VIDEO TRANSCRIPTION
Rząd wprowadza nowe przepisy dotyczące planowania przestrzennego, co może podnieść ceny nieruchomości. Właściciele działek powinni monitorować prace gmin nad planami zagospodarowania przestrzennego i być przygotowani na zmiany. Działki objęte planem na zabudowę będą miały większą wartość, ale mogą wiązać się z dodatkowymi kosztami. Działka rolna może być przekształcona na cele budowlane po szczegółowej analizie. Istotne elementy to warunki zabudowy, dostęp do dróg publicznych, mediów i zasada dobrego sąsiedztwa. Nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ma dostęp do dróg publicznych, spełnia zasadę dobrego sąsiedztwa, posiada dostęp do mediów i nie jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu.
Dzisiaj jesteśmy w Warszawie pod Sejmem, bo nasi rządzący znowu wprowadzają dla nas nowe przepisy, o których mało kto wie. Jeżeli posiadasz działki, posiadasz pole albo planujesz budowę domu, to bardzo dużo się zmieni. Prawdopodobnie skutki tego będą takie, że ceny nieruchomości, ceny działek, ale też ceny mieszkań znowu pójdą do góry. Na dzień dzisiejszy 80% Polski nie jest objętych miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego i to ma się zmienić. I w efekcie, prawdopodobnie w większości przypadków zostanie wprowadzony plan na rolę. Tam będzie ziemia rolna, nie będzie już tego można przekształcić w działki budowlane, miejsc do budowania będzie mniej, no i w efekcie te ceny cały czas będą szły w górę.
W tym odcinku powiemy, co należy zrobić, jeżeli masz ziemię, albo jeżeli planujesz inwestycje w grunt, w działkę, co powinieneś zrobić przed 2026 rokiem, żeby na tym nie stracić, żeby zyskać. A takie nagrania, które robimy w całej Polsce, są możliwe dzięki naszym partnerom, a partnerami kanału są seohost. pl, najszybsze serwery i najtańsze domeny. Lodolandia, największa franczyza lodowa w Polsce oraz zapraszam Was do zakupu naszych książek na stronie bizopt. pl Szybka uwaga zanim zaczniemy, na koniec tego filmu jest kompletny przewodnik jak samodzielnie wykonać audyt danej działki. Przy pomocy geoportalu co musicie zrobić, gdzie musicie kliknąć, żeby zweryfikować czy daną działkę można przekształcić w działki budowlane. Więc możecie to sobie zrobić samodzielnie przy pomocy tego filmu, znajdziecie go na koniec materiału, możecie też zerknąć do spisu treści. A teraz zapraszam na dzisiejszy odcinek.
Cześć, spotykamy się kolejny raz na kanale, bo rząd przygotował właściwie rewolucję, jeżeli chodzi o planowanie przestrzenne. I powiedz, co dokładnie się zmienia, kogo te zmiany będą dotyczyły? Cześć, rzeczywiście rząd przygotował dla nas zmiany, które będą dotyczyły milionów Polaków, milionów nas wszystkich, ponieważ zapisy nowej ustawy mówią jasno, że od do końca 2025 roku każda gmina w Polsce jest zobowiązana do wprowadzenia co najmniej planu ogólnego. lub też miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Co za tym idzie, setki tysięcy hektarów ziemi zmienią swoje przeznaczenie, co na długie lata przyporządkuje dane nieruchomości do konkretnego sposobu ich wykorzystywania. Jeżeli chodzi o zmiany, to tych zmian jest bardzo wiele. Pewnie nie starczy nam czasu, żeby wszystkie te zmiany szczegółowo umówić, dlatego powiem o najważniejszych. Jedną z ważniejszych zmian, jaką funduje nam rząd, będzie zastąpienie Studium Uwarunkowań i Kierunków Rozwoju Gminy poprzez. . .
