od razu pytanie od kolejnej osoby, tak żebyśmy sobie te zapisali wszystkie. Halo, halo? Dobra, to może Kamil odpowiesz na pytanie. Ok, bardzo fajne pytanie. Jeżeli chodzi o tą zwaluację z ZEK, z tych ZEK projektów tak najbardziej się zgadzacami, ja nawet to podkreślałem w kilku miejscach, że uważam, że największe, jeżeli chodzi z perspektywy inwestycyjnej, to narracja z ZEK, ale nie na te projekty topowe, tylko na te, które będą się pojawiać z czasem.
Więc jeżeli bym miał odpowiedź na pytanie, to w tej okazji inwestycyjnych, jeżeli chodzi o trend z EK, to nie w inwestycji w te tokeny, tylko w inwestycji w projekty, w pierwsze projekty, które będą się pojawiać na tych waluacjach. No bo wspomniałeś o tym, że ZEK ma już tam miliardowe nawet wyceny. Sam StarcNet ma wyceny 4 miliardów, więc to na pewno nie są waluacje, które pozwolą nam dużo zarobić. Ale to wszystko, co się będzie budowało na tych roll-upach, to wszystko, co zostanie stworzone, ten pierwszy taki ruch, to pierwsze zachłonięcie się tymi emocjami sprawi, że tam będą pojawiać się tokeny, które dają sporo zarobić. Więc tam warto zwrócić na to uwagę, nie bezpośrednio na tokeny z EK, ale właśnie na cały ten ekosystem.
Tak, i ja jeszcze mogę powiedzieć, że zgadzam się. Jest wiele projektów, które startuje z totalnie przewartościowaną waluacją. Natomiast część tych ZEK roll-upów jednak nie będzie miała swojego tokena. Tak, najpewniej będzie na początku z poligon ZEK i wiem, gdzie tam nie było żadnej rundy, żadnego finansowania i po prostu możemy na tych roll-upach wyszukiwać ciekawych projektów, które będą budowały. Bo w braku tokena to do nich kapitał może się przesunąć. Podobnie wydaje mi się, że może być na Coinbase, który od samego początku wedle deklaracji Coinbase'a na ich roll-upie nie będzie tego tokena. Więc jakikolwiek inwestor chcąc mieć ekspozycję na te roll-upy będzie szukał największych projektów budujących w oparciu o te rozwiązania.
Także to też myślę, że taki sposób myślenia zero jedynkowy o ZEK roll-upach może nas wpuścić ślepą uliczkę. A ja może żeby pójść troszeczkę dalej z pytaniami bardziej też w stronę tych osobistych, gdzie już tam zaczęliśmy. Sporo pytań też pojawiło się o ostatnią wycieczkę do Kambozy. Też pod kątem inwestycyjnym tam pochwaliłeś się tym, że zainwestowałeś się w farmę avocado. Być może też jest taki fajny kierunek pod kątem szukania tego spokoju. Ludzie właśnie szpokalują, czy to był avocado token, czy to było prawdziwy avocado. Tak, bo sam uważam jeszcze w odnośnie tej poprzedniej tematu medytacji, że w sumie szukanie takiego spokoju, tak spokój ducha jest w obecnych czasach trochę takim komfortem.
Może coś więcej powiedzieć na ten temat tła tej podróży i trochę pod tym kątem osobistym i trochę pod tym kątem inwestycyjnym. Jeżeli chodzi o samą podróż, to był to kierunek bardziej turystyczny, bo zwiedziliśmy Tajlandię, a później Kambozy. Kambozy też zwiedziliśmy właśnie turystycznie, ale przez to, że w Kambozy już wcześniej podjąłem jakieś decyzje inwestycyjne, to też to było połączenie jednym z drugim. Pozdrawiam w ogóle całą ekipę, z którą się w tamtych terenach. I uważam, że Kamboza to jest jeden z najciekawszych w ogóle rynków, jeżeli chodzi o inwestycje. Taki rynek, który jest trochę z 20 lat za Tajlandią. Niezwykle żyzna ziemia, ziemia, która tak naprawdę cokolwiek się zasadzi, to po prostu przy dobrej opiecy rośnie to jak szalone.
