VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Cześć, witam serdecznie w kolejnej odsłonie WiniKryptopyta moim gościem. Dzisiaj jest Michał Krijer, CEO projektu Zetli. Chętnie sprawdzimy co tam w projekcie słychać, jakie update. Dzień dobry Michale. Cześć bardzo, witam wszystkich serdecznie, witam Was. Cieszę się, że możemy sobie kontynuować nasze spotkania. Wciąż obserwujemy projekt Zetli. Widzę w social mediach, że dzieje się cały czas dużo. Mimo niesprzyjającego rynku, widzę, że jednak Zetli nie daje za wygraną ciśnięcie bardzo mocno. Opowiedz proszę, co się zmieniło od ostatniego naszego spotkania, jakie nowości, jakie partnerzy i co w najbliższej przyszłości. Wiesz co Bartek, ciężko, ciężko żebyśmy się potali.
Jesteśmy można powiedzieć taką ekipą wikingów, którzy zawsze walczą o swoje, walczą o sławę i można pobudzić to, co zamierzamy w drodze, czyli zbudować jedną z największych platform, jeżeli chodzi o zarządzanie fanów. Zarządzanie, zaangażowanie fanów w oparciu o cyfrowe aktywa. Dzieje się bardzo dużo. Ostatni tydzień mój, osobiście to seria konferencji, to 3 debaty eksperckie. Byłem z Piterem na największym kogresie w Polsce sport-biznes w Warszawie. Tam rozmawialiśmy o nowych technologiach, o zagrożeniach, a przede wszystkim o tym, dlaczego kluby można powiedzieć nie tylko w Polsce, ale głównie w Polsce jeszcze niechętnie spowglądają na to, co my staramy się im zaproponować.
Niekoniecznie drogą odpłatną, ale chociażby w taki sposób, żeby już spróbowali, żeby się chcieli chociażby dotknąć, się tego uczyć. Weekend ostatni to debata inveskacji, gdzie ty też miałeś możliwość wyprowadzenia debaty o digital sportowym metawersji jako nowa implementacja do całego świata sportu. Po ostatnie dwa tygodnie to dla mnie takie osobiście jedno z najważniejszych osiągnięć osobistych. To udało mi się doprowadzić do partnerstwa z Johan Crump Institute. Jest to największa instytucja edukacyjna w świecie zachodniego sportu. Jest to instytucja, która kształci przyszłe karty menedżerskie największych klubów świata, m. in. Ajax, Barcelona, Feyeno Rota i wiele innych. Celem naszego partnerstwa jest edukacja, można powiedzieć tych przyszłych karty menedżerskich dla największych klubów. Jest organizacja serii webinarów.
Tutaj my jako Zetli wraz z naszymi ekspertami, doradcami oraz przyjaciółmi będziemy starali się można powiedzieć zachęcić tych wszystkich, którzy w tym świecie sportu są, a tego świata łańczy jeszcze nie dotknęli, żeby razem z nami rozwijali swoje umiejętności, a co za tym idzie rozwijali instytucje i kluby, w których pracują. Wiele się dzieje, wiele się dzieje. Można powiedzieć behind the scenes w Zetli, to teraz obecnie pracujemy nad wyborem ośmiu lunchpadów. Jesteśmy połączeni z 30 lunchpadami. W tej chwili trwa analiza formularzy, które otrzymaliśmy, które myśmy też powypełniali.
Będziemy chcieli wybrać w najbliższym czasie 8 kolejnych lunchpadów, tak żeby na małych tiketach, mając na uwadze obecną tą sytuację troszeczkę rynkową, która ostatnio odbiła dość mocno pozytywnie, ale to dalej wszystko jest jeszcze większa, wielka niewiadoma, mając na uwadze ten świat, można powiedzieć finansów tradycyjnych, gdzie te banki padają po prostu jak zapałki jeden po drugim. W każdej chwili to może wszystko jakby się diametralnie zmienić, dlatego staramy się tak zabezpieczyć i chcemy iść na tym lunchpadzie nie na hura optymistycznie, ale po prostu wybrać sobie lunchpad i na małych tiketach po 20-30 tysięcy dolarów na każdym te nasze IDO zrobić.
Szykujemy się do presale'a, ten presale będzie na początku czerwca, to będzie presale na white-list, można powiedzieć na dużo mniejszym tiketie niż taki, obowiązuję obecnie na private. Staramy się w najbliższym czasie już odpalić tutaj z naszym partnerem, z którym jeszcze nie było ogłoszone partnerstwo, ale staramy się odpalić jedną z pierwszych użyteczności, czyli NRT Digital Fun Shop z naszym głównym partnerem, czyli z Polskim Związkiem Koszykówki. Tutaj chcemy zaimplementować i zbudować w oparciu o koszulki fizyczne reprezentacji Polski czy też klubowe, w zależności jak potoczą się dalsze rozmowy z producentem tych koszulek P4F.
Tutaj chcemy zbudować taki typowy NFT Gating, taką użyteczność, że fani nabywając, nazwijąc to fizyczne kolekcje, te koszulki będą mieli jakiś z tego tytułu użyteczności bonifikaty, jeżeli chodzi o akces do fizycznego świata sportu, do wzięcia udziału w danym meczu, zniżki na bilet itd. Także cały czas się, można powiedzieć, dzieje.
Ja dzisiaj od rana osobiście też tak prywatnie mówiąc piszę serię artykułów o wnosie Digital Twin, bo z naszym partnerem z Transnirond w najbliższym czasie chcemy mocno z tym też tak jakby tutnąć, chcemy pokazać, że jest to można powiedzieć game changer i te nasze rozwiązanie, jeżeli chodzi o tą zmiksowaną Virtual Reality, Augmented Reality w połączeniu z GoLocalization, to jest właśnie to, co kluby w przyszłości będą chcieli.
Nie jest to rozwiązane, taki kuby Central and Sandbox, ale właśnie można powiedzieć takie pełnofotorialistyczne, jakby rozwiedlenie, czyli cyfrodbudowanie cyfrowej repliki stawioną, gdzie praktycznie jest to można powiedzieć nie tyle co bus dla świata sportu, ale też nawet i bus dla całych miast, jeżeli tutaj miasta, inicjatywy, można powiedzieć, wodarze pewnych miast, gdzie można powiedzieć jest co oglądać, turystyczne na pewno się przełączy, także tutaj w tym kierunku nasze, można powiedzieć, prace się obecnie skupiają. No to faktycznie widzę, że dzieje się niezmiennie bardzo dużo. Wrócę na chwileczkę do debaty, którą odbyliśmy właśnie przy okazji konferencji InvestCafes.
Dodam tutaj, że ten panel dyskusyjny, ta nasza dyskusja była zbyt krótka, żeby pociągnąć właśnie te wątki, o których też wspomniałeś i tutaj chciałbym przy okazji dodać, że planujemy tą debatę. No tak, to się czyszczą. Chcemy zrobić dogrywkę. Tak, zrobimy dogrywkę na AMAC B. In. Crypto, zaprosimy jeszcze raz tych samych gości, tych samych panelistów, którzy brali z nami udział w dyskusji na InvestCafesach i ten temat pociągniemy dalej, dlatego, że jest bardzo po pierwsze ciekawy, po drugie trochę trudny i wydaje mi się, że wymaga wyjaśnienia chociażby naszym widzom, czy też przede wszystkim kibicom, bo na nich tutaj troszeczkę chciałbym się teraz skupić.