plan ogólny, który będzie aktem prawa miejscowego. Do tej pory było tak, że jeżeli działka była objęta w studium np. pod tereny upraw rolniczych, mogłeś na takiej działce uzyskać warunki zabudowy. Teraz będzie to niemożliwe. Kolejną zmianą, która następuje poprzez prowadzenie nowej ustawy, będzie dotyczyła uzyskiwania warunków zabudowy. Do tej pory było tak, że jeżeli uzyskałeś warunki zabudowy na daną nieruchomość, te warunki zabudowy były wydawane bezterminowo. Przy wprowadzeniu zapisów nowej ustawy to się zmieni i warunki zabudowy będą wydawane tylko na okres 5 lat i to w terenie wyznaczonym w planie, konkretnie przeznaczonym do wydawania takich warunków zabudowy. Ten teren nazywamy obszarem uzupełnienia zabudowy. Dodatkowo ułatwione mają zostać partycypacje społeczne, co w rzeczywistości może okazać się słowiowym koniem trojańskim. Zostaje też wprowadzony zintegrowany plan inwestycyjny, który w rzeczywistości ułatwi życie dużym deweloperom i dużym inwestorom.
ale niekoniecznie zwykłym ludziom, którzy chcieliby wybudować swój wymarzony dom poza miastem, nabyć działkę, na której będą mogli się wybudować. Powiedziałeś, że te zmiany będą dotyczyły milionów Polaków, ale dokładnie, kogo najbardziej? Czy te osoby, które mają ziemię, tylko ich? Czy na przykład, jeżeli ktoś planuje budowę domu, to też powinien coś, jakieś działania podjąć teraz? Czyli które grupy tutaj najbardziej są tym zainteresowane? Dokładnie tak jak powiedziałeś, zmiany będą dotyczyły. . . Wszystkich ludzi, którzy albo posiadają już ziemię, albo zamierzają kupić ziemię, czy to inwestycyjnie, czy pod budowę własnego domu. W dużej mierze te zmiany będą dotykały również rolników, ponieważ oni mają największe połacie ziemi. Te zmiany będą dotyczyły również inwestorów, którzy planują ulokować swój kapitał w ziemię. Zmiany będą dotyczyły również urzędów administracji publicznej, zamujących się zagospodarowaniem przestrzennym, ale przede wszystkim zwykłych ludzi, którzy posiadają działkę tysiąc, dwa, trzy czy pięć tysięcy metrów.
na której do tej pory mogli uzyskać warunki zabudowy, podzielić taką nieruchomość, przekształcić ją na działkę budowlaną. Po wprowadzeniu nowej ustawy to będzie niemożliwe. Po co rząd te zmiany wprowadza? Czy one mają zamysł taki, żeby faktycznie coś ułatwić? Czy jaki jest cel tych zmian? Teoretycznie nowa ustawa ma spowodować wprowadzenie ładu i porządku, jeżeli chodzi o zabudowę, a w praktyce będzie wyglądało to w ten sposób, że rząd już wprost mówi o tym, że będzie ograniczał tereny pod zabudowę. w tym momencie. Obszary, które są wyznaczone pod zabudowę są dla około 70 milionów osób. Po wprowadzeniu nowej ustawy dostępność działek budowanych będzie zdecydowanie mniejsza, co za tym idzie podniesie się ich cena i będą trudniej dostępne dla nabywców, którzy będą chcieli wybudować swój własny dom lub zainwestować w grunty.
Dużo się mówi o tym wzroście cen nieruchomości i rządy próbowały wprowadzić różne takie programy, jakieś tam bezpieczne kredyty, to tylko znowu stymulowały ceny do wzrostu i eksperci mówią o tym, że powinno się uwolnić grunty. Żeby było więcej terenów do budowania, wtedy te ceny mogłyby być trochę niższe, a z tego co mówisz, no to znowu idzie to w tym kierunku, że ograniczą miejsca do budowania nowych domów, nowych osiedli i to spowoduje znowu wzrost cen gruntów i mieszkania tylko płyną w górę. Dokładnie tak, no bo prawo popytu i podaży mówi jasno, że czym mniejsza dostępność, tym wyższa cena. Jeżeli rząd ograniczy tereny pod zabudowę, ograniczy nam możliwość przekształcania ziemi rolnej w dochodowe działki budowlane, które mogłeś kupić jeszcze.
w miarę sensownych pieniądzach i wybudować na nim dom, w tym momencie będzie to praktycznie niemożliwe, ponieważ będą dostępne tylko i wyłącznie działki, które będą objęte miejscowym planem na zabudowę jednorodzinną. Co za tym idzie, te działki będą zdecydowanie droższe niż działki, które są przekształcane w tym momencie z rolnych na budowlane. OK. Mamy czas do końca 2025 roku. Jakie kroki powinniśmy podjąć, jeżeli dysponujemy jakimiś gruntami? Są trzy sytuacje, w których możesz się znaleźć. Gmina albo już rozpoczęła pracę nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, albo podjęła uchwałę o rozpoczęciu takiej pracy, albo jeszcze nie podjęła uchwały i nie rozpoczęła pracy nad przystąpieniem do sporządzenia nowego planu. W pierwszej sytuacji, gdzie gmina już rozpoczęła pracę nad miejscowym planem, nie otrzymasz już warunków zabudowy, ponieważ gmina może wstrzymać wydawanie takiej decyzji na okres dwóch lat. W takim przypadku powinieneś uczestniczyć w konsultacjach społecznych.