Ten wątek Kambozy jest dosyć długi, więc pewnie musiałbym się rozciągnąć, żeby konkretnie odpowiedzieć, dlaczego akurat uważam, że tamten kierunek jest taki ciekawy, ale warto sobie wejść na przykład na kanał. Ten film się pojawił tydzień temu. Kanał polski. Jak wpiszecie inwestycja Kamboża, to wam wyskoczy w YouTube, to wam wyskoczą pierwsze filmy. Nawet na kanale nam zależy, z tego co widziałem był wywiad. Nam zależy. Tak. Właśnie mówię o tych materiałach. Dlaczego? Dlatego tam, że tam jest bardzo fajna rozmowa na temat tego, co można w Kambozy, jak to można w Kambozy i dlaczego Kamboża jest tak otwarta i tak prosta do robienia biznesu.
Więc na pewno warto sobie na to zerknąć, nawet jeżeli nie interesujecie się biznesowo, to też zobaczyć, jaka jest tam inna perspektywa w ogóle robienia biznesu, bo to jest bardzo ciekawe. No i też ludzie wskazują, że nawet awokado dao zaczęło rosnąć po twojej wizycie w Kamboży, także widać, że doinwestowałeś ten sektor. Natomiast jeszcze HodlerBTC ma takie pytanie odnośnie GIDI. Wydaje mi się, że chyba nigdy o tym publicznie nie mówiliśmy, ale gdzieś też z tym projektem jesteśmy nieco związani. Znaczy interesujemy się nim od środka. Znaczy pytanie, czy masz jakąś ekspozycję jeszcze na GIDI i czy widzisz tutaj, co uważasz o tym projekcie? Mam jakby awokado dalej gdzieś tam leży w moim portfelu.
Niestety jest to pozycja już teraz znacznie znacznie znacznie niższa niż było to jeszcze z rok temu. Tak, jeżeli chodzi o wartość dolarową. Dużo rzeczy się wydarzyło, między innymi to się wydarzyło, że dużo rzeczy się wydarzyło, między innymi to się wydarzyło, ale tak to, że tak naprawdę, jeżeli popatrzymy sobie na cały cały web3 gaming, no to nic już w tym momencie nie daje zarabiać, więc taka w ogóle sensowność sensowność GIDI. Jeżeli chodzi o ten gaming przez ostatni rok całkowicie spadła na znaczeniu i dlatego ta ceza cała inwestycyjna awokado dało, które się najszybciej rozwijało pod względem pod względem graczy.
No całkowicie upadła w takich fundamentach, ale uważam, że web3 gaming się zmienia web3 gaming idzie w e-sport no i tutaj oczywiście okłony w stronę star heroes, bo uważam, że to jest ten kierunek, czyli ja uważam, że GIDI, że Gildie w pewnym sensie staną się taką ciekawą inwestycją pod względem inwestycji w zespoły i będzie się liczyło to, jak dana Gildia jest w stanie wyszkolić dobrze swoich graczy w danych rozgrywkach i na bazie tego będziemy mieli ekspozycje na najciekawsze, najszybsze i najlepiej zarabiające po prostu drużynę e-sportowe.
Ja wierzę w to, że gaming przejdzie z player versus PVE, przejdzie do PvP, czyli będzie się liczył skill, będzie się liczył właśnie to skill base i tam i stawka będzie na stole, czyli po prostu dwie drużyny będą grały w jakąś stawkę, zdecentralizujemy e-sport, zdecentralizujemy całą tą grę, bo jakby popatrzeć to blockchain plus z e-sport bardzo, bardzo fajnie się ze sobą łączą, czyli moja predykcja odnośnie gamingu PvP w najbliższych latach będzie miało znaczenie gry bardzo dobrze, e-sportowe gry będą super istotne i nagle się okaże, że ogromne turnieje e-sportowe można tworzyć po prostu on-chain na blockchainie i to jest coś, co bardzo mocno wierzę.
Jasne, ja tutaj nawet myślę, że można dowiedzieć nie tylko to, że sam e-sport, bo on oczywiście jest bardzo wciągający i to widać po najbardziej trendujących tytułach obecnie w gamingu, ale też połączenie samego blockchain web3 gamingu z tą branżą web2. Myślę, że to jest też bardzo szalenie istotne z tego względu, że często trochę po macuszemu jest traktowany ten web2, a tak naprawdę on może być też paliwem dla web3 pod kątem budowania real-early worlds właśnie dla osób grających w web3 i tak dalej, które możemy właśnie generować za pośrednictwem graczy web2, którzy kupują różnego rodzaju battlepatsy i tak dalej i tak dalej.