Domyślam się, że ty rozmawiając z klubami, czy z potencjalnymi partnerami jesteś w stanie doskonale im wytłumaczyć jakie będą płynęły korzyści wejścia w strefę Web3, natomiast to, co bardzo mnie interesuje cały czas, w jaki sposób odbiorą to kibice, czy użytkownicy. Mamy już na rynku socjos od dłuższego czasu, jakby oni doskonale wiedzą jak to działa, natomiast z Etli to nie jest tylko socjos, to jest dużo więcej możliwości.
W jaki sposób możemy i mówię tutaj celowo używam słowa my, bo my również jako media musimy się na pewno do tego przyczynić, w jaki sposób my możemy pomóc przekazać kibicom tym, którzy jeszcze nie są w Web3, którzy nie wiedzą jak założyć portfel, czym jest klaimowanie tokenów NFT, w jaki sposób można to wykorzystać, w jaki sposób można również gdzieś odebrać te emocje w postaci zapisów cyfrowych.
W jaki sposób my możemy, Michał, pomóc w dotarciu do nich i w wykorzystaniu tego, czy nie uważasz, że jednak jakby powtórzę to co mówiłem na kapsach, że my siedząc w branży krypto bardzo doskonale rozumiemy czym jest klaim NFT, jak założyć portfel, tak to są dla nas kilka kliknięć i my to wiemy, my to robimy, jakby nic nowego. Natomiast osoby, które nie siedzą w krypto, one nie mają pojęcia po pierwsze o czym my mówimy, po drugie w jaki sposób sobie założyć czy zabezpieczyć portfel, bo wbrew pozorom dla wielu osób, z którymi się spotkałem do dzisiaj to nie jest wcale takie proste. I dobra, bo już się rozpędziłem.
Ja się wiesz sobie, ja mi się wydaje, mi się wydaje, że cała nasza, cała nasza branża, cała ta nazwijmy to cyfrowa rewolucja autorzy wielu projektów, wielu platform, aplikacji i tak dalej, zgubili, że tak powiem podstawowy wątek. Tym wątkiem jest można powiedzieć edukacja i nazewnictwo.
Ja osobiście odnoszę wrażenie, że ostatni rok wszystko co się tutaj wydarzyło, wszystko co się tworzy, to nie jest dla tych przyszłych mas, które dopiero jak gdyby to poznają, tylko to wszystko zbudowane w oparciu o nazewnictwo, w oparciu o nazwijmy to utility, tak bym to tak to nazwał, dla tych ludzi, którzy jak gdyby już tutaj są, którzy tak jak powiedziałeś, wiedzą jak klaimować tokeny, wiedzą jak słapować, wiedzą jak wysyłać, odbierać i tak dalej. Moim zdaniem problem trwi w nazewnictwie. Uważam, że jak gdyby my chcąc doprowadzić do masowej adopcji powinniśmy wszystko maksymalnie uprościć.
To musi być proste, to musi być prosty przekaz, te rzeczy muszą naprawdę w bardzo prosty sposób działać, bo z perspektywy osób tych setek milionów czy miliardów, które będą korzystały z technologii blockchain i web3, ich to nie interesuje. Moim zdaniem ich to totalnie interesuje.
To ma działać, to ma być szybkie, to ma być tanie, tu nie ma być na przykład nazewnictwa, gasfi, opłata dla górników i tak dalej, bo ludzie sobie nagle, ludzie jak myślą gasfi, opłata dla górników, to ludzie mają wyobrażenie, że to są jakieś podziemia, to są jakieś górnicy, że tak mówiąc władcy, pierścieni, trole, ktokolwiek tam coś kopie, wykopuje i oni zbierają jakieś można powiedzieć opłaty za to i tak dalej, naprawdę.
To powinno być bardzo proste, opłata transakcyjna, numer konta zamiast private key, zamiast NFT to może być cyfrowa kolekcja, cyfrowy obraz, cyfrowa karta, cyfrowa piłka, w ten sposób powinniśmy iść, natomiast jeżeli wracając do samych kibiców, jeżeli chodzi o naszą platformę, to my sami jako autorzy pewnych rozwiązań, my, Sorare, Socios i tak dalej, my tego nie zrobimy. My możemy oczywiście przygotować całą komunikację, całą analizę, pomóc w budowaniu strategii, natomiast ci fani podążają za swoimi klubami, taka jest prawda.
Ci fani, że tak powiem, jeżdżą na mecze, że tak powiem kupują pamiątki, ci fani wspierają, to jest można powiedzieć od małego na całego, to jest, że tak powiem z pokolenia na pokolenie przekazywane wartości, jeżeli chodzi o zamiłowanie do swojego klubu i ten cały przekaz to musi wyjść od klubów.
To musi moim zdaniem wyjść od klubów, my oczywiście jesteśmy po to, żeby w tym wszystkim pomóc, natomiast jeżeli klub nie zbuduje standardów, które jak gdyby no i nie zbuduje, zaczynając oczywiście od strategii, nie zbuduje standardów komunikacyjnych, nie pokaże swoim kibicom, słuchajcie, to jest coś co chcemy zmienić, to jest coś co pomoże naszemu klubowi, to jest coś co pozwoli naszemu klubowi uniezależnić się czasami od tych naszymi, od tych nazwijmy to pieniędzy, środków nie wiem z zespółek Skarbu Państwa w przypadku Polski czy z jakichś tam innych dużych sponsorów, to jest coś co pozwoli mieć większy wpływ kibica na losę klubu, bo jeżeli my jako nazwijmy to dostarczyciele tej technologii damy klubom rozwiązania, dzięki którym klubom praktycznie w przypadku naszej platformy z każdego modułu będzie generował 2-3 strumienie przychodu, jeżeli to wszystko zostanie przekonwertowane na wtórny rynek świadomych właśnie kibiców, a to jest ta największa można powiedzieć wartość, to ci kibice zrobią ten obrót, te liquidity na platformie, to ci kibice dzięki temu będą dostarczali można powiedzieć bieżący wpływ środków dla klubu, to ci kibice pokażą w co klub powinien inwestować, co oni chcą nabywać, bo prawda jest taka, że jeżeli te rynki zostaną stworzone, a one będą stworzone, jak wszyscy wiemy, że będą wszystko digitalizowane, to w tym momencie te kibice na tych rynkach, w których będą mogli zarabiać też i jeżeli kibic będzie mógł zarabiać, a tam będzie podpięte royalty, co będzie też gwarantowało dożywotny wpływ dla można powiedzieć klubu, to można powiedzieć perpetuum mobile, to się wszystko będzie tak samo kręciło, że nagle można powiedzieć kluby moim zdaniem się obudzą, że największa wartość i największy kapitał w rozwoju instytucji sportowej, instytucji klubu to jest fan, to jest fan piłki nożnej.
Nie ma obecnie, to jest też takie moje prywatne zdanie jak gdyby, byłem na konferencji też w Afryce, rozmawiałem z wieloma federacjami, z klubami, tam tego można powiedzieć nie ma w ogóle, w Europie to już na zachodnim jest, gdzieś tam można powiedzieć funkcjonuje, ale to nie jest widoczne, nie ma monetyzacji zachowań fanów.