Masz 21 dni na złożenie wniosku do kształtu Twojego planu. Gmina ma obowiązek poinformować Cię o tym procesie maksymalnie w dniu rozpoczęcia zbierania wniosków. Czyli masz tylko 21 dni na to, żeby złożyć poprawnie wypełniony wniosek, bo tylko takie będą rozpatrywane. Ale gmina nie wyśle mi żadnego pisma, tylko ja muszę, gmina informuje w ten sposób, że wiesz, a gdzieś sobie ogłoszenie, czy to ogłoszenie jest na stronie internetowej, tak? Ja to muszę śledzić, nie, że dostanę jakąś wiadomość. Dokładnie tak. Ty się musisz tym interesować, ty musisz śledzić, to jest twoja odpowiedzialność. Jeżeli gmina obwieści taką informację na swojej stronie internetowej, uznaje to za to, że ty taką informację już otrzymałeś. Okej. Co powinienem zrobić, jeżeli chcę wybudować sobie dom? Szukam działki. Chciałbym dopiero tą działkę kupić, czy. . .
Czy ja jakieś działania w związku z tą zmianą powinienem zrobić? Czyli tutaj mi przechodzi na myśl tylko, jak najszybciej tę działkę kupić, czy co ewentualnie innego mogę zrobić? Każdy taki proces zalecam, żeby rozpoczynać od szczegółowej analizy takiej działki, żebyś był w stanie określić, czy rzeczywiście gmina już rozpoczęła pracę nad planem, jak wygląda sytuacja prawna tej nieruchomości, czy nieruchomość ma wydane warunki zabudowy, czy ma pozwolenie na budowę. W zależności od tego, co byś chciał na takiej działce wykonać. Należy taką nieruchomość szczegółowo analizować pod kątem celu Twojej inwestycji. Ok, tutaj już wspominaliśmy przed nagraniem, żeby widzowie, jeżeli macie jakąś sytuację, jakiś problem ze swoją nieruchomością niepewną, opiszcie to w komentarzach. Chłopaki tutaj w komentarzach albo będą Wam podpowiadać, albo tutaj przekierują, co w tej sytuacji należy zrobić.
Także jeżeli dysponujesz jakąś działką, zachęcamy, zostawcie w komentarzu, opiszcie tą sytuację i chłopaki tutaj taką wstępną analizę tego przeprowadzą. Co w sytuacji, jeżeli gmina już rozpoczęła pracę nad tym miejscowym planem? To jest bardzo trudny przypadek, bo w tym przypadku nie pozostaje Ci nic innego jak uczestnictwo w konsultacjach społecznych, pisanie wniosków do planów. Ustawodawca często korzysta z niskiej świadomości społeczeństwa. Gro ludzi, których działki zostały objęte miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dowiaduje się o tym już po fakcie, czyli wtedy, kiedy taki plan zostaje uchwalony. Teraz ustawodawca zapewnia, że będzie zupełnie inaczej, ale czy widziałeś, czy słyszałeś o nowej ustawie w mediach publicznych lub na billboardach? No nie ma takich informacji. Świadomi właściciele gruntów będą chcieli, żeby ich działki były objęte miejscowym planem na zabudowę.
Nawet rolnicy, którzy nie chcą robić na tym biznesu, bo oni nie chcą sprzedawać, są świadomi, że na działce budowlanej nadal mogą uprawiać, a na działce rolnej nie mogą budować. A co z właścicielami mniejszych działek? Tysiąc, pięć czy osiem tysięcy metrów? Do tej pory na swoich nieruchomościach mogli uzyskać warunki zabudowy, mogli taką działkę podzielić i zabudować. Dlatego tak ważne jest to, żeby być przygotowanym na walkę o pozytywne zapisy nowego planu. Jeżeli gmina już odpoczęła pracę nad planem, to takiej ziemi nie przekształcić. Pozostaje Ci przygotowanie się do walki o korzystne dla Ciebie zapisy w nowym miejscowym planie poprzez przygotowanie wniosków, uczestnictwo w konsultacjach społecznych. Takie nieruchomości należy szczegółowo analizować pod. . . pod kątem uzyskania korzystnego planu zagospodarowania przestrzennego, który będzie dotyczył Twojej nieruchomości.