Dystrybują tak naprawdę ten revenue stream do graczy web3, więc myślę, że takim największym clue będzie połączenie tak naprawdę tych dwóch światów w odpowiedni sposób. No dobrze, ale idąc dalej. . .
Jeszcze w tym zakresie myślę, że fajnie, że zwróciłeś uwagę na gildię w kontekście tego, że mogą przetransformować się w opiekę nad drużynami e-sportowymi, bo myślę, że cały hajk na gildię bardziej był związany z wyższałem trendu play-to-earn, który opierał się na tokenomii, która tworzyła wartość z niczego, natomiast na poziomie e-sportowym ta wartość jest realna i taki fajny przetransport, jak widzieliśmy, nie wiem, czy obserwowałaś Kamil, temat Dukidash od Yu-Gi Labs, czyli takiej nowej gry, która w zasadzie w ciągu tygodnia zarobiła ponad 2,5 miliona dolarów z takich powiedzmy dodatkowych mini-transakcji, ale też dlaczego się zrobiło o tym głośno, dlatego że największy wynik w tej grze wykręcił profesjonalny zawodnik e-sportowy, który został zatrudniony przez jednego z właściciela board-aipów do tego, żeby wykręcił mu taki wynik, więc wydaje mi się, że potrzebujemy takiej gry, która przyciągnie profesjonalnych graczy i wtedy też pojawią się pieniądze.
Tak naprawdę nie mieliśmy jeszcze takiego typowego tytułu, który mógłby pokazać taką prawdziwą siłę gamingu i jak można go wykorzystać dobrze połączonym z blockchainem, więc myślę, że to jeszcze zdecydowanie przed nami, a w międzyczasie, aha, 21 sekund trwa rozmowa, ktoś zadzwonił, ale się rozłączył, więc. . . A, to szkoda, to szkoda, ale dwa pytania Michał pyta tutaj na czacie. Jedno jest pytanie a propos Chi, a drugie a propos Giddy. Możesz wybrać sobie jeden z tych projektów albo omówić obydwa. Okej, to może zacznę na tyłu.
Giddy jest swego rodzaju betem na trend, o którym może nie trend, bo trend, trend technologiczny, czyli wierzę w to, że po upadku FTX-a i to też nam trend na zdecentralizowane giełdy pokazał, że tego typu, tego typu zdecentralizowane rozwiązania, które pełni są on-chain i tak dalej, w których jest pełna transparentność, będą miały swój czas, bo ludzie już mają dość po prostu przetrzymywania swoich środków na giełdach, na portfelach, w których tak naprawdę nie wiemy, co się dzieje z naszymi środkami. Więc Giddy ze swoim bliską dosyć współpracą z Poligonem, z innymi aplikacjami opartymi o Poligon jest dosyć ciekawą pozycją na tego typu trend, tym bardziej, że tam się powoli kończy tzw.
staking inflacyjny, więc już nie będzie aż tak dużej podaży, więc to jest na pewno fajny kierunek. Mają dość dużą white listę, jeżeli chodzi o osoby, które chcą wejść do aplikacji, się zarejestrować. Bardzo dobrze im też poszedł taki spot marketingowy, który zrobili, więc to jest typowe taki bet na to, że tego typu rozwiązania będą miały, będą po prostu gdzieś tam znaczące w najbliższym czasie. Jeżeli chodzi o Chie, nic się nie zmieniło.
Ja uważam, że delikatna ekspozycja na Chie to jest coś, co warto mieć w portfelu na takiej zasadzie, że to jest ekspozycja na całkowicie inny trend, na ludzi, którzy inaczej podchodzą do nawet kwestii regulacyjnych, na ludzi, którzy już wcześniej stworzyli przeogromną infrastrukturę, czyli BitTorrenta, więc na pewno jest to ekspozycja, którą warto mieć, ale nie na takiej zasadzie, żeby ciągle śledzić i po prostu cokolwiek się tam wydarzyć, 10% dół lub w górę to się tym przejmować, tylko na zasadzie takie mieć, zapomnieć lub kopać i zapomnieć i zbudować sobie z czasem ekspozycję, bo ja uważam, że tego typu rozwiązania to jest to jest rozwiązanie typu 0 lub 1, czyli albo 0 albo po prostu faktycznie coś dużego z tego wyjdzie.