My doskonale Bartek wiemy, że przyszłe złoto to jest fix data, to jest można powiedzieć to jest baza danych kibica, to jest złoto dla klubu i jeżeli kluby nie zdają sobie z tego sprawę, że to złoto trzeba obrobić tak jak diament, trzeba je spersonalizować, wyciągnąć, jak gdyby później, jak gdyby móc możliwość przedstawienia indywidualnych propozycji dla prywatnych sponsorów, dla gigantów finansowych, to bez tej analizy tego złota, oszlifowania tej analizy danych coś co pozwala technologia blockchain, nie wiem, tu są firmy nasi też partnerzy Kuki3, są też inni dostawcy ale w świecie Web2, którzy już jak gdyby obsługują notabene dużą część lig zachodnich w Polsce niestety nie chce z nimi nikt rozmawiać, to jest w ogóle dla mnie totalny ewenement, proponują subskrypcje za niecałe nie wiem 1,5 do 2 tysięcy euro miesięcznie, gdzie dostarczają pełny software do zarządzania danymi, do zarządzania kreowania całym contentem social media ze wszystkim coś co pozwala jak gdyby no uzyskać dane informacje dla sponsorów, bo sponsor teraz jak przychodzi no to on nie chce być sponsorem można powiedzieć takim wizerunkowym, nie no jeżeli ja bym zarządzał ogromnym gigantem, jakimś tam i chciałbym jak gdyby przyjść do klubu, który, który ten, który chce sprzedać swoje produkty i teraz jak ty chcesz sprzedać produkty jeżeli klub nie ma żadnego narzędzia do zanalizowania jak gdyby bazy swoich klientów, którzy są fanami, nie no i tu jak gdyby pojawia się całe można cały problem w tym wszystkim, czyli począwszy od wdrożenia standardów poprzez implementację tej nowej narzędzi technologii wtedy jak gdyby no kluby są w stanie dotrzeć do kibiców my im w tym pomożemy żeby cała ta nazwijmy to adopcja i ten zamknięty ekosystem zaczął można powiedzieć funkcjonować.
My możemy się odbijać od ściany ja ja uważam, że socjo spóki co no to takie to jest takie trochę przehajpowany projekt ja nie chciałbym nikogo obrażać, ale uważam, że poszli zdecydowanie na skróty jeden z polskich klubów wszyscy wiemy, który stracił na tym bardzo mocno, bo ok może zarobili na na na emisji swojego fan tokena no i co dalej? No ja się pytam co dalej w chwili obecnej token szoruje pod nie kibice nie chcą go dotykać, bo się boją, bo może jeszcze bardziej spadnie albo po prostu będzie nic nie warty i teraz jak masz zbudować zaangażowanie fanów o nie wiem o jakieś o właśnie o w oparciu o swój utility token jak masz wdrażać jakiekolwiek inne nie wiem nft gating jakieś karty kolekcjonerskie albo co albo nawet i bilety w oparciu o protokołu nft jeżeli ludzie się do tego zrazili na samym początku wszyscy poszli na skróty totalnie poszli na skróty poszli po prostu ok kasa kasa kasa a nikt się nie martwi kibicami no umówmy się no kluby nie ok sport to jest biznes kluby grają dla kluby gra się dla kibiców bo to kibice jak gdyby są tą największą wartością natomiast jeżeli klub poszedł z założenia żeby ogolić kibiców że tak powiem na dzień dobry mając na uwadze gdzie cały świat się zmieni za chwilę wszyscy będziemy mieli cyfrowe portfele no to strzelili sobie sami w kolan strzelili sobie sami w kolan bo odbudować reputację do tych cyfrowych aktywów odbudować można powiedzieć wartość na bazie której możesz zbudować zaangażowanie fanów kluby które wypuściły już te fan tokeny będą naprawdę miały bardzo ciężko bo ja bym się osobiście 10 razy zastanowił widząc jak gdyby co się stało rok temu czy tam dwa lata temu po po po emisji takiego tokena który można powiedzieć wiesz kilka dni po po tym fan token oferingu po prostu poleciał na dno a czemu bo został skierowany do wszystkich jeżeli jeżeli nie kluby nie zbudują sobie tego rynku wtórnego nie zrobią tego zamkniętego lika tego white lista dla swoich kibiców że ty jako kibic wiem że wiem że mocno siedzisz w żużlu że ty jako kibic tej swojej drużyny żużlowej tylko ty bo masz bilet albo karnet będziesz mógł nabyć ten token no to przeciwny to wtedy jak gdyby dla klubów tworzy się taka wiesz ogromny ogromna szansa bo klub jest pewny że większość tej pierwszej puli tych tokenów krawi do moich do moich kibiców i ja wtedy mogę zacząć się nie mi robić Q&A a my umiemy spotkania przed meczami nie przed meczami bo wiem że oni to będą mieli na swoim telefonie natomiast po co mam to robić jeżeli ja w pierwszej fazie że tak powiem rzucam fan tokeny i one trafiają do do świata Brazylii do świata Turcji którzy są wiesz tam piłka nożna i fan to piłka nożna to religia więc tam wszyscy którzy w tym są bardziej nazwijmy to pochytani i wiedzieli że można na tym zarobić ja ja ja był po prostu hajp w 2019 18 roku to to zrobili także tu na pewno no kluby czeka bardzo ciężka praca myślę na te zachodnie natomiast my tutaj w tej części Europy właśnie chcemy tego uniknąć i robimy to powoli stąd też właśnie partnerstwo z Johan Krojfem stąd też jak gdyby edukacja klubów stąd też przygotowanie pomoc w opracowaniu strategii mamy taki dokument autorski który żeśmy opracowali 80 stron klubów dzięki którym kluby będą mogły praktycznie krok po kroku wiedzieć jak opracować swoją strategię tam jest mnóstwo pytań analiz środowiska zewnętrznego wewnętrznego w jaki sposób należy tego partnera sobie dobierać jaką strategię obrać czy bo są różne strategie tak można wybrać partnera po prostu za to zapłacić można znaleźć partnera który proponuje szedł profit win czyli bierzesz kogoś ale dzielisz się zyskami i tak dalej i tak dalej dzięki temu kluby później mogą z rozpocząć komunikacja a ten proces trwa także my idziemy tą drogą nazwijmy to nie na skróty może dlatego też nie mamy obecnie na pokładzie pomimo jeszcze naszego naszego stanu deweloperskiego wielu tam gdzieś klubów ja uważam że że wszyscy oczekują Michał Michał kiedy będą kolejne kluby no ale tak wie no słuchajcie jak patrzyłem na historię socys jak się rozwijali oni praktycznie przed wypuszczeniem swojego MVP mieli jeden klub mieli jeden klub to był juventus Turyń ok Biała Dama klub znamy na całym świecie wtedy to był też wiesz inny inny czas bo wtedy każde projekty które robiły swoje i ko to zbierały dziesiątki milionów wszyscy widzieli co co co się wtedy działo no teraz jest dużo trudniej teraz wiesz bo wypuszczając swój projekt wtedy my teraz obecnie rozmawiamy z inwestorami no to wszyscy chcą wszystko no to ja się pytam albo kura albo jajko nie inwestor mówi dlaczego dlaczego nie macie stanu jakiegoś tam deweloperskiego żeby coś pokazać na tyle ja mówię no bo nie mamy środków wystarczających dlaczego robicie coś out house no bo bo bo bo nie jesteśmy w stanie zatrudnić na na na pejrol proszę ja ciebie plokcie st communistów i tak dalej którzy kosztują kilkadziesiąt tysięcy miesięczych no w sumie masz rację w sumie że masz rację no ale ale mamy znowu gdzieś komunity no ale to czemu te komunity wiesz jest takie małe a nie takie duże nie nagle się okazuje że że inwestorzy się obudzili i by chcieli mieć plut of case praktycznie z deweloperką z komunity i tak dalej wchodząc na na etapie precida no to to się nie da tak zrobić słuchajcie bo jest to praktycznie niemożliwe no każdy kto kto tworzy jakieś projekty no to że nie da się wszystkiego zrobić.