Jeżeli gmina nie rozpoczęła jeszcze pracy nad miejscowym planem, analizuj nieruchomość pod kątem możliwości uzyskania warunków zabudowy, podziału i przekształcenia takiej nieruchomości na cele budowlane. Wszyscy obudzą się na ostatnią chwilę, a w ten czas nie wszyscy dostaną nowy plan na zabudowę. Więc działaj, przygotuj wniosek, bądź mądrzejszy, działaj już teraz, tylko poprawnie przygotowane wnioski. będą rozpatrywane przez gminę. Bo jeżeli tam w tym wniosku będą jakieś błędy, to znowu się przedłuży o kilka miesięcy i możesz nie zdążyć później, tak? Dokładnie tak, a w tym czasie gmina może rozpocząć już pracę nad nowym planem, wstrzymać wydawanie warunków zabudowy na okres dwóch lat i będziesz zablokowany.
To brzmi jak bajka, czyli czemu rolnicy jakby nie przekształcają tych swoich pól na działkę budowlaną, skoro jest to tak korzystne? Powiedz mi, czy są jakieś minusy, czy to się wiąże z jakimiś, nie wiem, wyższymi kosztami, że ja zamiast tej. . . Ziemi rolnej, na której sobie uprawiam pole, czy ja mam tam działki budowlane? Czyli czy to mnie będzie coś więcej kosztować? Tak, będzie Ci więcej kosztować. Z ekonomicznego punktu widzenia działka, która jest objęta miejscowym planem na zabudowę np. jednorodzinną, wiadomo, że jej wartość będzie większa. Ale też musisz się liczyć z tym, że po wprowadzeniu planu na zabudowę jednorodzinną będziesz musiał zapłacić podatek planistyczny od wzrostu wartości swojej nieruchomości. Dodatkowo przy. . . podziale takiej nieruchomości, zapłacisz również opłatę adiacencką do 30% od wzrostu wartości.
Dodatkowo przy sprzedaży takiej nieruchomości będziesz ten obciążony podatkiem VAT w wysokości 23%, czyli z ekonomicznego punktu widzenia lepiej dla Ciebie jest sprzedać działki, które zostały podzielone w wyniku ich przetrzałcenia, czyli podziału na podstawie warunków zabudowy, ponieważ nie zapłacisz wtedy opłaty planistycznej i nie zapłacisz podatku VAT przy sprzedaży takich nieruchomości. Czyli jeżeli komuś chodziło po głowie, żeby tę ziemię swoją podzielić i sprzedać, powinien to zrobić teraz. I tutaj, żeby to jeszcze na przykładzie wyjaśnić, jeżeli ja miałem pole warte 200 tysięcy złotych, ono po tym wprowadzeniu planu będzie warte milion, to od tej różnicy, od 800 tysięcy ja będę musiał zapłacić 30% tamtej opłaty, o której mówisz, tak? Jeszcze VAT? Tak, przy sprzedaży takiej nieruchomości. Przy sprzedaży, czyli, ale z góry będę od 800 tysięcy musiał zapłacić 30% tej opłaty, tak? Od wzrostu wartości, czyli od 800 tysięcy.
Tak, była warta. 200 tysięcy, a teraz warta jest 800 tysięcy. Milion, powiedzmy. Teraz jest milion, czyli to 800 tysięcy różnicy. Od tego 30% będą musiało zapłacić. Dokładnie tak. Pawle, trzeci raz tutaj nagrywamy film i powiedz mi, jak te zmiany, które będą wchodziły w życie, jak to wpływa na Wasz biznes? Czy tutaj taki złoty dla Was czas to jest, czy raczej po tym 26 roku Wasz biznes się skończy? Ja myślę, że ten biznes, w którym trwamy od jakiegoś czasu, najlepsze lata ma dopiero przed sobą. W tym momencie. . . to co obserwujemy, czyli te zmiany, o których mówimy, spowodują to, że nasz biznes wygląda w ten sposób, że kupowaliśmy ziemię rolną, a sprzedawaliśmy gotowe działki budowlane.