Fajnie, fajnie, dzięki Kamil, a wrócę do sekcji pytań osobistych, więc pamiętam, jak jeszcze wtedy nie znaliśmy się prywatnie, ale oglądałem taki wywiad twój u eksperta w Bentleyu, powiedziałaś tam, że wiara w Pana Boga pozwala ci złapać dystans i stąpać twardo na ziemi, pomimo tego ogromnego sukcesu, który osiągnąłeś w życiu.
Czy możesz powiedzieć właśnie nieco więcej, jak wygląda twoja strefa duchowa, skąd czepiesz taki spokój, który da się od siebie wyczuć i energię do działania? I to jest trochę tak, że ten spokój jest widoczny czasami na zewnątrz, a w środku są różne, w środku można powiedzieć, że jest burza czasami i moja głowa też cały czas przesuje gdzieś tam, przeskakuje na różne tematy i dlatego też staram się gdzieś złapać jakieś takie wyciszenie właśnie poprzez praktykę medytacji. Jeżeli chodzi o kwestie wiary, to na pewno to jest w ogóle gdzieś przebywanie w miejscach takim, jak jest w kościoł, w którym czuć tą po prostu, ciężko w ogóle określić.
Wydaje mi się, że osoby, które gdzieś tam czują bardziej tą duchowę, że chcą ją bardziej czuć, to wiedzą o czym mówię, że to jest takie miejsce, w którym można po prostu spędzić czas sam ze sobą i jest dużo łatwiej z niektórymi rzeczami sobie poradzić. I myślę, że to w takich krytycznych momentach mojego życia na pewno mi bardzo mocno pomogło. Na pewno to też jest tak trochę, u mnie to jest trochę tak z tym takim wyciszeniem, z takim spokojem, że to jest taka synisina suida.
To nie jest tak, że jestem cały czas na takim super poziomie, na którym chcę być i po prostu czuję taką głębokość duchową, ale raczej to jest tak, że są różne sytuacje w moim życiu, w którym czasami gdzieś zbijają w dół i znowu muszę wracać przez dłuższy czas. A czasami jest tak, że po prostu jest idealnie. Więc chyba też mam tego świadomość, że całe życie taka synisina suida raz jest lepiej, raz jest gorzej. Ale na pewno uważam, że jeżeli na pewno jestem taką osobą, która czuje tą duchowość w miejscach takim właśnie jak jest w Gwizdkościu, to na pewno mi to pomagało bardzo mocno i pomaga na dalekie.
Na prawdę takich trudnych momentów w życiu, żeby było nawiązać, pewnie jednym z takich z samego rynku był sam upadek Tery. Myślę, że każdy z nas go dość mocno odczuł i potrzebował tak trochę się odczosnąć, tak naprawdę, żeby wrócić znowu do gry. Jakbyś mógł coś więcej na ten temat powiedzieć, jakie ty miałeś metody na to, żeby właśnie wrócić z powrotem. No i jak dużo zabrało ci to czasu, bo dla każdego z nas to było dosyć ciężkie tak naprawdę.
Wiecie co, ja uświadomiłem sobie, że chyba taką najważniejsza myśl, która gdzieś tam pomogła mi w tym wszystkim, w tej całej sytuacji, która miała miejsce, to taka, że większość tych negatywnych emocji, tego hejtu i tego takiego podejścia bardzo, bardzo właśnie złego, 100% nawet mógłbym powiedzieć, pochodziło od osób, które kompletnie nie były zaangażowane w Tery, które w żaden sposób ich to nie dotyczyło.
Ja zwróciłem uwagę, że te niezwykle pozytywne i ciepłe sprawy, ciepłe rzeczy, które przeczytałem, te zdania, te maile, które przeczytałem, to były od osób, których faktycznie ta cała sytuacja dotyczyła finansowo, a całe te negatywne rzeczy, wszystkie te negatywne okazywały się, że były od osób, które kompletnie nie miały świadomości i nie wiedziały czym jest Tera, jak to wszystko działało, tylko bazowały na tym właśnie nakręcaniu, na tym hejcie, na tym nakręcaniu negatywnych emocji. I to mi pokazało jedno, że tak naprawdę ja zrobiłem wszystko, co mogłem w tamtym czasie, żeby jakoś sobie z tym wszystkim poradzić. Ja nie przewidziałem całkowitego upadku, podkreślam to zawsze i podkreślałem to od samego początku.