Myśmy wykonali naprawdę ogromny kawał wielkiej roboty, bo mamy ten basement, fundament tak wylany mocno, że jak odpalimy, to nitro, totalny need for speed będzie dla nas, tak mówiąc kolokwialnie. Jeżeli chodzi o technologię, jeżeli chodzi o rozwiązania praktycznie całej platformy, wszędzie jesteśmy gotowi, czekamy tylko na można powiedzieć na to, że będzie to takie zakończenie pozytywne, co wiem, że się stanie tego całego presale naszego IDO, bo jestem tego 100% można powiedzieć pewny, bo w to głęboko wierzę, cały czas będziemy oczywiście realizowali jakieś nowe partnerstwa, bo one też są gdzieś tam przygotowane. Liczę na to, że uda nam się dopiero w najdłuższym czasie ogłosić publicznie pierwszą umowę na stworzenie cyfrowej repliki Digital Twin.
Tutaj będzie coś naprawdę takiego, ja bym to powiedział, unikalnego, bo cały story, storytelling z tym związany, to nie będzie stworzenie zwykłego stadionu, ale czegoś, co istniało kiedyś, że tak powiem, kiedyś w historii fanów, coś, co budowało legendę, można powiedzieć, danego klubu, a teraz tego troszeczkę nie ma, bo z różnych naturalnych przyczyn po prostu losy tego klubu potoczyły się tak czy a nie inaczej. Uważam, jest to klub zagraniczny, to nie jest klub polski, także tutaj jesteśmy bardzo można powiedzieć pozytywnie na wszystko nastawieni. No i walka trwa, tak mówiąc Bartek Kolotwianie i tutaj tak przyziemnie, walka cały czas trwa, my się nie poddajemy, jedziemy cały czas do przodu i z każdym dniem coś nowego się dzieje.
To nie jest też tak, że nic nie robimy, cały czas można powiedzieć, idziemy z tym projektem do przodu, ja się tego nie boję, że już gdzieś tam nazwijmy to Sorare, czy ktoś inny tam coś ma, my też będziemy mieli, dlatego też mając na uwadze to, że jesteśmy Polakami, jesteśmy ludźmi bardzo ambitnymi, to wiemy, że jesteśmy w stanie w przeciągu pół roku, roku czasu nadrobić praktycznie cały ten czas, kiedy on już istnieje, a myśmy jeszcze tego nie istnieje, bo po prostu pracujemy dwa razy więcej, jesteśmy dwa razy, moim zdaniem, bardziej wydajni, no i tutaj widzę naszą, można powiedzieć, wielką szansę.
Wiesz co, ja widzę, że Wy tak naprawdę musicie sobie zmierzyć z wieloma problemami, bo o ile rynek krypto on zrozumie doskonale to, co chcecie robić i faktycznie chyba te czasy z poprzednich lat, gdzie token był wypuszczony tylko po to, żeby był po prostu to token na spekulacjanie, żeby zebrać kasę z rynku, to już się skończyło, tak? Użytkownicy wymagają dużo więcej. W tej chwili wymagają dużo więcej od użyteczności w ogóle tokenów i tak dalej. Ja widzę tutaj masę problemów, które Wy tak naprawdę musicie rozwiązać, bo po pierwsze to, może inaczej, przytoczę po prostu naszą historię. Pamiętasz latach, kiedy pokazały się karty płatnicze? Nikt tego nie chciał używać, każdy się bał.
Wszyscy się bali, nie? Dokładnie, więc tak naprawdę nie minęło ileś lat, gdzie nastąpił ten jakby naturalny postęp i dzisiaj jest to czymś normalnym, że nosisz kawałek plastiku przy tyłku i posługujesz się, tak? Wiesz, to niosło ze sobą konsekwencje w postaci płatności teraz z wykorzystaniem technologii NFC, telefonu. My już jesteśmy trochę dalej, bo my to ogarniamy w naszych webczy, portfelach i tak dalej, ale właśnie tu widzę ten podstawowy problem. Niedawno rozmawiałem z kimś, komu powiedziałem, że nasza branża webczy ona musi się trochę wycofać do Web2, uprościć jakby. Dokładnie, dokładnie tak. Krok wsteczny.
I rozmówca bardzo się ze mną nie zgodził, wręcz mnie chyba bardzo mocno obraził, jak mogę w ogóle w ten sposób mówić, to ja dalej to podtrzymuję, że 95% naszych potencjalnych użytkowników czy odbiorców jest w Web2. Nie wie o czym my mówimy. Dokładnie, to jest po pierwsze, ci ludzie są i długo jeszcze będą na etapie logowania się za pomocą maila i hasła. Dlatego ja uważam, że ten krok wstecz technologicznie należy wycofać. Z drugiej strony to o czym ty wspomniałeś. Potencjalnego kibica, może już skoncentruje się na waszym odbiorcy, jego nie będzie interesował czy to jest blockchain, czy to jest blockchain BNB, czy to jest blockchain Ethereum, czy to jest blockchain Solany, czy Polygona. Jego to w ogóle nie będzie interesowało.
Czy to hula na crosschainie i tak dalej, czy paragon? Nie, absolutnie nie. Wy mu musicie dostarczyć po prostu fajny produkt, nie wiem, strzelam aplikację, którą będzie miał w swoim telefonie, będzie mógł to wykorzystywać właśnie do jakiejś interakcji, powiedzmy, z moim klubem czy z innymi kibicami, jakkolwiek. Tutaj możliwości jest bardzo dużo. I czasami zaczynam się zastanawiać w ogóle po co nam w tym wszystkim blockchain. Ale dobra, technologii jakby nie wycofane. Blockchain jest ważny z punktu widzenia świata sportu, bo daje ci to poczucie cyfrowej własności swojego klubu, fragmentu tego klubu. Jeżeli mówimy o digital twin, o replikach, to możesz mieć fragment wirtualnego stawionu, wirtualne krzesełko, wziąć udział jako swój avatar w czasie nociu, kiedy gdzieś będziesz na wakacjach.
Natomiast w przypadku gdzieś tam kart, fantokemu, to masz ten piece of digital ownership. To jest coś bardzo istotne, coś, co, przepraszam, stare technologie tego nie dają, bo teraz wrzucisz zdjęcie na social media, a to miliony może go pobrać, zasafować itd. I tu jest jak gdyby, można powiedzieć, taka duża różnica. Zgadzam się z tym w 100%, że trzeba, należy wykonać krok w tył, po to, żeby się przygotować na masową adopcję, która nastąpi w latach chwilach. Tą masową adopcją Bartku jest fakt, kiedy Kowalski z Nowakiem rano na przystanku będą jechali do pracy i tam dostaną swoje 500 plus jako forma cyfrowej, nazwijmy to, złotówki.
