VIDEO TRANSCRIPTION
No description has been generated for this video.
Witam. Dzisiaj zajmiemy się przygotowaniem do egzaminu w Urzędzie Osobu Technicznego na suwnicę. Na suwnicę mamy oznaczenia uprawnień 1S i 2S. 1S to są suwnice sterowane z kabiny, 2S to są suwnice sterowane z poziomu roboczego. Jeżeli się posiada uprawnień 1S z suwnicę sterowane z kabiny, to od razu otomatycznie posiada się też uprawnień na suwnicę 2S sterowane z poziomu roboczego. Poza tym posiadanie uprawnień w dowolnej kategorii na suwnicę 1S bądź 2S uprawnia również do pracy żurawiami stacjonarnymi oraz wciągnikami, wciągarkami ogólnego przeznaczenia. Dzisiaj pierwsze pytanie. Co musi mieć suwnica, aby była dopuszczona do pracy zgodnie z przepisami UDT? Przede wszystkim suwnica musi mieć ważne badanie UDT. Następnie musi mieć aktualny wpis w dzielniku konserwacji.
Dla suwnicy konserwacja powinna być przeprowadzana co 30 dni. W zasadzie przepis mówi, że nie rzadziej niż co 30 dni, ale jak powie zresztą 30 dni to na pewno będzie dobrze. Ostatnia rzecz. Suwnica powinna mieć wykonano obsłuchety chliszczą codzienną, tzw. OTC przez operatora. Operator stwierdza, że jest sprawna i dopiero przystępuje do pracy. Następne pytanie. Jak operator stwierdzi, że suwnica ma ważne badania? Przede wszystkim po tym, że jest na niej naklejka z naklejoną datą i ta data na tej naklejce powinna być do przodu. Badanie okresowe dla suwnicy wykonuje się co dwa lata i ta data musi być do przodu.
Jeżeli ta data minęła operator nie może pracować na suwnicy, bo za pracę na suwnicy, która nie ma ważnych badań, operator robi ich groźdź zgodnie z przepisami. Kara grzywny bądź ograniczenia wolności. Jeżeli nie ma naklejki natomiast, ważność badania można sprawdzić w książce rewizyjnej w protokole z ostatniego badania. W tym protokole będzie zapis kiedy badanie było wykonane, jaka jest decyzja inspektora i do kiedy to badanie jest ważne. Następnie. Co nazywamy dozorem technicznym? Według definicji dozór techniczny jest to działanie zgodne z ustawą mające na celu zapewnienie bezpiecznego funkcjonowania urządzeń technicznych, m. in. suwnic.
I tutaj jeszcze takie następne pytanie też jest dość częste z przepisów, czyli na podstawie czego suwnica podlega pod Urząd Dozoru Technicznego? Na podstawie kołachtu prawnego. Tutaj trzeba odpowiedzieć, że na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie rodzajów urządzeń technicznych podlegających dozorowi technicznemu z dnia grudzień 2012 roku. Jakie mamy formy dozoru technicznego? Formy dozoru technicznego są trzy. I tutaj mamy przede wszystkim dozór pełny, dozór proszczony i dozór ograniczony. Jeżeli chodzi o dozór pełny, czym on się charakteryzuje? Charakteryzuje się tym, że są wykonywane w nim wszystkie trzy rodzaje badań, jakie dozór w ogóle wykonuje. Badanie odbiorcze, badanie okresowe i badania doraźne.
Jeżeli chodzi o badanie odbiorcze, jest to to badanie pierwsze, które się wykonuje, że już się zakupiło urządzenie, urządzenie jest gotowe do pracy, zmontowane, ale nie można przystąpić do pracy urządzeniem, do którego nie uzyska się zgody dozoru technicznego na eksploatację tego urządzenia. Po badaniu odbiorczym jest na dany numer urządzeniu założona jest książka rewizyjna, która będzie użytkownika, gdzie dozór będzie miał wgląd i użytkownik w zakresie informacji dla danego urządzenia. Następnie mamy badanie okresowe. Dla słownic badanie okresowe jest przewidziane co dwa lata ogólnego przeznaczenia. Jeżeli chodzi o badania doraźne, badania doraźne wykonuje się w zależności od tego jaka sytuacja zaistniała, tak jak sama nazwa wskazuje doraźne.