Przez to, że dostępność tych działek będzie mniejsza, naturalną rzeczą jest, że wzrost cen po prostu jest przed nami. Natomiast jeżeli chodzi o dodatkowe elementy, które wykonujemy, to wiemy o tym, że wiele osób chce takie działki przekształcać. Nie wszyscy mają na ten temat wiedzę, dlatego żeby taką działkę skutecznie przekształcić, trzeba ją przede wszystkim szczegółowo i dobrze przeanalizować. Każdą działkę można analizować, nie każdą można przekształcić. Dlatego zaczęliśmy i wykonujemy nadal bezpłatny audyt takich nieruchomości i zachęcamy, żeby taki audyt nam zlecić, ponieważ jest to robione automatycznie i wtedy mamy informacje na ten temat, czy działka nadaje się do przekształcenia, czy działka nadaje się do analizy.
Jeżeli działka przejdzie taki bezpłatny audyt, to czy to będzie pisanie wniosków do tego miejscowego planu, czy to będzie, że tak powiem, możliwość przekształcenia przed wprowadzeniem tego planu, no mamy jasny, opisany plan. i drogę działania, w jaki sposób możemy postępować, czy to w ogóle się uda, dlaczego to jest ważne w tym momencie. No bo jeżeli czasu mamy niewiele, to wszystkie błędy, braki formalne będą powodowały, że ten wniosek będzie odrzucony albo będziemy musieli to wszystko składać jeszcze raz i tego czasu to nam po prostu może braknąć. Dlatego analiza nieruchomości, którą wykonywaliśmy wcześniej, w danym momencie też się zmieniła, ponieważ oprócz tego, że szczegółowo analizujemy nieruchomość, to również dołączamy do tego taki szczegółowy plan nieruchomości. Nie jesteśmy w stanie wszystkim pomóc. Nie jesteśmy w stanie wszystkim takiego procesu po prostu poprowadzić.
Natomiast co możemy zrobić? Jeżeli działka przejdzie bezpłatny audyt, który cały czas na bieżąco wykonujemy, jeżeli działka przejdzie szczegółową analizę, to do analizy dokładamy szczegółowy plan działania. Po co taki plan jest? Po to, żeby każdy we własnym zakresie mógł postępować według zapisów tego planu i po prostu doprowadzić do sedna. Czyli jeżeli chodzi o wzrost cen, sprzedaż działek budowlanych, biznes na pewno się poprawi. Jeżeli chodzi o analizę nieruchomości, przekształcenie, no na pewno ten temat. . . mocno ruszył już wcześniej i cały czas się mocno rozwija. Też wiele osób zgłasza do nas nieruchomości, żebyśmy sami je kupowali.
My i nasi inwestorzy nie jesteśmy w stanie kupić wszystkich nieruchomości, ale dodatkowo jak obserwujemy rynek sprzedaży nieruchomości, widzimy taką zależność, że jeżeli chodzi o sprzedaż nieruchomości gruntowych, wiele jest sytuacji opisanych nie tak, jak ma być, wiele jest tych ogłoszeń po prostu nieprecyzyjnych, dlatego odkryliśmy to, że jeżeli na przykład sprzedajesz nieruchomość, masz do niej szczegółową analizę. Masz opracowaną taką działkę, to dla przyszłego inwestora jest to po prostu duże ułatwienie, dlatego że nie musi tego wszystkiego weryfikować sam. Oprócz tego nie ma. . . że tak powiem niespodzianek, tylko wie dokładnie, co tam się będzie działo, jakie możliwości ma taka ziemia. Czyli samo takie pośrednictwo, które też wykonujemy, no też się bardzo w tym momencie dobrze rozwija. Z tego tytułu, że jedni chcą sprzedać działkę przed tym, zanim te zmiany się po prostu wprowadzą.
Wiele osób nie będzie się taką działką interesowało, w związku z tym teraz jest szansa na to, żeby coś przekształcić i wprowadzić jakieś zmiany, bo później być może nie będzie to możliwe. Dlatego jeżeli chodzi o cały proces pośrednictwa, też zaczyna się to bardzo ładnie rozwijać. Także ja. . . Ja uważam, że przed nami jest bardzo dobra przyszłość. Okej. Jeżeli ktoś taką działkę ma, ten temat dla niego to jest czarna magia, a na przykład nie cierpie w biurokracji, no to tutaj rozwiązania. Albo zgłasza się do Was na taki bezpłatny ten audyt, Wy mówicie, co dalej robić, albo może sobie to wszystko wykonać też samodzielnie. Opowiedz o tym. Zgadza się, zgadza się. Audyt jest wykonywany w tym celu, żeby zakwalifikować działkę do tego, czy w ogóle ma szansę na przekształcenie.