I wtedy ludzie zaczną, wszyscy można powiedzieć, instalować te cyfrowe portwele, wtedy ludzie zaczną się tym interesować, bo tam nasz rząd będzie może rozdawał taką darmowe pieniądze, darmowe środki. Wydaje mi się, że tutaj, jeżeli ten świat zmierza, żeby wprowadzić te cyfrowe środki płatnicze, to w taki sposób będą chcieli ludzi nakłonić do adopcji. To będzie ten trik, taki przeskok, że ok, dostaniecie 500 plus, ale, no i tu jest cyfrowy portfel, tu macie instrukcję, proszę iść tam do urzędu, pani wam pomoże jak to założyć i tak dalej, i tak dalej. Dzięki temu dostaniecie, nie wiem, 500, 200, 300 plus i tak dalej, i tak dalej.
I tu może się nagle ukazać, że w przeciągu paru miesięcy w Polsce nagle będziemy mieli 10-15 milionów użytkowników cyfrowych portfelów. No i teraz się zaczyna cała zabawa, bo jeżeli mamy tych cyfrowych użytkowników, mamy te cyfrowe portfele, no to wtedy można, jak gdyby wtedy te kluby powinny już być przygotowane, mówię od tego sporcie, na całą komunikację, słuchajcie, skoro już macie te portfele, to my mamy coś, co do tego portfela wam może wskoczyć, nie? I teraz jak wam to wskoczy, to możesz dostać zniżkę na mecz, możesz dostać, nie wiem, zniżkę na jakieś tam gadżety w sklepie kibica, albo na przykład możesz wziąć udział w spotkaniu live i będziesz mógł zadawać pytania kapitanowi swojej drużyny.
Ale jak będziesz miał tam, nie wiem, odpowiednią mniejszą ilość tych cyfrowych, nie wiem, tokenów czy czegokolwiek, to będziesz mógł to tylko oglądać na żywo. No, a jak już będziesz miał super, super większą jakąś nazbieraną, jak gdyby tam ilość nazwiły to tych cyfrowych aktywów, ja bym tu cały czas to mówił, właśnie w przekorze taki, żeby używać tego prostego przekazu, to boję, że będziesz mógł pojechać ze swoją drużyną na mecz wyjazdowy autokarę, i tak dalej, i tak dalej. I taki sposób kluby wtedy będą mogły to zrobić.
Ważne jest to, żeby nie przespać tego przeskoku, bo to będzie na pewno jakiś światowy event, tu się coś na pewno dużego wydarzy, na tym świecie wszyscy tropią o cyber, cyber gdzieś tam, nie wiem, epidemii, że wyłączą internet i tak dalej i nagle się okaże, że wszystko padło, ale to, co było na blockchainie przetrwało, bo może tak na przykład wyjdzie i się nagle obudzimy, mamy drugi cykl, czy tam cokolwiek odpukać, żeby tak nie było, i wtedy nagle wszyscy pójdą w cyfrowe, można powiedzieć aktywa. Ważne jest to, żebyśmy tego nie przespali, ważne, żebyśmy jako dostawcy technologii oraz kluby byli na to powoli przygotowani. I cierpliwość, ja cały czas podkreślam, cierpliwość, cierpliwość, cierpliwość.
Rzymu nie zbudowano w jeden dzień, ja uważam, że jeżeli masz bazę kibiców 50, 100, 200 tysięcy, a kluby w Polsce mają taką bazę kibiców, to my ich nie nauczymy w miesiąc czasu. Nie ma opcji, żeby te 100, 200 tysięcy kibiców, Lecha Poznań, Legii Warszawa, Górnika Zabrze, Wisły Kraków, czy tam, nie wiem, Widzewa Łódź, każdego innego klubu, który ma taką najbardziej zaangażowaną bazę fanów, żeby do nich doszli w miesiąc czasu. To jest proces, to jest rok, dwa, gdzie właśnie krok po kroku trzeba organizować happenings przed stawionami, trzeba, nie wiem, rozdawać albo używać jeszcze formy z web 2 zaangażowania fanów, czyli nie wiem, sms-y, ulotki, jakiś mailing, newslettery i tak dalej, zapraszać, zapraszać, tłumaczyć, tłumaczyć i powoli robić tą transformację.
Jeżeli ktoś myśli, że na stawionie po prostu odetnie kupon i nagle zaimplementuje cashless arenę, że wszystko będzie hulało w oparciu o digital twin na nftekach, na kartach kolekcjonerskich i będziemy na stawionie płacić fan-tokenami, to jest w błędzie, to jest w błędzie, to jest czas, dlatego ja też wszystkim mówię, no my nie budujemy naszej platformy na już, na jutro, za miesiąc, że za miesiąc, nie wiem, powstanie gotowe ekosystem dla polskiej koszykówki czy dla jakiegoś klubu.
My to robimy na, w moim zdaniem to taki boost będzie na to za 3 do 5 lat, się tak rozpocznie można powiedzieć taka, taka jazda bez trzymanki, jeżeli chodzi o kluby, bo z każdą konferencją, a już byłem na wielu sportowych konferencjach w Polsce i za granicą, widzę, że ten nacisk na nowe technologie jest coraz większy. Te kluby się budzą, te kluby dojrzewają do faktu, dostając sygnały i przekaz z boku, że bez tej nowej technologii daleko nie pojadą, że nowe przyszłe pokolenia kibiców oczekują wdrożenia nowej formy, bym to powiedział fun experience, z języka angielskiego, czyli tej nowej formy doznań, jaką można jakby dostać przy użyciu chociażby Web3.
Pędząc na jednej z konferencji, to największe kluby świata, bo tam prowadziło rozmowę, bodajże było osoba z Sevilla, z tego co kojarzę, dwa kluby z La Liga i był przedstawiciel Fify, to powiedzieli, że dzisiaj największym wyzwaniem dla największych klubów świata i organizacji sportowej jest wdrożenie narzędzi, strategii, które sprawią, że za 10 lat ludzie będą chcieli przychodzić na stadion. Oni już widzą, gdzie to wszystko zmierza i oni, proszę ja ciebie, już się boją, że przyszłe pokolenie, czyli obecnie nie wiem, 15-10-latkowie, czy tam nazwijmy to te pokolenie, nie wiem, chyba nie zet nazywają i tak dalej, to oni się już boją, że ci ludzie nie będą chcieli przychodzić na stadion.
Czy to będzie pokolenie ludzi, którzy siedzą w telefonach, oni będą woleli odpalić streaming, a już nie daj Boże powstanie technologia tak zwana Watch2M, a takie rozwiązania są, że oglądając mecz swojego klubu, ty będziesz dostawał jakiegoś darmowego dropa tokena. No to powiedz mi, kto przyjdzie o zdrowych zmysłach takiego 10-latka na stadion, a go będzie mógł siedzieć w domu jeścicy, czy jakiegoś McDonalda, bo wszystko niestety w tę stronę zmierza i jeszcze dostawać za to darmowe tokeny. I tu jest jakby cały problem, całe wyzwanie w tym wszystkim. Wiesz co, ok, tu się zgodzę.