Nie przewidziałem tego, ale mówiłem też otwarcie o tym, że Tera jest jedną z najbardziej zagrożonych pozycji, ale nie ze względu na to, że uważam, że to się może wykrzyczyć, ale ze względu na to, że był zdecydowanie zbyt dużo pozytywnych emocji i takiego myślenia w jednym stronę. Ja pamiętam nawet o tym, o którym rozmawialiśmy, że tak jest już tak po prostu, tak pozytywnie, tak dużo. . .
Ja mogę zdradzić, że Kamil w grudniu chyba, jak byliśmy w czasie wyjazdu w Zakopanym, w firmowym, to właśnie powiedziałeś, nie wiem czy wtedy rozmawialiśmy chyba wtedy w saunie, pamiętam, że zastanawiałeś się, czy wobec tak ogromnych wzrostów, czy to wszystko po prostu nie pęknie w pewnym momencie, więc miałeś taką intuicję i pytanie właśnie, co sprawiło, że jakby za tą intuicją nie poszedłeś. Tak ja mówię, nie przypomniałem. . .
To nie jest też tak, że nie poszedłeś, bo pamiętam, że na Inweskawcach wprost o tym powiedziałeś, prawda? I zresztą ja też zauważam, że wiele osób, które piszą tak, dokładnie jest tak jak mówisz, że osoby z poza tego ekosystemu często wychodzą z zarzutami, natomiast te osoby, które jednak to przeżyły, no pamiętają twój wykład chociażby na Inweskawcach, natomiast to pewnie była taka trochę wojna myśli, prawda? Czy z jednej strony ogromne wzrosty za nami, z drugiej strony wciąż brak jednoznacznych dowodów na to, że to może upadć, więc jestem ciekawy, jak to wyglądało z twojej strony.
Ja do tego podchodziłem na takie zasadzie, że te ogromne emocje, te pozytywne emocje doprowadzą prawdopodobnie do spadku 80-90% dlatego uważałem, że warto realizować zyski i warto z tego wyjść, ale moja strategia, jedna z moich strategii jest taka, że jeżeli jestem związany z jakimś ekosystemem tak mocno, jak byłem z terenem gdzieś tam związany, to nigdy nie sprzedaję całej pozycji, dlatego że to jest dla mnie taka strategia takiego moonbaga czy jakkolwiek zapewnienia sobie ekspozycji na dalszy rozwój ekosystemu. Dlatego odciąłem bardzo dużo i zostawiłem trochę, dlatego żeby być w zgodzie ze swoim strategią. Nie przewidziałem tego, że to całkowicie upadnie, ale zwróćcie uwagę, że też na tych Invescafs powiedziałem o trzech projektach, które uważam, że są najbardziej zakroczone.
Powiedziałem o Terze, powiedziałem o Solanie i o Avaksie. Tak naprawdę przetrwał Avaks, Solana przez te ogromne powiązania z FTX-em, przez to wszystko, jak blisko niby też oberwała niesamowicie, przez to wszystko co się działo i też bardzo mocno spadło. I teraz nagle okazuje się, że cały total value locked ze Solany, czyli ta cała wartość, która tam była zgromadzona, już jej tam nie ma, już to DeFi nie działa za bardzo.
Więc wydaje mi się, podsumowałbym to tak, lekcja na przyszłość znowu jest taka, że jeżeli coś zdecydowanie zbyt szybko parabolicznie rośnie i nagle jest tak mnóstwo tych pozytywnych emocji, to zawsze warto być uważnym i warto gdzieś realizować zyski, no ale tak jak mówię nie wszystko dało się pewnie widzieć. Mamy kogoś na linii, halo, skąd nas dzwonisz? Jest jakiś tło też. Halo, halo, mamy chyba dwie osoby na jednym linii. Także słucham do pytania, skąd jesteś, jakie masz pytanie? Kraków, Kraków. Cześć, cześć. Wiesz co, pytanko mam do Kamila w zasadzie, co uważam na temat giełdy Unetwork, Dexa i Ceksa w jednym.