Później te szczegółowe zapisy, bo każda nie u komuś jest inna. są inne zapisy studium, inne warunki, jeżeli chodzi o cały proces przekształcenia. Analiza odpowiada na wszystkie pytania, plus dodatkowo mamy plan na przekształcenie. I my specjalnie dla Twoich widzów kanału Biznes od Początku przygotowaliśmy taki instruktarz, który dołączymy do tego filmu, gdzie każdy sobie krok po kroku będzie mógł zobaczyć, jak we własnym zakresie, za pomocą geoportalu, wszystkie te ważne informacje sprawdzić i jak będzie mógł każdy zweryfikować. Czyli jeżeli ktoś chce nam zlecić audyt, my taki audyt wykonamy, natomiast Dzisiaj na końcu tego filmu będzie dołączony film i instruktaż, w jaki sposób sprawdzać, w jaki sposób taką działkę analizować, po to, żeby ludzie byli świadomi, po to, żeby sami mogli z tym problemem sobie po prostu poradzić. Super, wielkie dzięki.
Odsyłamy widzów tutaj, zobaczcie sobie, jeżeli ktoś chciałby to samodzielnie przeprowadzić, zobaczcie teraz jak to zrobić. Możecie się zgłosić tutaj do firmy High Splone. No i działajcie, bo czasu jest niewiele i warto, żeby jednak te działki zrobić to, co trzeba. Dzięki za dzisiaj, do zobaczenia w kolejnych odcinkach. Dzień dobry, witam Was widzowie kanału Biznes od Początku. Pokażę Wam jak samemu wykonać audyt nieruchomości rolnej za pomocą Geoportalu. Link znajdziecie w opisie filmu. W celu zbadania możliwości przekształcenia ziemi rolnej w dochodowe działki budowlane. Weryfikację zaczynamy od odnalezienia przedmiotowej nieruchomości w Geoportalu. Klikając w prawym górnym rogu szukaj, dalej wybieramy działki, określamy powiat, w którym znajduje się nasza nieruchomość, gminę, obręb oraz numer działki, po czym klikamy szukaj. Po chwili wyszukiwania nieruchomości wyświetli się nam na ekranie i będzie oznaczona kolorem niebieskim.
Przybliżę Wam, co będzie przedmiotem naszego audytu w celu określenia, czy badana nieruchomość rolna ma szansę na wzrost wartości poprzez jej przekształcenie. Podstawowym elementem, który należy sprawdzić jako pierwszy, jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Jest to podstawowa informacja do weryfikacji. Jeśli działka jest objęta miejscowym planem o przeznaczeniu rolnym, oznaczenie koloru żółtego, proces przekształcenia jej na cele budowlania staje się skomplikowany. W niektórych przypadkach jest to jednak możliwe, ale wymaga szczegółowej analizy pod względem planistycznym w celu ustalenia możliwości zmiany planu i w konsekwencji zmiany przeznaczenia działki. Jeśli dana nieruchomość nie jest objęta MPZP, istnieje szansa na jej przekształcenie poprzez uzyskanie decyzji o wydanie warunków zabudowy, w tym kontekście prowadzimy dalszy aut. Więc jeżeli. . . Chcemy ustalić, czy działka jest objęta MPZP. Z lewej strony klikamy Zagospodarowanie przestrzenne oraz Prany zagospodarowania. Zaznaczamy.
Jeżeli działka nie podświetli się na żaden kolor, oznacza to, że nie jest objęta miejscowym planem i możemy weryfikować następne elementy. Kolejnym ważnym elementem do zbadania są klaso użytki, czyli klasa gruntu. Zgodnie z ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym z 27 marca 2003 roku możliwe jest zabudowywanie gruntów o słabej przydatności rolniczej. Są to grunty klasy 4 i słabszej, czyli klasa 4, 5 i 6. W celu sprawdzenia klaso użytków, które występują na naszej nieruchomości Z lewej strony zaznaczamy mapę podstawową. Klikamy na użytki gruntowe i po chwili mamy dostęp do informacji, jakie klasy użytki występują na naszej nieruchomości. W tym przypadku jest to grunt klasy 4B i klasy 5, więc istnieje możliwość zabudowy takich gruntów na podstawie wydania decyzji o warunkach zabudowy. Możemy analizować dalej. Kolejnym elementem, który będziemy sprawdzać jest dostęp do drogi publicznej.