No kwestia pokolen jest na pewno decydująca, bo ja dzisiaj nie wyobrażam sobie nie pójść na mecz mojego ulubionego klubu żurowego i po prostu nie poczuć tych emocji, nie poczuć tego zapachu etanolu i po prostu tego się nie da. Bartek, tylko wiesz, ja przepraszam, ci przerwałem, tak jedno zdanie w trące, ci młodzi ludzie o tym nie wiedzą, bo oni tego nie znają. Myśmy nie mieli w naszych latach innej atrakcji. Jedyną atrakcją w miastach, nie wiem, Gorzów, Zielona Góra i tak dalej, to był mecz, to było święto, jest mecz, jest święto.
I to była taka, nazwijmy to forma, wiesz, nagle przychodziłeś, multum ludzi, tak, nie wiesz, ja pamiętam czasy, że jak przyjeżdżał cykl do danego miasta, to całe miasto się schodziło, bo to była jedyna dostępna atrakcja w tym czasie gdzieś tam w okolicy. My to znamy, my to wiemy, natomiast ci młodzi ludzie tego nie znają, więc oni nie czują tego smaku dopingu, oni nie czują tego zapachu palonych rad, tych wiesz, wywieszonych kilkudziesięciu tysięcy machających szalików tego tłumu, że cała konstrukcja się trzęsie, oni tego nie znają uczucia i tu jest jak gdyby problem w tym, że jeżeli oni dostaną do ręki kolejne narzędzia nowych technologii, to oni tego nigdy nie poznają.
I to jest wyzwanie dla przyszłych klubów, dla organizacji, żeby jednak tych młodych ludzi wyciągnąć na zewnątrz, wsadzić ich na stadium i my się nastawiamy jako Z, właśnie, że my chcemy te cyfrowe aktywa, te cyfrowe kolekcje, te NFT i te tokeny właśnie wykorzystać w ten sposób. Nie na zasadzie masz i dostań zniżkę, tylko masz i przyjdź na stadion. Weź udział. O to chodzi. Wiesz co, nastanowała mi się taka jedna myśl, bo pamiętam jak mnie rodzice zabierali na pierwsze mecze żurlowe. Przy okazji dziękuję, że już napomknąłeś naszym widzom, skąd jestem i pewnie zaraz wszyscy się zorientują, któremu klubowi kibicuję.
W każdym razie bardzo szkoda, że faluba zielona góra spadła do drugiej ligi, znaczy, przepraszam, do pierwszej ligi, bo nie ma już derby, nie ma tych emocji, które temu towarzyszyły w Gorzowie, tak, jestem z Gorzowa. Natomiast uważam, wiesz co, że my musimy w tej chwili, dziwnie to zabrzmi, być takimi ojcami i dla naszych dzieci, bo ja moich synów też zabierałem i zabieram w miarę możliwie, często, aczkolwiek może inaczej, w miarę możliwości wolnego czasu na mecze, lubimy to, jeśli nie, to faktycznie się znamy przed telewizorem i cały sezon, nie wiem czy jest mecz, który przepuszczamy, jeżeli byłyby do tego jakieś dodatkowe możliwości, o których Ty powiedziałaś, na pewno byśmy z tego korzystali, bo znamy to z obu stron.
Ale musimy być nie tylko ojcami dla naszych dzieci, żeby szczepić w nich jakby bycie kibicem, czy szczepić, nie każdy chce, ale powiedzmy, pokazać w jaki sposób właśnie są obu randami te emocje, tak samo powinniśmy być i chyba będziemy, czy jesteśmy tymi ojcami technologii, to dziwnie wygląda, żeby też pokazać w jaki sposób nauczyć nasze dzieci, jak korzystać z tej technologii, ale jednocześnie jakby nie zapomnieć o tym, że jakby na stadionie są te emocje najciekawsze, pokazać klubom dokładnie to samo, jak wyciągnąć tych młodych kibiców z domu, przed telewizorem, dając im jakąś wartość, czy w postaci NFT-ka, czy przyjesz na stadion, dostaniesz, nie wiem, coś ekstra, przyjesz na stadion, sklejmujesz sobie NFT, nie? Dzisiaj każdy powie.
Wiesz co, jest multum pomysłów, naprawdę to jest, to jest baza nieograniczonych pomysłów, jakie mogą działy marketingu klubów wraz ze swoimi partnerami biznesowymi przygotować. Naprawdę to jest, no jest nieosamowite, jest, ale kwestie wracam jak gdyby do, do moich poprzedniej wypowiedzi. Jeżeli klub nie będzie miał jasno określonych celów strategicznych i w jaki sposób chce to komunikować, to się to nie wydarzy. Ja właśnie dlatego mówię, że dotrzeć do tych fanów, to muszą kluby. My, jak tak jak powiedziałaś jako prekursorzy, jako nie wiem, autorzy nazwijmy to i tego co chcemy wprowadzić, my im dajemy narzędzia, my stwarzamy szanse na zbudowanie czegoś, czego jeszcze do tej pory w tym sporcie polskim czy zachodnim nie było.
Ja cały czas to powtarzam wszystkim, my stwarzamy szanse, my dajemy możliwość, technologia blockchain jest technologią wielu zmian i możliwości rozwoju dla wszystkich, dla każdej dziedziny może być wykorzystana w super dobry sposób i w taki, taki powinna, jak gdyby w takim kierunku powinna iść. Natomiast jeżeli nazwijmy to użytkownicy tej technologii, którzy chcą ją implementować, patrz kluby, instytucje czy, czy nie wiem, dostawca jakieś tam usługi, to oni muszą przygotować sobie drogę komunikacji, oni muszą wiedzieć co my chcemy zrobić z tymi narzędziami, które mamy do dyspozycji i jaki jest nasz cel.
Bo jeżeli celem będzie monetyzacja, to, to monetyzacja jest krótkoterminowo i falowa, ok, zbiorę kasę, ale dalej za dwa miesiące na stadionie Lech i Śląska będzie po 3-4 tysiące widzów, a stadiony mają po 40 parę tysięcy, że tak powiem pojemności i tu jest problem. Tu trzeba zrobić coś, żeby na te stadiony przychodziło co mecz, tak jak na stadiony Lecha Górnika czy, czy, czy Legii Warszawa przychodziło po 20-30 tysięcy ludzi. To jest jak gdyby challenge dla, dla i wyzwanie można powiedzieć dla tych, dla zarządców można powiedzieć i włodarzy polskich i klubów z tej części Europy. Na zachodzie tego nie ma. Na zachodzie tego nie ma.
Jedynym ewenementem w Polsce jest, słuchaj no ja, ja, ja podziwiam, ostatnio rozmawiałem z Michałem, wiceprezesem, to jest Widzę w Łódź. No to co widzę, to co się w Łodzi wyprawia z karnetami, to to jest mistrzostwo świata, nie? Tylko widzę jeszcze nie wie w jaki sposób i jakim, czym jest ta jego baza.
Jeżeli ktoś w klubie dojrzeje do tego i spojrzy, że baza klientów, baza kibiców to jest nasze złoto, to jest coś bez względu na sytuację na rynku, czy mamy sponsorów, czy nie mamy sponsorów, to my mając te złoto, że tak powiem oszlifowane i jak będziemy dbali i czyli nazwijmy to bezpiecznie je lokowali, żeby wartość tego rosła, tak mówiąc, mówiąc trochę, że tak powiem metaforycznie, to no to wtedy oni są w stanie zrobić wszystko, bo wiedząc co mają, jakie to złoto jest, no to proszę ja Ciebie, no to sky is the limit. I tu, jak gdyby jeszcze, wydaje mi się, widzę, tego nie dostrzegł, ja rozmawiałem z Michałem, że ten potencjał macie niesamowity, tylko Wy jeszcze nie wiecie jak go wykorzystać.