I tu doraźne może być na przykład eksploatacyjne, które jest wykonywane po wykonaniu pewnych napraw, przede wszystkim po wymianie ciengien nośnych, czyli lin łańcuchów dla słownic, po wymianie zabezpieczeń, po wymianie naprawie elementów odpowiadających zmianę wysięgu i wysokości podnoszenia oraz po demontażu i ponownym montażu urządzenia w nowym miejscu pracy, ponieważ słownica jest jednym z urządzeń, którego sposób montażu ma wpływ na bezpieczną pracę. Również mamy badanie doraźne powypadkowe i powypadyjne. Jeżeli doszło do wypadku, do awarii, pod karą grzywną jest obowiązek zawiadomienia dozoru i dozór bada co było przyczyną wypadku oraz co jest jego skutkiem, czyli czy urządzenie może dalej bezpiecznie pracować. Doraźne kontrolne występuje przy dozorze ograniczonym głównie i doraźne wynikające z bieżących potrzeb.
Jeżeli jest taka potrzeba, żeby dozór dodatkowo przyjechał na badanie, to wtedy jest to po prostu wykonywane. Czyli mamy dozór techniczny pełny. Następnie mamy dozór techniczny ograniczony. Dozór techniczny ograniczony, jak sama nazwa wskazuje, ma formę ograniczoną i nie ma tam jednego badania. Jest badanie odbiorcze i doraźne tylko. I w ten sposób jest ograniczony. Z tych co wyrobicie uprawnień. Jakie urządzenia podlegają dozór techniczny ograniczony? Żurawie stacjonarne, wciągniki wciągarki ogólnego przeznaczenia. Tam jest tak zwane badanie doraźne kontrolne, które wykonuje się co dwa lata. Dozór techniczny ograniczony, jeszcze raz powtarzam, ma badanie tylko odbiorcze i doraźne. Doraźne w tym samym zakresie jak przy dozorze pełnym.
Następnie mamy dozór techniczny uproszczony. Dozór techniczny uproszczony jest przy urządzeniach, które są proste i w miarę bezpieczne. Przy nim nie ma badań. Dozór techniczny uproszczony polega na tym, że bada się urządzenie na etapie produkcji. A później takie urządzenie można kupić i eksploatować. Na przykład są to wciągniki wciągarki z silnikiem jednofazowym o udźwigu do 1000 kg. Następne pytanie. Co zawiera książka rewizyjna? Książka rewizyjna zawiera DTR urządzenia, schematy elektryczne, schematy układów ciągnowych, protokoły z pomiarów elektrycznych, protokoły z badań, decyzje o dopuszczeniu do eksploatacji urządzenia. Następne pytanie. Co zawiera DTR? DTR zawiera instrukcje eksploatacji, specyfikacje techniczne urządzenia, schematy elektryczne, schematy układów ciągnowych.
Natomiast sama instrukcja eksploatacji zawiera przepisy BHP, opis budowy urządzenia, opis sterowania, wykaz dla operatora w ramach obsługi tej hirzejczociecjennej co ma zrobić operator, wprzed, w trakcie i po pracy, wykaz czynności konserwatora. Następne pytanie. Jak wygląda próba statyczna i dynamiczna? Przede wszystkim próba statyczna i dynamiczna jest wykonywana pod przeciążeniem. Operator samodzielnie jej nie może wykonać, dlatego że on nie może przeciążyć urządzenia, natomiast czasem może być o to poproszony przy badaniu przez inspektora. Natomiast jak wygląda próba statyczna? Przede wszystkim czas trwania tej próby to jest 60 minut minimum. Następnie przeciążenie wynosi udźwig urządzenia przemnożony przez współczynnik 1,25 dla urządzeń z napędem inny niż ręczny, czyli inaczej 125%.