Wiem, że miał kiedyś spotkanie z Jackiem Tannem, chciałbym zapytać, jakie wrażenie na nim zrobił, bo wiem, że kiedyś pozycjonował giełdę STX wyżej, stawiał właściciela jako osobę bardziej medialną, tym samym wróżył, że giełda będzie miała lepszą przyszłość. Chciałbym poznać jego zdanie w chwili obecnej, jak postrzega giełdę Unetwork, jaką widzi przed nią przyszłość, czy w ogóle interesuje się tematem, czy już odpuścił? Jaste, dzięki za pytanie. Dzięki, nie trzymam linii, pozdrawiam. Czyli Unetwork, uważam w ogóle, że bardzo fajny zespół. To, co mi kiedyś przeszkadzało, to to, że tak dużo tego tokena po prostu jeszcze będzie uwalnianego w czasie.
Ja się dość interesowałem tym Unetwork 2021, tamtedy byliśmy przed dużymi uwolnieniami, ale na pewno uważam, że to jest giełda i ekspozycja na takich ludzi, którzy po prostu fajnie też ogarniają rynek, dostarczają płynność, więc uważam, że to jest ciekawy kierunek. Jeżeli popatrzymy sobie na to, na cały FTX i na cały TenCase, no to sama ekspozycja na Sama, który na samym końcu oczywiście teraz będzie to wszystko wychodziło, bo jaka jest prawda, ale ekspozycja na Sama i na to, co on inwestował bardzo w czystym etapie, miała sens.
Tylko nie wiem, czy późniejsza już chciwość i to, że FTX nagle miał tyle pieniędzy, zresztą kupować stadiony i inne prawa do największych mark i tak dalej, sprawiła, że znowu gdzieś tam coś się po prostu wykoleiło totalnie. Więc myślę, że U na pewno jest takim projektem, który buduje w ciszy, buduje bardzo ciekawą platformę, na której w odpowiedni sposób możemy po prostu generować trade z zerową prowizją. Nie aktualizowałem danych na temat ilości nowych kąt w tamtym miejscu, na temat wolumenu, więc jeżeli tam jest taka tendencja jakaś fajna wzrostowa, jeżeli chodzi o wolumen, o ilość nowych inwestorów, graczy, to na pewno to jest takie miejsce, w którym warto się zainteresować. Super, dzięki za wyczerpującą odpowiedź.
Myślę, że ostatnie pytanie, ostatni telefon przed nami. No i tam jeszcze mogę jeszcze dodać tylko do… Halo, halo? Jasne, jasne. Dobra, to później do domu. Halo, witam was serdecznie. Mam tylko takie pytanie, przespałem 2017 rok, covidowy upadek też przespałem i teraz zacząłem troszkę bardziej wchodzić w krypto na tej hoście. Mógłbym to nazwać na tej hoście. I mam takie pytanie. Bo już tych… stosuję sobie tą strategię DCA, czyli sobie tam dokupuję pewne kojny i Bitcoin, i ETH, i tak dalej. I mam takie pytanko, czego używacie do zobaczenia dokładnie? Kiedy kupiliście, za jaką kwotę, jaki to jest? To proste może pytanie dla was, ale gubię już się w Binance, nie widzę tego na historii.
Chciałem po prostu to dokładnie wiedzieć. Tu kupiłem za tą kwotę, taką część, taką i zrobiło mi się już tle tych transakcji, że po prostu się zaczynam w tym gubić. Dziękuję bardzo za odpowiedź. Dzięki pięknie. Może będziesz chciał Kamil jakoś krótko powiedzieć na ten temat. Myślę, że chodzi bardziej o wallet tracker i o to, jak śledzić swoje inwestycje. Pytanie, jakie masz na to? Ja polecam aplikację Delta, która właśnie pozwala na to, żebyś mógł sobie wpisać dokładne momenty zakupu swoich pozycji. To jest aplikacja na Androida i na iPhone, więc ciągniesz sobie ją i tam każdą pozycję możesz wpisać. I tak naprawdę ona pozwoli tobie rozwiązać ten problem.
Nie wiem, czy znacie jeszcze, było oczywiście Blockfolio, nie wiem, jak teraz kwestia Blockfolio wygląda, bo… Tak, właśnie… Było FTX, a też CoinGecko portfolio jest całkiem fajne, tam można sobie z kolei i na wersji mobilnej, i na wersji PC wpisać swoje zakupy i zobaczyć, jaka była średnia cena wejścia. Wiem, że CoinMarketCap też ma coś podobnego. Zdaje się, że CoinStat, gdzie można sobie podłączyć wallet i tak naprawdę liczyć wszystkie zakupy. Ale skończ Kamil swój wątek poprzedni, bo zostałem ci przerwany. Ok, jeszcze o UU. Miałam powiedzieć to, co było dla mnie tam super ciekawe, to to, że oni mieli wprowadzić taką możliwość kopiowania ruchów ich traderów.
