VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Automatyzacja, to słowo jest ostatnio odmieniane przez wszystkie przypadki, ale czy rzeczywiście automatyzacja jest panaceum na wszystkie problemy w Twojej firmie? Jeżeli prowadzisz małą firmę, jeżeli jesteś twórcą online, jeżeli tworzysz produkty cyfrowe i co chwilę słyszysz o tym, że wiele rzeczy w Twojej firmie można zautomatyzować, albo różnego rodzaju eksperci od automatyzacji mówią Ci, że mnóstwo rzeczy, które wykonujesz, można uprościć albo przyspieszyć i one mogą być efektywniejsze, to należy na to uważać. Dlaczego? A no dlatego, że jeżeli ktoś mówi, że automatyzacja rozwiąże absolutnie wszystkie problemy, jakie dotykają Twoją firmę, to musisz mieć świadomość tego, że prawdopodobnie ktoś próbuje Ci zrobić w***. Prawdopodobnie wszyscy już wiedzą, że automatyzacje mogą usprawnić biznes i przyspieszyć wiele działań w naszych firmach.
Automatyzacje mogą być rozwiązaniem na takie wyzwania jak rosnąca konkurencja, błędy spowodowane czynnikiem ludzkim, presja na oszczędność czasu i kosztów, potrzeba poprawy efektywności. Jednak musisz mieć świadomość tego, że bez odpowiedniego przygotowania próba wprowadzenia automatyzacji do Twojej firmy może być czymś takim jak próba zbudowania wielkiego gmachu, wielkiego wieżowca bez stworzenia solidnych fundamentów. Zatem co powinno być zrobione zanim wprowadzisz automatyzację w Twojej firmie? Krok numer jeden, cel automatyzacji. Zastanów się po co Ty w ogóle chcesz to robić, po co Ci ta automatyzacja, co ona ma dać? Oszczędność czasu, zwiększenie produktywności, redukcję błędów? A może jeszcze coś innego? Zastanów się jaki ma być cel tej automatyzacji. Krok numer dwa, rozpisz procesy. Zanim coś zautomatyzujesz, musisz dokładnie zrozumieć jak dany proces działa.
Dlatego sporządź szczegółowy schemat, krok po kroku, co dokładnie się dzieje w tym procesie, jak on teraz funkcjonuje. Dlaczego to jest takie ważne? A no dlatego, że może się okazać, że pewne etapy są zupełnie zbędne, albo powinny zostać usprawnione. Wszystko sprowadza się do tego, żeby nie automatyzować złych procesów. Zatem jeżeli masz proces, który jest nieefektywny, który ma wiele błędów, to po prostu to się nie nadaje do automatyzacji. Ponieważ zautomatyzujesz błędy, zautomatyzujesz nieefektywność. A przecież w ogóle nie o to Ci chodzi. Kolejny bardzo ważny element to słabe punkty. Zatem zwróć uwagę na takie miejsca, które są narażone na błędy. Na takie miejsca, które są narażone na opóźnienia. I popraw to.
Dopiero jak to poprawisz, to można to automatyzować. A skąd Ty masz się dowiedzieć, które miejsca są narażone na błędy? Które miejsca są zawiłe? Gdzie są jakieś skomplikowane sytuacje? Zaangażuj zespół. Jeżeli masz ludzi, jeżeli masz współpracowników, pracowników, podwykonawców, zaangażuj tych ludzi. I to jest naprawdę najlepsze źródło informacji. Ludzie powiedzą Ci, które procesy są najbardziej uciążliwe. I które procesy najbardziej potrzebują uproszczenia albo wyeliminowania. I które najbardziej potrzebują automatyzacji. I jak to wszystko już będzie zrobione, to testuj ten cały proces. Ale najpierw przetestuj go manualnie. Ponieważ proces, który perfekcyjnie działa manualnie, dopiero nadaje się do automatyzacji. Więc jeżeli wszystko już zostało uproszczone, zbędne kroki zostały wywalone. I ten proces działa, jest powtarzalny. Raz po raz, naprawdę robi bardzo dobrą robotę.
Dopiero to się nadaje do automatyzacji. Dopiero taki proces automatyzuje. Jeżeli to jest temat, który Cię interesuje. Jeżeli chcesz wiedzieć na ten temat nieco więcej, to zapraszam Cię do naszego newslettera. Link znajdziesz w opisie do tego nagrania. Ponieważ procesy i procedury to jest ostatnio nas bardzo gorący temat w tej chwili. Odbywa się pierwsza edycja warsztatów, liczą się procedury. Ale wkrótce odbędzie się kolejna edycja. Więc trzymaj rękę na pulsie, obserwuj swoją skrzynkę i dostarczymy Ci wkrótce niebawem więcej informacji. Ponieważ to, co osiągają w tej chwili nasi klienci, to jest absolutnie coś fenomenalnego. Robią niezwykłe postępy, upraszczają swoje firmy, automatyzują, wprowadzają procesy i procedury. No, absolutnie dzieje się bajka.
Ja mam po prostu mózg rozwalony, jaram się tym niesamowicie. Więc jeżeli to jest coś, co interesowałoby Cię, jeżeli to jest coś, czego Twoja firma potrzebuje, to zapisz się na nasze newsletter i dostaniesz tam informacje na ten temat. No a dzisiaj to już wszystko, zatem do zobaczenia w kolejnych nagraniach, trzymaj się, cześć!.