Na razie wykorzystujecie go na sprzedaż karnetów, na tego typu rzeczy, natomiast jak Wy, Wy teraz macie gotowe złoto i teraz jak Wy te złoto wsadzicie, nazwijmy na ten rynek, Web3 i to macie po prostu no sky is the limit, jeżeli chodzi o nowe strumienie przychodów, o zaangażowanie fanów, o praktycznie rozwój dla klubu. Wiesz co, to jest na pewno bardzo złożony proces. Ja myślę, że w tym wszystkim, o czym powiedziałeś, przekazując to teraz osobom związanym z klubą, nie obrażając nikogo, oni po prostu Ciebie nie zrozumieją do końca, tak. Czyli przypuszczam, że ten proces będzie takim etapem nowego wprowadzania kolejnych jakichś tam kamieni milowych, jak to się może. . .
Proces sprzedaży jest prosty, nie? To nie jest też tak, że się zadzwoni i się robi deala w sporcie praktycznie roznajadnej, no tu mam tego świadomość i może na początku mnie Bartek nie rozumieją, natomiast jeżeli jesteś uporczywy w sensie takim pozytywnym znaczeniu, czyli starasz się tym klubom to pokazać, rozmawiać, wracasz do nich, oni z drugiej strony gdzieś to wokół wszystko widzą, no to kropla kruży skałę jak to mówią i tutaj nazwijmy to upór nasz, tych takich liderów, tej technologii sprawi, że prędzej czy później oni zaczną tego typu rozwiązania zdrażać. Moim zdaniem to jest kwestia czasu, po prostu trzeba być wytrwały.
Wiesz co, 2, nie 3 lata temu rozmawiałem z klubem żyżlowym na temat potencjalnej tukanizacji, no jeszcze wtedy powiedzmy NFT-ki i tak dalej nie były tak bardzo rozmuchane i nie miały, dawały tyle możliwości jakie dają dzisiaj, natomiast tam po prostu tego nikt nie rozumiał, aczkolwiek spotkałem się z ludźmi, którzy jakby siedzieli w samej kryptowalu, ale wciąż tłumaczę, że siedzieć w kryptowalutach, obracanie kryptowalutami to nie jest to samo co korzystanie z całej technologii.
Ostatnia rzecz, wiesz, troszeczkę inaczej patrzę na to wszystko i moim zdaniem, gdybyśmy ten proces tukanizacji klubów sportowych zaczęli nie od klubów, ale od zawodników, być może to spowodowałoby pójście w drugą stronę, bo zobacz, być może się mylę, ale moim zdaniem dużo prościej dzisiaj jest stokenizować, na przykład Barokosza z Mars Liga, obystyngu mistrza świata.
No to na pewno, łatwiej dotrzesz i jest jakby skrócony proces podejmowania decyzji, że wchodzę i jestem, tak? No na pewno, bo rozmawiasz z jedną osobą, a nie rozmawiasz gdzieś tam z całym układem założycielskim, a już nie taj boże z przedstawicielami miasta, którzy mają pakiet kontrony danego klubu, także pod tym względem na pewno się z tym zgodzę, natomiast w przypadku takich osób z Mars League'ów czy innych atletów, lekkoatletów, problem jest jeden, muszą oni zbudować użyteczność wokół siebie, pokazując jak gdyby, tak jak powiedziałaś, czas nabywania fantokenów, NFT-ków się, nazwijmy to, skończył bez tej prawdziwej użyteczności.
I tu jest jak gdyby cały, można powiedzieć moim zdaniem, ten szczegół, ten diabeł, jak ktoś mówił, diabełki szczegół, że taki z Mars League'u świata może się dokapitalizować przez coś takiego jak najbardziej, ale jeżeli chce zmonetyzować swoich fanów, to musiałby stworzyć wizję. To jest też jak gdyby, jak to tak się mówi, trzeba się czasami sprzedać na zewnątrz, pokazując, wychodzisz dalej niż wszyscy inni, nie? Że tak jak, no ludzie mają jakieś tam cele, ludzie robią, pobijają jakieś rekordy. To jest tak zwany storytelling, jak to mówił Steve Jobs, no storytelling jest najważniejszy.
I tu jest jak gdyby, jeżeli by znalazł taką do pomocy agencję PR-ową, która by taki storytelling powiedziała, że ja z Mars League'u, że tak powiem, idę okrop dalej, dlatego też chcę wam dać część siebie, tą wirtualną, cyfrową część siebie i tak dalej, po to żebym był nieśmiertelny, po to, że jeżeli speedway już nie będzie kiedyś popularny, to zawsze będzie w głowach waszych wnuków i tak dalej, i tak dalej, to jest to dosiągnięcie. Pełna zgoda. I ja z punktu widzenia właśnie kibica żużlowego, widzisz, gdyby na przykład, a już zostajemy przy Bartku, tak? Dlatego, że to jest mój imiennik.
No i pochodzi oczywiście ze Stali Gorzów, chociaż już obecnie w tej stali nie jeździ, znaczy w tym sezonie przynajmniej, widzisz, gdyby na przykład mógł, gdyby Bartek się stokonizował, pozyskując w ten sposób tak zwanych, to jest moja nazwa, mikrosponsorów, oni głównie żyją z tego, że jeżdżą, mają opłacane punkty, ale też ze swoich sponsorów, jeżeli jakaś społeczność, akurat Bartka, mogłaby być takim tworem mikrosponsorów, ale za to na przykład mieć możliwość porozmawiania z nimi, tak? Jasno powiedziane, słuchaj, masz moje tokeny, zapraszam Cię na mecz. Ale nie tylko na mecz, przynieść dzieciaka na trening.
Wiesz, jest faza trening, żeby się nauczyć jeździć, bo to są wariaty, tak mówiąc przysłowiowo, ludzie, którzy jeżdżą, że tak powiem, na samym sprzęgle bez hamulca, no to naprawdę mają trochę odkręcone w głowie, jeżeli chodzi o adrenalinę, tak pozytywnie mówią, oczywiście. To tak jest, to jest dokładnie to. To przygotowanie, nazwijmy to psychologiczne, psychiczne do meczu takiego zawodnika, wielu tych zawodników zmagało się z wieloma problemami, jak wiemy w Polsce, bo ten sport jest jaki jest, to chociażby trening, tak? Nie wiem, przygotowanie mentalnie młodego zawodnika, zapraszam prowadzić z Mars League i tak dalej, i tak dalej.
Ja gdybym, ja byłem wielokrotnie na meczach Speedway, jak gdybym miał syna i chciałbym, żeby coś, to naprawdę dałbym dużo, żeby moje dziecko, czy mój syn mogło się czegoś dowiedzieć od gwiazdy, od swojego, nazwijmy to, superbohatera. Wiesz, ja pamiętam mecze koszykówki, jak oglądaliśmy o 3 rano te finały NBA, proszę ja Cię, wiesz, Chicago Bulls, te wszystkie mecze słynne, Phoenix Suns, Lakers'ami i tak dalej, całą słynną serię, to się szło z zapałkami w oczach o 7 rano do szkoły i praktycznie się odsypiało, ale w głowie był tylko jeden, co Michael, Spipenek i wszyscy inni wyprawiali.