Pośredni lub bezpośredni. W tym przypadku mamy do czynienia z bezpośrednim dostępem do drogi publicznej. Jest to ulica Leszczynowa. Taki dostęp może być również pośredni. Poprzez na przykład drogę wewnętrzną, która łączy się z drogą publiczną gminną. W tym przypadku warunek dostępu do drogi publicznej również jest spełniony. Kolejnym kluczowym elementem do uzyskania pozytywnej decyzji o wydanie warunków zabudowy jest dostęp do mediów. W tym celu, żeby sprawdzić taką informację, klikamy mapę podstawową To tak samo jak w przypadku użytków gruntowych. I poniżej mamy zakładkę uzbrojenie terenu. Klikamy. Zwracamy uwagę na dostęp do prądu i wody. Prąd oznaczony kolorem czerwonym, w tym przypadku jest to niedaleka odległość od naszej działki, więc nie powinno być problemu z zapewnieniem dostaw energii elektrycznej. Jeżeli chodzi o wodę, woda biegnie w granicy działki.
więc również nie powinno być problemów z zapewnieniem o dostawie wody na naszą nieruchomość. W tym przypadku dostęp do medi, czyli prądu i wody, również jest spełniony i możemy analizować dalej. Kolejnym elementem, który należy zbadać, jest tzw. zasada dobrego sąsiedztwa. Co przez to rozumiemy? Co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej, jest zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy, czyli np. gabarytów, formy architektonicznej, intensywności wykorzystania terenu. W analizowanym przez nas przypadku lokalizujemy drogę publiczną, którą zlokalizowaliśmy już wcześniej, jest to ulica Leszczynowa i sprawdzamy, czy. . . Przy tej samej drodze publicznej istnieje zabudowa mieszkaniowa. Jest to budynek oznaczony symbolem M, który mówi nam o tym, że jest to budynek mieszkalny.
W tym przypadku zasada dobrego sąsiedztwa również jest spełniona, ponieważ jest budynek mieszkalny, który jest dostępny z tej samej drogi publicznej, która graniczy z naszą działką. Możemy analizować dalej. Ostatnim elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest to, czy działka jest objęta uproszczonym planem urządzania lasu. Działki objęte uproszczonym planem urządzania lasu są wyłączone z zabudowy. Żeby sprawdzić tę informację w Geoportalu, klikamy z lewej strony Rolnictwo i Leśnictwo. oraz zaznaczamy bank danych o lasach. W tym przypadku działka nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu. Pokażę Wam za chwilę, jak wygląda działka, która tym planem jest objęta. Proszę bardzo, działka u góry, na północ od naszej nieruchomości, jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i ma oznaczenie LS. W tym przypadku zabudowa takiej nieruchomości jest niemożliwa.
Co innego, jeżeli chodzi o badaną przez nas działkę, która nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu i można na niej wybudować dom. Podsumowując, kochani, badana przez nas nieruchomość nie jest objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, ma dostęp do dróg. drogi publicznej, spełnia zasadę dobrego sąsiedztwa, ma dostęp do mediów, nie jest objęta uproszczonym planem urządzenia lasu, więc spełnia takie podstawowe, formalne warunki do tego, żeby móc przekształcić ją poprzez. . . wystąpienie o warunki zabudowy i dalszy podział tej nieruchomości. Pamiętajcie, że przekształcenie nieruchomości i wzrost jej wartości wymaga szczegółowej analizy. Informacje, których Wam teraz udzieliłem, to są podstawowe kwestie mające na celu ocenić, czy jest w ogóle sens poświęcać czas, pieniądze i zaangażowanie. na analizowanie działek, które tych warunków nie spełniają. Pozdrawiam Was serdecznie. Mam nadzieję, że ten materiał był dla Was pomocny. Do zobaczenia. Cześć. .
By visiting or using our website, you agree that our website or the websites of our partners may use cookies to store information for the purpose of delivering better, faster, and more secure services, as well as for marketing purposes.