Takie kopiowanie ruchów tych quantów, którzy tam są zaangażowani w UU, bo UU tak naprawdę wywiadło się z tego, że Kronos jest dostarczością płynności i też po prostu grają na rynku krypto w taki dość specyficzny sposób. I platforma UU miała zapewnić ekspozycję w pewnym sensie na kopiowanie tych ruchów. I to było super ciekawe, ale nie mam teraz pewności, czy to zostało wprowadzone dalej. Kiedyś miało to wyglądać tak, że posiadając jednostkę UU można było robić to kopiowanie. Wiem, że później wycofali się z tego, że bez nawet posiadania UU to kopiowanie nie będzie możliwe, ale nadal to kopiowanie jeszcze nie weszło z tego co wiem. A to jest dosyć ciekawa opcja.
Jeżeli weszło, a czy mylę, to dajcie po prostu to znać, bo ja zatrzymamy się na tym, że nie ma tej możliwości. Ja przyznam się szczerze, że też zatrzymałem się na podobnym etapie, dlatego może zamiast odpowiadać zdozadam ostatnie pytanie. Zresztą jest to pytanie od widza. I przepraszam, prawdopodobnie Space Colonist, o właśnie, pozdrawiamy. Dużo się mówi o tym, że Ethereum niedługo wyskaluje się tak mocno, że będzie super szybkie, super tanie. Pytanie czy Ethereum po tych wszystkich upgrade'ach może się tak usprawnić po shardingu i innych rzeczach, które są w roadmapie technologicznej, że może te layer dwójki, które na ten moment są niezwykle potrzebne, bo są znacznie tańsze. Nie będą miały takiego znaczenia.
My tutaj teraz bardzo dużo podniecamy się z EK rolapami, rolapami optymistycznymi, a może jak Ethereum za jakiś czas, za kilkanaście miesięcy, może kilka lat się usprawni, to te rolapy nie będą miały już takiego sensu. Jak to widzisz, Kamil? I czy ZK to jest tak naprawdę ostatnia, ostatnia warstwa tego usprawnienia, bo też taka narracja pojawiała się na rynku, więc może to będzie takie ostatnie pytanie na sam koniec. Ja uważam, że ten kierunek został obrany i raczej to wygląda tak, że ta pierwsza nasza warstwa Ethereum, layer jeden, będzie taką warstwą, na której po prostu te wszystkie rolapy będą generować to potwierdzenie, to proof.
I teraz dlaczego to ma sens? Dlatego, że tak naprawdę ja uważam i uważam w pewnym sensie, że każda aplikacja w pewien sensie może zostać takim rolapem za jakiś czas, czyli uważam, że przyszłość Ethereum będzie wyglądać tak, że będzie ta pierwsza warstwa Ethereum, na której będziemy wrzucać te potwierdzenia, a aplikacje i rolapy będą dookoła i tak naprawdę to będzie jeden taki ekosystem, który dzięki temu rozwojowi, który nazywa się modularny rozwój, czyli rozwój na szerokość, to dzięki temu będziemy w stanie wykonywać w sumie miliony transakcji po prostu gdzieś tam na sekundę.
Raczej nie wierzę w kierunek, że to będzie wszystko na layer jeden, nawet sam Vitalik o tym mówi, że kierunek to jest kierunek wyskalowania Ethereum, to jest właśnie poprzez rolapy i odpowiednie wdrużenie jeszcze kolejnych upgrade'ów na layer jeden. Jeszcze tak powiem na samym końcu, jak sobie to zobrazować, to jest trochę tak, że w pewnym sensie Ethereum jest taką autostradą i w tym momencie na tej autostradzie jest mnóstwo malutkich samochodzików i te malutkie samochodziki i te korki na tej autostradzie tworzą się przez to, że każda transakcja jest wrzucana na layer jeden jako osobna.