Natomiast przeciążenie dla urządzeń z napędem w ręcznym wynosi udźwig urządzenia razy 1,5, czyli 150%. I tak w ten sposób przeciążone urządzenie ma pozostać w bezruchu, czyli ładunek ma tutaj nie opaść przez około 60 minut. Wysokość ładunku to jest 30 cm. Czyli jeszcze raz powtarzam, czas trwania próby 60 minut, przeciążenie dla urządzeń z napędem innej niż ręczy to jest udźwig razy 1,25, czyli 125% udźwigu. Dla urządzeń z napędem ręcznych udźwig razy 1,5, czyli 150% udźwigu. Wysokość ładunku 30 cm. Jak podnieść urządzeniem ciężar 125%? Nie da się, dlatego że szlubnica ma urządzenia zabezpieczające, żeby je nie przeciążyć, więc podnosi się 110%, a resztę dokłada się innym urządzeniem bądź ręcznie.
Jak wygląda próba dynamiczna? Próba dynamiczna Xana za schodzuję jest już wykonywana w ruchu. Przeciąża się urządzenie wartością 110%, czyli udźwig razy 1,1 współczynnik. I wykonuje się ruchy robocze zgodnie z DTR-ką. Czyli jak procent mówi można w górę, to w górę, jak w dół, to w dół, przesuw lewo-prawo. Natomiast ruchy trzeba wykonać bardzo powoli, dlatego że gwałtowne ruchy mogą uszkodzić urządzenie. W tej próbie, tak jak w statycznej, sprawdza się czy nic nie pękło, nic się nie urwało, nie wygięło, ale dodatkowo sprawdza się czy ruchy robocze i urządzenia zabezpieczające działają prawidłowo, nic się nie blokuje, czy wszystko działa prawidłowo.
Bardzo częstym pytaniem, w zasadzie większość tych zestawów egzaminacyjnych wydaje mi się, że ma pytanie na podstawie jakiego aktu prawnego działa Urząd Dozoru Technicznego? To jest bardzo często pytanie, więc musisz to pamiętać. Urząd Dozoru Technicznego działa na podstawie ustawy o dozorze technicznym z 21 grudnia 2000 roku. To jest jedna ustawa o dozorze, resztę co wcześniej mówiliśmy to są rozporządzenia, a ta ustawa to jest właśnie najważniejszy, jak prawny. Dlatego że określa zasady działania dozoru, jest po prostu fundamentem działania dozoru. Jakie są rodzaje dozorów? Jest Urząd Dozoru Technicznego i są jednostki specjalistyczne dozoru technicznego. TDT czyli transportowy dozór techniczny i WDT, wojskowy dozór techniczny.
Co to znaczy skrót UTB? UTB to jest urządzenie transportu bliskiego i takim UTB jest na przykład suwnica. Jakie urządzenia podlegają pod Urząd Dozoru Technicznego? Tu musisz wymienić 10 urządzeń i to będą. Pierwsze trzy to te, na które ty masz uprawnienia robiąc uprawnienia na suwnicę. Czyli suwnice, żurawie stacjonarne, wciągniki wciągarki. Następnie wózki widłowe, windy, podesty ruchome, żurawie stacjonarne, żurawie wieżowe, żurawie przenośne, tzw. HDS-y, zbiorniki ciśnieniowe, urządzenia wysoko miasteczku, burty samo załadowcze, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe, podnośniki samochodowe.
Jakie są zadania Urzędu Ozoru Technicznego? Dbanie o przestrzeganie przepisów Urzędu Ozoru Technicznego, wykonywanie badań, badanie wypadków, propagowanie zagadnie związanych z bezpieczną pracą, prowadzenie ewidencji eksploatowanych urządzeń technicznych. Jak można stracić uprawnienia UDT na wniosek pracodawcy za niebezpieczną pracę? Za spowodowanie niebezpiecznego wypadku z rażącym złamaniem przepisów uprawnienia może wstrzymać Urzędu Ozoru Technicznego bądź inspekcja pracy. Gdzie są ważne uprawnienia UDT? Uprawnienia UDT są ważne w Polsce, a po przetłumaczeniu w Unii Europejskiej.
Jakie warunki musi spełnić kandydat na operatora słownicy, żeby przystąpić do egzaminu UDT? Musi mieć ukończony 18 lat, musi mieć ukończony kurs, musi złożyć wniosek i umieścić opłatę egzaminacyjną wraz z dołączonymi badaniami, które zawierają wpis, że nie ma przeciwwskazań, żeby pan został właśnie operatorem słownicy. Jak długo są ważne uprawnienia UDT? Uprawnienia UDT są bezterminowe. .