Każdy ma, młodzi ludzie mają swoich superbohaterów, swoich idoli sportowych i teraz jak jeżeli ten idol jest w stanie coś dać, a natomiast, i tu możesz jak gdyby, wiesz, no to naprawdę to jest mistrzostwo świata, ja dlatego mówię, użyteczność, nie? Bo obie co wiesz, bodajże chyba Manchester United właśnie to wprowadził, że dla posiadaczy tam określonej puli, jakiejś cyfrowej kolekcji, możesz wziąć udział w AMI, tak, czy z czymś takim, co my teraz zrobimy i możesz zadać pytanie swojemu idolowi.
Wiesz ile, wiem, że w kluby, wiesz o tym, że się płaci za to w Polsce, żeby dziecko wyszło przed meczem, trzymając za rękę tego super swojego bohatera, za to rodzice płacą, albo są organizowane konkursy, albo to jest w ramach nagrody za to, że dziecko trenuje tam w odpowiednich kategoriach wiekowych w klubie czy akademii, a jeżeli czegoś takiego nie ma, to normalnie klub to monetyzuje, klub bierze opłatę i wtedy wiesz, wyobraź sobie, gdzie tam 4-5 latek trzyma za rękę, nie wiem, lewego czy tam jakiegoś innego zawodnika z Europy, no to jest wiesz, dla takiego dzieciaka, dzieci jak mają wzory, to są w stanie się rozwijać. I wiesz, nie masz, widzisz, nie wiem, jak się, masz kogo do naśladowania.
Myśmy, jeżeli byliśmy młodzi, to każdy z nas miał, pewnie ty też miałeś, ja też miałem ścianę pełną plakatów, nie? Dokładnie tak. To są nasi idoly, jeżeli masz jakiś wzór, wszystko jest w naszej głowie, jeżeli nie wiem, masz wzór do naśladowania, bo chcesz być piłkarzem, nie wiem, tam strzelam strażakiem i tak dalej, i tak dalej, to robisz wszystko, żeby tu było, a teraz jeszcze, jeżeli rodzic ci w tym wszystkim pomoże i teraz masz narzędzia, które dostarcza ci ten idol w postaci właśnie, nie wiem, zmonetyzowania tego wszystkiego poprzez nabycie cyfrowych aktywów, no to już masz układ zamknięty.
I dzięki temu możesz, możesz jak gdyby uszczęśliwić dziecko, dziecko się będzie rozwijało, sportowiec jest dokapitalizowany, ty jako rodzic jesteś szczęśliwy, bo sprawiłeś, sprawiłeś, że marzenie twojego dziecka stało się rzeczywistością? Happy days. Podsumowując, bo wiem, że my moglibyśmy tej rozmowy nie skończyć dzisiaj, ale zostawmy sobie troszeczkę na kolejny razy. Ja sobie gaduła, nie? To wszystko. A czy wiesz co, bo możesz pomyśleć, ja też potrafię trochę lać wody w różnych tematach, a zwłaszcza związanych z dyptowalutami, natomiast no to jest temat rzeka. Podsumowując, utrzymujmy w naszych dzieciach to, że sport jednak jest na stadionie i warto tam wyjść. Tak jest.
Pokażmy klubom w jaki sposób nasza technologia, którą my się tak bardzo jaramy, a którą jeszcze naprawdę mało kto rozumie, może bezprzeć wiele procesów, bardzo dużo procesów. Ja czasami mam wrażenie, że po prostu nas ogranicza tylko wyobraźnia, natomiast technologia już jest na to przygotowana. Jest, jest, jest i ja tu mogę, ja tu przepraszam, ci przerwałem, ja tu mogę z takiej, ze swojej strony złożyć taką publicznie obietnicę, że, że zrobimy wszystko, żeby się wszystkie kluby w Polsce i wiele, większość można powiedzieć instytucji, związków dowiedziało o tej technologii jako, jako zetlić.
Nie wiem czy, czy to będą nasi partnerzy czy nie, natomiast będziemy chcieli i już to robimy, żeby dotrzeć tym wszystkim, żeby po prostu kruszyć ten beton, kruszyć ten beton, pokazywać gdzie należy iść, jak należy zmieniać. Także my jako, my jako tu można powiedzieć zetli na pewno zrobimy wszystko, żeby ten polski sport naprawić. Także tutaj macie, macie moje słowo. Stokalizujmy zatem kluby i podkreślam to stokalizujmy, to jest bardzo szerokie słowo i nie chodzi mi tutaj o, o, o tokeny spekulacyjne, tylko o wykorzystanie całej technologii, z której my tak naprawdę już korzystamy od, od lat. Stokalizujmy polski żużel, ja zapraszam członków PZM-u zapraszam.
Ogromny, ogromny potencjał, ogromna baza, baza klientów, Grand Prix, przecież super Grand Prix, no to są dziesiątki, dziesiątki kibiców. Kurde, no mamy najlepszą ligę na świecie. Dokładnie, dokładnie, dokładnie mamy najlepszych, tak, jeźdźców. Dokładnie, tu jeżdżą najlepsi zawodnicy i ja się dziwię, że, że jeszcze, jeszcze się to nie dzieje w jakiś tam sposób, no. Dlatego. Trzeba dotrzeć, trzeba dotrzeć. Powiem teraz jedną rzecz Bartek z Mazji, tak czy inaczej, dotrę do Ciebie i porozmawiamy na temat tokalizacji.
Tak, przepraszam, zapraszam Bartek do rozmowy, naprawdę, naprawdę warto, bo, bo to co, to co, to co my chcemy, jak gdyby dostarczyć, to co my już dostarczamy i, i w jaki sposób to wszystko będzie miało wpływ nie tyle na zawodników, ale na kibiców, na cały można powiedzieć świat sportu, to jest, to jest prawdziwy game changer, to jest coś czego jeszcze ten świat nie miał, to jest ogromny przeskok, Web2, a Web3, to jest po prostu gigantyczny przeskok do przodu, gigantyczny rozwój, to jest taki boost można powiedzieć technologiczny i biznesowy, że no nic z tych, nic tylko się po prostu skakiwać do tego pociągu, no, żeby nie, żeby później nie, nie, nie, nie zdążyć do tego odjazdu.
Dokładnie to chciałem powiedzieć, tak, że to jest właśnie ten moment, którego nie należy przespać, bo za chwileczkę będzie za późno, a jeśli nie będzie za późno, to będzie już zbyt drogo. Michale, bardzo dziękuję. Dokładnie tak, dziękuję bardzo. Bardzo ci dziękuję, moim gościem był, był CEO projektu Zetli. io, Michał Glier, tokenizujemy sport, tokenizujemy emocje, zapraszam na stronę Zetli. io, zapraszam również oczywiście do BiniKrypto, gdzie na pewno będziemy jeszcze pisać o Zetli, no i w przyszłym tygodniu zapraszam na kontynuację debaty z inwestawców dotyczącej właśnie dzisiejszego tematu, który poruszamy, poruszaliśmy. Serdecznie zapraszamy, dzięki wielkie. Do zobaczenia, cześć. Cześć. .