I teraz to, w którą stronę idzie Ethereum, to z tą samą autostradą tych wszystkich ludzi, którzy normalnie wskakiwali w auta, pakować w busy i te busy z ogromną pojemnością będą przejeżdżać przez tą autostradę, więc summa summarum na samym końcu będziemy w stanie przetransferować dużo więcej ludzi, czyli dużo więcej transakcji, nie zapychając tak mocno tej autostrady poprzez ilość pojazdów. To jest idealne zobrazowanie tego, w którą stronę idzie Ethereum. Bardzo fajne zobrazowanie. Kamil, dzięki wielkie za pojawienie się dzisiaj na live'ie. Długodziny live, więc wiem, że może być takim jakimś takim obciążeniem, bo sporo czasu tutaj spędziliśmy, sporo pytań odpowiedziane.
Myślę, że widzowie powinni być zadowoleni z tego, że mogli też zadać pytanie, zdzwonić się do studia i tak dalej i tak dalej. Także dzięki wielkie, mam nadzieję, że również Ci się podobało. No i co, może na krótkie podsumowanie jeszcze Wojtek chciałbyś coś dodać? Znaczy ja też Kamil, wielkie dzięki. Myślę, że to był taki bardzo fajny live, którego nasza społeczność długo oczekiwała. Jeżeli chcecie, żeby Kamil jeszcze kiedyś w przyszłości przyszedł i może w jakimś innym klimacie, w jakieś inne tematy jeszcze się wypowiedział, to dajcie znać.
Powiedz mi też Kamil, może tak na sam koniec, jakie masz plany też takie osobiste na najbliższy czas, też inwestycyjne? Czy planujesz w pewnym sensie jakiś rozwój na poziomie społeczności? Alternatywnych inwestycji, to też może dodać do myśli? Tak, tak. To też jestem ciekawy, jak wygląda Twój roadmap na nadchodzący czas. No to na pewno trzeba powiedzieć, że chciałbym wprowadzić też nowy format na YouTube. Ja myślę, że za jakiś czas już się też pojawi. Chciałbym pozapraszać też różnych gości, chciałbym przedstawić nowe osoby, może w społeczności. Chciałbym, może inaczej, bo mówię chciałbym, chciałbym, a po prostu kiedyś usłyszałem taką radę, że mów tak, jakby to już się spełniło. Więc wprowadzimy nowe osoby w społeczności.
Twitter będzie też rozwijany, więc jest dużo takich planów związanych z rozwojem, związanych z tego, żeby być na bieżąco z rynkiem, ale też osobiście chciałbym się nauczyć tego, aby po prostu efektywnie pracować zdalnie, bo mam cholernie z tym problemem, jak gdzieś wyjeżdżam, żeby po prostu tak konkretnie pracować. Pewnie wiecie, o czym mówię, jeżeli chodzi o to skonale, za granicą. Więc chciałbym się tego nauczyć, trochę więcej powiedzieć po świecie, trochę więcej na konferencjach, więc tego typu to są plany. I na samym końcu jeszcze chciałbym tak dodać taki disclaimer. Pamiętajcie, że każda pozycja, o której mówiłem tutaj dzisiaj jest, można powiedzieć, znikoł. Mam w jakimś tak znikowym procentzie mojego portfela, że nadal gram dosyć bezpiecznie.
Więc to chcę podkreślić, bo bardzo często te moje słowa są źle interpretowane i później dochodzi czasami do różnych tragedii, jeżeli chodzi o jakieś takie zarządzanie ryzykiem i portfelem. Więc to chciałem podsumować. Dzięki panowi za zaproszenie, były bardzo fajne, super telefony, więc bardzo fajny koncept też wprowadziliście na YouTube. Więc powodzenia w dalszym działaniu i mam nadzieję, że tych odcinków będzie znacznie więcej z waszej strony. Wielkie dzięki Kamil. Na sam koniec jeszcze wszystkich zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie. Wystarczy zostawić lajka, subskrypcję i komentarz po już zaplodowaniu tego live'a. Zapraszamy też do grupy na telegramie grupę Enansments, w której będą się pojawiały ciekawe raporty. No i bardzo dziękujemy za waszą obecność.
Był to prawdopodobnie all time high, więc taki. . . No widać, że jest wiele osób, które wyczekiwało tego spotkania z tobą. Wielkie dzięki Kamil. Trzymajcie się wszyscy i do zobaczenia. Trzymajcie się wszyscy, do zobaczenia w kolejnym odcinku. Także jeszcze raz przypomnę, gdzieś tutaj na dole jest łapka w górę, sub, komentarz. Podzielcie się swoimi przemyśleniami w komentarzu i do zobaczenia w kolejnym odcinku. Trzymajcie się, hej. Piona. .